Hoe Brabant verwoest is KRIJGSGEVANGENEN TERUG Parijs: Situatie in Syrië nog ernstig Verschrikkelijke Voorloopige balans Gruwelen in Heusden Critiek op De Gaulle Door drie Amerikaansche auto's bevrijd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 6 JUNI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 26 cent per week Troonsafstand van Koning Leopold? ZuideVsfraat'i^^rian^oSrp66!' Vaste Rijnbrug bij Arnhem Gedistilleerd nog schaarsch Geen kleeding (Vervolg op pag. 2) Door landmijn gedood Sportleven in Haarlem nt geloof niet, dat er in Brabant een stad zoo zwaar te lijden heeft gehad als Den Bosch, zoo schrijft onze Brabantsche redac teur in een overzicht van de verwoestingen, die in Brabant zijn aangericht. En heei Brabant is trouwens zwaar aangegrepen. Wat is er dan allemaal verwoest? In Den Bosch heel veel, al heeft dan het kostelijkste juweel van Brabant, de St. Jan, goddank niets ge leden op de leelijke glas-in-lood ramen na. Weken lang heeft Den Bosch onder Engelsch granaatvuur geie- gen van 27 September tot 24 October. Toen werd „De Vliert" bevrijd en successievelijk volgden de andere stadswijken, terwijl SO pet. van de Bosschenaren in de omgeving van de Markt in kelders zat. BRUSSEL, 5 Juni (UP). De Belgische premier Van Ac ker is Maandag naar Salzburg vertrokken om met Koning Leopold te confereeren. Men, verwacht hem vandaag weer terug. In politieke kringen re kent men met de mogelijkheid, dat Van Acker het nieuws van den troonsafstand zal meebren gen. Naar A.N.P.-Aneta uit San Fran cisco verneemt, is de uit vier man bestaande bemanning van een Ne- derlandsch militair vliegtuig, dat Zaterdag in het centrum van de stad Grass Valley, in noordelijk Californië, neerstortte en verbrandde, gedood. BEIROET, 5 Juni (UP) Alle Syrische steden zijn thans door de Fransche troepen ontruimd en het land is geheel rustig. In Parijs evenwel blijft men de situatie ernstig noemen. Het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Syriërs repre sailles nemen en te Damascus Fransche huizen plunderen. De Engelschen hebben geweigerd ten gunste van de Franschen tusschen- beiden te komen en het Fransche leven en eigendom te beschermen. Een. andere zegsman te Parijs ging zelfs zoover, den, toestand in den Levant zoo gevaarlijk te noe- Er zijn heele buurten verdwenen, vooral in de omgeving van het sta tion, dat zelf totaal uitgebrand en vernield is. Bij het verlaten van de stad hadden de Duitschers het noo- dig geoordeeld zich daar nog te nestelen, zoodat de Engelschen het met vlammenwerpers moesten zui veren. Ook hebben de Duitschers het spoorweg-emplacement in de lucht laten vliegen, voorts alle bruggen, de telefooncentrale en andere ge bouwen van publiek belang. Het grootste deel der Bosschenaren heeft niet minder dan zes weken in de binnenstad in kelders gewoond, want toen de stad vrij was, begon nen de Duitschers haar te beschieten en dat heeft nog zes maanden ge duurd met afwisselende hevigheid, (maar toch zoo, dat velen tot drie maal toe de stad in de vlucht heb ben verlaten. Vliegende bommen vlogen soms tot een getal van ruim iöu in één nacht over den Bosch on menige is er neer geploft. Zoo be leefde den Bosch dus haar eerste half jaar van vrijheid. De grocte steden in Brabant zijn er overigens nog vrij goed afgekomen. Van de kleinere plaatsen heeft Heusden zwaar te lijden gehad. De Duitschers hebben er een van hun zwaarste gruweldaden begaan. Voor zij het stadje ontruimden hebben zij de burgers in de kelders onder het raadhuis gedreven en toen het raadhuis de lucht in latek vliegen, waardoor er 150 dooden vielen. Het is een troost te weten, dat de stads- commandant gepakt is als oorlogs misdadiger evenals zijn collega van Den Bosch. Dorpen zijn er bij reeksen verdwe nen. Van de prachtige kerk te oir- scbot staat alleen de helft van den toren, ook de beroemde koorbanken zijn verbrand. En verder fraaie dor pen als Lith, Maren, Alem, Kessel, Empel, Engelen, Bokhoven en aan de overzijde van de Maas. Ammer- zode, Wel, Hedel, de "plaatsen in de Langstraat, Berlicuim, Schijndel, prunen, Reusel, Asten Someren, Liessel, de meeste zijn nog slechts namen op de kaart. De Willemstad is grootendeels verpulverd, Moerdijk weggevaagd, de kern van Zevenber gen verdwenen, Klundert kapot ge bombardeerd. Langs de Maas- is het even erg. Men zal er vele dorpen een eind verder wel opnieuw gaan opbouwen, omdat er van de oude werkelijk heelemaal niets meer over is. ZUIVERINGSCOMMISSIES De districtscommissaris van het Militair Gezag te Haarlem, Majoor dr. C. Krijgsman, heeft voor de zuivering van het gemeenteper- soneel der verschillende gemeenten de volgende adviescommissies be noemd en geïnstalleerd Voor Zandvoort: Mr. A. Breucker Andrea, voorzitter, en F. Hagen, secretaris (Kerkstraat 30). Voor Haarlemmerliede, Spaarn- woude en Haarlemmermeerir C. Koopman, voorzitter en c Folmer en M. Roovers, secretarissen (Haar lemmerliede en Spaarnwoudesio- terweg 141, Badhoevedorp en Haar lemmermeer: Essenlaan 105). Voor de zuivering van het perso neel van de Marechaussee te Hoofd dorp, Haarlemmerliede en Spaarn woude: Mr. J. Knape, voorzitter en J. v. d. Brink, secretaris (Aalsmeer der weg 455 te Haarlemmermeer). Voor de zuivering van het politie personeel In Heemstëde, Bloemen- daal, Zandvoort. Velsen, Beverwijk en Heemskerk Mr. N. J. G. Sikkel r,mr- M. D. Proper te Haarlem. ,.„ike s,ecretariaten zijn gevestigd stedP P' Bosboomlaan 13 te Heem- Troelstra weg (Gebouw van So^'iafe Zaken) IJmuiden cXA,V&" gtum- phlusstraat 32 te Beverwijk Bij al deze commissies kunnen voor 23 Juni a.s. gerechtvaardigde klachten schriftelijk en ondertee kend ingediend worden. Na dien datum worden geen klachten meer in behandeling genomen. In den loop dezer week wordt de goedereninzameling voor door oor logsschade getroffen landgenooten van Nederlandsch Volksherstel afd. Haarlem voortgezet. E!r is vooral be hoefte aan huisraad en serviesgoed. De Canadeezen hebben thans een vaste brug over den Rijn bij Arnhem geslagen. Van de zijde der Haarlemsche distillateurs deelt men ons mede: Bij eeji bezoek aan het R.G.D. en, verschillende distillateurs te Schie dam vernamen wij, dat een onder zoek wordt ingesteld naar de voro- raden, gedistilleerd. Er bestaat nog geen zekerheid, dat de voorraden zoodanig zijn, dat in Juli en Augus tus een rantsoen, van 32 procent beschikbaar kan worden gesteld. Daarna zullen de rantsoenen wel licht langzamerhand kunnen wor den, uitgebreid, maar grondstoffen- gebrek zal een langdurige rant soeneering nog noodzakelijk ma ken. Zendingen, uit het buitenland zijn nog niet te verwachten. Het contact, dat het Zuiden van ons land tot nu toe met het buitenland had, heeft nog tot niets geleid. ZUIVERINGSCOMMISSIE TE BLOEMENDAAL In aansluiting op de bekendma king van de ingestelde advies-com missie voor zuivering van het per soneel ter secretarie der gemeente Bloemendaal berichten wij, dat de in deze bekendmaking geplaatste oproep voor het indienen van be zwaren alleen geldt de thans op geheven commissie van vooronder zoek voor den burgemeester en niet de zuiveringscommissie Militair Gezag. Als krijgsgevangenen gingen wij naar Duitschland, doch in het eer ste verzamelkamp waar wij aan kwamen, in Altengrabau, werden wij behandeld als saboteurs. Wij kregen practisch bijna niet te eten, moesten urenlang in de houding staan of uren lang op een grasveld loopen. Om aan eten te komen moesten wij alles wat wij bij ons hadden en wat van eenige waarde was, zooals polshorloges, vulpotloo- den e.d., verkwanselen aan de Rus sische gevangenen, die het beheer over de keuken hadden. Wij heb ben ons daarover wel beklaagd bij de dienstdoende Duitsche officie ren van het kamp, die toezegden een onderzoek te zullen instellen, maar wij hebben er echter nooit meer iets van gehoord. Waar schijnlijk werd de ruilhandel door de Russische gevangenen gedreven ten bate van die officieren zelf. Zoo vertelt ons een, der dezer dagen gerepatrieerde krijgsgevange nen, de heer J. Peters van het regi ment Grenadiers en Jagers, een der eerste Nederlandsche militairen, die in Juni 1943 terugkeerden, in krijgs gevangenschap, toen de „Führer" spijt had gekregen van zijn eerder betoonde „grootmoedigheid". Een maand hebben wij op die maniei doorgebracht in Altengrabau. Daar na werden wij naar Mühlberg ge bracht, waar, in een kamp dat be volkt werd door krijgsgevangenen, die alle talen van Europa spraken, de z.g. „Arbeitskommandos" werden samengesteld. De vakarbeiders wer den er natuurlijk het eerst uitgepikt om in de wapen- en munitiefabrie ken te gaan werken. De rest, intel- lectueelen van allerlei slag, koop lieden, menschen zonder een bepaald Wie vielen in Haarlem door terreur? Reeds lang leeft bij de Haarlem mers de gedachte om een overzicht te krijgen van de door oorlogsge weld gevallen medeburgers. De eer ste jaren van den oorlog publiceer de de Duitsche tyran de namen van de gefusilleerden,. Men, meent zich algemeen te herinneren, dat op 31 Januari 1943 een tiental in woners uit Haarlem en, omstreken in de duinen, werd vermoord tengevolge van een aanslag op een Duitsch officier. In eigen kring zijn namen bekend van slachtoffers der Duitsche terreur, maar nie mand weet eigenlijk hoe groot het totale aantal is, dat in de vijf oor logsjaren, het leven door geweld dadig optreden heeft verloren. Daarom verheugt het ons, dat wij van de sectie Voorlichting van het M. G. te Haarlem de volgende mededeeling hebben ontvangen Den nabestaanden betrekkingen van tijdens de Duitsche bezetting' ter dcod gebrachte inwoners van Ha ar lem wordt verzocht aan den plaatselijken commandant der B.S. te Haarlem zoo spcedig mogelijk schriftelijk opgave te doen, van naam, voornamen (voluit), adres, geboortedatum en datum en plaats van overlijden der slachtoffers, met bijzonderheden omtrent het over lijden (fusilleering enz.). LIEDERENAVOND jo vincent Jo Vincent geeft op Woensdag avond 13 Juni om half acht in de gemeentelijke concertzaal een liede- renavonü. Zij wordt aan den vleugel begeleid door Henriëtte Bosmans. MINDER DIEFSTALLEN Het Haarlemsche dievenrijk gaat zijn ondergang- tegemoet. Een ge lukkig verschijnsel, dat zeker ver meld mag worden, want hoe dik wijls heeft men zich in de oorlogs jaren aa.n het schrikbarend aantal diefstallen op klaarlichten dag ge- erge^ waartegen de politie mach teloos stond. De diefstallen werden in het gunstigste geval wèl in het rapport opgenomen, maar tot een gedegen onderzoek kwam het zelden of nooit. Zelfs na de bevrijding heeft het dievengilde in Haarlem niet stil gezeten. Het politierapport vermeldde de laatste weken nog ge regeld een serie inbraken en, dief stallen aan den loopenden band. Vooral rijwielen bleken een bijzon dere aantrekkingskracht te bezitten. De laatste drie dagen is het aantal diefstallen echter snel gedaald. Uit een bergplaats op de Nieuwe Gracht werden, onder de bescherming van het nachtelijk duister, twee rijwie len ontvreemd, terwijl drie fietsen op straat in vreemde handen vielen. Tn de Voorhoutstraat verdwenen drie Perzische tapijtjes via een ge forceerd venster. De verscherpte controle der politieagenten en de gestilde honger zullen wel het hunne er toe bijgedragen hebben, dat de dieven zich nog even beden ken voor zij op pad gaan. SCHAKEN De schaakclub „ROLLAND" houdt, te beginnen 7 Juni, wederom haar clubavond eiken Donderdag 8 uur n.m. in Gebouw „Irene", Els- woutslaan 1 (bij Ramplaan) te Overveen. beroep en anderen, die voor de wapenfabrieken niet bruikbaar wa ren, werd maar willekeurig ergens te werk gesteld. Tot die laatste groep behoorde ik ook. Wij kwamen te recht in een aardewerkfabriek in Kollwitz in Midden-Saksen. Ging daaraan een medische keuring vooraf? Geen sprake van. Of iemand geschikt was voor het werk, dat hem werd opgedragen, of hij er lichame lijk toe in staat was, niemand die zich over zulke futiliteiten druk Raakte. Anderhalf jaar hebben wij daar in Kollwitz gevangen gezeten. Wij waren opgesloten in een gebouwtje, dat vroeger dienst had gedaan als café-restaurant en als zoodanig geen gunstige reputatie had. Er was een klein tuintje bij, dat met prik keldraad was afgezet. 's Avonds werden wij opgesloten in een zaal. Overdag werkten wij in de fabriek van 's morgens zes tot 's middags half zes. En hoe was de behandeling? In 't begin sloegen de bewakers een hoogen toon tegen ons aan maar naarmate het ook hun duide lijk werd, dat de oorlog voor Duitsch land verloren was, werden zij min der zelfbewust. Met het eten ging het wel, vooral dank zij den voedsel pakketten die wij van thuis ontvin gen en den maandelijkschen zendin gen van het Internationale Roode Kruis. Een van de onaangenaamste dingen was, dat wij. niet van klee- din£ werden voorzien. Men. had eenvoudig vergeten, dat de Neder landsche krijgsgevangenen ook wel eens nieuwe kleeren noodig heb ben, Krijgsgevangenen van andere nationaliteiten kregen geregeld kleeren gestuurd, wij Nederlanders zagen er het schunnigst uit. En geen wonder, wij moesten ons be helpen. met wat de moffen ons wil den geven. En dat was natuurlijk niet veel bijzondrs. Bij den Zweedschen gezant, die ons kamp bezocht, hebben wij daarover ge klaagd. Er is daarna echter "geen verandering gekomen in den toe stand en wij zijn dan ook tenslotte letterlijk op een schoen, en een, slof naar het vaderland teruggekeerd. Dit hebben wij de Nederlandsche regeering in Londen hoogst kwalijk genomen. De slechtste tijd begon voor ons in September j.l. Wij hoorden niets meer van huis, d.w.z. wij kregen geen brieven meer, maar hoorden des te meer geruchten over den nijpenden toestand in het Westen. De voedselpakketten bereikten hun bestemming niet meer. In de fa briek begonnen de grondstoffen op te raken. Derhalve kregen wij op een goeden dag opdracht te vertrekken naar een dorp bij Würzen, waar wij barakken moesten bouwen. In wer kelijkheid kwamen wij terecht in een steengroeve. Eind Maart kregen wijt plotseling bevel, dat wij naar het Oosten moes ten marcheeren, De Duitschers wil. den voorkomen, dat wij door de Amerikanen bevrijd zouden wor den. Een paar dagen, later, toen. wij aan de Elbe stonden, kregen, zij echter in de gaten, dat zij bezig waren ons door de Russen te laten bevrijden. Dus: wij opnieuw op marsch, nu weer in Westelijke richting. Wij liepen met witte vlag gen, zoodat de Amerikaansche vlie gers ons ongemoeid lieten. In Fal- kenheim bleven wij eindelijk ste ken. Op den: avond van den 24sten April kwamen daar drie Ameri kaansche autotjes binnenrijden. men, dat er ieder oogenblik een, uitbarsting kan volgen, ie zou uit- loopen op een treffen, tusschen, de Britsche en Fransche troepen in het Midden-Oosten, waarbiji de Franschen met tien tegen, een in ae minderheid zouden zijn. Vrijwel het geheele Fransche kabinet heeft zich tegen De Gaulle gekeerd en heeft getracht hem tot een meer diplomatieke houding te bewegen, doch De Gaulle blijft koppig en is niet te beïnvloeden, tenzij mis schien door minister Bidault, die bij zijn terugkomst uit San Fran cisco de zaak echter reeds in vuur en vlam vond. Gisteren heeft de Fransche premier een uur lang gesproken met den Amerikaanschen gezant Caffery. Men acht het mogelijk dat Frankrijk om Amerikaansche inter ventie zal vragen. Generaal De Gaulle heeft de am bassadeurs van Groot Brittannië, de V.S. en de Sovjetunie ontvangen, teneinde, naar verluidt, de mogelijk heid na te gaan van een bijeenkomst der „big five" over den Levant. Dr. mr. L. J. C. van Corkom "j~ In den ouderdom van 04 jaren is plotseling te 's-Hertogenbosch over leden dr. mr. L. J. C. van Gorkom, conrector van het Stedelijk Gymna sium aldaar. Coloradokever bij Haarlem De Burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat in de omgeving van Haarlem coloradokevers zijn aan getroffen. Met het oog op het groote gevaar dat de coloradokever oplevert voor den aardappelbouw, juist in dezen tijd van het jaar, waarschuwt hij alle telers van aardappelen om hieraan de noodige aandacht te schenken. Vier jongens van ongeveer dertien jaar uit Hillegom gingen naar de duinen onder Vogelenzang om hout te halen en vonden daar een land mijn. De machine ontplofte en de jongens werden onherkenbaar ver minkt. De lijken zijn op het kerkhof der St. Martinusparochie te Hillegom begraven. Verschillende Haarlemsche voetbal clubs hebben de gelegenheid te baat genomen, zich vóór de sluiting van het seizoen met elkaar te meten. Haarlem, E.D.O. en R.C.H. speelden een halve competitie. Eerst won Haarlem met 8l van E.D.O'., dat het zonder Schijvenaar zal moeten stellen, vervolgens won R.C.H. met 51 van de E.D.O.-ers, en Zondag haalde R.C.H. het stoute stukje uit om de roodbroeken met niet minder dan 62 te kloppen. De stand luidt dus: R.C.H. 2 2 0 0 4 113 Haarlem ,21012 107 E.D.O. 2 0 0 2 0 2—13 De strijd tusschen R.C.H. en Haar lem op het Heemsteedsche Sportpark was er een van de alleraardigste soort. Pittig, snel en aantrekkelijk door de vele en vooral heel goede doelpunten. Indien R.C.H. over twee betere vleugelspelers beschikte, zou het stellig een ploeg vonmen die in de competitie goede kansen maakt. Op Zondag 17 Juni a.s. spelen te Hillegom twee sterke Haarlemsche elftallen ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van „Hillinen" een jubileum-propaganda-wedstrijd Het bekende Haarlem-lid Jur' Haak is in het concentratiekamp te Da- chaU overleden. OPENBARE BIJEENKOMSTEN Het is verboden, hetzij in de openlucht, in gebouwen of in be sloten plaatsen eenige openbare ver gaderingen, openbare bijeenkomsten of optocht te houden zonder schrif telijke toestemming van Militair Gezag. Dit geldt niet ten aanzien van: volgens de grondwet geoorloofde werkelijke godsdienstoefeningen. Buurtvereenigingen dienen daar rekening mede te houden. OPTREDEN IN HET OPENBAAR Het optreden in het openbaar en besloten ruimten is in mijn district alleen dan toegestaan, wanneer de optredenden in het bezit zijn van een voorloopige werkvergunning, af gegeven door mün bureau. Dit geldt ook voor amusements musici. Deze maatregel wordt 9 Juni a.s. van kracht. Formulieren ter verkrijging van deze vergunning kunnen aan mijn bureau afgehaald worden, gebouw Kenaupark 19, kamer 10. De Militaire Commissaris voor het District Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1