Arnhem komt tot leven Dienstplicht „Waterstaat" op jacht D-day Kampeeren in eigen huis Wil Japan vrede? CULTUREELE INITIATIEVEN De eerste stap HITLER EN ZIJN HUISKNECHT „Men moet dieren beminnen, niet dooden Berechting der landverraders Raad van Beheer Mode in Engeland VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 7 JUNI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 26 cent per week Twaalfhonderd, gezinnen, zijn i eenvoudigste dingen: een emmer, in Arnhem teruggekeerd. Vijf-1 een bezem. De leege, vochtige ka- tienhondeM andere gezinnen ko- mers gapen haar aan. Het behang men geleidelijk binnen. Zij vor men de voorloopige bevolking van de stad en wonen in de huizen, welke het minst van den oorlog hebben geleden, zooals b.v. de wijk ,,De Paaschberg Het leven van deze menschen is weinig meer dan „kampeeren in je eigen huis." De plotselinge, gedwongen evacu atie in September liet tachtigdui zend Arnhemmers maar weinig ge legenheid wat van have en goed te redden. De Duitsche „Bergungs- kommandos" uit het Wuppertal zorgden er voor, dat kleeren, linnen goed, meubilair en technische in stallaties over de grens gingen. Ook voor overzeesche gebiedsdeelen Ministerraad Stalin-bereid tot conferentie van Omroepvereenigingen Witboek voorbereid Groente schaarsch maar goedkooper Verwacht kan worden, dat de prijzen voor groente aanzienlijk zuilen dalen nu de vervoerskos ten beduidend lager zijn gewor den. De schaarschte zal nog wel even aanhouden tot de najaars- producten komen. Geruchten in Moskou Van ir. F. P. Mesu, van den Cultuurtechnischen Dienst, met wien hij een onderhoud had over inundatie aangelegenheden, ver nam een correspondent van A. N. P.-Aneta, het volgende interessante verhaal: Volgens onze zegslieden in khaki„doen" de vrouwen in Engeland weinig aan mode en kleeden ze zich vooral practisch omdat bijna allen zijn (waren) ingeschakeld in het oorlogswerk. Op de onlangs gehouden Ascott- raee,de beroemde paardenrennen, die bezocht worden door de toon- aangevenden in de mode-wereld, zag men naast zeer omvangrijke, rijk met lint, veeren en bloemen gegarneerde hoeden, ook veel vrouwen zonder hoed vanzelf sprekend met een zeer verzorgd kapsel en slechts in eenvoudig tailleurcostuum. Men schijnt te ug te willen gaan naar de voor- oorlogsche mode, zoo lezen we in een Engelsch blad, wat voor ons Hollandsche vrouwen een groot convenient en een troost zou zijn. Na vijf jaar oorlog en opge legde onwetendheid aangaande de grilligheden van de Parijsche „Madame Mode" zouden w,e dan in onze oude plunje nóg en op nieuw modern zijn'. Wat was zijn lijflied? één jaar geleden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Op de fiets of in open vrachtwa gens komen de geëvaeueerden, die toestemming hiertoe hebben gekre gen, naar de verwoeste stad- terug. Zij beleven moeilijke dagen, want v/at zij terug vinden tart iedere be schrijving. Geen dak en geen ruit is er meer heel. De Arnhemsche huisvrouw, die in haar woning te rugkeert, maakt thans een Ver- schrikkelijken tijd door. Zij mist de is van de muren gerot. De vloeren zijn opengebroken. Toch is Arnhem thans niet lan ger de afschuwelijke „doodenstad1 van voor kort. Er is wat leven in. de straten, waar mannen werken en vrouwen en kindéren met meubilair sjouwen. Zij zijn nog maar weinig- in getal, maar hebben de stad tot leven gewekt. Het gemeentebestuur staat voor enorme problemen. Waterleiding is er niet, de rioleering is verwoest. De electrische centrale ligt in puin er de gasleidingen zijn in hopeloozen toestand. De centrale keuken is een uitkomst, maar gebrek aan bouwma teriaal doet het ergste vreezen voor den winter. Het is begrijpelijk dat de geëvacueerde inwoners naar een eigen dak verlangen, maar zij heb ben er geen idee van in welke gunstige omstandigheden zij thans in hun overvolle kwartieren buiten de stad verkeeren vergeleken bij wat hun te wachten staat. Het parool is dan ook, dat niemand; mag terugkeeren zonder speciale toe stemming van de autoriteiten. Er heeft een bericht gecirculeerd volgens hetwelk de regeering beslo ten zou hebben, den dienstplicht in te voeren in den strijd tegen Japan. Dit bericht wekt een verkeerden in druk. De dienstplicht bestaat, ook voor den dienst in onze overzeesche gebiedsdeelen. Zou de regeering nu in dit geval uitgaan van dienstneming op de enkele basis van vrijwilligheid, dan zou zeker niet over het technisch noodzakelijke personeel kunnen wor den beschikt. Daarom worden op het oogenblik reeds over de geheele linie dienstplichtigen opgeroepen, voor zoover het aantal vrijwilligers te klein is. Dinsdagavond heeft de Minister raad van 4 tot 13 uur, met een tus- schenpooze van 1U, uur, vergaderd, aldus deelt men aan A.N.P.-Aneta mede. Onder meer werden bespre kingen gevoerd over de versnelling der recruteering, de bewapening en de opleiding van vrijwilligers en an dere dienstplichtigen, alsmede hun transport, met betrekking tot den strijd tegen Japan. Volgens een bericht uit Moskou zou Stalin hebben toegestemd in een conferentie der drie groote mo gendheden, die spoedig gehouden zou moeten worden. Bisschop van Berlijn bleef Het Vaticaan heeft bericht ont vangen, dat de Bisschop van Ber lijn, z. H. Exc. Mgr. Graf Von Preysing, steeds in Berlijn geble ven is en zich daar ook thans nog bevindt, zoo meldt British United Press. Veio-kwestie te San Francisco SAN FRANCISCO, 5 Juni (UP) Aangaande de veto-kwestie ver neemt de correspondent van de New York Times uit San Francisco, dat de Ver. Staten en Engeland een direct beroep op Stalin zullen doen, om zijn eischen te dien op zichte in te trekken. De Amerikaan- sche delegatie is ervan overtuigd, dat de impasse alleen kan worden overwonnen door zulk een stap. Men heelt dit voorstel aan president Truman voorgelegd, Engeland, Frankrijk en China zouden het voorstel steunen. Men verwacht in deze kwestie een uitstel van een dag of twee alvorens het volgende stadium in de contro verse ls bereikt. De besprekingen worden gevoerd in een atmosfeer van kalmte en goeden wil. Naar wij vernemen hebben de be sturen van de oude omroepvereeni gingen, die samenwerken in federa tief verband, thans een Raad van Beheer ingesteld, waarin elk der vier groote omroepvereenigingen met twee afgevaardigden vertegenwoor digd zijn. Voor de N.C.R.V. hebben in dezen Raad zitting genomen de heeren C. A. Keuning en K. van Dijk, voor den K.R.O. mr. dr. P. J Witteman en P. Speet, voor de V.A.R.A. de heeren Broekx en de Jonge en voor de A.V.R.O. de heer Corver, terwijl de eerste vertegen woordiger van deze omroepvereeni- ging nog niet is aangewezen. Van officieele zijde wordt A.N.P.- Aneta medegedeeld, dat in behande ling is een officieus witboek over de handelingen der Nederlandsche re geering te Londen Later zal dit door een oiiicieel Witboek worden gevolgd. 120.000 Joden verdwenen Blijkens mededeelingen van mr. R. van den Berg is, naar schatting der Joodsche organisatie, in de oorlogsjaren het aantal Joden in ons land van 140.000 tot ongeveer 20.000 geslonken. LONDEN, 6 Juni (UP). Radio Parijs berichtte gisteravond, dat er te Moskou hardnekkige geruchten loopen, als zou Japan aan Rusland de taak toe willen vertrouwen vre desvoorstellen aan de geallieerden over te brengen. De aanwezigheid ran den Russischen ambassadeur te Tokio in de Russische hoofdstad schijnt dezen tot nog tos geheel on. bevestigden geruchten kracht hij te ietten. Toen. de Duitschers besloten stuk ken van Nederland te gaan inundee- .en, was het duidelijk, dat zij dit. met Duitsche Gruendlichkeit zouden j.oen. Om er zeker van te zijn, dat ie inundaties niet onmiddellijk na -•en. eventueelen Duitsehen terugtocht jngedaan zouden worden gemaakt .talen zij uit alle poldergemalen lelangrijke onderdeelen. Deze werden in kisten gepakt en verzonden, .demand wist waarheen. Daags na de capitulatie verscheen bij den Rijkswaterstaat te Den Haag dé Duitscher Kiel, dial gedurende de geheele bezetting de leiding had van de ,,Wasserwirtschaft". „Das Spiel ist aus", zei hij en of de heeren prijs stelden op zijn waterstaat-archief. Dan konden ze het hebben. Ei zat ook een kaartsysteem bij, zei hij, waarop precies stond aangegeven waar zich de onderdeelen van de ver. De zorg voor het „dagelijksch brood", de angst voor de grijpende hand en de oorlogsdruk zijn verdwe nen. Het gaat nog langzaam.', maar toch komt het normale leven weer in gang. Gelijk hiermee komt ook de vraag weer naar het „geestelijk" voedsel voor den mensch, dat wij met het toffelijke zoo lang of beter ge zegd nog langer hebben moeten ontberen.. Er drijft een streven naar boven om den mensch in zijn dage- lijksche beslommeringen te verhef fen naar de stilte van hoogere sfe ren, daar waar de Muze die geneug ten verschaft, welke in het geroeze moes van allen dag- niet te vinden zijn. Hiervan getuigt wel duidelijk het korte bericht, dat wij vandaag op ons redactiebureau aantroffen. In Haarlem heeft zich een com missie gevormd, die zich tot doel stelt om een uit amateurs bestaand strijkorkest op te richten, dat zich speciaal ten dienste wil stellen van het katholieke leven. Het orkest komt onder directie van den heer Joh. Otts. Zij die hieraan hun me dewerking willen verleenen kunnen zich schriftelijk wenden tot den heer T. Hoen, Weteringstraat 35, Haarlem-Noord, waarbij zij naast hun naam en adres het te bespelen instrument gelieven op te geven. De commissie bestaat uit pater Amdan- dus O.F.M., J. Wiegant, H. Th. Weenink en G. J. de Smit. Wij kunnen dit streven niet an ders dan van harte toejuichen. Niet alleen omdat onze stad hierdoor mettertijd naar wij verwachten mogen een goed strijkorkest rij ker zal worden, doch ook omdat hierdoor tevens de stoot gegeven kan worden om te komen tot een viuchtbaar katholiek cultuurleven. Katholieken, die zelf actief werk zaam zijn in het cultureele leven zullen immers een waardevolle bij drage kunnen leveren om de katho lieke cultuur onder onze stadgenoo- ten te bevorderen. Oud-Minister de Geer Naar A.N.P.-Aneta verneemt, wordt bevorderd, nat tegen oud-Minister- President Jhr. Mr. D. H. de G'eer een geredhtelijke instructie zal worden geopend. Van lieverlede begint er licht te vallen op de geheimzinnige figu ren, die als Hitler's persoon lijke dienaren jarenlang zwijg zaam in diens schaduw geleefd hebben. Een van hen is Arthur Kannenberg, die vijftien jaar lang Hitler's major-domus is geweest. Een correspondent van de „Daily Express" ontdekte Kannenberg in een plaatsje in Tirol, waar bij zich ver stopt had voor de S.S., die hem zeker zou vermoorden, om hem den mond te snoeren. Spraakzaam is Arthur Kannenberg genoeg. Hij werd in 1931 tot den bovenomschreven veruouwenspost uitverkoren, omdat de Fiihrer in het Berlijnsclie eethuis dat Kannenberg toen dreef eens een Wiener Schnit zel had gegeten die hem zoo bijzon der goed had gesmaakt en waarbij hij zoo uitermate beleefd was be diend. Kannenberg onthulde, zonder de ilauwste notie van zijn luguber sar casme te hebben, dat Hitier een groot dierenvriend was. Hij had al tijd wat te zeggen op Goering, die een goed jager was, of op Kannen berg, die gaarne visclite. Je moet dieren .liefhebbén. Je moet ze niet dooden, zoo sprak de man, in wiens naam tienduizenden menschen on der lrelsclie kwellingen werden doodgemarteld. Deze teergevoeligheid op het stuk van bloemen en dieren kon den Fiihrer niet weerhouden om zijn huisknecht op een keer tegen den grond te slaan, omdat hij ver zuimd had te zorgen, dat er luci fers bij de hand waren toen prinses Olga van Joego-Slavië en prins Paul bij hem dineerden en de prin ses na tafel een sigaret wilde op steken. Rooken was aan Hitler's t,afel verboden. Niemand had dus zoo gauw een lucifer. I-Iitler was er van overtuigd, dat zijn gasten hem achter zijn rug zouden uitlachen. Zijn eergevoel als man moet opmer kelijk delicaat zijn geweest.... Kannenberg sloop een etmaal lang van de eene naar de andere kamer voor hem weg, doch bij een volgend diner met dertig voorname gasten moest hij Hitler onder de oogen ko men. Hitler liet zijn gasten onmid dellijk in den steek en nam Kan nenberg mee achter de schuifdeu ren in een aangrenzende kamer en daar stortte hij minutenlang zijn fameuze heesche gebulk over Kan- nenberg's hoofd .uit, zoodat de voor name gasten er volop van mee kon den profiteeren. Hij zag paars van woede en naar adem snakkend sloeg hij Kannenberg plat op zijn rug tegen den grond. Over den aanslag op 20 Juli 1944 vertelde hij, dat Hitier vanwege het mooie weer zijn groote conferentie tafel liet brengen in een zomerhuis te Rustenburg, dicht bij het gebouw, waar zijn hoofdkwartier was. Bij het binnenkomen schreeuwde Hitier tegen me: „Waarom zijn alle ramen dicht? We zullen stikken. Maak ze open." Ik deed het en daarop deed een explosie het gebouw wankelen. Hit-' Ier s leven was gered door de open ramen, waardoor de luchtdruk ont snappen kon, en tengevolge van het feit. dat hij vlak voor de ontplof fing was opgestaan om iets op de kaart aan te wijzen. Hij was eerst 'in de lucht geslingerd en was toen onder de groote tafel gevallen. Toen ik naar binnen stormde, lagen er vier officieren te sterven. Iedereen schreeuwde: Hitler, Hitler, Hitler! Er heerschte een kleine paniek. Ik hielp prof. Morell, Hitler's lijfarts. Hitier was licht gewond door splinters in de rechterknie en de kuit en de linkerhand. Zijn rech terarm was bezeerd door de vallen de tafel. Zijn haar was verbrand. Hij herstelde zich snel van den schrik en schreeuwde: Beesten hebben dit ge daan. Beesten, maar ik zal ze krij gen." Kannenberg heeft Hitier het laatst op den tienden April gezien, toen hij hem order gaf Berlijn te verlaten en groote hoeveelheden wijn, zilver en Chineesoh porselein uit Chemnitz en Bayreuth te verbergen. En wat Hitler's veelbezongen mu- zikale.n smaak betreft, wat zoudt u denken, dat zijn lijflied was? Het had niets te maken met Wagner, Ais hij in een stralende bui 'was, na zijn groote en altijd definitieve overwinningen en zoo vaak tijdens het bombardement van Londen, dan ging hij op een divan liggen, boot ste in zijn handen en harmonica 11a en zong: „Who's afraid of the big bad wolf" uit Disney's befaamde teekenfilm „The three little pigs" schillende gemalen bevonden. Nu, daar had Waterstaat uiteraard enor me belangstelling voor. „Komt U dan maar mee naar mijn wagen", zei Kiel, „daar zit alles in". Buitengekomen was er echter in geen velden of wegen een wagen te zien. Die was met alles er ln en dat was o.a. een chauffeur spoor loos verdwenen. Niemand begreep er iets van, tot dat de chauffeur te voet kwam aan zetten en vertelde, dat twee onder- grondsche strijders hem hadden ge dwongen naar Wassenaar te rijden en h^m daar hadden laten uitstap pen. Voorloopig waren de gewichtige documenten zoek en, laat ik het er maar meteen bijvoegen, zij zijn ook niet meer gevonden. Hoe men de ondergrondsche ook heeft uitgekamd, men heeft niet kunnen uitzoeken wie dezen Duitsehen wagen „georga niseerd" hebben. Het eenige wat nu vast stond was, want meer wist Kiel niet uit het hoofd, dat de onderdeelen destijds naar Emmen waren gezonden Een man van Waterstaat trok er heen, maar er was niets te vinden Ze warpn doorgestuurd naar Ter Apel. Waterstaat naar Ter Apel, on derdeelen doorgestuurd naar Mussel, kanaal, onderdeelen naar Stadska naal enfin, ze hebben ten slotte een gedeelte van de machine-onder- deelen gevonden, maar ze lagen alle maal door elkaar en zonder kaart systeem was het onbegonnen werk om den boel te gaan uitzoeken "nd"1 nU lcom*' er tocl1 hog een happy De polderbesturen hadden, direct nadat de Duitschers de gemalen hadden gedemonteerd, precies reno- neerd met nummers en- maten wat er uit gestolen was en onmiddellijk toog een illegale organisatie aan het werk om bij garages, machinefabrie ken e.d. de onderdeelen te krijgen. Het moeilijkst waren de zgn stoom- schuiven te vervangen, doch'zij wer- den op een fabriek, die voor de weer macht werkte, precies nagemaakt, kon en ander slaagde voortreffelijk en nauwelijks hadden de Duitschers gecapituleerd of de meeste gemalen van ondergsloopen polders stonden al weer te draaien. Woensdag was het een jaar gele den, dat de invasie in het door de Duitschers bezette Frankrijk plaats vond. Deze verjaardag van het doorbreken van den Duitsehen At- lantischen wal was .voor alle troe pen onder generaal Eisenhower's bevel een vaeantiedag. Generaal E'eenhower en veldmaarschalk Montgomery ontvingen de hoogste Russische onderscheiding', de Orde van Victoria. De bevelhebber van de Fransche troepen in Duitsch- land werd onderscheiden, met de Orde van Suvarof eerste klasse, voor het succesvol uitvoeren, van militaire operaties van de Fran sche strijdkrachten tegen den ge- meenschappelijken vijand der ver- eenigde volken, Hitler's Duitsch- land. Bonnet, de Fransche ambassadeur m de V.S., hield naar U.P. verder meldt, ter gelegenheid van D-rtay, den dag der invasie, een rede voor de „vrienden van Frankrijk" in Washington. Naar A.N.P.-Aneta verneemt kan zeer spoedig de oprichting tegemoet worden gezien van het bijzondere Hof van Cassatie, dat in Den Haag- gevestigd zal zijn, evenals die van de bijzondere gerechtshoven te 's Gravenhage en Amsterdam, ter berechting der landverraders. De Canadeesche autoriteiten, di'e zich de .grootst mogelijke moeite getroosten om de voed selvoorziening van ons land in het algemeen, en van do Provin cie Noord-Holland in het bi zon der, 200 grondig en spoedig'mo gelijk te doen verbeteren, be klaagt zich er over, dat het thans bij herhaling voorkomt, dat de door de Canadeesche auto riteiten aangebrachte richting borden on verkeersaanwljzingen door de bevolking worden, weggc- sloopt ten einde als brandhout te worden gebruikt. Er wordt een beroep gedaan op de medewerking van het publiek, ten einde ertoe».te geraken, dat aan dergelijke praktijken ten spoedigste een einde wordt ge maakt. Het is in de allereerste plaats een. Nederlandseh belang, dat het verkeer der colonnes niét wordt gedesorganiseerd en ge stagneerd, gelijl; door het ver- wi;deren van riohtingborden en dergelijke geschiedt. De Militaire Commissaris in de Provincie Noord-Holland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1