Terug uit de hel van Dachau Hitler's laatste intuïtie ZUIVERING EN RECHTSSTAA T Alleen officieele bonnenlij sten De kabinetsformatie Mgr. Dr. G. J. Vesters Martelie van tienduizenden Offensief in de Ardennen „Groote Drie" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 8 JUNI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 26 cent per week 79.000 ton voedsel Kerk per post verzonden Volgende week boter en kaas Koning Leopold „Wij doen ons best" Göring bedroog zijn Führer niet naar Londen NIEUWE COURANT De ijzeren bezem van de zuive ring is volop aan het werk. Te Am sterdam alleen zijn tusechen dJe vijf- en zesduizend personen, waar van ongeveer één tiende deel vrou wen zijn, in verzekerde bewaring ge steld en in eenige loodsen gecon centreerd. Het ligt voor de hand, dat dit harde werk ook aanleiding geeft tot kritiek. Volgens sommi gen ging het tè hard, vonden er te veel ongerechtvaardigde arresta ties plaats en heeft de behandeling de grens van het strenge over schreden; volgens anderen ging het niet hard genoeg en loopen, er nog te veel onzuivere elementen, vrij rond. In de pers werd aan een of ander geval van de laatstgenoemde soort soms de ruimte van een vraagstuk van den eersten rang toegemeten; een verschijnsel, dat het gevaar meebrengt, dat zuive ring en aansluitende berechting in een sfeer van demagogie zouden worden vertroebeld; maar begrij pelijk, wanneer men in een bepaald geval een symptoom van een al- ijemeen beleid meent te moeten onderkennen. Van den anderen kant hoorde men klachten over geval len van lichtvaardige arrestatie, over een behandeling, die juist in zulke gevallen uiteraard: als onge rechtvaardigd wordt aangevoeld, over de moeilijkheden van degenen, die b.v. als advocaat geroepen zijn om in zulke gevallen bijstand te bieden. Er zjjn reeds enkele rehabilitaties gepubliceerd, al krijgen deze evenals de genoemde klachten, uiteraard slechts een beperkte publiciteit. Intusschen is nu een vrijlatings commissie ingesteld, die kan oor- deelen over de gevallen, waarin op goede gronden om vrijlating ver zocht wordt, welke vrijlating dan uiteraard ook slechts voorloopig is. Ook deze commissie is reeds met werk overladen. Het gevaar is dan ook niet denkbeeldig, dat men bij de zuivering, zooals een Engelsc'ie zegswijze het uitdrukt, méér afbijt dan men, kan kauwen. De ijzeren bezem is noodig; slapheid zou ver derfelijke gevolgen hebben en dat er spaanders vallen, waar gehakt wordt, moet tot op zekere hoogte als onvermijdelijk worden aan vaard. Maar ook slechts tot op zekere hoogte. Na vijf jaren rech teloosheid is het zaak, niet alleen den rechtsstaat als werkelijkheid te herstellen, maar ook het rechts besef op ieder terrein weer tot eere en gelding te brengen, en ieder met ieders recht weer eerbiedig te leeren omgaan. Daarbij komt, dat een teveel aan spaanders het hak ken, in discrediet brengt; met an dere woorden: bij de onvermijde lijke hardheid van de zuiverings maatregelen kunnen gevallen van ongerechtvaardigde toepassing, wanneer zij talrijk worden, de zui vering zelf voor het rechtsbesef van het publiek in een verkeerd licht stellen; het publiek moet de zuivering kunnen blijven gevoelen als een strenge uiting en nauw keurige werking van het openbare rechtsgevoel en niet als een veeg uit de pan, die over hen heen gaat. Om dit te verzekeren, zal on vermijdelijk een groot apparaat noodig zijn, dat het zuiveringswerk snel en nauwgezet kan volvoeren, en zal cp de tweede plaats de be rechting zich zoo spoedig en vol- edig mogelijk aan de zuivering aanslu,iten. Zuivering en, tezamen z«n niet alleen i ,rio^ g mefc het rechteloos verleden, maar tegelijk een stuk heropbouw van den rechtsstaat. Naar wij vernemen, hebben de geallieerden tot 1 Juni jJ. 79000 ton levensmiddelen gébracht voor de drie Westelijke provincies. Het ver voer wordt door de Shaef verzorgd, de distributie ligt in handen van het Nederlandsch Militair Gezag. Tof denzelfden, datum, zijn hier 47.000 ton brandstoffen (hoofdza kelijk vloeibare) ter beschikking gesteld. Het is wel een zeer uitzonderlijke gebeurtenis, welke de Daily Herald verhaalt, dat een kerkgebouw per postpakket werd verzonden aan kapitein Kenneth Grant, een ka tholiek priester, die zich in Duit- sche krijgsgevangenschap bevond. Een lid van het Zweedsehe Roo- de Kruis bezocht den priester in het kamp. „Zegt U maar wat U graag zou willen hebben," vroeg hij. De priester aarzelde geen oogenblik met antwoorden: „Een kerk". En hij kreeg een kerk! Zij be stond uit van te voren gereed: gemaakte, uitneembare stukken en werd hem als pakket toegezon den over de post. Waarmee weer eens is aange toond, dat de techniek en het Roode Kruis tegenwoordig voor niets staan. De waarnemend directeur van het distributiekantoor Haarlem maakt namens het M. G. bekend, dat het winkeliers ten strengste verboden is op eigen gelegenheid distributiemededeelingen te publi- ceeren. Alleen de officieele mede- deelingen, welke door den distri- butiedienst aan de winkeliers ver strekt worden, mogen in étalages of elders gepubliceerd worden. Zelfgemaakte bonnenlijsten en me- dedeelingen mogen onder geen be ding opgehangen worden. In tegenstelling met hetgeen op de levensmiddelenkaarten van het M.G. vermeld staat, namelijk dat losse bonnen ongeldig zijn, deelt de distributiedienst mede, dat, even als voorheen, losse bonnen bij den winkelier ingeleverd kunnen worden. Boter en kaas De Dir.-Gen. van de Voedselvoor ziening maakt voor het district Haarlem bekend, dat gedurende de week van 10 t/m 16 Juni o.a. 125 gr. boter en 100 gram kaas beschikbaar zullen worden gesteld. Om de afleve ring van de artikelen aan het pu bliek zoo vlot mogelijk te doen ver- loopen, zal de distributie van deze artikelen ln het vervolg plaats vin den met Inschakeling van de ge wone leveranciers. Om een ieder in de gelegenheid te stellen den leverancier te kiezen,van wien men in de toekomst boter en/ of kaas wil betrekken, moet men als bestelbon voor 125 gram boter den bon 13 der levensmiddelenkaart In het gebouw van de Eerste Ka mer is Dinsdag een vergadering ge houden van de voorzitters met de senioren-conventen der beide Ka mers en de heeren Drees en Scher- merhorn, welke laatsten, zooms bekend, met de kabinetsformatie zijn belast. Naar wij vernemen is onze land genoot, Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. J. Vesters, oud-Apostolisch Vicaris vap Rabaul, die zich al eenige ja ren in de Ver. Staten bevindt, op verzoek van den. Aartsbisschop van Melbourne per vliegtuig naar Australië vertrokken. Het ligt in de bedoeling, dat Mgr. Vesters, zoodra zijn vicariaat van Japanners is gezuiverd, het bestuur over het vicariaat zal or- ganiseeren, waartoe hij in verband met zijn ervaring en kennis van land en bewoners de aangewezen persoon is. Ir. W. Hupkes president N.S. Ir. W. Hupkes is per 1 Juli 1945 benoemd tot president van dq N.V. Nederl. Spoorwegen, als opvolger van Prof. Ir. J. Goudriaan. LONDEN, 7 Juni. (UP). De Belgi sche radio berichtte gisteren, dat de Eerste Minister Van Acker nog altijd te Salzburg bij Koning Leopold ver toeft, zulks naar men veronderstelt, om te confereeren over het al dan met terugkeeren van den Koning. Volgens Lonclensche persberichten is het Belgische Kabinet "Woensdag den geheelen avond bijeen geweest om Van Acker's terugkeer af te wachten. De publieke opinie veron derstelt, dat Van Acker hSt abdi- catiebesluit van Leopold zal mee brengen, doch in officieele en poli tieke kringen blijft men sceptisch tegenover die meening. Duizenden Nederlanders zijn dezer dagen teruggekeerd uit de Duit- sche concentratiekampen. Vele andere duizenden zullen niet meer in het vaderland terugkeeren omdat zij in die kampen, die terecht den naam Van martelkampen hebben gekregen, bezweken zijn aan de folteringen hunner beulen, aan honger, koude en ontbering. Wat deze teruggekeerden uit het rijk der dooden weten te vertellen bevestigt niet alleen de verhalen, die tijdens de bezetting de ronde deden, maar overtreft deze in gruwelijkheid nog vele malen. De zgn. „Greuelmarchen" blijken stuk voor stuk te berusten op waarheid, op een waarheid zóó vrééselijk. zóó weerzinwekkend, dat ieder gezond denkend en voelend rnensch ervan walgt. De martelie van tienduizenden naamloozen, die in de Duitsche concentratiekampen bezweken zijn, moet echter aan het Nederl and se lie volk bekend gemaakt worden, opdat de herinnering aan deze verschrik kingen onuitwischbaar in zijn gemoed gegrift blijvé. De heer G. Lesger te Amsterdam, zoo juist teruggekeerd uit de hel van Dachau en Allach, heeft ons in een langdurig gesprek zijn ervarin gen verteld. De heer Lesger was voor een op zichzelf onbeteekenend feit een valsche Ausweis, die bem vrijstelde van den arbeidsinzet gevangen genomen. Maar er, waren in Dachau menschen, die om minder gear resteerd waren. O.a. verbleven er duizend Franschen, die tijdens de invasie van de straat waren opge pakt en zonder vorm van proces tot het concentratiekamp veroordeeld waren, uitsluitend omdat de moffen vreesden, dat deze menschen na hun eventueele bevrijding aan den strijd tegen Duitschland zouden deel nemen" Dachau was oorspronkelijk be stemd voor hét „herbergen" van zesduizend gevangenen. Maar er zijn tijden geweest, dat het kamp dertigduizend politieke gevangenen bevatte. Dit was een van de oor zaken van de waarlijk ongeloofe- lijke hygiënische wantoestanden die er heerschten. Voor elke zeven mannen waren er slechts twee kribben om in te slapen, met het gevolg dat de menschen veelal, winter en zomer, bijna zonder be schutting op den ijskouden grond moesten slapen. Longontsteking en pleuris waren dan ook gewoonlijk de gevolgen van een dergelijke le venswijze, die de gevangenen in tallooze gevallen met den dood moesten bekoop-en. Natuurlijk wemelde het in het kamp ook van ongedierte. De gevan genen werden weliswaar geregeld ont luisd, maar deze behandeling, waar bij zij over heel hun lichaam werden ingesmeerd met een bijtende vloei stof, was een marteling op zichzelf. Doeltreffend was deze behandeling tenzij dan als marteling niet, want vaak waren de gevangenen na afloop daarvan nog meer met ongedierte van het M.G. bij den winke lier inleveren, van wien men boter wenscht te betrekken. Evenzoo moet men als bestelbon voor 100 gram kaas bon 14 bij den winkelier inleveren, van wien men kaas wil betrekken. De bestelbonnen moeten uiterlijk Zaterdag 9 Juni a.s. bij de gekozen winkeliers ingeleverd worden. De winkeliers zijn verplicht een ontvangstbewijs voor deze bestel bonnen af te geven. In den loop van 10 t/m 16 Juni a.s. zullen vervol gens koopbonnen worden aangewe zen, waarna men tegen inlevering van deze kóopbonnen, te zamen met het bovengenoemde ontvangst bewijs, voor de ingeleverde bestel bonnen de boter en resp. de kaas kan betrekken. De aandacht wordt er op geves tigd, dat iedereen geheel vrij is in de keuze van zijn leverancier, mits deze is ingeschreven bij het Centr. Distributiekantoor. De bovenstaande regeling houdt niet in, dat er een zoogen. klantenbinding wordt in gevoerd. Men blijft vrij. ook bij an deren dan bij dengene, bij wien men bovenbedoelde bestelbonnen heeft ingeleverd, boter en kaas te koopen. Slechts voor den' eersten verkoop in de week 10 t/m 16 Juni is men tegen inlevering van den koopbon en het ontvangstbewijs verplicht de arti kelen te koopen van den leverancier, bij wien men den bestelbon heeft in geleverd. Rijstebloem Voor de kinderen, die geboren zijn in 1944 en 1945, heeft het Nederland - sche Roods Kruis gratis 500 gram rijstebloem beschikbaar gesteld. Op vertoon van de tweede distributie stamkaart van de baby geschiedt de uitreiking in het gebouw hoek Hazenpaterslaan-Dreef. Vrijdag de letters JQ, Zaterdag RZ. Het gebouw is geopend van 912 en van 25 uur. Zij, die reeds kinder meel hebben ontvangen van het R.K. komen niet voor een tweede maal in aanmerking. Extra rantsoenen De uitreiking van de extra rant soenen voor a.s. en jonge moeders voor de periode van 10 Juni tot 7 Juli geschiedt deze week. Groenten De Distributiedienst maakt bekend, welke soorten groente en hoeveel op bon 41S beschikbaar zijn, namel. een komkommer, 500 gr. rabarber, 250 gram spinazie, een bos peen, een halve bloemkool eerste soort en een bloemkool 2e soort, 250 gr. andijvie en een krop sla. In een „D.-Day" boodschap aan Europa verklaart de leider van het Amerikaansche staatsbu- reau voor het vervoer o.m.: „Wij wenschen, dat Frankri.k, België en Nederland weten, dat de aan voeren voer deze landen afkom stig zfljn uit onze eigen voorra den, zooals zij ook afkomstig zijn uit de Britsche voorraden. Van onzen kant weten wij. dat gij ook kolen' en grondstoffen noodig hebt en wij doen ons best, om U hieraan te helpen." Dr. Adolf Halfeid, een bekend nazi-journalist van het invloedrijke Homburger Frcmdenblatt", deelde den correspondent van de Daily li\- piess eenige opzienbarende reilen mede, waarin een helder licht wordt geworpen op de houding der hoog ste nazi-leiders vóór en na het mis lukte offensief van December. Garing, aldus Halfehl, is aanspra kelijk voor deze mislukking. Hij be droeg Hitier. door te verbergen hoe v.wak de Luftwaffe was, toen de plannen voor het offensief in de Ardennen werden gemaakt. Toen Hitler in Juli aan den bom aanslag was ontsnapt, zeide hij her haaldelijk: „Dit is het werk der Voorzienigheid. Ik zal nu de Duit sche overwinning verwezenlijken." Maar gedurende enkele weken ge droeg lil zich als een krankzinnige. Achthonderd personen- werden na het onderzoek terechtgesteld. Dui zenden, sommigen ze,ggen 60.000, werden zonder meer neergeschoten-. In tien dagen was de geheels oppo sitie uitgeroeid. Hitier bracht zijn tijd door met het bestudeeren van landkaarten van het Westelijk Fro'nt, wachtend op het cogenblik. dat zijn „intuïtie" fjou gaan werken. Op een dag, in liet begin van September, legde hij plotseling Zijn vinger op de kaart. En zooals mij een officier, die juist in zi n nabijheid was. vertelde, riep hij: „Daar zullen we aanvallen-". Zijn vinger rustte op de Ardennon. Zijn militaire leiders zeiden hem: „We moeten minstens 1300 vliegt,ii gen hebben. die voortdurend in ac tie zi n, ongeacht de verliezen." Teen- men Göring vroeg of hij daarvoor ken zorgen antwoordde deze zo-nöer aarzeling: „Jawolii, mein Führer, zij zullen er zijn." Maar op den bepaalden dag beschik te von Rundstedt slechts over 800 vliegtuig-en en het offensief mis lukte. Göring werd door von R-undstedt hiervoor .aansprakelijk gtSstel-d. W'oectend beschuldigde Hitler zijn luchtmaarschalk ervan dat hij hem bedrogen had. Een tijd lang' ver wachtte Göring elk Cogenblik te worden doodgeschoten. Eén lijf wacht, gevormd uit leden der Luft waffe. bewaakte hem dag en nacht. Hij moet de zwakheid van de Luft waffe verborgen hebben gehouden, omdat hij bang was Hitier de waar heid te vertellen. behept dan daarvoor. Dit alles was echter nog slechts een kleinigheid. Ondervoed en slecht gekleed moes ten de gevangenen twaalf uur per dag zwaren arbeid verrichten en daartusschendoor nog vier uren „exerceeren". 's Morgens vroeg wer den zij 's winters, bij een tempera tuur van 20 30 graden onder nul, uit de barakken gedreven en moesten zij vaak anderhalf uur buiten blij ven staan. Om een denkbeeld te geven van de waanzinnige opvatting, die de Duit sche bewakers van het begrip werk hadden zij vermeld, dat de heer Lesger, bij zijn aankomst in 't-kamp te Allach een fabriek van Dachau de opdracht kreeg tusschen de beide prikkeldraadversperringen, die het kamp omgaven, grassprietjes te wieden. met een houweel! De voeding was erbarmelijk twee-maal per dag een stuk brood en 's middags een middagmaal dat bestend. -uit koolsoep met grutjes of aardappelen met bieten-loof. Eta dit was nog weelderig vergeleken bij het menu, dat de gevangenen en kele maanden na hun komst voor gezet kregen. Het stukje brood, dat zij 's morgens bij wijze van gunst z.,g-, als zware--arbeidstoelage ontvingen, werd van week tot week kleiner. Het middagmaal veranderde in een krachtelooze watersoep en- ook het z.g. avondbrood slonk zlen- derocgen. Tegen- het einde van den oorlog toen het werk in de fa brieken, waar de gevangenen dwang arbeid moesten verrichten, ophieid kregen- zij 's morgens in het geheel geen eten meer, zulks in overeenstemming met de nationaal- soclalistisehe opvattinjg, dat wie niet werkt, ook niet behoeft te eten. 's Middags nuttigden zij dan hun eersten maalti_d, die bestond uit water, waarin blaadjes onkruid', dat door Joodschs meisjes in het kamp gewied was, ronddreven. Hot avondmaal bestond uit één achtste brood. Juist deae stelselmatige uithon gering heeft de meeste slachtoffers gemaakt in Dachau en Allach. De gevangenen waren tenslotte zoo uit geput en krachteloos, dat zij niet meer in staat waren hun voeten op te lichten. Werden zij ziek, dan was het onherroepelijk met hen gedaan. De laatste krachten van hun uitge teerd lichaam werden- in enkele da gen gesloopt en de dood verloste hen uit de hel van het concentratie kamp. Maar zelfs dit was nog niet erg genoeg. Honger en uitputting de den hun moorddadig werk onder de kampbewoners nog niet snel genoeg naar den zin der nationaal- sccialistische machthebbers. Daar om werden de gevangenen onder toezicht gesteld van z.g; „Capo's" (opzichters) die gerecruteerd waren uit het schuim van de Duitsche onderwereld. Deze Capo's waren misdadigers, die meestal tot zware gevangenisstraffen waren veroor deeld wegen moord, plundering, autobanditisme e.d. en die nu on der leiding van de S.S. gelegenheid kregen hun sadistische instincten bot te vieren op de weerloozen, die aan hun toezicht waren toe vertrouwd. Het waren zonder uit zondering gevaarlijk gekke misda digers, die er bij de minste of ge ringste aanleiding op los ranselden. Als de dwangarbeiders uitgeput achter hun machines neervielen op een bankje werden zij door dat tuig afgerost. Onze zegsman is maanden achtereen eiken dag ge slagen. De machines in de fabrieken wer den oorspronkelijk natuurlijk bediend door Duitsche arbeiders en buiten- landschd vrijwilligers. Deze heeren, Einsteller genaamd, moesten er voor zorgen, dat de gevangenen aan het werk bleven. Dat was hun eigen be lang, want het geld dat de gevan genen met hun arbeid verdienden, staken zij in hun zak en speelden er mooi weer mee in München. Deze kerels waren er dus vaak op uit de gevangenen op te drijven tot grootere activiteit. Er waren er echter ook, die zich vrij behoorlijk gedroegen en die genoegen namen met een karig loon. Anderen echter zagen er nie-. tegen op om met handtastelijkheden de uitgeputte dwangarbeiders tot grooteren spoed aan te zetten. Ei- zijn echter gruwelijker dingen gebeurd in Dachau. Daarvan willen wij in een volgend artikel iets ver teilen. LONDEN, 7 Juni. (UP). De kans, dat de eerstvolgende ontmoeting tusschen Churchill, Truman en Sta lin te Londen zou geschieden, is uitgesloten, verklaarde Sir John Anderson in het Lagerhuis namens den premier. Zoo zal Churchill voor de derde maal over zee gaan om de staatshoofden van Amerika en Rusland te ontmoeten. Men acht het evenwel niet waarschijnlijk, dat Churchill or in zal toestemmen, de bijeenkomst op Russisch grondgebied te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1