Rusland geeft toe in vetokwestie Herstel van bruggen Nieuwe regeering zeer binnenkort te verwachten Wederopbouw: Grootste moeilijkheid te San Francisco hiermede opgelost Arnhem-N ijmegen eerst Geallieerd bestuur van Duitschland VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 9 JUNI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 26 cent per week Conferentie van Drie binnen 40 dagen? Gevallen N.B.S.-ers herdacht Spanning in O.-Europa i Dagblad DE TIJD Wij ontvingen van het Militair Gezag de mede- - - I deeling, dat het dagblad I „De Tijd" gerechtigd is wederom te verschijnen. Z. H. de Paus overwerkt Het eerste schip Moerdijkbruggen f 10 a 12 milliard Weer sinaasappelen Motorrijder verongelukt Buitenlandsch overzicht NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT SAN FRANCISCO, 8 Juni (U.P.) Stalin heeft in de Veto-kwestie toegegeven aan het op hem op verzoek van minister Stettinius gedane beroep van Hopkins en Harriman. Stettinius had van president Truman de volmacht gekregen in deze zaak naar eigen goedvinden te handelen en Stettinius verzocht daarop Hopkins en Harriman aan de Russen mede te deelen dat hun oppositie in de veto-kwestie de Ver. Staten in onge legenheid bracht. Er was geen onderhandelend element in dit Ameri- kaansche beroep, het was een oprecht pleidooi voor Russische toegeeflijk heid. Men legt er hier den nadruk op dat Rusland slechts toegegeven heeft in het belang van de eensgezindheid. Rusland heeft zijn standpunt inzake de interpretatie van de overeenkomst van Jalta hiermede niet opgegeven. Door deze overeenstemming is de grootste moeilijkheid voor het slagen van de San Franciscoconferentie uit den weg geruimd. Toen Stettinius dan ook mededeeling deed van de aanvaarding der veto-formule door Moskou, begroetten de gedelegeerden der 50 vereenigde volkeren dit met gejuich. Stettinius sprak de verwachting uit, dat de conferentie over een dag of tien zal zijn afgeloopen. President Truman heeft ver klaard, dat hij binnen veertig da gen de driemogendhedenconferen- tie tusschen Engeland, de Veree nigde staten en de Sovjet Unie verwacht. Trumian, zeide geen voorstander te zijn van een conferentie tusschen de Groote Vijf over de Syrische kwestie. Hij kondigde verder aan, dat binnenkort te San Francisco een verklaring zou Worden afgelegd over de vetokwestie. Truman zelde ver der liet eens te zijn met het rapport van Jackson, lid van het hoog ge rechtshof, over de processen tegen Oorlogsmisdadigers. Zonder uitstel zullen de tribunalen aan het werk gaan. Naar Ass. Press verder uit Loncien meldt, heeft Churchill in he-t Lager huis medegedeeld, dat de big three geen geheime overeenkomsten in Jalta aangegaan zijn, die niet openbaar gemaakt werden, maar hij gaf wel te kennen, dat de besprekin gen wellicht een wijder terrein be streken hebben dan de besluiten, die officieel zijn bekend gemaakt. Donderdag organiseerde de N.B.E. afd. K.P. Linie West een tocht langs dc plaatsen, waar ti.dens de bezet ting manschappen van de afd'eeling zijn gefusilleerd. Drie autobussen met familieleden bezochten eerst Zijpe. waar op 11 April van dit jaar 10 N.B.S.-ers, waaronder 6 van de K P zijn gefusilleerd. Er werden kransen gelegd en woorden van dankbaarheid jegens de gevallenen gesproken door den bataljonscom mandant Molenkamp, andere func tionarissen- en door familieleden Eén vuurpeleton betoonde militaire eer, waarna het Wilhelmus werd gezongen. Een dergeli.ke plechtig heid voltrok zich in St. Pancras, waar op 15 April 20 mannen, waar van 10 tot de Linie West behoorden, het leven lieten. De tocht werd voortgezet naar Haarlem. Als een accentueering van het vele leed, dat het gebied rond de bisschopsstad werd aangedaan, lagen langs de hoofdwegen door Beverwijk en Vel- sen de trieste strepen puinhoop-en, waar eens de villa's en huizen dezer forensendorpen getuigden van de welvaart van het Noord-Hollandsche land. In Haarlem werd een saluut ge bracht aan de 10 mannen, die on 26 October vn het vorige jaar voor de kathedraal werden neergeschoten. Thans staan er nog eenvoudige houten kruisen, bedolven onder een rijkdom van bloemen. Maar binnen kort nullen zich op al deze tilaatsen eereteekenen verheffen, die blijvend zullen toonen, dat zij, die vielen voor het vaderland, niet vergeten zijn. Rost van Tonningen pleegt zelfmoord Rost v. Tonningen heeft kans gezien uit een raam te springen van de Scheveningsche gevangenis. Hij is spoedig daarna aan de bekomen ver wondingen overleden Koning Haakon in Noorwegen OSLO, 8 Juni (A.P). Koning Haakon is Donderdag om 12 uur lil z „n vaderland teruggekeerd Het was dien dag ook vijf jaar geleder Een Russische woordvoerder te San Francisco verklaarde^ aan de United Press: ,,Het wordt tijd, dat de wereld zich realiseert dat Rusland wenscht dat deze conferentie een succes wordt en dat de werkelijke basis voor de toekomstige veiligheid te San Fran cisco wordt gelegd Wij hebben niet tezamen gestreden om den oorlog te winnen en onmiddellijk daarop den vrede te verliezen. Opnieuw hebben wij onze goede bedoelingen gedemon streerd. Onze politiek is nooit star geweest. Wij weten dat dit een veel verbreide opinie is, doch het is een volkomen ongefundeerde opvatting Als het punt waarover wij van mee ning verschillen, ons duidelijk ge maakt wordt en als wij inzien dat ISTANBOEL. 8 Juni (Reuter). Russische troepenbewegingen in Bul- garije wekken een gevoel >van onge- rustheid in Turkije en Griekenland, hetgeen in de hand gewerkt worat door het feit, dat de Russische mili taire autoriteiten de laatste maand door reis vergunningen voor B'ulgarije hebben geweigerd uit te geven. Berichten uit de hoofdsteden op eter. Balkan melden, dat in geheel Oost-Eturopa een toestand van ze nuwachtige spanning heerscht. Nu de Dardanellen-kwestie bij de samenkomst der Groote Drie zal worden besproken, schenkt men bij zondere aandacht aan de Russische' militaire activiteit in Bulgarije. Spanje levert Laval uit PARIJS, 8 Juni (A.P.). De Spaansche regeering heeft .toege stemd in de uitlevering van Laval Hij zal in een speciaal vliegtuig, dat door de Fransche autoriteiten naar het vliegveld van Barcelona gezon den is. naar Frankrijk teruggebracht worden. De politie heeft twee machinebank werkers aangehouden, die 26 electro- motoren, welke destijds uit een ma chinefabriek van een N.S.B.'er waren weggehaald, hadden verkocht voor een bedrag van 19750. het gebaseerd is op goeden wil en gerechtvaardigde verlangens, dan komen wij tot overeenstemming. Wij zullen een oplossing vinden voor alle resteerende problemen in denzelfden geest van goede, wederzijdsche sa menwerking. Er is van onzen kant nooit de wensch aanwezig geweest de conferentie te handicappen. Als er verschil van meening was, dan is het de eenige methode om er uiting aan te geven, doch niet om het te onderdrukken en naar buiten den indruk van overeenstemming te geven. Tenslotte zou een conferen tie als deze met een historische missie haar doel niet bereikt hebben, als er geen verschil van meening was geweest, dat opgelost werd In overeenstemming. Nu zijn wij opti mistischer dan ooit, dat deze con ferentie niet alleen het Wereldhand vest zal vaststellen, maar dat zij de ware basis zal vormen voor een we reld van vrede en veiligheid." Uit Moskou wordt vernomen, dat Harry Hopkins naar de Ver. Staten is vertrokken. Naar Reuter verder meldt, nam het Comité voor de Wereld-organi satie te San Francisco formeel den naam „Vereenigde Volkeren" aan De V.S. deden het voorstel tot deze benaming als een posthume hulde aan president Roosevelt, die dezen naam het eerst aanbeval voor de geallieerde oorlogvoerende naties. Miiiltfinim ui urn 111 iiiiimiiuiii 1 milium mi mum iiiiiiiiiiiiii imiiiiimmmmm iiiimiiminiiiiii VATICAANSTAD, 8 Juni (A.F.P.). Voor de omgeving van den H. Va der kan het niet langer verborgen blijven, dat Z. H. tengevolge van den langdurigen ingespannen arbeid der laatste maanden zeer vermoeid en overwerkt is. Men dringt er bij den Paus op aan, om zoo Hij er al niet in toe stemt volledig rust te nemen, ten minste eenigen tijd naar tCastel Gandolfo te gaan. De H. Vader schijnt evenwel in het Vaticaan te willen blijven. Niettemin treft men reeds voorbereidingen in Castel Gan dolfo, opdat de Paus daar ieder oogenblik zijn intrek zal kunnen nemen. Het Vaticaan heeft aan den Duit- schen gezant medegedeeld, dat het diens taak als geëindigd beschouwt. De Pauselijke Nuntius in Duitsch land, Mgr. Orsenigo. blijft echter in Duitschland. Hij bevindt zich thans in Beieren. Sectie XI van het M.G. deelt me de: De heeren Prof. Ir. w. Schermer- horn en W. Drees, door H. M. de Koningin aangezocht 0111 het nieuwe ministerie santen te stellen, hebben deze opdracht aanvaard in de over tuiging, dat zij zouden slagen. Thans, na een nauwe samenwerking van eenigen tijd, zfijn zij In deze verwachting ten zeerste versterkt. Toch vallen er velé moeilijkheden van praetischen aard te overwinnen, vooral in zake contact met personen, wier huidige verblijfplaats buiten de Hollanden of zelfs bulten Neder- Naar wij vernemen, verwacht Amsterdam de aankomst van het eerste schip in zijn haven, n.l. de „Titus", van de K.N.S.M., ge laden met 3000 ton goederen, dat zal meten in de Fordhaven. Het schip zal feestelijk worden binnengehaald. De bemanning wordt per autobus afgehaald en naar het Stadhuis gebracht, waar de burgemeester haar zal ont vangen. Het urgentieprogramma voor het herstel van de verbindingen voor de groote rivieren is er, zoo deelde de minister van Waterstaat, ir. Th. Tromp in een persconferentie mede. in de eerste plaats op gericht de verbinding over Nijmegen—Arnhem te herstellen. Men hoopt hiermede over drie a vier maanden gereed te zijn. Er zijn plannen gemaakt, welke nog slechts op goedkeuring van ge neraal Eisenh er wachten, om de brug bij Oosterbeek te doen herstel len onder leiding van den Itaf Royal Engineers van de 21 Army groun met vooraf in Engeland gefabriceerd Engelsöh materiaal. Nederlandsche arbeiders zullen ter plaatse de mon tagewerkzaamheden verrlshteu. In Engeland liggen 10.000 ton bru-ggen- materiaal bestaande uit complete bruggen gereed voor verscheping en er Is 31.000 ton staal voor irugger. in bewerking Ook de Waterloo-hum- spoorbrug, 500 M. lang, ligt in Fngt- .and voor ons gereed. In de tweede plaats zal worden dat liij Noorwegen verliet öm don I begonnen met het herstel der Moer- Snd voort*' terzetten f elf"tevens^de dijktruggen. Tegonnen wordt met Ncorsehe onafhankeli. kheidsdag de spoorbrug, waarvan vier over spanningen vervangen zullen wor den door een aarden dam. Tijdens de werkzaamheden aan de' spoor brug zullen vier overspanningen van deze brug worden ingevaren in de verkeersbrug, opdat deze alvast, gebruikt zal kunnen worden. Na voltooiing van de spoorbrug zullen aeze overspanningen Op hun plaats teruggebracht worden, wan neer men aan de verkeersbrug zal beginnen. Men rekent er dan op ko len te hebben om de groote ponten voer het wegverkeer in dienst te kunnen stellen. Over vier of vijf maanden moet de spoorbrug klaar zijn. De pijlers worden meteen in gereedheid gebracht voor dubbel spoor. Ook de brug in Dordrecht zal wo'rden verkort door het opwer pen van een aarden dam. In de derde plaats wordt een be gin gemaakt met het herstel van ae bruggen in de lijn Den Bosch- Utrecht. De brug bi. Culemborg is intact. Zoodra de spoorwegverbin ding via Nijmegen naar de B'etuwe hersteld is, ban de verbinding naar Utrecht worden afgetakt via Res teren, Geldermalsen en Culemborg Verder zullen de herstelwerk zaamheden aan de brug Katerveer bij Zwolle over vier a vijf maancien voltooid z 11, waarmee dan de ver binding met bet Noorden weer open komt. In het Zuiden hebben de gealil aerden in totaal 9 K.M. B'ailley- bruggen geslagen, die slechts 4rr 'aar bruikbaar zijn en binnen dien 'ijd door permanente bruggen vei rangen moeten worden land ligt. Verder is velerlei uitvoe rig overleg noodig, opdat bet ko mende kabinet de vereischte stabi liteit kan bezitten. Niettemin mag de vorming van de nieuwe regeering zeer binnenkort worden verwacht. In een vraaggesprek over de schade, door den oorlog veroorzaakt, dat een vertegenwoodt^er van A.N.P.-Aneta gevoerd heeft met dr. Pb. 3. Iden- bitrg, directeur van het Centraal bureau voor de Statistiek en prof. dr. J. Kinbergen, chef van de afdee- Iing conjunctuurstatistiek, is 'mede gedeeld, dat voor den wederopbouw een bedrag van 10 a 12 milliard gul den zeker noodig zal zijn. Op bon B 46o van de kindernood- kaart vierde serie mag thans de tweede aflevering van 500 gram si naasappelen geschieden. Het pu bliek moet zich uitsluitend wenden tot den groentehandelaar, waar men dezen bon destijds heeft ingeleverd en de eerste 500 gram sinaasappelen in ontvangst heeft genomen. Afle vering zal van Zaterdag' 9 Juni af geschieden en na 12 Juni niet meer Brood In den vervolge mogen winkeliers op de noodrantsoenbonnen voor brood behalve 400 gram brood desge- wenscht 300 gram biscuits per bon afleveren. Bij het in ontvangst ne men van bestelbonnen is het den winkeliers ten strengste verboden zoogenaamde vreemde artikelen af te geven. Aardappclbon 12 De nieuwe aardappelbon 12 van de M.G.-kaart, recht gevende op den aankoop van 2 kg. aardappelen en geldig tot en met 16 Juni, behoeft niet bij de centrale keuken te wor den ingeleverd. In den nacht van Woensdag op Donderdag is een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een motorordonnans van de B.S. zulke ernstige verwon dingen opliep, dat hij korten tijd later overleed. Dichtbij de Schouw- tjesbrug stond een niet-verlichte trailer langs den weg, waartegen de motorrijder komende uit de richting Heemstede opbotste. Hij werd zwaar aan het hoofd gewond en naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij korten tijd later overleed. Tegen den eigenaar van den trailer is proces verbaal opgemaakt. De Italiaansche eerste minister Bonomi is afgetreden. Te Oudenbosch is de gewezen provinciale leider van „Winterhulp in Noord-Brabant"', H. C. van der Bijl, gearresteerd. factoren hebben thans nog het overwicht. De eerste uitwerking van de zone-verdeeling is intusschen on- eenigheid geweest. De Russi sche bladen hebben n.l. de andere geallieerden verrast met kaarten, waarbij de Westgrens van de Rus sische zone aanmerkelijk naar het Westen was verlegd. Men zal hier over, naar het zich laat aanzien, dezer dagen wel meer vernemen. Ondanks een poging van Dönitz om na de capitulatie een centraal gezag in Duitschland in stand te houden, hebben de geallieerden, geleerd door de ervaring van 1918, zorgvuldig elk spoor van een ge- zagskern in Duitschland willen uit roeien. Om te beginnen hebben zij Dönitz en zijn „kabinet" gearres teerd en het bestuur in Duitschland geheel in eigen handen genomen. Thans is deze toestand officieel bevestigd door een verklaring van de vier geallieerde opperbevelheb bers (Zjoekov, Eisenhower, Mont gomery en De Lattre de Tassigny), in Zjoekov's hoofdkwartier te Ber lijn geteekend, waarbij uitdrukke lijk het geallieerde militaire be wind in Duitschland is bevestigd ^n het ontbreken van elk centraal -ybuitsch gezag uitdrukkelijk is be zegeld. Zooals in ons blad van Donder dag reeds is bericht, is het Duit- sche grondgebied, teruggebracht tot de grenzen van 1937, in vier zones verdeeld, waarvan Engeland de Noord-Westelijke, Frankrijk de Westelijke, de Vereenigde Staten de Zuid-Westelijke en Rusland de Oostelijke zal besturen. Groot-Ber- lijn zal onder een gemeenschap pelijk bestuur komen. De geallieerde verklaring eischt van de Duitschers volstrekte on derwerping aan de bevelen, dia '-orden of „zullen worden'' gege ven, Het is een volledig eenzijdig document, geen spoor bevattend van een overeenkomst. Het bevat voor de Duitschers slechts ver plichtingen. Het stoelt op het den Duitschers vertrouwde begrip van subordinatie. Het is uit met het Derde Rijk. Oyer de positieve zijde van de geallieerde plannen in Duitschland zijn de berichten op het oogenblik nog minder duidelijk. Een contróle- raad, gevormd door de vier opper bevelhebbers, zal zorgen voor de uniformiteit van optreden in elke zone en zal in gemeen overleg moe ten komen tot een gezamenlijk beleid in zaken, welke Duitschland als geheel betreffen. Het valt terstond op, dat de con- tróleraad van de vier opperbevel hebbers blijkbaar alleen besluiten kan nemen met algemeene stem men. Het is niet duidelijk, wat er gebeurt indien eenstemmigheid ontbreekt. Voorts wordt de uitvoe. :ng van de besluiten van den contróleraad voor elke der vier zones blijkbaar overgelaten aan den be trokken opperbevelhebber, hetgeen van belang is, omdat minstens één der betrokken mogendheden ge neigd is tot waterdichte afsluiting van het onder haar macht staande gebied. De geallieerde verklaring is in principe van militairen aard. Zij regelt de gevolgen van de onvoor waardelijke overgave. Als zoodanig is zij geen annexatie. Zij is eerder de afkondiging van een bezetting zonder vooraf bepaalden duur. Daar echter elk centraal Duitsch gezag ontbreekt en ook omdat de bezetters genoopt zullen zijn het burgerlijk bewind, in'clusief de zorg voor het sociale en economische welzijn der bevolkingen op zich te nemen, is het ontbreken van een gemeenschappelijk bestuurspro- gramma een gevoelige leemte. Het ontbreken van zulk een positief ge meenschappelijk program maakt verschil in beleid in de vier zones onvermijdelijk. Reeds hebben zich aanzienlijke verschillen voorgedaan tusschen het bestuursbeleid van Russen en Angelsaksen. Ook tus schen de opvattingen van Engel- schen en Amerikanen zijn er opmer kelijke verschillen, bijvoorbeeld In zake persvrijheid en politieke mee- ningsvorming, waaromtrent de Amerikanen liberaler denken dan de wantrouwender Britten. Duitschland is op het oogenblik meer een territoriaal dan een staat kundig begrip. De ontbindende

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1