200.000 man voor leger en vloot HET VREEMDE OORDEEL GODS Textiel alleen in noodgevallen Begin 1946 oproep pan 2 a 3 lichtingen H. Vader prijst houding van het Episcopaat koninklijke rondvlucht boven Nederland J VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 10 JUNI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 26 cent per week Pétain's politiek Min. Gerbrandy over Illegaliteit DERDE ZONDAG NA PINKSTEREN Onze Rijnvloot leed zware verliezen Komen er fietsen? 60 pet. van het vee over SCHE COURANT Het totaal der Nederlandsche strijdkrachten zal, naar de sectie Voorlichting van het M.G. mededeelt, ongeveer 200,000 man bedragen.. Hieronder zijn begrepen zoowel de strijdkrachten, bestemd voor de operaties tegen Japan ongeveer 150.000 man als ook die, welke op het vaste land van Europa zullen dienst doen. Deze strijdkrachten zullen in de eerste plaats worden samengesteld uit vrijwilligers. De verwachting is, dat zich hiervoor minstens 120.000 man zullen aanmelden. Het daarna nog ontbrekende aantal troepen zal worden gerecruteerd uit 2 a Stichtingen, waarvoor de jongste jaarklas sen in aanmerking komen. Voor het begin van het komende jaar zullen deze lichtingen echter niet worden opgeroepen, daar uiteraard eerst net noodige kader moet worden opgeleid. Reserve-majoor P. J. Symonds, hoofd van het aanmeldingsbureau voor oorlogsvrijwilligers in Maastricht en belast met de oprichting van dergelijke aanmeldingsbureaux in het Noorden en Westen des lands, heeft in een persconferentie een uit eenzetting gegeven aangaande de werving van oorlogsvrijwilligers en de zuivering van het leger. Grootendeels vrijwilligers Oorlogsvrijwilligers verbinden zich om overal ter wereld te dienen. Wel wordt echter rekening gehouden met hun voorkeur. De Mariniers echter, wier corps ca. 8000 man sterk zal worden, zijn in ieder geval bestemd voor Indië. Zij krijgen hun voorop leiding in Engeland en hun defini tieve opleiding in Amerika. Het Ma- rine-havenbataillön echter is bestemd voor Nederland. De Expeditionnaire Macht misschien voor Indië, doch misschien ook voor de bezetting van Duitschland. Het Indische Gezags- bataillon is in ieder geval bestemd voor Indië. De leeftijdsgrens voor het vrijwilli- gerschap ligt tusschen 18 en 36 jaar, Voor sommige beroepen, zooals de «lijnwerkers, is het dienstnemen ver boden. Deg^en, die zich komen aan melden, moeten van hun werkgever een verklaring overleggen, dat hij van dit feit op de hoogte is. Men wil n.l. alles doen om te voorkomen, dat de burgermaatschappij ontwricht wordt. Bij de bepaling van het tractement is gebroken met het systeem van soldij en kostwinnersvergoeding Daarvoor in de plaats treedt een jaarwedde. Een deel van het tracte ment word.t afgehouden voor de huishouding, waarvoor de vrijwilliger te zorgen heeft. Men verbindt zich voor zes jaar. Het tractement van den gehuwden soldaat-recruut bedraagt f 1128 op klimmend tot f 1344. Voor ongehuw- den f "76. Van den gehuwden sol daat le klas f 1476, van een korpo raal f 1560, alles event, vermeerderd met 3 pet. kindertoeslag met een minimum van f 150 per jaar. Het daggeld, dat de soldaat mag behou den, is f 1.25, voor den korporaal is het f 1.50. Soldaten, die op het mo- meii* van het in dienst treden reeds gehuwd waren krijgen een gezinstóe- lage van f 360 per jaar. De jaar- wedderegeling geldt tot 1 Oct. 1945 Het oude leger Voorts zal het oude leger een zui vering ondergaan. Dezer dagen zullen per plakbrief alle zeestrijdkrachten, aile beroeps- en reserve-officieren, alle beroeps- en reserve-personeel beneden den rang van tweede-luite nant, die op 10 Mei 1940 in dienst waren, allen, die op dien datum in opleiding voor officier waren en alle capitulanten, die op 10 Mei 1940 tot de Kon. Landmacht behoorden, wor den opgeroepen om zich te melden bij de aanmeldingsbureaux. De gegevens die zij daar verstrek ken worden geregistreerd en onder zocht en vervolgens doorgezonden Waren er onderhandelingen met Churchill? PARIJS. 9 Juni (A.P.). In af wachting van zijn proces wegens landverraad, heeft Pétain verklaard, dat hij geheime onderhandelingen niet Churchill over een verdrag voer de op hetzelfde tijdstip, dat hij zijn ®®rste ontmoeting met Hitlër had, en dit verdrag zou, wanneer en in- .-"et openbaar gemaakt zou t? wereld de ware beteeke- h daarna verrichte lian- delingen' toonen. Van bevoegde aj de te Londen ve»- kiaart men, volgens United Press, dat er geen geheim verdrag heeft bestaan tusschen Engeland en de regeering van Vichy, noch een per soonlijke overeenkomst tusschen Churchill en Pétain aangaande de behandeling van de Fransche vloot of de Fransche houding ten opzich te van de Duitschers. Wel wordt toe gegeven dat, onmiddellijk na Frank- rijks overgave in 1940, toen Vichy's politiek nog onbekend was. de Brit- sche regeering herhaalde maten ge tracht hoeft met Pétain in contact te komen om hem er toe te bewegen de Fransche vloot niet aan de Duit schers uit te leveren of op andere manieren de Geallieerden "tegen te werken. Een overeenkomst kwam echter nimmer tot stand. naar de Centrale Indeeling Kon. Landmacht (C.I.K.L.), waar ,er een kaartsysteem van wordt aangelegd. Alle corpsen, die zich farmeeren, dienen hun aanvragen om personeel tot de C.I.K.L. te richten, waar men uit de kaarten gemakkelijk de meest bruikbare menschen kan aanwijzen. Aanmeldingsbureaux Op 18 Juni zullen in Amsterdam vier aanmeldingsbureaux geopend worden en wel voor Centrum en Noord Dam 4, voor Oost In het Kol. Instituut, voor Zuid Museumplein 2 en voor Wést Vondelstraat hoek le Const. Huygensstraat. In Hilversum is reeds een bureau geopend. Andere zullen geopend worden in Haarlem, Zaandam, Hoorn, Alkntear en Den Hilar. Alle bureaux in het land worden overkoepel^ door het Cen traal Bureau voor Oorlogsvrijwilli gers. Het hoofd van het plaatselijke aanmeldingsbureau is tevens ex officio garnizoenscommandant. In Amsterdam Is in deze functie be noemd de res.-kapitein J. A. Neuyen. Leger of Hoogeschooi De Minister van O., K. en W. stelt er prijs op namens de Nederl. Regeering te verklaren, dat studen ten, die reeds met goed gevolg een candidaatsexamen hebben afgelegd, het landsbelang het meest dienen, door zich met grooten ijver en nauwgezette plichtsbetrachting aan de voortzetting hunner studie te wijden. De overigen verrichten even nut tigen arbeid met te gaan strijden voor de bevrijding onzer overzeesciie gebiedsdeelen als wanneer zij vol goede voornemens hun studiq aan een instelling van ho'oger onderwijs gaan beginnen, dan wel deze studie met alle energie voortzetten Met ingang van 1 Juli a.s. is be noemd tot directeur van de Kon. Zangvereeniging Maastreechter Staar de heer Paul Hupperts,'koordirigent te Maastricht. ,,De Nederlandsche verzetsbewe ging heeft de spits afgebeten voor de eer en het bestaan van het ge- hecle Nederlandsche volk. Voor onze positie in de wereld was de illegali teit in Nederland van ontzaglijke beteekenis. Buiten Nederland heb ben onze Marine en Koopvaardij liet uiterste gedaan, maar in vergelijking tot andere staten was dit nog slechts weinig. Het is daarom vooral dank zij het verzet In het binnenland, dat de naam van Nederland in de we reld zoo hoog is gehouden". Aldus besloot de Minister-President Prof. Gerbrandy zijn toespraak tot den Rn ad der illegaliteit, het over koepelende lichaam van alle verzets organisaties, waarvan hl Woensdag middag een plenaire zitting te Am sterdam bijwoonde. Toen de eerste- teekenen van l\et verzet uit Nederland in Londen merkbaar werden, aldus Minister Gerbrandy, was dat voor de Konin gin en de Regeering een verlossend gevoel. Er stonden dus menschen op in bezet gebied, jongeren en «tuie ren, die beffud waren in den strijd tegen den vijand -elk offer te bren gen; voor de beperkte krachten in Landen was dit de groote aanspo rin,= om eveneens alles in te zetten. Ondanks de steeds moeili ker om standigheden zagen- wij liet verzet groéien-. Dat ook in de laatsteacht moeilijke maanden de weerstand is blijven bestaan zet een kroon cp het hoofd van het Nederlandsche volk. prof Gerbrandy heeft denaelfden middag ook een vergadering bi. ge woond van het Groot Advies-college der Illegaliteit te Amsterdam. In een schrijven aan Z. H. Exe. Mgr. Hopmans, bisschop van Bréda, heeft de Apostolische In ternuntius, Z. H- Exc. Mgr. P. Giobbe, die momenteel in Londen vertoeft, o.m. namens den H Vader Diens groerte .voldoening geuit over den moed en het be leid, waarmee het Episcopaat, ge durende de jaren van bezetting, \^de geloovigen heeft geleid. Ware het niet een woord van werk der genade, zoodat de Kerk 'Christus en stond het niet zwart op wit bij St. Lucas, dan zou menig moralist h:t hoofd schudden en menig censor een ket terij vermoeden bij het lezen van dien merkwaardigen zin, welken het' Evangelie ons vandaag voorhoudt: „Er zal meer vreugde zijn in den hemel over één zondaar, die zich bekeert, dan over negen en negen tig rechtvaardigen, die geen bekee ring noodig hebben." Telkens wan neer wij in het Evangelie in aan raking komen met het mysterie van Gods milde barmhartigheid, stui ten wij op paradoxale uitspraken en moeten wij ervaren, dat de maatstaven Gods anders zijn dan die der menschen. Den zelfbewusten is Gods mild heid een ergernis: „Deze ontvangt zondaars en eet met hen." Doch Christus buigt zich in vergeving, neer over de echtbreekster (Jo. 8, 11), Hij verdedigt de zondares: „Haar vele zonden zijn haar ver geven, want zij heeft veel liefde getoond. Wien weinig vergeven wordt, tcont weinig liefde." En'in de parabel doet Hij Gods Vaderliefde een feestmaal aan richten voor het kind, dat verloren liep en zijn erfdeel met eerlooze vrouwen verbraste, terwijl de ge trouwe zoon een terechtwijzing ontvangt, omdat hij niet wilde dee- len in de vreugde des vaders (Luc. 15, 29—32). Christus' woorden en handelin gen doen ons iets bevroeden van de psillooze diepten der goddelijks barmhartigheid, die zelfs de zonde schuld der menschen dienstbaar weet te makeij aan het wonderbare dat gedurfde woord waagt te spre ken over de „gelukkige schuld", die ons een zoo wonderbaren Verlosser verwierf. Waar wij slechts mis daad, ontrouw en zonde zien, daar ontdekt Hij, die harten en nieren doorgrondt, dikwijls de verborgen, edele kern van een misschien af gedwaalde en verkeerd gerichte, maar toch eerlijke liefde. Christus zocht de zondaars om hen te red den en daarom zou een Christen dom, dat slechts de volmaakten en zuiveren wil erkennen, teen valsch Christendom zijn. Tot de Christe lijke liefde behooren medelijden en barmhartigheid tegenover de zwakheid gebreken van anderen. Voor zichzelf moet men den eisch tot volmaaktheid stellen, doch het getuigt van gebrek aan liefde en van geestelijken hoogmoed, ande ren te veroordeeien om een men- schelijke zwakheid, die men in zich zeiven niet wenscht te zien. De waarachtige Christen heeft dan ook daarom de Kerk zoo lief, om dat Zij, bij al Haar haat tegen de zonde, weigert de zondaren met vuur en zwavel te verdelgen, doch hen uit hun armzaligheid tracht 4K> te heffen en te heiligen. Indien dan God, naar het gebed der Kerk zegt, Zijn almacht vooral toont door te sparer en Zich te ontfer men, dan ligt het voorzeker niet op onzen weg om te oordeelen en te veroordeeien, maar veeleer om in nederigheid te erkennen, dat wij zelf zondig zijn en vergeving be hoeven van het Goddelijk Hart, Dat groot is in barmhartigheid en mild voor allen, die Het aanroe pen. K. Naar wij vernemen hebben H. M. de Koningin en H; K. H Prinses Juliana een inspectie- vlucht boven ons land gemaakt, om zich op de hoogte te stellen van de schade, als gevolg van bombardementen, inundaties en andere oorlogshandelingen. Ge vlogen werd over Zeeland, Hoek van Holland, Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, den Wierin- genmeerpolder, Friesland, den Noordoostpolder, Zwolle en Arn hem. Op verzoek van de Koningin werd boven Rotterdam, Den Haag en Arnhem gedurende eenige oogenblikken laag rond- gevlogen. Terwijl de Nederlandsche binnen vaart er vrij goéd afgekomen is, heeft de Internationale en In het bijzonder de Rijnvaart het laatste oorlogsjaar zeer zware verliezen ge leden, naar schatting van deskundi gen tot 90 pCt. van de scheeps- ruimte. Men hoopt, dat binnen twee maanden de scheepvaart op 't Roergebied weer mogelijk zal zijn. Naar wij vernemen worden door het Rijksbureau voor metaalverwer kende industrieën onderhandelingen gevoerd over den aankoop van fiet sen en onderdeden in Engeland. Het gaat hier oyer een zeer aanzienlijke partij. De Sectie Pers van het commissa riaat Noodvoorziening te Haarlem deelt naar aanleiding van de vele geruchten over textieldistributie mede: Over de geheele wereld is er een groot tekort aan textiel en het gemis hiervan vormt een probleem van den eersten rang. Hoewel de Vereenigde Staten en Engeland zelf niet al te dik in de kleeren zitten hebben deze landen toch een beperkt kwantum textiel ter beschikking van de Neder landsche bevolking kunnen stellen. Vanzelfsprekend wordt deze geringe hoeveelheid verdeeld onder degenen, die hieraan de dringendste 'behoefte hebben, zooals de meerendeels in lompen gehulde gerepatrieerden, de oorlogsgetroffenen en de geëvacu- eerden. De sectie Textiel vén het Commis sariaat Noodvoorziening zorgt voor een snellen aanvoer der goederen naar de plaatsen? waar zij het meest noodzakelijk zijn. Voor de distribu tie hiervan is de medewerking ver kregen van verschillende comité's. Een beperkt aantal winkeliers is in geschakeld voor de uitreiking van de textielgoederen. Het zal voorloopig nog onmogelijk zijn om de geheele bevolking van nieuwe kleeding te voorzien. Aan onderkleeding moet men nog maar niet denken. Het is alles bij elkaar dus weinig hoopvol. Tabak De onlangs gehouden uitreiking van een pakje sigaretten in de Roode-Kruiswlnkels moet niet opge vat worden als een begin van een normale tabaksdistributie, doch al3 een bijzondere verstrekking, welke een incidenteel karakter draagt. In verband met de transportmoeilijkhe den was het gewenscht den verkoop der sigaretten op zoo weinig moge lijk punten te concentreeren. Wanneer er weer eenmaal sprake is van een normale tabaksdistributie zullen ongetwijfeld de bonafide han delaren weer ingeschakeld worden. t Rantsoenbonnen Zij die noodrantsoenbonnen grut terswaren willen ruilen tegen nood rantsoenbonnen brood kunnen zich wenden tot de afdeeling „Zieken" van de distributighureaux. Voor een rantsoen grutterswaren ontvangt men vier rantsoenen brood. Zeep Winkeliers, die nog 'in het bezit zijn van restanten zachte zeep en zeepvervangende waschmiddelen kunnen met ingang van heden deze zeep op de volgende bonnen verkóo- pen: R 07 en R 29 van de noodkaart lie serie; IC 402. C 412 van het C- inlegvel; 226 en 259 van de noodkaart lie serie en rantsoenbonnen toilet zeep, eenheidszeep en waschpoeder. De bonnen geven recht op 50 gram zachte zeep of twee rantsoenen zeep vervangende waschmiddelen, behalve bon 259 en de rantsoenbonnen toi letzeep, welke recht geven op 100 gr. zachte zeep of 4 rantsoenen zeepver vangende waschmiddelen. Bijeenkomst R.K. organisaties De sociale en cultureele organi- satiesj in onze stad, die zoo langen tijd elke activiteit moesten staken, zullen weer in volle glorie herle ven of hebben reeds hun werk her vat. O-p Woensdag 20 Juni zullen ze gezamenlijk manifesteeren in het Gem. Concertgebouw, des avonds 8 uur. Pater dr. C. Hentzen O.F.M, zal spreken over „De noodzakelijk heid van een eigen R.K. sociale organisatie". De bijeenkomst zal worden opgeluisterd door de Schola Cantorum-der kathedraal St. Bavo o. 1. v. Dr. Kat. De oproep om deze feestelijke bijeenkomst bij te wonen gaat uit van de Adelbertus-vereeniging, de RK. Middenstandsvereeniging, den R.K. Volksbond, de R.K. Werkne- mersvereeniging, Geloof en Weten schap en den R.K. Vrouwenbond. Inbraken en diefstallen In de woning van een N.S.B.'er in de Spionkopstraat werd ingebroken en verdwenen twee vloerkleeden en een Japansch theeservies. Uit een bergplaats aan de Nieuwegracht werden twee hutkoffers weggesleept, welke gevuld waren met zilver en kleeden ter waarde van 10.000. Na een inbraak op de Nieuwe Groen markt verdween een rijwiel, terwijl vier fietsen op straat in vreemde handen kwamen. Haarlemsche elftallen De technische commissie der afd. Haarlem van den N.V.B. stelde.de beide Haarlemsche elftallen die 'op Zondag 17 Juni, des namiddags 3 uur, een Jubileum-propaganda-wed- strijdi spelen op het „Hlllinen"-ter- rein te Hillegom als volgt samen: Trekvogels (oranje shirt)P. C. Kraak (Stormvogels); R. Kammeyer (HFC), Jac. Groeneveld (RCH) P. Goedhart (Stormvogels); F. v. d. Hulst (Haarlem); H. A. G. de la Mar (HFC); A. Tervoort (DEM); P. Groeneveld (Haarlem); W- Hanse (RCH); W. Balvers (VSV); S. Sterk (VSV). De Damiaten (rood-wit shirt) J. Wille (EDO); C. Zandstra (EDO); A. v. Gooi (Haarl.); W. Vos (RCH); A. de Vries (VSV); J. v. d. Gevel (VSV); P. Ligtenstein (HFC);VL. Biesbrouck (RCH); J C. Smit (Hrl.); Blijkens mededeelingen, door overste v. Drimmelen, hoofd der Sectie Economische Voorlichting M.G., en overste v. Hengel, ge daan, is de veestapel in Groningen en Friesland voor 10o pCt. in tact. In andere provincies is de situatie minder goed; over het geheele land genomen is de Ne derlandsche veestapel tot 60 pet. gereduceerd. Aan de Nederlandsche grens hebben cje Duitsche boeren een teveel aan vee, gevolg van den roof van vee in Nederland. Stappen worden gedaan, om het geroofde vee in Nederland te doen terugkeeren. Van boter- en vet- export zal voorloopig geen sprake kunnen zijn. Aanmelding buitenlanders Op vordering van het hoofd van de Haarlemsche politie moeten alle Oostenrijkers, Hongaren, Bulgaren, Roemenen, Finnen, Italianen en Ja panners zich Maandag en Dinsdag a.s. melden aan het bureau Vreem delingendienst in de Smedestraat tusschen 9 en 12 en 14 en 17 uur. Zij moeten meebrengen hun paspoort en/of andere identiteitspapieren. Deze vordering geldt niet voor kin deren. geboren na het jaar 1929, welke door hun ouders of verzorgers dienen te worden gemeld. Mary Pos over Amerika Mary Pos, de bekende Nederland sche journaliste, zal in de Concert zaal op 19 Juni, des avonds om half acht, een lezing houden over Ame rika en zijn grootsten president Franklin Delano Roosevelt, Haar voordracht zal den toehoorders een beeld geven van het groote voor beeld, dat Amerika ons geeft. Liederenavond Jo Vincenf Jo Vincent zal wegens overgroote belangstelling Vrijdag 15 Juni in de gemeentelijke concertzaal een 2den liederenavond geven. Het program ma blijft ongewijzigd. CENTRALE KEUKEN Dinsdag 12 Juni a.s. zullen in de bekende uitreiklokalen de maal-, tijdenkaarten van de centrale keu ken verkocht worden tusschen 1.30 en 4 uur. Hierbij moeten de volgende bonnen worden ingeleverd; bon 24 voor vleesch of 1 rantsoenbon vleesch, en bon 30 voor aardappelen of 2 rantsoenbonnen aardappelen. Voortaan zullen de maaltijdenkaar - ten des Dinsdags worden verkocht. Dezè kaarten geven recht op maal tijden van den daaropvolgendcn Vrijdag tot en met den daarop ko menden Donderdag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1