Redelijke levensstandaard Beroep op de Jeugd Nieuwe bonnen Stabilisatie der prijzen Nederlandsche troepen in Australië Nieuw zuiverings besluit Boodschap der samenwerkende kerken Onze koopvaardij Naar het einde van San Francisco VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 11 JUNI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 26 cent per week KONINKLIJK BEZOEK AAN NIJMEGEN Bedrijf szuivering Koningin ontvangt generaals SLAAP LEKKER Geen eindexamen Hulp voor repatrieerenden H. Vader spreekt tot Kath. Actie Het lot der Joden Buitenlandsch overzicht NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT In een' onderhcmd met een verslag gever van A.N.P. lieelt de nieuwbenoemde directeur-generaal van de Prijsbeheersching, drs. G. Broiiwers. o.m. verklaard, dat door de. aanwijsing van speciale tucht rechters naar een objectieve, doch tevens deskundige berechting der eventueele overtredingen zal worden gestreefd'. Terwijl eenerzijds inflatie moet worden voorkomen, moet op korten termijn na de ontberingen van den oorlogsti d een redelijke levens- standaard voor de massa der be vol- king worden verzekerd. Dit kan tot stand worden gebracht door 'n doel bewuste prijs- en loonpolitiek, in nauw verband met elkaar gevoerd. Eet prlaire uitgangspunt mqet op 1 het oogenblik zijn de stabilisatie op het bestaande niveau. Eerst wan- nei r over de belde belangrijkste nu nog onzekere kostenfactoren, n.l. de internationale grondstoffenprljzen eni de loonen een grootere zekerheid bestaat, kan' aan de prijsstructuur een definitieve vorm worden ge geven. De internationale prijsontwikke ling opent op dit moment geen gun stige perspectieven voor de verlaging van ons kostenniveau. Ook de hdren en pachten zullen krachtig In de hand moeten worden gehouden om de prijsbeweging in de juiste banen te leiden. Vooralsnog geldt ook hier het beginsel van de stabilisatie. Wijzigingen zijn hier, speciaal wat de huren betreft, op den duur niet uitgesloten, gezien de consequenties, die deze stabilisatie- politiek tenslotte voor de schatkist kan hebben. ÏOTW-YORK. 11 Juni (A.P.). Van het oorlogstooneel in den Pa cific komen langzamerhand meer bijzonderheden binnen. De Austra lische radio heeft bekend' gemaakt, dat 15 Nederlandsche bataljons in fanterie als versterking van de 100.000 man Nederlandsche troepen, die ln Engeland' worden opgeleid, in Australië gelegerd zullen worden. Tegelijkertijd werd medegedeeld, dat opnieuw een landing is verricht ln Britsch-B'ornco, waar de 9e Austra lische divisie den strijd met de Ja panners heeft aangebonden. Uit Guam wordt verder melding gemaakt van uitgebreide acties der Amerikaansche luchtmacht. Joseph Tiso, de vroegere president van Slowakije, is d°or het 3e Ame rikaansche leger in Z.O.-Bavaria ge vangen genomen. Aangezien het zuiveringsbesluit (Stbl. E 14), hetwelk regelt de zui vering van personen, die een open bare functie bekleeden, in de prac- tijk niet geheel blijkt te voldoen, heeft de minister van Binnenland- sche Zaken een kleine commissie van juristen ingesteld, welke bezig is met het ontwerpen van een nieuw zuiveringsbesluit. Daartoe heeft de commissie tevens kennis genomen van van andere zijde reeds ingediende commentaren en ontwerpen en van naar voren ge brachte bezwaren van verschil lende zijden, o.a. van de „illegali teit". Bedoelde commissie staat onder voorzitterschap van pro'f. Cleveringa. Naar overste Linthorst Homan op een persconferentie mededeelde, is ^thans reeds Ingesteld het Centraal Orgaan op de Zuivering van Over heidspersoneel, dat de afwerking moet bevorderen van de zaken tegen functionarissen, die gestaakt of ge sehorst zijn. H.M. de Koningin heeft Zaterdag een officieel bezoek gebracht aan Nijmegen. Naar A.N.P.-Aneta verneemt, wordt sinds den dag der bevrijding het probleem der bedrijfszulvering, ln gemeenschappelijk overleg tus- schen den Staf Militair Gezag, de Illegaliteit en de ministers van Han del, Nijverheid en Landbouw en van Financiën, krachtig ter hand geno men. En zal een centrale instantie voor de bedrijfszulvering worden In gesteld, met vertakkingen. De richtlijnen voor deze instantie zul len worden gegeven door de betrok ken ministers. H. M. de Koningin ontving Vrijdag J 1. op haar tijdelijk verblijf te Ulven- hout in audiëntie de volgende bevel hebbers, die uit krijgsgevangenschap waren teruggekeerd: generaal H. Win kelman, luit.-gen. P. W. Best, lult.- gen. J. J. G. .baron van Voorst tot Voorst, gen.-maj. A. R. van der Bent, gen -maj. H. O. G. van Lawijck, gen.- maj. H. P. M. baron van Voorst tot Voorst en vlce-admiraal N. v. Laer. Haarlem—Amsterdam Met ingang van Dinsdag zal er tusscheij Amsterdam en Haarlem een passagiersdienst worden geopend per lux® boot. Uit Haarlem van de Hoolmarkt aan de Spaarne om 8.12 en 4 3b uur; dp dezelfde tyden ver trekt' de boot uit Amsterdam van het Rokin. Benoemingen bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot secretaris van het Bisdom den weleerw. heer J. P- J. Solleveld,thans kapelaan te Ber gen; tot kapelaan te Bergen den wel eerw. heer J. Koning; tot kapelaan te Hillegom -(H. Martlnus) den wel eerw. heer F. C Verheul; tot kapelaan ...Am,sterdain (H. Hart) den wel eerw heer j. A. M. ten Hengel, thans kapelaan te Voorburg (H. Martlnus). secretaris ls geboren te Maasland 11 Maart 1915 nriester ge wijd 3 Juni 1939. was kapelaan gte Noordwijkerhout - (st. victor) bil pastoor-kanunnik Westerwoudt, oud secretaris, en van 14 Aug. 1942 ar kapelaan te Bergen. Rector A. Theissen, die tot 1940 zielzorger was ln Haarlem en in Sep tember van dat jaar o.a. wegens het verspreiden van de Encycliek ,,Mlt brsnnender Sorge" werd gevangen genomen, is thans uit het concen tratiekamp te Dachau bevrijd. De nieuw-benoemde directeur vam de Kath. Vrouw. Jeugdbeweging en van de Kath. Actie voor de Vrouw, de zeereerw. heer F. J. Bank, zal voorloopig zUn Intrek nemen bij Rec tor van Spanje op het Hoofdkwartier van de Mannelijke Jeugdbeweging, Brouwersgracht 24, Den Haag. De samenwerkende kerken te Haarlem hebben Zondag het vol gende van de kansels laten voor lezen: Eiken dag vervult ons nog diepe dankbaarheid, dat de bevrijding over ons volk is gekomen. Een zware last is van onze schouders genomen. Met blijdschap vernemen wij, hoevelen reeds uit den vreem de zijn teruggekeerd en feestelijk zijn ingehaald. Terwijl wij hen van harte verwelkomen, is veel onrust verdwenen nu de voedselpositie in onze gezinnen zooveel is verbeterd. De jeugd beweegt zich weer fier en vrij in ons midden. Het is een vreugde om te leven. Daarbij willen wij niet vergeten, welk een groote verantwoordelijk heid de herkregen vrijheid ons op legt. Tevergeefs zouden duizenden het offer van hun leven gebracht hebben in het martelkamp en op het slagveld, wanneer wij niet een beter leven zouden opbouwen. God vraagt van ons, dat wij, door de oordeelen gelouterd, ons leven naar Zijn wil zouden richten in gehoor zaamheid aan Zijn heilige gebo den, opdat wij niet door hoogmoed en wellust Hem zouden bedroeven en onszelf schaden. Dit geldt voor het sociale en cultureele leven evenzeer als in ons persoonlijk en gezinsleven. Bepaaldelijk richten wij het woord tot U, jonge menschen. Het is zeker niet te veel, wan neer wij van u allen vragen, dat gij nu in het bijzonder met blijdschap uw taak aanvat, thuis en op school, op kantoor, in winkel en fabriek. Laat waar er ook maar iets te doen is iets zien van den geest van aanpakken die u bezielt. Het is een voorrecht thans weer van onze blij de jeugd te mogen genieten, ook in sport en spel. Daarbij vraagt de omgang met onze Bondgenooten vooral onze aandacht. In het bij zonder doen wij op u, meisjes, een krachtig beroep u zoo te gedragen, dat ons volk trotsch op u kan zijn. Speel/niet met het gevaar, want de eer van een meisje is teer. Ze is als een kostbare vaas, die, eens geschonden, nooit meer gaaf kan worden. Weet waar gij. hebt te staan, ernstig en vroolijk, hartelijk en beslist, en zorgt dat ge uzelf niet verlaagt. Zoudt ge er niet voor waken, dat een smartelijk zelfverwijt u straks uw levens vreugde zou benemen en uw toe komst zou bederven? Naast u staan uw ouders, uw vrienden en bekenden, die verwachten, dat gij uw naam hoog zult houden. God vraagt dit van ons. Wü smeeken het u in den naam van God en terwille van uzelf. Zoo hebt gij jonge menschen bij den wederopbouw van ons volk een prachtige taak. Weest moedig van geest en sterk in het geloof. Gij zijt onze toekomst. Stelt ons niet teleur, maar bouwt mede op den grondslag van het Evangelie. God roept, en ln Hem is de kracht die onze zwakheid staalt. Hoe hevig het Nederlandsche volle reeds in 1942 met het na- tionaal-soclalisme „symphatiseev- de" mag blijken Uit een brief, welken de „leider" van het Natio naal Zangfeest, de vroegere Haar- lemsche burgemeester Slaap Lek ker, schreef aan den oud- Utrechtschen professcjr dr. H. Visscher over de organisatie van dit zangfeest. Hierin lezen we woordelijk: ,.Ik heb 2200 zangkoren aangeschre ven met het verzoek hun mede werking te willen verleenen. Van deze 2200 zijn er 2196 gfeweest die het niet noodig vonden taal of treken te geven. De overige berichtten dat zij verhinderd wa ren mede te werken. Zoo de stemming kennende, durfde ik het er natuurlijk niet Op te wa- gen den werkgevers te verzoeken medewerkers voor den ganschen Zaterdag vrijaf te geven in plaats van den gebrulkelijken halven dag." Ons inziens had de „leider" van 't Zangfeest niets meer aan werk gevers te verzoeken, aangezien uit zijn eigen woorden zonneklaar blijkt, dat geen sterveling er puf ln had. Wij nemen echter aan. dat Slaap Lekker zijn naam alle eer aan heeft willen doen. Hij heeft Immers ook later nooit in de gaten gehad hoe populair de N.S.B. bij de. bevolking' is geble ven. RU K. B. van 8 Juni ls bepaald, dat in het jaar 1945 de eindexamens her gymnasia, Hoogere Burgerscho len en kweekscholen niet zullen wor den afgenomen. Aan de leerlingen, ten aanzien van wie de vergadering van rector (di recteur) en leeraren der school be slist, dat zij op grond van hun ge dragingen tijdens de bezetting en hun prestaties, gerechtigd zouden zjjn aan het eindexamen 1945 deel te nemen, zal een getuigschrift resp. onderwijzersacte uitgereikt worden zonder dat zij een examen behoeven af te leggen. Luitenant Phielbert, kort geleden uit een drie-Jarige krl.gsgevangen- schap ln Duitschland teruggekeerd, heeft het lofwaardig initiatief geno men om de in het Oosten van ons land aangekomen arbeiders en ex- po'litieke gevangenen zoo snel moge lijk naar hun haardsteden terug te voeren. Hij heeft de leiding op zich geno men van de af deeling Repatrieering en Vervoer van het Nederlandsche Roode Kruis, Kring Haarlem en Omstreken, en is er in geslaagd dank zy de- spontane medewerking van vele parlculleren om een goed uitgeruste transportcolonne samen te stellen, bemand met verplegend en technisch personeel. Een groote moeilijkheid' weerhoudt hem momenteel echter nog om di rect het initiatief ln de daad om te zetten nl. het gebrek aan benzine. De geheele transportcolonne ls tot ln de puntjes verzorgd, alles staat startklaar, maar zonder benzine is het nu eenmaal onmogelijk om de helpende hand te bieden, waar dit zoo dringend noodig ls. Met hem doen wij dan ook een dringend beroep op de Haarlemsche burgery om voor zoover dit mogeli k ls benzine voor dit vaderlandsche doel af te staan. Hiermede zullen dui zenden geholpen worden, die er naar snakken om thuis te komen en de Haarlemmers zelf zullen hier door des te vlugger hun vrienden en verwanten in den huiselijken kring kunnen onthalen. Luitenant Phielbert stelt tevens de gelegenheid open om wanneer de colonne vertrekt Haarlemmers mee te nemen naar het Oosten. Hiervoor komen alleen diegenen ln aanmerking ,die een reisvergunning hebben gekregen van het Militair Gezag. Zij kunnen zich wenden tot het bureau Repatrieering eni Vervoer van het Nederlandsche Roode Kruis. Houtplein 8, waar tevens materiaal voor de transportcolonne, ln welken vorm oolc, gaarne ln ontvangst wordt -.<•«- - "O Biykens mededeelingen van den heer Hudig, directeur der K.N. S.M., die gedurende de bezetting in Engeland heeft vertoefd, was er ln Mei 1940 2.400.000 ton "cheepsruimte huiten Nederland, bemand met 12.000 zeelieden. 2.000 man hebben in de afgeloo- pen vijf jaren hun leven geofferd, terwyi AO pet. der Nederlandsche koopvaardijvloot, dus 1.200.000 ton, verloren ging. VATICAANSTAD, 10 Juni (AP). Z. H. de Paus heeft 6000 leden van de jeugdgroepen uit, Rome der Katholieke Actie toegesproken en hen opgeroepen voor een meer ac tieve- verdediging van het Katholi cisme. Hij bezwoer hen den strijd aan te binden tegen die sociale en politieke leerstellingen, die tegen de leer van de Kerk ingaan. De H. Vader zei, dat de moderne ideologieën er naar streven het ge loof van de jeugd ln de Kerk te on dermijnen. Hij waarschuwde er voor, dat de Katholieken met geen enkele dezer valsche leerstellingen, sociaal of politiek, een compromis kunnen sluiten. Hy verklaarde verder, dat het Ka tholicisme thans, nu voor alles actie noodig is, een sterk geloof vraagt van menschen, op wie staat te ma ken valt. De Paus veroordeelde de zeden van Rome, zeggende, dat er twee Romes zijn, het eene Christeiyk, het andere heidensch, welk laatste zich te hui- ten gaat aan immoreele tooneelvoor- stellingen, boeken, magazines en films. De Dlr.-Gen. van de Voedselvoor ziening maakt bekend, dat voor de periode van 10 t.im. 16 Juni de vol gende bonnen van de M.G.-kaart geldig zijn verklaard voor het district Haarlem 21 400 gram brood 37 (reserve) 800 gram brood 22 300 gram biskwie 38 (reserve) 600 gram biskwie 1 R 5 (reserve) 250 gram kinder meel of bloem 23, 39 (reserve) 8 oz. vleesch in blik (plm. 224 gr.) 24 100 gram versch vleesch 25 125 gram boter 26 100 gram vet - 27 100 gram kaas 28 en R 6 (reserve) 125 gram sui ker 29 1 tabid; chocolade 30 en 40 (reserve) 2 kg. aard appelen 31 en R 7 (reserve) -3 liter melk Het brood op de bonnen 21 en 37 en de chocolade op bon 29 zullen deze week gratis kunnen worden be trokken. De boter kan eerst aan het eind van de week by de winkeliers be trokken worden. Bon 24 geeft alleen recht op het koopen van versch vleesch. Dienst Uitvoering Werken Ingesteld ls een Dienst Uitvoering Werken (D.U.W.) voor het geheele land, waarbij loonen worden betaald, overeenkomstig die van het vrye be- dryr. De minister van Sociale Zaken heeft aan dezen dienst de voorkeur gegeven boven het verder werken met den vooroorlogschen Ryks- dlenst voor de werkverruiming. Naar schatting zyn van de 95.000 Nederlandsche Joden, die naar Polen werden overgebracht, nog hoogstens 1000 in leven. Geallieerde autoriteiten schatten, dat 80 pCt. van de vroegere Jood- sche bevolking van Duitschland, of 800 000 personen, door de nazi's zyn omgebracht. ter de conferentie te zetten en hopen het handvest vóór 20 Juni naar de eindstemming in de ple naire vergadering te hebben ge bracht. Niettegenstaande het ver zet. van de groote vijf tegen een dergelijke discussie heeft, op ver zoek van Nederland, de commissie voor het stemrecht Zaterdag drie uur lang heftig gedisputeerd over de Australische vragen met betrek king tot de toepassing van het veto-recht. De commissie heeft de vergadering tot vandaag verdaagd en zou heden de besprekingen voortzetten. De Amerikaansche en Brit-sche afgevaardigden, hebben een beroep gedaan op den „geest van saamhoorigheid" om de klei nere staten te bewegen de inter pretatie der groote vijf over te nemen. Australië echter blijft V--.'„ovho-wositie leiden Na een sombere week, waarin het den schijn had, dat de confe rentie van San Francisco volko men was; vastgeloopen, is het zon netje weer doorgebroken. 'Rusland heeft in de vetokwestie toegege ven en daarmede is het doode punt gepasseerd. In groote lijnen kwam het mee- ningsverschll hierop neer. In het schema van den bond van „Ver- eenigde Volken", dat in Dumbar ton Oaks is ontworpen en in Yalta nader is uitgewerkt, is aan de groote mogendheden een recht van veto voorbehouden, dat wil zeggen, dat zjj zich tegen een bepaald voorstel kunnen verzetten en er een verbod (veto) tegen kunnen uitvaardigen. Het veto-recht zon echter niet gelden in zaken van procedure. Te San Francisco zou deze grondgedachte nader worden uitgewerkt. Rusland nu vatte het veto-recht zoo uitgebreid op, dat het ook zou kunnen worden toege past tegen een voorstel om 'n drei gend internationaal conflict in den Veiligheidsraad in discussie te bren gen. Terwijl de Westersche mo gendheden het in discussie brengen als een kwestie van procedure be schouwden, meenden de Russen, dat discussie, onderzoek en behan deling in de praktijk niet te schei den zyn. Het leek er op, dat de beide standpunten, onverzoenlijk waren, tot Moskou, na het bezoek van Truman's afgezant Hopkins, toegaf en zijn standpunt liet va ren, al bleef het volhouden dat'in Yalta anders was afgesproken. Na dit toegeven van Rusland bestaat thans tusschen de vijf groote mo gendheden overeenstemming over- de volgende regeling: In den Vei ligheidsraad (waarin naast de vijf groote mogendheden zes kleinere zitting zullen hebben) zal een meerderheid van zeven stemmen voldoende zijn voor zaken van procedure en Voor voorstellen tot het in behandeling nemen van dreigende geschillen. Voor aanbe velingen tot vreedzame regeling van geschillen is noodig een meer. derheid van zeven, inclusief alle vijf groote mogendheden, met dien verstande, dat de mogendheid, wel ke party is in het geschil, zich van stemmen moet onthouden. Be sluiten tot een gezamenlijke actie kunnen slechts worden genomen met instemming van ieder der groote vijf, onverschillig of zy party ,zyn by het geschil of niet. Het toegeven van Rusland, waar door de eenheid onder de groote vijf in de zoo belangryke kwestie van het stemrecht werd hersteld, deed te San Francisco een zucht van verlichting opgaan. Een totale mislukking der conferentie, welke de Paus een „menscheiyke trage die" zou hebben geacht, is daar mee afgewend. Dit beteekent niet, dat de groote mogendheden de middeigroote en kleinere zonder meer aan hun zijde hebben in de kwestie van het veto-recht. In het afgeloopen weekend hebben de delegaties van Australië, Egypte en Nederland een poging aangewend om door het indienen van een twintigtal vraagpunten de discus sie over het veto-recht opnieuw te openen. In het algemeen zijn de kleine naties bevreesd een hand vest te onderteekenen, bij de uit werking waarvan deze volken, door het gebruik dat de groote naties zullen maken van het veto-recht, weinig of geen zeggenschap zul len kunnen hebben. Dit komt ook tot uiting in den wensch der kleine mogendheden om reeds thans ln het handvest vast te .eggen, dat het na vijf of tien jaar zal wor den herzien. Zonder zulk een be paling vreest men dat de groote vyf door toe parsing van het veto elk iafer amendement op het handvest m'len "nsdr eren, zoo dat ook d't handvest evenals dat van den Vokenbend anno 1919, een noodlottige i-o-r' van den ^tatus quo zou het De groote mo-endhode-i echter zijn thans, na het moeizaam ver werven van or.d'rüngp overeen- -''"mming, een punt ach-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1