Groote vijf zetten door Levant baart nog zorgen 'J Reéht van veto ongewijzigd Het Loo De man die Mussolini bevrijdde BIOSCOPEN DRAAIEN WEER Nieuwe KATHOLIEKEN IN BEZETTINGSTIJD botsing^ B0N0MI AFGETREDEN Dank aan Haarlem Zijn rol'bij het laatste Duitsche offensief Vergeten hoofdstad Reisverkeer in Nederland VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 13 JUNI 19451 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 26 cent per week Polen meer democratisch Vorderingen op Borneo voorloopige residentie VORSTELIJK VOORBEELD... BINNENKORT WEER TELEGRAMMEN 11 mi. ii 5 NIEUWE HAARLE COURANT De vijf groote mogendheden hebben op de conferentie te San Francisco vastgehouden aan hun formuleering van het veto-recht, waaromtrent zij verleden week met zooveel moeite tot overeenstemming waren gekomen. De middelgroote en kleine staten hebben tot het laatst oppositie gevoerd tegen de te groote macht, die naar him inzicht aan de Groote Vijf wordt toegekend. Een Australisch voorstel tot wijziging van het veto-recht, zooals het was neergelegd ln de zgn. Yalta-formule, is gisteren met 20 tegen 10 stemmen verworpen, na dat vooral de Russische afgevaar digde Gromyko en de Britsche ver tegenwoordiger Lord Halifax een dringend beroep hadden gedaan op de kleinere mogenheden cm ln deze zaak realistisch te zijn. De Nederlandsche delegatie was van plan, volgens een mededeeling van A.FP. van gisteren, zich van stemming te onthouden. Het succes dat Truman's vertegen woordiger Harry Hopkins by Stalin heeft gehad in de zaak van het veto-recht, waarop de" conferentie van San Franciso dreigde te stran den, wordt nog overschaduwd door het belangrijke resultaat, dat Hop kins blijkt te hebben bereikt in de netelige Poolsche kwestie. Polen was niet in San Francisco ultgenoodigd, Omdat Engeland en de Vereenigde Staten het Poolsche bewinü te War schau niet erkenden als een demo cratische regeering. Zij elschten na koming van de afspraken van Yalta en uitbreiding van het Warschau- sc^ie comité. De Russen deden echter het tegendeel en, namen een dele gatie van zeventien Polen, die op weg waren over deze uitbreiding be sprekingen te voeren, gevangen. Hopkins heeft niet alleen hun vrij lating bewerkt, doch ook bereikt, dat op 15 Juni a.s. te Moskou een conferentie zal plaats vinden van leden der voorloopige Poolsche re- geerig te Warschau en van andere democratische leiders, te zamen met Moiotof en de gezanten van Enge land en rle Vereenigde Staten. Ook Mikolajzyk, de Poolsche leider te Londen en tegenspeler van het War- schau-bewind, is op deze conferentie ultgenoodigd. Het doel der confe rentie is de vorming van een demo cratische regeering op breedere basis overeenkomstig de afspraken van Yalta. Aangenomen wordt, dat Hopkins uit Moskou voorstellen heeft mee gebracht over de aanstaande confe rentie van de Groote Drie. De reeds bekend geworden resultaten van Hopkins' reis hebben optimisme doen ontstaan over den geest, waarin deze ontmoeting zal plaats hebben. Volgens de „Evening Star" zal de aanstaande bijeenkomst van de groo te Drie te Weenen worden gehouden. Het blad zegt verder, dat vooral uit de missie van Hopkins het gunstig verloop der onderhandelingen met Stalin blijkt. In de Poolsche kwestie, Triëst en de veto-kwestie heeft Rus land getoond van goeden wille te zijn. Korten atfjd geleden heeft, zooals gemeld, H. M. de Koningin den iAartsbisschop van Utrecht, Mgr. dr. 7. de Jong, in audiëntie ontvan gen. Mgr. de Jong bood de Vorstin 'n copie aan van het binnenkort van zijn hand te verschijnen geschrift, waarin de houding der katholie ken tijdens de bezetting uitvoerig wordt uiteengezet. Langen tijd hebben de Haarlem mers gepopeld om weer een En- gelsche of Amerikaansche film te zien. Hun geduld is wel bijzonder lang op de proef gesteld, maar Dinsdagmiddag is het verrassende bericht binnengekomen, dat met ingang van Woensdag alle Haar- lemsche bioscopen weer gaan draaien. Het Rembrandttheater is, voor- loopig niet voor het publiek .toe gankelijk, maar blijft gereserveerd voor de geallieerde militairen (E.N.S.A.). Naar de heer Bakker ons mededeelde, is het evenwdl mogelijk, dat ook Rembrandt bin nenkort voorstellingen voor de Haarlemmers kan geven. In het Frans Halstheater draalt de film „De vijf Gebroeders" (The BEIROET, 13 Juni (UP). Maandag heeft opnieuw een bot sing" plaats gehad tusschen Syriërs en in Franschen dienst staande troepen. Dertig personen werden tengevolge hiervan gewond. De schermutseling ontstond in Jlsr el Chagour, halverwege tus schen Lattaquie en Aleppo, toen de Syriërs de Fransche verbindingslijn afsneden. Twee Britsche tanks moes ten op het tooneel verschijnen om een einde aan de vijandelijkheden te maken. Het incident zou ontstaan zijn door de aankomst van uit Syrië geëvacueerde Fransche families, die werden vergezeld door uit de Louite- streek gerecruteerde troepen. Deze troepen begonnen met de locale Sy rische soldaten te twisten. Intusschen wacht men in den Le vant met spanning op de besluiten van de Arabische liga, die naar men hoopt zullen cormludeeren tot het verwijderen van de Franschen. Gisteren is de Levantijnsche kwes tie uitvoerig besproken in den Fran schen ministerraad, waar Bidault rapport uitbracht over den toestand. Het Fransche ministerie van Voor lichting deed weten: „Volgens de laatste berichten doen Syrische en Libaneesche dagbladen, welke onder Britsche censuur staan, hevige aan vallen op de Franschen." En verder: „Talryke anti-Fransche Incidenten blijven van tijd tot tijd plaats vinden. De onrust breidt zich uit tot andere deel en van de Arabische wereld, zoo als de regeering heeft voorzien. Het Fransche radiostation Palmyra is ROME, 13 juni. (U.P.). De reg'eering-B'dnomi is gisteravond afgetreden. Vandaag zal een ver gadering worden gehouden van het comité van zes nationale par tyleiders. Ook gisteren heeft dit comité tweemaal vergaderd aondcr echter een resultaat te hereiken. Mocht dit resultaat ook vandaag niet worden verkregen, dan zal TJmberto eern nieuwe regeering be noemen. Men neemt aan, dat dan opnieuw aan Bönomi of mogelijk aanOrlando de kabinetsfor matie zal worden opgedragen. ontevredenheid der Jtlnkscne partijen kwam dP7°r Hntrpn reeds zeer scherp tot het nationale comité te Milaan dreigde een eigen redering tevo£ m&n. De socialist Nemni had bovendien ln het blad „Avanti" een scherpen aanval gedaan op cl® christen-demo craten waardoor de mogelijkheid Van een compromis tusschen de so cialisten en de christen-democraten wera weggenomen. Nennl heschuldig'- oe de christen-democraten ervan be- mvioed te rijn door de rêactionnalre rin=nri!ërs van het Zuiden en de in- m j van het Noorden en.be- c'at arbeiders en boeren ge- worden door parochie-priesters, gekant zijn tegen de socialisten er communisten. zonder voorafgaande waarschuwing door Britscshe troepen bezet. De Fransche troepen trekken zich verder terug overeenkomstig Britsche or ders. De Fransche regeering neemt nota van dezen gang van zaken, doch verleent er geen enkele er kenning aan." Het debat over de Levantijnsche kwestie in de Assemblée Consulta tive is uitgesteld tot Vrijdag. SYDNEY, 13 Juni. (U,P.) De op Noord-Britsch-Borneo gelande Au stralische troepen zyn opnieuw twee mfjl opgerukt in de richting van de stad Broenei. In de baai van Broenei veroverden zy het eiland Naeara. Uit Guam wordt gemeld, dat de Amerikanen op Okinawa nieuwe ter reinwinst hebben geboekt. Al zeven dagen achtereen bombardeeren nu Aimerikaansche vliegtuigen het Ja- pansche moederland. De 'Belgische minister-president Van Acker is wederom naar Sankt Wolfgang bij Salzburg vertrokken om Koning Leopold te bezoeken. Bfj den. burgemeester van Haar lem is ingekomen een dankbetui ging namens vele Rotterdammers, die op 11 November J.l. bij de razzia's door de Duitschers per trein werden weggevoerd en te Haarlem werden opgehouden, voor de gaven, welke hun door hulp vaardige Haarlemmers werden verstrekt. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin zich binnenkort van haar tijdelijk buitenverblijf te Breda voor korten tijd naar het Loó begeven, om van daar uit eenige bezoeken te brengen aan die deelen des lands, welke via de zuidelijke provinciën het eerst werden bevrijd. Tijdens het laatste deeld. Gekleed in Ame- Duitsche offensief van rikaansche uniform en gebruik makend van December in de Arden nen werden speciale maatregelen genomen om Eisenhower, Mont gomery, Bradley, Ted der en andere hoogge plaatste geallieerde of ficieren te beschermen. Hun lijfwacht werd op nieuw versterkt. Het was uiterst moeilijk in hun hoofdkwartier door te dringen. Waarom deze maat- buitgemaakte Ameri kaansche auto's, moes ten zij door de geal lieerde linies heendrin gen en door allerlei soort van sabotage ver warring stichten m "de geallieerde gelederen. Daartoe koos Skor- zeny mannen, die En- gelsch spraken met een Amerlkaansch accent. Honderdvijftig officie- regelen? Spanden de ren en manschappen Duitschers samen om werden na een zorgvul- „iien. Trer °m het ie- dige test in Skorzeny's de linies hooge geal lieerde officieren met inbegrip van generaal Eisenhower te vermoor den. We weten nü, al dus kolonel sheen, dat dit verhaaltje tenslotte niets om het lijL had. maar de mededeelingen over het^ complot wer den verspreid met de be doeling, dat zij den ge allieerden aanvoerders ter oore zouden komen en zoo ertoe zouden bij dragen verwarring en onrust te Verwekken. Den 16en December begon het offensief. VPT1 tö V. *u unwiocilj o UCglDAi U11C11Ö1C1. vrricLI enl?n' zooals hoofdkwartier voor deze Den 17en werd de eerste vroeger hadden over maarschalk Rom mel? De Shaef gaf by mon de van kolonel Sheen hierop een antwoord, toen zij de figuur van Otto Skorzeny, leider van de sectie: sabotage en buitengewone opera ties van den Duitschen Geheimen Dienst, voor het voetlicht bracht. Skorzeny, die door 't zeventiende leger ge vangen genomen werd, 72ÏÏW* in September de aandacht der wereld op zich, doordat hij gj. slaae-- rifi Mnc^iiL m siaag- j Edgelschen bpdracht „waardig" be- gedaan tegen-vonden. Zij kregen een zeer intensieve oplei ding.- Zij werden spe ciaal onderwezen in het Amerikaansche „slang" en in de gewoonten en omgangsvormen van 't Amerikaansche leger. Zoo wisten zy b.v. pre cies hoe de doorsnee Amerikaan zijn pakje sigaretten openmaakt en zij konden het hem Duitscher uit Skorze ny's bende gevangen genomen. Sommigen werden doodgeschoten toen zy probeerden barricades op Amerikaansche we gen op te richten. An deren, die door de Ame rikaansche militaire po litie werden onder vraagd, gingen over tot het gevecht, trachtten te ontkomen en wer- de Mussolini uit gevangenschap te feilloos nadoen. Ten- den neergeschoten. Vijf- slotte bestudeerden zy, tig kregen de geallieer- ]even(1 In handen. Na ondervraagd te zijn, werden zij voor het ge recht gebracht, veroor deeld en geëxecuteerd. Binnen een week was er geen énkel lid van Skorzeny's bende meer in leven achter de ge- vermomd als Ameri kaansche krijgsgevange nen, de Amerikaansche gewoonten in 'n krijgs gevangenenkamp en zyn vervolmaakten hun ac- Vrrn'.von be" "~st .,af'.nzyn°Plel<ilag bezig6 was zijr?offensief weïf vefhaa?^Ver? i? d®, Ardennen voor te spreid, dat Skorzeny wat zij hadden kunnen bereiden, werd Skorzeny raid op touw zou zetten klaarspelen was: het en zijn mannen een met zestig desperado's,vernietigen van twee speciale taak toebe- om achter de geallieer- bruggen. allieerde linies en al Sullivans) om 14.30, 19 en 21.15 uur. Toegang boven 18 jaar. „Voorspel jjot den oorlog" (Pre lude of the war) is de titel van de speelfilm, welke in Cinema Palace draalt-, 14, 16, 18.30 en 20.45 uur. De geheele opbrengst van de voor stellingen op den openingsdag stelt de directie beschikbaar voor Ned. Volksherstel. Toegang boven 14 jaar. Het Ludortheater geeft dagelijks voorstellingen van het oorlogsjóur- naal ieder geheel uur vanaf 's mor gens 11 uur tot des avonds 22 uur. leeftijden. "wanneer de CSanadeeaen van Haar.em naar Amsterdam reizen, vergelijken ze de trip met een be zoek aan een buurman in hun on metelijk wijd land, practisch vin den ze dat beide steden aan elkaar gebouwd zyn en dat alleen een beetje groot uitgevallen k,oekamp er tusschen ligt. Er zijn er, die ons, levende in de schaduw van de grootstad, niet benijden, zoomin ais Asschepoes in het bekende sprookje. Moeilyk is ook het be grip, dat Amsterdam de hoofdstad van Nederland is en dat eenige kilometers verder een andere hoofdstad om haar bestaan vecht, die van Noord-Holland. Haarlem, woonstad by uitne mendheid, met de schitterende omgeving, heeft voor- en nadeelen ondervonden van haar ligging by Amsterdam. Het cosmopolitisch karakter is haar ook zeker niet vreemd in de dagen der bloeiende bollenvelden; haar historie staat niet ver van die der Aemstelstadt en haar industrie draagt een eigen stempel. Haarlem kent geen huizen als wolkenkrabbers, maar de. -lage bouw onderscheidt juist zoo pret tig van het hoofdstedelyke étage stelsel. Haar amusement kan van zelfsprekend niet wedijveren met dat van de groote buur, maar de kunstbeoefening is er groot, en wyd en zyd bekend. De winkels en magazynen staan dicht by die der grootstad en de middenstand is er steeds welvarend geweest. Er is veel goeds te vertellen over de hoofdstad der provincie. Maar, on danks de ruim 200.000 inwoners, die ze samen met de enge omge ving telt, is zy een provincie-stad. Dat willen de Spaamestedelingeh-- weten, daardoor behoudt hun stad haar aantrekkelijkheid, het eigen, volle karakter. Maar als de Haar lemmers hooren, dat ze met gas aan de beurt komen als de groo- tere steden voorzien zyn wan neer dus de stad als een wat uit gegroeid dorp beschouwd wordt dan zijn ze op hun teentjes ge trapt. „Eerst Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht en dan..neen, niet dé vyfde stad des lands, de provinciale hoofdstad, maar een punt achter het; bericht. Hier moet haast een vergissing in het spel zyn. Met vreugde zullen we een aanvulling op de voor de bewoners der genoemde steden zoo vreugdevolle mare vernemen. En dan.... saiis rancune! Asschepoes heeft tenslotte óók met den prins gedanst. v. W. HILLINEN 25 JAAR De Hillegomsche voetbalvereeniging Hilllnen bestond op 1 Mei J.l. 25 jaar. Het zilveren feest wordt Zon dag a.s. gevierd met een wedstrijd tusschen de belde Haarlemsche elf tallen, waarvan wij de opstelling reeds publiceerden. Vóór deze ont moeting speelt Hilllnen een eere wedstrijd tegen RKSV-Lisse. Later, vermoedelijk in September öf Oct., wordt nog een feestavond georgani seerd. Men meldt ons: In den afge- loopen winter gaf H. M. de Ko ningin Haar voornemen te ken nen om te zyner tyd de slacht offers van den binnenlandschen verzetsstryd in den meest rui men zin des woords geldeiyk te steunen. Gevolg gevend aan dit voornemen deed H. M. de Ko ningin dezer dagen een bedrag van f500.000 overschryven op de rekening van de „Stichting 1940—1945". De „Stichting 19401945" stelt zich ten doel het lenigen der ze delijke, maatschappelijke en stof felijke nooden van personen of groepen van personen, die tydens de Duitsche bezetting door daad of houding tot het binnenlandsch verzet hebben bijgedragen. Dit geldt voor hen zeiven, hunne ge zinnen, dan wel nabestaanden De „Stichting 1940—1945" werd opgericht op 13 October 1944 door alle toen bereikbare verzets groepen. Het Eerste Canadeesche legercorps deelt mede: 1. Op bevel van lt-generaal Foulkes, bevelhebber van het Eer ste Canadeesche legercorps, is do door hem gegeven beperking in zake het passeeren van den Af- slultdyk, opgeheven met ingang van Dinsdagnacht 24 uur. 2. Alle beperkingen inzake reis verkeer, door het Eerste Canadee sche legercorps voor de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht opgelegd, zijn thans opge heven, 3. Dit verandert in geen enkel opzicht de beperking, die door het Nederlandsche militair gezag of door plaatselijke autoriteiten genomen zijn of zullen worden. 4. Allen burgers in deze drie pro vincies wordt ten sterkste aangera den zich van deze plaatselijke be perkingen op de hoogte te stellen, alvorens op reis te gaan. Na overleg met Shaef en Ca Rear 1 CDN Corps, deelt het M.G. ter verduidelijking het volgende mede; 5. De aandacht van het publiek wordt erop gevestigd, dat de ophef fing van de bijzondere bepalingen, welke het verkeer tot nu toe be moeilijkten, geenszins met zich mede brengt, dat een ieder thans vrij op reis mag gaan. Krachtens verordening „terugverbod'.' is het nog steeds verboden om in dat ge deelte van het land, dat na l April 1945 is belijd in een andere ge meente dan die, waar men than* verblijf houdt, ce overnachten of zich aldaar te vestigen. Dit betee- kent dus, dat men slechts zoover van zijn huidige verbiyfplaats mag reizen dat men steeds des avonds daar weer terug kan keeren. Indien dringende redenen het noodzakeiyk maken een langere reis te ondernemen en elders te over nachten, kan men hiertoe vergun ning aanvragen bij het ter plaatse bevoegde M.G. Naar het A.N.P.-ANETA ver neemt, zal over enkele dagen het publiek weer kunnen telegrafeeren. Weliswaar hadden de Duitschers getracht de voornaamste apparaten op het Telegraafkantoor te Amster dam weg te sleepen, maar de ambte naren waren er in geslaagd deze apparaten in de hoofdstad zelf op diverse plaatsen te verstoppen, van waar ze thans weer zijn opgehaald. Sommige telegraafkantoren buiten Amsterdam zijn echter niet zoo ge lukkig geweest, waardoor het eeni- gen tijd gëduurd heeft, voordat het telegraafverkeer hersteld Kon wor den. Op het oogenblik worden alleen dienst- en regeeringstelegrammen verzonden. Het telegraafverkeer met het bui tenland gaat via den zender „Her rijzend Nederland" te Eindhoven. Do- telegrammen, die daar aankomen, worden per post naar de groote ste- den in het Westen des lands verzon den, aangezien het telegraafverkeer met het Zuiden des lands tengevolge van de Inundaties en verwoestingen in de B'ctuwe, nog onmogeiyk is. Omgekeerd moeten telegrammen, be stemd voor het buitenland, ook per post naar Eindhoven gestuurd wor- Jen- *n verband met de overstelpen de drukte worden alleen betaalde antwoorden aangenomen. Ook in het binnenlandsch tele graafverkeer zijn beperkingen te ver wachten, "bijv. ten aanzien van feli citatie- en condoleantie-telegram- men. „Beul van Amersfoort" in arrest Dr. N. van Nieuwenhuysen, voor malig arts van het concentratiekamp Amersfoort, ls te Alphen aan dea Ryn gearresteerd. Al dadelijk na zyn benoeming tot kampdokter maakte van Nieuwenhuysen zich berucht door zyn onmenschelijk optreden, waardoor hy den bynaam „beul van Amersfoort" kreeg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1