PIJPLEIDING IN DEN OCEAAN Problemen in Duitschland Geen 20 lichtingen V2 zou Amerika beschieten Ti FIDO, DE MISTVERDRIJVER 69ste JAARGANG Na 23263 DONDERDAG 14 JUNI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 Registratie van alle arbeids krachten Een nationale adviescommissie? Hoofdaalmoezenier H. J, J, M.v. Straelen Zuivering van politie en justitie Telefoon 21543 en 21544 «L A B Abonnementsprijs 26 cent per weelc Prinses Juliana bij besprekingen over herstel van het land De Koninklijke familie. Staande HM. de Koningin en Prin ses Beatrix, zittende (van links naar rechts) Prins Bernhard, Prinses Margriet, Prinses, Irene en Prinses Juliana Amerikanen en Eng,elschen zijn het in de practijk eens sr!kwa^e^t Olie, levenselixer van den oorlog 3846 arrestanten Bisschoppen bü de Koningin Het was verboden TRUMAN naar Londen Aan den lezer Heden is De Tijd weder ver schenen en wij stellen onze lezers gaarne in de gelegen heid zich op dit blad te abon- neeren. In den loop van de week komt onze bezorger bij U informeeren of V hiervan gebruik wenscht te maken. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling in de komende maanden over te gaan tot registratie van een groot deel der in Nederland beschikbare mannelijke en vrou welijke arbeidskrachten. Men beoogt door een verorde ning van Mil. Gezag alle mannen, geboren in de jaren 18951929 en alle vrouwen, geboren tusschen 1900 en 1939, op te roepen om zich. te laten inschrijven bij de Gewes telijke Arbeidsbureaux. Zij ontvan gen dan een bewijs, dat bij het af halen van distributiebesclieiden moet worden overgelegd.' Dezer dagen hebben het Vader- landsch Comité en de Groote Advies- Commissie der Illegaliteit aan de Regeering een Ljst met een vijftigtal hamen overhandigd van personen, die tezamen als een Nationale Ad vies-Commissie zouden kunnen op treden in de periode, dat nog geen parlement fungeert. Twee derden van de namen werden op de lijst geplaatst door het Groot Burger Comité. Een derde deel bracht de Groote Advies-Commissie der Illegaliteit naar voren, die hier bij een keus deed uit hen, die in het •rzet een rol gespeeld hebben. Tot hoofdaalmoezenier van de Ned. Land- en Luchtmacht is be noemd de zeereerw. heer H. J. J. M. van Straelen, sinds 1 Juni 1930 aalmoezenier voor het leger, met standplaats Amersfoort. Hij is op volger van Mgr. J. J. J. Noordman, die in Augustus 1940 benoemd werd tot pastoor te De Kwakel. Blijkens de Staatscourant is b'j beschikking van den minister van Justitie een aantal rechterlijke en politloneele ambtenaren op grond van artikel 4 van het Zuiveringsbe sluit ontslagen uit 's Rijks dienst met ingang van den dag, waarop vóór hun standplaats de bijzondere staat- van beleg is ingetreden. Prinses Juliana woonde Woens dagmorgen op het departement van Binnenlandsche Zaken een samen komst bij, welke was belegd door de ministers van Binnenlandsche en Sociale Zaken. Op deze bijeenkomst werden en kele principieele vragen besproken, die waren gerezen in verband met de samenwerking tusschen N.V.H., H.A.R.K., de kerken en de gebun delde illegale verzorgingsgroepen. Van al deze instellingen en orga nisaties waren vertegenwoordigers aanwezig. Volledige overeenstem ming werd bereikt, wat betreft aller samenwerking in N.V.H.-verband, tot het sociaal herstel van het door den. ocrlog zoo zwaar getroffen Nederlandsche volk. Het vliegveld Woensdrecht (ten Zuiden van Berden op. Zoom"! zal worden ingericht voor vacantieoerd voor kinderen uit'het "Westen des lands. HANNOVER, 14 Juni (A.P.) Over de Britsche en Amerikaansche poli tiek met betrekking tot het militair gezag in Duitschland schrijft een correspondent van A.P., dat deze zoo nauw is gecoördineerd, dat hij na een maand door de zones van de 12e Amerikaansche en 21e Britsche legergroepen gereisc^te hebben, geen groote verschillen in het bewind over het verslagen Duitschland heeft kunnen constateeren. Met identieke maatregelen hebben de detachemen ten van zoowel het Britsche als Ame rikaansche militair gezag de volgen de problemen aangepakt: Repatrieering van buitenlanders, waarbij die van de Russen met be trekking tot de Anglo-Amerikaansche verordeningen betreffende den goe den gang van zaken de grootste moeilijkheden heeft opgeleverd; Herstel van de openbare nutsbe drijven in door da bombardementen verwoeste gemeenten; Welk een belangrijke rol de petroleum heeft ge speeld bij de geallieerde oorlogvoering blijkt uit overtuigende voorbeelden. Het eerste; de enorme pijpleidingen, aangelegd onder het Kanaal, de z.g. Operation Pluto. Het twee de: de 100.000 ton petro leum, die Operation Fido verslond om den mist te verdrijven. De geschiedenis van de onderzeesche pijpleidingen begint in 1940. Het was Lord Mountbatton, die als chef van ue operaties ter zee. te land en in de lucht, het eerst den aanleg van. zulk een pijpleiding voor stelde. Dit Plan 'eek wel haast niet voor verwezen lijking vatbaar, maar er waren mannen, die er pers pectief in zagen en met de proefnemingen werd een begin gemaakt. Op dezelf de wijze als vroeger de te legraafkabels in den Oce aan, werden nu holle ka- O018 voor petroleum In de ,„T:ems neergelaten en min ®Pannlng wachtte nlmo!! '«"Raat. Het scfcüjn. Ree^s wild»» voor** ontmoedigd de^ ondeme^ piing maar staken, toen plotseling in groote hoe veelheden het levenselixer van den oorlog naar bui ten spoot! Nu werden de zaken grootscheeps aangepakt. Aangezien geen enkel ka bel-schip groot genoeg was °m een zoo langen kabel, hoodig vcor de eerste verbinding: Swansea naar airracomte onder het Ka- vl^ Tan Bristol - door, te kiH-eren' moest er een ouur<ol?nul£ voor worden "Bebouwd. Later kwa- men er booten van alle klassen bij. Honderd offi cieren en duizend man schappen werkten aan de pijpleidingen, toen de on derneming tot een werke lijk groot bedrijf was uit gegroeid. Ook de qualiteit van het materiaal werd herzien. De nieuwe leiding bestond uit stalen pijpen van 3 duims- doorsnee, die automatisch tot elke gewenschte lengte konden worden gewalscht en om een trommel gewon den. Met naar verhouding dezelfde spanning liep de kabel ook weer af, mits ®r maar voor zorgde, dat de trommel 30 voet of meer in doorsnee was. De lengte van de pijpleiding, die elk schip met zich kon voeren, bedroeg 70 mijl. Te Gravesend werd een spe ciale inrichting gebouwd om pijpen, die 20 voet lang waren, samen te lasschen tot kabels van 4000 voet, met een capaciteit van 10 mijl per dag. De mogelijk heid bestond deze lengten op te voeren tot een totaal van 350 mijl. Een paar weken na D- dag werden 4 pijpleidingen aangelegd naar Cherbourg. Zestien pijpleidingen liepen naar Boulogne en omge- Tot zelfs naar Hoe men het klaarspeel de den beruchten Eagel- schen eh later ook den lontinentalén Europeesehen mist van de vliegvelden te verdrijven, ls een ge schiedenis, die aan „Ope ration Fido" het levens licht schonk. Zoo groot is het succes met deze uit vinding, dat het op het oogenblik nog maar een kwestie van routine is om de vliegvelden, waarover zich de dichte nevels sprei den, van al deze onge- wenschte elementen te zuiveren. Menschenlevens blijven nu gespaard, toe stellen behouden; <je ope raties, die men anders ze- Frankfort dingen doorgeleid. o| dele manier zyn sinds 12 Am gustus 120 mlllloen gai,ons olie door de „Operation Pluto'' naar Europa ge stuwd. De oude zeegod ts er met zijn drIetand wel willend van afgebleven. Maar of de leidingen ge handhaafd blijven? Tank schepen zyn goedkooper ker zou uitstellen, worden uitgevoerd. Toen Von Rundstedt zijn December- offenslef lanceerde, lag over Europa een dichte mist En het gewicht van de geallieerde tegenmaat regelen drukte geheel op de luchtmacht, maar die luchtmacht kon toch alle operaties uitvoeren; vlce- maarschalk Bennet ver klaarde, dat juist door het toepassen van Operation Fido tijdens dit offensief, de oorlog eenige jaren kor ter heeft geduurd. Van welk belang 'ChurchfU het verdrijven van den mist van de vliegvelden achtte, blijkt uit den ijver, waar mee hij voor al deze pro blemen een oplossing heeft gezocht. Het departement voor gebruik van petroleum in oorlogstijd belastte zich met die taak. Het waren tenslotte deze eenvoudige overwegingen, die tot het vinden van „Operation Fido" leidden. Mist wordt veroorzaakt door conden satie van vocht in de at mosfeer of door de aan wezigheid van veel opeen gedrongen rook of stof deeltjes. De condensatie van vocht geschiedt door het afkoelen van de lucht beneden zijn verzadigings punt. Daarom zal verdun ning van het gecondenseer de vocht plaats vinden als door het verhitten van de lucht het verdampingspro ces weer aan den gang wordt gebracht. Dus: de mist wordt verdreven! Nu zorgt Fido voor de noodzakelijke warmte op vliegvelden. Een aaneen gesloten reeks van petro- leumbranders wordt zoo opgesteld, dat zij evenwij dig loopen met de voor naamste startbanen, terwijl zf) daarvan een bepaalden afstand verwijderd zijn. Over een ruimte van 1Ó00 yards bij 150 voet met een hoogte van 100 voet kan men den mist wegbannen. Vijfhonderd yards van de „schoongebrande" ruimte ligt in de nabijheid van de startbaan, 500 yards op de baan zelf. Onder gunstige omstandigheden, afhanke lijk van den wind en het vochtgehalte van den mist, kan men een hoogte van meer dan 500 voet berei ken. Fido verbruikte ruim lOO.OOo ton petroleum. Maar 13 dit een te hooge prijs voor de menschen levens, die ermee werden gered? De luchtvaart ln vredestijd zal van deze oor spronkelijke Engelsche uit vinding ten volle kunnen profiteeren. Stimuleering van de landbouw productie; Voorkoming van typhus- en vlek- typhus-epidemieën en vermindering van schurft, welke hoofdzakelijk door de schaarschte aan zeep ver oorzaakt ls; Vorming uit de Duitsche burger lijke bestuurscolleges van provin ciale „regeeringen", welke uit den aard der zaak minder gezag hebben dan de marionetten-regeeringen, die door de Nazi's ln hun bezette ge bieden werden gevestigd. Amerikaansche en Britsche officie reu verklaarden met betrekking tot de politiek, welke het militair gezag op den langen duur zal voeren, met verbazingwekkende eenstemmigheid het volgende: Sta geen politieke ac tiviteit toe, laat de rantsoenen niet boven het verhongerings-minimum van 1150 calorieën per dag komen, verbiedt industrieele productie, welke boven de minimumbasis der con sumptiebehoeften uitgaat. Het Militair Gezag deelt ons mede, dat in het district Haarlem thans 3846 arrestaties verricht zijn. Naast N.S.B.-ers betreft het hier ook collaborateurs, profiteurs e.d. De Haarlemmers, die reeds per boot naar Amsterdam kunnen va ren, kunnen thans ook naar Den Haag en Zaandam van booten ge bruik maken. Naar aanleiding 'van persberich ten over het onder de wapenen roe pen van 20 lichtingen op 15 Juli a.s., waarbij de leeftijdsgrens zou zijn gesteld op 38 jaar, verneemt A.N.P.-Aneta, dat dit bericht vol komen onjuist is. In verband hiermede kar verwe zen worden naar de mededeeling van de sectie voorlichting van M. G. over de toekomstige Neder landsche strijdkrachten van 8 Juni j.l. Hierbij werd o.m. medegedeeld, dat het totaal dezer strijdkrachten ongeveer 200.000 man zou bedra gen, voornamelijk samengesteld uit vrijwilligers. De Bisschoppen van Breda, 's-Hertogenbosch en 'Roermond hebben hun opwachting gemaakt bij H. M. de Koningin. Geen Roode-Kruispakkeften voor politieke gevangenen Het Dagelijksch Bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis wijst er op, dat de Duitsche bezetter het vroegere hoofdbestuur van het Ned, Roode Kruis stelselmatig verboden heeft den politleken gevangenen in Duitschland pakketten te zenden, niettegenstaande de talrijke pogin gen. die werden ondernomen om hierin wijziging te brengen. Binnen Nederland werd het, zij het met veel tegenwerking, tenslotte oogluikend toegelaten. Aan politieke gevangenen in Nederland werden 500.000 levens- mlddelenpaketten uitgereikt. LONDEN, 14 Juni (U.P.). In En geland verwacht men met span ning een mogelijk bezoek van Tru man aan Londen, hetzij op de heenreis, hetzij -op den terugweg van de driemogendhedenconferen- tie. Ofschoon Truman geen datum heeft genoemd, gelooft men dat de bijeenkomst tusschen 5 en 16 Juli gehouden zal worden. Er bestaat een goede kans dat Truman het bezoek aan Londen zal brengen, dat Roosevelt reeds had voorbe reid, doch niet heeft kunnen uit voeren door zijn plotselingen dood. President Truman heeft op ceni persconferentie medegedeeld, dat d« definitieve datum en plaats van de ontmoeting der „Groote Drie" zijn vastgesteld, doch hij kon daarom trent geen mededeelingen doen. Bij zonderheden der ontmoeting zijn door Davies en Hopkins met Chur chill en Stalin vastgesteld. Truman gaf als zijn meening te kennen, dat de „Groote Drie" thans op weg wa ren naar een volledige regeling vaa hun meeningsverscbillen. GEALL. HOOFDKWARTIER, 14 Juni (AP) Toen de oorlog in Europa ten einde liep, was de mas sa-productie van V2-bommen met een draagwijdte van 5000 K.M. en de mogelijkheid om met haarfijne accu ratesse het doei te treffen, binnen het bereik van de Duitsche weten schap gekomen. Aldus hebben Amerikaansche in telligence-experts voor alles wat met explosieve middelen te maken heeft verklaard. Binnen zes maanden zou Duitschland ln staat geweest zijn, deze raketprojectielen op zoo'n utt- gebrelde schaal te vervaardigen, dat de nazi's daarmee het voordeel van de geallieerde superioriteit in de lucht meenden te kunnen neutrali seeren. De experts zl| u tot deze con- clusle gekomen na een maand lang een uitgebreid onderzoek ingesteld te hebben in de enorme rakettenfa- briek. welke bijna 300 meter diep ln het Kohnsten-gebergte bij Nordliau- sen gebouwd is. Ook gesprekken met Duitsche wetenschappelijke werkers, dte nu in Amerikaansche handen zijn. hebben hun waardevolle in lichtingen opgeleverd. Majoor William J. Bromley ver klaarde, dat de raid door Britsche vliegtuigen op het proefstation van V-wapens aan de Oostzeekust de werkzaamheden Juist ongeveer een half jaar vertraagd heeft, De leiders van het proefsta tion gaven toe, dat groote schada aan hun installaties werd toege bracht en ongeveer 800 van hun beste experts er bij gedood werden. Die aanval heeft ons gered, aldus Bromley. De Duitsehers waren van oordeel, dat zij binnen 2 Jaar raket- bommen hadden kunnen ontwikke len met een draagwijdte van bijna 25000 K.M. Het antwoord der V. S. op het Fransche voorstel voor een vijf-mo- gendheden-conferentie over het Mid den-Oosten, is, naar te Parijs ver luidt, afwijzend. Zakowskl, een der drie Polen te Londen, die uitgenoodigd zijn voor de Poolsche besprekingen te Moskou, heeft de uitnoodigtng afgeslagen op grond van de houding van zyn par ty, de Poolsche socialistische party. De samenkomst van de „Big Three", zal, naar de Times verneemt, kort na de Engelsche verkiezingen gehouden worden t« Weenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1