Berechting van de landverraders Rechtscolleges benoemd Stad Broen „Centrum voor staatkundige vorming" Oorlogsman bij vredesfeest Suikersituatie critiek i$i Voedselconferen tie - 69ste JAARGANG No. 23264 VRIJDAG 15 JUNI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 a b Abonnementsprijs 26 cent per weelc lier ook gevallen De Paus spreekt Zondag Niet „liften' Raad van Stale weer bijeen Bekendmaking van dag. bestuur der RKSP Groeriendaal gaat open (Vervolg op vag. 2) Forsche belastingmaatregelen Zekerheidstelling voor belasting schulden de voorloopster Von Ribbentrop gevangen Tekort aan olie en vetten Ziekengeld weer normaal Bevrijder bijna „verslonden" Ministerraad Belangrijke zitting ZES WEKEN VACANTIE Katholieken tijdens de bezetting NIEUWE Naar A.N.P.-Aneta verneemt, ■tfn thans ingesteld de B:;zondere Raad van Cassatie en de bijzondere gerechtshoven te 's-Gravenhage en Amsterdam ter berechting van de landverraders. Tot president van den Bijzonde- ren Baad van Cassatie is benoemd mr. H. Haga, raadsheer in het go- rechtshof te 's-Gravenhage en tot procureur-fiscaal mr. A. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, presi dent der rechtbank te Alkmaar. Tot president van het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage is be noemd mr. A. L. M. van Berckel, raadsheer in het gerechtshof te SAN FRANCISCO, 15 Juni (U.P.). De Australische troepen hebben de stad Broenei op Borneo veroverd. Zij rukken nu op naar Toetong, terwijl de Japanners langs den egnigen grooten weg te rugtrekken. Er werd weinig tegen- 0 stand ondervonden. Van het vlieg veld ten noorden van Broenei ope- reeren reeds geallieerde verken ningsvliegtuigen. Het nieuwste Amerikaansche ver kenningsvliegtuig, de ..Zeehavik", heeft bij de luchtaanvallen, die de invasie van Borneo voorafgingen, een belangrijke rol gespeeld. De Daiaks vechten op Borneo <dn de zijde'der Geallieerden mee. N Radio Tokio meldt, dat. Tarakan thans geheel door. Australische en Nederlandsclie troepen ver overd Is. Ook zouden reeds de eer ste afdeelingcu zware bommenwer pers uit Europa op de Thüippijuen zijn geland. Vijfhonderdtwintig vliegende ves tingen wierpen op Osaka 3000 ton bommen af. De chef van de Ameri kaansche luchtmacht, generaal Ar nold, kondigt per 1 Juli a-s. den aan- van af van een bommenregen op Japan op basis van 2 millioen ton bommen per jaar, ïntusschen bom bardeerden vijftig Liberators vanuit Manilla de stad Hongkong en omge ving. Op Okinawa tenslotte hebben de Amerikanen reeds tien vliegvel den aangelegd. Z. H. de Paus zal Zondag om 16.35 uur Nederlandschen zomertijd een radiorede houden ter gelegen heid van de plechtigheid van het Apostolaat des Gébeds in Mont- martre te Parijs. 's-Gravenhage en tot procureur-fis caal bij dit college mr. J. Zaaijer, ambtenaar O.M. bij de kantongerech ten in het arrondissement 's-Gra venhage. Tot president van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam is be noemd prof. dr. J. A. van Hamel, oud-hoogleeraar, -tot procureur-fis caal bij dat college mr. N. J, G. Sik kel, substituut-officier van Justitie bij de rechtbank te Haarlem. Bovengenoemde heeren zullen a s. Maandag in het gebouw van den Hoogen Raad den éed afleggen in handen van den minister Van Justitie, ministerpresident prof mr. Gerbrandy, die daartoe door H M. de Koningin is gemachtigd. th« De Shaef Mission to Netherlands deelt mede: De militaire autoriteiten drin gen er bij het publiek nogmaab jp aan, den militairen autobe- stu 'ers niet om vervoer t« verzoeker. Elke militaire chauf feur, die burgers vervoert, stel: cicl bloot aan vervolging. Maat het den geallieerden chauffeui niet moeilijk. De Raad van State, die zijn func tie sedert Juni 1940 niet meer heeft kunnen vervullen, heeft Vrijdagmid dag weder onder voorzitterschap van zijn vice-president Jhr. mr. F. Bfee- laerts van Blokland vergaderd. Het Dagelijksch Bestuur der RJC Staatspartij maakt het vol gende bekend: „Nu de overweldi ger van ons land en van zijn in stellingen is overweldigd; de nazi verordening, waarbij de R.K. Staatspartij ontbonden is ver klaard, krachtens Koninklijk Be sluit geacht wordt nimmer van kracht te zijn geweest; en verschillende politieke groe peeringen van vóór 15 Mei 1940 wederom voor het voetliaht zijn getreden; rekent het Dagelijksch Bestuur ban de R.K. Staatspartij het tot zijn verantwoordelijkheid, na voor- loopig contact met de zuidelijke, eerder bevrijde provincies des lands te hebben opgenomen, zijn standpunt betreffende het politieke optreden der Katholieke Neder landers in de naaste toekomst ter algemeene bekendheid te brengen: 1. In den loop van haar bestaan heeft de R-K. Staatspartij zich in het algemeen belang ten doel ge steld, de katholieke Nederlanders ,te vereenigem a tot de vorming hunner politieke opvattingen op den grond slag hunner katholieke beginselen, en b tot verkrijging van de krach tigst mogelijke afvaardiging in de vertegenwoordigende lichamen. 2. Wat laatstbedoelde verkie- zingstaak betreft dient te worden afgewacht, op welke wijze en in wel ken vorm de invloed dei- katholieke Nederlanders in de vertegenwoordi gende lichamen onder een herboren staatsbestel tot gelding gebracht zal moeten worden en aan welke per sonen het katholieke volksdeel zijn Maandag 25 Juni wordt het wandelbosch „Groenendaal" te Heemstede weer officieel openge steld. Het bestuur van de Heem- steedsche Zwem- en Poloclub zal in verband hiermede het nieuwe seizoen Woensdag 27 Juni, des avonds om. 7.30 uur, openen. Dè voorzitter, de heer A. J. Braam, zal de clubviag hjjschen, waarna alle leden en adspirantleden aan een massastart zullen deelnemen. vertrouwen in dit opzicht zal wen- schen- te geven. 3. Voor de taak van staatkundige vorming blijft in ons land met zijn gemengde geestelijke bevolking in het algemeen belang een eigen poli tiek verband der katholieke Neder landers onmisbaar in den huidi- gen tijd van geestelijke spanning meer dan ooit. Gezien de ingrijpende ontwikkelin gen, welke zich in de laatste jaren hebben afgeteekend en welke zich thans in ons herboren gemeen schapsleven aan het voltrekken zijn, behoort dit werk van vorming en voorlichting op zoo breed moge lijken grondslag te worden aangevat, hetgeen practisch beteekent. dat de onderscheiden politieke, opvattin gen, welke in het katholieke volks deel leven, direct daarbij betrokken moeten worden. Op de plaats, waar in Eede (Z.~ VI.) H. M. de Koningin voor het eerst bevrijd, gebied betrad, sal een monument worden opgericht. Daartoe is een commissie ge vormd, bestaande uit inwoners van Eede, Aardenburg en St, Kruis. Er is tot stand gekomen een Ko ninklijk Besluit van slechts twee artikelen, dat den minister van Financiën machtigt, ,,ter bevorde ring van de regelmatige hejfing, zoowel van bestaande als, van mo gelijk nieuw in te voeren belas tingen, algemeen verbindende voorschriften uit te vaardigen met betrekking tot het verplicht of vrijwillig stellen van zekerheid., in geld of anderszins, voor bestaande of toekomstige belastingschulden Het behoeft wel geen betoog, dat de staat dringend geld noodig heeft. De belastinggelden, die daartoe thans noodig zijn, zouden reeds lang zijn geïnd, als er door de verwarring van het laatste jaar niet een groote ach terstand was ontstaan. Het nieuwe K. B. maakt het mogelijk, die gelden reeds van de belastingbetalers te vorderen, vóór dat hun voor elke be lasting afzonderlijk aanslagen wor den opgelegd. onze volksgemeenschap heeft voordeel van deze regeling, o.m. omdat de fiscus de hand op het geld kan leggen, zoolang dat nog bij de belastingbetalers aanwezig is. Ér is veel minder gevaar dan. anders, dat aanslagen oninbaar worden omdat zij zoo laat zijn opgelegd. Niet alleen voor bestaande, maar ook voor toekomstige belastingschul den kan de minister een regeling maken, volgens welke de belasting administratie Iemand kan verplichten tot het stellen van zekerheid. Hierbij wordt ln de eerste plaats gedacht aan één of meer heffingen, waardootf ln het bijzonder ook diegenen wor den getroffen, die zich gedurende de bezetting op onmaatschappelijke wijze hebben verrijkt. Over den rechtsgrond van zulke belastingmaat regelen zullen de meeste Nederlan ders het eens zijn. Zj) zullen ook be grijpen, dat de bijzonderheden van deze komende belastingmaatregelen nu nog niet kunnen worden tegen gegaan. Het ministerie van Financiën ia uit alle macht bezig de belastinghef fing zoo spoedig mogelijk weer to ordelijke banen te leiden. Daartoe zijn maatregelen noodig, die for6cher zijn dan men in normale tijden goed zou achten. Het Koninklijk Besluit, waarover hierboven werd bericht, is een voorlooper van één van deze maatregelen. HOOFDK WARTIER VAN MONT GOMERY, 15 Juni (A.P.) Offi cieel wordt medegedeeld, dat de Duitscha minister van Buitenland sche Zaken Von Ribbentrop in een Hamburgsch logement is gevangen genomen. Hij werd in den slaap ver rast. Bij onderzoek bleek, dat hij een klein buisjt met vergift bij ziel. droeg. Reuter meldt verder, dat Von Rib bentrop zicli op 30 April naar Ham burg had begeven, nadat een wijn handelaar, dien hij 25 jaar lang kent, geweigerd had hem onderdak te ver schaffen'. Von Ribbentrop was in het bezit van dri^ brieven, een voor 'Churchill, een voor Eden en een voor LONDEN, 14 Juni. (A.P.) De twaalf mogend heden-conferentie over de ^°®dfeh'oorziening ls onder volkomen hartnnï udlng geopend, waardoor eveif sch^'LV,a5 besprekingen bijna middelen is als de voedings feren tie onderwerp der con- van Engeland61!; Vertegenwoordigers ten. Stojk,°»' Ver' ita' Luxemburg, pr.e a eVi a^?enï?r^en' sicvakije, Joegoslavië én Grieken?^; woonden de bijeenkomst,dte 1.2S pers en publiek gesloten was bii De Britsche minister van Voedsel voorziening Llewellin heeft op d'e conferentie verklaard, dat de pro- üuctle-cijfers voor de voornaamste tevensmiddelen over bUna ('e geheele linie een daling vertodnden. Het Jaar 1945 zal zeer eritlek zyn wat betreft suiker. 780.000 ton Is "®t maximum, dat ter beschikking ;J) de bevrjjde gebieden kan worden h> en zelfs deze hoeveelheid Hot well1cht worden verminderd, zeker, dat ook in 1946 het wereldtekort nog niet zal zjjn opge heven. Het tekort aan olie en vetten zal voortduren totdat de olieproducec- rende gebieden zullen /jjn bevrijd. Zoodra de Japanners uit Ned. Oost-, Indië zullen zijn verdreven zal copra worden Ingezameld. In 1946 zullen expedities naar de Noordpool worden uitgerust ter ver krijging van belangrijke hoeveelhe den walvlschtraan. Allen moeten.' de eigen productie- bronnen zoo goed mogelijk aanbo ren De bderer. zullen zooveel mo gelijk moeten leveren en er moe% voor een gelijkmatige verdeeling worden zorggedragen. De uitkeering van ziekengeld aan den verzekerde, die niet langer dan vier weken ongeschikt tot werken is, bedraagt thans gedurende de eerste zes werkdagen weer tachtig percent van zijn dagloon. Hoe voelde de soldaat zich. U weet nog Wel, in die dagen, dat wij, Nederlanders na de be.- vrijding, "als gekken over de straat hosten, op tanks sprongen, Canadeezen inhaalden met armgezwaai, gesa- lueer, bloemen en vlag vertoon, en die soldaat, ln Amsterdam door de menigte bijna werd „verslonden", ln Ko penhagen hoog op de schouders getild, in Os lo bestormd om hand- teekenlngen? Het is aardig te le zen, wat een oorlogs verslaggever -daarvan vertelt. Peter Stursberg, correspondent van de „Daily Herald", is in Holland geweest en wij noteeren hier eenigë van ziju belevenissen, die interessant genoeg zijn om ons verlangen naar vredes-sensaties te bevredigen. Wat vertelt hij dan zooal? „Tommy", riepen de Hollanders, „Tommy, Tommy, Good bye, Tommy!" Vaarwel Tom my. Deze afscheidsgroet verraste njij. Want ik was nog maar nauwe lijks gekomen en had nog niets met de Hol landers te maken ge had. Maar spoedig kwam 11c tot de bevin ding, dat zij waar schijnlijk bedoelden: Good boy. Tommy. Tommy, je bent een goeie Jongen 1 Gek is het om om helsd te worden. Ja, heusch, gek. Ik heb mannen gezien op de film, die op de schou ders werden getild en het viel me altijd op, welke krankzinnige ge zichten ze dan trokken. Nu geloof lk er even belachelijk uitgezien te hebben, Toen ze my op de schouders namen op de treden van het raad huis ln Rotterdam. Niemand, zelfs Chur chill niet, met zijn sigaar en alles wat je kau bedenken, kijkt op zijn best onder zulke omstandighe den. Waarom dan een Tommy wel? Later na den burge meester begroet te hebben, probeerde lk me een weg te banen door de menigte bij 't stadhuis, om naar mijn jeep te komen. Ik werd gegrepen door lachende, juichende meisjes en bijna' ge lyncht voor ik een tactische terugtocht manoeuvre kon uitvoe ren en lk was genood zaakt 't stadhuis door een achterdeur te ver laten. In Den Haag ontvin gen een andere corres pondent en ik 't offi- cieeele welkom, dat be stemd was voor den be- velvoerenden generaal. Zoodra we bij het stad huis uit onze Jeep stapten en ons niette min Tiiet door de me nigte zagen bestormd, voelden we, dat er Iets njet in den haak was. We bestegen de tre den van het stadhuis door een haag 'prachtig salueerende B.S.-ers en werden onmiddellijk meegetroond naar de kamer van den burge meester. In dit vertrek stonden alle vroede va deren in een lialven cirkel rond den burge meester, die zyn ambts keten droeg. Het was als op een schilderij van Rembrandt. De burgemeester deed een schrede voorwaarts om ons te begroeten, een welkomstrede op de lippen. Toen fluis terde iemand: Warcor- respondentsOorlogs- corespondenten! Het leek niet meer op een schlldery van Rem brandt. Maar Ja, het rader werk van de officieele ontvangst was nu een maal al ln beweging, het kon niet een- twee-drie worden stop gezet. Toen we de ka lmer van den burge meester verlieten, moesten we stilstaan voor een Jongenskoor in matrozenpakjes dat het Wilhelmus zong. Ik heb me nog nooit zoo met mezelf verle gen gevoeld als toen lk daar stond op de trap pen van het stadhuis, salueerehd en niet wfk tend of Jk wel moeit salueeren. Het is een gekke ge waarwording als je een dagje bevrijder bent. Het wordt een pijnlijke gewaarwording als clat zoo twee, drie, vier da gen doorgaat. Een bou quet 1 bloemen, dat je wordt toegeworpen als je in je auto rijdt, kan Je ln je gezicht slaan als een zweep slag. Soms wa'ren er briefjes by met het telefoonnummer van een meisje. Maar dat hoorde bij de dwaas heden. Toch werkt dat alles vermoeiend. Ik geoof vast, dat menig sol daat met mij kramp heeft gekregen van 't handteekeningen schrijven. En voorts wekt het een beetje Je persoonlijken afkeer, dat je "gekust wordt door massa's meisjes, die Je geen van allen kent of zou willen kennen. Nee, wat de soldaat verlangt, is een heer lijke rüstige tijd te midden van zyn fami lie, met 's avonds zoo nog wat goeie vrienden om zich heen. Hij is heelemaal niet veran derd .door het feit, dat hy 'wordt gehuldigd als een bevryder. In tegendeel, ik ben er zeker van, dat hij meer dan ooit voor het normale leven geschikt ls. Hij zal verder zyn geheele leven een grenzehloozen eerbied hebben voor filmster ren en andere beroemd heden. Hy weet wat het is gehuldigd te worden en heeft er voor zijn verdere leven meer dan genoeg vanl Montgomery. Hij reisde onder den naam Riese. Bij zijn arrestatie toon de hij zich zeer verschrikt, maar gat zijn identiteit toe. Eerder in deze week werd. Rlbbentrops zoon aange troffen in een gevangenenkamp in Zuid-Duitschland, maar hij wist niets mede te deelen omtrent de verblijfplaats van zijn vader. Donderdag heeft dc ministerraad weder vergaderd. Deze kabinetszitting werd ook bijgewoond door den minis ter van Buitenlandsche Zaken. mr. van Kleffens, die verslag uitbracht over de conferentie van San Fran cisco. De ministerraad heeft voorts een zeer omvangrijke agenda afgehandeld, waarbij een voorname plaats innam de vraag, hoe op de snelste wijze onze door Duitschland gestolen goe deren kunnen worden teruggevoerd. Hiervoor werkt reeds een voorloopige organisatie, terwijl een definitieve wordt ingesteld. Alles wordt op alles gezet om in den huidigen gang van zaken verbetering te brengen, omdat deze zaak op 't oogenblik niet naar den wenseh der regeering verloopt. In dit verband kan gezegd worden, dat ook het kolentransport te wen- schen overlaat. Er wordt dan ook hard aan gewerkt om allereerst o.ize trans portmiddelen terug te krijgen, welke naar schier alle landen van Europa vervoerd waren om door de Duitschers te worden gebruikt. Dit geldt ook voor onze schepen, waagvan er vele o.a. in Noorwegen zijn aangetroffen, evenals vele koopvaardijschepen op den ponau. Naar wij vernemen is minister Bolkestein teruggekomen op zijn besluit van het verleenen van twee maanden vacantle op de scholen. De vacantieis zijn thans vastge steld van half Juli tot eind Augus tus, dus zes weken. De vrijheid van schoolbesturen om anders te rege len zal niet worden aangetast. Dezer dagen hebben wij reeds melding gemaakt van een binnen kort te verschijnen boek, waarin de houding der katholieken tijdens de bezetting' wordt uiteengezet. Het boek zal bij „Hét Spectrum" te Utrecht verschijnen onder den titel „De Nederlandsehe Bisschop pen in den strijd tegen nationaal-: socialisme en Duitsche tyrannle". Het is samengesteld door Mag. dr. J. G, Stokman O.P.M. en bestaat voor de helft uit officieele stuk ken, zooals herdrukte brieven, in structies en andere documenten en voor de andere helft uit een „Histoire contemporaine", geschre ven door Mag. Stokman op grond van gegevens uit het archief van het Aartsbisdom. Voor de boeren ln het getroffen gebied van Midden- en Noord-Lim* burg zal zooveel vee ter beschikking worden gesteld, dat zy weer de helft van hun ouden veestapel krijgen. De kosten daarvan komen dan in min dering op de ultkeerlng van het fonds vcor lanclbouwherstcl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1