In 5 jaar oorlog 121 records Nieuwe bonnen Dé Levantijnsche kwestie naar Moskou Verschoppeling- De Polen Nederlandsche sport op eerepfaats SUIKERBIETEN: INTERNATIONALE RECHTSPRAAK Britsche hulp aan Nederland Napoleons degen voor Eisenhower in de huishouding Belgische Koning opgesloten gehouden? V oedselproblemen in Europa SENSATIE OM HITLER! Bonnen één week geldig ten man, die zijn eigen doodsprentje las V dit jaar misschien 100.000 ton suiker Omruiling van oude rantsoenbonnen DAMPROBLEEM NZH gaat weer rijden Waar blijft de actie „Voor God"? PARIJS. 16 Juni. (A.N.P.), We AfcMemblée Consultative heelt zich Vrijdagmiddag bezig gehouden met de Levantijnsche kwestie. De zitting werd bijgewoond door generaal ca- troux. Het debat werd geopend door Bidault, die o.a. zeide juiste gegevens te willen verstrekken over een pro bleem, dat door bepaalde polemieken In een onjuist licht Is gekomen. Hoewel juridisch eerst door een verdrag een einde aan het mandaat kon komen, heelt Frankrijk niet daarop gewacht en Syrië en Libanon als onainankelijke landen behan deld, die als souverelne staten aan de conferentie van San Francisco deelnemen. Een der voornaamste geschilpun ten vormden de speciale troepen. De Incidenten werden door de plaatse lijke gendarmerie veroorzaakt. Zoo- flra de Brltsche autoriteiten besloten hadden te lntervenieeren. gaf de Fransche regeering opdracht het vuren te staken, teneinde botsingen te voorkomen. Wij wisten echter niet, dat de Brltsche interventie een dergelijk karakter zou aannemen. Onae troepen konden zich niet ver dedigen: er vleien dooden en Fran- sche huizen werden geplunderd. Onze prótésten .te Londen hadden geen elfect. Frankrijk aanvaardt niet het verwijt dat het zich heelt schuldig1 gemaakt hetzij aan agres sie hetzij aan provocatie. Frankrijk heelt een conferentie der vijf mo gendheden voorgesteld, omdat deze op het moment de hoogste perma nente instantie vormen. Wij zullen niet aarzelen de kwes tie aan welke Internationale recht- spraak men ook verlangt, te onder werpen, Als wU ongelijk hebben, zul len wij dit toegeven, maar als wij gelijk hebben, dat men het zegge. Nader wordt nog uit Parijs gemeld: de Fransch-Britsche groep van de Assemblée Consultative heeft aan de Britsch-Fransche groep van het En- gelsche parlement voorgesteld een gemeenschappelijke commissie van onderzoek naar den Levant te zen den voor het instellen van een on partijdig onderzoek. Reeds 100.000 pond sterling LONDEN, 16 Juni (Beuter). Lord Templewood (vroeger Sir Samuel Hoare) zeide op een vergadering ter Ondersteuning van het „Help Holland Fonds", gehouden onder voorzitter schap van den burgemeester van Lon den, o.a. het volgende: Er is in Hol land groot gebrek aan bijna alles: voeding, kleeding, huishoudelijke ar tikelen en transportmiddelen. Een 'der laatste misdaden der Duitschers was het rooven van alle voertuigen die nog in het land gebleven waren, ïk hoop, dat één der eerste daden van de onlangs gevormde commissie der geallieerden ln Dultschland zal zijn: het terugzenden van zooveel transport middelen als maar mogelijk is. Lord Templewood stelde vast dat het fonds reeds 100.000 pnd.st. had bijeengebracht en dat aanzienlijke hoeveelheden goederen reeds waren verzonden. De nood is zeer groot. PARIJS, 16 Juni. (A.F.P.) Generaal de Gaulle heeft aan generaal Eisen hower deii degen overhandigd, die aan Napoleon behoorde, toen hij eer ste consul was. Men had dit wapen op Napoleons Verzoek vervaardigd om het bij zijn uniform van eerste consul te dragen. Andere consuls hadden een soortge lijk wapen. Deze degen van Napoleon werd bewaard in het Parljsche degenimuseum. De huisvrouw neem 't haar niet kwalijk, want ze is doodmoe, ze heeft 't laatste van haar energie weggegeven en de bevrijding betee- kent voor haan- heusch nog geen vacantie de huisvrouw klaagt nog wel eens, bijvoorbeeld dat ze ïiög steeds in de rij moet staan, of ('t is werkelijk waar) dat, nu 't queuen afneemt, 't zoo „ongezellig" is in de geslonken rij! Het klagen hoort zoo'n beetje bij haar zwoe gen, het is er mee vergroeid. Trek er niet de conclusie uit, dat ze niet dankbaar is voor de schaarschte, die haar keuken uit en de wel daad, die er binnen glipt. Meen niet, dat er geen erkentelijkheid zou zijn in haar huishoudelijk hart, dat ze die ondergrondsche grauwe, die haar zoo menig bitter uur van zwoegen vroeg, om 't zoet voor haar gezin op te brengen, heeft kunnen ruilen voor 't goud geharnast con^ervenvleesch, dat nauwelijks tien minuten eischt om panklaar opgediend te worden En zoo ziet men alweer, hoe on dank toch immer 's werelds loon is, zelfs voor een suikerbiet. Zoo hoog hielden we haar dezen win ter, zoo innig wenschen we haar nu, binnen 't bestek van de keu ken, tot diepste vergetelheid te doemen. Ben kwaad hart dragen we haar zelfs toe, omdat ze 't getob van dezen hopeloozen winter in ijskoude keuken incarneert; we zouden onze napijn van het verle den op haar verschrompelde, doel- loös wachtende ruggen willen koe len. We zouden ze aan,den vuil nisman willen meegeven, om ze te Storten bij het onderste van het afval, ze in een donkeren hoek willen schoppen, ze verbranden in de vlammen van het kookvuur. Maar laten we de koeien ook te vriend houden en goed met goed vergelden. Geef de koe, alias den Schillenboer, uw nietsnutte ex- pulp-fourni&seurs. Dan bent u blij, dat u de dingen kwijt zijt, en de koe is, al kauwende, ook blij. A. Bgl. BRUSSEL, 16 Juni. (A.P.l Het ka tholieke en pro-monarchistische dag blad La Libre Belglque beschuldigt in een artikel met opschrift „Waar om keert de Koning niet terug?" de geallieerde, autoriteiten ervan, dat zij Koning Leopold „in camera" houden en weigeren hem documenten in Salzburg te doen toekomen, waar hij herstellende is van een hartaanval na de interneering door de Duit schers. Het verbod der geallieerde autori teiten om den Koning documenten toe te zenden, noemt het blad een unfaire en in feite partijdige hou ding, omdat het den Koning berooft van nuttige inlichtingen en hem in neerdrukkende onzekerheid laat. De Belgische premier van Acker Is van zijn derde bezoek aan Koning Leopold teruggekeerd ln Brussel. LONDEN, 16 Juni (Un. Press). In de voedselconferentie te Londen gaven vertegenwoordigers van ver schillende landen een beeld van de voedselpositie ln hun land. De Brltsche minister van Land bouw klaagde over het gebrek aan transportmiddelen in Europa en deelde mede, dat Engeland zijn vee stapel opgeofferd heeft. Alleen melk gevende koeien zijn gespaard. Ove rigens beloofde hij nog hulp voor de bevrijde landen. De Nederlandsche afgevaardigde, de heer Louwes, vroeg hulp bij het terugvoeren van door de Duitschers geroofde paarden en runderen. De Franschman Bernard schatte, dat de Fransche veestapel* met 50% verminderd is. De Deen Moltesen verklaarde, dat Denemarken gelukkiger geweest was en het meeste vee heeft kunnen be houden op 40 van den varkenssta pel na. Griekenland verloor 65 pCt. run deren, 50 pCt. paarden en 90 pCt. varkens. De vloot van de Holland- Afrika-lijn Naar, wij vernemen is het m.s. Oranjefontein van de Holland- Afrikalijn. in licht beschadigden toe stand in de haven van Hamburg aan getroffen. Ook de Klipfontein, Bloemfontein, Boschfontein, Rand- fonteln en Nijkerk zijn behouden gebleven. De Jagersfontein, Heems kerk, Meliskerk en Springfontein gingen tijdens den oorlog verloren. LONDEN, 16 Juni (A.N.P.). De te Londen gevestigde Pool sche regeering heeft een verkla ring uitgegeven, waarin zij zegt, dat welke, actie de Westersche democraten tot normalisatie van de toestanden in Polen onderne men, deze moeten worden voor afgegaan door: 1. Onmiddellijke terugtrekking uit Polen van het Sovjetleger en de politieke poli tie. 2. Invrijheidstelling van alle Poolsche burgers, die sedert 1939 zijn gearresteerd en gedeporteerd. 3. Het opgeven van de pogingen aan Polen een politiek systeem op te leggen, dat het land vreemd is. Ondertusschen zijn in een verga dering van de Poolsche boerenleiders te Londen aan Mikolajczyk volmach ten verleend, om te onderhandelen met de andere Poolsche vertegenwoor digers in - Moskou. Daarom zijn Mikolajczyk en Stanczyk heden uit Engeland naar Moskou ter deel neming aan de Poolsche besprekin gen vertrokken. Het Russische persbureau Tass, dat eenigen tijd geleden het be richt lanceerde, dat Hitier zich. in Spanje bevindt, weet nu te melden, dat hij, als vrouw vermomd, in Dublin, de hoofdstad van Ierland, zou zijn aangekomen. WSj wachten met spanning, welke hoofdstad een volgende maal in aanmerking komt. In het algemeen zal de geldig heidsduur van bennen, welke voor een bepaalde week worden aange wezen, niet worden verlengd. Wan neer verschillende, artikelen op één bon verkrijgbaar zijn, neme men derhalve genoegen met dat, wat voorradig is. Vegetariërs (pinnen alle vleesch- bonnen ruilen tegen rantsoenbon- neni voor kaas. Rantsoenbonnen tarwebloem De bonnen „1 rantsoen tarwe bloem" geven behalve op het koopen van 70 gram bloem per bon tevens recht op het koopen van ca. 100 gram brood per bon of 76 gram bis cuits per bon. Het ministerie van Financiën heeft gelast, dat repatrleerenden niet al leen alle Rijksmarken, maar ook hun Nederlandsch geld hoven een bedrag van vijftig gulden moeten afgeven, opdat kan worden onder zocht, wat zij 'eventueel aan „zwart" geld bij zich hadden. Ze zijn dat geld niet kwijt; later komt hiervoor een regeling, ook in verband met den geldkoers voor buitenlandsche munt. In Sevenum (L.) keerde dezer dagen een man terug, Joop Schols genaamd, wiens overlijden reeds in Juni 1943 zijn familie was medegedeeld. In feite werd de man op 7 Mei j.l. in Amersfoort bevrijd. Het is ons niet bekend, of de man, die zijn eigen doodspren tje las, al dan niet gehuwd was, waaruit nog meer complicaties De topprestatie en haar noteering, het record, hebben in ons sportleven immer een belangrijke rol gespeeld. Velen hebben dat betreurd; in zeke ren zin terecht, want niet het record is doel der sportbeoefening, maar de saneering van liet lichaam in dienst van den geest. Daartegenover staat, dat juist de topprestatie veler aan dacht op de sport gericht heeft. Als zoodanig is zii een bijzonder goede reclame voor de sportbeoefening in het algemeen, die vrijwel steeds een zuiver amateuristische zal zijn en als zoodanig ook. het best tot haar recht komt. Vandaar ook, dat wij wel degelijk eenige waarde hechten aan het ves tigen van een record en dat wij er aandacht aan besteden in onze sport- rubrieken. En nu de topprestatie in oorlogs tijd. Men kan zeggen, dat juist het sportleven betrekkelijk weinig van den oorlog geleden heeft. Immers, aan beide zijden van de frontlinie zag men in het sportleven de uitge zochte mogelijkheid om de natie fit te houden, zoowel voor den strijd aan de fronten, als voor den arbeid ln de fabrieken en elders. Natuurlijk waren er ook belemmeringen. Daartoe be hoort zonder twijfel vooral ook de voedingskwestie, die hier pieer, daar minder van invloed op de prestaties moet zijn geweest. Toch stammen er ook uit den oor logstijd veel opmerkelijke verrichtin gen. Zoo melden de lijsten der inter nationale en Nederlandsche sport organisaties over een tijdvak van precies vijf Jaar (1 Mei 19401 Mei 1945) welgeteld 121 recordverbeterin gen door zwemmers, athleten, schaat sers en biljarters, vier groepen, waar over wij thans volledige gegevens be schikbaar hebben. Van deze records werden er 21 gevestigd in 1944, het jaar dus, dat de voedselpositie slech-. 'ter was dan ooit tevoren. Ons land, dat hierbij waarlijk geen uitzonderingspositie in gunstigen zin innam, heeft zich zeer wel doen gel den. Het nam zes wereldrecords voor zijn rekening, die tevens op de Euro- peesche lijst geboekt werden. Deze records staan alle op naam van onze athlete mevrouw Fanny Blankere Koen. De befaamde Zweedsche hard- looper Ounder Hagg bracht het tot vijf vermeldingen, evenals de Ame- rikaansche zwemmer Abel Smith; slechts het- Deensche phenomeen Ragnhild Hveger, wier naam acht maal genoemd werd, overtreft onze landgenoote. Van de specifiek Neder landsche prestaties noemen wij de drie veelbelovende recordverbeterin gen van Slijkhuis op den langen af stand, de prestaties van Van der Pol ln de biljartkampioenschappen 45/1 en 45/2 en de verrassingen, welke het zwemjtertje Annie Veldhuyzen ons nog lri' 1944 op de 800, 1000 en 1500 meter, alsook op den 3 maal 100 me ter wisselslag bereidde. Overigens wordt er ook na den oor log alweer druk naar topprestaties gestreefd. In verschillende bladen heeft men bijvoorbeeld kunnen lezen,, dat de Russische athlete Nina Doem- badze het discuswerpen voor dames op 49.90 meter heeft gebracht. In feite is dit niet mogelijk. De Rus sische athletlekbeweging is niet aan gesloten b|j de internationale fede ratie en dus worden haar records cok niet als zoodanig erkend. Erg belangrijk ié <}lt wël niet, maar nu we het toch over records hebben, Over de suikerpositie van Neder land heeft de directeur der Centrale Suiker Mij. aan het Fin. Dgbld. ver klaard, dat de hoeveelheid suikerbie ten, welke in het voorjaar van 1945 is uitgezaaid, naar schatting een op brengst van honderdduizend ton zal hebben. Op een distributiebasis van 1 kg. per persoon per vier weken zou ln een jaar 117.000 ton noodig zijn. Ranisoenbonnen Zij, die op grond van een zieken- attest in het bezit zijn gesteld van rantsoenbonneui levensmiddelen, wel ke thnfos ongeldig zjjn verklaard, kunnen zich op onderstaande dagen en tijden vervoegen op 't Distributie kantoor van hun rayon voor de om ruiling ln geldige rantsoenbonnen. Medegebracht dienen te worden de tweede Distributiestamkaart, het op- roepformulier en de oude rantsoen- bonnen. Uitsluitend die oude rantsoenb'on- nen worden omgeruild, welke waren bestemd voor gebruik na 10 Juni '45. De verschillende Distributiekan toren zullen voor het bovengenoem de doel geopend zijn voor hen, wier adres is gevestigd in straten/pleinen, welke beginnen met één der letters: A en B op vrijdag 15 Juni van 2—4 uur, C en D van 46 uur; E t.m. G op Maandag 18 Juni van 24 uur. H t.m. J van 46 uur; K, L en O op Dinsdag 19 juni van 24 uur, M en N van 4—6 uur; P en Q op Woensdag 20 Juni van 24 uur; R van 46 uur; S t.m. So op Donder dag 21 Juni van 24 uur, St t.m. T van 4—6 uur; U. V en W op Vrij dag 22 Juni van 2—4 uur; X, Y en Z van 46 uur. Men zii er derhalve op attent, dat de omruiling ditmaal niet geschiedt op naam, maar op het adres van be trokkene. Tevens zijn de kantoren voor dit speciale doel geopend tot 6 uur. Voor de omruiling van de rant soenbonnen, welke zijn uitgereikt aan de a.s.- en Jonge moeders, komt binnenkort een afzonderlijke rege ling, aangezien in de verstrekking van de extra levensmiddelen aan deze categorie een wijziging zal wor den aangebracht. In verband met de omruiling van de oude rantsoenbonnen zijn d«' loketten van de afdeelingen „Bleken" voor het in ontvangstnemen van nieuwe toewijzingen de volgende week uitsluitend in de ochtenduren geopend en wel van 8.3012 uur. De op de oproepingsformulieren vermelde tijden van afhaling zijn derhalve geheel komen te ver vallen. Dé dag ytai afhalmg blijft vanzelfsprekend Wel gehandhaafd. Visch op A 480 Visch op den bon. Op bon A 480 van de noodkaart 4e serie kan door den handel worden afgeleverd: 500 gram gezouten haring of indien vcorradig 500 gram versche neevlsch of 750 gram versche zoetwatervisch of 250 gram versche paling of 250 gram gerookte visch of 150 gram ge rookte paling. Vegetaners Mededeeling voor Vegetariërs. Ve getariërs kurir^eni voortaan alle aan gewezen bonnen voor den aankoop van vleesch ln het Centraal Uitreis- lokaal „Vletschhal" omruilen tegen rantsoenbonnen kaas. Een rantsoen kaas wordt gelijkgesteld met 112 gram vleesch (4 oz.) Ongeldige bescheiden Ongeldige Distributiebescheiden. Van onderstaande Distributiebeschei den zal geen gebruik meer worden gemaakt, zoodat de daarvan nog niet aangewezen bonnen1 kunnen worden vernietigd: de tabakskaart Q 400; Ce le noodkaart (rood); de 2e nood kaart (green)de Se noodkaart (blauw) De nog niet aangewezen bonnen van de noodkaart 4e serie dienen voorioopig zorgvuldig te blijven be waard. Kantooruren Met ingang van heden zullen de verschillende Distributiekantoren te Haarlem voor het publiek voort aan geopend zijn van 8.3012.15 xiür en van 14—16 uur; des Zater dags van 8.80—11.30 uur. KLEUTERHUIS TE HAARLEM Maandagmiddag wordt in perceel Kennemerpleln 3 het kleuterhuis ..Prinses Margriet" officieel geopend. Zeventig kinderen van 1—6 jaar kunnen hier dagelijks opgenomen worden. De geheele inventaris voor dit kleuterhuis is een gift van de dr. Keijzerstichting. DRAVERIJEN KORTE BAAN v De volgende agenda van baan- draverijen over 300 meter zijn be kend gemaakt: 25 Juli Stompwijk, 2 Aug. Beverwijk, 9 Aug. Hoofddorp, 6 Sept. Heemskerk, 17 Sept. Medem- blik, 20 Sept. Enkhuizen, 25 Sepi Schagen en 4 Oct. Lisse. Op medisch advies is de honkbal- competitie van 16, 17, 18 en 20 Juni uitgesteld tot 30 Juni, 1, 2 en 4 Juli. No. 1206 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland. Zwart 8 st. op: 12-14, 24, 31, 33, 35, 36 Wit 8 st. op: 22, 28, 32, 39, 42, 45, 47. 48. Naar een mo tief van O. Mantel of M. de Coe. Wit speelt en wint; oplossingen tot uiterlijk over drie weken aan het adres: E'. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede oplossing. No. 1204 van J. Huis man te Amsterdam. Wit speelt naar: 38, 23, 4, 6 en wit. De uitgeloofde prijzen voor No. 1203 werden na lo ting gewonnen door de heeren Th. Koeleman te Uithoorn en W. M- v. d. Berge te Amsterdam- Deze prijzen worden zoodra de verzeadingslnoge- lijkheden zulks toelaten defi Win naars toegezonden. 43 58 44 45 46 32 34 50 33 Voor den distributiekring Haar lem zijn voor 'e komende week de volgende bonnen geldig verklaard: 41 800 gram brood 57 reserve 400 gram brood R 9 reserve 250 gram rijst 42 12F gram versch vleesch of 4 oz. vleesch in blik (112 gr.) 4 oz. vleesch in blik (112 gr.) reserve 8 oz. vleesch in blik J224 gram) 125 gram margarine 100 gram vet 100 gram kaas 47 en R10 reserve 125 gr. suiker 48 1 tablet chocolade of 55 gram gebroken chocolade 4£ en 59 reserve 2 kg. aard appelen D 01 (rood) 2 liter melk D 01 (blauw) 6 liter melk B08 en C 08 (inlegvel) 8 liter melk (van 17 Juni tot 14 Juli) 50 gram zout plm. 50 gram zeep plm. 50 gram zeep reserve 40 gram koffie Nog geldige bonnen; 2 kg. aardappelen 10 en 29 1 tablet chocolade 28 en R 6 reserve 125 gram suiker In den loop der week zullen nog bonnen voor biscuits (voor ouderen) worden bekend gemaakt. Op bon 42 kan zoo mogelijk versch vleesch wor den afgeleverd. De voor melk aange wezen bonnen D 01 rood en D 01 blauw bevinden zich links onderaan van de eerste kleine M.G.-kaart. Bij deelneming aan de Centrale Keuken moeten bij den' eerstvolgen- den kaartverkoop de bonnen 49 en 43 worden ingeleverd. Zelf verzorgers moeten inleveren bonnen 41, 57. 42, 43, 58, D-01 rood en blauw, B 08 en C 08, 33, 49, 59 en de nader aan te wijzen bonnen voor biscuits. Over de aflevering van koffie zullen nog na dere mededeelingen worden gedaan. Boll A 488 (300 gram gezouten visch) vervalt op Zaterdag a.s. Met ingang van 25 Juni zal de N. E. H. weer op enkele trajecten gaan rijden. In dienst wordt gesteld lijn I, HaarlemHeemstede, met een locaaldienst naar Hillegom en de l|jn HaarlemLeiden. Voorioopig zal op dit laatste baanvak slechts gereden worden tot Sassenheim (Klinkenberg) of Oegstgeest (Groe ne Kerkje). Op de stadslijn wordt van on geveer 6.30 tot ongeveer 9 uur en des middags van ongeveer 3.30 tot 6 uur een zes-miniutendienst gere den. Des Zaterdags wordt de dienstregeling op alle lijnen even wel gewijzigd ln dien zin, dat de tram dan des middags niet om on geveer 3.30 uur zal beginnen te rijden maar om circa 12.30 en om plm. 15 uur den laattten rit zal ma ken. Des Zondags zullen er geen trams rijden. Tusschen Haarlem en Amsterdam zullen, eveneens met ingang van 25 Juni, tijdens de spitsuren enkele diensten worden gereden, maar op 2 Juli zal het aantal trams voor het vervoer- van forensen tusschen deze beide plaatsen aanzienlijk wor den uitgebreid. Er zijn op dit traject voorrangskaarten ingevoerd, waar voor zich reeds 4000 personen heb ben aangemeld. Voor oude en nog niet afgeloopen abonnementskaar ten wordt een vergoeding gegeven. Verdere bijzonderheden over de dienstregeling zullen wij in een vol gend nummer publiceeren. Een vraag, welke door velen. Is gesteld, daar men terecht meent dat de Actie „Voor God" juist in deze dagen bijzonder noodzakelijk is. Maar men vergeet, dat de Actie door de Duitschers van al haar middelen Is beroofd. Met den grootsten spoed trachten wij de actie weer op te bouwen, waarbij een zeer nauwe band met de Ka tholieke Actie- in den lande zal worden nagéstreefd. Wie de Actie „Voor God" helpen wil in deze eerste moeilijkheden, zende een postwissel: Postbus 2, Heemstede. Nederlanders toont weer uw milddadigheid en de Actie zal too- nen, dat zij als een Phoenix uit haar asch. zal herrijzen! Charlotte Kohier treedt Maandag a.s. te Beverwijk öp in het Kenne- mer-theater voor leden en donateurs van de Gieteling. Het programma vermeldt verzen:, die destijds Ui«S«u verschenen. N.V.11. <h'ganiseert dag en Woensaag te .Beverwyx ten inTTimeiirif van textiel, kleeding en schoeisel "voor getroffen landgenoo- Directeur: J. J. w. Boerrigter Waarn. Hoofdredacteur: Mr. L. G. A. Schlichting K 419

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2