a Bom barst in België Koning keert terug - regeering treedt af wam Spaansch-Fransch incident WIJ DAKKEN HET ZUIDEN Vorderingen op Borneo Coring over Hitler's blunders De Paus over: I 69ste JAARGANG No. 23266 MAANDAG 18 JUNI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 a b - k m Abonnementsprijs 26 cent per weefc 1 Algemeene staking dreigt - Weer een monarchie in Spanje? Het pauselijk staats secretariaat Kracht van het gezin Mijnen onder Staatsbeheer Herstel van schade aan den landbouw i,r- Zeepbon 34 Verschroeide aarde' DISTRIBUTIE Koffie en havermout van het Roode Kruis (Ongecorrigeerd) NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BRUSSEL, 17' Juni (A.P.) Koning Leopold is van plan binnenkort naar België terug te keeren, zoo werd gisteren in een officieel commu niqué medegedeeld, dat tegelijk het aftreden bekend maakte van de Belgische regeering, welke verklaarde niet de verantwoordelijkheid te kunnen dragen voor de na den terugkeer van den koning onvermijdelijk te verwachten politieke gebeurtenissen. Deze nieuwe ontwikkeling scheen zich vandaag snel tot een ernstige situatie te ontwikkelen. Een speciale bewakihg met gendarmes werd n.l. bij den Belgischen nationalen omroep en het hoofdtelegraafkantoor ingesteld, hetgeen er op wijst, dat onlusten gevreesd worden door de regeering Van Acker, die ondanks haar aftre den voor de handhaving der orde zorg zal dragen tot een nieuw kabinet het bewind op zich heeft genomen. Indien de gebeurtenissen den loop nemen, die door een bepaalde cate gorie gevreesd wordt, is het zelfs mogelijk, dat algemeene verkiezingen gehouden moeten worden, hetgeen een onmetelijk moeilijke, zoo niet onmogelijke taak is, gezien het feit, dat het Belgische verkiezingsappa raat gedesorganiseerd en een groot aantal Belgen nog niet naar het vaderland, teruggekeerd is. De regeering nam in haar com- T. jnuniqué geen blad voor den mond. Door aan te blijven, zou zij den schijn wekken, accoord te gaan met een eventueele verklaring1, redevoering of handeling van den koning bij zijn terugkeer, waartoe zij niet bereid was. Het kabinet verklaarde de re- geeringszaken te willen afdoen, tot de koning voet op Belgischen bodem gezet zou hebben, maar van dat oogenbllk af zoui het regentschap van prins Karei automatisch ophou den en zou de koning de volle ver antwoordelijkheid dragen. In ver band met de gevaarlijke situatie, welke zich zou kunnen ontwikkelen, moest de regeering er met kracht bij den koning op aandringen, een nieuw kabinet te vormen, dat het bewind zou kunnen overnemen, zoodra hij teruggekeerd was. Dit is de eerste keer in de Belgi sche geschiedenis, dat een regeering den koning 7.00 ronduit durft te zeggen wat liij behoort te doen. In,tusschen zijn de moeilijkheden voor de vorming van een nieuwe re geering toegenomen. De liberale partij heeft n.l. aangekondigd, dat zij geen zitting wenscht te nemen in een nieuwe door koning Leopold te vormen regeering, en daar de socia listen en communisten reeds een zelfde besluit genomen hadden, be- teekent dit, dat de koning alleen op de katholieken kan rekenen om een nieuwe regeering samen te stellen. Een uitsluitend katholiek kabinet zou in het parlement in de minder heid zijn, met het logisch gevolg: kamerontbinding en noodzakelijkheid van verkiezingen. 1 „Zich zelf niets te verwijt4'" Tot nu toe is er niets bekend om trent het tijdstip van Leopold's te rugkeer. Van Acker heeft den koning niet op de hoogte gebracht van de woelige stemming, welke in zijn land PARIJS (Reutqr, 18 Juni) Van Spaansche zoowel als van Fransche zijde is een onderzoek ingesteld naar het incident te Chambery. Uit een officieele Spaansche mededeeling blijkt, dat een trein met 470 Spaansche onderdanen is overvallen, waarbij 61 personen zwaar en 100 perso nen licht gewond werden, terwijl de bagage en het persoonlijk be zit der passagiers werden gesto len. De Fransche regeering had voor den doortocht toestemming verleend, maar de 50 gendarmes, die den trein begeleidden, hielden zich geheel afzijdig. De Spaan sche regeering heeft naar aan leiding van het gebeurde by de Fransche regeering een officieel protest ingediend. Inmiddels blijkt uit de laatste be richten van Fransche zijde, dat in den aangevallen trein geen leden der blauwe divisie zaten, doch 420 Spaan sche diplomaten en consulaire agen ten met*, hun personeel, die uit ver schillende Europeesche landen werden gerepatrieerd. Madrid maakt bekend, dat thans Spaansche troepen worden gezonden naar de Pyreneeën. De versterkingen aldaar worden uitgebreid en ver stevigd. Tenslotte deelde Generaal Franco aangaande de blnnenlandsche toestan den in Spanje mede, dat de Spaansche regeering heeft besloten een staats raad m het leven te roepen.-die, wan neer dat noodzakelijk blijkt, over het probleem der troonsopvolging zal be slissen. „Deze raad zou van den erfe- lijken vorst bepaalde garanties vragen naast noodzakelijke geschiktheid om den troon te bestijgen." Gezaghebbende Vaticaansche krin gen spreken met nadruk de Fransche berichten tegen, volgens welke een hooggeplaatst Amerikaansch prelaat vermoedelijk tot pauselijk staats secretaris zou worden benoemd. heerscht, en 't verluidt, dat deze van meening is, dat hij zich niets heeft te verwijten ,en verplicht is zijn volk te raadplegen. Nader wordt nog uit Brussel ge meld, dat de demissionnaire Belgi sche katholieke ministers een kort communiqué- gepubliceerd hebben, waarin zij vêrklaren ten aanzien van het ontslag de meerderheid gevolgd te hebben. Zij roepen de bevolking op de orde en rust te bewaren. Dé afgetreden Belgische premier Van Acker heeft verklaard: „Ik ben nog niet weg, en hoop en ben voornemens aan het bewind te blijven." In kringen, die van mee ning zijn, dat het aftreden van den. koning de eenige weg is om uit de huidige impasse te geraken, interpreteert men deze woorden al dus, dat de regeering nog de hoop koestert, dat de koning zal heen gaan. -„ De socialistische partij heeft een motie aahgenomen, waarin het re- geertngsbesluit om af te treden wordt goedgekeurd en de arbeiders worden aangespoord, op het beslissende mo ment van den terugkeer des konings de orde te bewaren. De communisti sche „Drapeau Rouge" legt de ver antwoordelijkheid voor een mogelijke algemeene staking op de bevorderaars van 's konings terugkeer. Z. H. de Paus heeft Zondagmiddag ter gelegenheid van een plechtigheid Jn de Sacré-Coeur op Montmartre te- Parijs by het honderdjarig bestaan van het Apostolaat des Gebeds in het Fransch een radio-rede gehou den. De H. Vader sprak daarby in het bijzonder over de heiligheid van heb, huwelijk, welke in gevaat wordt gebracht door echtscheiding, een losbandig leven en een onchristelijke pers. De Paus wees op het groote be lang voor Frankrijk: van gezonde en overtuigd christelijke groote gezin nen, waarmede de toe-komst van het land nauw verbonden is. „Millioe- nen vaders, moeders en kinderen", zoo zeide de Paus, „zijn trouw aan de Kerk. en wie is in sfaat de- kracht van zulk een leger te meten? Daar om houdt moed., Fransche gezinnen, uw macht is groot." De minister van Sociale Zaken heeft Ingevolge het buitengewoon mijnbeslult de mynen „Oranje-Nas- saii", „Laura en Vereeniglng", „Wil lem en Soplila" en de Domaniale Mijn onder staatsbeheer gesteld. Be heerder Is ör. Ir. C. Th. Groothoff, directeur der Staatsmijnen, die zijn functie reeds heeft aanvaard en reeds in contact getreden Is met de leiders der vakvereenigingen. Vele Haarlemmers hebben be hoefte gevoeld om hun dank uit te spreken voor de snelle en mil de hulp, die h(± Koode Kruis di rect na de bevrijding heeft ver leend. En terecht. Want hetgeen de laatste weken dank zij de gulheid van onze zuidelijke land- genooten onder auspiciën van de afdeeling Haarlem van het Roode Kruis is verricht, grenst aam het ongelooflijke. Niet minder dan 200.000 kg. levensmiddelen hebben de heeren Burg en Schui- lenburg van het Intern. Roode Kruis naar Haarlem gebracht en verdeeld. Op de Hazepaterslaan is er een activiteit geweest, die moeilijk te beschrijven valt. Alleen enkele cij fers kunnen uitdrukken, welke pres taties hier geleverd zijn. 35.000 pak ketten, 11.000 babypakketten, 200.000 brooden en 340 kisten met sinaasappelen werden er uitgereikt of bezorgd in ziekenhuizen, kinder en babytehuizen en hofjes voor ouden van dagen. Ai deze goederen voor Haarlem zijn afkomstig uit Zwitser land, Amerika veel ook van het Koningin Wilhelm!nafonds en uit de depóts van „Zuid helpt Noord". De grootste voldoening voor deze harde werkers vormen wel de resul taten, welke vastgelegd zijn in ver schillende medische rapporten, waar in duidelijk wordt aangetoond, dat de gewichtscurve der kinderen b.v. over een tijd van twee weken aan- merkeiyk is gestegen. „Directe hulp" was het parool en het was beter een fout te maken dan langzaam te wer ken, want er moest snel geholpen worden. Alle diabetici in Noord-Hol land heeft men kunnen voorzien van insuline, een zeer belangrijk genees middel, dat menigeen van den dood gered heeft. Aan particulieren wer den 12 ton pakketten uit het Zui den verstrekt. Deze weinige gegevens, welke wij op een persconferentie vernamen, zeggen meer dan woorden vermogen uit te spreken. Het zal de wensch zqn van vele Haarlemmers, die op zoo n spontane wijze hulp hebben mogen ontvangen, hersteT^awï de Dlen£t Landbouw- van de slV? taak heeIt h« herstel vergoedingen voor dez<f scmF* r7a" de provincie Noora-Holiand zal tós wnd. inspecteur van den dienst on treden ir. W. H. Tenkink, voor ZrUü" Holland ir. F. Hellinga. Voor utrecht ir. J. Verkoren. RAAD VAN VAKCENTRALEN De Besturen van het N.V.V., het Kath. Werkliedenverbond en het Chr. Nat. Vakverbond hebben in het leven geroepen een Raad van Vakcentralen. Secsetariaat„Huis den Arbeid". Oudenoord 12, 'echt. WIESBADEN, 18 Juni A.P.) In een on dervraging door geal lieerde officieren heeft Göring allerlei militai re blunders op rekening van Hitier geschoven. Hij zei, dat, Hitler's on kunde inzake het ge bruik van de lucht macht, de onbetrouw baarheid der Italianen in de Middellandsche Zee, de vernietigende kracht der Amerikaan- sche zware bommenwer pers en de volkomen superioriteit der Brit- 6Che vloot in de Euro peesche wateren de factoren waren, die tot Duitschlands militaire en politieke ineenstor ting geleid hebben. Göring deed zijn uiter ste best om zich schoon te wasschen. In de scherpe ondervraging door Amerlkaansche of ficieren sprak hij voortdurend over zijn afzijdigheid ten opzich te van de party. Ik had nooit eenige be stuursfunctie in de par ty; als u mijn rede voeringen kent, zult u toegeven, dat ik nooit in oorlogs- of vredestyd een buitenlandschen staatsman persoonlijk heb aangevallen. Ik was de meest uitgesproken exponent van 't staats gezag tegenover de autoriteit van de par tij, zoo beweerde hij. Vrees voor de Brit- sche vloot en onvoldoen de eigen scheepsruimte waren de oorzaken van het mislukken der In vasie-plannen tegen En geland. Was er een maal een bruggenhoofd geweest, dan zou vol gens Göring de invasie, omdat Engeland geen bommenwerpers had, gelukt zijn. Göring ver telde verder de nood zakelijkheid van de ver overing van Gibraltar via Spanje -bij Hitler bepleit te hebben, maar deze zag dit niet in. In zyn krankzinnig heid keerde hij zich af van Gibraltar en stortte zich op Rus land. Het geallieerde succes werd tot zekerhetd, aldus Göring, nadat Amerika in den oorlog kwam. Het was de ge allieerde luchtmacht, die de invasie voorbe reidde, haar mogelijk maakte en haar verder doorzette. Na de invasie van Rusland ontstond een koele verhouding tus- schen mij en Hitier, zei Göring, en aan het eind van den oorlog waren wij geheel vervreemd van elkaar. Göring twijfelde er niet aan, dat de Ja panners alles af wis ten van de Duitsche schroeflooze vliegtui gen, omdat Hitier hun blauwdrukken gege ven bad, die ln een duikboot naar Japan gebracht zyn. eenmaal nog hun dank te kunnen betuigen aan de voedselcommlssaris- sen, de heeren A. Burg en C. Schui- lenburg, die zich zoo belangeloos en onvermoeid hebben gegeven aan de opdracht, welke zij ontvingen van den initiatiefnemer der hulpactie, Majoor de Zwart, in 's-Hertogen- bosch. wy meenen de tolk van al onze 6tadgenooten te zyn, wanneer wy hun onze hulde en dank brengen voor hun charltatiéf werk, dat ln onze herinnering zal blijven voort leven als een spontane vrienden daad. In den distributiekring Haar lem is bon 34 aangewezen voor het koopen van 50 gram zeep. Bon 50 dus niet, zooals abusievelijk is gemeld. ZUIVERING H.O.V. De Mil. Comm. voor het district Haarlem heeft met Ingang van 15 Juni de navolgende personen be last met de tijdelijke waarneming van het bestuur der Baarlemsche Orkest Vereeniging: mr. A. Beets, voorzitter, P. de Waardt, secr., dr. Th. de Crauw, D. J. Sanders en C. L. Alphenaar, een en ander tot dat in het bestuur zal zijn voor zien door een daartoe binnen zes maanden byeen te roepen leden vergadering. Aan bovenstaande per sonen is tevens verzocht zich te belasten met ,de zuivering der H.O.V. in al haar geledingen, zoo wel administratief als artistiek per soneel. Klachten, zoowel mondeling als schriftelijk, voor 1 Juli in te dienen bir mr. Beets, Baan 37, Haarlem en den heef- P. de Waardt, Paulus Buyslaan S, Heemstede. R.K. STAATSPARTIJ De R.K. Staatspartij in Haarlem heeft haar werk, dat tydens de be zetting werd belemmerd, hervat. Het voorloopig bestuur hoopt spoe dig van zich te kunnen laten hoo- ren Aangezien de ledenlijsten niet geheel meer in tact zijn, worden oude en nieuwe leden verzocht hun naam en adres schriftelijk op te ge ven aan W. van Beek, Schoterbosch- straat 18, J. Schippers, Lorentzplein 31, Th. Hooy, Julianastraat 8, A. Lips, Burg. Sandbergstraat 32 of G. Hurkmans, Fiihropstraat 2. HERWONNEN LEVENSKRACHT Het plaatselijk comité van de ver eeniging tot bestrijding der tuber culose ln de R.K. Arbeidersbeweging, „Herwonnen Levenskracht", heeft haar taak weer opgenomen. Als het vervoer dit toelaat, wil men weer met de uitzending der patiënten begin nen naar het sanatorium „Berg en Bosch" te Bllthoven. Ook zal de huis- verpleging weer zoo spoedig mogelijk ter hand genomen worden. Patiënten, die voor uitzending in aanmerking wenschen te komen en onder con- tröle staan van het consultatiebureau kunnen zich melden bij de heeren B. Reijnders, Zomervaart 134, A. J. Over toom, Marsstraat 127, W. van Leeu wen, Rijksstraatweg 8, Th. Uiterdijk, Leldschestraat 24 zw., en M. Doek, Voorduinstraat 40. Volgens de laatste berichten rijn de Australiërs op Borneo van Broe- nei uit 6 mijl gevorderd in de rich ting van Serawah. De Geallieerde vliegtuigen hebben Japansche geschutopstellingem ln Ballkpapan gebombardeerd. Het communiqué van MacArthur beves tigt niet het bericht van Radio To kio, dat een geallieerde vloot op weg is naar Balikpapan. Inmiddels passen de Japanners op de Britsche olievelden van Seria ten Zuidwesten van de baal van Broenel de methode der verschroeide aarde toe, aldus een U.F.-bericht. Meer dan 20 oliebronnen zijn reeds in brand gestoken. Naar admiraal Nimitz mededeelt, zyn tot nu toe in den feilen strya om Okinawa 82.138 Japanners ge dood, onder wie admiraal Minoroe Ota, commandant van de Japansche zeestrijdkrachten. Zijn lijk is in een grot op het schiereiland Orokoe ge vonden. Aangenomen wordt, dat hy zelfmoord gepleegd hééft. Amerlkaansche militaire leiders schatten, dat er zich nog 8.000 A 12.000 Japanners op Okinawa be vinden. Er is geen enkele aanwijzing, dat deze strijdmacht gemakkelijk of vlug verslagen zal kunnen worden, al spraken frontberiehten van enkele dagen geleden er van, dat 700 man zich hadden overgegeven en een kleifl aantal harakiri had gepleegd. De vorige tveek zijn op de Philip- pijnen 8100 Japanners gedood, zoo deelt Generaal McArthur mede, en sinds de landing der Amerikanen 8 maanden geleden, bedraagt dit aan tal 402.363. (A.P.) In de Roode Kruis winkels zal op bon 60 van de M.G.-kaarten op Donderdag 21 en Vrijdag 22 Juni 40 gram koffie worden ver kocht tegen den prijs van f 0,06)4. Het publiek dient zicih te wenden tot den winkelier, waar men den laatsten keer Roode Kruis goede ren heeft afgehaald. Woensdag zullen de winkeliers volgnummers voor dezen verkoop uitreiken. Te- venszal in dezfe winkels dezelfde dagen op bon B 488 van de nood- kaart 4e serie g r a t i s worden uit gereikt 100 gram havermout. Brandhout vcor Babies Met ingang van Woensdag 20 Juni kan men op vertoon van de tweede distrilbutdestamikaart voor babies van 0-16 weken op de afd. Brandstoffen van het Kringburcau Zijlstr. 70, een bewijsje afhalen voor den aankoop van 5 takken bossen (elk van plm. 7 Kg.) tegen een prijs van f 0,40 per bos. De bfcwiisjes kunnen worden gehono- reeid cp de Stadskweekerij, Kle ver aan 9 en wel van 9-12 eii van 13.30-16 uur; dfcs Zaterdags van 9-12 uur. Kindervoeding Door gewijzigde Regeerings- maatregelen komt de kort geleden gepubliceerde regeling' voor"' Kin dervoeding te vervallen. In plaats daarvan bestaat thans de moge lijkheid voor kinderen en jeugdige personen in den leeftijd van 5 tot en met 18 jaar gratis voeding te ontvangen, nadai.- zij hiervoor me-, disdit gekeurd zijn. Zij, die voor maaltijden, verstrekt door het Centraal Bureau voor Kindervoe ding in aanmerking wenschen te bomen, kunnen zich hiervoor me disch laten keuren en wei AH Dinsdag 19 Jcni, IO woensdag 20 Juni, P—Z Donderdig 21 Jura. De keuringen geschieden in het gebouw van de Protestantenbond' aan de Berkenstr. en in het Wük- gebouw van de Ned. Herv. Ge meente, Voorhelmstr. 3, van 9-12 en van 2-5 uur, uitgezonderd Woensdagmiddag. Stamkaart dient te worden medegebracht. Voor deze maaltijden behoeven geen bonnen te worden ingeleverd. Te vens wondt er de aandacht op ge vestigd, dat zij, die in bedrijven Werkzaam zijn en daar in een of anderen vorm bijvoeding ontvan gen, niet aan de maaitijden „Kin dervoeding" kunnen deelnemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1