Waarom geen voedsel naar de concentratiekampen Verzet tegen Leopold. Japansch front op Okinawa stort ineen Frankrijks Levantijnsche moeilijkheden Proces der 16 Polen CENTRALE VOOR SABOTAGE Heldenmoed 69ste JAARGANG No? 23267 DINSDAG 19 JUNI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 k 41» Abonnementsprijs 26 cent per week Van Acker maant tot kalmte f 15 millioen gestolen goed In een paar dagen een huis V Indische leiders willen praten Resultaten van een onderzoek Toe tong op Borneo veroverd INCIDENT TE ALEPPO Gevolgen der effecten registratie Zeeland evacuatiezone Biscuitbonnen Betwiste bekentenissen WIST U Ir» afwachting van het „uur U" behoudt de Langstraat NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT A B Het fs mogelijk, dat Koning: Leopold «ijn terugkeer nog en kele dagen zal uitstellen ten ein de eerst een nieuwe regeering te vormen. Het kabinet-Van Acker immers wijst elke verantwoorde lijkheid voor zijn optreden af. Van Acker heeft gisteren voör de radio verklaard, dat het kabinet het al» zijn taak had beschouwd den Ko ning op de hoogte te stellen van de verschillende stroomlngen en hem daarna zelf de beslising te laten. De premier maande aan tot kalmte en discipline. Het verzet tegen den terugkeer van den Koning komt vooral voort uit so cial Utische en liberale kringen, die in Wallonië het sterkst zijn vertegen woordigd. De Koning vindt zijn aan hang vooral onder de Katholieken in Vlaanderen. Tusschen vóór- en tegen standers bevindt zich een groep, die deu terugkeer niet gewenscht acht, omdat zij meent, dat de figuur van het staatshoofd niet omstreden be hoort te zijn. Het departement uit Londen ver- klaart dat het voor Engeland niet pas- send zou zijn, ook maar eenlgen Invloed uit te oefenen op de Belgische poli tieke crisis. i .en pkheic ktra. Meer dan 15 millioen gulden.' paarden, transportmiddelen en waardevolle voorwerpen, is door het Eerste Canadeesche Leger bij da Du it scha troepen in Nederland in beslag genomen. Een waarde van 200.000 gulden had b.v. een collectie bontjassen, die thans aan de eigenaren is teruggegeven. Van de 15.000 fietsen zijn er reeds 12.000 aan Nederlandsche Instan ties overgedragen. Van de 10.000 paarden, die de bezetters zich hadden toegeëigend, zijn er 4.000 voor het arbeidsproces vrijgege ven. Bij hun pogingen om er met den bult vandoor te gaan. heb ben de Duitschers allerlei mid delen gebruikt. Zoo hadden zij voorwerpen van waarde ln ambu lancewagens verstopt, andere weer door Duitsche vrouwen onder haar kleeding doen verbergen. Maar de Canadeezen wisten met wie ze te doen hadden en waren op hun hoede. Naar wij vernemenvoert een Haagsche firma onderhandelin gen over overname van licenties van Engelsche en Amerikaansche octrooien voor stalen en alumi nium woningen, met de bedoeling deze huizen hier te lande te doen vervaardigen, ln seriebouw kan de fabricage van deze genorma liseerde huizen zeer snel geschie den; de woningen kunnen binnen enkele dag/fn opgesteld worden. De uttnoodiging van den onder koning van Britsch-ïndië, Lord Wavell, aan de Indische leiders om te spreken over een evenredige ver tegenwoordiging van alle partijen en groepen in een federalen minis terraad is reeds door verschillende leiders aanvaard. Gandhi heeft zich, wanneer de Congrespartij daarmee accoord gaat. beschikbaar gesteld als .adviseur'1-. De Mohamm ed aa nsche leider Jtnnah heeft Wavell om een afzonderlijk onderhoud gevraagd, doch de onderkoning ls hierop niet ingegaan. Het werkcomité van de Congrespartij heeft zich nog niet uit gesproken. Waarom heeft men van Nederlandsche zijde verzuimd de krijgsge vangenen ln Duitschland regelmatig van kleeding te voorzien? Waarom, vragen de veroordeelden uit de concentratiekampen hebben, wij op een enkele uitzondering na nooit voedselpakketten ontvangen van de Regee ring of van hetf Roode Kruis in Nederland, hoewel ons leven daarvan afhing? Belgen en Franschen kregen wèl voedselpakketten. Waarom, vragen zij verder, heeft men oris na de bevrijding geruimen tijd zonder hulp gelaten en waren er geen vervoermiddelen om ons naar Nederland terug te brengen, terwijl onze lotgenooten, uit andere landen zeer spoedig met auto's uit Dultschland werden getransporteerd. Waarom tenslotte, vragen alle repatrieerenden zonder uitzondering, is de ontvangst in het vaderland allesbehalve prettig, terwijl repatrieerenden in Frankrijk en België overal op de hartelijkste wijze zijn onthaald. Wat fs de oorzaak van deze zeer ongelijke behandeling, wie is daarvoor verantwoordelijk? Is het de schuld van het regeeringscommïssariaat voor de repatrieeren den, of is het Militair Gezag dan wel d« Regeering in gebreke gebleven? Ten einde hieromtrent klaarheid te scheppen, hebben de heeren mr. J. F. de Pont en Eduard Hoornik, daartoe gemachtigd door den bevelheb- l>er der Binnenlandsche Strijdkrachten, een diepgaand onderzoek inge steld dat hen ook naar Frankrijk en België heeft geleld en dat stol heeft opgeleverd voor een uitvoerig rapport, dat zij aan de Nederlandsche Regeering zuilen aanbieden. OKINAWA, 19 Juni (Un. Press). De Japans olie tegenstand op Okinawa neemt in alle sectoren af. De vjjand schijnt voor de in eenstorting te staan en vlucht naar de rotsen aan de Zuidwes telijke punt van het eiland. Zij zijn samengedrongen op een gebied van zeven vierkante mijl en worden voortdurend door het ge schut van oorlogsschepen bestookt. Amerikaansche vliegers hebben Kagosjima vrijwel totaal met brand bommen verwoest. De branden wa ren op meer dan 200 km. afstand zichtbaar. Luit.-generaal Simon Bolivar Buckner. commandant van het tien de Amerikaansche leger, dat op het oogenbllk den strijd op Okinawa voert, ls gesneuveld. Buckner is da eerste Amerikaansche commandant Het laatste nieuws uit den Levant luidde als volgt: Ir Aleppo zUn j.l. Zaterdag, aldus het Britsche hoofdkwartier, twee Sjriërs gedood en vier gewond, toen Fransehe troepeR op burgers vuur den. die volgens de Franschen aan stalten maakten hun barakken te bestormen. Britsche troepen ontwa penden de Fransehe soldaten en de overige Franschen ontruimden zon der verdere incidenten de barakken. Een regeeringscrisis, welke Om re denen van internen aard te B'eyrost dreigt uit te breken, heeft den Li- batieeschen premier verhinderd zich naar Damascus te begeven, waar ae Arabische Liga voor het voeren van besprekingen bijeen zou komen. Uit den stand van zaken der Le vantijnsche kwestie iri het kader der groote-mogendheden-politiek rnemoreeren wij de volgende punten: Op Frankrijks voorstel tot het be- zitte? „AN p-Aneta heeft de voor- tenhand»? de Ver' voor dea Effec- grondsch- ""^Bedeeld, dat „onder- worp-n u tm-a>,VoUcci!" systeem ont- ^verhou^nW»^ ful" handel. De registratie vér?het effec tenbezit 15 4 18 miilioen stukken zal niet alleen uitwijzen, of Iemand op onbehoorlijke manier vermogen heeft gevormd, doch ook eventüeele belastingontduiking uit vroegere Jaren aan het licht bren gen. Hangende de registratie, zal het evenwel mogelijk zijn, den beurshan del trapsgewijze te hervatten. Handel ln speciale fondsen is te verwach ten; de stukken zullen echter niet Worden geleverd, vooraleer zij zijn vrUgegeven. leggen van een conferentie der Groo- te Vijf werd door de regeeringen van aa Ver. Staten en Engeland niet Ingegaan. Van een reis van den Franschman Herrlot -naar Londen, om daar G'e tusschen Engeland en Frankrijk gerezen moeilijkheden weer in het reine te brengen, werd niets meer vernomen. Wel ontving generaal de Gauile dp een desbe treffend door hem gedaan voorstel aan president Truman ten antwoord' dat deze gaarne zijn bezoek aou ont vangen,. doch eerst na afloop van de conferentie- der Big Three, mogelij kerwijze bij zijn bezoek aan Parijs. De militaire commissaris voor Zee land heeft de geheele provincie, met uitzondering van de eilanden Tholen en St. Philipsland, tot evacuatie zone verklaard. Reisvergunningen worden afgege ven door of namens den burgemees ter van de woon- of verblijfplaats van den aanvrager. Tot het definitief terugkeeren binnen de evacuatiezone kan alleen de M. C. voor Zeeland toestemming verleenen. De directeur-generaal van de Voedselvoorziening maakt bekend, dat met ingang van 17 Juni de bonnen 77 voor 300 gram biscuits en 78 voor 600- gram biscuit zijn aangewezen. Zij zijn geldig tot 23 Juni. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot pastoor te Den Helder (H.H. Petrus en Paulus) den weleerw. heer A. H. Harst, thans rector te Den Haag (St. Mariage- stlcht); tot kapelaan te Zwaag den weleerw. heer B. G. Stammever, thans assistent te Lisse (H. Agatlia). 'r- R" A. Verwey gearresteerd Ir.. R. A. Verwrey, oud-secretaris generaal van het dep. van Sociale Zaken, is te Aöisterdam. in hech tenis genomen. van het veldleger, die ln dezen oor log sneuvelt. Hij wordt opgevolgd door generaal-majoor Roy S. Gelger van de marinetroepen. Over den strijd op Borneo fcordt bericht, dat de Australiërs daar de plaats Toetong, ongeveer 55 km, ten Zuiden van Broenei, hebben bereikt. Andere afdeeltngen zijn bij Weston op den Oostelijken oever van de Broenei-baal geland en rukken landinwaarts, waarbij zij vrijwel geen tegenstand ondervin den. Radio Tokio meldt, dat geallieerde vliegtuigen en schepen de laatste dagen het belangrijke oliecentrum Ballkpapa^ hebben gebombardeerd. Er zoudefWiog geen definitieve aan wijzingen zijn. dat de Geallieerden een landingsoperatie bil Balikpapan beoogen. - Na hun terugkeer uit Parijs heb ben wij de heeren mr. de Pont en Hoornik bereid gevonden, ons enkele bijzonderheden te vertellen over hun ervaringen. De conclusie, waartoe zij gekomen zijn, i3, dat het Regee ringscommïssariaat, gezien de zeer moeilijke omstandigheden, waaronder het moest werken, zeer behoorlijk heeft gefunctionueerd. Dat het er niet ln geslaagd is, de Nederlandsche gevangenen ln Duitschland dadelijk zoo te helpen als oorspronkelijk het plan was, vond zijn oorzaak in het feit, dat de repa- trieering door het geallieerd opper bevel verklaard werd tot een zuiver militaire aangelegenheid, onder ver antwoordelijkheid van de Shaef. Po gingen om ook zelfstandig Neder landsche z.g. Welfare teams naar Dultschland te zenden, zijn afgestuit op deweigering van het geallieerd opperbevel deze teams toe te laten. Wel werden ruim 400 menschen aan gewezen voor de behartiging der be langen van Nederlandsche repatri eerenden ln de UNRRA. Bovendien beschikte men over 90 Nederland sche verbindingsofficieren bij de ver schillende geallieerde legergroepen. Het is zeer te betreuren, dat ver schillende van deze officieren de hun opgedragen taak niet behoorlijk hebben kunnen vervullen. Het te hun b.v. niet gelukt in de concentra tiekampen van Dachau en Buchen- walde door te dringen, waardoor zij zij ln gebreke zijn gebleven de toevende Nederlanders ervan op da hoogte te brengen, dat hun repatri- eering door de Shaef geregeld zou worden. De onzekerheid, die daar- door ls ontstaan, nam nog toe, doordat Belgen en Franschen vaak bulten de Shaef om. door z.g. wilde transportcolonnes, zijn afgehaald. Wat de ontvangst in Nederland betreft, daarvoor ls uitsluitend het M.G. verantwoordelijk geweest. Rest nog de vraag, waarom ver zuimd is aan de veroordeelden in de concentratiekampen regelmatig le vensmiddelenpakketten te sturen. Door het M. G. is beweerd, dat dit onmogelijk was, omdat men niet over betrouwbare gegevens beschikte. (Vervolg op pag. 2) dat in het herstellingsoord Kareol van het Nederlandsche Roode Kruis vele Nederlandsche mili taire- en later ook burgerslacht offers van den oorlog werden verpleegd? Terwyi in Moskou de geallieer de en de drie door Moskou uitge- noodigde groepen van Polen be sprekingen houden, ls daar ♦een openbaar proces begonnen tegen de delegatie van 16 Polen, die in Maart door de Sovjets gevangen z(jn genomen. Deze 16 Polen zouden besprekingen gaan voeren over verbreeding van de Lublin-regeering. Toen Eden en Stet- tinlus in Apirl vernamen, dat de dele gatie was gearresteerd., braken zij de onderhandelingen over de Poolsche kwestie met Moskou af. Nu deze be sprekingen door de bemiddeling van Hopkins zijn hervat, begint Moskou een openbaar proces tegen de 16 Po len voor de militaire kamer van het opperste gerechtshof. Zij Worden be schuldigd van sabotage achter het front „in opdracht van de uitgeweken De centrale uit het Westen des lands, waar alle bevelen tot belang rijke sabotagehandeliu- geu werden uitgezon den, ziet er heel anders uit, dan men zich in zyn fantasie zou voor stellen. In een oud on opvallend gebouw in een Amsterdamsche volksbuurt omvat de centrale twee vertrek ken. Het eene is de werkkamer. Er staat een schrijftafel, een metalen kastje, een te lefoon en een bed. De andere kamer is de werkplaats van een chemist. Er staan fleschjes met medicij nen. er liggen proppen watten, en onschuldig ujtziende hulzen. Evén wel: de schrijftafel in de eerste kamer is be dekt met stafkaarten, liet metalen kistje is en verkapte radio en het telefoontoestel ,r ten officieel moesten optreden. Er werden verschillende soorten van sabotage bedreven. genover radiopeilwa- gens gold dit verbod niet meer. Die moesten ten allen tijde, op wei- Er was een technische ke wijze dan ook, 011- sabotage, die gericht schadelijk gemaakt wor- was tegen den vijande lijken af- en aanvoer, machinerieën en derge lijke, een economische sabotage, gericht tegen vijandelijke voorraden en wat dies meer zü en de sa bo tinge tegen den S.D., Grüne Polizei en ander gespuis. Werd er vóór de co de n. Tegen Roode Kruls-auto s mocht niet worden opgetreden, ook niet als men wist, dat deze door den vijand misbruikt weiden. Wel moésten van dergelijke gevallen nauwkeurige rapporten worden op gemaakt. De mannen mochten' ook maar niet dilettanterig opgetre den, nadien werd de sabotage wetenschap pelijk geleid. Het ging er niet om bravour- stukjes uit te halen, het ging er om, den vijand daar en op die wijze te treffen, waar 't meeste effect werd gesorteerd. Men hield zich ook volkomen aan de officieele regels van staat aangesloten op het spel. Het was b.v. een geheim net, dat zich over het geheele verboden, om de weer macht van een liinder- land verspreidt. De laag uit te overvallen, fleschjes medicijnen in om haar van wapens te de andere kamer en de onschuldig uitziende kartonnen hulzen zijn lioogstgevaarlijke brand bommen. Met deze dingen ls menig vijan delijk doel in brand ge zet. Het bureau werd opgezet, toen Brabant en Limburg al vrij wa ren. om de vele zelf standige sabotage-acties in den lande te coördl- neeren. Het omvatte alje acties, die ten uit- werden. Er mochten bv. voer zijn gelegd voor geen auto's met hand- het „uür U", het tljd- ordinatle nog al eens lukraak telefoonlijnen e.d. vernielen. Het kon Immers zeer wel moge lijk zyn, dat er dan lij nen zouden worden af gesneden, die voor het veriet van veel belang waren. De geheele organisatie was op militaire leest geschoeid. Het land was verdeeld ln «en aantal gewesten. Alle opdrach ten én alle rapporten gingen via de telefoon, omdat de leider liet ri sico van koeriers langs den weg wilde vermij den. Er is dan ook maar heel zelden iets uitge lekt van de werkzaam heden van deze organi satie, die in' totaal toch een kleine duizend man omvatte, en slechts enkele keeren werd er Iemand gearresteerd. De verliezen aan man schappen waren gering. „Ik wil zoo gauw mogeiyk de afgeloopen vijf jaar vergeten." zegt de man, dia aan dit werk zijn bezielende lei ding ga*. „Na de schier ondraaglyke spanning berooven. Men moest trachten ze met Hst te veroveren. Steeds werd scherp onderscheid ge maakt tusschen weer macht en de party-in stanties. Tegenover Landwacht, S.D., enz. werd geen consideratie gebruikt. Dit had bo vendien het voordeel, dat de Duitschers, het onderscheid voelende, onderling verdeeld granaten worden aan stip, waarop de onder- gevallen, als er solda- verlang Ik elndeïyknaar grondsche strljdkrach- ten in zaten, maar te- rust." Poolsche regeering ln Londen." Zij zouden o.m. 594 Sovjet-officieren ge dood en 219 gewond hebben. Voorts zouden zij de Engelsche regeering op zettelijk valscli hebben ingelicht. Naar aanleiding van berichten, dat de Polen reeds grootendeels zoudeu hebben bekend, beschuldigt de Pool sche regeering te Londen de Russen, dat zij een valschen verdachte, die vele bezwarende bekentenissen heeft gedaan, tusschen de Polen hebben in geschoven, aldus meldt A P. Deze man. Jansen, verklaarde het ondergrond- sche leger rond Lemberg onder zich gehad te hebben, hetgeen niet klopt, zeggen de Londensche Polen, want generaal Filipkowskl had dit bevel. De Sprangsche jongeman Jan de Rooy heeft de Langstraat in de dagen van Von Rundsted's December-offerisief voor een ramp behoed. Von Ruüdstedt had den aanval in, België vergezeld willen doen gaan van een doorstoot vanuit het Land van Heusden en Altena naar de Bel gische grens. Daartoe waren in één dag tijds meer dan 16.000 Duitschers in 't Land van Heusden en Altena gebracht, voorzien van alle mogelijke licht en zwaar materiaal. Tegelijker tijd stonden er parachutisten klaar, die ten Zuiden van de Maas vitale punten zouden moeten bezetten en spionnen onschadeiyk maken. Jan de Rooy was in December 1944 ln op dracht van zijn verzetsgroep naar het Land van Altena vertrokken, om daar een geheimen zender te bedie nen. en het was via dezen zender dat De Rooy zijn kapitein alarmeer de. De zware Canadeesche artlllerlo beukte nog denzelfden avond en nacht de Duitsche opstellingen ln puin. De Duitschers ontdekten na eenL gen tijd dezen zender, namen vljC personen gevangen om deze te fu- silleeren. Toen De Rooy dit hoorde, meldde hij zich by de Duitschers, wetende, dat het hem zijn leven zou kosten. De vijf onschuldige gij zelaars werden hierop vrijgelaten. De Duitschers sleepten De Rooy naar Amsterdam, waar zjj hem hebben doodgeranseld, maar geen woord van verraad is over zyn lippen gekomen. Dick Vlemming, die de boodschap elders opving, werd onmiddellijk daarop door een V. 1 zwaar gewond, doch toen hy uitgegraven was, gold zijn eerste zorg het bericht, dat aan den kapitein gebracht nvoest worden. Als Dick Vlemming, die nog steeds verpleegd wordt in het ziekenhuis te Tilburg, deze tegenwoordigheid van geest niet had gehad, dan was het voor de Langstraat ongetwijfeld te laat geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1