Geboden kansen Derde landing op Borneo Gematigd optimisme Toegespitste koningscrisis SS biijft 20 jaar gevangen 69ste JAARGANG No. 23270 VRIJDAG 22 JUNI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 a b - k 419 Abonnementsprijs 26 cent per week" Olieraffinaderij Toetong veroverd Onze voedselpositie In het najaar alle aardappelen vrij Een schriftelijk elftal San Fransisco Ontwerp-charter gereed Mgr. B. Eras Transporten naar Duitschland Onderzoek doorM. G. Museum in de brandkast Koningin bezoekt Arnhem Katholieken voornemens nieuwe regeering te vormen Generale staf verbannen Nog geen zilvergeld NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Met belangstelling zullen onze lezers kennis genotmen heb ben van bet dezer dagen door het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staatspartij gepubliceerde ma nifest, waarmede onze voor den oor- Jog grootste politieke partij voor bet eerst na de bevrijding voor het voet licht is getreden. Reeds eerder had den enkele andere politieke partijen, die voor 1940 eveneens een sterke parlementaire positie innamen, het contact met haar vroegere kiezers Weer opgenomen en we kunnen ons voorstellen, dat vele katholieken in den huidigen verwarden toestand, niet bet minst ook op politiek ge bied, eerder een geluid van de RJL S.PUverwacht hadden. Het is niet onmogelijk, dat het Dagelijksch Bestuur om tactische redenen de publicatie van het mani fest heelt uitgesteld, maar in het dcor de Duitschers zoo ontredderde Nedêrland, ontredderd niet alleen op materieel, (joch wat veel belangrijker is, ook op moreel, godsdienstig en politiek gebied, mag de R.K.S.P. toch niet den schijn wekken, dat zij de politieke arena betreedt met een ronde achter. Ofschoon het manifest in eenige passages nog wat vaag blijft, spreekt net zich op een punt waarover juist onder een aantal katholieken een andere meening heerscht zeer jduidelijk uit. -4 ,,Voor de taak van staatkundige "-miing blijft in ons land met zijn gemengde geestelijke bevolking in, uet algemeen belang een eigen poli tiek verband der katholieke Neder landers onmisbaar in den huldi gen tijd van geestelijke spanning meer dan ooit.'' Wij weten, dat we hier een zeer teer punt aanraken, teer juist in den politieken strijd, wanneer kwes ties als Kerk en Staat en de daaruit volgende houding van den katholiek Jn het politieke leven tel- sprake ko men. Telkens wanneer een land he vige schokken ln zijn staatkundig leven heeft meegemaakt, zooals zeker door den jongsten oorlog, laait dit probleem, dat als een nimmer doo- vend vuur blijft smeulen, in felle vlammen op. De spitsvondigste rede neeringen worden opgezet, encyclie ken worden vernuftig becommenta rieerd; er wordt gesuggereerd en mis schien wei geïnsinueerd en het resul taat is meestal een nóg grootere ver deeldheid en een nóg grooter aantal geschriften en brochures over het zelfde onderwerp. Intusschen zou het niet verstan dig zijn geen rekening te houden met cïe feiten. Er zijn katholieken, vooral onder de jongeren, die de Staatspartij niet terug wenschen en 61 keert zij terug, dan willen zij niet ln lra.ar politieke verband treden; zij willen het isolement verljreken Om in andere politieke groepeeringen hun katholieke beginselen uit te dragen; zij willen op een veel bree ders basis dan die van de .S.P. contact samenwerking met andersden kenden zoeken óm gezamenlijk te kom en tot den opbouw van-een nieu we maatschappij en daarin ^e katho lieke beginselen trachten te verwe zenlijken. Maar is de tijd biervoor thans rijp? Velenmeenen, dat het thans het historisch oogenblik is om het experiment want dit is het toch te wagen. In tegenstelling hiermede ls de B.P. van meening, dat in den huldi gen tijd van geestelijke spanning hen eigen politiek verband der katholieke Nederlanders- onmisbaar is. Zij maakt derpalve zelf onderscheid tusschen een algemeene Kath. vorming en praktische partij-politiek. Zij wil de onderscheidep politieke opvattingen, welke in het katholieke volksdeel leven, direct betrekken bij het werk van vorming en voorlich ting en heeft daarom bepaald, 'dat tie mandaten van alle plaatselijke, gewestelijke en partij-functionaris sen ter beschikking moeten worden gesteld. Dat is ongetwijfeld een stap ln de goede richting. Boyendien is zij er toe overgegaan een Centrum voor staatkundige vorming in te stellen, oat de gelegenheid biedt, de vertrouwensbasis, onmisbaar voor het staatkundig leven der katholie ken, te verbreeden en een wensche- hjk gebleken discussie over de thans actueele vraagstukken omtrent be leid en organisatie mogelijk te ma ken. .Ook dit kan een stap voorwaarts zijn om (je politieke verhoudingen te verheiden.;,Veel zal er echter van ««langen hoe die vertrouwensbasis gelegd wordt. i,s jammer, dat we bij de be- scuaeermg van dit manifest nog vele m°eten plaatsen en ?f, vl'n we benieuwd naar de samenstelling en werkwijze van dit Gentrum. Bovendien treft ons de zakelijke nuchterheid, waarmede de B.P. haar entrée doet. Geen sprank ie geestdrift.'geen spoor van ?„thou! siasme. We zien baar weer opmar- cheeren, zwaar er. massaal met Hon derdduizenden kiezers achter zich, en tochAls Schaepman geleefd had, zou hij ook zoo zijn entrée ge maakt hebben? De S.P. treedt nu voor het voetlicht en we zijn daar verheugd over, maar zij moet zich wel bewust zijn, dat tal'looze katho lieken naar haar opzien en groote verwachtingen koesteren. Na een lange periode van afbraak willen wij eindelijk gaan bouwen aan een nieuwe samenleving. De oude maatschappij met haar fouten en ge breken wil niemand meer terug; al om wil men een nieuwe gemeen schap. Samenwerking van alle be volkingsgroepen is - daarvoor noodig, doch dit behoeft, mag zelfs geen samen s m e 1 t-i n g zijn. Maar waar om niet meer geestdrift? Zijn wij katholieken eigenlijk niet het rijk ste'' Hebben we niet voor ons liggen de richtlijnen van de hoogste kerke lijke autoriteiten om aan een nieuwe gemeenschap te werken en daarin leiding te geven? Waarom toch die aarzeling dat schuwe-optreden? Be zitten wij al niet jaren lang de tee- keningen voor het gebouw, dat ka tholiek en niet-katholiek thans zoo o-aarne zouden opthekken? Was het niet Pius XI. die in 1931, toen de chaos, die nu werkelijkheid is gewor den, zich reeds duidelijk afteekende, kwam met ,,Quadragesirao Anno", welke den grondslag moest leggen voor een nieuwe gemeenschap? Terecht schrijft het Dag. Bestuur: ..De geestelijke en materieels weder opbouw van ons vaderland is de greote taak, welke wij in de eerst volgende tientallen van jaren te ver richten hebben. Het katholieke volks deel heeft hierin zijn bijdrage te leveren in het licht van zijn eigen beginselen." Wij katholieken, bezitten materiaal genoeg oni aan dien wederopbouw te werken. Hetis een mooie en groot- sche taak. maar dan ook geen aar zeling, geen'schuwheid! Het hoofdkwartier van gen. Mac- Arthur meldt, dat troepen van de Australische negende divisie Don derdagochtend een eerste landing hebben ondernomen op Serawak Zij gingen aan land te Xoetong. Het is de derde landing in een week tijds. De belangrijke olieraffinaderij van Toetong is veroverd. Australische afdeelingen hebben nu vasten voet verkregen aan beide toe gangswegen van de Broeneibaai. Australische gevechtsvliegtuigen starten reeds van het eerste geïmpro viseerde vliegveld op het eiland La- boean, aan de monding van de Golf van Broenei (N.W. Borneo), om- de Ja panners te bestoken, aldus Radio Mel bourne. Over den strijd tegen Japan meldde A.P. nog. dat generaal-majoor L. P. van Temmen verklaard heeft, dat meer dan 100.000 man Nederlandsche strijd krachten spoedig hi Australië zullen worden opgeleid voor de invasie van Ned. Oost-Indië. WASHINGTON, 21 Juni. De ver liezen tijdens den veldtocht op Oki nawa zijn niet zwaar geweest in ver- Bégin dezer week hebben wij reeds gemeld, dat over de voed selpositie geen ongerustheid be hoeft te bestaan. Uit verschillen de publicaties, welke wij sinds dien ontvingen, kregen we over de vooruitzichten der voedsel voorziening het volgende beeld; Aardappelen; De aardappelvoor- raad en de capaciteit van het ver veer laten het vrijgeven van de consumptie der oude aardappelen foe. Het roo'iverbod voer vroege aard appelen werdt per 29 Juni opgehe ven, terwijl de producten van den nieuweni oogst met ingang van Maandag 2 Juli ln distributie zullen worden gebracht. Het rantsoen zal vermoedelijk 2 kg bedragen. Het streven is er op gericht in dem loop van het najaar zöo mogelijk de aardappelen zonder bon in consump tie te brengen. Ïvïaar allerhande fac toren, Welke nu nog niet definitief kunnen worden beoordeeld, spelen daarbij een rol. Brood: Brood aal geleidelijk aan ook in steeds ruimere mate beschik baar worden en wel 2400 gram per week. Biscuits worden "geleidelijk aan vervangen door brood. Dit zal mo gelijk zijn door tarwevoorradera te vormen, toereikend voor den komen den winter. Boter: De bdterproductie hangt ten nauwste samen met het kolen- vraagstuk. Eerst als de groote fa brieken in Friesland weer op volle toeren kunnen werken, zal bet mo gelijk zijn een voorraad van boter te vormen, die dan als koelhuisboter in den komenden winter gedistribu eerd zal warden. Om de vetproductle en den suiker- bietencogst in ons land op te voeren zal de verplichte regeling voor het telen van kOolzhad 'wel moeten wor den gehandhaafd en het areaal van cïe suikerbieten uitgebreid. Ylwsch: Ook aan vleesch ls een Wereldtekort, zoodat de huidige, vrij höoge rantsoenen, niet gehandhaafd kunnen blijven. Alles bijeengenomen is het zoo, dat men met vertrouwen en gema- Wanneer straks de opstelling bekend wordt van het elftal, dat tegen de Engelschen uitkomt, zullen zonder twijfel de ontel- baren Die-het-beter-weten kans zien, de heele formatie tot den grond toe af te breken. Dat is gebeurd bij elke opstelling door alle jaren heen en waarom zou dat dus ook nü niet het geval zijn! Maar 'aleer men ditmaal zijn verguizingen over de hoofden der keuzecommissie-leden uitstort zal men toch e enigszins rekening moeten houden met de ietwat ongeiuone wijzewaarop deze combinatie tot stand dient te komen. Door gebrek aan vervoer- gelegenheid zullen de voorzitters van de commissies uit Amster damHaarlem, Den Haag en Rotterdam namelijk niet in de gelegenheid zijn bijeen te komen en de zaak, als te doen gebruiJce- lijk, in rustig, onderling overleg uit te puzzelen. Daarom zal het elftal dat straks te Rotterdam binnen de lijnen treedt schrifte lijk worden samengesteld. Wat er gebeuren moei wanneer een^brief met candidaten zoek raaktis ook den commissieleden niet bekend ti.gti optimisme dein winter tegemoet mag zien. In den komenden jvinterzullen wij het stellig veel en- veel beter hebben. öan iu den afgeloopsn win ter, maar elke huisvrouw zal toch met beleid' en overleg te werk moe ten gaan om met de beschikbaar ge stelde voorraden uit te komen. WASHINGTON, 21 Juni (Reuter). E'ehalve dat het nieuwe charter nog formeel moet worden, goedgekeurd en onderteekend, is het werk der conferentie te San Francisco, die se dert 25 April ij been is geweest, Don derdagochtend bij het aanbreken van den dag gereed gekomen, het coör dinatiecomité heeft het ontwerp- charter voer den nieuwen volken bond voltooid. Dit charter zal thans in de vijf belangrijkste wereldtalen worden vertaald. Be vereenigde na ties te San Francisco hebben aldus op de grondslagen, die gelegd zijn(te Dumbarton caks en te Yalta, een systeem van collectieve veiligheid en bnderlingen bijstand tegen agressie uitgewerkt, dat in uitgebreide ver plichtingen en gedetailleerde voor zieningen verder gaat, dan de oude volkenbond of eenig ander schema voor den wereldvrede in de ge schiedenis. „Herrijzend Nederland" heeft me degedeeld, dat Mgr. B. Eras is be noemd tot gezantscliapsraad van het Nederlandsche gezantschap bij het Vatieaan. geüjkïng met de successen, zeide Pat terson onderstaatssecretaris van oor log, tijdens een persconferentie Don derdag, vooral als men in aanmerking neemt, de vliegvelden en havens, die wij veroverd hebben en de grootte van de vijandelijke macht. De belangrijk ste taak van generaal MacArthur op dit oogenblik ligt in het aanleggen van bases vanwaar wij Japan-krachtig zullen aanvallen. De Japansche radio blijft inmid dels berichten verspreiden over een binnenkort te verwachten invasie in het moederland. De militaire correspondent van Reu- ter te Londen meldt echter, dat een invasie in Japan waarschijnlijk niet spoedig zal plaats hebben, aangezien dcor, de beëindiging van den strijd op Okinawa de Amerikanen binnenkort over uitgestrekte nieuwe luchtbases zullen beschikken. O De sectie voorlichting van het M. G. deelt mede; Naar aanleiding van enkele pu blicaties in de dagbladpers omtrent transporten van voedsel entextiel- goederen van Delfzijl naar Duitsch. land heeft het hoofd van de subsectie Voedselvoorziening (sectie Economische Zaken.) van het Mili tair Gezag zich onmiddellijk naar Groningen en. Delfzijl begeven om zich ter plaatse van den gang van zaken op de hoogte te stellen. Nadere mededeelingen omtrent de toedracht dezer kwestie, die de grootste aandacht van den chef Vên het M. G. heeft, zullen worden bekend gemaakt, zoodra hierom trent verdere gegevens beschikbaar zijn. De roofzucht van de bezettende macht kennendewas de P.T.T. bezorgd voor de uitgebreide col lecties van het Post museum. De heele verzameling werd daarom in brandkasten gesloten eft. men zweeg angstvallig over het be staan daarvan. De opzet lukte. Nooit is een Dultscher op het idee gekomen, dat er zoo iets als een Postmuseum zou kunnen be- staan! J ,,Zoo vinden de Arnhemmers hun huizen terug, Majesteit", wees zuster Hoytingk H.M. Koningin Wilhelmina een arbeiderswoning in de stadswijk Klareödal. Door het raam keek ik in een kleine huiskamer, ^vaar laden op den grond waren geleegd, waar meu bels stuk waren geslagen en bec'cte- gesd was opengesneden. Te mid den van deze ravage en vervuiling stond Koningin Wilhelmina. Doch Arnhem kon zijn Koningin ook andere dingen latèn ..zien dnn dit trieste beeld en dan de gruwe lijk verwoeste kerken en huizen. Er wonen thans 22000 mensehen. die allen hard aan den slag zijn om te herstellen wat nog te herstellen valt en die bezield zijn door één ge dachte: hun stad, een der mooiste van ons land. zoo snel mogelijk weer bewoonbaar te maken. Op doorreis van Anneville hij Breda naar 't Loo, waar H M. weer haar intrek heeft genomen, bracht zij een bezoek van eenige uren aan Arnhem. In .Sacré Coeur" onder hield de Landsvrouwe zich geruimen tijd met notabelen en Illegale wer kers en maakte vervolgens een korten rondrit door de arbeiderswijk Kla- rendal, waar reeds vele gezinnen ziin teruggekeerd. De Koningin bezoc i»t de centrale bakkerij, welke de Arn hemmers aan een dagrantsoen van drie ons brood helpt. Vervolgens be trad zij de verschillende woningen cm te zien hoe de bewoners zicht reeds hadden ..weten te redden" era. hun huishouding op gang hadden gebracht. HOOFDKWARTIER 21ste BK1T- SCHE LEGER. 22 Juni. (Keuter). Veldmaarschalk Montgomery heeft ei voor gewaarschuwd, dat bnitsoli- land nog niet geheel en al verslagen is. Het ligt wel on de knieën, maar dient ssherp te worden gadegeslagen, vooral in de eerstvolgende twee a drie maanden. Wat de Duitsche krijgsgevangenen onder tcözicht der Geallieerde auto riteiten betreft, verklakyde Mont gomery, dat de DuitsChe SS-troepen vermoedelijk gedurende 20 jaar ge vangen aouden blijven. De leden van den Duitschen generalen staf zouden uit Duitschland worden verbannen en in kleine groepen worden ge-, isoleerd, waar zij voor onbepaalden tijd zouden blijven. V'erder zelde hij vastbesloten te zijn al het mogelijke te doen ten einde verhongering te voorkomen. Men hoopt in staat te zijn aan iederen Duifseher in de Britsche zone 2000 calorieën per dag aan voedsel te kunnen verstrekken, hetgeen over. BRUSSEL, 22 Juni (Reuter). Naar officieel werd medege deeld, hebben de leiders van de Conservatieve Katholieke Partij den eersten minister, Van Acker, o-p de hoogste gesteld van het feit, dat zij voornemens zijn een nieuwe regeering te vormen on der Koning Leopold. De gedachtenwisseling had plaats tusschen Van Acker en zes Katholieke leden van #tjn kabin.et, alsmede vijf kopstukken van de Katholieke Con servatieve Partij, onder wie Pierlot en Carton de Wiart, beiden "voormalig eerste minister, voorts Frans van Cau- weiaert, voorzitter van de. kamer van afgevaardigden. Een Katholiek senator heeft den spe- cialen correspondent van Reuter, Pa- »tric"k Crosse, verklaard, dat de Ka tholieke Partij een regeering zal vor men, die uitsluitend bestaat uit leden van het parlement, zoo mogelijk met inbegrip van eenige vertegenwoordi gers van andere partijen dan de Ka tholieke, zooals bijv. Jacques Pirenne, die liberaal is. De nieuwe regeering zou gaarne zoo spoedig mogelijk ver- kiezingen organiseeren, zoo verklaar- I de de senator. a eenkomt met de helft van het rantsoen van den Britsehen soldaat. Montgomery wees er nog op. '.at de vrouwen van de Duitsche leger- hulpdlensten zeer anti-Brit-,ch de ken te zijn. voorts deelde hij mede, dat de beroemde Britsche zevende divisie ,,de Woestijnratten" naar Ber lijn zal gaan om den B'ritschen sec tor in deze stad te gaan bezetten. De zilveren munten, welke, de re geering ki Amerika heeft laten aan maken, worden voorloopig naar „Commentaar" meldt, niet in circu latie gebracht. Zij zijn volkomen ge lijk aan de vrW-gcre. GEEN TABAK MEER OP Ril EN K12 De directeur-generaal van de Voed selvoorziening maakt bekend, dat op de tabaksbonnew RU en R12 niet meer zal worden afgeleverd. AARDBEIENPRIJS Men deelt cms uit Beverwijk mede', dat de opnieuw vastgestelde prijzen van aardbeden voor de streek Kennemerland te laag zijn. De veilingen zuilen een scherp protest laten hoeren bij de betref fende instances en wanneer, 5n de prijsvaststelling geen verandering komt, brengen de tuinders hun producten niet meer naar de vei ling. Door die nieuwe prijsregelinfi krijgt de tuinder voor zijn pro Jut ten niet meer dan het plukloon, BLOEMBOLLENEXPORT .HERVAT De bloembollenexport is her vat. Dezer dagen is uit Ocgst- geest de eerste partij naar Frank rijk verzonden. Het waren 7Ö.OO0 kg. gladiolenMIen, die met een conveoi van 17 vrachtwagens ver trokken. REISÏNLICHT1NGEN Sinds eenigen tijd bestaat bij het reisbureau Lindeman, Bartel- jorisstraat 3, te Haarlem, weer gelegenheid inliclrtingen in te win nen over boot-, tram-, bas- en treinverbindingen. Deze informa tiedienst is geopend: eiken dag van 10 tot 12 en 14 tot 16 uur; Zater dags alleen des morgens. Op een Donderdag te Brussel ge houden bijeenkomst, besloten de ge delegeerden der socialistische en com munistische vakvereeniging unaniem, dat een algemeene staking reeds zou beginnen, zoodra de Koning gebruik zou maken van koninklijke preroga tieven, door bijv. een regeering te vormen, aldus meldt Ass. Pres. De Koning heeft den wensch te ken nen gegeven, de presidenten van Se naat en Kamer te spreken. Dit heeft voldoening gewekt in parlementaire kringen. Er wordt aan herinnerd, dat de Koning noch den Senaat, noch de Kamer bedankt heeft, toen zij hem met zijn bevrijding gclukwenschten. Intusschen móesten Robert Gillon en Frans Cauwelaert, resp. voorzitter vara Senaat en Kamer, wegens gebrek aan vervoersmogelijkheid hun vertrek naar Salzburg tot morgen uitstellen. Zij zullen begeleid worden door de afgezanten van den Koning, Frédéricq en Jacques Pirenne, wier oriëntee- ringstaak nu bijna als beëindigd be schouwd worden. H.K.H. Prinses Juliana heeft krui sen en de medaille van verdienste van het Ned. Roode Kruis uitgereikt aan vertegenwoordigers van het Britsche Röodé Kruis, voor al de hulp, welke zij aan de bevolking hebben ver- i leend. 3000 Duitsche pioniers zijn bezig met het ruimen van landmijnen in het Westen des lands, terwij! er 1200 de zeemijnen langs de kusten vegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1