Een nieuwe regeering Nog niet uitg Ons voedsel Aartsbisschop van Freiburg over Hitler-regime Leopold voert besprekingen Polen te Moskou komen tot overeenstemming Strijd op Borneo: Vliegveld Miri bezet Opstand van Katholieken was onmogelijk Een voorloopige oplossing? Baan tjes jagers 69ste JAARGANG No. 23271 ZATERDAG 23 JUNI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 26 cent per weelc 's-GRAVENHAGE, 23 Juni. (A.N.P.-Aneta). De heeren prof. ir. W. Schermerhorn en W. Drees zijn geslaagd in het vormen van een nieuw kabinet, waarvan de samenstelling hedenavond te acht uur per radio en telex bekend zal worden gemaakt. Alle oorlogs misdadigers in één proces? niet meer naar Duitschland Brandt de kachel dezen winter? Kinderbijslag: Verhoogd tot 40 ct. per kind per dag (Vervolg op pag. 2) Nieuwe regeering spoedig bekend Nazi-plannen voor derden wereldoorlog NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT A B IC 419 LONDEN, 22 Juni (A.P.). Een plan der Ver. Staten om Duitschlands aartsoorlogsmisdadigers in één col lectief proces te berechten, dat zijn weerga in de geschiedenis niet kent, is openbaar gemaakt door Robert Jackson, rechter in het Amerikaan- sche Opperste Gerechtshof en hoofd aanklager der Ver. Staten. Hij zeide te hopen, dat „voor het eind van den zomer begonnen kan worden." "Vóór Jackson's verklaring had een gezaghebbende, Amerikaansche bron gewaagd van het meest sensationeele proces van dezè eeuw, zoo niet van de geheele historie, waarin nazi-regee- ringsleidersv militaire en SS-staven, diplomaten en groot-industrieelen zul len 'verschijnen. Intusschen zullen de vier groote mogendheden begin van de volgende week confereeren over de procedure, datum en plaats. Rechter Jackson zei, dat het Amerik. plan voorziet in een militair tribu naal, waarin de vier mogendheden ieder door een of twee rechters ver tegenwoordigd zullen zijn. Zooals het plan nu ligt, wordt geen vertegen woordiging van de kleinere landen beoogd. Gevraagd of sommige oorlogsmisda digers misschien zullen probeeren de hoofden van andere regeeringen, met wie zij gecorrespondeerd of onderhan deld hebben, als getuigen op te roe pen. antwoordde Jackson: ,,Ik zou me er niet over verbazen, indien zij zulks zouden vragen, maar het doel van het proces is, de oorlogsmisdadigers te be rechten en niet de hoofden van an dere regeeringen." Het aantal personen, dat als be klaagden voor het proces in aanmer king komt, zal ergens tusschen de 25 en 300 liggen. Tientallen kleinere oor logsmisdadigers zullen als hoofdgetui gen moeten verschijnen. Dit beteekent. dat de Ver. Staten op zijn minst die kleinere misdadigers zal weigeren uit te leveren aan de kleine landen, die onmisbaar geacht moeten worden als getuigen in het groote proces. MANILLA, 23 Juni (Un. Press). Op Borneo hebben de Australische troe pen het vliegveld van Miri bezet. Zeer zware luchtaanvallen werden ondernomen op Balikpapan en op andere plaatsen op Borneo. Volgens een Domei-bericht is ook hét gebied van Medan op Sumatra door vlieg tuigen gebombardeerd. Strijd op Tarakan ten einde De Japansche tegenstand op het eiland Tarakan bij Borneo is thans geheel geëindigd. De laatste Japan sche stellingen, in het No.orden van het eiland, zijn na verbitterde ge vechten genomen. De Sectie Voorlichting: Militair Gezag deeR mede: Inzake de transporten van voed sel en kleedingstukken uit Delfzijl naar Duitschland heeft het Mili tair Gezag zich onmiddellijk met de betreffende geallieerde instan ties in verbinding gesteld. Op last van deze laatste zijn de transporten vanaf 21 Juni des middags te twaalf uur stopgezet. Dit geldt voor alle soorten artikelen hiet uitzondering van uniformen en uitrustingstuk ken. Deze foto van den Belgischen Koning en zijn vrouw, prinses de Réthy, die men ziet in ge zelschap van de generaals Patch en Haislip werd geno men te Strohl (Oostenrijk) kort na de bevrijding door de troepen van het Amerik. leger De A-artsbisschop van Freiburg in Br., Mgr. dr. Gröber, verklaart in een^ herderlijken brief, dat het nazi-règime den oorlog systema tisch heeft voorbereid met het uiteindelijke doel de wereld te overheerschen. Gedurende den oorlog kwam Mgr. Gröber herhaaldelijk in con flict met de Gestapo wegens zijn aanhoudende en openlijke veróor- deelingen van de excessen der nazi's. In zijn brief zet hij verder uiteen, waarom de Christenen niet in opstand kwamen tegen Hitier. Volgens hem was het voor liet Duitsche volk ten eenenmale on mogelijk het nazi-regime omver te werpen. „Zij, die in ons midden leven, we ien, dat wij het uiterste hebben ge daan, zelfs met liet dreigende gevaar Naar uit Brussel gemeld wordt, heeft Koning Leopold vijf Belgi sche persoonlijkheden, onder wie de Senaatspresident Gillon en de Kamervoorzitter Frans van Cau- welaert. dringend naar Salzburg ontboden voor een bespreking der politieke situatie. Zij zijn daar in een Amerikaansch vliegtuig aange komen. De speciale correspondent van Reuter Patrick Crosse heeft van ge zaghebbende zijde vernomen, dat de liberaal Gillon, die tot de persoon lijkheden behoort, die door Koning Leopold naar zijn tijdelijke verblijf plaats werden ontboden, van zijn partij de instructies ontvangen heeft om bij den Koning aan te dringen op diens aftreden. Frans van •'Cauwe- laert, die zich eveneens te Salzburg bevindt, kan, naar aangenomen wordt, gerekend worden tot ie groep van katholieken, wier overtuiging, dat 's konings terugkeer noodzakelijk is, begint te wankelen. MIJNSTREEK, 23 Juni „Zul len .van den winter de kachels "branden?" js ue angstige vraag, die alom in aen lande gesteld wordt. Het kolenvraagstuk vormt het grondprobleem van den wederopbouw van ons geslagen vaderland. Het is in dit verband wel nuttig eenige cijfers te geven De normale dagproductie be droeg in 1938 45.000 ton per dag. In Juli 1944 (bij langeren ar beidsduur) 33.551 ton, Juni 1945 16.032 ton. Er werken thans 5.500 mijnwerkers minder dan ln 1938. De minimum-productie moet 25.000 ton bedragen, noo- dig voor het doen functionneeren van 40 procent der industrie en spoorwegen, het opwekken van nieuw gas en electriciteit en het leveren van 10 mud huis brand per gezin. De opbrengst der arbeiders bedraagt thans 46 tot 47 pCt. van die van 1938. Volgens United Press verwacht men van Van Cauwelaert een com promisvoorstel. De oplossing, die men op het «ogenblik in Brussel meer en meer hoort opperen, is een zoo snel moge lijke afwikkeling dei' algemeene ver kiezingen. terwijl koning Leopold zoolang ill Salzburg zou blijven en de regeering-Van Acker voorloopig in functie. In een tot de ineer dan 300.000 leden gerichten oproep om niet te staken, van het Verbond van Chris telijke Vakvereenigingen, heet het, dat de koningskwestie ln wezen de vakvereenigingen niet raakt. De de mocratie. zoo zegt de oproep, wordt slechts bedreigd door hen, die de arbeiders aanzetten een gewelddaad te plegen tegen de Grondwet. De Grondwet den rug toekeeren betee kent den weg openstellen voor het fascisme en de dictatuur. De aandacht van werkgevers en werknemers wordt er van officieele zijde nog eens op gevestigd, dat het niet geoorloofd is, hetzij wijzigingen in bestaande loonen eri andera, ar beidsvoorwaarden aan te brengen, hetzij daarvan afwijkende arbeids voorwaarden in nieuwe arbeidsover eenkomsten op te nemen, tenzij daarvoor toestemming is verleend door of vanwege den Rijksbemid- delaar. Aan alle werkgevers is toe stemming verleend tot verhooging van loonen. mits deze dan niet boo- ger zijn dan hetzij 125 pet. van de °P 10 Mei 1940 vastgestelde of ge bruikelijke loonen. hetzij 115 pet. van de op 31 October 1942 geldende. Bovendien heeft de regeering be paald. (lat de nttkeerlng Ingevolge (ie Kinderbijslagwet, tliaus bedragen de f 0.20, resp. f 0.35 per kind en per dag, te rekenen van l Januari 1945 wordt verhoogd tot f 0.40 per kind en per (lag. ]>e kosten .van het le vensonderhoud worden op dit oogen- blile reeds beïnvloed door belangrijke regeeringssubsidies, welke z|Ju ver leend om die kosten zoo laag moge lijk te houden. van gevangenneming en vervolging voor oogen. Doch de nazi's beschik ten over een zoo uiterst georgani seerd machtsapparaat, dat vooral de Katholieken aan geen opstand kon den denken. I n zulks niet alleen omdat de aanhangers van Hitier bun macht verkregen hadden door een regelmatige volksstemming en zi' lv daarom op de wettigheid van hun regime konden beroepen, maar voor al, omdat alle tegenstand te pletter liep tegen een macht, die zien dool' geen enkel gewetensbezwaar liet weerhouden en onverbiddelijk nas tot het uiterste. Niettemin dragen wij minstens in bet oog van Cod hiervoor een zeer groote mate van verantwoordelijkheid.'' Mgr. Gröber schrijft de totale ne derlaag en ineenstorting van Duitsch land toe aan de afgodische vereering der nazi's vcor het brute geweld en hun valsch geloof in een uitverkoren ras, dat bestemd zou zijn om de wereld te overheerschen. Over Hitler's herhaalde verzekerin gen, dat hij de Christelijke beginselen én het Concordaat met den H. Stoel zou eerbiedigen, zeide de aartsbis schop, dat deze slechts bedoeld wa ren als een weloverwogen bedrog tegsnover het publiek. llaat en een geest van brute wraakzucht werden aangekweekt te gen den geest van broederlijke liefde door fanatici, die alles geoorlontil achtten, tot zelfs ongemotiveerde ge vangenneming, barhaarsche mis handelingen, moordaanslagen, liet doodeii van Individueel? personen zoowel als van lieele volkeren en tiet zich met geweld toeëigenen van vreemd grondgebied. MOSKOU, 23 Juni (Reuter). Te Mcskcu is Vrijflagavond officieel medegedeeld, dat cp de Fcclsche conferentie aldaar over eenstemming- is (bereikt. De volle dige samenstelling- der nieuwe legeering zal te Warschau binnen enkele dagen werdén bekend ge maakt. In de mededeeling wordt gezegd: „Volledige overeenstemming is be reikt voer de vorming van een voor loopige Poolsche regeering van na tionale, eenheid." Radio-Moskou deelde mede, dat de volgende personen deel zouden- uit maken van de voorloopige regeering: Kiernik en Wyczka uit Polen en Mikolajczyk. Stancayk en Toegeeft uit het buitenland. Witds uit Polen en Grabaki uit het buitenland zul len toetreden tot het presidium van het Poolsche parlement. Het proces De Poolsche uitgeweken regeerir.g deelt mede, dat zij een beroep zal doen op Truman en Churchill om te intervenieeren ten behoeve van de te Moskou veroordeelde Polen en de Russen er toe te brengen hun strijd krachten uit Polen terug te trék ken, aldus bericht A.P. Tomasz Arcizewski, de premier, verklaarde, dat het beroep nog geen vorm had gekregen en hij weigerde meer te zeggen over de speciale détails, die het zal bevatten. Het proces der 16 Polen als .politiek" brandmerkend, uitte Arcizewski de beschuldiging, dat men hier met een duidelijke po ging te deen had om de Londensche regeering te „bezoedelen", en den weg te banen voor de vestiging van een gezag, dat „weinig gemeen zou hebben met de regeering, die op de Krimconferentie was beoogd". De Poolsche regeering heeft nooit eenige vijandige daad tegen Rusland gewild, maar er juist de voorkeur aangege ven op basis van vriendschap en goede nabuurschap met dit land te leven. WASHINGTON, 21 Juni. (O.F.P.). Ge heime D-uitsche docu menten. die aantoonden hoe de nazi's van plan waren in strategische industrieën onder te duiken, terwijl ze een derde paying ontwier pen tot verwezenlijking hunner drocmen- van wereldheerschappijzijn gevonden door een se naatscommissie van do Vereenigde Staten, werd heden verklaard door senator Kilgore. Kilgore. die voorzitter is van de sub-commissie voor oorlogsdemobilisatie van de militaire gröep van den- senaat keerde onlangs uit Duitsch land terug. Het verslag van een bijeenkomst van Duit sche industrieelen te Straatsburg op 10 Au- gustus te 1944 toonde aan. hoe de Duitsche Industrie hand in hand werkte met de Naai- partij, teneinde tegen de wereld een aanran- dingscorlog te ontke tenen. Documentair materiaal van deze soort bewijst, dat. met- de nederlaag van het ^Duitsche leger en het ln dlscrediet geraken van de Nazipartij, per sonen. die behoeden tot Duitsche kartels, trachtt-en zich af te scheiden van hunne medesamenzweerders, aldus Kilgore. Onder het mom van neutrale zakenlieden- hadden deze personen reeds boosaardige plannen ontworpen voer een derde poging totwereld- ove-rheersching. Vol gens het verslag had een zekere Dr. Scheid', SS - Oberg-rüppenfueh- rer verklaard, dat op dat oogonblik de Duit sche industrie moest beseffen, dat de oorlog niet kon worden ge wonnen en dat zij stip pen incest ondernemen ter voorbereiding van een na-öorlogsche com- mercleele campagne. Tijdens een andere ver gadering hadden na zi's tot de Industrieelen geaegd. dat de oorlog verloren was en dat zij zich moesten voorberei den om de Nazi-partij te financieren, daar deze gedwongen zou worden onder te dui ken. Van dat oo.ïenbiik af kende de Nazi-re geering aan de indus trieelen groote geld sommen toe. opdat elk een vaste naoorlogsche basis in vreemde lan den zou hebben. Verder werd gesuggere-erd. dat groc-te firma's kleina eenheden voor weten schappelijk onderzoek z- cud en oprichten-, die niet verbonden zouden zijn met hunne fabrie ken, voegde het ddcu- tr.ent er aan toe. Deze bureaux zouden plan nen on teekeningen vr.n nieuwe waper.-s ontvan gen -evenals documen ten, die zij noodig heb ben om hun onderzoe kingen- voort te zetten en c-le niet in handen van den vijand mog-en vallen. Zoodra de 'partij rterk genoeg aou zijn, om opnieuw haar con- tröle over Duitschland uit te oefenen, zouden de Industrieelen voor hun inspanning en me dewerking beloond wor den. IIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIMIIIIlllllllllllllllllll llllllllllllllllll In de hoogtijdagen van Mus- sert's trawanten was het baantjes- jagen een geliefde-bezigheid van vele zijner partijgenooten. Als men maar lid van de N.S.B. was, lag de wereld open, en konden on bekwame schreeuwleelijkers op schitterende perspectieven rekenen. Zoo liep er in Haarlem een zekere heer Prinking rond, die zich eind 1941 bezig hield met het tikken van de adressen der persoonsbewijzen, waarvoor hij f 24.58 per week ont ving. H'j meende echter, dat hij, in verband met zijn opofferingen voor de beweging, recht had op een lei dende functie, waartoe dan een zoogenaamde geschiktverklaring door liet bureau Geelkerken werd afgegeven. De man kreeg zoo'n bre vet en heeft daarna hemel en aarde bewogen, om wethouder van Haar lem te worden. Kameraad Plekker zou er wel voor zorgen. Maar er was een andere N.S.B.- er, die nog iets meer praatjes had. Toen een en ander niet vlug genoeg verliep bijna was de man leider yan de afdeeling Bouwnijverheid geworden ging hij op verzoek van twee Gestapo-agenten naar Zee land, om daar eenige menschen op te ruimen. Hij noemde dit een landsbelang. Toen gaf hij zich op voor den burgemeesterscursus, maar zijn naam is nooit als burgemeester gepubliceerd. Vervolgens trachtte hij te worden: onderdirecteur bij de distrlbutiedienst, en onderdirec teur van Maatschappelijk Hulpbe toon. Zelfs met den Rijkscommissa ris trad hij in correspondentie, maar in Haarlem was de concurren tie blijkbaar te groot. Men wilde hem wei 'a baantje bij de Luchtbe- sc erming geven, doch daarvoor diende iede N.S.B.-er volgens hem te bedanken, omdat in dezen dienst iedereen werd opgenomen, die ner gens anders* goed voor was. Toen heeft de mooie mijnheer maar weer opdrachten van den Sicherheits- dienst uitgevoerd. Irig. J. Olieslager te Haarlem nam eind 1942 ontslag bij het gewestelijk arbeidsbureau alhier, omdat hij „de dupe was geworden van een protec- tiesysteem, dat bij de N.S.B. gebrui kelijk is geworden, met sanctie van het hoofdkwartier". Hij schrijft ver der: „Uit idealisme ben ik mij voor mijn taak blijven geven, hoewel de loonvoorwaarden bedroevend zijn. Daar thans als chef een fietsenma ker boven mij geplaatst is, zoo gaat hij verder pas ik er nu voor. Onze interneering is blijkbaar voor niets geweest." Deze twee voorbeelden, genomen uit een heele reeks, laten heel dui delijk zien, hoe funest baantjesja- gerij (met de daaraan verbonden protectie) is. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat dit verfoeide sys teem blijft voortleven. Laten we toch "het bekende Engelsche gezegde in de practijk toepassen: The right man in the right place, de juista man op de juiste plaats 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1