u a c s> a z a Dagra Ook de was vindingrijk Post H H a. O O O O O Verdeeldheid in België De grootste profeten der ft M m w w *j Geen trein en geen auto MODE in Brussel Dood Walcheren (A Hi M M Pijnlijke operatie van Polen. De ver houding van Engeland en Frankrijk Boven de magnetische Noordpool Nog geen uniforme bonkaarten V V Geboorte van St. Jan DE WEEK IN VOGELVLUCHT V^' C/2 OS H Hst overzicht van de buitenland- sche politiek moet deze week dicht bij huis blijven. Onze Belgische buren zijn in op winding geraakt door het aftreden van de regeering-van Acker, naar aanleiding van Leopold's voornemen terug te keeren op den troon. Of schoon de rust in het land niet ver stoord is, zijn er toch zooveel drei gementen geuit, dat er ernstige be zorgdheid is ontstaan. De koning ondervindt vooral tegenstand bij de socialisten en communisten, die in Wallonië zeer sterk zijn. Ook de liberalen zijn veelal tegen hem gekant. Daaren tegen steunen de katholieken en in het algemeen de Vlamingen hun vorst met niet minder warmte dan waarmee hij door zijn tegenstanders wordt verguisd. Terwijl de tegen standers hem verwijten een slappe, ja zelfs pro-Duitsche houding te liebhen aangenomen, wijzen zijn voor standers op de naar verhouding gun stige behandeling, die het la_nd in bezettingstijd heeft ondervonden, vergeleken met bij voorbeeld Neder land. Deze zou in hoofdzaak aan Leopold zijn te danken. De Vlamin gen zijn hem dankbaar voor de sym pathie, die Leopold, meer dan* zijn voorgangers, voor dit volksdeel heeft getoond. Leopold zal nu zelf voor de vor ming van een kabinet zorgen, voor dat hij terugkeert. Hij zal daarbij vrijwel uitsluitend moeten rekenen op den steun van de katholieken, waardoor zijn regeering in de Kamer een zeer precaire positie zal hebben. De socialisten en communisten heb ben met een algemeene staking ge dreigd, als Leopold terugkeert. In dat geval zouden ordeverstoringen niet kunnen uitblijven. In deze impasse vindt het denkbeeld van den minister van Justitie van het aftredende kabinet om een volks stemming te houden steeds meer aanhang. Terwijl in Moskou besprekingen gaande waren over uitbreiding van de voorloopige Poolsche regeering te Warschau, zijn daar de meeste van de 16 Polen, die in dit voorjaar be stemd waren om dergelijke bespre kingen namens de Poolsche regee ring te Londen te voeren, tot zware vrijheidsstraffen veroordeeld. Zij hebben bekend, op last van de Polen te Londen de kern van het onder- grondsclie verzetsleger in Polen na de komst van de Russen in het ge heim in stand te hebben gehouden en 'n opstand tegen Rusland te heb ben voorbereid, speculeerendé op 'n toekomstige Poolsch-Duitsch-Brit- sche actie tegen de Russen. Voor Lon den. dat dit gezelschap eenigen tijd geprotegeerd heeft, voorwaar geen plezierig parket. Voor Washington ook niet. doch Truman kan ten minste jiog wijzen op zijn initiatief tot het hervatten van de besprekin gen over de Poolsche kwestie. Stalin wist wel, wat hij deed, toen hij het proces liet samenvallen met het be gin van deze besprekingen. De posi- Jaren lang heeft men gedacht, dat de magnetische Noordpool te vinden was op het schiereiland Boothia in de straat Franklin in Noord- Canada. Sinds nu een Lancaster van de R. A. F., met als commandant D. C. Mackinley een non-stop-vlucht heeft gemaakt van White Horse naar Shropshire, daarbij zoowel de geographische als de magnetische Noordpool passeerend, is alës on zekerheid omtrent een preciese plaatsbepaling weggenomen. De nieu we magnetische Noordpool ligt 1500 mijl van de geographische. Mackinley vertelde, dat hij vloog op een hoogte van 14000 voet, toen de magneetnaald plotseling in het rond begon te tollen. Dat duurde wel een half uur lang, over een af stand dus van 100 mijl. Dit. betee- kende dat Mackinley, theoretisch ge sproken, over de magnetische Noord pool vloog. De lucht was met wolken bedekt, hij zag niets als sneeuw en ijs. Hij legde een afstand van 4170 mijl af in 18 uur en 27 minuten. Deze juiste plaatsbepaling is daar om zoo belangrijk, omdat het vliegen over de Pool den weg naar vele plaat sen in West- en Noord-Amerika aan zienlijk kan bekorten. Daarbij is echter den piloot van groot voordeel, als hij er zeker van is waarheen zijn kompas wijst. De plaatsbepaling van Mackinley verschilt n.l, meer dan honderd, mij van die, welke tot dus ver geldend was. Ook de Zuidpool heeft de belang- stelling vcm dezen ondemetnenden Engelschman. Van de Falkland- eilanden of een der kleinere eilan den tusschen Zuid-Afrika en het Poolijs, wil hij een vlucht organisee- ren naar Nieuw-Zeeland. Dit zal echter pas na het beëindigen van den oorlog tegen Japan kunnen ge beuren. Het is een te groote sprong over onbekend gebied. Wanneer deze vlucht echter wordt ondernomen, ligt het in de bedoeling reddings- groepen te stationneeren op belang rijke punten tusschen Zuid-Afrika en de Zuidpool en tusschen Nieuw- Zeeland en de Pool, om de beman ning der vliegtuigen op te pikken, als zij op zee een noodlanding moet maken. tie van de Poolsche regeering te Londen immers is nog hopeloozer geworden dan zij al was, Eigenlijk was haar lot reeds beslist, toen Washington en Londen genoegen namen met een conferentie, waar de Poolsche regeering-Arciszewski niet was uitgenoodigd. Het gunstig uitzicht, dat Hopkins' reis heeft geopend, is niet zonder kosten ver kregen. Het gelag betaalt de Lon- densche Poolsche regeering. De verhouding tusschen Engeland en Frankrijk is nog zuurzoet. De Levantijnsche kwestie zit De Gaulle nog zeer dwars en in de Raadgevende Vergadering te Parijs heeft hij er nog bittere woorden over laten val len. Wat hij daarmede denkt te be reiken, is niet duidelijk. Toen de Fransche troepen in Syrië bevel kre gen het vuren te staken, was dit een definitieve oplossing, waarin nog slechts verandering zou kunnen wor den gebracht als een van de groote mogendheden zich met Frankrijk solidair had verklaard. Nu dit niet het geval is geweest, doen de ver wijten van De Gaulle aan als nutte loos gemopper. Engeland beschouwt de zaak blijkbaar als afgedaan. In Frankrijk begint men blijkbaar ook in te zien, dat men beter, zij het met de bekende Ifiespijn, weer kan gaan glimlachen. De Raadgevende Vergadering heeft een socialistische motie aangenomen, waarin het slui ten van een Fransch-Britsch verdrag wordt bepleit. Deze motie heeft in de Britsche pers een zeer gunstig onthaal gevonden. Trouwens, deze was reeds eenigen tijd bezig dit denkbeeld te propageeren. Dit pacfc zou het begin kunnen worden van een West-Europeesch blok, waartoe ook Nederland, België en een gedemo- cratiseérd Spanje zouden moeten be- hooren. Generaal Smuts, die reeds in 1943 zulk een blok bepleitte, heeft ook thans een vurig pleidooi doen hooren. De Russen hebben in hun pers hun wantrouwen, reeds geuit: een blok is naar hun meening tegen iemand gericht en al heeft het den schijn, dat zij dit bezwaar voor Oost-Europa niet voelen, voor West- Europa voelen zij 't des te scherper. In het Verre Oosten viel Okinawa. Een ver eiland, ons tot voor eeni- ge weken onbekend. Maar een punt van groote strategische waarde. Het ligt op de verbindings lijn van Japan met Formosa en het Zuiden en verschaft aan de Ver. Sta ten een basis, die bescherming met bommenwerpers en jagers bij een invasie van China of Japan mogelijk maakt. Het vormt een ankerplaats en steunpunt voor de marine. Het is een vooruitgeschoven verzamel plaats, waar voorbereidingen voor een actie getroffen kunnen worden. Het is een basis voor de indirecte oorlogvoering met bombardementen en lucht- en zeeblokkade als de be langrijkste wapens. De conferentie te San Francisco loopt ten einde. Het ontwerp-charter is gereed. Volgende week zal de conferentie te San. Francisco plechtig kunnen wor den gesloten. Niet alles is bereikt, wat men zich ervan had voorge steld, doch belangrijke stappen zijn gedaan in de richting van een orga nisatie van den vrede. De menseh- heid zal ervan profiteeren, als een geest van onderling vertrouwen en men durft het woord nog nauwe lijks te gebruiken van onderlinge liefde de volkeren zal bezielen. Het streven van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening is er op gericht voor het geheele land gelijke rantsoenen beschikbaar te stellen. Het tijdstip, waarop over de daarvoor benoodigde uniforme bonkaarten kan worden beschikt, is echter nog niet vastgesteld, zoodat het thans pro beert de rantsoenen tenminste ge lijkwaardig te doen zijn. Beter nog dan in de oorlogs jaren kan DAGRA nu paraat zijn en met haar betrouwbare geneesmiddelen en vitamine preparaten véél bijdragen tot de gezondheid van het Neder- landsche volk. O.A. de Greafs Handel Ind. DAGRA C.V. Pharm. Chemische Fabrieken, Oiemen. 4 Terwijl de H. Kerk van alle heiligen alleen den sterfdag hun gehoorte ter eeuwige zaligheid viert, herdenkt Zij, behalve van Maria de Onbevlekt Ontvangene, alleen van Sint Jan den Dooper ook den aardschen geboorte dag, omdat God Zijn bode bij uit nemendheid en den voorlooper van Zijn Zoon, bij het bezoek van Maria aan Elisabeth, reeds in den moeder- schooi heeft geheiligd. „Toen Elisabeth den groet van Maria vernam", zegt St. Lucas, „sprong het kind op in haar schoot en werd Elisabeth van den H. Geest vervuld." (Lc. 1, 41 en 44). In dit wonder van heiliging van schoot tot schoot openbaarde God de verheven heid van dezen laatsten en grootsten aller profeten, die het Verbond der vreeze afsloot en gelijk de dageraad den dag, de komst van het Verbond der liefde aankondigde. Joannes was de heraut van den Verlosser, zooals de Wet voorafging aan de Genade; de stem van den roeper: „Baant den Heer een weg in de woestijn." Een van de vele geriefelijkheden waarvan wij tijdens de laagste maanden der bezetting waren verstoken, is de prompte bedie ning van Tante Pos geweestIn het' P.T.T.-nieuws verhcialt een in gewijde het een en ander over de schier onoverkomelijke moeilijk heden, welke de mannen van de posterijen in dien tijd hebben moeten overwinnenoin de aan hun zorgen toevertrouwde brieven toch nog op de plaats van bestem ming te krijgenHij schrijft: „De Vroedschap van Groningen stelde, ten behoeve van de ingezete nen, in het jaar 1609 eenige bepalin gen vast voor een bode, belast met het overbrengen van brieven en be richten naar Amsterdam. „Der Coop- luyden bode" vertrok eens in de week naar Hollands grootste koopstad om in de daarop volgende week naar Groningen terug te keeren. Dat be- teekende dus eens in de veertien dagen post uit het Noorden. Thans, ruim drie eeuwen later, gaat het in vele gevallen weinig vlugger en wat nog meer te verwonderen valt, de met dictaphone en telex wer kende Amsterdamsche zakenman kijkt, als hij nu een brief uit Appin- Wie de gelegenheid krijgt on de zuidgrens over te gaan en een dag in België's hoofdstad rond te kijkenvoelt zich als een kind in een sprookjeswereld en wenscht er twee oogen bij om alles in zich op te kunnen nemenVooral in de winkels, die in rijken overvloed bieden al wat het vrouwenhart sneller doet klappen, van nagel borstels, pannensponsen en vruchtentaartjes tot zomerschoe nen toe, die zonder bon te koop zijn. In de etalagesder kleine, maar verfijnde modewinkeltjes, die Brussels charme uitmaken, ziet men veel blousesBlouse en rok is dan ook een veelgeziene dracht, zoowel als tailleur of als zomerblouse met katoen gebloemd of geblokt rokje. De roklengte is niet veranderd, noch de haar dracht. Wie modern wil zijn, schaf- fe zich echter een paar enorme ge kleurde oorbellen aan in bloemen- vorm. De hoeden zijn groot en hoog van bol, weelderig gegarneerd met rozen of strikken, maar het is even modieus om zonder hoed te loopen. Mevrouw Mode is tolerant; ze schikt zich naar de tijdsom standigheden. A. Bgl. gedam ontvangt, verbaasder dan zijn met jabot en pruik getooide voor ganger uit de zeventiende eeuw. Dit is slechts te verklaren uit de omstan digheid, dat de moderne koopman eenvoudig was vergeten, dat er nog andere middelen van vervoer be staan dan trein en auto, terwijl voor de kooplieden uit den Amsterdam- schen patriciërstijd paard met wagen en trekschuit de gewoonste trans portmiddelen waren, en loopen nog steeds de meest gebruikelijke manier van voortbewegen was. Toen de treinen plotseling niet meer reden, meende iedereen in den beginne, dat personen- noch post vervoer meer mogelijk was. De ver bazing over het plotseling ontmoeten van een vriend, dien men in een an der gedeelte van het land waande, was aanvankelijk even groot als de verwondering, die men gevoelde bij het ontvangen van een brief uit een andere plaats. De Hagenaar, die een brief uit Heemstede had gekregen, welke slechts drie dagen over de reis had gedaan, vertelde hier 's morgens over aan zijn medetrampassagiers, en het halve kantoorpersoneel van den Utrechtschen fabrikant liep te hoop om den stempel op den brief uit Middelburg te ontcijferen, teneinde vast te stellen dat het stuk nog geen zes dagen terug in de Zeeuwsche hoofdstad was gepost. Zoo vindingrijk als de menschen waren, die van alles bedachten om de plaats te kunnen bereiken waar hun aanwezigheid beslist werd ver- eischt, zoo vindingrijk werd de post, een vindingrijkheid, waarvan het be wustzijn, dat het familieleven in deze dagen van oorlog meer dan ooit behoefte had aan het postver keer, een der sterkste drijfveeren was. Aanvankelijk was er weinig regelmaat in het vervoer. Het was een tastend zoeken naar de meest ülpeltreffende wijze van transport. Veel hing in de eerste dagen nog van het toeval af, totdat langzamer hand naast de toevallige verbindin gen ook vastere diensten ontstonden. Zoo was er, om "een voorbeeld te noemen, een dienst met paard en wagen tusschen Delft en Rotterdam en dit is het relaas van één tocht op dat traject. Om zeven uur 's morgens verlaat een sleeperswagen, getrokken door twee schimmels, de binnenplaats van het Delftsche postkantoor. Op den bok de voerman en een besteller van P.T.T.die als geleider meegaat. Hoog opgestapeld liggen de zakken, er overheen een dekzeil met touwen vastgesnoerd teneinde grijpgrage handen niet in verzoeking te bren gen. Want ter bescherming tegen regen dient het zeil dezen morgen niet. De lucht is van een wazig blauw, dat dieper wordt naarmate de zon hooger aan den horizon stijgt. De paarden gaan in draf over het "{Speciale correspondentie) et kleine treintje, dat in Goes begint, sleept zich op Zuid- Beveland ycort door bebouwde velden en groene weilanden. Is hier oorlog geweest? Ja, er zijn bom- kraters langs den Sloedam. Kapotgeschoten Duitsclie bunkers en kanonnen zijn teekenen, dat er véél ge beurde, vóór de Liberty- en Vietoryschepen naar Ant werpen konden varen. Maar toch, Zuid-Beveland leeft nog. Walcheren evenwel is dood. Dood, sinds de zwaarste bommen gaten sloegen in de dijken bij Westkapelle, Fort de Nolle en Veere. De kracht van de eerste doorbraak sleepte huizen en boomen mee én dijkbewoners. Graanvelden en landerijen werden één het centrum van Middel burg bleven droog: een stuk leven in een dood land. Hier en daar heeft men naderhand alweer gaten in de tusschendijken gedicht en er zijn stukken land droog gevallen, grauwe vlakten, waar nog resten van suikerbieten in dorre rijen geschaard staan, met gestorven struiken en doode bcomen: een wtn- tersch landschap, 'w'aar'n een enkele groen geb' boom een zonderling c" trast vormt. Het is zomer en winter op Walcheren. Op de wal len van het oude Middel burg, dat dit keer weinig van de oorlogshandelingen geleden heeft, is het volop zomer, maar daaromheen alcheren ls erg. Maar het drama, dat er zich afspeel de, fiad zin: dat bewijzen de silhouetten van de schepen, die nü voedsel aanvoeren, maar tot voor kort de middelen voor de overwinning brachten. De eerste vraag, die ieder stelt: „Komt het eiland spoedig droog?" kan niet hebben verkregen, met absolute zekerheid be antwoord worden. Het zal van vele factoren afhan gen: van de aankomst van materialen uit Noord-Ne- derlaiid, van de buiten- landsche hulp en niet het minst van het weer, kenden. In Middelburg sloegen de granaten eeni gen tijd in, maar op het laatste oogenblik werd door de Duitsche overgave een hevig bombardement voorkomen. Veel werd reeds hersteld en wanneer over eenige jaren de straten en het marktplein weer zijn volgebouwd, zal Middel burg nieuwe schoonheid et geallieerde opper bevel zag zicli ge noodzaakt, Walche- rens dijken door te steken; de strijd werd er aanzienlijk door verkort. Als Mogen de Geallieerden nu de herfststormen dit jaar ™<=t dezelfde doortastend- laat komen, dan kan Wal- held hub kuip ^1ijyen ge- eheren nog vóór den win- yen °m Walcheren weer op ter van het water verlost Zeeuwen worden. Maar de opbouw zltten met by de pumhoo- en het herstel van den P®u van en ian<?eT grond zullen zeer vele ja- rlJen neer. Het werk, dat ren in beslag nemen. De dorpen en steden van Walcheren hebben minder geleden. De roode kruisen op de daken van Araemui- verre voorvaderen vol brachten, moet nu ten deele opnieuw worden uit gevoerd. Maar de Zeeuwen zullen het volbrengen, want zij houden het oog Christus heeft in Zijn lofrede op Joannes diens uitzonderlijke groot heid nadrukkelijk bevestigd: „Onder uit vrouwen geborenen is er geen opgestaan, die grooter was dan Joannes de Dooper." Doch Christus voegde eraan toe: „Toch is de klein ste in het Rijk der hemelen grooter dan hij," (Mr. 11, 11). Want ook hij behoorde nog tot het rijk van scha duw en voorafbeelding en deelde niet in de geheimen van het Rijk der genade. Deze grootste en heiligste van het Oude Testament, die tot in den kerker Christus trouw bleef en om zijn prediking der waarheid werd onthoofd, moest afdalen in het rijk der schimmen in het voorgeborchte, waar de heiligen van het Oude Ver bond wachtten tot Christus verlos singsgenade voor hen de hemelen openstiet. Maar als het licht der genade dan zoozeer de schemering der vreeze overtreft, dat de groot heid van den grootste der menschen- kinderen niet kan 'worden 'vergeleken met de allesovertreffende uitverkie zing tot het kindschap Gods en de waardigheid van de leden van het nieuwe Rijk, welke in het Doopsel wordt ontvangen, dan schieten wij, die toch die genade reeds nu bezit ten, wel verre te kort in waardee ring voor deze uitzonderlijke godde lijke gift. Dan beseffen wij slechts voor een uiterst klein deel, wat Christus voor ons beteekent en geldt ook voor ons het verwijt van den Dooper: „Midden onder u staat Hij, Dien gij niet kent." Want naar het woord van dien anderen Joannes, den Evangelist, is dit het eeuwig leven: „dat zij U kennen, den leven den God, en Dien Gij gezonden hebt: Jezus Christus." - Willen wij die kennis bereiken, dan moet Christus steeds meer in ons gaan leven en dit is alleen moge lijk, indien wij ons bij al ons den ken en handelen laten leiden door het van waarachtige grootheid ge tuigende devies van den Dooper: „Hij moet grooter, maar ik moet kleiner worden." (Jo. 3, 30). K. groot watervlak. Alleen de ligt het landschap als op dens huizen herinneren er gericht op hun wapen- hooger gelegen dorpen, de duinen van Domburg en een helderen winterschen aan, dat beide partijen de spreuk: Lüctor et emergo, plaats als hospitaalstad er- ik worstel en kom boven. herfstnatte asphalt. „Hort Tijger! Port die Witte!" Stil is het op den weg. Zoo nu en dan raast een mili taire auto voorbij of komt men een anderen vrachtwagen tegen! „Ha die Wulle n!" roept de voerman en knalt daarbij met zijn zweep. Op het pad langs 'den weg is het drukker. Daar gaan vele mannen en vrouwen te voet. Zij loopen naar Rotterdam of begeven' zich naar Delft. Een troepje zorgenvrije meisjes wandelt zingend voort. „Mogen wij meerijden?" De voerman heeft er wel coren naar, maar postvervoer schept verplichtin gen, daarbij mag men geen passagiers toelaten, hoe lieftallig zij er ook uit zien. En inplaats van het schoone lied, dat in zijn uitbundigheid een wagen vol met jonge meisjes naar de markt laat rijden, hoort de voerman zich een hatelijk: „Ouwe taaie!" toezingen. In draf gaat het verder. Dan, op een punt waar de weg vol komen open ligt, spitst de begelei dende postman zijn ooren. Hoorde hij daar geen vliegmachine? Hij tuurt rónd, speurt het uitspansel af. Ja, achter hem is een formatie in de lucht. Gevaar?! Met een ruk houdt de voerman zijn paarden in, bindt ze vast aan een toevallig in de nabij heid staanden paal. Dan rennen hij: en zijn maat een eind den weg op, want een van de twaalf machines heeft zich van de formatie losge maakt en duikt plotseling hoven den wagen naar omlaag. Da paarden stei geren. rukken aan het touw, dat hen gevangen houdt, zij trappen achter uit. De machine stijgt weer op. Er is ditmaal niet geschoten, maar de voerman nam zijn maatregelen, want in zijn zak heeft hij een kogel, dien hij uit het hout van den bok heeft gehaald, den vorigen dag, toen de aanval ernstig bleek te zijn. Zij trek ken weer verder, de man van de post en die van <je paarden. Veilig berei ken zij Rotterdam en de menschen die de post ontvangen weten niet, dat er levens werden gewaagd om hun de brieven te bezorgen." LITURGISCHE WEEKKALENDER ZONDAG 24 Juni. Geboortefeest van St. Jan den Dooper (Vijfde Zondag na Pinksteren). Wit. 2. Van derj Zondag. 3. Vrede. Credo. Laatste Evangelie v. d. Zondag. MAANDAG 25 Juni. H. Adalbertus. Bel. Wit. 2. H. Gulielmuc. 3. Octaaf St. Jan. 4. Vrede. DINSDAG 26 Juni. H.H. Joannes en Paulus, Mart. Rood. 2. Oct. St. Jan. 3. Vrede. WOENSDAG 27 Juni. Mis van vijfden Zondag na Pinksteren. Groen. 2. Oct. St. Jan. 3. Vrede. Ofwel: Mis in Oct. van St. Jan. Wit. 2. Van den Zondag. 3. Vrede. DONDERDAG 28 Juni (Vigilie H.H. Petrus en Paulus) H. Irenaeus, Biss. Mart. Rood. 2. Oc taaf. 3. Vigilie. 4. Vrede. Gewone Praef. Laatste EVang. v. Vigilie. Of wel: Vigilie H.H. Petrus en Paulus. Paars. 2. H. Irenaeus. 3 Octaaf St. Jan. 4. Vrede. Gewone Praef. VRIJ DAG 29 Juni. H.H. Petrus en Paulus. Apost. Rood. Credo. Praef. Apost. ZATERDAG 30 Juni. Ge dachtenis van St. Paulus Ap. Rood. 2 H. Petrus. 3 Oct. St. Jan. 4 Vrede. Praef. Apost. RETRAITEHUIS BERGEN De nieuwbenoemde- directeur van het Retraitehuis te Bergen, pater G. Sengers C.s.s.R., staat voor een ge- lyeldige taak, aangezien het gebouw door de Duitschers volkomen is leeg geplunderd. Het zal den eersten tijd dan ook niet mogelijk zijn retraiten te houden. EEN ENGELSE,HE FILM De film „De weg die voor ons ligt", gemaakt door Carol Reed. kan gelden als een voorbeeld van de on- sentimenteele, mannelijke, sobere film van echte Engelsche mentali teit. Zij is de beste oorlogsfilm die we totdusver hebben gezien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3