Bevoorrading van winkeliers op nieuwe basis Handvest te San Francisco vandaag geteekend Landing op Ternate Bonnen inleveren Klant kan kiezen De zuivering Disciplinaire straffen Zuid-Japan afgesneden 69ste JAARGANG No. 23273 DINSDAG 26 JUNI 1943 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 a b k 419 Abonnementsprijs 26 cent per week Het bevrijdingsfeest van Haarlem Zuid-West Koningin naar Amsterdam Bijna 3000 vrijwilligers Herdenking gevallenen Van seminarie tot strafgevangenis Toestand in België nog zwevend Koninklijk afscheid van Ulvenhout Noord- en Zuid-Holland bijna weer droog Bijzondere raad van cassatie Kabinet-Gerbrandy voor 't laatst bijeen 1 September treinen AmsterdamHaarlem NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De overheid acht thans het óogenblik gekomen, waarop een begin kan worden gemaakt met het herstel van normale distribu- tieverhoudingen, d.vv.z., dat de consument zijn waren, kan betrek ken bij den winkelier, dien hij ver kiest. 'Daartoe zijn een aantal be stelbonnen aangewezen. Winkeliers, die met lokmiddelen, extraatjes, enz., trachten klanten te winnen, dienen te weten, dat zij daarmede liun zaak in gevaar bren gen, want een dergelijke handelwijze kan tot uitsluiting leiden. Detaillis ten, hun klanten altijd behoor lijk hebben bediend, zullen nu de vruchten van hun gedrag kunnen plukken. De bestelbonnen dienen vóór of uiterlijk op 30 Juni a.s. ingeleverd te worden. De winkeliers moeten gele genheid hebben hun toewijzingen te halen, dan volgt, de bevoorrading en van 15 Juli a.s. af kan de klant bij den winkelier zijner keuze terecht. Het is niet de bedoeling op deze wijze het systeem van klantenbinding uit te breiden. Ieder kan na den eer sten keer van winkelier veranderen. Het zal echter duidelijk zijn. dat on- noodig wisselen van winkelier een Behalve staking, schorsing en ont slag. zijn thans ook diverse andere straffen, zooals berisping, terugzet ting. inhouding salaris enz. hij de zuivering mogelijk. Hooger beroep moet. niet Ingesteld worden bij de ambtenaren-gerechten, maar bij speciale instanties. Ten slotte is nog ingevoerd de mogelijkheid om een ambtenaar of personeellid eervol ontslag te geven met wachtgeld. De commissie-Cleveringa is doende een nieuwe regeling te ontwerpen, •waarbij de bestaande koninklijke be sluiten worden ingetrokken en de inhoud gecoördineerd is in een nieuw koninklijk besluit. Thans zijn de Koni-nklijke Beslui ten in werking getreden, waarbij be paald wordt, dat ook het personeel van semi-officieele instanties, zooals Waterschappen. Kamers van Koop handel e.d. thans gezuiverd kunnen worden. De Ptov. Mil. Commissaris heeft benoemd en geïnstalleerd een advies commissie voor de zuivering van het personeel van de P.E.N. en de P.W.N. Deze commissie is als volgt samen gesteld: J. D. a. M. ten Brink, Alk maar, voorzitter: dr. L. M. v Dis, Overveen, seer.; p. a. M. Coebergh, Haarlem; Ir. J. H. Rijkes. Velsen; J. Oosterling. Haarlem, en P. A. Post- ma, Haarlem, lid. De naam. van een lid zal nog nader worden bekend ge maakt. De klachten moeten als regel schriftelijk, behoorlijk gemotiveerd en onderteekend vóór 15 Juli wórden ingediend bij Dr. L. M. v. Dis, Ramp laan 82 te overveen. Voorts is benoemd en geïnstalleerd een adviescommissie voor de zuive ring van het personeel van de Prov. Ziekenhuizen. Deze commissie be staat uit: Mr. L. Verbeek, den Haag, seen; C. Haeck, Heerhugowaard; H. A. Prenen. Bloemendaal, en R. Ver beek, Santpoort, lid. De naam van den voorzitter zal nog worden bekend gemaakt. De klachten moeten als regel schriftelijk, behoorlijk gemotiveerd en onderteekend vóór 15 Juli a.s. Worden ingediend bij Mr. L. Vejbeek P/a lc. Haeck, A 53 Heerhugowaard, telef. 231 Oterleek. be™Ln^rlem-ZuW-Weflt heeft het danker, eest «evierd en het is te een goedeanr,e^ hestuursactivitelt, zomerweke Programmakeuze, fraai vhftien hmJrt de aanwezigheid van dat dit feest uXteke^ Zaterdag ls het gevierd Christiaan HuyghenspiVln o»? m„ medewerking van vele buurtóewo- ners een fleurig aanzien had gekrr gen. Voorafgegaan door de Bostha--' monle trok 's middags een bont stoet kinderen door de straten, r groep „Aan hen, die vielen" trok aeer de aandacht en werd met den eereprljs beloond. De kinderen wer den verder vermaakt met spelletjes en een wedloop met hindernissen, waarna zij werden onthaald. Aan het avondfeest, dat hoofd- wiofih aan den volksdans was ge- rti'v?' werd deelgenomen door de nansgroep van den heer Van de Wa- de boerendansen in vielen in den smaak en ge tuigden van ernstige oefening. regelmatigen gang van. zaken niet bevordert. De volgende bestelbonnen (zoowel blauw als rood) moeten tegen afgifte van ontvangstbewijs worden ingele verd: K 04 K 05 K 06 K 07 K 08 K 0!) K 10 K 11 voor voor voor voor voor voor voor voor suiker grutterswaren chocolade zout zeep kaas boter en koffie. Het is geenszins noodzakelijk alle bonnen bij één winkelier in te leveren. SAN FRANCISCO, 26 Juni (AP) Maandagavond hebben de ge delegeerden van 50 landen het belangrijke handvest definitief goedgekeurd. Het handvest was Zaterdag door de bestuurscom missie in zijn eindvorm gegoten, maar theoretisch blijft het open voor veran-"?eringen tot het aan genomen is door de laatste ple naire werkzitting- der conferentie. De onderteekening- begint daarna en wordt Dinsdagochtend hervat, daar zij in totaal ongeveer 8 uur vereischt. Met betrekking tot den nieuwen po- litieken opbouw van de wereld heeft de conferentie eenige verrassingen te zien gegeven, waarbij sommige oude overtuigingen afgedaan bleken te heb ben. Het meest onverwachte was mis schien wel de sterke solidariteit van de slechts eenige weken geleden te Cairo gevormde Arabische liga. Ver der deed Frankrijks eendrachtige sa menwerking met de big four bij het stemmen werkelijk de big five ont staan. ook al week Frankrijk in de debatten wel eens af. Een duidelijke oppositie in de debatten was, behalve dan het verschil tusschen de groote en kleine landen, speciaal wat het veto recht betreft, moeilijk aan te wijzen. Andere discussies kregen vaak regionale aspecten of stonden in verband met oneeniglieden buiten de conferentie. Dit geldt speciaal voor het antagonis me tusschen Frankrijk en de Arabische liga. De solidariteit in het Britsche gemeenebest, door vele sprekers met ..zes -stemmen voor Engeland" aange duid, kwam schaars voor den dag. Australië en Nieuw Zeeland stonden in vele kwesties tegenover het Ver. Koninkrijk. In vele gevallen kon Rus land gemakkelijk vier stemmen op zijn eigen na, beïnvloeden. Er was evenwel een aantal keeren, dat de Oekraïne en Wit-Rusland in het debat tegenover de Sovjet stonden en. bij bepaalde punten hun steun aan Moskou ont hielden. Tsjecho-Slowakije en Joego slavië, beide door het Roode Leger be zet. stonden ook in de meeste gevallen dicht bij de Sovjetunie, hielden zich echter terzijde wanneer speciale be langen in het geding waren (A.P.). Het Fransche verzoek om een onder zoek door de Ver. Naties in het con flict tusschen Frankrijk en Syrië is verworpen, met de motiveering, dat de Ver. Naties nog niet klaar zijn om zulke problemen aan te vatten. Paul Boncour had gisteren Stettinius voor gesteld, dat het uitvoerend comité voor deze kwestie een commissie van drie zou benoemen. Een typisch AmeriJcaanSch proces heeft een Amerikaansch burger tegen zijn slager aanhangig gemaakt. De eischer vraagt 500 dollar schadever goedingomdat de slager de genegen heid van eischers hond tot zich ge trokken heeft, door misbruik te ma ken van zijn positie als stager en den hond te voederen met dingendie zijn baas niet kan krijgen wegens de vleeschdistributie(Un. Press). iimiiiiiiiiiiiiiiiiitiimiiiiiiiuiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiifii Naar wij vernemen is H. M. de Koningin voornemens Donderdag den laats ten dag der bevrijdings feesten een bezoek aan de hoofd stad te brengen. Bij de stichting „Vereenigde In- dië Vrijwilligers" hebben zich sinds de bevrijding in Haarlem bijna drieduizend vrijwilligers gemeld voor den strijd tegen Japan en de bevrijding van onze Oost. De bewoners van Haarlem-Noord zullen op den vooravond van de be vrijdingsfeesten, welke georganiseerd ■worden door het comité „Centrum Noord" op Vrijdag en Zaterdag a.s,. een grootsche hulde brengen aan de gevallenen. Donderdagavond 28 Juni wordt op het Soendaplein om half acht een korte toespraak gehouden, waarna alle bewoners naar de Jan Gijzenbrug trekken. Omstreeks kwart over acht zal hier de plechtige her denking geschieden. Verschillende koren en orkesten verleenen mede werking. TUINDERS PROTESTEEREN Te Den Haag is een protest te gen den lagen aardbeienprjjs inge diend namens alle tuinders uit Kennemerland, die bij de Bever- wijksche veilingen of bij de veilin gen van Castricum en Heiloo zijn aangesloten. Slechts door het optre den van de veilingbesturen is een staking voorkomen. De tuinders uit Kennemerland willen doelbewust voor de voedselvoorziening werken, doch zij eischen voor hun produc ten een prijs, die een behoorlijk en menschwaardig bestaan waarborgt. In December 1940 werden de Mis sionarissen van het H. Hart uit het Missiehuis Driehuis verdreven. Na veel ontberingen en oorlogsellende te hebben geleden kregen zij van Canadeesche zijde toestemming het Missiehuis weer te betrekken. Zij troffen het in zeer verwaarloosden toestand aan. Alleen reeds de scha de aan het gebouw zelf bedraagt meer dan een ton. De paters wa ren echter in hup vreugde om het behoud van het huis geneigd over deze moeilijkheden heen te stappen en zij rekenden er al op in Sep tember het nieuwe schooljaar te kunnen beginnen. Nu dreigt evenwei de B. S. te Velsen het geheële plan in de war te sturen, door het ge bouw op te eischen als strafgevan genis voor N.S.B.-ers. De paters zijn er na veel moeite in geslaagd al thans de helft van het gebouw te mogen behouden. Met dit al echter is het hier een zeer onverkwikke lijke geschiedenis, waarbij men grootelijks de waarde van een der gelijk studiehuis voor Nederland en Indonesië (de priesterstudenten be reiden zich voor op missie-arbeid) negeert, en dat lijkt ons zeer be denkelijk. Het is een gemeenschaps belang, dat deze missionarissen hun arbeid kunnen voortzetten. Bouwmaterialen geblokkeerd De burgemeester van Haarlem brengt ter openbare kennis, dat de in de gemeente Haarlem hetzij bij handelaren hetzij bij particulieren aanwezige voorraden bouwmaterialen zijn geblokkeerd. Deze materialen moeten gereserveerd worden voor werken, die in den eerstvolgenden tijd door hem. namens den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en voor de bouwnijverheid, zullen worden goedgekeurd. De beschikbaar stelling van deze materialen zal ge schieden op door den directeur van Bouw- en Woningtoezicht (Kruis straat 45) uit te geven bonnen. De Mariacongregatie van de St. Agathaparochie te Beverwijk heeft op plechtige en feestelijke wijze haar zil veren bestaan gevierd. Bij zijn inhuldiging als eere burger van Londen spreekt Eisenhower tot het Londen- sche publiek. Naast hem Churchill en de Lord Mayor BRUSSEL, 25 Juni (AP) Luit - gen. Walter Ganshof van der Meersch is na een eritiek weekend, waarin hij met koning Leopold con fereerde, in Brussel teruggekeerd, maar het mysterie of hij het hem aangeboden premierschap al dan niet geacoepteerd heeft is, voor zoover men in het openbaar althans weet, nog onopgelost. Van der Meersch heeft spoedig na zijn aan komst, zoo gelooft men, een confe rentie met prins-regent Karei ^gehad. Naar oud-Brabantsch ge bruik hebben Hare Majesteit de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana bij hun vertrek uit Ulvenhout naar Het Loo aan de buurtbewoners van hun tijdelijk buitenverblijf een feest aangeboden. Met de harmonika en de trom voorop kwamen op een zonnigen avond de boeren en boerinnen, feestelijk gekleed in hun Zondagsche pak, het grasveld op. Nadat de Ko ningin zich met haar gasten had onderhouden, werden ververschingen aangeboden. In een ongedwongen sfeer werd daarna door de jonge ren gedanst. Ook Prinses Juliana liet zich verschillende malen door een jongen Bra bander ten dans voeren. Deze gezellige feestelijkheid ein digde met een grooten ronde dans van alle aanwezigen om de Koningin. Naar A.N.P.-Aneta van welingelich te zijde verneemt, is de provincie Noord-Holland, met uitzondering van den Wieringermeerpolder, thans reeds weer voor 95 pCt. droog. Voor Zuid-Holland bedraagt dit percen tage 80 pCt. NEW YORK, 26 Juni (Reuter) Het Japansche perebureau Domei maakt melding va<n een geallieerde landing op het eiland Tenia te aan de Westkust van Hahnaheira in Ned.-Indië. Het Japansche garnizoen werd met de landende strijdmacht in hevige gevechten gewikkeld. Tot dusver zouden ca. 300 man aan land ge komen zijn. Uit het jongste communiqué van admiraal Nimitz blijkt duidelijk het groote belang van de verovering van Okinawa. On het eiland gestationneerrte Amerikaansche vliegtuigen patrouil leeren voortdurend en hebben de verbindingen van Zuid-Japan met Korea en Cliina vrijwel geheel, afge sneden. Door Amerikaansche vlieg tuigen werden hierbij 56 Japansche vliegtuigen oinlaaggeschoten en 24 beschadigd, zonder dat zij zelf ver liezen hebben geleden. Bij aanvallen op de Japansche scheepvaart in de Tsoesjima-straat tusschen Korea en Japan is reeds meer dan 120.000 ton aan Japansche scheepsruimte tot zinken gebracht terwijl een nog grootere hoeveelheid tonnage werd beschadigd. lil den Bij zonderen Raad van Cas satie zijn benoemd: tot vice-president: prof. mr. dr. J. H. W. Verzijl, te Am sterdam. Tot rechtsgeleerd raadsheer: prof. mr. dr. S. van Brakel, te Utrecht; prof. mr. R. Kranenburg, te Leiden; prof. F. M. baron van Asbeck, te Lei den; prof. mr. W. P. J. Pompe, te Utrecht; ny\ S. N. B. Halbertsma, te 's-Gravenhage; mr. dr G. H. A. Feber te Almelo. Tot militair raadsheer: vice-admiraal A. Vos en generaal H. G. Winkelman. Tot griffier: mr. H. van Oordt, te Leiden. KERKCONCERT Helene Ludolph Ans Stroinck, Lu- cien Louman. en Jac. Zwaan verleenen medewerking aan het Kerkconcert, dat Vrijdagavond om half acht onder auspiciën van de Oranjevereeniging ,,Het Kleverpark" gegeven wordt in de Noorderkerk. Voorts het mannen- -en knapenkoor ,,Deo Gratias" van de H. Hartkerk onder leiding van Paul Broersen. GEROUTINEERDE DIEVEGGE De Haarlemsche politie heeft een 22-jarig meisje aangehouden, dat bij nader onderzoek een geroutineerde rijwieldievegge bleek te zijn. Sinds Ja nuari van dit Jaar had zij elf rijwielen ontvreemd, waarvan vier in de hal van de Rotterdamsche Bank. Met medewer king van een handlanger had zij de rijwielen verkocht aan een chauffeur. In de woning van een N.S.B.-er wer den twee vloerkleeden. een tafelkleed, dekensen en linnengoed gestolen. Uit perceel Meerkoetstraat 1 wordt een bedrag van f 1700.vermist. Uit een pakhuis werden in bet afgeloopen weekend 26 markiezen, een autoband en een hoeveelheid hout weggehaald. Zeven Haarlemmers deden bij de po litie aangifte van diefstal van hun rijwiel. R.K. SCHAAKCLUB Opgericht is een R.K. Haarlemsche Schaakclub, secretariaat Karei van Manderstraat 43 te Haarlem. De clubavonden zijn op Dinsdag lu Gebouw H.K.B., Tempellersstraat. Maandag is de laatste ministerraad van het thans afgetreden Kabinet gehouden. Prof. Gerbrandy heeft woorden van afscheid gericht tot de niet-terugkeerende ministers. Er wordt hard gewerkt aan het herstel van de belangrijke spoor verbindingen AmsterdamHaarlem, RotterdamDen Haag en Amster damHilversum (forensenverkeer). Op l September a.s. hoopt men de electrische lijnen AmsterdamHaar lem en RotterdamDen Haag ge reed te hebben voor een bescheiden, verkeer. PASTOOR VOLLAERTS De Zeereerw. heer P. J. Simons, Deken van Beverwijk, heeft Zondag gedurende de Hoogmis den nieuwen pastoor van Velsen-Noord, den Zeer eerw. heer A. N. A. Vollaerts, ge ïnstalleerd. Des avonds onder 't bot sprak de pastoor de parochianen toe. SANATORIUM ,,HELIOMARE" De Bisschoppelijke hulpactie voor oorlogsslachtoffers te Beverwijk heeft een oproep gericht tot de ka tholieke mannen en vrouwen, om zich beschikbaar te stellen voor werk zaamheden aan en in het sanatorium, te Wijk aan Zee, dat de geallieerden hebben vrijgegeven. Verscheidenen hebben zich reeds gemeld. Men hoopt ten spoedigste gereed te zijn om de patiënten, die nog steeds in Amsterdam vertoeven, naar Hello- mare te kunnen transporteeren. De afd. Haarlem van het Ned. Volksherstel doet nogmaals een drin gend beroep op degenen, die beschik ken over vrijen tijd en ln aanmerking kunnen komen om zich te belasten met het onderzoek van aanvragen om kleeding en schoeisel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1