Weggesleept voedsel komt terug Boeren-linnenkasten leeg gehaald Overwinning op den oorlog Ui tgeplunderde Spoorwegen België in afwachting De buit: zes volgeladen vrachtauto's Verklaring van Leopold aangekondigd 69ste JAARGANG No. 23274 WOENSDAG 27 JUNI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 a b k 419 Abonnementsprijs 26 cent per week Roofzucht tot het laatste oogenblik Em. pastoor A. J. Ratté f Arbeidsvoorwaarden in de toekomst 95.000 Nederlandsche Joden vermoord Eerste zitting van het nieuwe kabinet Slotzitting te San Francisco Toekomstbeeldelectrificatie Massa-graf geopend M.G. en Burgerlijk Bestuur Oorlogsschepen beschieten Balikpapan HAARLEMSCHE COURANT Naar aanleiding van de transpor ten van Nederlandsche goederen naar Duitschland vernemen wij van sectie Voorlichting M.G. nog' het volgende Bij de capitulatie is den Duitschen troepen toestemming verleend voor ca. 14 dageni rantsoenen levensmid delen mee te nemen, van welke bepa ling echter op groote schaal mis bruik is gemaakt. Zoodra dit ter kennis kwam van het stafkwartier M.G. heeft zoowel het hoofd van de subsectie Voedselvoorziening als de chef staf Militair Gezag persoonlijk, zich hierover met de geallieerde autoriteiten in verbinding gesteld, teneinde een voortzetting van dezen ongeoorloofden uitvoer te voorko men. Zooals reeds eerder gemeld, is het resultaat van deze besprekingen geweest, dat de transporten met tri tang van 21 Juni te 12 uur 's mid dags zijn stopgezet. Sedert de stopzetting is reeds luim 300 ton goederen Van allerlei aard in beslag genomen en nog on geveer 30 schepen worden In Delf zijl verwacht. Alle in beslag genomen levensmid delen worden aan den provincialen voedselcommissaris overgedragen, r.ie zorg draagt voor „opslag en verdere istributie. De Duitsche troepen, die deze transporten vergezellen, mo- 6>2n slechts het uiterste minimum de daarvan medenemen. voorzoover dit en Hijdens hun terugreis naar Duitscn- 'lalAand noodig is. Nog deelt de seetie Vöorlichtiug M.G. mede. dat door het afvoeren der Duitschers 7000 paarden in Duitschland zijn aangekomen, waar van er geleidelijk aan ongeveer 5000 kunnen worden terugverwacht. De resteerend'e behcüven de geallieer den. De door de bezetters hier ach tergelaten paarden, ongeveer 44C0, worden verdeeld onder de boeren bevolking. v 's GKAVENHAGE, 27 Juili. De vol gende medcdeeling wordt ons ver strekt door de Shaef-mission to the Netherlands: Met betrekking tot een zekere eritlek. welke den laatsten tijd in sommige Nederlandsche .bladen is geuit o]) de geallieerde politiek, waarb)j Duitsche eenheden werd toe gestaan bepaalde hoeveelheden voed sel en kleeding over de grens mede te nemen, wordt de behoefte gevoeld do Nederlandsche bevolking in ken nis te stellen van de volgende feiten: Toen de evacuatie van Duitsche troepen uit Holland werd beraamd, was het het geallieerde inzicht, dat de Duitschers verplicht zouden wor den in hun eigen onderhoud te voor zien voor zoover betreft voedsel en kleeding, totdat de Duitsche burger lijke instanties georganiseerd konden worden tot het overnemen van deze taak. Hun transporten werden echter onderzócht in twee plaatsen Den Helder en Delfzijl en tot 22 Juni werd een groote hoeveelheid smok kelwaar van de Duitschers in beslag genomen en overgedragen aan de Nederlandsche autoriteiten. De 120.000 Duitschers, die het land ver lieten gedurende deze periode, heb ben niet meer meegenomen dan 2500 ton voedsel en 2000 ton kleeding en uitrustingstukken. In vergelijking met deze hoeveel heden voedsel en mAtffiaal, dat uit sluitend het land verligt teneinde te voorkomen, dat de Duitschers sou den aangewezen zijn op Britsche voor raden, zijn de volgende bevoorradin gen in de sinds kort bevrijde gebie den, ten noorden van de rivieren, aangevoerd door het Canadeesche leg'er en Netherlands Districts Cöm- manü', zulks tussehen de resp. data van bevrijding en den 22sten Juni: ir?9nSel 186.500 ton, steenkolen 102.000 ton (waarvan het grootste deel werd aangevoerd uit de Hm- Te Lutjebroek is Dinsdag overleden de zeereerw. heer A. J. Ratté. Hij werd 10 Juli 1882 te Amsterdam geboren en priester gewijd in 1908. Jaren lang was hij kapelaan te Hafarlem, (parochie St. Elisabeth en Barbara). In 1934 Werd hij benoemd tot pastoor in Grootebroek en in Februari van dit jaar eervol ontslagen. bemiddelaar,6 feientie omtrent ioonen en organisa tie van den arbeid o m. medegedeeld, dat het wachtgeld is bepaald on 80 •tet. Een geschoold arbeider, die aan et puinruimen wordt gezet en zijn loon ziet dalen, krijgt het ontbre kende als wachtgeld uitgekeerd. Er moet arbeidsplicht komen. Het is zoowel den werkgever als den werk nemer verboden zonder toestemming de arbeidsovereenkomst te verbreken. Nagegaan wordt, welke voorwaarden moeten worden geschapen om den nuishoudelijken arbeid voormeisjes f^ntrekkelijker te 'maken dan fa- orieks- en ander werk. burgsche mijnen), benzine, olie, enz. 39.500 ton. Behalve de bovengenoemde aan voer werden belangrijke voor raden van de Duitschers afge nomen en overgedragen aan de Nederlandsche autoriteiten, o.a. 19.100 radio's, 21.100 rijwielen, 4500 paarden. 2000 wagens, 1500 perso nenauto's, 1400 vrachtauto's, 50 autobussen. 20 trailers, 25 tractors en 20 ambulances'. Van de 100.000 door de Duitschers uit Nederland gedeporteerde Joden zijn er thans 1400 teruggekeerd, meldt Herrijzend Nederland. Bijna met zekerheid kan worden aangeno men, dat de Duitschers er dus min stens 95.000 hebben vermoord. Toen de Haarlemmers in den af- geloopen winter in nood verkeerden, was er in vele gevallen maar één uit weg: een tocht op wrakke fietsen naar de boeren in de Haarlemmer meer. Daar was tarwe te ruilen, of een pondje boter te verkrijgen tegen ruiling van textielwaren; daar in dat paradijsje was nog eten voor de hon gerende stad. Ook zij, die ternauwer nood iets van hun linnengoed kon den missen, togen naar de hoeren. De laatste maanden voor de bevrij ding waren er al geen zaken meer te doen, want de boeren zaten vol! Zouden zij nu blijvend profijt kun nen trekken van de armoede der Haarlemmers? Op initiatief van den militairen commissaris voor het dis trict Haarlem, majoor Dr. C. Krijgs man. is gisteren op afdoende en ver heugende wijze wraak genomen. Een enkele steekproef had hem bewezen, dat er onrecht ongedaan gemaakt moest worden. Daartoe begaven zich 20 marechaussees en 12 textiel-des- kundigen naar Haarlems achterland en zij kwamen terug metzes vrachtauto's, voornamelijk volgeladen met textiel. Er zijn ook goede boeren in de Meer. Zij stonden niet op de zwarte lijst, maar wat do uitbuiters hebben misdaan, is ten hemel schreiend. Vit een boerderij werd een halve auto met linnengóed weggesjouud. Op den zolder werden twee nieuwe, nog ingepakte slaapkamerameuble menten gevonden. Bij een ander werden in beslag genomen 25 paar nieuwe schoenen, 15 coupons voor lieerencöstfrums en 14 goede pakken. Meer bij een ander 12 gloednieuwe werkpakken. In één geval werd een groote kast vol zeep aangetroffen. Honderden pakjes scheermesjes, vier doozen met ruim tachtig flesschen levertraan, fietsen en fietsbanden en ergens 200 pakken lucifers comple teerden de vangst. Een der boeren pleegde verzet en stuurde vier zoons met hooivorken op de dienaren der wet af. Het verzet werd gebroken en teen zei de bijna huilende man: ..Ik heb mijn heele leven hard gewerkt en de menschen ln de stad hebben niets uitgevoerd!'' Een andere dreigde zijn oogst ïn brand te zullen steken. De opsporingsambtenaren hebben nu niet met levensmiddelen opge houden. Eenige steekproeven werdeil genomen bij boeren, die niet op de zwarts lijst stonden. Zij zaten zelr goed in hün spullen, maar hadden geen oveidreven voorraden. De goederen zullen via de Distex aan zieken en oorlogsslachtoffers worden uitgereikt. DE NIEUWE REGEERING: Van links naar rechts: J. M. ds Booy; dr. L. J. N. Beelj ir. Th, S. J. G. M. van Schaik; prof. dr. J. H. A. Logeman; S. L. Mansholtprof. mr. P. Lieftinck; ir. H. Vos; prof. ir. W. Schermerhornmr. H. A. M. T. Kolfschoten; W. Drees; mr. J. Meynen; mr. E. N. van Kleffens; prof. dr. G. van der Leeuw; mr. J. H. v. Roy en 'Foto Anefo-de Jong) Dinsdagmiddag is de eerste mmis^ terraad van het nieuwe kabinet ge houden, nadat de portefeuilles 111 den loop van den ochtend aan de nieuwe ministers waren overgedragen. •Kwesties van organisatorischen aard vormden een onderwerp van bespre king. SAN FRANCISCO, 26 Juni. (A.P.) Onder doodsehe stilte luisterden de gedelegeerden van de 50 landen die in de slotzitting van de con ferentie vereenigd waren naar de volgende woorden van Truman, president der Ver. Staten: „U hebt een overwinning be haald op den oorlog zelf. Zouden wij dit handvest een paar jaar ge leden gehad hebben, en voor alles den wil bezeten hebben 0111 bet te gebruiken, dan zouden ïnillioenen, t,f'muiden is binnengestoomd de ,,rxussum" met een ladin^ cacao, wol en verbandmiddelen, alsmede 15 am- rt„ rP°!kauto's- De „Rossum" lost in de Pordhaven. De Nederlandsche Spoorwegen wer ken hard aan bet herstel van bet verkeer en behalen resultaten, of schoon de middelen, waarmee men moet arbeiden, ontoereikend zijn Transport van materiaal en werk krachten, de voeding en het onder brengen van de arbeiders zijn slechts enkele problemen, aldus verklaarde ir. \v. Hu plees, directeur der Neder landsche Spoorwegen. Beschouwt men de materiaal positie, dan is dezé wat de locomo tieven betreft nog het gunstigst, van de 850, welke Nederland in 1940 be zat, zijn er nog 165 bruikbare in ons land aanwezig. Voegt men hierbij de van Engeland en Amerika gehuurde 235 locomotieven, dan komt men aan 'n totaal van 400. Van de oorspron kelijke 30.000 wagons zijn er nog maar 1050 in Nederland, doch de helft hiervan is defect. Hier staat tegen over, dat men de beschikking heeft over 3000 Belgische, Fransche cn Duitsche wagons. Een kleine 20.000 wagons zijn in Duitschland en thans Geallieerde oorlogsbuit. Zij zijn in een pool gebracht, waaruit Neder land, Frankrijk en België nu putten. Ons land is hierbij in een on gunstige positie, omdat er zoo ont zaglijk veel Nederlandsch materiaal in Duitschland is. Om b-v. de steen kool uit Limburg via België naar het Noorden te vervoeren zijn dagelijks wagons noodig, doch meer dan 100 heeft men tot dusverre niet Kunnen krijgen. Er ligt nu 363.000 ton op transport te wachten. Boven- uien zijn naar de mijnen terugkee- rende wagons in België vastgehou den. Om dergelijke misverstanden uit den weg te ruimen, moet een spoorwegautoriteit zich snel naar België kunnen begeven, doch het duurt twee a drie weken alvorens hij de noodige papieren krijgt. Voor den oorlog waren er 2000 passagiersrijtuigen, thans nog 2*84 Met 220 buitenlandsche rijtuigen een totaal van 500. De positie van het electrisch materiaal is zeer slecht. Van de meer dan 300 treinstellen zijn er op het oogenblik vijf in bruikba- ren staat en tachtig defect. De rest is verdwenen. Van 57 diesel-electri- SC1I6 treinstellen is er nosj een bruikbaar en zijn 20 zwaar bescha digd aanwezig. Van 25. diesel-mecha nische l ij tuigen is er een over. Cp het oogenblik is het verkeer uiterst gering, zoo loopen er in het Westen en midden van ons land geen personentreinen, omdat hiervoor geen kolen beschikbaar worden ge steld. ..Het tweede deel van onze taak", aldus besloot ir. Hupkes, „bestaat uit het opbouwen van een totaal ge moderniseerd spoorwegbedrijf. Wli denken het geheele bedrijf te electri- ficeeren, met uitzondering van se cundaire lijnen. Naar Groningen, Twente en Limburg zullen electii- sche lijnen loopen. Wij zien kans dit in drie jaren tot stand te brengen. Het gaat om de electrificeering van een net van ongeveer 2500 K.m. lengte. Dit kan alleen worden door gevoerd als we het materiaal er voor kunnen krijgen." Verloopen de werkzaamheden naar wensch dan zal de spoorbrug bij Deventer 1 September in gebruik worden genomen, waarmee de ver binding met Twente en het Noorden tot stand komt. De brug bij Zwolle zal waarschijnlijk begin Januari ge reed zijn. Het vraagstuk van de verbinding met het Zuiden hoopt men als volgt op te lossen. Er komt een verbinding over Nijmegen en Culemborg naar Utrecht. De Linge-brug bij Gelder- malsen is weliswaar vernield, doch het is een kleine brug. Op 1 Augus tus hoopt men deze Noord-Zuid-ver- binding gereed te hebben. Verder hoopt men nog dit jaar gereed t,e komen met de verbinding Utrecht Den Bosch en die over dén Moerdijk. die dood zijn nu leven. Zou in <le toekomst onze wil om het te ge bruiken verzwakken, dan zullen stellig ïnillioenen, die nu leven, stenen." Aan de slotzitting was de plech tigheid der onderteekening van h°t Handvest voorafgegaan. Als eerste zette Wellington Koo, de leider der Chineesche delegatie, zijn handtee- kening. De gedelegeerden der Ver. Staten teekenden, als gastheeren, het laatst. Na de redevoering van president Truman werd de conferentie ver daagd. De leider van de Nederlandsche delegatie, Jhr. Loudon, heeft bij het onderteekenen van het Handvest de hoop uitgesproken, dat spoedig amendementen zouden worden aan gebracht, teneinde te corrigeeren, wat hij aanduidde als onvolmaakt heden. Dezer dagen is in de duinen bij 's-Gravenbage eeii reeds vroeger ont dekt massa-graf geopend van slacht offers der Duitsche vuur-peletons. Het opgraven der lijken geschiedde door politieke gevangenen. Onder hen bevond zich o.m. de plv. „leider" Van Geelkerken. Naar het einde van de „Eerste Phase" Naar wij vernemen, houdt de re geering such reeds eenigen tijd bezig met de vaststelling van den datum, waarop de Bijzondere Staat van Beleg kan worden opgeheven. Daar mee zou het Militair Gezag, behou dens afwikkeling van bepaalde werk zaamheden, de hem bij het Kon. Besluit op den Bijzonderen Staat van Beleg opgedragen taak beëin digen. Zooals men weet. is de over dracht van verscheidene werkzaam heden van het M.G. aan .de normale burgerlijke overheidsinstantie^ reeds eenigen tijd in gang. Als termijn voor de beëindiging van het M.G. wordt in gewoonlijk welingelichte kringen 15 Augustus of 1 September a.s. genoemd. Van belang, is in dit verband, dat de instelling van het M.G. nauw samenhangt met de regeling van het bestuur over het bevrijde Neder landsche gebied, neergelegd in het z.g.n. ..Legal Agreement".'op 16 Mei 1944 gesloten tussehen de Neder landsche, Britsche en Amerikaansche regeeringen. In deze overeenkomst weiden de bevoegdheden en de ver houding van geallieerde militairen en Nederlandsche bestuursinstanties geregeld voor de z.g.n. „eerste of militaire phase", die zou verloopen tussehen de bevrijding van Neder landsch gebied en het oogenblik, waarop het geheele bestuur weer aan de Nederlandsche regeering zou overgaan. De opheffing van het Mili tair Gezag, dat in die verhouding de verbindingsschakel tussehen het Geallieerde Hoofdkwartier en het Nederlandsche burgerlijke bestuur vormde, veronderstelt dus ook het einde van de „eerste phase" en zou dus moeten samenvallen met of voor afgegaan worden door de opheffing van de Geallieerde bestuursinstan ties, die bij de afwikkeling va", de oorlogsomstandigheden betrokken zijn. Die ouheffing zou een soort van officieel „vertrek van de Cana- deezen" beteekenen, van wie er ech ter ongetwijfeld nog velen, verbin dingsinstanties zoowel als verlofgan gers, welkome gasten onder ons zullen blijven. LOONEN IN HET BOUWBEDRIJF' Den bouwvakpatroons wordt aan geraden, alvorens de onlangs in on derling overleg vastgestelde loonen uit te betalen, zich eerst in verbin ding te stellen met het college van rijksbemiddelaars, daar dit er zijn goedkeuring nog. aan moet hechten. Zondag is aan <le journalisten te Salzburg medegedeeld, .dat Maandag een belangrijke politie ke verklaring" namens Koning Leopold verwacht werd. De Koning heeft in een boodschap aan het Parlement, die in verzoe nenden toon gesteld was, 'de. verze kering gegeven, dat van zijn kant de onaangenaamheden van I940 ver_ geten zijn Men' houdt in Brussel rekening met drie mogelijkheden: 1. dat de delegatie het bericht meebrengt van 's konings' besl-uit óm af te treden; 2. dat de Koning van Acker verzoekt aan het hoofd der regeering te blij ven, totdat er verkiezingen kunnen worden gehouden, die den Koning ln staat stellen zijn besluit te baseeron op den wil van het volk; 3. dat de vorst weigert af te treden en de Ka tholieke partij aal opdragen haar pogingen voort te zetten tot vorming van een Interim'-regeerlng, die aan blijft totdat er verkiezingen kunnen worden gchoüden. ST. WOLFGANG, 26 Juni. (Reu ter) Van gezaghebbende zijde i4 liier hedenavond vernomen, dat Koning Leopold nooit uien dan ook verzocht Heeft een regeering te vormen. Ofschoon de Koning eenigen tijd geleden had besloten niet af te treden, stelt li ij zich thans terdege op de iioogte van den toestand in België alvorens een definitief besluit te nemen. MELBOURNE, 26 Juni (Reuter). Volgens Radio-Toklo hebben dertig geallieerde oorlogsschepen Balikpa pan gebombardeerd en voor de kust mijnen geveegd, blijkbaar ter voor bereiding van een nieuwe landing op Borneo. Omtrent de geallieerde in vasie op Ternate meldt Radio-Tokio nog, dat het Japansche garnizoen feilen tegenstand biedt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1