UJ iormiü c c 1 2 c S 5 a ci O C H.V ader prijst weerstand van ler'ands katholieken Nijpend tekort aan auto's 0 m m 3 2 C O i o t 9 2 (i w VRIJDAG 29 JUNI 1945 PAGINA 2 Taak voor de toekomst Japan in het nauw Drentsche aardappelen voor Geallieerden 'a£&uu£tvan fud&ununcle Transport een der bases voor herstel DROEVE BALANS 05 u. 0 n Grondslag voor waren vrede Noodcompetitie j O z 0 Z. H. de Paus heeft op 12 Mei van dit jaar een brief gericht aan het Nederlandsche Episco paat, waarin Hij de vastberaden houding van de Bisschoppen en de Nederlandsche Katholieken prees. De brief luidt als volgt: „Aan Onze Eerbiedwaardige Broe- fiers, heil en Apostolische Zegeny Nu de wapenen, tenslotte zijn neergelegd na tallooze en verschrik kelijke rampen, waaronder ook uw lancl te lijden heeft gehad, en nu de dageraad van een beteren tijd nabij schijnt, is het Ons een ernstig ver langen, door middel van dezen Brief u de gevoelens van Ons hart kenbaar te -maken. Zooals gij weet, hebben Wij, zoo spoedig als Wij konden, On zen eerbiedwaardigen broeder P. Giobbe, tit.. Aartsbisschop van Pto- lemais weder naar u toegezonden, om Ons in uw land als Apostolisch Nuntius te vertegenwoordigen. Aangezien echter (lit alleen geen voldoende bewijs schijnt van Onze genegenheid voor u, Is het Onze be doeling op deze wijze een nieuw blijk te geven van Onze goede gezindheid jegens u, een blijk, dat, naar Wij aannemen, door u en uw geestelijk heid en geloovigen niet vreugde zal worden ontvangen. Evenals de verschrikkelijke ver woestingen, rampen en kwellingen, welke in de afgeloopen jaren wel haast de geheele menschheiu hebben bezocht, Ons hart met de grootste droefheid hebben vervuld, hebben Wij ook met bijzonder verdriet en bezorgdheid Onze droefenis gevoeld over het feit, dat uw zeer geliefde volk, dat zulk een verachting voor het oorlogsgeweld bezat en boven dien zoo ijverig was in de bevorde ring' van vrede en eendracht, onder ling begrip en vertrouwen, werd mee gesleurd in dezen vreeselijken maal stroom, welke zulk een schade heeft toegebracht aan zijn vruchtbaren grond en vredelievende bevolking. Niet alleen in uw eigen moederland evenwel, doch ook in de overzeesche gebiedsdeelen van de Nederlanden hebt gij de meest ongehoorde kwel lingen, verwoestingen en rampen moeten verduren, tengevolge waarvan de verkondigers van de waarheid van het Evangelie en het werk der mis- sionneering, dat reeds zoo kostbare vruchten heeft afgeworpen en nog grootere beloften inhield voor de toe komst, de ernstigste beproevingen en tegenslagen moesten ondergaan. Om deze redenen nu hebben Wij. zoo dikwijls Wij in de gelegenheid waren om uw medeburgers verlich ting of troost te schenken, dit blijde en met toegenegenheid gedaan. En zoo dikwijls menschelijke middelen te kort schoten om Onze vurige wenschen te vervullen, hebben Wij, als tolk van en deelgenoot in uw lij den, Onze gebeden gericht tot den Vader van barmhartigheid, de Bron van allen troost, en Hem met aandrang gevraagd, dat Hij de zwaarte van uw lijden mocht verlichten en de zorg van uw hart mocht verzachten, door uwe gedachten op het hemelsche te richten. Temidden van al deze smartelijke en pijnlijke gebeurtenissen echter be reikten Ons berichten, welke Ons een niet geringe voldoening schon ken en Ons hart met vreugde ver vulden. Het was Ons vergund te ver nemen, dat gij in Christelijke sterkte en moedige onderwerping aan den Wil van Go<j op voorbeeldige wijze hen, die aan uw zorgen zijn toever trouwd, hebt voorgelicht. Wij weten, dat gij de onschendbaarheid van het Katholiek Geloof en de heiligste rechten van de Kerk met ijver en met alle kracht, die i-n u was, hebt verdedigd ®n dat ge moeiten noch zorgen hebt gespaard om uw scholen, vereenigingen en genootschappen te verdedigen en de aan uw zorg toe vertrouwde kudde te beschermen, opdat zij niet ten prooi zouden val len aan valsche en verderfelijke leer stellingen, en hen te leiden naar de grazige weiden der waarheid. Evenmin is het ons onbekend, dat een welhaast onnoemelijk aantal be lijders van Ons Heilig Geloof, zoo wel door Gods genade verlichte priesters, als edelgezinde mannen en vrouwen onder de leeken, aan on telbare gevaren met vertrouwen op God weerstand hebben geboden zon der ook maar één schrede te wijken van de wetten van het Christelijk geweten. Helaas is het waar, dat zij in dezen langen tijdsduur zooveel pijn, zooveel onheilen en angsten, die in hardheid alle verbeelding te boven gaan, hebben doorstaan, die zij, indien de barmhartige God hun niet de kracht en de sterkte had gegeven om te vol harden, zeker niet zouden hebben overleefd. In het bijzonder brengen Wij met droefheid in Ons hart in herinnering, hoevelen van uw burgers werden weggevoerd naar streken ver van hun huis en haard en hoevelen van hen werden gevangengezet in concentratiekampen of gedwongen te werken in de mijnen of anderen zwaren arbeid te verrichten, terwijl hun dierbaren ver van hen verwij derd in uitersten angst leefden en door een vurig verlangen naar hen verteerd werden. Eveneens brengen Wij in herinnering, dat niet weinigen, en onder hen ook geestelijken, den bittersten van alle dooden hebben moeten ondergaan. En Wij zien, als ware liet met Onze eigen oogen, hoeveel van uw landerijen zwaar ge troffen zijn door de overstroomingen en hoe in deze streken steden, dor pen en hoeven, die in vroeger tijden tot de meest bloeiende uer wereld behoorden, zijn veranderd in ware modderpoelen. Evenmin bleef het Ons verborgen, dat bijna overal, maar vooral in de Westelijke provincies, honger en ge brek tot een verschrikkelijke hoogte waren gestegen. Wij weten echter met zekerheid, dat velen van Onze zonen en dochters in Nederland al deze be proevingen en rampen bebben verdra gen op een wijze, die den waren vol gelingen van Jezus Christus waardig is, en dat juist om die redenen hun eigen lijden, vereenigd met het lijden van Onzen Goddelijken Verlosser, een bron van redding is geworden en een instrument tot uitboeting van de zonden en tot verzoening van hen zelf en die hun dierbaar zijn met God. Om deze redenen mogen wij verwach ten, dat met de hulp van de Godde lijke Barmhartigheid, uit deze ver schrikkelijke rampen, die gij hebt doorstaan, niet geringe geestelijke ze geningen zijn voortgekomen en dat deze zegeningen hun weldoenden in vloed ook over de toekomst zullen uitstrekken En dat niet weinigen dat gene bereikt hebben en nog zullen doorgaan te bereiken datgene wat de Apostel voor oogen had toen hij schreef: „Ik zal aanvullen in mijn lichaam datgene wat aan Christus' lijden ontbreekt." Het heeft, zooals gij eerbiedwaardige broeders weet, Gods ondoorgrondelijke wijsheid behaagd, Ons aan te sporen tot een gemeenschappelijke inspan ning voor (le vervolmaking en vol tooiing van het werk der verlossing. Dit werk komt ten goede aan Ons en aan al de leden van het Mystieke Lichaam van Christus en zal eveneens ten goede komen aan hen, die noch bereid zijn om boete te doen voor de zonden, die zij hebben bedreven, noch om de verlokking der zinnen te weer staan en die evenmin zichzelf onder scheiden door vrijwillige en spontane zelfverloochening en door kastijding en bestraffing van het vleesch. Daar om is er voor Ons iedere reden om u geluk te wenschen met de Christe lijke sterkte, waardoor gij In staat geweest zijt deze zwaarste Van alle beproevingen te boven te komen, als- wel met de waakzaamheid en zorg, waarmedé gij met inspanning van al uw krachten u hebt toegelegd op het heil van de u toevertrouwde kudde, terwijl gij haar lijden verzachtte, haar pijnen stilde en haar lasten verlichtte. Geheel in het bijzonder -wensch Ik u geluk met de zoo bewonde renswaardige en vurige eenheid, waarmede gij allen, verbonden door banden van trouw aan üw ge- eerbiedigde Koningin en uw wet tige regeering, den gezegenden dag hebt afgewacht, waarop het u ge geven zou zijn te zien hoe uw moederland weer kwam in het be zit van zijn herwonnen vrijheid door vrede, eendracht en voor spoed. Niettemin staat er, zooals gij weet, nog veel te doen. Boven alles is het noodzakelijk, dat er 'n einde wordt gemaakt, niet alleen aan 't wapengeweld, maar ook aan tweedracht en haat. Het is noodzakelijk, dat de geesten weer teruggeleid zullen worden naar de paden der waarheid. Het is nood zakelijk. dat de loop der dingen weer zal beheerscht worden door 'n geest van rechtschapenheid en billijkheid. Het is noodzakelijk, dat de goede fundamenten worden gelegd voor een zoodanig herstel en wederop bouw, zonder welke geen enk el e De Canadeesche infanterie defileert voor H. M. de Koningin O gemeenschap, welke dan ook. kan blijven bestaan. Het is u duidelijk, van hoe groote beteekenis en belangi het in dit opzicht moet zijn, dat de wetten van de Christelijke leer u helder voor den geest moeten staan en dat deze moeten uitstralen zoowel in het leven van ieder individu als in het openbare leven. Het moet ook duidelijk voor u zijn, van hoe groote beteekenis en belang het is, dat de katholieke vereenigingen en orga nisaties van allerlei aard en die ondernemingen, wier taak het is dagbladen te drukken en uit te geven, alsmede andere belang rijke geschriften, zoo spoedig mo gelijk aan u en aan uw kudde wor den teruggegeven in heel hun vroegeren luister en glorie, opdat zij ook op de samenstelling van den wereldlijken staat mogen in werken met hun heilzame kracht. Hef is evenzeer noodzakelijk, dat de kinderen, de opgroeiende jeugd en de volwassenen de zegeningen zullen ontvangen van het boven natuurlijke leven door de Sacramen ten, deze bronnen van goddelijke liefde, en bovenal van een algemeen en dikwjjls ontvangen van de H, Communie. Het moet u allen duidelijk zijn, van welk groot belang het is, dat de gemeenschappelijke inspanning en, de samenwerking van alle bur gers in een geest van eendracht, geleid door den geest van godde lijke liefde, zullen trachten te her stellen alles wat oorlog, tweedracht, twist, ellende en lijden hebben ge bracht over geesten en zielen als een geestelijken en materieelen chaos en verwarring. Boven alles echter, eerbiedwaardige broeders, bevelen Wij u op de meest kracht dadige wijze aan de liefde. Want de liefde en de liefde alleen is sterk genoeg, vooral in de zware beproevingen van den huidigen tijd, om zooveel ellende en zooveel ram pen te genezen. Daarom meenen Wij, dat Wij geen beter besluit aan Ons schrijven kunnen geven, dan met de herhaling van de woorden van St. Jan den Apostel, „dat gij elkander liefhebt" (Jo. 13, 34). WASHINGTON, 29 Juni (UP). Tokio, dat zicli zeer ongerust maakt over een komende Geal lieerde invasie op het Japansche moederland, heeft nu ook een ge vaar in het Noorden van Japan ontdekt. De negende Amerikaan- sche vloot is zeer actief in het Noordelijke deel van den Stillen Oceaan, aldus radio Tokio. Op- het eiland Agattoe in de Ale- oeten is een Amerikaansche berg- divisie gestationneerd, wachtende op het moment waarop zij tegen Japan in actie zal moeten komen. Op alle Amerikaansche bases in het Noorden worden parachute-troepen gereed ge houden. Intusschen hebben gisteren for maties vliegende vestingen meer dan 3000 ton brandbommen geworpen op de op Kioesjioe gelegen havens Sasebo, Moji en Nobaka en op de industriestad van Hondo Okayama. In de wateren, tusschen Japan en Korea werden 12 schepen vernietigd en 11 beschadigd. Ook in het gebied van Borneo zijn vloot en luchtmacht der geallieer den actief. Langs de geheele kust van Borneo werden explosieve en brand bommen op de kustplaatsen gewor pen. Balikpapan vooral moest het zwaar ontgelden, daar zich hier ook de vloot In het bombardement mengde. Eienige dagen geleden is een trein van 35 wagons, geladen met aard appelen, naar Duitschland vertrok ken. Naar van qfficieele zijde werd medegedeeld zijri deze aardappelen bestemd voor de bezettingstroepen in Duitschland, zulks ingevolge een speciale ruilovereenkomst, die des tijds met de Geallieerden is geslo ten B Het tempo van den economischen wederopbouw is in de eerste plaats afhankelijk van de mogelijkheden om grondstoffen, goederen, brandstoffen vooral, naar industriecentra en ge teisterde streken te vervoeren. Het zwaartepunt van het transport ligt op het toch reeds zeer belaste wegver- keers-apparaat. De autoriteiten verwachten dat de ijver, waarmee men indertijd de wa gens heeft verborgen, recht evenredig zal zijn aan dien om ze ter beschik king te stellen voor den wederopbouw en het herstel van het economische leven. In het schreeuwend tekort aan auto's moet zoo goed mogelijk wor den voorzien. Het ligt in de bedoeling van de geallieerden om de wagens, welke bij de capitulatie in handen van de hier aanwezige Duitschers wa ren, over te dragen aan de Nederland sche overheid, in hoofdzaak ten be hoeve van het civiele verkeer. Aan den anderen kant zal het, in verband met administratieve moeilijkheden, niet mogelijk zijn op korten termijn onze wagens, welke zich in Duitsch land bevinden, terug te halen. Ook het tekort aan vrachtauto's is uiterst nijpend. Van de ongeveer 45.000, welke hier vóór den oorlog lie pen, zijn er slechts even meer dan 7000 over. Door aanvoer vanuit En geland in hoofdzaak van tweede- handsche legerwagens hoopt men eenigszins het tekort aan te vullen. Dit zal echter, in verband met de be schikbare scheepsruimte, slechts be trekkelijk langzaam kunnen geschie den. Het kolentransport, dat zoo uiterst belangrijk is. geschiedt zooveel mo gelijk per schip, het voor kolen meest aangewezen transportmiddel. Gedeel telijk wordt aldus het zwarte goud langs de Zuid-Willemsvaart naar de industriecentra vervoerd, gedeeltelijk ook langs het Albertkanaal in België en vandaar verder per spoor. Over de grootte van de binnenvloot zijn nog niet voldoende gegevens be schikbaar. Wel is gebleken, dat vele schepen betrekkelijk weinig beschadigd zijn. Eenige honderden zijn dan ook bereids weer gerepareerd. Het meest nijpend is het gebrek aan sleepbooten, vooral aan zware, voor Maas- en Rijn vaart. Het zal een krachttoer zijn er voor te zorgen, dat de ontwikkeling van het vervoersapparaat gelijken tred houdt met de toeneming van de hoe veelheid goederen, welke ten vervoer wordt aangeboden. Cp Zondag 9 April van het vorig jaar werd Beverwijk. opgeschrikt door het ontstellende 'bericht, dat dr Büller, geneesheer-directeur van het Roode Kruis-ziekenhuis, in zijn woning door ongure elementen was doodgeschoten. Men bracht dit In verband met het feit, dat kort te voren een aanslag was gepleegd op den beruchten W.A.-man H. v. d. Bergh, werkzaam op het arbeidsbu reau te Haarlem. Vrijdag 14 April werd de N.S.B.-er De Graaf op klaarlichten dag ver moord. Vroeg in den morgen werd alles afgezet door de Grüne Polizei, die een urenlange razzia hield op jongemannen van 17 tct 25' jaar. Met meer dan 503 jongens vertrok ken zij naar Amersfoort. Na enkele weken In dit kamp verbleven te heb ben, werden deze Beverwijkers op transport naar Duitschland gesteld en daar ofwel als politieke gevan gene ln vernietigingskampen of wel als dwangarbeider te werk gesteld. Reeds vrij spoedig kwamen doodsbe richten binnen van jongens, die bezweken waren. Langzamerhand zijn verschillende dingen uitgelekt en het is komen vast te staan, dat velen werden mishandeld en uitge hongerd. Sommigen werden doodge slagen. Hoe groot het aantal slacht offers Is, valt nog niet bij benade ring te zeggen. In menig Bever- wijksch gezin heerscht thans diepe rouw. ZUSTER HORTENSE BEDIEND Naar wij vernemen is zuster Hor- tense, retcrice van het R.K. Lyceum Voor Meisjes te Haarlem, van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Hoewel er geen ernstig levensgevaar is, verergert haar toe stand. In (le St. Josephkerk aan de Jans straat te Haarlehi wordt Vrijdag 6 Juli om 8 uur een danklof gecele breerd voor alle katholieken uit Haarlem. Daarbij zal een toewijding aan het H. Hart van Jezus worden gehouden. n een te VATICAANSTAD. 27 Juni. (A.F. P.) Z.H. de Paus aside in een rede ter gelegenheid van een audi ëntie, gegeven aan Amerikaansche officieren, dat zij ervan doordrongen moesten zijn, dat er alleen vrede mo gelijk was door een terugkeer tot God en de bescherming der recht vaardigheid en naastenliefde tegen geweld en aanranding. Z.H. vervolg de: „Biet is niet te verwonderen dat er in de landen, die door het oor logsgeweld verweest zijn, een hevige reactie optreedt." En Z.H. eindigde met den wensch, dat de verant woordelijke personen de massa zou den beschermen tegen hen, die de huidige moeilijkheden tot eigen, voordeel uitbuiten, en dat die man nen aan de macht zouden 'komen, die de belangen van het vaderland boven hun persoonlijke ambities zouden stellen. In een onderhoud dat wij had den met Karei Lotsy, voorzitter van den K.N.V.B., deelde deze ons mede, dat de komende voetbal competitie per se een noodcom petitie zal moeten zijn. Echter is hierbij de bepaling gemaakt, dat de clubs naargelang het in deze competitie bereikte resultaat een plaats zullen krijgen in de hierop aansluitende bekercompetitie. De kwestie van het al of niet houden van promotie- en degra datiewedstrijden, alsmede die van het gesloten seizoen, zullen in de bondsvergadering opnieuw behan deld moeten worden. Onze vraag of de huidige situatie niet bij uitstek geschikt was om de al zoo lang beoogde reorganisatie van het competi tieschema door te voeren, beant woordde de heer Lotsy bevesti gend. Daarmede komt dus op nieuw het hoofdklasse-probleem in het geding. \tch- r De Koninklijke Nederlandsche Marine voor het Paleis i(AnefoW. v. d. Poll) Directeur: J. J. W. Boerrigter Waarn. Hoofdredacteur: Mr. L. G. A. Schlichting z

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2