nZ E ra 3 3 3 Be steile weg I Oagra «O 0) a 0) "a Het hart van Nederland klopt weer <0 C C 2 K 9) 2 0 Gced huwelijk *- VRIJDAG 29 JUNT 1945 „Herrijzend Nederland" tot 1 Augustus (Vervolg van pag. 1) Een ver visioen werkelijkheid Ook een brug-leggende tank ontbrak niet in den stoet Parade der Canadeezen Défilé der burgers Haarlem op klompen Oranjefeest van buurt- vereenigingen Groenten op 36 PAGINA 3 li Hoe ernstig de toestand is, waarin ons land, nauwelijks bevrijd in E'uropa en nog midden in den oorlog met Japan in het Verre Oosten, momen teel verkeert, blijkt wel uit de woerden, die Hare Majesteit Woens dagavond sprak: „Nu of nooit." Het is in dit kader, dat de nieuwe mi nister-president, prof. W. Schermer- horn, het program van het nieuwe kabinet ontvouwde. „Nu of nooit" en daarom moest de regeeringsverkla- ring wel vrij radicaal klinken. De minister zette zijn program, in een voor ons land ongewoon lange rede van bijna anderhalf uur, uiteen, en gaf in groote trekken den weg aan dien het Kabinet wil bewandelen om tof herstel en vernieuwing te ko men. Het is een weg, waarop het Nederlandsche volk, hoewel nog on wennig, het Kabinet zal kunnen vol gen. Uit heel het program blijkt, dat het een steile on moeilijke weg zal zijn dien we allen zullen moeten gaan en menig struikelblok zal moe ten worden opgeruimd en menige hindernis zal moeten worden geno men. Vanzelfsprekend moet de oorlog tegen Japan het belangrijkste punt. zijn, waarop alle krachten van leger en vloot zich moeten concentreerên. Daarop volgt de ontwarring van het kluwen, waarin heel ons volk tenge volge van vijf jaar Duitsche bezet ting is verstrikt geraakt. Wij moe ten terug naar de normale gezags verhoudingen en daarom zijn wij verheugd, dat de regeering aankon digt, dat dit overal zal geschieden, waar zij op goede gronden mag ver wachten, dat het civiele bestuur vól kernen in staat is de bestuurstaak volledig over te nemen. Wanneer wij eenmaal den goeden draad gevonden hebben om den kluwen te ontwarren, zal wellicht een compromis-oplos sing gevonden kunnen worden om het nocdparlement te laten fungee- ren. Ook de zuivering, een uiterst precaire onderneming waarbij veel tact en doorzettingsvermogen ver- eischte is, wil de regeering krachtig aanpakken. Dit zal snel en afdoende moeten geschieden, wil de regeering hier niet een struikelblok vinden, dat haar val zou kunnen beteeke- nen. Wat de minister-president over de te nemen financieele maatrege len zeide was bekend en wij betreu ren het, dat hij dit blijkbaar moei lijk nader kon 'preciseeren. Wanneer men alom den zwarten handel nog ziet bloeien als in den donkersten tijd onder de bezetting, dan is het tóch wel heel dringend noodzakelijk dat hier op korten termijn met zeer krachtige hand wordt ingegrepen. Toe te juichen valt, wat de premier zeide over de rechtsorde van den arbeid en alles, wat daarmede sa menhangt. Efen strakkere lijn zouden we gaarne zien gevolgd bij het ver schaffen van werk voor de vele dui zenden arbeiders, die dringend ver langen om eindelijk eens de handen uit de mouwen te kunnen steken en er niets voor voelen weer voor jaar en dag in een steunregeling te val len, al draagt zij dan een ander karakter dan de vroegere steun. Het is slechts een korte opsom ming, die we momenteel kunnen ge ven van de .vele maarregelen, die de regeering denkt te nemen. De wil is er, het team, dat voortrekker wil zijn, draagt, zooals wij reeds eerder schreven, ons vertrouwen weg, het komt nu aan op daden. Nu of nooit! Deze daden wachten we af. Belang rijk is, dat de regeering duidelijk dén weg ziet, die naar een toekomst leidt, die ons land en ons volk weer zijn voorname positie op staatkundig en economisch gebied zal terugge ven. Wij moeten ons er echter van bewust zijn, dat het een steile, moei lijke weg zal zijn die ons daar heen voert. De Dam tijdens het defile Naar wij vernemen, heeft de mi nister van E'innenlandsche Zaken, onder meer in verband met nog te troffen voorzieningen, den datum,* waarop „Herrijzend Nederland" zijn radio-uitzendingen zal beëindigen, en de door hem ingestelde radio commissie deze taak zal overnemen, nader bepaald op 1 Augustus 1945. Duitsche door waterkracht verkre gen electrische stroom zal spoedig ge bruikt worden voor het herstel van uitgebreide industrieele gebieden in het Saarbekken, en in Nederland en België. Het zal ongetwijfeld voor zeer ve len, die zich langs de Noorder Am- stellaan en in de Ferdinand Bolstraat hadden opgesteld, in de hoop den koninklijken stoet te zien langs rijden, een groote teleurstelling zijn geweest, dat de koninklijke auto niet de Berlagebrug opzwenkte, maar langs de Weesperzijde naar de Cein tuurbaan bij de St. Willibrorduskerk reed en vandaar, de Stadhouderskade volgend, het centrum van de stad bereikte. Hoe meer de stoet'het hart der stad naderde, hoe dichter de drommen imenschen werden, die langs den weg opeengepakt stonden achter de volmaakt ordelijke afzet ting van de Canadeesche politie. Wie achter in den stoet meereed zag hoe de menigte golfde overal waar de koninklijke auto voorbijreed. Met hoeden, zakdoeken, vlaggetjes en al les wat verder maar geschikt be vonden was om mee te zwaaien, wuifden de Juichende menschen H. M. een geestdriftig en ontroerd wel kom toe. Vijzelgracht, Vijzelstraat, Muntplein en Rokin zagen zwart van de mensehen, die op de trottoirs let terlijk geen vierkanten decimeter onbezet lieten. Tusschen deze on overzienbare hagen van menschen, die als het ware de eerewacht vorm den van de Amsterdamsche burgerij, reed de stoet naar den feestelijk ge- tooiden Dam, waar het grijze paleis wachtte op de in den dienst van Haar land en volk vergrijsde Vor stin. Om kwart vóór twaalf reed de Koninklijke stoet den Dam op. De Canadeezen speelden, het Wilhel mus en de koninklijke standaard ging omhoog uit den koepel. De wind trok de vlaggen strak en deed de wimpels wemelen om den vrij heidsboom. Overal klonk gejuich en werd gewuifd. De Dam, het hart van Nederland, klopte weer en werd als herboren. Want al scheen dit alles oud en vertrouwd, het was toch anders. Zooals de wolken tel kens voor de zon schoven en licht en schaduw elkaar afwisselden, zoo waren 0ok de vreugde en het feest betoon wel niet getemperd, maar toch verdiept door den*?rnst van het oogenblik, den zwaren, nog niet vol- streden strijd en het leed om zoo veel offers, open wonden nog in het lichaam der natie. H. M. de Koningin, begroet dooi de autoriteiten, betrad Haar pa leis en nu wachtten de duizenden op het groote oogenblik, dat zich de deuren der eerste verdieping zouden openen en, als zoovele malen voorheen, de Landsvrouwe op het balcon zou komen om de hulde der bevolking in ontvangst te nemen. Om twaalf uur kwam er beweging achter het glas in lood en een oogenblik later ver scheen Zij in de deuropening, H. M. de Koningin, en trad naar bui ten den bouquet van witte anjslie - ren in de hand. Er werd iets stil in allen, die het zagen. Men wuifde en juichte wel, maar ieder voor zich beleefde dezen aanblik als de schoonste bevestiging van Neêr- lunds herwonnen vrijheid, dronk dit beeld in, dat zoolang in misère en druk als een ver visioen was geweest. Maar reeds vroeg een ander beeld de aandacht. Van het Dairgrak na derde het neuzelend gerucht van tientallen doedelzakken. Nooit ge hoorde klanken op het- oude Dam plein. En dadelijk daarop ook een nooit gezien schouwspelae machtig ste militaire parade, waar de Dam ooit van getuige was geweest. 15.000 Canadeezen, onder bevel van Briga dier H. P. Bell Irving, marcheerden of reden voorbij achter de muziek van 14 doedelzakkorpsen, naar wel ker uitmonstering de Amsterdam mers hun oogen uitkeken. In volmaakte orde trokken de kha- kibruine gelederen, geweren geschou derd, voorbij, eindeloos rij na rij: stoere, zongebruinde kerels, licht en veerkrachtig marcheerend, de bevrij ders van Nederland. En na hen rol den gemotoriseerde artillerie en lich te tanks voorbij, blinkend opge poetste oorlogsmachines, bemand door kerels met ijzeren koppen, waai de oorlog zijn merk in had gegrift van doodsverachting en vastberaden heid. Zonaer ophouden kwamen zij den Dam opgezwenkt, brachten vóór het paleis een saluut door langzaam de kanonloopen te heffen ais stalen mammouths hun slurven. Het hoog ste woord hadden de formidabele Sherman-tanks, die rammelend en piepend op hun zware rupsbanden met daverend motorgeronk de mu ziek der Canadeezen overstemden. Veldartillerie volgde, anti-tankge- schut, lang en laag, op héél korte wieltjes, kwaadaardige taxhonden gelijk, en luchtafweer, alles gemoto riseerd, een Valentine „bruggen leggende" tank en een'40 tons tank transportwagen. En tot slot weer marcheerende soldaten, maar dit maal Nederlanders, Mariniers, die met extra applaus werden begroet. Want dit keurkorps van ouds maak te ook thans een voortreffelijken in druk en vervulde de harten der toe schouwers, na al het machtsvertoon van den bondgenoot, met voldoening en trots. Drie kwartier had de parade ge duurd. Het was nu kwart voor één. Fanfareklanken leidden het défilé van bevrijd Amsterdam in, dat onmid dellijk achter de parade aansloot. Als eerste trok de N.B.S. voorbij, achter de vlaggen van Amsterdam en de ver- eenigde naties, ephte vrijheidsstrijders, velen haveloos als sansculotten na de welgekleede en geschoeide soldaten. Maar allen stram en militair in hun blauwe of grijze overalls, met helmen, blootshoofds of eenvoudig, maar in burger. Zij marcheerden op hun beurt langs deKoningin, Die groetend ge tuigde van Haar groote waardeering. Hare Majesteit had de N.B.S. nog willen afwachten, thans-gaf Zij ech ter den wensch te kennen zich terug te trekken. De vermoeienis van den dag en de aandoening van het oogen blik hadden reeds veel van Haar krachten gevergd. Dat juist de groep der luide toegejuichde spoorwegman nen na Haar binnengaan zou pas- seeren, deed-Hare Majesteit, toen Zij er achteraf kennis van kreeg, veel leed; Zij noodigde tegen den middag een deputatie bij Zich ten paleize. Onder de oogen der militaire en burgerlijke autoriteiten duurde het défilé tot ftalf drie. Niet minior dan 15.000 deelnemers met 110 «praal wagens trokken voorbij. Naast tal van deputaties uit het geheele Am sterdamsche. leven waren vele groe pen en voorstellingen gewijd aan den achter ons liggenden oorlogstijd, den herwonnen vrede en hoopvolle toe komst. Op het défilé volgde de op tocht door de stad. 's Middags verleende H. M. audiën- .tie in de groote zaal van het paleis 'en maakte tot slot een langen rijtoer alvorens zij de stad verliet. Overal langs den weg was reusachtige be langstelling en geestdrift. Het driedaagsche bevrijdingsfeest werd 's avonds besloten met een groote vergadering in de Apollohal en vuurwerk" in Noord en Zuid. Overal in de buurten werd tot het zeer late uur feest gevierd. De waarnemend directeur van den distributiedienst voor het district Haarlem maakt bekend, dat voor enkele groepen van de bevolking de gelegenheid bestaat, een paar klompen te krijgen. Al leen degenen, die bij de Voedsel voorziening werkzaam zijn, en kin deren uit groote gezinnen komen hiervoor in aanmerking. Onder overlegging van de tweede distri butiestamkaart kunneh aanvragen worden ingediend op de afdeeling Schoeisel in het kringbureau Zijl straat 62. Binnenkort wordt- er in Haarlem ook een partij ledsrschoenen ver wacht. Het feit, dat men voor éen paar klompen In aanmerking kan komen, kan van invloed zijn bij de beoordeeling van de aanvragen voor dit schoeisel. Ofschoon er geen groot algemeen bevrijdingsfeest in de gemeente Haarlem georganiseerd is, hebben toch de buurtvereenigingen op den verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhaxd eenige feestelijkheden op touw gezet, hoofdzakelijk voor de jeugd, die in al de bezettingsjaren wel heel weinig genoten heeft. Tal. rijke kleintjes hebben nog geen enkel oranjefestijn meegemaakt, Donderdagavond werd een herden king gehouden van de gevallen Ne derlanders bij de Jan Gijzenvaart- brug. Groot en indrukwekkend was de stoet, die zich van het Soenda- plein naar de plaats der fusilleering begaf, die geheel bedolven werd door kransen en bouquetten, welke de jongens en meisjes daarop leg den. Hedenmorgen vroeg trokken muziekverenigingen bij wijze van reveille door Haarlem om alle bur gers uit te noodigen de vlag uit te steken. Jong en oud begaf zich al spoedig op straat om te genieten van de gezellige stemming'. De kin. deren uit het Kleverparkkwartier gingen naar het sportterrein aan de Kleverlaan om deel te nemen aan de vele aardige wedstrijden. De Vereeniging Koninginnedag presen teerde den kinderen van haar leden een bioscoopvoorstelling in het Frans Halstheater, die zeer in den smaak viel bij het jonge volkje. Op bon 36 van de M.G.-kaart werden of zullen de groentehande laren nog bevoorraad worden met een bos peen, een halve bloem kool eerste soort, een bloemkool tweede soort, 250 gram snijboonen en 250 gram postelein of andijvie. SPORT IN HAABtLEM Heden, Vrijdagavond, om 7 uur wordt in het Heemsteedsche Sport park een wedstrijd gespeeld tus schen een sterk Engelsch Militair voetbalteam en RCH. Het honkbalprogramma voor a.s. Zondag luidt: S.C. HaarlemHCK; RSH—HHC; EDO—HFC Haarlem. Veel moeders, babies en kin* deren hebben in oorlogstijd} aan DAGRAVIT 'n belang.' rijk deel van hun gezondheid! te danken. Binnenkort kunne»' we weer net zooveel maken^ - als Nederland noodig heeft? O.A. 0* Graal's Handel Ind. DAGRA C.V, Pharm. Chtmische Fabrieken, Oiemen. Vier jaar geleden werd in onze stad een Katholiek Bureau voo» Huwelijksvoorlichting opgericht, spe- ciaal voor verloofden en jonge echte lieden. Reeds aanstonds bieek, dat dit bureau, onder de voortreffelijke, leiding van secretaris H. W. Agterof pr. en dokter P. Tervooren, in een dringende behoefte voorzag. Het spreekuur, zoowel v4n den geestelij ken als medischen leider was druK bezocht; menig huwelijk werd ver beterd en menig tijdig gegeven ad vies voorkwam een ongelukkige echt verbintenis of hielp een misverstand of verkeerd begrip uit de wereld. In de periode van 15 Mei 19441945 behandelde de zielzorger 97 nieuwa gevallen met 161 bezoeken en de medicus 69 met 109 consulten. De meeste „patiënten" kwamen uit eigen beweging en de onderwerpen vertoonden een bonte mengeling, waarbij nieuwe, door den oorlog ont stane vraagstukken soms moeilijke adviezen eischten. De nooden van het laatste oorlogsjaar hebben op de werkzaamheden echter remmend ge werkt. Thans bffleeft het bureau een zeer drukken tijd, waaraan de terugkomst van onze mannen uit het buiten land en het herstel van het gezonde gezinsleven niet vreemd zijn. De totale oorlog heeft niet alleen mate rieel, maar cok geestelijk veel kapot gemaakt; hulzen stortten ln elkaar, maar ook huwelijken en verlovingen hebben zware bombardementen moe ten doorstaan. Veel zal er herrijzen. Het is echter gemakkelijker een huis te bouwen dan een huwelijk te her stellen. En een ieder begrijpt van. hoeveel belang het voor de toekomst van Nederland ls, dat gezonde jonge menschen een goed huwelijk sluiten om tot een gelukkige huwelijksbele ving te komen. Daarom wijzen we, juist in deze dagen, nog eens met nadruk op het bestaan van het Ka tholiek Bureau, dat gevestigd is aan de Parklaan 75 en waar secretaris Agterof eiken Dinsdagavond van 7-30—8.30 uur spreekuur houdt. De medische leider ls eiken dag van 1.30 2.30 uur in zijn woning Maurits- straat 9 te consülteeren. Valsche schaamte dienen degenen, die met een moeilijkheid rondloopen, of meenen, dat hun vraagstuk wol zéér discreet is, opzij te zetten. Wan neer zij eenmaal den weg naar bet geluk dat ook, hce paradoxaal liet moge klinken, in een op tijd verbro ken verloving kan schuilen ge vonden hebben, zullen zij hun raads man dankbaar zijn voor de ontvan gen leiding en adviezen, zooals de honderden in de afgeloopen vier jaren. Cnder Gods zegen zal ook dit in stituut in de nïuwe, betere periode krachtig medewerken aan den op bouw van ons vaderland. Van Beverwijk uit zijn dezer dagen acht auto's van de transportcolonne van het Roode Kruis vertrokken, om gewonde Nederlanders uit Duitsch- land af te halen en om naar vermis ten te zoeken. De verjaardag van Prins Bernliard werd vanochtend ln het Bosch- en Vaartkwartier geopend met een ge- costumeerden optocht. Zondag om 7.30 uur zal 't Spaarn- damsch Fanfarecorps „Kunstkring'' een concert geven te Spaarndam. De eerste ledenvergadering van de Ned. R.K. Vereeniging van handels reizigers en handelsagenten „St. Christoïfel" afdeeling ,st. Paulus" wordt gehouden Vrijdag 6 Juli om 8 uur ln hotel Royal. 0s. Slomp en pater Bleys, resp. de oprichter van de Landelijke orga nisatie voor hulp aan onderduikers en provinciaal leider der L.O. in het Zuiden, spreken Maandagavond a.s, in het Concertgebouw over „Wat is de geestelijke achtergrond van ons illegaal werken?" SPORTDAG TE HOOFDDORP Te Hoofddorp wordt op 3 Juli a.s.' een groote sportdag gehouden. Er zijn o.m. een ruiter-demonstratie, een gymnastiekuitvoering en een voetbalwedstrijd tusschen een elftal van het Britsche bezettingsleger en ETO. De baten komen ten voor-: deele van Volksherstel. BURGERLIJKE STAND Geboren: H. Kist-van Hgerden, d; A. M. van Oeffelen-van der Hulst, z; M. Boutellier-van Dee, d; E. J. W. Boons-Meijer, d; A. H. de Korte- Enderman, z; M. H. van Breukelen- Proost, z; A. Mulder-de Groot, z. Overleden; M. M. G„ 4 j., d. van G. Ruiter, Kamperl.; M. M. Korte- kaas-Kraakman, 54 j., Lombokstr.; J. J. Kofoed, 72 j., Wester houtpark; F. J. G„ z. van P. W. G. v. d. Hey- den, van Nesstr.; A. S. de Wilde- Meijer, 74 j., Bataviastr.; P. G. J. Sernce, 43 j., Z.B. Spaame; G. Zwart- SchuurmanS, 76 j., Orionweg. Ondertrouwd: A. N. Alphenaar en M. Rietveld; J. M. van Rossum en G. T, Duijn; A. Keessen en J. C. van Bragt; C. W. G. Koster en M. van Loevezijn; J. P. A Consent en ML A. Dubbc; G. E. P er en G. Over- beek; L. Llgtvo S. Koekkoek; C. Zut en P. I van Deudekom; G. Dekker en 3. Dubbelman. Gehuwd; G Itosies en A. S. Wie- clawska; M. Wilhelmus en E. Hore man: J. L. Oolders N. Kalpeta; S. van Devon' er en D. Vleghert; J. A. Weber en H. Jacobs; H. P. van Diest en J. D. jonkman; W. Oppersma en T. Groeneveld; L. M. Verwoerdt en L. S. Groeneveld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3