De Prins rijdt door Nederland Een geheim dat uitlekte Beieren naar zelfbestuur De zeeëngten 69ste JAARGANG No. 23277 ZATERDAG 30 JUNI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 Telefoon 21543 en 21544 a» - k 419 Abonnementsprijs 26 cent per week In Amsterdam „Groote Drie" volgende week in Potsdam? Consistorie in December Vrij van Pruisischen invloed Bommen op Japan Industrie verplaatst Stalin generalissimus Nieuwe postzegel van IVi cent -J Prinses Juliana in New York Prinselijk jacht terug Laatste poging van Koning Leopold? Byrnes opvolger van Stettinius? De katholiek en het amusement NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT CVan onzen specialen verslaggever) Er loopen weer vrije wegen door Nederland, en op een daarvan rijden op dezen Vrijdagmorgen onder de prille ochtendzon zes jeeps met officieren, twee jeeps met militaire politiemannen en twee motorrijders. De officieren dragen allen een witte anjer uit hun borstzak, dus zilt in de voorste jeep Prins Bernhard. De Prins maakt op zijn verjaardag een feesttocht door de vrije steden van Westelijk Nederland achter het stuur van zijn jeep, die vroólijk over de wegen snort, de heele stoet achter hem aan. Na den middag wordt de feestreis voortgezet en het blijftf onder een stralende zon een blijde reis: jui chende intochten in vlaggende ste den, eerewachten van B.S., sierlijke oudg stadhuizen, hartelijke woorden, een gezellig gesprek, een sigaret. Tusschen Den Haag en Haarlem is er midden op den weg „Halte BennebroekDuin" staat er op hét verlaten tramhuisje langs de roes tige rails een oogenblik van op onthoud. De Prins stapt uit. Hij laat zich fotografeeren en fotografeert zelf. Vrouwen komen uit hun huizen met inderhaast uit den tuin geplukte bloemen, dia zij den Prins zelf aan bieden. Te Haarlem, waar de Groote Markt davert van het Wilhelmus. Alkmaar, waar het zwart staat van de menschen en waar op het stad huis de oude Edammer nog even pittig smaakt als voor den oorlog. Door de Zaanstreek en dwars door Zaandam gaan wfl tenslotte naar Amsterdam, maar Amsterdam schijnt om zes uur al naar huis te ztjn, zou men kunnen denken als wij door de leege straten naar het Paleis rUden. Amsterdam blijkt echter op den Dam te staan. Een geweldige gerè- Om zeven uur begint de reis op het hoofdkwartier der Nederlandsche Bin- nenlandsche Strijdkrachten in Apel doorn en om acht uur staat de burge meester van Utrecht voor zijn stad huis met om hem heen een groote schare verbaasde Utrechtenaren, om den Prins te ontvangen. Zij was een geheim deze reis, maar er zijn ge heimen, die uitlekken; er zijn ge heimen, die moeten uitlekken, wil men er pleizier van hebben. In dit geval was het cordon der stilzwijgend heid net poreus genoeg om op tijd door te lekken en zoo staan er dus heel veel Utrechtenaren om acht uur al bij hun stadhuis zonder er het rechte van te weten, maar Juist weer zeer verrast, wanneer zij ln die voor ste Jeep plotseling Prins Bernhard herkennen. Men Juicht en zingt en de Prins Inspecteert een groote eerewacht van de B.S. die voor het stadhuis staat opgesteld en op het stadhuis feliciteert de burgemeester den ja rigen Prins. Het is een staande re ceptie, vroolijk en hartelijk, en na een half uurtje rijden er weer zes jeeps over een vrijen Nederlandschen weg en ln de voorste daarvan ligt een rui ker anjers met linten ln de Neder landsche kleuren. We komen nu in Rotterdam en daar staat burgemeester Oud op het bordes van zijn stadhuis midden tusschen de landelijke dreven, die karakteristiek zijn voor een stadskern anno 1945. Ook hier B.S. en binnen een toespraak van den burgemeester, kort en krachtig, Wuivende menschen, zeer voldaan om dat zt) het schouwspel net gesnapt hebben en zeer Ingenomen met dit sportieve gezicht van een Prins ach ter het stuur van een Jeep. Delft. Hier is het cordon der stil zwijgendheid meer dan poreus ge weest; het moet een gat bezeten heb ben zoo groot als een poort waar een volksmenigte door kon stroomen, want half Delft staat op de Markt voor de Kerk. waar Prins Bernhard binnen gaat, om, terwijl het orgel het Wil helmus speelt door het hooge, koele licht te schrijden naar de nog in oorlogsverpakking ingekapselde graf. tombe der Oranjes en in den graf kelder een krans te leggen op de tombe van den Zwijger, wiens vrij heidsideaal thans levender en strijd baarder is dan ooit. In Den Haag is het zelfs moeilijk om tusschen de menschen door te karpen en op het deftige stadhuis wordt het onder het genot van een glas eerewijn zelfs zeer gemoedelijk, nadat burgemeester de Monchy in geuren en kleuren het verhaal heeft gedaan van de manier, waarop Den Haag vijf Jaar geleden clandestien Prins Bernhard's eersten verjaardag in bezettingstijd heeft gevierd. In het gezelschap verschijnen hier ook mi nister Meynen en generaal Dijxhoorn om den Prins te feliciteeren. En bij het verlaten van Den Haag rijdt de Prins nog langs de Frederik- kazerne, waar de heele bezetting der B.S. staat aangetreden om het geweer voor haar opperbevelhebber te pre senteeren. Dan is het middag en in een rustig restaurant tusschen de boomen in het Wassenaarsche wacht de koffietafel. LONDEN, 29 Juni (Reuter) - De voorbereidingen voor de samenkomst van de „Big Three" zijn bijna vol tooid, schrijft de Daily Telegraph Algemeen wordt verwacht, dat Chur chill. Truman en Stalin zullen bij eenkomen te Potsdam tegen het einde van de volgende week en dat de besprekingen de geheele week tusschen 9 en 16 Juli zullen voort duren. Tot de te behandelen kwes ties zouden ook de aanspraken be- hooren van Nederland, België en Frankrijk op Duitsch, resp. Italiaansch grondgebied. -. jonden, 28 Juni (Reuter) In 3f'-Ca^?°,he dringen acht men het jk dat z' H' c'e Paus in December een consistorie bijeen zal roepen voor het creëeren van nieuwe Kardinalen. Het aantal Kardinalen is tot 40 geslonken, terwijl het col lege b(j voltalligheid 70 leden telt Het is reeds acht jaar geleden dat het laatste consistorie gehouden werd. Men meent dat Z. Heiligheid overweegt het aantal Kardinalen tot 100 uit te breiden om een grooter aantal niet-Italiaansche Kardinalen té kunnen opnemen. Onder de te benoemen Kardinalen «ouden volgens den correspondent van de Daily Telegraph Mgr. Griffins, Aartsbisschop van Westminster, en Mgr. Spellman, Aartsbisschop van New York, behooren. wacht van Landmacht en Irené- brigade met tamboers en hoornbla zers, die hun saluut spelen, terwij] de Prins uitvoerig de rijen inspec- tccrti Op het Paleis zijn B. en W. en in de Burgerzaal staan honderden vertegenwoordigers van Landmacht en Binnenlandsche Strijdkrachten. Generaal Koot, oudste officier en gewezen opperbevelhebber der Bin nenlandsche Strijdkrachten, houdt een korte toespraak, die uitloopt op een „Hiep hiep hoera". De Prins antwoordt rustig en hartelijk. Daar na komt het vaderlandsche verjaar dagglaasje en de Prins gaat rond om met iedereen te praten. Bent U tevreden over deze reis. Koninklijke Hoogheid? Ja, het is een prachtig geslaag de tocht geweest. En ik ben blij, dat ik eindelijk eens een dag van mijn bureau af wa3. Om kwart voor acht rUden zes Jeeps van den juichenden Dam weg, tien minuten later staat de Prins 'een roerloos lang saluut te brengen bij het gedenkteeken van de gefusiUeerden in de Apollolaan en weer een kwartiertje later stapt ln de bnurt van Schiphol, midden op den weg naar Den Haag, Prins Bernhard ujt zUn jeep en ln een klein Moth-sportvllegtulgje. De motor wordt aangezet: rrrttt, daar «weeft hU al ln de lacht boven ionze hoofden. W(j wulven hem na en hU verdwijnt ln de kalme avond lucht ia de richting van het Boo. De verslaggever wrUft al zijn -er varing van vele jaren uit zijn oogen, dia vele en andere dingen gezien hebben. Zoo maar even op den weg stijgt een Prins de lucht in. Het 's 1645 en dit is het pakkende slot van een volmaakten dag. MÜNCHEX, 29 Juni (A.P.), „De Amerikanen zullen op 1 November het bewind ln Beieren volkomen aan de Duitschers kunnen overlaten, wanneer de evolutie die wij de afge- loopen twee maanden geconstateerd hebben aanhoudt", aldus heeft de militaire gouverneur van het door de Amerikanen bezette Beieren, kolonel Charles Keegan, vandaag verklaard. De Duitschers kunnen de zaken in Beieren zelf in handen nemen, na tuurlijk met Amerikaansche troepen, die centrales, oorlogsindustrieën e.d. blijven bewaken. In verband met deze voorspelling heeft de door Keegan tot president van Beieren benoemde dr. Fritz Schaffer ver klaard: „Wanneer het militaire ge zag politieke actie zou toestaan, zou de Belersehe volksparty binnen zeer korten tyd kunnen werken. Beieren zou vrijgemaakt worden van Pruisi- schen Invloed en tot een Belerschen Staat worden, onafhankelijk en ver antwoordelijk voor zyn eigen zaken." Het Beiérsche militaire bestuur heeft opdracht gegeven, dat alle Duitschers, die deel hebben uitge maakt van de SS of van de Gestapo zich onmiddellijk moeten melden ter registratie van hun eigendommen. Het decreet vraagt van de betrokke nen een lijst van alle eigendommen, fondsen, en kostbaarheden, die SS- of Gestapoleden bezaten voordat zij van de organisaties deel uitmaakten, en van de eigendommen, die zij daarna hebben verworven. Men ziet dezen maatregel als inleiding voor de confiscatie ter voldoening van her stelbetalingen. Vrijdag, kort voor middernacht, hebben 50 superforten een aanval gedaan op de olieraffinaderij van Koedamatsee, in Zuidwest Ho'nsjoe, meldt Ass. Press. Dit is de vierde raid van superforten boven Japan in deze week. Minder dan 24 uur tevo ren, hadden 500 superforten het groote scheepsbouwcentrum Sasebo en drie andere industriesteden met brandbommen bestookt, waardoor enorme branden ontstonden. Naar Radio Tokio mededeelt, is er een verplaatsing op groote schaal aan den gang van de oorlogsin dustrieën van Japan naar Mandsj'oé- rije wegens de Am. luchtaanvallen. De uitzending voegde hieraan toe. dat het geen zeldzaamheid is, wan - neer meer dan 50 maal per dag luchtalarm gegeven wordt. Boven Kioesjoe, het Zuidelijkste van de Ja- pansche eilanden, verschijnen niet alleen superforten, maar ook Libera tors, Lightnings, Thunderbolts en Mustangs. De machtige 9e Am. vloot is waar genomen in den Noordelijken Pacific, waar in Kiska (Aleoeten) een nieuwe duikbootbasis wordt ingericht, terwijl tevens de aankomst gemeld wordt in Agattu (eveneens op de Aleoeten) van een Am. divisie bergtroepen. De Australiërs ontmoeten nog steeds geen zwaren vijandelijken te genstand op Borneo, welks olierijk dom den, last welke op de geall. toe voerlijnen over den Pacific ligt be langrijk zal verminderen. President Truman heeft voorspeld, dat de machtige basis, die op de Philippynen gebouwd wordt, een belangrijke rol zal spelen ln den knockout-slag. welke Japan zal vel len. Hij heeft MacArthur gelukge- wenscht met zyn succesvolle beëin diging van de campagne op Luzon en hém o.a. gezegd; „Met de volko men nederlaag van den vijand op Lu^on. hebt U hem van alle eilan den der Phillppijnen weggeveegd en de beloften van het Amerikaansche volk aan de loyale Filipplno's inge lost. Radio, Moskou hoeft medegedeeld, dat maarschalk Stalin door den Op persten Sovjetraad bevorderd, is tot generalissimus. Naar ir. M. H. Damme, direc teur-generaal voor de P. T. T. mededeelde, zullen de frankeer zegels uit den bezettingstijd aoo spoedig mogeiyk verdwijnen. Op 15 Juli a.s. verschijnt een nieuwe zegel van 754 cent in Oranje kleur, voorstellende een leeuw, die door een draak wordt be dreigd. met het opschrift: „Her rijzend Nederland 1945". De in het Zuiden gehruikte en in Lon den gedrukte nieuwe postzegels zullen worden uitverkocht én niet herdrukt. LONDEN, 29 Juni. De correspon dent van de Times te Istanboel be richt, dat de Sowjetunie aan Turkije de volgende voorstellen zou hebben gedaan als voorwaarden voor een nieuw Turksch-Russlsch verdrag. 1. Afstand van de Turksche dis tricten Kars en Ardahan aan Rus land; 2. Afstand van de aan de zee engten gelegen bases aan Rusland, waardoor deze mogendheid in staat wordt gesteld om met Turkije aan de verdediging daarvan deel te nemen; 3. Herziening der conventie van Montreux in zake de zee-engten; 4. Aanvaarding door Turkye van bepaal de wyzlgingen ten gunste van de kleine Balkanstaten. De gewoonlijk welingelichte „Ak- sam" heeft verklaard, dat het verslag van de twee Russische elschen „als Juist beschouwd mag worden". ,,De Turksche regeering zou deze elschen zelfs niet in discussie willen nemen en deze definitief verwerpen. Aan gezien onze regeering het niet nood zakelijk of opportuun acht de nati onale vergadering over deze aange legenheid in te lichten misschien omdat zij nog geen definitief sta dium bereikt heeft behoeft net Turksclie- volk, steeds vastbesloten zijn leven, zijn onafhankelijkheid en zijn territoriale onschendbaarheid met zijn bloed te verdediger.', zich niet onnoo'óig ongerust te maken. Wij adviseeren hen de regeering te vertrouwen en de gebeurtenissen kalm af te wachten." Prinses Juliana is op haar reis naar Canada, waar v zij de prinsesjes gaat halen, Vrijdag te New York aangekomen aan boord van de „Queen Elizabeth". Prinses Juliana bleek een populaire passagier te zijn onder de menigte van Amerikaansche soldaten, die aan boord van de Queen Elizabeth naar huis terugkeerden. Zij liet zich zeer enthou siast uit over de reis en over de sol daten met wie ze had kennis gemaakt en zei: ,,We had a wonderful time". Het lid van het Huis van Afgevaardig den Harold M. Eastman, die een reis naar Europa had gemaakt om de voed selproblemen te bestudeeren, beves tigde de lezing van de prinses over de reis en zei: ,.Zij is de meest democra tische prinses die ik in mijn leven ontmoet heb." Spoedig na haar aankomst in New York vertrok de Prinses naar Ottawa, waar zij de Prinsesjes reisvaardig zal maken voor hun terugkeer naar Ne derland (A.P.) Dezer dagen is het prinselijk jacht „Piet Hein", dat tijdens de bezetting door de Duitschers in beslag was ge nomen. te Amsterdam teruggekeerd. Het fraaie schip, dat te Den Helder werd teruggevonden, beschilderd in de bekende grijze oorlogskleur, bleek vrijwel niets geleden te hebben. De „Piet Hein" heeft ligging genomen in de Stxhaven en zal waarschijnlijk op een der Amsterdamsche scheepswer ven worden gerestaureerd. BRUSSEL, 29 Juni (Reuter). Oud premier Paul van Zeeland, persoon lijk vriend van Koning Leopold, is héden naar Salzburg vertrokken. In regeerlngskringen te Brussel meende men heden, dat Van Zeeland's bezoek de laatste poging was van den ko ning om een andere oplossing dan aftreden te vinden. Het advies van den Katholiek Van Zeeland acht men voor den koning doorslaggevend. In gezelschaD van Van Zeeland be vinden zich' de liberale leider Al- bert Devéze en de Katholieke mi nister zonder portefeuille in het kabinet Pierlot, Charles de Visscher. WASHINGTON, 29 Juni (Reuter). Algemeen wordt verwacht, dat Stet tinius als minister van Buitenland- sche zaken zal worden opgevolgd door James Byrnes. Men verwacht, dat deze drastische veranderingen «al aanbrengen. In het verleden is gebleken, dat het noodzakeiyk is, van katholieke zijde nauwlettend toe te zien op het amusement, dat geboden wordt en waarby speciaal het dansen niet vergeten mag worden. Indertijd werd daartoe te Haarlem opgericht de amu- sementsvereeniging „Davoka," die door haar amusementsavonden een tegenwicht wilde vormen tegen min der gewenschte ontspanning. Een raad van ouderen diende daarbij van advies. Het zal niemand verwonde ren, dat dit experiment zeer groote risico's met zich meebracht en dat de critiek niet uit kon blijven. Maar van den anderen kant erkenden er varen menschen, dat de Jeugd wil dansen en zich ln grooter verband wil amuseeren, zoodat de vereeniging ln een behoefte voorzag. Nu de oor log voorbij is en het Jeugdprobleem in nieuwe banen geleid wordt, waar by wij vooral doelen op de verande ringen in de Katholieke jeugdbe wegingen, wordt getracht een volwaardigen raad van toezicht op alle amusement, dat onder Katho lieke vaan georganiseerd wordt, ln het leven te roepen. Daarbij wordt gedacht aan danslessen, bals, soi rees, shows en ander amusement. Een adviesbureau zou tevens moeten voortkomen uit een Katholieken raad van contröle. Het voordeel aan dezen opzet ver bonden, is, dat leiding gegeven kan worden in de gewenschte richting. Voorts weten de ouders dan. dat het aangebodene den toets der critiek op moreel gebied kan doorstaan. Wanneer eenmaal een centrale commissie van toezicht ln het kader der vernieuwde jeugdorgani saties ls ingesteld, kan verder ge gaan worden door contröle op dan cings en openbare vermakelijkheden en wat daarmee annex is. advisee- rend optreden bij gemeentelijke be palingen enz. Deze zeer belangrijke kwestie is thans in een stadium van onderzoek bij de verantwoordelyke geestelijke en leekenleiders. Ongetwijfeld zullen de ouders het tot stand komen van 'n contróle-apparaat, dat tevens zelf- scheppend is, van harte toejuichen. Wanneer er overeenstemming bereikt ls, kunnen de vereenigingen. die voor den oorlog trachtten te redden wat er te redden viel. plaats maken voor een gefundeerde organisatie, die het geheele terrein in kwestie bestrijk';. MACHINES VAN PHILIPS TERUGGEVONDEN Een beboschte heuvel bij Minden, met een monument van Bismarck op den top. bleek doorsneden te zijn met negen verdiepingen van een fabriek tot vervaardiging van radio-onder- deelen voor de Duitsche luchtmacht, meldt Ass. Press. De geheele uitrusting van de Philipsfabrlek ln Eindhoven was naar deze bomvrije fabriek over gebracht. Dit begon het vorig jaar September, maar de productie nam pas in April een aanvang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1