I De vrouw BOLS Nieuwe bonnen Ons leger in wording helpt haar land W BIOTRAN VOOR EENHEID GEEN OFFER TE ZWAAR ZATERDAG 30 JUNI 1945 PAGINA 2 Eind September SSOOO man Nog 100.000 Nederlanders in Duitschland - Razzia te Rotterdam Wederopbouw van de P.T.T. Wilde staking in haven van Rotterdam Vijf dooden bij vliegongeval Belastingfaciliteiten voor onderduikers Boschbezit geruïneerd DAMPROBLEEM Alg. secretariaat van Jeugdvereenigingen Naheffingen O.O.M. Lotsy bepleit: Centraal Instituut voor Sportleiders Eind September van dit jaar zal voldoende kleeding' en uitrusting op het Europeesche vasteland zijn aangekomen om 55.000 jonge Ne derlanders van het noodige te voorzien en na een intensieve trai ning te hebben ondergaan, zullen zij daar worden ingezet, waar ge neraal Eisenhower dit noodzake lijk acht, aldus een officier van S.H.A.E.F. tijdens- een onderhoud, dat een verslaggever van A.N.P.- Aneta met hem had. Van de hier boven genoemde 55.000 Nederland sche soldaten zijn er tot nu toe reeds 26.000 volledig uitgerust en hebben ook hun opleiding ontvan gen. Een groote moeilijkheid was - tot nu toe het ontbreken van ge schikte legering voor de manschap pen.- Na de bevrijding van het Westen is deze thans echter vrij wel opgelost. De soldaten zullen gekleed worden ln Britsche uniformen, terwijl ook het materiaal voor het grootste ge deelte Britsch zal zijn. De opleiding zal geschieden door Nederlandsche ,,A1 Is de groote stroom van „ver plaatste personen" uit Duitschland binnen, toch Is er nog een niet on belangrijk aantal achtergebleven, verklaarde kolonel B. G. van Os van Delden op een persconferentie. Van de naar schatting 370.003 ar beiders, 120.000 Joden en 20.000 po litieke gevangenen, die naar Duitsch land waren overgebracht, zijri ln totaal 265.000 teruggekeerd. Uit het door Rusland bezette deel van Duitschland zijn weinig gege vens te verkrijgen. Men vermoedt, •dat daar een 100.000 Nederlanders verbleven, doch het ls moeilijk te schatten, hoevelen daarvan inder tijd voor de oprukkende Russische legers zijn uitgedreven. Toen de Russische-Amerikaansch-Engelsche demarcatielijn werd verplaatst, heeft de Shaef maatregelen genomen om alle displaced persons voor den datum van ingang (7 Juli) uit het door Rusland te bezetten deel te transmigreeren naar het Westen. Het is niet juist, dat daarna geen Nederlanders of anderen meer zou den kunnen vertrekken. De Neder landsche regeering is doende een speciale missie naar dit deel van Duitschland te zenden om de repa- trieering te bespoedigen. De laatste weken is er in de terugvoering der „d.p.V eenige vertraging ontstaan door de bovengenoemde verplaatsing der demarcatielijn. Zeer binnenkort zullen echter bepaalde missies naar Duitschland vertrekken, die belast Zijn met het opsporen van „ver dwaalde" Nederlanders. Een honderd ambulances, waarvan veertig door de „Help. Holland Council" reeds zijn afgezonden en de andere al ln gebruik zijn genomen, zullen op aanwijzing van deze missies door het Roode Kruis worden gedirigeerd naar de zieken en invaliden, die nog ln Duitschland zijn achtergebleven. Niet minder dan 375 man in uni form en 40 rechercheurs van de economische recherche hebben in de Rubroekstraat te Rotterdam een razzia gehouden. Alle personen, die op straat werden aangetroffen, deel uitmakend van het groepje zwarte handelaren, dat daar steeds samen schoolde, werden in den kraag ge grepen en binnen een uur tijds wa ren er honderden .woningen door zocht waarbij 224 arrestaties werden verricht. Daarbij viel de politie mud- zakken Belgische shag, ,een groot aantal 'Engelsche sigaretten en groote geldbedragen in handen, de laatste meestal in schoenen en kousen ver borgen. Voorts nog een partij van honderden flesschen wijn eri aal bessenjenever, vermoedelijk van dief stal afkomstig. 35 Personen werden ln verzekerde bewaring gesteld. Tijdens de bezetting is het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers, dat twee jaar voor den oorlog werd opgericht, door de bezetters verboden. Maar daar deze vrijwillige vrouwenorganisatie begreep, dat de vrouw na 't stilleggen der wapenen, bij den opbouw ook haar aandeel in de samenleving zou moeten geven, heeft ze ondergrondseh haar werk voortgezet, zooüat ze begin Mei da delijk met haar nuttige taak kon be ginnen. nu onder den naam: Unie Vrouwelijke Vrtjwilli-gers. De overheid schakelde de vrouwen in donker blauw uniform dan ook onmiddellijk in bij de meest noodige diensten, o.a. voedseluitreiking aan repatriee- renden, gezinshulp, bewaking poli tieke vrouwelijke gevangenen, enz. Door middel van dit sociale werk wil het U.V.V. haar eigenlijk doel berei ken, namelijk iedere vrouw bewust maken van de taak, die ze, nu meer dan ooit, heeft tegenover de volksgemeenschap. Geheel op zich zelf staat het Ne derlandsche militaire vrouwelijke Hulpkorps, het V.H.K., tijdens onze bezetting in Engeland opgericht. Dit korps is militair geschoold en de leden ontvangen soldij. O.a. heeft een ploeg zich hier nuttig gemaakt met 't bestrijden van 't hongeroedeem. A. Bgl. instructeurs, die in Engeland wer den geschoold, alsmede door speciale Britsche en Amerikaansche „trai ningteams". Er zal naar gestreefd worden de officieren zooveel moge lijk te doen voortkomen uit de man schappen zelf en hierbij zal minder worden gelet op academische vor ming dan op karakter, moed, intel ligentie en aanleg om leiding te ge ven. De vrijwilligers, die in den loop der komende maanden zullen wor-. den opgeroepen tot hen behooren vooral de leden der binnenlandsclie strijdkrachten uit de Noordelijke en Westelijke provincies zullen ont vangen worden in een aantal kam pen, waar zij getoetst en medisch onderzocht worden. Wanneer zij goedgekeurd zijn gaan ze naar een zgn. „training- and holdingunit", waar zij hun militaire opleiding ont vangen en in uniform worden ge stoken. De reeds opgerichte „trai ning- and holdingunit" bevindt zich te Foumes nabij Rijssel in Noord- Frankrijk. Zelfs in oorlogstijd konden wij de oude, klassieke kwa liteit van Bols bandhaven. ELKEN DAG EEN GLAASJE1 In een persconferentie zijn van de zijde van het hoofdbestuur der P.T.T. o.m. de volgende medeöeelingen ge daan omtrent P.T.T.-kwesties. Er zijn over het geheele land plaat selijke of gewestelijke zuiveringscom missies ingesteld, die rapport zullen uitbrengen aan den directeur-generaal. Deze is bevoegd tot schorsing of sta king; alleen de minister kan ontslaan. Ook de personeelsbelangen zullep de zorg van het bedrijf hebben. Er wordt naar gestreefd, dat wat 's avonds is gepost of den volgenden ochtend vroeg, nog denzelfden dag in "de tweede bestelling wordt bezorgd. Het telegraafverkeer met het buiten land is nog zeer beperkt. Er wordt naar gestreefd, zoo spoedig mogelijk Amsterdam weer tot centraal punt voor de buitenlandsche verbindingen te maken, maar toestellen en verbin dingen zijn naar Duitschland gevoerd en worden als geallieerde oorlogsbuit beschouwd. De verdeeling daarvan wordt door de bedrijfsleiding van de P.T.T. niet altijd gewaardeerd. Het telefoonbedrijf is zeer ernstig getroffen. In het Zuiden en Oosten is veel vernield. Het zal nog lang du ren, vóór een vooroorlogsch telefoon verkeer mogelijk zal zijn, daar de be zetter slechts leege magazijnen heeft achtergelaten. In het Westen des lands valt de schade aan telefooncentrales wel mee. Voor den postdienst kan alleen ge bruik worden gemaakt van de spoor verbindingen EindhovenVlissingen en AmsterdamRotterdam. Met 19 auto's worden tweemaal per dag verbindin gen onderhouden AmsterdamDen Haag—Rotterdam—Utrecht en Utrecht —Nijmegen. In de Rotterdamsche haven is een staking uitgebroken van vrij grooten omvang. De Scheepvaartvereeniging Zuid verklaarde, dat het hier een z.g. „wilde" staking betreft, die in naam van de z.g. eenheidsvakbeweging zou uitgaan, maar buiten de oude vak- vereenigingen om gaat. De lossing van een der schepen met levensmid delen is inmiddels door Canadeesche troepen overgenomen. Dezer dagen kwamen boven het vliegveld Twenthe twee toestellen van de R.A.F. met elkaar in hot sing. Een der toestellen stortte neer. De 59-jarige boerin R'. en haar 25- jarige zoon kwamen onder het vlieg tuig terecht en werden op slag ge dood. Ook de drie inzittenden van het vliegtuig, allen Britten, kwamen om het leven. Buitengewone uitgaven voor het levensonderhoud van onderduikers, vrouw, kinderen, ouders, broers en zusters, benevens die voor het aan schaffen van legitimatiepapieren, mogen als „buitengewone lasten" in den zin van art. 51, besluit op de Inkomstenbelasting, aangemerkt worden. Andere uitgaven, zooals het aanschaffen van kleeding, vervoer middelen of studiemateriaal, vallen bulten deze bepaling. Wel kunnen de hoogere kosten, gemaakt voor het voortzetten van hun beroep of be drijf, worden aangemerkt als beroeps- of bedrijfskosten. De Duitschers hebben gedurende de oorlogsjaren op ergerlijke wijze huisgehouden in onze bosschen." NaCar schatting is ongeveer 2 millioen ku> bieke meter hout gekapt. Als men bedenkt", dat in 1939 de totale hout productie van ons land 550.000 m3 bedroeg, dan beseft men, dat er enkele geslachten voorbij zullen gaan voor het verlies aan onze bos schen hersteld is. No. 1208 vak A. Rijk Pzn. te Oude- lande (Z.). Zw. 9 st. op 7-9 12'13 18 22 25 28, dam op 14 en 47. Wit 15 st. op 20 21 24 26 27 31 33 34 37-39 41 46 48 en 49. Wit speelt en wint. Op lossingen tot uiterlijk over drie we ken aan B. H. M. stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Onder de inzenders van goede oplossingen wordt een fraai damwerk verloot. Oplossing No, 1206 van Joh. v. d. Boogaard te Nuland (N.-B.). Wit speelt naar 17 40 37 16 en wint. Niet diep, doch zeer mooi en vergassend. Er is, zoo^vernemen'Vy, in oprich ting een algemeen' secretariaat voor de jeugdvereenigingen, vóorzobver zij tie jongens en meisjes tusschen li en 16 jaar omvatten. Binnen enkele weken hopen de organisatoren der Nederlandsche Jeugd Gemeenschap het statuut te- kunnen afkondigen, waarin de gemeenschappelijke taken der aangesloten vereenigingen zullen zijn omschreven en de methode van het padvinderswerk door allen wordt aanvaard. Bij de O-.O.M. (Cnderl. Oorlogs schade verz. Mij.) zal naar men ons mededeelde, gezien het schade- verloop in de laatste oorlogsmaan den, in de afdeeling A (inboedels en kleine risico's tot f 50 000 over het tweede halfjaar (Juli—Dec.) 1944, ondanks een volle naheffing ad 4 pro mille, de schade niet ten volle kunnen worden betaald. Dit was tot dan toe steeds wel mogelijk geweest, al was aan een naheffing ook toen niet steeds te ontkomen. In de afd. C (molest-ongevallen) heeft de mij.' nog nimmer een naheffing behoe ven op te leggen, wat tot aan het einde van den oorlog wel zou kun nen worden gehandhaafd Voor de afd. E I en II (bedrijfs schade tot of hooger dan f 52.000) beliep de naheffing het maximaal toegestane percentage, t.w. resp. 4 en 8 0/00 over het eerste halfjaar 1944, en dit zal over de twee vol gende semesters vermoedelijk ook het geval zijn, SCHADELOOSSTELLING GEVORDERDE AUTO'S Tijdens de bezetting placht aan de eigenaars van gevorderde auto's, fietsen, motorrijwielen en on'derdee- len een schadeloosstelling te worden verstrekt. Door het eindigen van de bezetting hebben echter vele recht hebbenden geen vergoeding meer ontvangen. In antwoord op een desbetreffend verzoek van den A.N.W.B. heeft de minister van Financiën medege deeld, dat momenteel slechts de registratie voortgang heeft. Be langhebbenden wordt daarom aan geraden hun schade, welke als bezettingsschade wordt beschouwd, aan te melden bij de Schade-en- quete-eommissie hunner woonplaats Een spoedige uitbetaling kan echter niet in het vooruitzicht worden ge steld. De directie van de Kon. Ned. Zout- indiistrie te Hengelo (O.) is ge staakt, in afwachting van een nader onderzoek naar haar gedragingen tijdens de bezetting. Gok te Enschede zijn als verdach ten van collaboratie o.m. ingesloten de fabrikanten G. Roerink en G. en J. H. Wevers. JONGETJE ONDER WATER GEHOUDEN De Haarlemsche 30-jarige koster A. A. J. 8., die fn den zomer van hét vorige jaar met een jongetje van 10 jaar om bepaalde redenen was gaan zwemmen, welk Jongetje hij on der water had g'ehouden, tot het nooit meer tegen hem kon getuigen, was op 26 October 1944 door de recht bank te Haarlem veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en ter be schikkingstelling van de regeering. Met gesloten deuren is deze zaak thans voor het Amsterdamsche Hof behandeld. Mr. v. Dullemen, procu reur-generaal, eisehte 3 jaar gevan- gènisstraf, met eveneens ter be schikkingstelling van de regeering. Uitspraak 13 Juli a.s. VAN HET POLITIERAPPORT De commissaris van politie deelt mede, dat Iemand eenige weken ge leden een rijwiel met massieve ban den op het Nassauplein onbeheerd heeft achtergelaten. Den rechtmati- gen eigenaar wordt verzocht, zich bij de recherche in de Smedestraat te melden, om zijn fiets in ontvangst te nemen. .27 Juni werd een dame uit Haar lem op den weg naar Amsterdam aangehouden door een Dultsch sprekenq persoon, die een vuurwa pen in zijn hand had. Hij ontnam haar een koffer en haar fiets en vertrok daarmee. De politie van Haarlem en Amsterdam speurt nu naar den dader. R.C.H. VERLIEST Door wijziging dienstverhand ver- schen Vrijdagavond geen Engelsch, doch een Canadeesch, militair elftal. Gezien de mindere kracht van deze ploeg bracht de Racing reserves in het geweer, achteraf bekeken tot haar schade. De heeren beschikten name lijk over een uitnemend elftal, dat de Racing over alle linies verre den baas bleek en met 52 won. A.s. Donderdag wordt op het Heem- steedsohe Sportpark een vriendschap pelijke wedstrijd tusschen een team Engelscre- officieren en H.B.C. ge speeld. KERKCONCERT Woensdag 4 Juli om 7.30 uur zul len Annie Woud (alt), Samuel Brill (cello) en George Robert (orgel) een kerkconcert geven in de Groote of St. Bavokerk. Het programma ver meldt o.m. werken van G. Handel, H- Eccles, Valerius, J. S. Bach en César Franck. N.V.H. organiseert thans ln de Bollenstreek een goedereninzameling. Er wordt zóóveel gegeven, dat men kan zien, dat talrijke menschen ken nelijk een offer brengen. Het gebruik van heetwatertoestellen ls, zoolang geen landelijke regeling is vastgesteld, verboden. IIOTRAH BIOTRAN lever traancapsules zijn gemakkelijk in te nemen en bevat ten, behalve Vita mine A,een hooge concentratie aan Vitamine D. O.A. de Graaf's Handel Industrie DAGRA C.V., Postb. 605, A'dam-C. Het hoofdmotief van de causerie, welke Karei Lotsy tijdens de Amster damsche bevrijdingsfeesten in de Apollohal hield, was éénheid; éénheid cp het groote, veelomvattende gebied van ons nationale sportleven. De heer Lotsy wees in dit verband op het groot belang van de kortelings in prin cipe opgerichte overkoepelingsorgani satie der Nederlandsche sportbonden: het Nederlandsch Sport Verbond. Naast het N.O.C. moet deze organi satie als leidinggevend in het sport leven worden opgenomen. De taak van het N.S.V. zal daarbij zijn onze sport beoefening in juiste banen te leiden, die van het N.O.C. de voorbereiding tot onze deelneming aan de Olym pische Spelen. Wanneer deze figuur tot stand is gebracht, aldus Lotsy. behoeft er ver der aan de organisatie der sportbe oefening niet veel veranderd te wor den. aangezien de dan bereikte een heid een beste bodem is voor bet toe komstig succes. Voor deze eenheid dienen de grootste offers gebracht en schijnbaar onoverkomelijke bezwaren opzij gezet. Onder de huidige omstandigheden wilde Lotsy van een sportverbod op Zondag niets weten. Zondag is prac- tisch de eenige dag dat er in ohs land sport beoefend kan worden. Worden mettertijd andere mogelijkheden ge schapen, dan zou er natuurlijk geen enkel bezwaar tegen zijn om de spe cifieke wedstrijdsport op Zondag te verbieden. Zoolang, dit niet mogelijk is, wil spreker gaarne eenige conces sies doen. Bijvoorbeeld kan hij ermee accoord gaan, dat Zondags de wed strijden zooveel mogelijk na 1 uur be ginnen, dat er op de nooge feestdagen, Kerstmis. Paschen, Pinksteren en op Goeden Vrijdag geen wedstrijden zul len zijn, dat de juniorensport naar de weekdagen verschoven wordt en dat eventueel ook andere wedstrijden op een weekdag zullen worden overge bracht. Teneinde de sportbeoefening waar lijk dienstbaar te maken aan het ge stelde ideaal, bepleitte Lotsy de op richting van een Centraal Instituut voor Sportleiders, waar menschen, die zich geroepen voelen om jonge spert- menschen op te voeden, een opleiding krijgen, die hen zal helpen, om van hun a.s. pupillen niet alleen goede sporters, maar ook bruikbare, flinke en zelfs voorbeeldige menschen te maken. Tot zoover Karei Lotsy. Bij dit alles zijn ook de verwach tingen van de. Nederlandsche sport wereld met eerilge spanning gericht op de nieuwe regeering en speciaal op het Departement van O.K. en W., waaronder Lichamelijke Opvoeding ressorteert. Men is van meening, dat de regeering nu toch wel tot het in-, zicht kan gekomen zijn, dat eenige belangstelling van staatswege voor de lichamelijke conditie en veerkracht van ons volk geen overbodige luxe is. Tot op den dag van vandaag is van die belangstelling nimmer iets ge bleken; integendeel. Maar ook in de sportwereld wil men gaarne vertrou wen, dat in een niet al te verre toe komst veel dingen anders zullen zijn, dan ze in het verleden waren. De Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening heeft voor het district Haarlem de volgende dis tributiebonnen aangewezen: 81 400 gr. brood 82 400 gr. brood 97 reserve 400 gr. brood 98 reserve 600 gr. biscuit D04 (rood) 300 gr. biscuit D04 (blauw) 250 gr. rijstebloem of njst 83 y2 liter soep in blik 84 125 gram versch vleeseh of 4 oz. vleeseh of visch in blik (112 gram) 85 99 reserve 4 oz. vleeseh of visch in blik (112 gram) 86 87 100 gr. vet 88 R17 125 gr. suiker 89 èen tablet chocolade 90 100 gr. kaas 91 2 liter melk R18 4 liter melk 92 100 reserve 1 kg. nieuwe aard appelen 93 50 gram zout R 14 (tabak) 20 sigaretten Nog geldige bonnen B 08 C 08 (inlegvel) 8 liter melk 32 50 gram zout 440, 34 en 50 50 gram zeep R 5 250 gram kindermeel of bloem De levering van rijst of rijste bloem is afhankelijk van den voor raad bij de winkeliers. De keuze berust dus niet bij het publiek. Zoo mogelijk zal op bon 84 versch vleeseh afgeleverd worden. Zoo niet, dan wordt vleeseh in blik verstrekt. rn de bekende Roode Kruiswin- kels zijn de sigaretten verkrijgbaar. Bon 85 moet voor de warme maaltijden van de Centrale Keu ken ingeleverd worden. Zelfverzorgers dienen de bonnen 81, 82, 97, 98, D04 (rood), 84, 85, 99, 91 R18, 92 en 100 in te leveren. VAN HET WITTE DOEK In Rembrandt en Cinema Palace worden deze week de nazi's aan de kaak gesteld. Een uitgebreide docu mentaire film, die de ontwikkeling van de gebeurtenissen laat zien welke tenslotte naar den tweeden wereldoorlog voerden. Het is het tweede deel van een serie films, die het verderfelijke van de systemen en ideeën in Duitschland, Italië en Japan duidelijk aantoonen. In het Luxoe-theater worden nieuwe jjoumaals gedraaid, waarin zoowel aandacht wordt gewijd aan buitenlandsch als aan binnen- landsch nieuws. Natuurlijk ont breekt het bijprogramma ook niet, zoodat men in vijftig minuten toch nog heel wat interessants te zien krijgt. BINN ENBEURTV AART De onderhandelingen ln het bin- nenbeui-tvaartbedrljf hebben tot overeenstemming geleld, voorzoover het de loonen betreft. Deze worden met terugwerkende kracht vanaf 18 Juni met 20 pet. verhoogd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: G. T. Duijn-Frenaij d; M. J. de Grcot-Ouderdorp z; W. Bonke-Meester z. J. C. Rietveld- Blom d; A. C. Verdam-Roskcm z; E. Cramer-Fischer z; A. Reemer- Abdala-z; K. A. Schouten-Lotens d. OVERLEDEN: J. M. Staal 54 j. Hazepaterslaan; A. Heeren-Koel- man 71 j, Rlpperdapark; J. P., 27 d, z van B. van Staveren, Kamper laan; H. F. van der Tas 53 j, van NesstraatG. Bleijenberg 49 j, Lange Heerenstraat. ONDERTROUWD: G. H. Bloe- mei's en C. R. Breet. GEHUWD: H. J. de Vries en P. de Groot. LITURGISCHE WEEKKALENDER ZONDAG 1 Juli. (Zesde Zondag na Pinksteren)Feest van het Aller kostbaarst Bloed. Rood. 2 van den Zondag' Praef. II. Kruis Laatste Evang.' v. d. Zondag. MAANDAG 2 Juli. Feest van Kerkwijc-ing. Wit. Credo. In niet-geconsacreerde ker ken en kathedraal Maria Visitatie. 2 H.H. Pracessus en Martinianus. 3 Vrede Fraef. H. Maagd. DINSDAG 3 Juli. Maria visitatie, Wit. 2 H. Leo. 3 Vrede Praef. H. Maagd. In niet- geeonsaereerde kerken: H. Leo Mis „Si diligis me". 2 Octaaf. 3 Con cede. 4 Vrede. La. Evang. van 4 Juli. (Octaaf van Petrus en Paulus). WOENSDAG 4 Juli. Zesde dag iu octaaf van HH. Petrus m Paulus. Groen. Mis v. d. Zondag. 2 Oct. Pe trus en Paulus. 3 Oct. van Kerkwij ding. 4 Vrede Praef. Apostelen. Laat ste Evang'. van 4 Juli. Ofwel: Octaaf Apostelen. 2 Zondag. 3 Kerkwijding. 4 'vrede Praef. Ap. DONDERDAG 5 Juli. H. Antonius Maria Zaccaria Bel, Wit. 2 Oct. der Apcst. 3 Kerk wijding. 4 Vrede Praef. Apost. VRIJ DAG 6 Juli. Octaaf Petrus en- Pau lus. Rood. 2 Octaaf Kerkwiiding 3 Vrede Praef. Apostelen. ZATERDAG 7 Juli. H H. Cyrillus en M-ethodirs EitSCh. Biel. Wit. 2 Kerkwijding r H- Willebaldus. 4 Vrede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2