TOEN LIET HIJ HEN GAAN Moskou diplomatiek centrum WIST U, Lijken der eerste vijf terreiirsfachfoffers ZATERDAG 30 JUNI 1945 DE WEEK IN VOGELVLUCHT Activiteit van alle kanten tegelijk Op deze exclusieve foto van een der commissie-vergade ringen van San Francisco ziet men links op den voor grond onzen minister van Buitenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kleffens Hit drama van 15 Angelas 1942 PAGINA 9 Gedachteniskapel op de H.-Landstichting ZESDE ZONDAG NA PINKSTEREN Het Handvest van den Bond der Vereenigde Volken is deze week te San Francisco opge steld en geteekend. De wereld heeft een nieuwe organisatie gekre gen, die algemeen, met welwillenden lof, gemend met veel critiek, is ont vangen. De menschheid is zich be wust, dat dit Handvest niet vol maakt is, daar het de groote mo gendheden niet dwingt tot naleving van het internationale recht. Deze onvolmaaktheid echter heeft de publieke opinie in de wereld niet al te diep geschokt, want zij weet al te goed, dat ook een volmaakter Handvest niéts zou veranderen, in dien de kortzichtigheid en de kwade neigingen van den mensch dezelfde zouden blijven. De goede wil en de wijsheid van de leiders der groote volken zijn meer dan alle juridische teksten beslissend voor den vrede. Daarom, met veel waardeering voor de inspanningen der delegaties te San Francisco, wendt de menschheid het hoofd weer af en ziet met span ning uit naar de bijeenkomst van de Groote Drie, welke in de komende week zal beginnen. Het is wel symbolisch voor deze onderscheiding tusschen Ideaal en praktijk, tusschen recht en staat kunde, dat de man, die de conferen tie te San Francisco als gastheer ontving en leidde, Stettinius, thans ter zijde is getreden en zich gaat bepalen tot de vertegenwoordiging van zijn land bij den Bond der Ver eenigde Volken. Hoe eervol deze post ook zij, de leiding van de buiten- landsche politiek der Vereenigde Sta ten gaat daarmede in andere han den over, juist nu in de besprekin gen tusschen de Groote Drie over den toekomstigen politieken vorm van de wereld zal worden beslist. Ofschoon officieel aan deze ver vanging geen koerswijziging verbon den is, kan men met grond ver onderstellen, dat Truman, die reeds eenmaal door middel van Hopkins over Stettinius heen de brug naar Stalin sloeg, besloten Is de bespre kingen tusschen de Groote Drie in de gunstigst mogelijke omstandig heden te openen en dat hij daarom niet vergezeld wil zijn door een minister, die bij verschillende gele genheden, In het bijzonder ln de Poolsche kwestie, een weigerende houding jegens Rusland moest aan nemen. Rusland profiteert van de gun stige situatie, welke de militaire overwinning heeft geschapen. Moskou ls een middelpunt van diploma tieke activiteit. Daar vergaderden deze week de afgevaardigden van de Poolsche partijen, die tot overeen stemming kwamen over de samen stelling van een nieuwe Poolsche regeering. Het lot van de Poolsche regeering-Arciszewskl te Londen is thans wel beslist. Conservatieve stemmen in Engeland eischen nu eerst nog vrije verkiezingen in Polen, doch andere berichten wijzen er op. dat de geallieerden hun erkenning daarvan niet afhankelijk zullen ma ken. De Russen lieten reeds weten, zulk een houding niet op prijs te zullen stellen. Indien de conferentie van Drie zou beginnen zonder er kenning, zou dit de atmosfeer niet verbeteren. Nog op ander gebied ls Moskou een centrum. De stad is de zetel van de intergeallieerde commissie voor de herstelbetalingen, welke de schade vergoeding, door Duitschland te be talen. zal bestudeeren. Voorts heeft Moskou eenige kwesties aangesneden, die blijk geven van de bedoeling om zooveel mogelijk de huidige gunstige situatie uit te buiten en zooveel mogelijk voordeelen ln de wacht te sleepen, voordat de vredesconferentie den' toestand gaat consolideeren. Afgezanten van de Tsjechische en Poolsche regeeringen zijn te Moskou ontboden 'om daar hun grensgeschil len te regelen. En verder ontvangt Mclotov dezer dagen bezoek van den Chineesohen minister-president dr. Soeng, die eens komt praten naar aanleiding van de verslechtering van de betrekkingen tusschen de Chinee- sche regeeying en de communisten ln Yenan. De Russen zullen zich vermoedelijk op het standpunt stel len, dat zij zich met de Interne za ken van China niet bemoeien, doch zij zullen hun goede diensten aanbie den. De kwestie is van internatio naal belang omdat het gebied, .waar de regeeringstroepen met do commu nisten slaags dreigen te raken, zoo ongeveer jn de buurt ligt van de stereck, welke voor «ten geallieerde Invasie in aanmerking komt. Boven dien gelooft men volgens Reuter, dat Molotov dr. Soeng zal polsen omtrent Korea en Mantsjoerije, welke beide landen in de laatste halve eeuw van China zijn afgescheurd. Rusland staat op het s.andpunt, dat beide gebieden, welke tusschen Siberië en den Grooten Oceaan zijn gelegen en welke door Japan den laatsten tijd zwaar geïndustrialiseerd zijn, onaf* hanl.elljk van China moeten blijven. Voor Amerika, dat aan Rusland ook na den oorlog nog wapens levert om Japansche troepen aan de Mantsjoe- rijsche grens te binden, is deze kwes tie ook niet zonder belang. Ook voor Engeland bracht deze weck een verrassing. De Russen deden den Turken een voorstel, dat o.m. neerkomt op de verleening van steunpunten aan de Da'rdanellen, de verbinding van Rusland met de Middellandsche Zee. De Russen vol gen hun beide historische expansie- lijnen gelijktijdig: in de richting van den Grooten Oceaan en van de Mid dellandsche Zee, De Engelschen, of schoon mede-onderteekenaars van het verdrag van Montreux over de zeeëngten, hebben slechts zijdelings, van de Turken nl., van het Russische voorstel gehoord. Waarschijnlijk zul len zij eischen, dat het vraagstuk door alle onderteekenaren van dat verdrag tegelijk wordt behandeld. De Dardanellenkwestie ls voor Enge land in het verleden dikwijls een reden geweest om Rusland te we derstreven. De behandeling van dit vraagstuk zal een der krachtproeven zijn van den jongen vrede. De zee engten zijn voor Rusland van vitaal belang, doch ook Engeland is een naijverig bewaker van de Middelland sche Zee-route naar Indië. Dat het langs die route gèen gekheid duldt, bewees het onlangs door de over name van de macht uit Fransche handen in Syrië en den Libanon, daarmede een „familietwist* ver oorzakende, die ook deze week nog niet is bijgelegd. In Britsch-Indië hebben de lei ders der partijen vergaderd met den Onderkoning. Overeenstemming is niet bereikt, daar de Congrespartij bij monde van haar (Mohamme- daanschen) voorzitter zich de Al- Indische vertegenwoordigster van alle groepen heeft verklaard, en derhalve een grooter aantal verte genwoordigers in den ministerraad elscht dan de Mohammedaansche Liga. Zelfs al zou de Congrespartij géén Mohammedanen bevatten, dan vormen de Mohammedanen met hun 95 mlllioen nog slechts een kleine minderheid op de 390 mlllioen (wat een land!). Om van een groot land, ver van huls, over te springen naar een klein land, dicht bij huis: ln de Belgische koningscrisis deze week geen nieuws. Koning Leopold hield zich de beslis sing voor. Hij besteedde de week aan conferenties met tal van leiders, onder wie ook socialistische tegen standers. Het land bleef rustig, al vielen er soms harde woorden links en rechts. De voornaamste voorstan ders van 's Konlngs terugkeer blijven de katholieken en de Vlamingen. Dat hun tegenstanders niet bij de zaak blijven en af en toe een anti religieus element in de zaak mengen, maakt de zaak verward, doch mag ons er niet toe verleiden ln de Belgische koningscrisis een zaak te zien. waar het katholicisme op eenige wijze mee gemoeid ls. Wel is het welzijn van België in sterke mate van een ver standige oplossing van deze crisis af hankelijk. Een dictatuur van een der partijen zou voor de eenheid van het toch al niet homogene land hoogst gevaarlijk zijn. dat door middel van de Roode- Kruis-actie „Zuid helpt Noord" 60.000 pakketten zijn verzonden? In de bosschen bij Goirl» (X- B.) op enkele honderden meters van de Belgische grens, 2|ijn ue lijken gevonden van de eerste 1 rjf gijzelaars, die op 15 Augustus 1911 vielen als slachtoffers van de Buit- ;:che terreur,, t.vv. .de hoeren Wil lem Ruys, directeur-generaal van de llotterdamsche Lloyd, Chr. Eennekers, hoofdinspecteur van politie en mr. Kob. melde, belden uit Rotterdam, E. O. G. Graaf van Limburg Stirum, uit Arnhem, eu Baron V. Schimmelpenninel; van der Oye uit Noord Gouwe (Z.). Zooals men zich herinneren zal, was er op 7 Augustus 1942 een bom neergelegd op het spoorweg-viaduct te Rotterdam ter hoogte van de Meent. Het projectiel ontplofte on tijdig, doordat een fietsende spoor wegman toevallig tegen een draad reed. waarmede het projectiel aan de rails bevestigd was. De geringe uitwerking bewees, dat de vervaardi ger zeer oppervlakkig te werk was ge gaan. Generaal Christiansen meende er echter een daad van terreur in te moeten zien en stelde een termijn van zes dagen, binnen welke de dader zich moest melden, gebeurde dit niet, dan zou een aantal gijzelaars worden neergeschoten. Deze mede- deeling drong ook door in het kamp van Gestel en dat van Haren (N.-B.), met het gevolg dat er groote onge rustheid heerschte onder de gijze laars, vooral toen men in beide kam pen van een 25-tal hunner foto's maakte. Een vijftigtal gijzelaars leefde van dat oogenblik af in groo ten angst In den avond van 14 Augustus werden de heeren Ruys en Benne- kers, die in Haren vertoefden, naar Gestel overgebracht en evenals de andere drie uitgekozen slachtoffers werden zij ln een afzonderlijke ka mer opgesloten, waar zij een af scheidsbrief moch en schrijven en geëitelijken bijstand ontvangen. Inmiddels waren eenige hooge Duitsche officieren gearriveerd, die van het komende gruwelijke schouwspel getuige wilden zijn. Kort daarop werden de gijzelaars geëxecuteerd. Maar niemand zou geweten hebben waar hun lijken verborgen waren, indien niet een toevallige omstandigheid een Ne- derlandsche 'getuige in de buurt had gebracht van de plaats der executie. Op 15 Augustus des ochtends te kwart over vier deed namelijk de jachtopziener van Heerenbeek, in dienst van den grondbezitter van Puyenbroek, de ronde in de Rovert- sche bosschen vlak bij de Belgische grens. H. hoorde het geluid van schieten, dat kennelijk uit meer dan één geweer kwam. Teneinde zich te vergewissen van hetgeen er gebeur de, liep h(j in de richting van het geluid, maar hij stuitte toen op Duitsche auto's en werd terugge stuurd. Toen hij twee dagen later in de pers las van de executie, combi neerde hij het een met het ander. Maar drie maanden lang werd het terrein angstvallig door de Duit- schers bewaakt, teneinde te voor komen dat eenig spoor van de lijken ontdekt zou worden. Zoodra het toezicht echter verslapte, heeft de jachtopziener tezamen met zijn pa troon, een onderzoek ingesteld. Aan vankelijk was de plaats van de exe- De menschheid heeft alle eeuwen door naar Christus opgezien als naar een Idealist, en zulks terecht. Want door leer en voorbeeld wijst Hij den weg naar de hoogste volmaaktheid. Maar niet tegenstaande die verheven idealen, welke Hij predikt, blijft Christus niet blind voor de werkelijkheid. Als de menigte, getroffen door Zijn woorden. Hem dagenlang volgt en eten en drinken vergeet voor de geestelijke spijs, die Hij hun geeft, dan denkt Hi) om hun lichamelijke nooden: ,.Ik heb medelijden met de schare. Reeds drie dagen zijn ze bij Mij en ze hebben niets te eten. Zoo ik ze hongerig naar huis laat gaan, zullen ze onderweg bezwijken." (Ev.). Dezelfde Christus, die ieeraart, dat de menscb niet leeft van brood al leen, maar van alle woord, dat uit Gods mond voortkomt, herinnert Zijn toehoorders, die de zorg om het brood veronachtzamen om naar woorden uit goddelijken mond te luisteren, aan den komenden hon ger, Goddelijke idealist en tevens werkelijkheidsmensch, die beter nog dan wij weet ook wat wij naar het lichaam behoeven. Dit bevat een ernstige les voor ons omnoch het eeuwige en verhevene achter te stel len bij het aardsche en verganke lijke, noch om bij het nastreven van het eenig noodzakelijke de eischen cutie zoo goed gecamoufleerd, dat men een stalen staaf te hulp moest nemen om den grond af te peilen. Zoodoende k'dtiden er groote plek ken worden gevonden waar de grond veel losser was en daarenboven nog vijf kleinere kuilen. Bij het graven werd een kleedlngstuk ontdekt, waarvan een gedeelte was afgesneden. Hierdoor had men de zekerheid, dat er menschen begraven lagen. Voor- looplg werd het graf weer gesloten, bevreesd als men was zelf in moei lijkheden te geraken. Na de bevrijding heeft de Jacht opziener opnieuw laten graven en in een twee meter diepen kuil vond men de vijf lijkeu en voorts evenveel palen met groote spijkers aan den achterkant, alsmede blinddoeken en touwen. Men had over alles een laag kalk geworpen. De executie viel nu ge makkelijk te reconstrueeren. De gijzelaars waren eerst aan den paal gebonden, daarna geblinddoekt en vervolgens doodgeschoten. De ont zielde'lichamen heeft men daarna in de kuilen geworpen, waarna men de sporen van deze misdaad heeft trachtten uit te wisschen. In de vijf kleinere kuilen hadden de palen gestaan! De familie heeft de slachtoffers aan de gevonden goederen herkend, zoodat hun identiteit vast staat. Nadat dr. Bosman uit Tilburg de sectie had verricht, heeft men de stoffelijke resten van de ^slachtoffers naar de algemeene begraafplaats te Tilburg overgebracht. Als een bewijs, dat er in die Au gustusdagen per se slachtoffers moes ten vallen om het Nederlandsche volk te intimtdeeren, moge dienen, dat er eenige dagen vóór de executie een verdachte van den spoorwegaanslag gearresteerd was, die echter pas ver hoord werd toen het drama in de Rovertsche bosschen zich reeds had afgespeeld. der werkelijkheid te vergeten. Dit heeft zijn zin ook voor het leven va» vandaag. In de vreugde om de be vrijding maken wij ons enthousiast op om een nieuwe maatschappij te bouwen op de Christelijke grondsla gen van waarheid, gerechtigheid en naastenliefde. Willen dit echter geen louter groote woorden en nooit te verwezenlijken idealen blijven, dan moeten wij blijk geven een diep besef te hebben van de huidige wer kelijkheid. Nog leven wij in een feestroes en een bevrijdingsstem- ming, maar straks zil ons duidelijk worden, dat de nood ontstellend is, dat wi,j leven ln een verarmd en berooid land en dat een tijd van zwaren arbeid ons wacht. Er zal hard, ontzettend hard gewerkt moe ten worden om die idealen te ver wezenlijken. De kracht hiertoe moeten wij put ten uit onze Christelijke levensover tuiging, die niet alleen een veilig richtsnoer biedt voor denken en handelen, maar welke, ook als da moeilijkheden zich torenhoog op stapelen. ons de kracht zal geven om vol te houden. Christus zelf gaf den menschen zoowel de geestelijke spijze van Gods woord als het brood voor het lichaam. Maar nadat het Evangelie heeft verhaald, dat de menigte geestelijk en lichamelijk verzadigd was, volgt er dez,e op merkelijke zin: „Toen liet Hij hen gaan." Slechts van weinige uitverkorenen vraagt Christus alles te verlaten, om Henf te volgen. Doch de groote me nigte stuurt Hij naar huis terug. ..Hij liet hen gaan." De boer naar zijn land, de arbeider naar zijn werk, de intellectueel naar zijn boe ken en studie, de staatsman naar zijn politiek. Want op de plaats waar zij staan ln het maatschappe lijk leven, zullen zij de idealen, waarnaar Hij hen doet streven, ln de practijkmoeten brengen. Zco zullen ook wij in ons gezin, bij ons werk, in ons 'heel doodgewone dage- lijlcsche leven ons buitengewone ideaal: den opbouw esner waarlijk Christelijke samenleving moeten trachten* te verwezenlijken door de gewone dagelljksche plichten met ongewonen ijver en met een uit zonderlijke liefde te vervuilen. Op de H. Landstlch.ing bij Nijmc- 'gen zal een gedachteniskapel verrij zen ter herinnering aan alle Neder landers, die ln de laatste jaren in Duitsche concentratiekampen zijn omgekomen# Als altaarstuk zal er geplaatst worden een merkwaardig schilderij, dat in het kamp van Sandbostel ln een der barakken werd gevonden: en schilderij yan Onze Lieve .Vrouw, die onder haar uitgespreid™ man tel de om haar heen geknielde kaal geknipte en magere gevangenen,onder Haar bescherming neemt. „Mater Cap'tivorum", Moeder der gevange nen. heeft de onbekende, die het schilderde, het genoemd. Binnenkort zal het voorloopig ln een der Nlj- meegsche kerken worden geplaatst. Het geluidsfilmlaboratorium Peteso C.V. vervaardigt momenteel een film, welke gewijd is aan het werk der repatrleering. De scoren B. J. Peterson en G. J. Veldman zijn be last met het vervaardigen van deze

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3