Landing bij Balikpapan 15 Juli electriciteit Te zware opgaaf voor het bondselftal 4200 ton brandbommen op Japan Royal Engineers: „Stoffer en blik" van het leger James Byrnes Zuinig met de rantsoenen Weerwolven steken hoofd op Alle kruit in de eerste helft verschoten Engelschen winnen met 30 Opleiding van oorlogsvrijwilligers 69ste JAARGANG No. 23278 MAANDAG 2 JULt 194ff Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 ab K «9 Abonnementsprijs 26 cent per week Busdiensten Opvolger van Stettinius Spoedig troonsafstand van Koning Leopold? —Het Glazen Huis-n N.Z.H.T.M. rijdt weer! Vergoedingen militaire vorderingen lllfZENDf? De nieuwe postzegel van 7^2 cent, die 15 Juli a.s. verschijnt Motorracer doodelijk verongelukt HAARLEMSCHE COURANT MANILA, 2 Juli (A.P.). Een Australische strijdmacht is te Ba likpapan aan de Zuidoostkust van Borneo geland en er in geslaagd een stevig bruggenhoofd te vesti gen. Tevoren hadden Amerikaansche vliegtuigen opnieuw 230 ton bom men op Balikpapan en doelen in de omgeving geworpen. De piloten verklaarden, dat het vijandelijk afweervuur boven dit gebied in kracht afnam, maar dat de Japan ners boven de doelen op een hoog te van 160 tot 600 meter kabels, waaraan bommen bevestigd waren, gespannen hadden. A.N.P.-Aneta meldt dat een troe pencontingent van het Neder- landsch-Indische leger, in samen werking met de Australische zeven de divisie, aan de landingsopera ties heeft deelgenomen. Volgens Reuter drongen Zondag morgen aanvalsbooten door de ope ningen in het koraalrif, ongeveer een mijl voor de kust. De Australiërs gingen aan land op vrijwel vlak ter rein. Uit luchtverkennlngen was ge bleken, dat de verdediging bestond v»* een driedubbele prikkeldraadver- rring met een tien voet breede .cht. Aan de landing werd deel nomen door meer dan 300 schepen, aaronder zich ook Australische en Nederlandsche schepen bevonden. Generaal MacArthur voerde per soonlijk het opperbevel tijdens de operatie, de grootste, welke tot dus verre op Borneo werd verricht. De eerste troepen gingen Zondagmorgen om 8.55 uur aan land, zij ontmoet ten slechts geringen tegenstand. La ter nam qe Japansche tegenstand echter toe. „Twee doode olifanten en een dood nijlpaard in_ den dierentuin te Rhenen. Verzoeke op te ruimen". Zoudt u verbaasd zijn indien u een dergelijke boodschap ontving? De Royal Engineers allerminst en enkele uren later was het karweitje dan ook opgeknapt. De Royal En gineers ruimen alles op wat ergens niet hoort, of het nu roadblocks, asperges, tankvallen, mijnen dan wel gezonken schepen of vernielde kranen zijn, en zij beschouwen zich eenigszins als de stoffer en het blik van het leger. Aan deze Royal Engineers nu zijn zes Nederlandsche compagnieën toe gevoegd, die deel zullen uitmaken van de 55.000 manschappen, die nog voor 't einde van dit Jaar de kern van een nieuw Nederlandsch leger zullen vormen. Een van deze compagnieën ls in Amsterdam werkzaam, onder leiding van kapitein Breman. Op de Javakade lichten zij de kra nen, zoodat hier spoedig weer groo- te schepen kunnen meren. Asperges, welke maar liefst tien meter, diep in den grond zitten, worden opge ruimd, ruimte tusschen de tram rails, tijdens den winter van alle houten blokjes beroofd, met cement gevuld, enz. enz. Een andere compagnie ls ln de Blesbosch bezig met het repareeren van de bovengrondsche electriclteits- lelding, die de Duitschers hebben opgeblazen en waarlangs de staats mijn Maurits over Geertruldenberg en Dordrecht de provincie Zuid-Hol land van stroom voorziet. Wanneer deze leiding weer gereed ls, zal dit een transportbesparing beteekenen van 3000 ton steenkool per week, die thans per schip naar Zuid-Holland moeten worden vervoerd. Het hoeft wel geen betoog, dat deze wegbereiders van ons nieuwe leger zich door hun vlijtig werken ln een welverdiende populariteit mo gen verheugen. Ingaande heden is een beperkte busdienst van de N.S. opengesteld van Amsterdam lC.s. naar Alkmaar en terug. De bussen zullen in plaat sen, waar spoorwegstations zijn, stop pen. Er zijn tien ritten per 'dag. Ingaande 4 Juli zullen eveneens beperkte N.S.-busdiensten gaan rij den van Den Haag S.S. naar Amster dam v.v.; Rotterdam Hofplein naar Delft v.v.; Gouda—Den Haag S.S. v.v. en GoudaRotterdam Hofplein v.v. Deze bussen vertrekken van het voorplein van genoemde stations en zullen onderweg niet stoppen. Van Maandag 9 Juli af zal weer vervoer van vrachtgoederen mogelijk zijn van en naar de volgende plaat sen: Alkmaar, Amsterdam (Wester- doksdijk), Amersfoort, Beverwijk, Enkhuizen, Den Haag (N.S.), Haar lem. Den Helder, Hilversum, Hoorn, Leiden (SS.), Utrecht. Velsen, IJ- muiden, Voorburg en Zaandam. In het communiqué van Mac Arthur wordt er op gewezen, dat het oliegebied van Balikpapan de voor naamste bron was voor stookolie en vliegtuigbenzine voor de Japanners, met een totale'jaarlijksche productie van 15 millioeri barrels. Gedurende bijna 7 weken hadden Amerikaan sche en Australische vliegtuigen dit gebied bestookt, die de laatste veer tien dagen werden bijgestaan door Amerikaansche oorlogsschepen en mijnenvegers. Ten Zuiden van Mlrl blijven de Australiërs ln Noordwest-Borneö doordringen. Japan zelf werd hedenmorgen voor het aanbreken van den dag door bijna 600 superforten, de grootste vloot van dit type welke boven Japan is geweest, met 4200 ton brandbommen bestookt. De doelen, die alle voor den eersten keer met brandbommen wer den aangevallen, waren: Kure, Ja pans grootste marinebasis aan de- binnenzee, Sjimonosekl, aan den wes telijken toegang tot de binnenzee, Koemamoto, het centrum van mili tair transport en van verkeer op Kioesjoe, en een groot kolen- en magnesiumcentrum op Honsjoe. Ass. Press, meldt: President Tru man heeft door zijn perschef Char les Ross de benoeming van James P. Byrnes, een van president Roosevelt's intiemste vrienden en politieke advi seurs, tot minister van Buitenland- sche Zaken als opvolger van Stettinius laten bekend maken. Byrnes, 66 jaar, was 14 jaar lang lid van het Huls van Afgevaardigden, werd gedurende twee zittingsperioden een der leiders van de democratische partij en den Sena'at en verliet in 1942 het Opperste Gerechts hof om de leiding op zich te nemen van het nieuwe bureau van econo mische stabilisatie. In Mei 1943 werd hij benoemd tot directeur van het bu reau voor oorlogsmobilisatie, als hoe danig hij in April van dit jaar aftrad. Reuter weet nog te melden, dat hij aan alle ontmoetingen der Groote Drie heeft deelgenomen. De diplom, corres pondent van de Manchester Guardian schrijft van hem, dat hij in zich de karakterkenmerken vereenigt van een Ier, een Zuiderling (hij ls afkomstig van Zuid-Carolina) en een Katholiek. LONDEN, 2 Juli (U.P.) De troons afstand van Koning Leopold is vol gens de Londensche bladen nog slechts een kweslte van enkele da gen. Men beweert, dat Leopold zijn besluit al genomen heeft en dit bin nenkort in een radiotoespraak zal bekend maken. De vijftienjarige kroonprins Baudewijn zal troonsop- volger zjjn en tot zijn achttiende Jaar onder regentschap blijven van Prins Karei. Glazen huizen met glazen daken, glazen dakgoten, glazen muren en vloeren, glazenmeubelen en zelfs glazen matrassendat is de droom van Dr. Alexander Silver- man! hoofd van de chemische af- deelmg der Universiteit van Pittsburgh. Glazen huizen behoeft men niet te verzekeren tegen brand, men behoeft hen niet telkens en tel kens weer te laten opschilderen. Het heele bouiosel, in- en uitwen dig, is afwaschbaar. Ofschoon men in een huis van glas zal wonen, zal men zich niet in „een glazen huisje" bevinden, want de muren zullen vervaardigd worden van een soort schuimig glas, dat wel het licht doorlaat, maar dat ondoorzichtig is. Ratten en muizen zullen er geen schuil plaats vinden. De verwarming zal worden verzorgd floor middel van metalen buizen langs den muur. Bovendien heeft Dr. Silver man een glazen kachel ontwor pen, bestgande uit een glasplaat, waarop een aluminium buis is gemonteerd, die electrisch verhit wordt. Voor de vensters want zelfs in een glazen huis komen ven sters heeft Silverman 'n nieuw idee. Hij monteert twee glazen platen zoodanig tegen elkander, dat zij in den eenen stand licht doorlaten en in een anderen stand „verduisterd" zijn. Welk verschil dat eigenlijk maakt? De muren laten immers ook al licht door. De toekomstige bewoners van dit toekomstige huis zullen voor één ding moeten o,ppassen: zij moeten de straatjeugd., die wel eens graag met steenen gooit, in de gaten houden! (Un, Press), Vanmorgen heeft de N. Z. H. T. M. haar dienst HaarlemAmsterdam ln beperkten omvang hervat. Ook de trams naar Purmerend, Edam en Vo- lendam en de Sloterdijker rijden weer. In Halfweg werd de eerste tram feestelijk ontvangen. Een co mité bood den wgenb.estuurder en de vier conducteurs een vulpenhou der aan en stelde den directeur van de N. Z. H. T. M., jhr. J. Róëll, die met deze eerste tram ws meegeko men, een cheque ter waarde van f 950.ter hand voor het Onder- steiïingsfonds va nhet personeel. De minister van Oorlog heeft een regeling getroffen voor hooger beroep tegen vaststelling van vergoedingen wegens vorderlnen op grond van het tusschen den opperbevelhebber van het geallieerde expeditleleger en de regeering gesloten „Procurement agreement". Iedere belanghebbende kan binnen twee maanden na ont vangst van de mededeeling van het bedrag der vergoeding in beroep ko men, en wel bij aan den minister ge richt bezwaarschrift. Het ministerie van Handel en Nijverheid maakt bekend, dat 15 Juli a.s. een begin zal worden gemaakt met de electriciteits- leverfng aan de particuliere ver bruikers. De kolenpositie ls zeer ernstig, zoodat de stroomleverlng slechts mogelijk is, als het publiek zich zeer groote beperkingen oplegt en zich houdt, aan de hieronder nader te noemen rantsoenen. Deze worden vastgesteld voor pe rloden van omstreeks 60 dagen. Voor alle particuliere verbruikers, die thans reeds aangesloten zjjn en bij UIT HET BR1TSCHE HOOFD KWARTIER IN DUITSCHLAND (UP). De nationaal-soeialistische „Weer wolven", waartver Gob bels in de laatste dagen van zijn rijk zoo ge snoefd heeft, zfljn nu inderdaad in de Amerikaansche enj Britsehe zones van Duitschiand hun activiteit be- oimen. Bijzonderheden van hun op reden blijven diep militair geheim. Dit optreden van de Weerwolven valt samen met berichten over een herleving der Naai-partlj-activite-lt, zooals o.a. door den Keulscheni bur gemeester Adenauer werd beweerd. Dat de weerwolf-organisatie" overi gens nu eerst begint, klopt met de mededeeling van een Dultschen of ficier, die destijds vertelde dat da guerilla-strijd eerst na enkele maan den stilte zou beginnen. Dezelfde offltier beweerde dat de Weerwolven hun instructies' ontvangen van zich ln het buitenland bevindende gueril la-leiders. die eind April zyn ge vlucht. De minister van Sociale Zaken heeft bepaald, dat voor Juli de be staande wachtgeldregelingen zullen worden gehandhaafd:. (Van onzen sportredacteur) ROTTERDAM 30 Juni. De geheel aparte positie, welke de Engelsche voetbalsport ten aanzien van de continentale Inneemt, maakt fei telijk elke ontmoeting tusschen een Engelsche en een Nederlandsche ploeg tot een gebeurtenis, waarvan het verloop in vrijwel dezelfde be woordingen kan worden beschreven. Den eenen keer kan een tegenstan der eens wat gelukkiger zijn of zich door een toevallig goed getroffen combinatie meer doen gelden dan een andere, in feite zien we toch steeds dezelfde verhoudingen, scherp omlijnd, tegen den achtergrond van den uitslag afgeteekend. Ze traden ook aan het licht bij den wedstrijd, dien ons sterk verjongde bondself tal vanmiddag tegen de Engelsche bevrijders gespeeld en met 30 verloren heeft. Wéér superieure tech niek, uitmuntende balcontróle, spel- beheersching en welhaast feilloos kopwerk. Wat misschien tegenviel, was het schieten van de Engelschen. Ze kónden het zonder twijfel en ze lieten dat af en toe ook wel zien, s en Whittingham c.s. Maar ze deden het te weinig en hadden daardoor niet zooveel succes met hun overigens zeer gevaarlijke aanvallen, als wanneer ze voor het bekronen daarvan meer hun heil in het wapen hunner artillerie, dat ln dat van tot ver in het vijandelijk doelgebied doorgevoerde stootacties hadden ge zocht. Trouwens, hoe duidelijk zij zich ook de meerderen van onze Jongens toonden, ln dit onderdeel bleek het veel minder mathematisch, maar met klinkend enthousiasme spelen de bondselftal heusch niet van ge ringer kracht. Wij spreken hier van de eerste helft, waarin de Nederlanders voor honderd procent mee konden en met hun eenvoudiger, opportunlstischer middelen, óók flitsende aanvallen konden opzetten, ja deze verschil lende malen zóó voortreffelijk af sloten, dat hun schoten voor even veel geld een paar doelpunten had den kunnen opleveren. Het aanteekeningenboekje zegt van hen, dat zij in het begin al di rect niet voor de Engelschen onder deden en releveert hun volstrekte meerderheid in een periode, die ze ker wel twintig minuten duurde. In die minuten beleefde het van span ning popelende publiek de beste oogenblikken van den strijd en juichte onvermoeid, wanneer de vijf roodhemden weer naar het Engelsche doel snelden. Maar tevergeefs dreun den ln deze periode onze felste stormloopen op het bolwerk van de Engelsche defensie. Joy, de spil was de groote breker van deze vloedgol ven en wat over of langs hem heen kwam, werd secuur opgeruimd door Hapgood en Compton, of belandde in de veilige handen van Bly. He laas ontbrak in dezer" periode ook het greintje geluk, dat de Nederland sche ploeg van noode had. Schoten van Wilkes, een verrassenden omhaal van Borrani, een kopbal van Han- seBly had er niet zoo héél veel aan kunnen doen, wanneer die nog een declmetertje secuurder gericht waren geweest. Maar met dat al, de tijd verstreek en er kwamen geen doelpunten. In- tusschen voltrok zich echter nood zakelijkerwijs het proces, dat op het verdere verloop van den strijd van invloed moest zyn. Onze hardwer kende Jongens raakten vermoeid. Het bruisend enthousiasme, waarmee ze keer op keer ten aanval zwermden, de verbeten grimmigheid, waarmee ze telkens weer van voor naar ach ter en van links naar rechts draaf den, wanneer de uitgekookte Engel schen hen van het kastje naar den muur zonden, eischten hun tol. In de tweede helft waren de Nederlanders volkomen uitgediend. zy kwamen er, huiten een kogel van Wllkes tegen den paal, niet meer aan te pas en lieten den Engelschen tenslotte met 30 de eer. Wanneer we nu ook nog een kort woord ln dit verslag pogen te per sen over de prestaties der onzen af zonderlijk, noemen we naast den on- vermoeibaren Smit, rechtsbinnen Wllkes van Xerxes, die in de eerste helft zeer veel ballen op de juiste manier naar Hanse en Fischer schoof, waar dezen echter niet veel raad mee wisten. Bovendien toonde deze Wllkes zich een behoorlijk, zij het geen gelukkig, schutter. Borrani deed goede dingen, maar ze waren inci denteel. In de middenlinie was Van Buitenen een harde werker, die zijn kans nog eens verdient. Kuppen en Devroet deden veel nuttig werk, maar waren er blijkbaar té zeer op belust om den Engelschen te laten zien, dat ook Nederlandsche voetballers het hunne weten op het gebied van truc jes en schynbewegingen. Ze raakten er menig balletje onnoodlg door kwyt. In de achterhoede was Haak be trouwbaar, al had hij het eerste doel punt misschien kunnen voorkomen. Louwe heeft samen met den solie- den Van der Heyden een alleszins behoorlijke partij geblazen. De En gelsche doelpuliten vielen in het laatste half uur van den wedstrijd. Ze werden gemaakt door Mortimer en Lewis (2). Ongeveer 60.000 toeschouwers za gen den wedstrijd. Er waren meer auto's dan de benzinepositie zou doen vermoeden, maar de Rotter- damsche verkeerspolitie was er vol komen tegen opgewassen. Tal van' hooge militaire en burgerlijke auto riteiten deelden ln den bijval van het publiek voor den wedstrijd en voor het meisjesmuziekcorps van de WAAF met zijn soldateske tamboer-ma- Joorsche. wie de eerstvolgende meteropneming geschiedt né 15 Juli doch vóór 16 Augustus dan wel in het tijdvak, gelegen tusschen 15 September en 1 October, gelden de volgende rant soenen voor de perloden: Juni/Juli 8 KWH., Augustus/September 12 KWH., October/November 23 KWH. Deze rantsoenen gelden ook voor de verbruikers, aan wie de stroom leverlng wordt hervat na 15 Juli as. en vóór 16 Augustus a.s. dan wel in de tijdvakken 16 September 1945 tot en met 15 October 1945, 16 November 1945 tot en met 15 December 1945, enz. Voor alle overige verbruikers gelden de navolgende rantsoenen voor de perloden: Juli/Augustus 9 kwh, September/October 18 kwh., Novem ber/December 20 kwh. Bovengenoemde rantsoenen gelden uitsluitend voor verlichting en huls houdelijk verbruik. Voor diegenen, die uitsluitend of ln hoofdzaak (Jec- trisch koken, geiden de volgende rantsoenen: Voor gezinnen van 2 personen 85 kwh. per periode, voor elk gezinslid meer 15 kwh. extra. Voor alleenwonende personen, die zelf koken 42% kwh. per periode. Verbruikers, die in het bezit zyn van een electrisch heetwaterappa- raat, dat op nachtstroom wordt In geschakeld, ontvangen per Inwonend gezinslid per periode: voor een bad 40 kwh., voor een douche of keuken 20 kwh. Voor inwonende personen, niet tot het gezin van den verbruiker behoo- rende. kan de verbruiker een rant- soenverhooging aanvragen bij het be trokken electriciteltsbedrijf. Door de plaatselijke distributiediensten zal binnenkort een enquête worden ge houden ter bepaling van de gezins grootte voor die verbruikers, die voor een electrisch kookrantsoen ln aan merking meenen te komen. Rantsoeitoverschrljdlngen zullen streng worden bestraft en wel door afsluiting van den stroomtoevoer. De aanmelding van oorlogsvrij willigers blijft zeer bevredigend ver- loopsn. zeer binnenkort zal dan ook een begin worden gemaakt met de uitzending van vrijwilligers, die in Engeland en Amerika opgeleid zullen worden voor de taak, die hun bij leger en vloot wacht voor de bevrij ding van Indië en deni strijd tegen Japan. Zoo zal binnen enkele weken een aantal verplegers en leerling verplegers', behoorende tot het corps mariniers, naar Schotland vertrek ken, waar deze menschen hun mili taire opleiding zullen krygen, waar na zij in Amerika verder voor de hun wachtende taak zullen worden be kwaamd. De duur van de geheele opleiding gal 9 a 12 maanden be dragen. Voorts zullen de volgende maand 2000 Nederlanders als toekomstige Instructeurs korporaals en man schappen van de expeditlonnaire macht, welke een onderdeel is van de Koninklijke Nederlandsche Land macht worden uitgezonden om ln Engeland hun opleiding te ont vangen. Na Juli zullen nogmaals 2000 man naar Engeland vertrekken, terwijl voor het einde van het Jaar weder om. een groot aantal, n-1- 15000 Ne derlanders, aan de overzyde van de Noordzee zullen worden opgeleid. De opleiding van de Instructeurs, die straks belast zullen worden met het africhten van de overige vrij willigers, berust by Engelsche in structeurs. Daarom wordt van de Nederlanders, die tot Instructeur willen worden opgeleid geëischt. dat zij behoorlijk Engelsch kennen en minsten^ een Mulo-diploma bezitten. Tenslotte kan binnenkort een spoed - oproeping van personeel Voor de vloot worden tegemoet gezien. Het aantal vrijwilligers, dat hiervoor zal worden opgeroepen, is overigens nog klein, zy zullen evenals de instruc teurs technisch geschoold moeten zijn, doch van hem wordt geen ken nis van de Engelsche taal geëischt, omdat hun militaire opleiding, die zy evenals andere groepen in Enge land ontvangen, wordt verzorgd door Nederlandsche instructeurs. Wanneer zij. die hiervoor in aanmerking ko men, goedgekeurd en aangenomen zijn, vertrekken zy binnen twee we ken naar Engeland. Bij de Zondag gehouden mo torraces ln het Stadion te Am sterdam is een zeer ernstig on geluk gebeurd. Bfj de finale 175 cM3. klas begon de motorrijder Huybrechts te slingeren. Daardoor raakte het stuur van zijn motor dat van den naast hem rijdenden De Vleeschhou- wer. Deze laatste trachtte hem te ontwyken door snel naar boven te schieten, maar kwam tegen de ba lustrade aan. De derde motorracer Bron reed op beiden ln, zoodat alle drie kwamen te vallen. De Vleesch- houwer kreeg de drie motoren op zich, waardoor hij levensgevaarlijk gewond werd. Hy liep een schedel- basisfractuur op en is ln het Wll- helminagasthuls overleden. Bron kreeg Inwendige kneuzingen; Huy brechts werd minder ernstig gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1