Groote hoeveelheden voedsel op komst Vorderingen bij Balikpapan Moskou wil deelnemen aan Tanger-conferentie Een vliegend schip in aanbouw Japan zonder olie Prinselijk gezin naar Noordwijk H. Vader over- Italië wil gelijk waardigheid Amerika vergeet ons niet Raslands invloed in Midden-Oosten V. Nederl. elftal l Gaskoorts 69ste JAARGANG No. 23279 DINSDAG 3 JULI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 a b k m Abonnementsprijs 26 cent per week Aanval op een Nederlandsch schip Geheime boodschappen van Pétain Dam beveiligde Scapa Flow Spanje vacantie-oord voor Amerikanen? In Ottawa herbouw der wereld Het prinselijk jacht „Piet Hein" is in de hoofdstad teruggekeerd In 12 uur van Londen naar New York Reizen naar Duitschland nog dezen zomer naar Kopenhagen? De optimist NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MANILLA, 3 Juli. (U.P.). De landing by Balikpapan heeft een goed verloop. Een kuststrook van ongeveer 4K.M. ten Oosten van de stad Balikpapan bevindt zich reeds geheel in handen der Austra lische landingstroepen, die boven dien reeds twee Kilometer landinwaarts zijn opgerukt. De rechterflank heeft eenige hoogten genomen en nadert nu de vlieg velden tusschen Balikpapan en de groote luchthaven Manggar. «e tegenstand der Japanners begint toe te nemen. volgens Reuter heeft de Neder- landsch-Inoische regeering bekend gemaakt, dat een contingent van het Nederlandsche leger, waarbij zich oliedeskundigen bevinden, deelneem aan de invasie van Balikpapan, li' oliecentrum op de Oostkust va: Borneo. Be Nederlandsche olledes- kundigen zullen de installaties her stellen. die ziij zelve in 1942 hebben vernield en die later werden gebom bardeerd, nadat zij door de Japan ners hersteld waren. Door het slagen van de landing bi' Balikpapan is de blokkade der Geallieerden voltooid. Wei hebben de Japs nog de belangrijkste olie bronnen in Ned.-Indië in bezit, nl. Pladjce en Soengei Gerong in Zuid- Sumatra, alsmede eenige kleine olie- terreinen op Java, maar al die bron nen zijn nu practisch waardeloos voor hen. Japan zal thans vermoe delijk gebruik moeten maken van zijn voorraden synthetische olie in het moederland. Verder wordt over den strijd in den Pacific nog gemeld, dat generaal MacArthur een Midden-Pacific- commando onder leiding van luit.- neraal Robert Richardson en een est-Pacific-commando onder iei- ing van luit.-.generaal W. D. Steyer :cft opgericht. WESTKUST VER. STATEN, 2 JuU (A.N.P.-Aneta). Alhier is onlangs aan gekomen een tweede Nederlandsch troepentransport:.chip, dat eveneens in het Okinawa-Ieshima gebied aan he vige aanvallen heeft blootgestaan. Nauwelijks waren daar namelijk de laatste soldaten van boord gegaan of er werd alarm voor luchtaanvallen gegeven. De Nederlandsche gezagvoer der L. N. van den Deren uit Oegst- geest had juist een Amerlkaanschen generaal aan boord. HIJ snelde naar de brug, waar de eerste officier J. Mohlenpage, wiens vader te Rotterdam woont, de wacht betrok. Van een groep zelfmooTd-toestellen zetten er twee koers naar het schip. Een van die vliegtuigen werd, toen het tot op twintig meter genaderd was, door een Amerlkaanschen schut ter getroffen, waarbij zoowel de piloot als de met springlading gevulde neus van het vliegtuig geraakt werden. Het vliegtuig spatte uiteen en de vleugels stortten in zee, maar de motor trof en beschadigde het bovendek, terwijl een golf benzine en olie over gezag voerder en eersten officier heensloeg. Gelukkig was op dat moment niemand aan het rooken en waren ook geen electrische Installaties in gebruik, an ders zou één vonk het heele schip in lichterlaaie gezet hebben. Het valsche gebit van den Japanschen piloot viel neer vlak bij den gezagvoerder, die het als souvenir bewaard heeft. PARIJS, 3 Juli. (U.P.) In het pro ces tegen maarschalk Pétain. zal commandant Archambaud, lid van den staf van admiraal Gabriel Au- phan, staatssecretaris van Marine in de regeering van Vichy, verklaren, dat Pétain ten tijde van <je geallieer de landingen in Noord-Afrika ge heime boodschappen aan Darlan ge zonden heeft, waarin hij den admi raal zegt den wapenstilstand met de geallieerden volkomen goed te keu ren. In het openbaar desavoueerde de maarschalk Darlan, teneinde Duit- 6che represailles tegen Frankrijk te voorkomen. Archambaud zegt deze boodschappen van Pétain er wa ren er twee zelf verzonden te heb- ben. In betrouwbare kringen zegt men. dat Pétain's verdediging hoopt, dat admiraal Leahy in het gezelschap van Truman zal zijn, als deze de conferentie der „Big Three" gaat bijwonen, omdat Leahy verklaringen ten gunste van den maarschalk zal kunnen afleggen. De Britsche admiraliteit heeft ont huld. dat tijdens den oorlog een groote dam, 'die den vijand belette de groote Engelsche marinebasis Scapa Flow binnen te komen, werd gebouwd, meldt Ass. Press. Achter dezen wal van 2K.M. lengte, die de vier Orkney-eilanden b\j de Noordpunt van Schotland verbond, had de Britsche vloot zich veilig ge nesteld voor aanvallen zooals die, waarin een Duitsche onderzeeër het slagschip Hoy al Oak in October 1939 tot zmken bracht. MADRID, 1 Juli (Reuter) Het Spaansche ministerie van bülten- landsche zaken deelt mede, dat re den van het Amerikaansche leger die, alvorens Europa te verlaten, tn Spanje een vacantle willen doorbren gen, allerlei faciliteiten zullen ge nieten, waaronder vrijstelling van het verplichte paspoortvisum. Ook zal hun worden toegestaan in Spanje de uniform te dragen. H. K. H, Prinses Juliana en de prinsesjes zullen zich,, naar wü vernemen, na hun terugkeer in Ne derland voorloopig te Noordwijk vestigen. Een aantal villa's worden als verblijfplaats voor het prinse lijk gezin in gereedheid gebracht. Prinses Juliana is Zondag ln Ottawa aangekomen, waar zit vele malen omhelsd werd door de drie prinsesjes, die al een kwartier lang op het stationsperron hadden staan trappelen van ongeduld. „Wat zijn ze gegroeid", zeide Prinses Juliana, die de prinsesjes in geen drie maan den gezien had Prinses Juliana deelde mede, dat zj] ongeveer tien dagen in Ottawa zou blijven, alvo rens voorgoed te vertrekken. ,,lk kan my nog niet goed voorstellen, dat ik nu weer mijn kinderen om mij heen heb", zeide de Prinses, terwijl prinses Irene zich tegen haar aan vlijde. ,,Ik was gedwongen indertijd mijn vertrek uit Canada geheim te hou den", verklaarde H.K.H. nog, „maar nu wensch ik den Canadeezen open lijk dank te brengen voor hun gast vrijheid". ROME, 2 Juli. (Reuter). Bij een ontvangst van leden van de Amerikaansdhe maritieme com missie heeft Z. H. de Paus ge- ».egd,,Om een blijvenden vrene te bereiken moeten de mannen, op wie de grootste verantwoor delijkheid rust, zich niet uitslui tend bezig houden met den stof- felijken herbouw der wereld: zij moeten ook voor elk volk poli tieke, geestelijke on godsdienstige vrijheid waarborgen," MILAAN, 2 Juli (Reuter). Parri, de Italiaansche minister-president heeft verklaard, dat het doel van Italië was het sluiten van vrede en het verkrijgen van den status van Geallieerde. ,,Er zal mogelijk nog een tusschenstatus noodig zijn", voegde hij er aan toe, „Italië wenscht den vredesstatus door eigen verdiensten te verkrijgen en niet als een gift", aldus Parri. Itallë's eerste politieke doel is van zijn tegenwoordige juridische in ferioriteit verlost te worden, welke het land belet vele verdragen, die met an dere landen mogelijk zijn, te sluiten. Door bemiddeling van de American War Relief for Holland (Amerikaan sche steun tot leniging van den oorlogsnood in Nederland) worden deze maand de volgende hoeveel heden voedsel en kleeding in ons land verwacht: 200 ton gezoete ge condenseerde melk, 100 ton melk poeder, 2.000.000 blikjes met spe ciaal babyvoedsel, soep, groenten en vruchten, 400.000 stukken zeep, en een hoeveelheid kleeren ter waarde van 85.000 dollar, hoofdzakelijk win- terkleeren voor kinderen. Volksherstel is de organisatie, die in direct contact staat met de Ame rican War Relief for Holland en an dere steunorganisaties in de Vereen. Staten. De verdeeling van de levens middelen wordt verzorgd door het Nederlandsche Roode Kruis. Die van de kleeding door de H.A.R.K., beide onder leiding van Nederlands Volks herstel. De heer Mansfield, penningmeester van het Amerikaansche steuncomité, richt in verband hiermede de vol gende boodschap tot ons volk „Dero steun heeft jn de allereerste plaats' de bedoeling kenbaar t» maken LONDEN, 2 Juli. (Reuter). Uit zeer betrouwbare bron alhier wordt vernomen, dat een verzoek van de Sovjet-Unie tot deelneming aan de voorgenomen besprekingen tusschen' Frankrijk. Engeland en de Vereen. Staten over den toekomstigen sta tus van Tanger, die Dinsdag te Pa rijs zouden beginnen', op het laatste oogenglik 'n kink in den kabel heeft veroorzaakt. Het is thans onzeker, wanneer de conferentie zal geopend worden. Men meemt, dat de Sovjetambas sadeur te Parijs gisteravond het des betreffende verzoek heeft gericht tot den Franschen minister van Buiton- landsche Zaken, Bidault, die hier- SOV JET-BEZETTING DUITSCHLAND IN Sovjet-troepen zijn in overeenstem ming met de nieuwe regeling der Duitsche bezettingszones binnenge rukt In Schwerln, Halle, Leipzig. Weimar, Erfurt en Plauen. De Britsche Aeroplane Company Is begonnen m?t den bouw van een achtmotorlg vliegtuig van 110 ton. Het zal ,3rabazon," genoemd worden naar den vroe gere» minister van vliegtuigproductie. Het kan 72 passagiers vervoeren over een af stand van 3000 mijl, met een topsnelheid van 340 mijl per uur. De passagier vindt in de lange smalle romp alles wat hij op een schip zou aantreffen, uitgezonderd het pro menadedek en de baden. Doch deze zijn ook niet noodig, daar deze vlieg- reus den afstand Londen New York in 12 uur aflegt. In het toestel zijn 2 verdiepingen en een halve verdieping die als bergplaats dient. Op de verdieping der passa giers zijn dienstloketten naar de keuken die er onder ligt. Daaronder is de bagageruimte. Tus schen de promenade gang met acht vensters, de cockpit en het ver blijf voor de bemanning is een ruimte voor 36 passagiers. Een gemak kelijke armstoel over dag, kan 's nachts ver anderd worden in een bed, ongeveen zoo als dit ingericht is in de groote treinen. Achter zijn nog drie slaapver trekken, een vertrek voor de stewards en kleedkamers voor da mes en heeren. Voor in wat men noemt de „brug", zijn 'n ruime cockpit, een ma chinekamer, «en dag verblijf en slaapgele genheden voor de be manning. De kapitein heeft evenals op een schip een eigen cabine. Het toestel zal op 25.000 voet hoogte vlie gen en de lucht m de vertrekken zal op span ning gehouden worden, zoodat de passagiers geen hinder zullen on dervinden van den ver minderden luchtdruk. Op korte vluchten kan het toestel 224 passagiers vervoeren. De lengte bedraagt 53 meter, de vleugel- wijdte 75 M. en het heeft een gewicht van 125.000 K.G. De tanks kunnen 54.000 liter brandstof houden, die het toestel een actie radius geven van 5000 mijl met eep kruissnel heid van 238 mijl per uur. Men hoopt binnen drie Jaas- den transatlan- tlschen dienst met deze toestellen te kunnen beginnen. over hedenochtend een langdurig onderhoud heeft gehad met gene raal De Gaulle LONDEN, 2 Juli. (Reuter) Volgens Radio Ankara neemt men aan, dat Churchill tijdens de aanstaande drie- mogendhedenconferentle verdere in lichtingen zal vragen over de Rus sische voornemens in het Midden oosten. In de uitzending werd ver klaard, dat het probleem ten nauw ste samenhing met de controle van de petroleumbronnen in het Midden- Oosten. Nu de levering van petroleum uit Roemenië aan Turkije gestaakt is, zien de Turksche autoriteiten uit naar oliebronnen, die voldoende zijn om aan de toekomstige behoeften van het land te voldoen. Teneinde het Turksche economische leven vrij te maken van de volstrekte afhanke lijkheid van Russische olie, zijn er besprekingen gaande tusschen Turk sche, Engelsche en Amerikaansche vertegenwoordigers, teneinde vol doende quota te verzekeren, gedeel telijk van Engeland en gedeeltelijk van Amerika. In dit verband mag er op gewezen worden, zoo werd ten slotte gezegd, dat de oliebronnen in Irak, waarvan de olie over Fransch gebied wordt gevoerd, in de onmid dellijke nabijheid van Turkije gele gen zijn. Intusschen is men, volgens Un. Press, in Athene ernstig bezorgd naar aanleiding van berichten, volgens welke Rusland de Joegoslavische en Bulgaarsche territoriale eischen in verband met Grieksch Macedonië en Thracië zou ondersteunen. Deze be richten tezamen met de kwestie de:_ Dardanellen worden door de „natio nalistische" meening uitgelegd als een nieuwe Russische stoot in den Balkan en naar de Middellandsche i vérder meldt U.P., dat een com mentator van het Foreign Office het bericht van de Daily Express, volgens hetwelk Rusland deel zou krijgen aan de controle van Panama- en Suez- kanaal, cnwaarschijnljlk heeft ge noemd. Er is niets wat er op wijst dat het beheer van het Panama kanaal geïnternationaliseerd zal wor den, aldus de commentator. Met betrekking tot het reizen naar Duitschland gelden thans naar van de zijde van de S.H.A.E.F. wordt medegedeeld de volgende bepa lingen 1. Toestemming om Duitschland te betreden zal alleen worden gegeven aan personen onder militair bevel voor strikt militaire doeleinden of aan personen, die ln dienst staan van de bezettingstroepen. 2. Het reizen naar Duitschland wordt niet toegestaan voor persoon lijke familie- of zakenaangelegen- heden. 3. Bijzondere bepalingen zijn van kracht ten opzichte van grensgan- gers (personen, woonachtig in Ne derland bij de Nederlandsch-Dultsche grens, wier werkkring het dagelijks betreden en verlaten van Duitsch land verelscht). Inlichtingen daar omtrent kunnen worden ingewonnen bij het hoofdkwartier van den dlchtstbyzijnden grenswacht-sector. 4. Slechts de geallieerde militaire autoriteiten zijn bevoegd toe stemming te verleenen yoor het be treden van Duitsch gebied door Ne derlandsche onderdanen. hot het hart van bet Amerikaansche volk warm klopt voor het Nederland sche volk; dat er in Amerika groet a sympathie leeft voor dat volk c-n begrip ervoor bestaat, hoe in Ne derland geleden is voor de gemeen schappelijke idealen, in Amerika be staat een zeer groote belangstelling voor Nederland en de bevolking van de Vereenigde Staten heeft een vol ledig vertrouwen in het Nederland sche volk". Er zijn momenteel onderhande lingen gaande over een wedstrijd van het Nederlandsch voetbalelftal tegen de Denen. Deze ontmoeting zal waarschijnlijk nog dezen zomer te Kopenhagen gespeeld worden; de reis gaat per vliegtuig. Intusschen wordt de training van een aantal uitverkoren spelers inten sief voortgezet. Uit alles blijkt, dat men, ondanks enkele teleurstellingen te Rotterdam, toch op den eenmaal ingeslagen weg der verjongingwil voortgaan. Ook zijn weer andere jonge en veelbelovende spelers ln de oefeningen betrokken. Het gebeurde m Arnhem voor eenige dagen, dat een soldaat van het corps „Schotsche Hooglanders" zich -op het gemeentehuis ver voegde met een hoogst belangrijke opdracht. Op den avond van 9 Mei 1940 had namelijk een Engelsch ballet een uitvoering gegeven in den Stadsschouwburg. Door de gebeurtenissen van den volgenden dag was 't gezelschap, dat hoofd zakelijk uit dames bestond, hals over kop naar Engeland afgereisd, waardoor het niet mogelijk was geweest alle bagage mede te voe ren. Een der dames, blijkbaar zeer gesteld op het bij elkaar houden van haar garderobe, heeft nu den Schot verzocht, een destijds door haar achtergelaten koffer met kleeren te achterhalen. Vervuld van de belangrijkheid van deze daad, meldde hij zich aan het loketje „inlichtingen" en verzocht- om begeleiding naar den Stads schouwburg, om daar alsnog een onderzoek in te stellen naar den achtergebleven koffer. De ambte naar had werkelijk eenige moeite om den man aan het verstand te brengén, dat Arnhem geëvacueerd was geweest en door de Duit- schers volkomen leeggeplunderd. „Uw koffer zal daar ook wel brj geweest zijn", sprak de ambte naar, alvorens hij het loketje sloot. On De minister van Oorlog heeft twee commissies geïnstalleerd, welke be last zijn met het onderzoek naar de gedragingen van de beroeps- en re serve-officieren der Koninklijke Landmacht na de capitulatie. Onze jongste bediende dacht he denochtend zijn eerste primêurtje te hebben, hijgend kwam hij de redactie binnengestruikeld met het bericht, dat er een groote hoeveelheid cokes bi) de gasfabriek was aangekomen. Onmiskenbaar zou dit het teekon zijn, dat de voorverwarming begint en daarmede zou natuurlijk het tijd stip gekomen zijn, dat wij na zes weken h'et wondcrkacheltje cp zolder kunnen zetten. Dit verheugend be richt deet. ons voor één oogenblik, cien vloed van andere op dat mo ment minder belangrijke berich ten' vergeten en wij probeerden tele fonisch contact te krijgen met de beveegde instantie, die onae ver wachting zou moeten bevestigen. Want wij zijn al eens eerder biy geweest met een doode musch. Toen wy de gasfabriek aan den haak hadden geslagen, vernamen wy, dat de directeur in de fabriek was. Wij moesten nóg maar eens terugbellen. Dit verhoogde de span ning op de redactie, want meestal treffen wy den directeur op zijn bureau. Een kwartier later deden wy een nieuwe poging. „De directeur spreekt interlocaal. Het zal nog even duren," kregen wy te hooren. „Zal hy met Den Haag spreken?" vroegen wy elkaar. „Als dat zoo is, wordt ons vermoe den bevestigd". Eerst tegen elf uur spreken wy den directeur zelf. „Zeker mijnheer. De cokes is op da gasfabriek aangekomen, maar de offl- cieele toestemming uit Den Haag heb ben Wij nog niet. En dat zal mis schien nog wel even duren." „Maar als die binnenkomt, begint u toch met de voorverwarming, niet?" „Absoluut. Daar kunt u op rekenen." PRAAG, 1 Juli (Keuter). Hier werd vandaag verklaard, dat de bespre kingen te Moskou tusschen Tsjecho- slowaken en Polen betreffende het gebied van Teschen, dat door Polen na de crisis van Mlinchen ln 1938 werd bezet, zyn gestaakt, daar de Tsjechen weigeren, het gebied san Polen af te staan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1