Regeering eischt overleg vóór stakin Om de twee weken tabak na 15 Augustus Burgerdienstplicht op komst Vrijwillig naar een concentratiekamp Uiteenzetting van den minister-president Moskou's houding in de kwestie Tanger 69ste JAARGANG No. 23280 WOENSDAG 4 JULT 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Sociale gerechtigheid geen holle phrase voor de regeering De oude methode Hoe het moet Geen macht hoven recht Gevolgen der staki Beroep op goeden wil ntsprijs 26 cent per week Stoel en Hongarije Voor mannen van 16 tot 50 en vrouwen van 25 tot 4-0 jaar Staking nog niet geëindigd Belevenissen van een aalmoezenier Tusschen twee vuren Terug naar Duitschland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT eenmaal bi) liet scheppen van ge regelde toestanden en sociale rechtvaardigheid In ons arbeids leven moeten gelden, erkent...... en er naar handelt. Overal ziet men hetzelfde beeld, namelijk eerst de staking en daarna het door de Eenheidsbeweging ge- wenschte gesprek. De regeering eischt op zijn minst de omgekeerde volgorde. Dinsdagavond heeft de minister-president, prof. ir. YY'. Schermerhorn, via de radio het woord gericht tot het Nederlandsche volk naar aan leiding van de staking in «Rotterdam en het standpunt der regeering uiteengezet ten aanzien van de hierbij naar voren gekomen vraagstukken. Er zijn dingen in ons land gaande, aldus de minister-president, die het voor de regeering noodzakeiyk ma ken, zich in duidelijke en klare taal tot allen te richten. Er wordt ge staakt en er dreigen stakingen. Aan den eenen kant worstelen „de werkge vers met buitengewoon groote moei lijkheden, aan den anderen kant staat de arbeiderswereld, die niet terug wil naar de toestanden van voor den oor log. en die blijkbaar het vertrouwen mist in de organen, die de arbeids verhoudingen behooren te regelen. Aan den eenen kant staat de absolute noodzakelijkheid om te komen tot rechtvaardige sociale toestanden, aan den anderen kant de wetenschap, dat het onmogelijk is deze te verwerke lijken in een wereld van strijd en chaos. Wij hadden gehoopt, dat, bij het begin van het nieuwe werk, in de Rotterdamsche havens alle betrokke nen met elkaar rondom de tafel wa ren gaan zitten om uit te maken, welke mogelijkheden ér aanwezig zijn om tot menschwaardige toestanden te geraken. Wij moeten helaas vast stellen, dat dit niet is gebeurd, dat de oude methode van „voortwerken. totdat er van den kant van de ar beiders bezwaren worden ingebracht", opnieuw is toegepast. Ook nu weer hebben wij van werkgeverskant het weinig verheffende schouwspel gezien van „weigeren en daarna toch toe staan", van „eerst afwijzen of half - aanvaarden en tenslotte toch aan vaarden". Dat is geen kracht. Dat is zwakheid. Dat is niet hetgeen deze regeering wenscht. Wij willen gerechtvaardigde en verantwoorde sociale toestanden, In gemeenschappelijk overleg met alle betrokkenen vastgesteld, ou der toezicht van de regeerlug. Heeft dat overleg eenmaal een re sultaat gehad, dat door de regee ring Is aanvaard, dan moeten w*j tezamen daarvoor ook staan, met alle kracht en alle gezag, dat de overheid kan opbrengen. Dan pas lieeft de overheid ook het moreete recht om krachtige maatregelen te nemen tegenover hen, die deze orde. deze afspraken on welke motieven dan ook trachten te verbreken. Zooals gezegd, wij hebben niet de overtuiging, dat deze weg gevolgd is. Door niemand, cok niet door de arbeioers, die om der wille van een zekere contróle op diefstal van de zijde van de N.B.S. waarbij ver moedelijk te snel geschoten is het op een conflict hebbent laten aan komen. Alleen een zeker wantrou wen kan hen ertoe hebben gebracht, daarom het werk neer te leggen een wantrouwen, dat gebaseerd is op ervaring. Doch wat daarna te zien gegeven is van den arbeiders- kant, kan de regeering evenmin aan vaarden. Een elsch om loonsverhooging door de zich achter de staking stel lende Eenheidsvakbeweging werd in middels Ingewilligd, doch gelijktijdig kwamen nog twaalf andere eischen naar voren, en werd de staking' ge handhaafd, ondanks het feit, dat een der hoofdpunten, nl. het loon, dus in orde was. Wij begrijpen vol komen, dat de arbeiders vragen om schoenen, maar weten de Rotter damsche havenarbeiders wel, dat elders duizenden van hun ka meraden ook nauwelijks schoenen en klompen hebben? En dat ook duizenden anderen in den lande met hun kleeding in de grootste moei lijkheden verkeeren? Gaat het nu eigenlijk wel aan, dat die arbeiders', die werken op de meest kwetsbare punten van ons procuctie-proces (in de mijnen en voor de voedselvoorziening) eischen stellen, welke zij door staking kracht bij zetten.... eenvoudig omdat zij ineenen, een en ander te kunnen afdwingen? Vergeten zil daarbij niet, dat het tenslotte ook gaat ten koste van hun medeburgers? Op een' van de eischen wil ik nog nader ingaan, n.l. punt 11, dat voorschrijft: Verplichte organisatie voor alle havenarbeiders. Men be doelt hiermede een verplicht lid maatschap van de Eenheidsvakbe weging. Dit kan de regeering' niet aanvaarden. Het Nederlandsche volk heeft het recht om zich in vrijheid te organiseeren zooals het zelf wenscht. In de practijk Is 11a den oorlog de Eenheidsvakbeweging eeu vier de vakorganisatie geworden en de rcgeeriug is teil volle bereid deze nieuwe organisatie te erkennen, echter op één voorwaarde, en deze Is, dat zij de spelregels, die nu Al de zulken, die den weg van wilde staking gaan, waarbij niet voren een redelijk overleg plaj vindt, zullen de regeering vlerk: tegenover zich vinden. Hier staan zeer groote belang voor ons volk op het spel. Niet leen de oogenblikkelyke voed: voorziening van Rotterdam wo bedreigd, doch bij voortduring staking zal het binnen enkele da; elders in Nederland denzelfden ki op gaan. Er liggen zes schepen de haven van Rotterdam te wacl ten en een belangrijk aantal, o derweg naar Nederland, zal bij de: gang van zaken naar andere d Nederlandsche havens worden ve wezen. Onze voedselvoorziening keert dus inderdaad in gevaar, e: wanneer „De Waarheid" Dinsdag avond schrijft, dat er door de arbei ders belangeloos voor het Rood< Kruis wordt gewerkt, dan dient Ue! Rotterdamsche bevolking te weten, dat dit om heelemaal 10 lande 4QQ0 havenarbeiders gaat. Dergelijke me- dedèelingen geven een v v scheef beeld van den toestand Ik wil op de arbeiders een beroep doen. uit naam van de regeering. die bereid is rechtvaardig te handelen en voor wie sociale gerechtigheid geen holle phrase is, en die de ver antwoordelijkheid voor hetgeen er gebeurt ten volle aanvaardt naar beide kanten die oo kweet, dat deze toestanden ons volk ten verderve voeren De regeering doet ook een ernstig beroep op de werkgevers om zich van de beteekenls van de plaats in een gewijzigde wereld rekenschap te geven, en zich bewust te zijn, dat ook zij een gemeenschap dienende functie hebben, waarin zjj naast en niet tegenover de arbeiders behooren te staan. Mannen van Rotterdam, steunt de regeering ln haar strijd voor recht en orde. Arbeiders, wij verwachten dat de haven van Rotterdam, de levensader van ons volk, weer gaat draalen. A B K 419 VATICAANSTAD, 3 Juli (A.F.P.) e Apostolische Nuntius ln Hongarije, Mgr. Angelo Rotta, is naar Rome teruggekeerd, zoodat He Heilige stoel niet meer in Hongarije ver- ;egen woord igd Is. Het vertrek van dezen Pauselijken 'ertegenwoordlger zou zijn te wy- en aan de lauding der Sovjet- torlteiten, die verklaard zouden Rebben niet langer in Boedapest de nwezigheid te kunnen toelaten an diplomatieke vertegenwoordigers it neutrale landen, geaccrediteerd U voormalige regeeringen. Van de Ijile van het Vatieaan stelt men hier recht tegenover, dat een Nuntius eneens de Kerk vertegenwoordigt het episcopaat van het betrok- n land. Recente verschepingen van tabak, door de Nederlandsche regeering overzee aangekocht, hebben ge maakt, dat een -geregelde distributie, welke oorspronkelijk eerst met in gang van 1 October a.s. was voor zien, reeds eerder kan ingaan meldt „Commentaar". Ook in het Westen werken reeds vijf bedrijven. In verband hiermede is onvoor ziene omstandigheden voorbehouden het volgende distributieschema op gesteld. In West- en Midden-Nederland begint een geregelde veertiendaag- sche distributie op 15 Augustus a.s. Dan is de. distributie voor het ge- heele land gelijk en beeft men de keuze uit een rantsoen van 20 siga retten ofwel een overeenkomstige hoeveelheid kerftabak of sigaren. Het voornaamste probleem zal daarbij bestaan in een voldoenden aanvoer van overzee. De door de Ne derlandsche regeering aangekochte voorraden, omvattende ca. 1000 ton sigarettentabak, ca. 5200 ton kerf tabak en ca. 6500 ton sigarentabak waarvan reeds een deel werd iange- PARIJS. 4 Juli (Reuter). De Brit- sche en Amerikaansche vertegenwoor digers te Parijs blijven in afwachting van instructies van hun regeeringen over de kwestie der deelneming van de Sovjet-Unie aan de besprekingen over het statuut van Tanger, die inmiddels zijn opgeschort. Er zijn nog geen vor deringen gemaakt wat betreft de op lossing van de puzzle, die ontstaan is door het verzoek van de Sovjet-re geering om aan de onderhandelingen deel te nemen. De Fransche minister van Buitfenlandsche Zaken heeft gis teren den Britschen gezant en den Amerikaanschen ambassadeur te Pa rijs in kennis gesteld van het verzoek van Moskou, en elk hunner heeft de kwestie aan zijn regeering voorgelegd. Ook heeft minister Bidault gisteren den Sovjetambassadeur ontmoet. voerd) liggen n.l. niet geheel in Engeland, doch gedeeltelijk, verder afgelegen landen, n.l. in Brazilië, Zuid-Afrika en de Vereenigde Sta ten. Intusschen wendt de sectie econ. zaken van het M.G. ook pogingen aan, om op zeer korten termijn een partij van 500 millioen sigaretten uit Engeland in te voeren. Het is slechts de vraag, of de tabakspositie in Engeland, welke niet overvloedig meer is, geacht zal worden een der- gelijken uitvoer te verdragen. In het» door het M.G. uitgegeven blad „Commentaar" lezen wij o.m. het volgende De wederopbouw eischt de arbeids kracht van eiken Nederlander, du- tot werken in staat is. voor zich op. Van deze noodzaak zijn. helaas, velen nog niet overtuigd, zij wachten af. Anderen zullen er niet van te over tuigen zijn. Zij vormen het legertje van de arbeidsschuwen. Hun houding kan bijzondere maatregelen van de overheid eischen. Een rationeele vjr- deeling van arbeiders over bedrijven, die vóorloopig van 't meeste belang zijn, is al even noodzakelijk als uit sluiting van vrijwillige dienstneming van hen. die voor de indirecte oor logsvoering of voor de volkshuis houding onmisbaar zijn. Drie ge wichtige redenen dus. welke leiden tot een burgerdlenstpllcht. De eerste stap op den weg naar zulk een burgerdienst plicht heeft de overheid reeds gedaan, toén zij de verplichte registratie van mannelijke en vrouwelijke arbeidskrachten moge lijk maakte. Zil kan alleen op deze wijze een volledig overzicht verkrij gen van aantal en soort der beseliik- bure arbeiders. De leeftijdsgrenzen zijn voor mannen vastgesteld op 16 en 50 en voor vrouwen op 25 en 40 jaar. Wil de registratie effect sorteeren, dan dient zij allen te omvatten; van daar, dat met het oog op de kwaacf- willenden, dwang kan worden toege past. De burgerdienstplicht is op zich zelf niets nieuws. Indië. kende haar reeds sinds 1940. In Engeland bestaat ten behoeve van de oorlogvoering de „Man power board". Een overeenkomstige instel ling zal hier moeten nagaan uit welke bedrijven arbeiders gemist kunnen worden, welke bedrijven als vitaal dienen te worden aangemerkt, welke de percentages van de sleutel posities. de geschoolde en de onge schoolde arbeidskrachten ln de on dernemingen zijn. De sectie Arbeidszaken van het M.G. heeft richtlijnen voor uitslui ting van oorlogsvrijwilligers ontwor pen, welke als gedragslijn mogen worden gevolgd. Daarbij zijn als pri- oriteitsbedrljven van welke dus bepaalde functionarissen niet aange nomen worden als vrijwilliger, resp. vrijstelling van dienstplicht zullen verkrijgen o.m. aangemerkt Spoor-„ wegen, P.T.T.. mijnen, politie en als" vitale bedrijven scheepsbouw, land bouw, levensmiddelenindustrie, tex tielindustrie enz. Het ontbreken van radiotoestellen in Rotterdam heeft tot gevolg gehad, dat slechts weinige arbeiders „gister avond kennis hebben genomen van de rede van den minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn. De rede is eerst vanmorgen in druk algemeen verspreid. Het gevolg Is, dat vandaag het werk in de Rotterdamsche haven nog niet ls hervat. De Eenheidsvak beweging zal in den loop van den dag opnieuw vergaderen. Volgens sommigen is het niet onmogelijk, dat de stakingsleiders de rede aldus uit leggen. dat er uit zou blijken, dat da regeering volledig achter hen zou staan. De heer L. van der Wal te Amster dam ls benoemd tot ltd van Ged. Sta ten van Noord-Holland. ,,Ons Leger" heeft haar werkzaam heden hervat. Leden worden ver zocht hun juiste adressen op te ge ven aan de administratie, Daenó'eis- straat 66. Den Haag. Directeur: J. J. W. Boerrigter Waam. Hoofdredacteur: Mr. L. G. A- SchUchting In Februari 1944 heb ik Zwolle verlaten om me als aalmoeze nier-krijgsgevangene te melden bij de Weermachtsgevangenis te Amersfoort. Ik werd terstond onder arrest gesteld en den volgen den dag opgenomen in een gezel schap van 70 onderduikers, die in veewagens naar Duitschland wer den overgebracht. Niet ver van Dresden werd ik in een Franscli krijgsgevangenenbarakje geduwd. Het duurde niet lang of ik was in een waar mondgevecht gewikkeld; maar het resultaat was, dat ik ten slotte een onderkomen vond bij particulieren in de stad." Aldus begon het sobere verhaal-in-tele- gram-stijl van majoor C. Baas, die voorheen kapelaan was te Zwolle en eerst kort geleden de Neder landsche aalmoezeniersuniform had verwisseld voor de Engelsche ma joorsuniform met Nederlandsche uitmonstering. Telkens wanneer ik de kampen be zocht, aldus vervolgde majoor Baas, werd ik door de Nederlanders enthou siast ontvangen. We raakten niet uitgepraat, doch als het oogenblik van vertrek was aangebroken, werden spontaan vaderlartdsche liederen ge zongen. Deze bezoeken vormden een stevigen moreelen steun voor onze jongens, die slecht gekleed en ge voed, zich verlaten voelden als op Duivelseiland. De zielzorg werd van Nazi-zijde zooveel mogelijk bemoeilijkt. Et mocht in de kampen geen H. Mis worden gelezen, ook was het verbo den de H. Communie uit te reiken. Na heel veel vechten slaagde ik er de eerste maanden in, drie maal een H. Mis te lezen, terwijl ik bij bezoe ken aan kampen en fabrieken in het geheim de H. HJommunie uitreikte. Met dezen gang van zaken kon ik natuurlijk geen genoegen nemen. Ik bleef met klem aandringen op een betere geestelijke verzorging. Het eind van het liedje was, dat ik van spion- nage werd beticht en met de dood straf bedreigd. Ik liet me er niet door van mijn stuk brengen en bleef aan houden. Om van mij af te zijn, volg de overplaatsing naar een krijgsge vangenen-lazaret in Saksen. Dit is de oorzaak geweest, dat ik de verwoes ting van Dresden niet heb meege maakt. In het lazaret waren 70 Neder landers opgenomen, verder Ameri kanen. Engelschen, Polen, Italianen, Russen, Tsjechen enz. Nu eens moest er in het Nederlandsch ge preekt worden, dan weer in het Engelsch of in een mengelmoes van Poolsch-Duitsch of Italiaansch- Fransch. Hier was uiteraard drin gende behoefte aan geestelijken bij stand. want iedere' week bezweken er eenlge gewonden. Hoe heeft de bevrijding plaats ge vonden? Omstreeks 12 April kregen op dringende Gaullisten contact met de Duitsche artillerie, die vlak ach ter ons lazaret was opgesteld. We zaten letterlijk tusschen twee vu ren. Ieder oogenblik werd de si tuatie hachelijker. Dat duurde zoo zestien dagen. Ten einde raad meen de ik dat een poging moest wor den gewaagd de geallieerde linie te bereiken. Ik ging in Nederlandsche uniform op pad. Zes keer ben ik door Fransche verkenningspatrouil les staande gehouden. Eenige malen ben ik op liet nippertje aan den dood ontsnapt, toen Gaullisten mij voor een Duitsch officier aanzagen. Een Franschman. die op het laatste oogenblik de vergissing óntdekte, omhelsde mij van vreugde omdat door een gelukkig toeval een Ne derlandsch priester gespaard was gebleven. Aangekomen bij de Geallieerden, deelde ik mede hoe de toestand ter plaatse was. In gezelschap van eenige Gaullisten keerde ik in een legerwagen naar m'n lazaret terug. Alles verliep naar wensch. Dertig Duitsche bewakers werden gevangen genomen, de rest was verdwenen. Nu werden in minder dan geen tijd de omliggende kampen, waarin zich pl.m. 30.000 krijgsgevangenen bevon den bevrijd. We waren verlost Maar met de bevrijding, trad een ware noodtoestand in. Ieder die weg kon komen verdween; de zieken bleven onverzorgd achter. Ook da koks hadden met de anderen do beenen genomen. De artsen, die zon der de noodige papieren niet zelf standig durfden te handelen, wisten zich geen raad. De desorganisatie begon een dreigend karakter aan ta nemen. De honger was reeds het lazaret binnengeslopen. En omdat met langer wachten menschenlevens gevaar liepen, heb ik zonder eenlge instantie te raadplegen een nood- lazaret met 140 bedden ingericht, waarin zieke krijgsgevangenen en burgers werden opgenomen. Onze eerste zorg was de afvoer der zie ken. Met de zoo gewaardeerde hulp van Fransche en Amerikaanscho legereenheden werd dit mogelijk ge maakt. Toen alle zieken waren af gevoerd, was mijn taak hier ten einde. Daaraan is het toe te schrij ven. dat ik eerst half Juni thuis kwam. Welke zijn uw verdere plannen, majoor? Op verzoek van 11. E. den Aarts- blsschop, van liet Militair Gezag en Van den Centralen Kepatrlerrlngs- dienst Nederland ga ik onmiddellijk weer naar Duitschland. Nu naar andere streken want op verschillen de plaatsen ergens in DoltfChlaml we weten nog niet waar moe ten zich nog duizenden Nederlan ders bevinden, die zielzorg en veelal nok ziekenverzorging behoeven. Met de volbrenging van deze opdraeht zullen waarschijnlijk drie maanden gemoeid zijn. En dan? Het wachten zal dan zyn op nieuwe opdrachten van den Hoofd aalmoezenier. U moet wel bedenken, de oorlog is nog niet ten einde.... Haastig nam majoor B'aas af scheid, want zyn oponthoud ia Zwolle mocht "let lanS duren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1