Balikpapan veroverd Volksstemming over Leopold? Ontruimen Japanners Java? Niet zoo, maar zo 69ste JAARGANG No. 23281 DONDERDAG 5 JULI 1945 apw I V, Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 a—k 419 Abonnementsprijs 30 cent per week is; het felt' aat Olympische Spelen in Zwitserland? De derde Dinsdag in September H.M. de Koningin naar Den Haag Str\jd op Philippijnen ten einde Jeugd in bezet Duitschland Textielinzameling in V.S. Sumatra, Soerabaja en Batavia onder geallieerd vliegbereik Troosteloos is de aanblik van het zwaar geteisterde Arnhem. - yy.,.,^';- .V.,- 'M* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij K.B. zyn er niet minder dan zestien „ministers" benoemd. Volgens de Grondwet zijn bet geen ministers." Niemand minder dan bet bekende ex-ka merlid mr. H. P. Merchant, de groote voorvechter van het vrouwenkies recht de vader van onze moderne spelling, komt tot deze merkwaardi ge conclusie in een artikel in de Maasbode. En in een tweede artikel In hetzelfde blad constateert de oud minister wederom: „Er zijn mannen, die minister worden genoemd, en het niet zijn". Dus we hebben eigenlijk nog geen ministerieHeel Nederlaiid was verheugd, toen op 23 Juni Prof. Schërmerhorn eindelijk na drie weken onderhandelen zijn kabinet kon be kend maken; H. M. de Koningin leidde de vorige week zelf het mi nisterie bij het Nederlandsche volk in; de nieuwe premier, niet ver moedend welk een Damocles- zwaard boven zijn hoofd hing. ont vouwde zijn veelbelovend program en daar komt nu Mr. Marchant met de ontnuchterende mededeeïing, dat er geen ministers zijn. Wij hebben altijd geweten, dat Mr. Marchant een zeer geestig man was en daarom begonnen wij zijn artikel met interesse te lezen. Maar wie begrijpt onze verwondering Marchant is echt boos en zijn woor den zijn zeer serieus bedoeld. Er blijkt weer eens uit, hoe diep de klove is, die het Nederland van 1940 van het Nederland van 1945 scheidt en hoe moeilijk het zal zijn want gebeuren moet het tóch deze te overbruggen. Waarom Is de heer Marchant zod Doos? In het kort komt het hierop neer: Wij houden ons niet aan de Grondwet en' we laten ons te veel imponeeoen door de illegaliteit. Het had alles anders gekund: „Hier in Nederland had alles rustig kunnen verlocpen, indien men den draad van Mei 1940 weer had opgenomen. In plaats van dit te doen breekt men dien draad af door met voor dacht 'n revolutionnair grondwetloos tijdperk te openen en Kalf revolutie te maken." Het regent verwijten: „De ministers zijn niet alle hoofd vap ®en' departement, doordat er méerhoofdig<e departementen zijn," Bedoeld wordt waarschijnlijk het mi nisterie van Buitenlancische Zaken, waaronder mr. van Roy en ressorteert als minister zonder portefeuille. De Grondwetsherziening van 1938 maakt echter wel degelijk, de benoe ming mogelijk van ministers, die niet belast zijn met d€' leiding van een ministerieel departement. „De Staten-Generaal zijn el' niet, althans slapen nog". Inderdaad de oude Staten-Generaal, waarnaar de heer Marchant zoo verlangt, zijn er niet. Ze slapen ook niet. want ze zijn dood. Een parlement, dat acht jaar oud ls, kan niet meer leven. Maar er komt een noodparlement, zooals de minister-president ln zijn pro gram-rede aankondigde. Er komt dus ■wêl een parlement, zif het dan niet 't ideale en ook niet dit, wat nauw keurig de stemming van hët volk registreert, daar dit Immers uitslui tend onder normale verkiezingen kan geschieden. En dit noodparlement moet een noodzakelijke controle kunnen, uit oefenen op de handelingen der re- geering. Dus dan ls er weer wél een jnlnlsterieelè verantwoordelijkheid. En als de mlnisterieele verantwoorde lijkheid er is, dan is er ook weer da onschendbarheid van den koning, ■welke volgens den heer Marchant eveneens in het gedrang is gekomen. Want hl) zegt: „Verantwoordelijk ls niemand, de vraag is zelfs of niet da onschendbaarheid van den koning is weggevallen." En verder: „Het benoemingsbesluit ls ongrondwettig. De ministers, die het hebben gecon trasigneerd zijn strafbaar volgens de nog ongewijzigde wet. Terwijl men zooeven nieuwe feiten heeft straf baar gesteld voor landverraders en „profiteurs," pleegt men zelL feiten, die strafbaar zijn, en strafbaar wor den gelaten." De heer Marchant somt dan eenige artikelen van het Wetboek van Strafrecht op, volgens welke de ministers die volgens denheer Marchant geen ministers zijn met gevangenisstraf van drie jaarworden gestraft. Blijven wa de redeneering van den heer Mar chant, volgen, dan zou, indien-ooit, hier de spreuk „Summum jus sum ma injuria," het hoogste recht is het grootste onrecht, bewaarheid wor den. Wij ontkomen dan ook niet aan Jifb indruk, dat, zooals het Haagsche blad „Het Binnenhof" dezer dagen opmerkte, de auteur blijkbaar stem ming wn maken. Waartegen? Tegen ^?UtWe /peering; tegen alles, l®.4.5 nirt meer 1940 is; tegen het feit, dat men de wijzers van de klok met Kan terugdraaien. Het is niet fair en niet verstandig Ei- is op het oogenblik een goed willende regeering, die met energie de moeilijkste problemen wil aan- akken, getuige o.a. de krachtige „ouding, welke de regeering aan neemt tegenover de staking in de Rotterdamsche haven. Het nieuwe kabinet wenscht niet, zooals mr. Marchant suggereert, met onzen democratischen staatsvorm te expe rimenteeren. Het ls zich terdege be wust. dat het onmogelijk is in dezen chaotischen tijd precies- naar de let ter van de grondwet te leven. Zij streeft er echter naar, zoo spoedig mogelijk, tot normale gezagverhou- dingen te komen. De vorige week zei Prof. Schermer- hi Gemeld wordt, dat de gemeente raad van Lausanne heeft besloten een verzoek te richten tot het Int. Olympisch Comité, dat in Lau sanne is gevestigd, om de Olym pische Spelen in 1S43 in deze stad te mogen organiseeren. Naar wij vernemen, hoopt de Re geering, dat de plechtige opening van het zgn. Noodparlement door H M. da Koningin op den tradltioneelen da tum van den derden Dinsdag in Sep tember zal kunnen plaats vinden. De leden van de oude Kamers der Staten- Generaal, wier grondwettelijk man daat van vier jaar in 1941 ls geëin digd, zullen binnenkort bij Kon. Be sluit worden samengeroepen. Hun zal dan een wetsontwerp worden voorge legd, dat voorziet in de aanvulling van hun vergadering met medewerking van de onlangs aan de Regeering voor gelegde Nationale Advies Commissie van 51 leden, aangewezen voor twee derden door het Vaderlandsch Comité, dat gedurende de bezetting uit de „oude" partijen is gevormd, en voor een derde door den Groot en Raad der Illegaliteit. Na goedkeuring van dit wetsont werp en dienovereenkomstige samen stelling van het Noodparlement zou dan de zitting dezer voorloopige volks- Van Acker, de Belgische premier, heeft vandaag een ontmoeting ge had met de Belgische katholieke leiders en met Léon Cornil, den president van den Hoogen Raad, die een vertrouwelijke boodschap van Koning Leopold uit Salzburg had meegebracht. Volgens een bericht van A.F.P. behelsde deze mededeeïing niet het besluit tot aftreden van den Ko ning, doch een tusschen-oplossing: n.l. het raadplegen van de natie. De Koning zou derhalve zijn beslis sing afhankelijk willen stellen van een referendum of van algemeene verkiezingen. De Koning, zoo zegt men, heeft in beginsel geen bezwaar tegen af treden, maar wil wachten tot hem op onweerlegbare wijze wordt aan getoond, dat dit de beste regeling is die voor het welzijn van het land genomen kan worden. Deze berichten hebben een hef tige reactie teweeg gebracht onder de linksche partijen, die vastbe sloten zijn niet toe te staan, dat de Koning de eerste ronde wint in de huidige crisis. Er verluidt, dat zij zich zouden verzetten tegen iedere mogelijke ontwikkeling van dien aard door vast te houden aan den eisch, dat de kwestie van Koning Leopold door het parlementmoet worden opgelost. De katholieke leden van Kamer en Senaat komen vanavond bijeen, teneinde hun standpunt van onwrikbare loyauteit aan den Koning te bevestigen. Volgens Un. Press zou de regeering- van Acker geweigerd hebben op de voorstellen van Koning Leopold in te gaan om aan te blijven tot de alge meene verkiezingen. Deze verkiezingen zouten maanden van voorbereiding vergen en in linksche kringen is een sterke reactie tegen een dergelijke be slissing, die Leopold slechts tijd zou doen winnen, ontstaan. Men neemt aan dat zijn tegenstanders als tegen maatregel een oplossing der kwestie door het parlement zullen verlangen. Het leven gaat verderóók op Walcheren. Een veer dienst van Middelburg uit naar nog bewoonde punten in de omgeving Na het toe-zoete aan Amsterdam, eenige dagen geleden, zal H.M. de Koningin thans eendeerste officieel bezoek aam Haar residentie bren gen, waar zij Vrijdagmorgen w-ordt verwacht. MANILLA, 4 Juli (Reuter). Generaal Mac Arthur deelt heden in zijn com muniqué mede: de geheele Philippij nen zijn thans bevrijd en de veldtocht op de Philippijnen kan als practisch geëindigd worden beschouwd. De Ja panners hadden 23 divisies op de Phi lippijnen en deze zijn practisch ver nietigd. De Australiërs op Borneo hebben het centrale gebied van Balikpapan met inbegrip van 7 installaties in de haven en gasolincïabrieken veroverd. Een speciale A.N.P.-Aneta»-correspon- dent meldt, dat de Australiërs Se- pinggang en het nabije vliegveld ver overd hebben, veel sneller dan werd verwacht. De commandant der Austra lische strijdkrachten heeft hulde ge bracht aan het aanpassingsvermogen, de vindingrijkheid en den móed der speciale eenheden van het Neder- landsch-Indisch/) leger, die thans con tact gekregen hebben met de Austra lische eenheden. Nica (het Neder- landsch burgerlijk bestuur) heeft thans een tweehonderd inlanders on der haar hoede die allen zwaar ziek zijn en medische hulp behoeven. Zij worden nu door Nlcadoktoren behan deld. Het meerend§el der bevrijde in landers is niet tot werken in staat. Duizenden Indonesiërs, die nog licha melijk fit waren, zijn door de Japan ners gedeporteerd en bevinden zich ln het nog door de Japanners verdedigde gebied in de heuvels. vertegenwoordiging op den tradltio neelen datum worden geopend. LONDEN, 4 Juli (Reuter) Op voorstel vaji den Duitscbeni contmu- nlstisclien leider Walter ülbricht was reeds, nadat de Russische bezettings autoriteiten toestemming hadden Verleend, beslc-ten tot de stichting van een „jeugdccmité". een organi satie, die de Duitsche jeugd' leiding moet geven. Het comité is samenge steld uit telkens twee vertegenwoor digers van de Socialistische, Commu nistische, Democratisch-Protestant- sche, Roomsch-Katholieke en Jood- sche' jeugdbewegingen. De voorzitter is Heinz Kessler. Het aantal organisaties tè Berlijn, dat met goedkeuring van de Russen is tot stand gekomen, bedraagt thans zeven. De andere zes zijn: ae Com munistische. Sociaal-Democijatiscli© en Christelijk-Democratisehe partij en1, de vakbeweging, het comité voor slachtoffers va nhet fascisme en de „Cultureele llg-a voor Democrati sche herrijzenis". WASHINGTON, 4 Juli (Reuter). President Truman heeft heden ver klaard, dat het Amerikaansche volk het gestelde doel bereikt en voorbij gestreefd had in het bijeenbrengen van sleeding tot een bedrag van 150 mlilioen gpnd voor de oorlogs slachtoffers. Truman zeide: „Het Amerikaansche volk heeft de taak, opgelegd door president Rcoseve.t, uitgevoerd. Het is een goed ding, dat de kleeding thans op weg is naar overzee ter verlichting van het leed der oorlogsslachtoffers ln Europa en het Verre oosten. LONDEN, 4 Juli (A.N.F.-Aneta). De „Manchester G'uardian" publi ceert hedenmorgen een verklaring van radio New Delhi, dat de Japan ners begonnen zijn Java te ontruimen. Indien dit bericht bevestigd wordt, zou deze evacuatie beteekenen, dat deze het gevolg is van de landingen der geallieerden op Borneo en de voortdurende versterkingen der Amerikaansche strijdkrachten op Okinawa, waardoor de verbindingen der Japanners zijn afgesneden. De „Times" publiceert hedenmor gen een hoofdartikel getiteld „Balik papan", waarin genoemd blad onder meer het volgende schrijft „De lan ding der Australische zevende divisie samen met Nederlandsche strijd krachten en technisch personeel in de buurt van het oliecentrum Balik papan heeft een nieuw stadium in geleid ter neutraliseering der vijan delijke strijdkrachten in Neder- landsch-Indië en ter vernietiging van de Japansche oliebevoorrading. horn in Delft: „Wij zijn bereid te werken als karrepaarden. Wanneer elk ander nu maar werkt als een fatsoenlijke boerenhit, dan hebben we een knappe kans, dat het nog voor alkaar komt ook." Als mr. Marchant nu ook werkt als een Niet zóó als hij in de Mbd. doet, maar zóó als de minister president het wenscht. Dit ls de derde en belangrijkste van de Australische operaties onder commando van generaal MacArthur en hier wordt ook grooter tegen stand ondervonden dan in Noord - B'orneo. Van grooter belang nog voorloopig is de verovering der vliegvelden op Borneo, waardoor nu reeds straat Makassar wordt bestreken, terwijl de Australische lange-afstandbommenwer- pers van Noord-West-Borneo uit zoo wel het Aziatische vasteland als Su matra, Soerabaja en Batavia kunnen bereiken. AUSTRALISCHE PREMIER OVERLEDEN CANBERRA, 4 Juli (Reuter). De wnd. nünister-presidènt en minister voor het leger der Australische regee- rins, Porde, heeft bekend gemaal;:, dat John Curtin, de Australische pre mier, om 4 uur vreedzaam fn zijn slaap la overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1