Eereraaduitspraak over het Concertgebouw Strijdende Nederlanders DONDERDAG 5 JULI 1945 PAGINA 3 Willem Mengelberg exit Hoe Duitschers leven RESTITUTIE Duitsch kunstbezit geblokkeerd Goed Nederlandsch?— voor de Nederlandsche zaak ge acht te worden, dat hij naar het oordeel van den raad op deze plaats niet de rechte man is. Het „waarmerk" van Groningen, de oude Martinnoren, ver heet zich onbeschadigd boven de ruïnes van de Groote Markt, die zwaar van de oorlogshandelingen heelt geleden Italië's bisschoppen en de capitulatie Zóó reed de Prins door Nederland (Anefov. d. Poll) „Regenmaker" kreeg gelijk! 48-urige werkweek in Twente onder Duitsche bezetting Van alle Vl's verlos ons Heer Brood voor rijst Bestelbon voor margarine Na 14 Juli geen melk op ingeleverde bonnen Radio-conferentie te Hilversum Geëvacueerde familie verdronken Gebrek aan melkknechts Puinruimers omgekomen De Eereraad voor de muziek heeft onderzoek gedaan naar de houding van de artistieke leiding en de dirigenten van het Concert- gebouw-orkest te Amsterdam ge durende den bezettingstijd en is ten aanzien van Prof. dr. Willem Mengelberg van oordeel, dat deze zich dermate heeft schuidig ge maakt aan voor een man in zijn positie ontoelaatbare handelingen in strijd met de nationale eer, dat hij nooit weer den dirigentstaf in Nederland behoort op te heffen. De Eereraad is verder van oor deel, dat de directeur, dr. Rud. Mengelberg, in zijn houding gedu rende de bezettingsjaren, in samen werking met het bestuur van het Concertgebouw, zoo weinig verzet heeft geboden tegen ongerecht vaardigde eischen en tegen aan slagen op de hem toevertrouwde belangen, dat zijn beleid verre is gebleven onder dat wat men van iemapd in zijn leidende positie had mogen verwachten. De Eereraad is eenerzjj ds overtuigd van de goe de trouw, waarmede de heer Men gelberg dit beleid heeft gevoerd, doch anderzijds dienen de objec tieve resultaten ervan zoo nadeelig Nederlandsche instanties uit Twente, in het Roergebied op zoek naar gestolen apparaten, keerden terug met belangwekkende ervarin gen. Zoo hebben zij geconstateerd, dat het geheele Roergebied een groo- te puinhoop is, maar dat men op verschillende plaatsen druk met herstelwerk bezig is. De industrieën liggen nog stil, alleen de mijnen wer ken en produceeren steenkolen, die bestemd zijn voor Nederland, Bel gië en Frankrijk. In verscheidene steden rijden de electrische trams weer, ook loopen er enkele treinen. Het autoverkeer geschiedt echter nog grootendeeis op gas. Geconstateerd werd verder, dat de voeding van de Duitschers niet. zoo als beweerd, 2.000 calorieën per dag bedraagt, doch slechts 800 calorieën, aanzienlijk minder dus, dan in Ne derland, waar men thans 1850 ca lorieën krijgt. Opvallend was, dat de dames uit stekend gekleed gaan, veel beter dan de gemiddelde Nederlandsche vrouw. De opgroeiende jeugd is minder goed gekleed en heeft vooral gebrek aan schoenen. Te' Hagen werd 'in een ac- cumulatorenfabriek 10 ton materiaal voor de Hengelosche telefooncen trale In beslag genomen. De Shaef heeft het totale open bare en particuliere kunstbezit van Duitschland geblokkeerd als pand voor het geroofde uit de voormalig bezette landen. Een onafzfcnbare stroom van kunstschatten, bibliotheken en ar chieven hebben de Duitschers en hun handlangers ook in ons land weten te verwerven. Vooral parti culiere collecties werden geroofd geconfisqueerd of door schijnbetalin- gen aangekocht. De „Stichting Nederlandsch Kunst bezit'', de sectie kunstschatten, bi bliotheken en archieven van het commissariaat-generaal voor Neder landsche economische belangen in Duitschland, gevestigd te Amster dam, Heerengracht 458, 2ai, om een overzicht te verkrijgen over hetgeen aan kunstbezit is verloren gegaan, binnenkort een aangifte-formulier met richtlijnen uitgeven, dat op nog ^kerrteaabnekoemfnVisn VOOr ecn Alle aankoopen voor of door den Vijand sedert 10 Mei 1940 worden als roof beschouwd. De geallieerden zu] len alle door den Nederlandschen Staat ingediende eischen tot terug- f? ave van te identificeeren objecten inwilligen. Bij alle streven naar zuivering mogen we misschien ook even aan dacht vragen voor de zuivering van onze taal. Jaren lang hebben ergernis de germanismen 5? K? dle de Nederlandsche taal trachtten te overwoekeren en daar Nu °°k wel ln slaagden. «„»e ^Bhcismen aan de beurt, eveneens met daverend sue- ces. Bijvoorbeeld in de gesproken en gedrukte teksten der films Als een filmheldin haar man ver zoekt om ditmaal eens nuchter thuis te komen, dan vraagt zij m onvervalscht Engelsch, of hij „so ber" huiswaarts wil keeren. De B van Bernard heet op de film dc B voor Bernard, letterlijk vertaald van The B for Bernard, enz. enz. Afgezien van die anglicismen, dis ons bedreigen, wordt de filmtekst zeer slecht verzorgd. De vertaling is slordig gn doorgaans banaal of regelrecht verkeerd Nederlandsch. Hier loert een gevaar voor het goed gebruik van de moedertaal. We moeten er hardnekkig tegen vech ten. De heer Eduard van Beiiium heeft, gedreven door het verlangen zijn be-* roep van dirigent zoo lang mogelijk voort te zetten, ingegeven door zijn zorg voor de belangen van het Ne derlandsche muziekleven, concessies gedaan, ten koste van wat een kun stenaar van zijn beteekenis verschul digd is tegenover de kunst en tegen over de nationale eer, die men van iemand in zijn verantwoordelijke po sitie in deze jaren niet had mogen verwachten. Niettemin heeft de heer van Bei- num ln zijn functie van eerste diri gent van het Concertgebouworkest karakter en moed getoond, door de pertinente weigering, vervat in zijn schrijven d.d. 6 Déc. 1943 aan het bestuur van de N.V. Het Concertge bouw te Amsterdam, om een concert j voor „Frontzorg" te leiden, welk j schrijven voor hem destijds niet zon der risico was. Op grond van deze en andere hem bekende omstandigheden is de Eere raad van oordeel, dat de heer van Beinum zijn gewone bezigheden als dirigent van het Concertgebouw orkest kan hervatten. Ten aanzien van den heer Jan Koetsier, in het najaar van 1941 uit Duitschland teruggekeerd, sinds Sep tember 1942 tweede dirigent van het Concertgebouworkest, zijn geen fei ten aan het licht gekomen, die den Eereraad aanleiding geven over hem in het bijzonder een uitspraak te doen. De bovenstaande oordeelen over kunstenaars prejudicieeren niet op eventueele latere rechtspraak van tri bunalen over politieke vergrijpen van Nederlandsche burgers. Op de leden van het «Concertge bouworkest, die zich bij het heleid der verantwoordelijke leiding hebben neergelegd en op wie ongetwijfeld als artistieke medewerkers aan een zoo voorname instelling als het Concert gebouw is. mede een cultureele ver antwoordelijkheid rust, is van toe passing hetgeen reeds in de voor de vereenigde Eereraden voor de kunst bekend gémaakte algameene verkla ring is gezegd, zoodat de Eereraad voor de muziek over hun houding geen oordeel meer in het bijzonder behoeft uit te spreken. In „Sancta Maria" wordt medege deeld, dat de Italiaansche bisschop pen bij de capitulatie van Noord- Italië een belangrijke rol hebben ge speeld. De patriarch van Venetië, Kardinaal Piazza, behoedde zijn stad voor oorlogsverwoesting. In Genua gaf de Duitsche commandant, gene raal Meinhold. zich over aan aarts bisschop Kardinaal Beette. In Milaan werden de onderhandelingen tus- schen fascisten en het bevrijdings comité gevoerd in het paleis van Kardinaal Schuster, Toen Kardinaal Schuster vernam op welke barbaar- sche wijze de lichamen van Musso lini en zijn lotgenooten werden ten toongesteld op de Piazza Loreto, liet de Kardinaal weten, dat hij met eigen hand de lichamen zou verwijderen als er geen direct einde kwam aan dit mensch-onwaardig optreden. Onlangs heeft Vice Air Marshall Bennett mededeeling gedaan van de mistbestrijding op ge allieerde vliegvelden door het doen opstijgen vanverwarmde, vochtige lucht. De vliegtuigen konden, dank zij deze vinding, in elk seizoen ononderbroken van de vliegvelden gebruik ma ken, wat den duur van den oor log minstens twee jaar zou heb ben verkort. In verband hier mede is het interessant te her inneren aan de geslaagde proe ven, welke de heer Aug. Veraart reeds jaren voor den oorlog hier te lande met deze methode van mistbestrijding heeft genomen, o.a. daags vóór Kerstmis 1937 op het terrein van de Vuilverbran ding in Amsterdam-Noord. Met behulp van de brandweer installatie van de Amsterdam- sche havenpolitie slaagde de heer Veraart er toen in op de boven omschreven wijze den hangenden mist in neerslag om te zetten, m.a.w. te laten uitregenen. Dit gebeurde met zooveel succes, dat Kerstmis 1937 in Amsterdam heel den dag stralende zon bracht, terwijl juist uit Engeland sombere berichten kwamen over buitengewoon zwaren mist met alle gevolgen van dien. Wanneer dus blijkt, dat deze vinding ten slotte ilen oorlog aanmerkelijk zou hebben bekort', schuilt daarin voor ons, Nederlanders, en voor den heer Veraart tn het bijzon der een groote voldoening. In verband met de talrijke wilde stakingen ln Twente, waarbij de ar beiders een 40-urige werkweek ver langen. heeft de commissaris van het Militair Gezag in het district Enschede er de aandacht op moeten vestigen, dat ook in dit district de werktijd 48 uur per week bedraagt en wettelijk als zoodanig is vastge steld. Eergistereninbraak in een munitiemagazijn. Een heel aardige buit. Gistereneen goederen trein, vol met alle moge lijke oorlogsmateriaal, la ten ontsporen. Vandaag: nachtelijke marsch naar een terrein, waar Engelsche piloten wapens uitgooiden. De zware kisten verzameld, vervoerd, opgeborgen, ge registreerd, gedistribueerd. Morgen: inbraak in een distributiekantoor. Den volgenden nacht: Engelsche piloten, die een noodlanding hadden moe ten maken, gezocht en hulp verleend voor de avontuurlijke terugreis naar Engeland. De vorige week en van daag en de volgende week: hulp in eiken vorm aan Joden en onderduikers. Levensmiddelen verzameld voor de gezinnen van on- dergrondsche werkers, voor weduwen van slachtoffers der Duitsche beschaving. Een kleine excursie, in uniformen van de Land wacht, om fietsen te vor deren van Nederlanders, die dit lesje wel verdien den. Alle mogelijke huls- raad gekocht, of gevraagd bij rechtschapen Nederlan ders. Waren de Nederlan ders on-Nederlandsch, dan werd het noodige genomen, zooals bij den N.S.E'.-bur gemees ter van Dinxperlo, die op een kwaden morgen veel meer brandstof miste, dan hij zelf had verstookt. Op het werkprogram kwam ook voor het opsporen van Gestapo-agenten en hand langers van den afschuwe- lyken S.D. Een zeer be langrijk punt was de In lichtingendienst, die op onschuldige, niettemin ef fectieve en soms ook ge vaarlijke manier gegevens verzamelde over troepen verplaatsingen, transporten van oorlogstuig, verblijf plaats van Duitsche leger- onderdeelen en staven, enzoovoort. Meermalen is gebleken, dat de autoritei ten in Engeland een be langrijken steun aan dezen zeer goed georganiseerden berichtendienst hadden. U leest dit in enkele mi nuten en wij hebben iets meer tijd noodig om het te tikken. Maar de boeren, burgers en buitenlieden die deze heldendaden op hun vaderlandsehen staat van dienst hebben, waag den er maandenlang hun Jeven voor, eiken dag, elke minuut. Zij riskeerden er gevangenschap voor, en zij wisten wel zoo ongeveer, wat een Duitsch concen tratiekamp is En wie waren het? Ger- rit en Dick, Gerbrand en Bob; Zwarte Jan en Blonde Jan; Ben en Wim van de Beek (als normaal burger woonde hij aan een beek); Lange Henk en Wim met het brilletje. Een ambte naar ter secretarie, een marechaussee, een tuinar chitect, een korporaal-tor pedomaker van de Konink lijke Marine, een boerenar beider, een marinler-derdo klasse, een stuurmansleer ling, een sigarenmaker en iemand van wien men niet precies wist, of hij predi kant was of inspecteur bij ■n verzekeringsmaatschap pij. In het kort: onder duikers. Niemand was onderdui ker voor z'n plezier. Altijd dreigde voor deze slacht offers - van de tyrannie tusschen '40 en '45 het ge vaar van arrestatie met de vreeselijke gevolgen van dien. Velen zochten een toevlucht o.a. iu den Ach terhoek. Sommigen hadden het er goed, veel beter dan thuis, zooals men wel eens met een beetje afgunst hoorde vertellen. Wil heb ben nu wel geleerd, dat anderen er een minder prettig leventje hadden. Bijvoorbeeld degenen die een soortement hol in een droge greppel groeven, het aan alle zijden vak kundig camoufleerden en van boven afgesloten met een valluik. De bovenkant van het luik was beplant met struikgewas, en een knappe Mof of Landwach- ter die de onderduikers daar vond. Een soortgelijke schuilplaats werd ook ge maakt ln een mestvaalt, voorzien van een valluik met mest-camouflage. „Ze ker, meneer, midden in de vuiligheid. 'n Moord- schullplaats, maar het was er soms wel benauwd en het luik sloot niet her metisch Allicht komt een onder duiker in contact met een lotgenoot. Een groepje kan meer doen om verschil lende moeilijkheden te overwinnen dan een enke ling. Zoo werd in den Achterhoek een cabaret opgericht, dat zeer ge waardeerde voorstellingen gaf op plaatsen, waar on derduikers verbleven. Maar daar bleef het niet bil. De jonge menschen vonden, ciat er belangrijker werk te doen was. Werk voor het vaderland. En langzamer hand formeerde zich een groep parttsanen, die ons thans verhalen vertellen, welke ons na vijf jaar van bezetting en razzia's en na een afschuwelijken honger winter den Indruk geven, dat wij toch wel een erg tam en mak leventje heb ben geleid. Al luisterend beseft men echter ook, dat het wel erg Interessante en opwindende verhalen zijn, doch dat de practijk in de afgeloopen Jaren en vooral de laatste maanden ook uiterst gevaarlijk was. En' dat de Nederlanders, voor wie dit gevaar eten en drinken was, waarlijk na komelingen zijn van de kerels in de Gouden Eieuw, die een klein republiekje tot een wereld-mogendheid maakten. Wil komen op hun belevenissen nog te rug. Zooals men weet heeft Den Bosch, vooral na de bevrijding, veel te lijden gehad van vliegende bommen. De meeste suisden ge lukkig over de stad heen, maar ook kwam er af en toe wei eens een omlaag. De inwoners van Den Bosch geloovige menschen hebben in die angstige dagen ge beden als nooit tevoren. Als er een vliegende bom overkwam zocht men zoo goed mogelijk een schuilplaats en'mad: „Onze Lieve Vrouwke, gift 'm 'n douwke"; zij, die dicht in de buurt van de St. Pieterskerk woonden, hieven hun armen ten hemel en smeekten van „Heilige Sint Pieter, gift 'm'n opmieter" en weer anderen lagen op de knieën en vroegen „Onze Lieve Heer, gift 'm 'n peer". De directeur-generaal van de voedselvoorziening deelt mede dat in den vervolge desgewenscht iedere bon, waarop 250 gram rijst of kin dermeel verkrijgbaar is, bij den dis- tributiedienst tegen een rantsoen bon voor 4GO gram brood kan worden geruild. Het publiek kan aen bestelbon K 12 (rood en blauw j uiterlijk op 7 Juli a.s. inleveren bij een hande laar naar keuze, die daarbij een ont vangstbewijs zal afgeven. Den eersten keer, dat margarine beschikbaar wordt gesteld, zal men deze bij dien detaillist moeten koopen. Daarna is men geheel vrij in de keuze van winkelier. Er wordt op gewezen, dat men de bonnen K 12 alleen bij krui deniers, zuivelbedrijven, e.d., doch niet bij den slager kan inleveren. Na 14 Juli a.s. mag geen melk meer worden betrokken op bonnen, welke voor dien datum bij den melk- leverancier zijn ingeleverd. Wanneer men na 14 Juli dus nog een tegoed heeft op reeds ingeleverde bonnen, mag dit niet meer worden afge leverd. Zij, die beschikken over rantsoenbonnen voor melk „20-1", dienen uiterlijk op Maandag 9 Juli zooveel van deze rantsoenbonnen bij den melkleverancier in te leveren, als overeenkomt met de hoeveelheid melk, welke zij tot en met 14 Juli wenschen te betrekken, aangezien daarna op deze bonnen geen afleve ring meer volgt. Zij, die in het be zit zijn of worden gesteld van rant soenbonnen melk „20-1", welke be stemd zijn voor verbruik na 14 Juli, moeten deze bonnen zorgvuldig be waren. Op welke wijze de bezitters van deze bonnen na 14 juli de hun toekomende melk zullen ontvangen, wordt nader bekend gemaakt. Heden werd te Hilversum een con ferentie gehouden tusschen den mi nister-president Prof. Ir. W. Scher- merhorn, den minister van Binnen- landsche Zaken, dr. L. J. M. Beel, den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. dr. G. van der Leeuw, eenerzijds en de leden van de commissie van den Radio-omroep, Prof. mr. J. Oranje en vertegenwoor digers van Herrijzend Nederland an derzijds. Twee gezinnen uit één familie uit Schouwen evacueerden uit Zeeland naar verwanten in de Wieringer- meer, vanwaar zij op 17 April 1.1. weer genoodzaakt waren te vertrek ken als gevolg van de onderwa :erzet- ting door de Duitschers. Zij vonden Onderdak in Nieuwe Niedorp. De familie, die uit twaalf leden bestond, wilde eind Juni weer terug uaar Schouwen en scheepte zich in op een 100-tons schuit. In de Zeeuw- sche wateren liep de boot op een mijn en zonk. Slechts één opvarende kon worden gered. In Groningen en Friesland bestaat een nijpend gebrek aan melkknech ten, zoodat de veeartsen door middel van inspuiting de koeien kunstmatig droog moeten leggen. De beschikbare werkkrachten stellen te hooge looru cischen. Verwacht wordt, dat M.g. zal ingrijpen, daar niet gedoogd kan worden1, dat de melkproductie op deze wijze wordt verminderd. Bij het ruimen van puin in een kelder van een gebouw aan den Be- zuidenhoutscheweg" te Den Haag raakten twee arbeiders bedwelmd door het lichtgas, dat nog in den kelder hing. Een derde arbeider die eveneens werd bedwelmd kon nog snel teruggetrokken worden. De beide andere arbeiders kwamen ech ter in het grondwater terecht en het gas maakte iedere reddingspoging voorloopig onmogelijk. De brandweer voorzien van zuurstofmaskers was spoedig ter plaatse, doch hun red ding kwam te laat. Bij de twee ar beiders kon men slechts den dood constateeren, terwijl de derde naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. BESCHIKKING M.G. De provincie Noord-Holland wordt geacht op 9 Mei 1945 door den vijand te zijn ontruimd en mitsdien met ingang van dien datum te verkeeren in Bijzonderen Staat van Beleg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3