Noordwijk Koninklijke residentie Rusland tegen Japan? D Nieuwe bonnen W' Radio-kwartier Limburg produceert nog te weinig kolen 69ste JAARGANG No. 23282 o o VRIJDAG 6 JULI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 a k 4i9 Abonnementsprijs 30 cent per week Het Loo nog niet bewoonbaar f Wilde staking op mijn „Maurits" Kranslegging op soldatengraven „De Burcht" aan den Koepel- weg te Noordwijk, waar H. M. de Koningin haar intrek zal nemen Herstellingsoorden van Bisschoppelijke hulpactie Geen vleeschbonnen geen nieuwe schoenen! van den minister president Rotterdam hervat het werk Loonsverhooging voor bakkers Morgenthau treedt af Japanners verlaten Indië „Herrijzend Nederland" naar Hilversum Op Borneo Nieuwe Poolsche regeering erkend door Londen en Washington Een overzicht van de Staatsmijn „Maurits" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Zeer binnenkort kan H. M. de Koningin in Noordwijk worden ver wacht, om zich daar voorloopig met een kleine hofhouding te vestigen. Een aantal villa's aan den Koepelweg wordt haastig in gereedheid ge bracht. H. M. de Koningin zal de kasteel-aehtige villa „De Burcht" betrekken. Het is nog niet bekend, of de Prinselijke familie zich ook in Noordwijk zal vestigen. Wel wordt de villa „Landkant," die dicht bij „De Burcht" is gelegen, genoemd als verblijfplaats van de Prinsessen en den Prins. Waarom Noordwijk als tijdelijke re sidentie is gekozen, ligt voor de hand. Het Loo is nog niet bewoonbaar, de Koningin heeft zich na haar vei*trek uit Breda in een villa naast Het Loo moeten vestigen. Noordwijk is de eenige vrijwel onbeschadigde buiten plaats in den omtrek van de hofstad. Het kan met zijn villa's aan den Koe pelweg de hofhouding, die grooter schijnt te zijn dan te Breda, comfor tabel herbergen. En in deze rustige, gezonde omgeving zal H.M. eenige verpoozing van geest kunnen vinden, die zij na de jaren van harde inspan ning zeker behoeft. Tevens is de lig ging yan Noordwijk van dien aard, dat een nauw contact mét Den Haag kan worden onderhouden. Op de staatsmijn Maurits te Lut- terade is Dinsdag een wilde staking •Uitgebroken, waarbij 3000 tot 4000 ar beiders zijn betrokken. Ook op de cokesfabriek is het werk neergelegd, met het gevolg, dat de gasproductie is stopgezet. De vakbonden hebben zich uitdrukkelijk tegen deze staking Uitgesproken. Ir. Groothoff heeft medegedeeld, dat hij aan de regeering zal vragen de re- visiécommissle te benoemen, die de geste der mijndirecties gedurende de bezetting zal hebben te beoordeelen. De minister van Verkeer en Energie, ir. Th. van Schalk, is Woensdag te Heerlen gearriveerd, teneinde bespre kingen te voeren met de mijnbestuur- ders, de vakbondsleiders en het Mil. Gezag. Opgemerkt wordt, dat deze reis reeds was vastgesteld vóór de staking op de Maurits uitbrak. Op Independence Day hebben de minister-president prof. ir. W. Scher- mcrhorn, de minister van Oorlog mr. J. Meynen en Initenant-generaal ba ron -f. J. G. baron van Voorst tot Voorst, oud-commandant van het veldleger, kransen gelegd op de gra ven van Amerikaansche soldaten, die rusten in Nederlandschen bodem. De minister-president deed dit te Margraten (L.), waar duizenden Ame rikaansche soldaten, die in wijden omtrek vielen, een gemeenschappelijke laatste rustplaats hebben gekregen. Z. Exc. hield daarbij een rede In het Engelsch, welke per radio naar Amerika werd uitgezonden. Op de militaire begraafplaats te Son ten Noorden van Eindhoven, waar een vierhonderd Amerikaansche solda ten werden begraven, die deel uitmaakten van de beroemde pa rachutistendivisie, welke 17 Sep tember vorig jaar hier in den strijd werd geworpen, vertolkte de minister van Oorlog de gevoelens van dank baarheid Jegens de gesneuvelden. Op de militaire begraafplaats te Molenhoek bij Hbumen (Gld.), waar een achthonderdtal Amerikaansche officieren en soldaten begraven lig gen. verrichtte luitenant-generaal ba ron van Voorst tot Voorst de krans- legging, terwijl namens Z. K. H. Prins Bernhard eveneens een krans werd ge legd door een kapitein van diens staf. De eerewacht op de begraafplaats werd hier gevormd door een compagnie van de brigade Prinses Irene. De Ned. Ver. van Forensen heeft telegrafisch den minister-president verzocht een reisverbod uit te vaar digen, opdat de forensen in de eerste plaats hun werkgemeente kunnen bereiken. De Bisschoppelijke Hulpactie maakt op het oogenlflik in Noordwijk enke le pensions en villa's in gereedheid, welke nog dezen zomer kunnen die nen als herstellingsoord voor iiuls.- moeders uit de groote steden. Uiteraard is het aantal dergenen die in aanmerking komen, zeer groot. Een zeer strenge selectie zal dan ook moeten worden toegepast. Men wacht nog steeds op de aan wijzing van een bon voor schoen reparatie. Zooals het Rijksbureau voor huiden en leder aan A.N.P.-Aneta des gevraagd meedeelde, hangt dit niet samen met de leerpositie, maar met vervoersmoeilijkheden. Overigens is de leerpositie nog niet zoo gunstig als men mocht wenschen. Geïmporteerd worden slechts weinig hulden en zoo lang geen vleeschbonnen worden aan- treden Amerikaansch gewezen, dus niet geslacht wordtl ko- financiën. Morgenthau men ook geen huiden uit ons eigen land ter beschikking. Naar A.N.P.-Aneta verneemt ligt het in het voornemen van den minister-president binnen kort te beginnen met des Vrij dagsavonds van 9 uur tot kwart over 9 voor de radio het woord te voeren tot het Nederlandsche volk en daarbij vraagstukken van .•egeeringsbeleid te bespreken en ;oe te lichten. De staking in de Rotterdamsche haven is geëindigd en de werk zaamheden zijn weer hervat. De eenheids vakbeweging heeft echter als voorwaarde gesteld, dat de eischen 'der arbeiders vóór 26 Juli dienen te worden ingewilligd. Zoo niet, dan zou men zich gedrongen zien, opnieuw een staking en wel van landelijken aard te procla- meeren. Omtrent den afloop van de sta king te Rottterdam, wordt nog het volgende medegedeeld: Donderdag middag heeft een vertegenwoordiging van de stakingsleiding zich .bij den burgemeester vervoegd en hem me degedeeld, dat in een openluchtver gadering was besloten de staking op te heffen. De burgemeester heeft zich daarop bereid verklaard den minister-president te verzoeken de betrokken vertegenwoordiging ln audiëntie te ontvangen. In het bakkersbedrijf is overeen stemming bereikt over een algemeene landelijke loonsverhooging van 25 pro cent op de basisloonen. De loonsver hooging zal voor het eerst worden uitbetaald op Zaterdag 7 Juli. WASHINGTON. 5 Juil (Reuter). President Truman heeft hedenavond medegedeeld, dat hij een ontslag-aan vrage had ontvangen van Henry J. Morgenthau junior, secretaris van de schatkist. Dit is de tweede ontslag name van een lid der Amerikaansche regeering binnen zeer kort tijdsbestek. Nog pas geleden nam Stettinius ont slag' als staatssecretaris, om opgevolgd te worden door James Byrnes. Het ontslag van Stettinius werd op 27 Juni 1.1. bericht. Hem werd het voorzitter schap gegeven van de delegatie--der V.S. in de nieuwe organisatie der ver- eenigde volken. President Truman deed evenens mededeeling van ontslag op aanvrage door den rechter van het hooge gerechtshof Owen H. Roberts. Voorts wordt gemeld dat de af ge- minister van in functie zal blijven tot den terugkeer van president Truman uit Europa. MELBOURNE, 5 Juli. (Reuter). Naar de correspondent van de Daily Mail meWt, ztiju hier be richten ontvangen volgens welke een Japansche uittocht op groore schaal uit Nederlandsch-Indië cn zelfs uit Malakka ln Noordelijke richting begonnen zou zijn. Volgens denzelfden correspon dent veronderstelt men In Mel bourne, dat de Japanners de mo gelijkheid van een Russische inter ventie als een zekerheid beschou wen en nu groote voorbereidingen zouden treffen om aan een inval, ook van die zijde, het hoofd te bieden. Men meent in welingelichte krin gen te Londen, dat de aankomst te Moskou van den Mongoolschen minister-president maarschalk Choi- balsan nauw samen hangt met de Russisch-Chineesche onderhande lingen welke momenteel aan den gang zijn. Het plotselinge verschij nen van den Mongoolschen minister president in Moskou wordt daarom in welingelichte kringen te Londen opgevat als een aanwijzing, dat de Sovjet-Chlneesche besprekingen niet slechts beperkt zijn tot diplomatieke en economische onderwerpen. Men acht het thans aannemelijk, dat de mogelijkheid van een deelneming der Sovjets aan den oorlog in het Vérre Oosten een van de eerste pun ten op de agenda vormt. De zware Amerikaansche verliezen op Okinawa en de Phtlippijnen en hun gevolgen voor de toekomst van den strijd heb- 94 50 gram zeep 101 400 gram brood 103 400 gram brood 103 125 gram versch vleesch of 4 oz vleesch in blik of visch ln blik 104 4 oz vleesch in blik of visch in blik 105 100 gram vet 106 125 gram boter 107 125 gram suiker 11)8 1 tablet chocolade 109 2 Uter melk HO 2 kg. aardappelen 117 400 gram brood 118 900 gram biscuits 119 4 oz vleesch ln blik of visch in blik R 21 250 gram rijst of kindermeel R 33 125 gram suiker R 23 4 liter melk Voor de' Centrale Keuken moet worden ingeleverd104 voor vleesch en 70 voor groente. Naar wij vernemen hebben de mi nister-president en de ministers van Binnenlandsche Zaken en Onderwijs tijdens hun Donderdag te Hilversum gehouden besprekingen over het radio- vraagstuk in principe besloten de uit zendingen van ..Herrijzend Nederland" voorloopig vanuit Hilversum te laten geschieden. ben, naar men gelooft, de Ameri kaansche opinie des te meer zich doen spitsen op deelneming van de Sovjets aan den oorlog tegen Japan, zelfs wanneer dit zekere territoriale concessies aan de Sovjet-Unie zou beteekenen. Wat betreft den status van de re publiek der Mongoolsche volken zij opgemerkt, dat de republiek wette lijk nog steeds voor Tsjoengklng deel uitmaakt van de Chineesche repu bliek. In feite trad zij reeds sinds lang op als onafhankelijke staat, ln nauwen samenhang met de Sovjet- Unie. "Men neemt aan, dat de Sov jet-regeering graag zou zien, dat dr. Soeng, de Chineesche minister-pre sident, thans te Moskou de onafhan kelijkheid van Buiten-Mongolië zou accèpteeren. MANILLA, 5 Juli (Reu.ter). Gene raal Mac Arthur deelt heden mede, dat onderdeden van zijn luchtstrijdkrach ten, die hebben deelgenomen aan de gevechten op de Philippijnen, thans direct tegen Japan opereeren van. vooruitgeschoven bases. De Australiërs hebben Manggar, een vliegveld op 10 mijl ten N.O. van Balikpapan, veroverd. Andere Austra lische afdeelingen rukken het binnen land in en zijn doorgedrongen in de Japansche verdedigingswerken in het gebied der Panderrserai-olieraffinaderij ten Noordwesten van Balikpapan. De troepen werden gesteund door Ameri kaansche-en Australische vliegtuigen, die zoowel van land als van vliegdek schepen opstegen. De geallieerde vloot heeft de Japansche stellingen in het binnenland beschoten. De Japansche hoofdmacht is langs de kust naar het Noorden teruggetrok ken onder druk van tanks en artil lerie, naar het laatste olieveld op Bor neo, dat nog in Japansche handen is. LONDEN (U.P.). Het Britsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft gisteravond officieel medege deeld dat de voorloopige Poolsche re geering van nationale eenheid formeel door Engeland erkend is als de wet tige Poolsche regeering. Uit Washing ton wordt gemeld dat een dergelijke erkenning door de Vereenigde Staten vrijwel gelijktijdig is geschied. Deze erkenning van de regeering" te Warschau houdt automatisch de desavoueering ih van het Poolsche kabinet in Londen, dat den geheelen oorlog door als de wettige Poolsche regeering Is beschouwd en dat de re geering te Warschau nog altijd niet erkent. Dit kabinet controleert de Poolsche militaire strijdkrachten, die onder Britsche commandanten ln Ita lië en Noordwest-Europa staan. Er worden uitgebreide maatregelen getroffen voor de demobilisatie der oudste lichtingen van het Hoode Leger. Behoudens ln de staats mijn Maurits, waar de zer dagen een wilde staking is uitgebroken, wordt in het Zuid-Limburg- sche kolenbekken overal ge werkt voor de steenkool voorziening van Nederland, zonder welke van herstel van het door den oorlog verlamde bedrijfsleven eenvoudig geen sprake kan zijn. Dat ziet men in de mijnstreek zeer wel in en ook de meeste mijnwerkers zijn daarvan diep overtuigd. Niettemin kunnen de Limburgsche mijnen, die vóór den oorlog een dagproductie bereikten van 45000 ton. op dit oogen- bllk slechts 16000 ton steen kool per dag produceeren. En wanneer men nu weet, dat. wil men overal ln Ne derland dezen winter op be kool uit Zuid-Limburg nslar het Noorden nog belemmerd wo. t door zeer groote moei lijkheden. zoodat er op dit oogenblik reeds in het Zui den een voor het Noorden bestemde steenkoolvoorraad van vierhonderdduizend ton gex-eed ligt, die niet vervoerd kan worden. as men ln Nederland dus reeds vóór den oorlog genoodzaakt een beroep te doen op het buitenland, omdat de Limburgsche kolenproductie wel quantitatief doch niet cmalita,tief ln staat was in de behoefte te voorzien, land zullen moeten worden geïmporteerd, zelfs al zou den in de toekomst Neder landsche kolen in ruil daar voor moeten worden uitge voerd. Voor het transport naar het Noorden is het ver der noodzakelijk, dat de Maas zoo spoedig mogelijk bevaar baar wordt gemaakt voor schepen van 2000 ton. Dit zal vermoedelijk uiterlijk op 20 Augustus het geval zijn. Dan is het echter ook, niet het oog op den komenden winter, de hoogste tijd. aarnaast aal het een zaak van hoogste en1 bitterste noodzaak blijven, dat de Lim burgsche kolenproductie weer zoo spoedig mogelijk een peil bereikt, dat de ver gelijking met hèt productie- peil zoo niet van vóór den den oorlog dan toch zeker ULH UUHUt; llttll lOuil fJCAwl thans is Nederland zeker, van bezettingsjaren kan tenminste voorloopig, aan- fioorstaan Tn rilt vcrhïnri i gewezen op hulp uit het bul- hef van belang na te iaan tenland. De heer Groothoff aa,. Lme 1n deelde ons dan ook mede, aan- ™el*e .schommeling-n perkte schaal kunnen stoken dat van Nederlandsche zijde en wil men eveneens in be perkte mate kunnen be schikken over gas en elec- triciteit voor het bedrijfs leven en voor het huishou den. een dagproductie van minstens 26000 ton een ab solute noodzaak is. dan be seft men. hoe zorgwekkend de toestand in Nederland ook in dit opzicht thans nog is. Daar komt nog bij. dat. zooals de heer Groothoff. directeur van de staatsmij- het verzoek tot de geallieer den is gericht, om althans gedurende de overgangspe riode het surplus te leveren, dat noodig is om te komen tot een kolenpositie die overeenkomt met een dag productie van 26000 ton. Dat beteekent dus, dat er lage- lijks gedurende zeker drie rnaanden tienduizend ton de Nederlandsche koienpró- ductie het laatste jaar is onderhevig geweest. Het aaggemiddelde van de Lim burgsche mijnen bewoog zich in de maanden Januari tot Augustus 1944 rond de 34000 ton. In de staatsmijnen' al leen echter is de productie sinds Juli 1944 tot 9 Juni IJ. met meer dan de helft gedaald. In Juli 1944. dus van 5143 in de tweede week tekort te voorzien was Ne va n Mei was eeni gevolg' van het feit, dat er op 11 en 12 Mei j.l. niet is gewerkt in verband met de bevrijding van Nederland. Men ziet dus: er is hier sprake van een abnormaal groote cxaling in de kolen- steenkool in Nederland moet worden Ingevoerd. Hoewel de Zuid-Limburg, bedroeg de geallieerden het belang hier- dagprodtictie van de staats- van ongetwijfeld Inzien en mijnen 21395 ton. pe ge nen te Heerlen, ons in een zeker bei-eid zijn de helpen- middelde dagproducties van onderhoud mededeelde, de de hand te bieden, zal men de daarop volgenae maanden moeten afwachten in hoe- waren echter: October 5101. verre gij feitelijk in staat hovember 5813, December zullen zijn aan de Neder- 7232, Januari 7800, Februari landsche wenschen tegemoet 8530 Maart 9110, April 9800. te komen terwijl zij tusschon 29 April Wat de gaskolen betreft, en 9 Juni varieerden van vlak voor de bevrijding van productie, juist in de perio- ------ - - - de na de bevrijding, een da ling die veroorzaakt wordt Limburgsche kolen niet bij zonder geschikt zijn voor de gasproductie reden waar óm men vroeger regelmatig en op vrij groote schaal z.g. gaskolen uit het buitenland importeerde en dat boven- deelde de heer Groothoff ons 5143 tot 10302 ton. Het ab- doór een reeks van omstan digheden, die wij ln een volgende beschouwing zul len bespreken. Eén daarvan willen wij echter nu reeds noemen. Zij ls te vinden in het ontbreken van allerlei voor het mijnbedrijf nood zakelijke materialen1, die door de Duitschers zijn ver dien het vervoer van steen- mede, dat deze uit Duitsch- normaal lage productiecijfer nield of geroofd. Om ln dit derland aangewezen op oul- tenlandsche hulp. aoch die hulp is aanvankelijk nog'al teleurstellend geweest. Van de 8000 ton materiaal, die in de periode van September tot April J.l. werd aange vraagd by de Shaef. is by- vooilieeld slechts 106 tot* geleverd. Inmiddels Is ech ter, naar wij van dón hear Groothoff vernamen, een aanmerkelijke verbetering ln de situatie ingetreden. Mijn- hout wordt b.v. op dit oogenblik regelmatig uit Duitsch land ingevoerd- En het ziet er naar uit, dat de levei-ing der overige noodza kelijke matei'ialen door de geallieerden Inderdaad met kracht zal worden ter hand genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1