Veldslag bij Balikpapan? Prins Karei naar Salzburg? Intemeeringmogelijk voor onbepaalden tijd Infanterie in training Schatkamer der cultuur illegaliteit 69ste JAARGANG No. 23287 o DONDERDAG 12 JULI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Amerikaansche luchtmacht actief Blijven Polen trouw aan Rackiewicz? Oorlogsmisdadigers in Duitschland De „man-juffrouw van Vught Hollywood vecht om televisie Officieren trouw aan den Koning Nationale Advies Commissie Voedsel uit België en Denemarken Nationale herdenking Prinses Juliana Maandag naar ons land terug Rijksmuseum 60 jaar Nog maar weinig bier Versche paling naar de steden Wat is collaboratie? Monumenten voor de De zomertijd 18 schepen te Rotterdam NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MANILLA, 12 Ju». (U.P.) De Au stralische troepen trekken thans van het gebied van Balikpapan uit in drie richtingen het binnenland bin nen. De colonne, die het kustdorpje seppingan Ketjll, ten Oosten van Balikpapan tot uitgangspunt heeft, is reeds ongeveer 6 k.m. opgerukt, maar stuit thans op het diepste punt van den opmarsch op sterken Japan- sehen tegenstand. Andere afdeelingen zijn in de Ja- pansche linies ten Noordoosten van het vliegveld Manggar doorgedrongen LONDEN, 11 Juli. (Reuter) Gene raal Roednicki, de generaal van de Eerste Poolsche Gemotoriseerde Di visie, die deel uitmaakt van de Brit- sche bezettingstroepen in Noordwest- Duitschland, heeft heden in een dag order tot zijn troepen gezegd: „De groote Geallieerde landen erkennen niet langer de wettige regeering van de Poolsche republiek. Wij maken niemand daar een verwijt van, onze vriendschap met de Britsche en Amerikaansche soldaten zal altijd een van onze kostbaarste bezittingen blijven. Wij zullen trouw blijven aan ons soldatenwoord en gehoorzaam aan den hoogsten bevelhebber van onze troepen, President Rackiewicz. Wij verlangen naar ons vaderland. Wé zullen echter geduld hebben en onze bezettingstaak loyaal blijven vervullen. Maar wij zullen terugkee- ren met de wapens in de hand, naar een Polen, waarnaar we verlangd hebben gedurende vijf jaren van strijd voor een onafhankelijk vader land. Geen enkele vreemde macht zal heerschen over ons land." Een verantwoordelijke Amerikaan sche bron heeft, volgens A.P., gezegd dat het proces tegen Duitschlands aartsoorlogsmisdadigers waarschijnlijk ergens In Duitschland gehouden zal worden om het Duitsche volk zijn verantwoordelijkheid voor de agres sie-handelingen der nazi's In het eigen land onder oogen te brengen. n Onze verteller, die via Vught naar het concentratiekamp te Dachau was vervoerd en thans uoeer monter en gezond in het rustige Bloemendaal verblijft, schoot plotseling in den lach, toen hij zijn belevenissen de revue liet passeeren. De ontzaglijke ellende en de martelingen, die allen moesten doorstaan, vergat hij voor een oogenblik, om het volgende hu- móristische voorval in het kamp te Vught aan de vergetelheid te ontrukken. Het gebeurde wel, zoo vertelde hij, dat een gevangene ontvlucht te. Werd hij later weer gepakt, waartoe in de omgeving groot alarm geblazen werd, dan werd hij aan zijn medekampgenooten tentoongesteld met een bord voor zijn borst, waarop stond: „Ich bin wiedeida!" Daarbij bleef het meestal niet, want een aantal stokslagen stonden op het programma en afzondering of zoogenaamde bunkerstraf xvas mede een der gevolgen. Toen een der kampgenooten van blok zooveel kans zag, om zijn verloren vrijheid te herwin nen, stelde hij dit niet uit. In de omgeving kreeg hij onderdak en daar men wist, dat de be wakers huiszoeking zouden doen kwam men op het lumineuze idee van den man een vrouw te maken. Hij trok een mooie jurk aan en keurige damesschoe nen, zette een hoedje op, waar onder een lok haar uitkwam, ver sierde zijn ooren met fantastisch mooie bellen en schminkte zijn lippen. Vol vertrouwen wachtte de familie op de zekere komst der S.S.-bewakers. Waarschijnlijk was de camouflage nog niet goed ge noeg. want de portier van het concentratiekamp zag vrij spoe dig daarna een juffrouw met ste vige knuisten, geëscorteerd door niet minder stevige bewakers, de poort binnenstappen. De man- juffrouw m kivestie voelde de stokslagen reeds op zijn rug Hii werd te midden van zijn mede- blokbewoners geplaatst, gesierd met het bord: „Ich bin wieder da!" Het opmerkelijke was echter, dat van alle kanten de S.S.-offi- cieren naderden, die nu eens niet snauwden, zooals gewoonlijk, maar pret hadden als in een ca baret. Tot groot vermaak van al len moest de „juffrouw" allerlei vrouwelijke eigenschappen de- monstreeren, o.a. reverences ma ken, met haar oogen lonken, met iets opgetrokken rokken pasjes maken, en daarna zelfs met haar bewakers dansen. Toen volgde het démasqué, maar de stoksla gen bleven uit. He^- S'BBnaardige van deze ge schiedenis is, dat nadien nooit meer een ontvluchte in vrouwen- kleeren „da war".J en hebben dit vliegveld thans 1 k.m. achter zich. De derde groep Australiërs staan dicht bij den heuvel Batochamper, 8 k.m. ten Noorden van de stad, en zullen waarschijnlijk harden strijd moeten leveren, daar de Ja panners hier een troepenmacht bijeen gebracht hebben en blijk baar slag willen leveren. Bij het Japansche moederland blijft de Amerikaansche luchtmacht zeer actief. Van vllegtutgmoederschepen gestarte toestellen hebben militaire installaties op Zuid-Kioesjioe en in het Noorden van <jen Rioekioe-archi- pel aangevallen. Ten Zuiden van Hondo werd een aantal Japansche schepen beschadigd. Ook werden vliegvelden op Kioesjioe en op het eiland Tanega bestookt. Te Hollywood is reeds een felle strijd ontbrand om de televisie. De filmindustrie zet er alles op om de controle over het nieuwe instrument te verkrijgen, zoodat de topprogram- ma's niet in particuliere huizen ver toond kunnen worden, doch uitslui tend in de blioscopen te zien zullen zijn. Zij wil, dat de huistelevisie slechts gebruikt zal worden voor minder belangrijke zaken, alsook voor het populariseeren van nieuwe, nog onbekende sterren. De financiers wit ten blijkbaar tot eiken prijs voorko men, dat de komst van de televisie hen zooveel kapitalen zal kosten als de komst van de geluidsfilm destijds. Zij nemen wel maatregelen om er zooveel mogelijk winsten uit te trek ken, o.a. door de televisie te gebrui ken als middel om reclame-program- ma's re distribueeren. Overigens be weren insiders, dat Hollywood in de ontwikkeling der televisie Engeland twee jaren vooruit is. BRUSSEL, 12 Juii. (Reuter). De Belgische regent. Prins Karei, zal per vliegtuig naar Salzburg vertrek ken om Koning Leopold te bezoeken, hij zal vergezeld worden door Robert van de Kamer van Afgevaardigden. Minister-president va» oen Acker, die sinds Zondag In Salzburg ver blijft, wordt niet onmiddellijk terug verwacht m verband met belangrijke besprekingen In de villa van den Koning të Sankt Wolfgang. Dit bericht wordt weliswaar van Belgische officleele zijde tegenge sproken, doch men heeft sterk den indruk, dat deze tegenspraak alleen ten doel heeft, het vertrek van Prins Karei geheim te houden. Intusschen publiceert het Katho lieke conservatieve blad La Ubre Belgique een schrijven van al de officieren van hot zevende bataljon Belgische fuseliers, dat nu in Duitschland gelegerd is. In dit schrijven betuigen de of ficieren hun trouw aan Koniug Leopold en hun bereidheid naar België terug te keeren op bevel Naar wij vernemen is de Nationale Advies Commissie een vijftigtal personen, voorgedragen door het Va- derlandsch Comité en de Groote Ad vies Commissie der Illegaliteit als zoodanig door <je regeering aanvaard. Zij zal Vrijdag 20 Juli voor het eerst bijeen komen. ROTTERDAM, 11 Juli. Ten be hoeve van het Roode-Kruiswerk la ons land zijn Dinsdag belangrijke transporten met levens- en genees middelen uit België en Denemarken gearriveerd. van den Koning of van de regee ring, dia door den Koning1 belast is met het onderdrukken van elke oproerige activiteit van een on- verantwoöraëlr ke minderheid. De officieren voegden1 er aan toe, dat zij er zeker van zijn te spreken uit naam van alle in Duitschland dienende B'elgen. Er zijn plannen in voorbereiding voor een waardige nationale herden king van de jaren 19401945 op 31 Augustus in het Olympisch Stadion te Amsterdam, Een aantal bekende Amsterdammers, vereenlgd in een technische commissie, houdt zich met de uitvoering van deze plannen bezig. In het Tribunalcnbesluit is deze wijziging aangebracht, dat ver dachten voortaan voor onbepaal den tjjd kunnen worden geïnter neerd en niet, zooals aanvankelijk was bepaald, voor maximaal tien jaar, verklaarde een zegsman van het M.G. op een persconferentie te Den Haag. Dat er in het Zuiden niet eerder tot 't Instellen van tribunalen en bijzondere gerechtshoven was over gegaan, vond zlin reden In de om standigheid, dat men ernstige H.K.H. Prinses Juliana heeft In een door haar aan de pers verleend onderhoud enkele afscheidswoorden tot Canada gesproken. „Na vijf jaar is het niet gemakkelijk het land te verlaten, waar een ieder zoo vriende lijk, zoo roerend vriendelijk voor ons geweest Is", aldus de Prinses. Zij hoopte Canada nog eens te bezoeken en bracht tenslotte haar dank over voor de verzending van Canadeesche levensmiddelen naar Nederland. H.K.H.die waarschijnlijk Maan dag op een van de groote Oceaan schepen uit New York zal vertrek ken, aldus meldt U.P.. antwoordde op een vraag over de Nederlandsche annexatie-verlangens„Er wordt ln Nederland veel gesproken over een annexatie van een deel van Duitsch land ter schadeloosstelling, maar dat zou dan moeten gebeuren zon der de Duitsche bewoners, want wij voelen er niets voor om hen in on zen staat op te nemen." Een der 33 llchte-lnfanteriebatal- jons. die dienst zullen doen bij de bezetting van Duitschland en straks de kern van ons nieuwe leger zullen vormen, heeft zoo juist een zesweek- sehe opleiding te Fournes in Noord-Frankrijk beëindigd. De meeste manschappen zijn afkomstig uit de B.S- Den afgeloopen winter nog "heb ben zjj „ln burger" tegenover den vijand aan de Maas gelegen en daar daden van groeten moed en dapper heid verricht, 's Nachts staken zij in rubberbootjes bij bittere koude de rivier over om patrouillewerk te ver richten en gevangenen te maken. Een van de mannen kwam eens met 13 gevangenen tegelijk terug. Velen z(ju er dien winter echter gevallen.... De officieren zijn ln het algemeen gewezen reserve-officieren, die even eens hun sporen hebben verdiend in de bezettingsperiode. Dat er moderiie opvattingen ln ons nieuwe leger heerschen wordt wel het beste ge ïllustreerd door het feit. dat een be roepsonderofficier, die het vroeger nooit verder kon brengen dan adju dant, thans eerste luitenant ls. Onze jongens ontvingen een volle- Vrijdag 13 Juli is het zestig jaar geleden, dat het Rijksmuseum te Amsterdam door minis ter Heemskerk geopend werd in tegenwoordig heid van Z. D. H. den Prins von Wied en zijn gemalin H. K. H. Prin ses Marie der Nederlan den. Di*. P. J. H. Cuy- pers, in 1876 tot archi- têct benoemd, had bijna' negen jaar gewerkt aan den bouw van deze schatkamer bij uitne mendheid van het Rijk der Nederlanden; de stichting was tot stand gekomen in samenwer king tusschen Rijk en Gemeente, zeldzaam in de historie van staat en stad. Zij erkende Am sterdam, in zoo menig opzicht als hoofdstad ten achter gesteld, als het cultureele hart van Nederland. De wordingsgeschie denis der musea begint op het eindfe der 18e eeuw. De eerste publieke collecties vormden zich voor een goed deel uit geconfisceerd oud bezit. Zoo ook in ons land waar in 1798 Gogel, de Agent van Financiën van de Bataafsche Re publiek, schilderijen uit de voormalige stadhou derlijke paleizen bijeen bracht in Huis ten Bosch te Den Haag, waar in 1800 de Natio nale Kunst-Galerij werd geopend, die ongeveer 2Ö3 schilderijen om vatte. De Kunst-Galerij verhuisde eerst van. het Huis ten Bosch naar het Buitenhof en werd in 1808 op last van Ko ning Lode wijk Napoleon overgebracht naar de hoofdstad Amsterdam, welke de vorst tot een middelpunt van kun sten en wetenschappen wenschte te maken. Een drietal zalen in het tot Paleis geworden stadhuis op den Dam werden bestemd het Groot Koninklijk Mu seum te herbergen. Hiervoor stond ook Am sterdam zeven schilde rijen af, o.a. de Nacht- wacht en de Staal meesters van Rem brandt. Bovendien wer den belangrijke aan- koopen verricht. Het Groot Koninklijk Mu seum werd Hollandsch Museum bij de inlij ving bij Frankrijk in 1810, na de bevrijding herdoopt in 's Lands Museum van schilde rijen en penningen en tenslotte in 1815 in 's Rijks Museum van schilderijen en pennin gen, voortaan onderge bracht in het Trippen huis. Hier zijn de collec ties aanvankelijk uitge breid en aangevuld tot na 1830 een stilstand intrad, die haast een halve eeuw duurde. Aankoopen kwamen nauwelijks meer voor, een aantal schilderijen daarentegen verhuisde naar elders en er kwamen minder belangrijke stuk ken in publieke veiling. De behuizing liet dan ook alles te wenschen; er was onvoldoende ruimte en licht. Het is de groote Victor de Stuers geweest, die aan de verwaarloozing een einde heeft gemaakt en dank zij diens invloed begon .op het eind der zeventiger jaren een nieuwe periode van "bloei, welke haar be kroning vond in de stichting en bouw van het huidige Rijksmu seum. Inmiddels waren opnieuw tal van be langrijke aanwinsten verkregen. Tot de kern der collecties behoorden 115 schilderijen van de Gemeente Amsterdam, voornamelijk Regenten en Schutterstukken. Het Rijksmuseum be vat onze voornaamste openbare verzameling; de Hollandsche schil derkunst vormt er de kern van. een weelde, die Nederland zich kan ver oorloven boven de groot ste bu itenlandsche collec ties. De bouwmeester dr. Cuypers heeft vóór zes tig jaar dit kostbaar na tionaal bezit een waar dig huis gebouwd. Het verheft zich op de grens van oude en nieu we stad en beheerscht de omgeving met zijn torens en rosse geveis, een monumentaal ge bouw, dat tot de ver beelding spreekt. dige infanterie-opleiding mi behalve het geweer en de stengun leeren zij ook het anti tankgeweer en de bren- gun bedienen. Aan de lichamelijke training der manschappen wordt ook veel aandacht besteed. Het eten in deze opleidingskampen is uitstekend; onze mannen ontvangen de Britsche rantsoenen met een calorieënwaarde van 4000. Het spreekt vanzelf dat zich bij de opleiding van deze eerste bataljons nog vele moeilijkheden voordoen. Een hiervan is de kwestie van kleeding en schoeisel, een andere die van de soldij. Het ziet er echter wel naar uit, dat hier spoedig een verbetering zal intreden. Met het bier zal het dit jaar mond jesmaat blijven, vertelde men A.N.P.- Aneta bij een der groote brouwerijen in Den Haag. In de eerste plaats is er vrijwel geen aanvoer van grondstoffen, vnl. van gerst. In vooroorlogsche jaren werd deze graansoort in groote hoeveelhe den aangevoerd uit Zeeland, in het bijzonder Zeeuwsch-Vlaanderen en uit Noord-Holland. Tengevolge van oor logshandelingen en inundaties is de productie thans veel te gering om de behoefte te dekken, terwijl anderzijds het ver voer vraagstuk een belangrijke rol speelt. Hop, eveneens een der grondstoffen, is over het algemeen nog De grootste handicap vormt echter wel ln voldoende mate aanwezig. de kolenpositie. Er is veel te weinig brandstof beschikbaar, waardoor de brouwerijen slechts op zeer beperkte schaal kunnen werken. Daarbij komt nog, dat een gedeelte beschikbaar moet worden gehouden voor de geallieerde troepen in Nederland, zoodat voor het publiek niet al te veel overblijft. Groote moeilijkheden levert ten slotte het verpakkingsmateriaal op; Vele flesschen zijn gebroken en kun nen niet meer vervangen worden, ter wijl ln vele gevallen fusten en kisten voor brandhout gebruikt zijn. De bier- liefhebbers zullen dit jaar dus nog geduld moeten oefenen, maar men verwacht, dat het volgend jaar weer voldoende gerstenat aanwezig zal zijn om de dorstige kelen te laven. Naar A.N.P.-Aneta verneemt, is het rookverbod voor paling en versche visch afgekondigd, omdat gerookte visch een voedingsbodem vormt voor typhusbacillen. Het is dus niet om dat het rooken onvoldoende zou zijn uitgevoerd, maar omdat tijdens het transport de gerookte visch gemak kelijk met typhusbacillen wordt ge ïnfecteerd. 350 rookerijen met onge veer 3500 man pfersoneel worden door dit verbod getroffen. Een oplossing zal worden gezocht ln deze richting, dat Amsterdam en andere plaatsen ln Noord-Holland nu meer versche paling zullen krijgen en naar andere plaatsen meer houdbare versche visch zal worden vervoerd. represailles van Duitsche z(jde verwachtte, indien b.v. doodvon nissen werden uitgesproken, re presailles, die de Nederlandsche arbeiders In Duitschland en de politieke gevangenen in het toen nog bezette gebied zouden treffen. Men zal voorts aldus deelde prof. van Bemmelen mede er toe moeten overgaan 'een groot aantal lichte gevallen in afwachting van latere berechting uit de intemeering tc ontslaan, omdat men deaen win ter niet met 100.000 a 200.000 ge vangenen ln de kampen kan blijven zitten, die een enorme kampruimte en 40.000 man bewakingstroepen zouden vereischen. In Brabant heeft men al de ervaring opgedaan, c.at lieden, die op lósse geruchten waren vastgezet en daarna werden losgela ten. in bun woonplaats niet meer geduld werden. De menschen zullen er aan moeten wennen, dat voor de zulken en voor hen, die hun straf hebben ondergaan, weer een plaats in de maatschappij moet zijn. Majoor Claes&ens gaf een overzicht van de organisatie der inbewaring stelling, waarbij de illegaliteit i«m adviseeren en actief optreden. Er wordt naar gestreefd, dat verdachten zoo spoedig mogelijk zullen worden gehoord'. Prof. van Bemmelen deelde nog mede, dat een verdachte eenmaal contact mag hebben met een advo caat. in een zeer bijzonder geval tweemaal. Deze krijgt inzage van de stukken, tenzij het algemeen belang zich daartegen verzet en ln ieder geval van het proces-verbaal. Kapitein Oud gaf een overzicht van den Juridischen grondslag der inbewaringstelling, die te vinden is ln art. 16 van het besluit Bijzondere Staat van Beleg, waarbij iedereen in het belang van de veiligheid van den staat ln bewaring kan worden ge steld met uitzondering van eemge met name genoemde autoriteiten. Leden van den Jeugdstorm boven 18 Jaar worden ln bewaring gesteld, voor dien tusschen 16. en 18 Jaar wordt dit aan hef beleid van den opsporingsambtenaar overgelaten. Beneden 16 jaar worden niet inde- waring gesteld. Ook kan worden overgegaan tot het aanwijzen van een bepaalde verblijfplaats, dit kan zijn een kamp. maar ook het eigen huis. zg. huisarrest. Verder bestaat er beperkte bewegingsvrijheid en meldingsplicht. Een ontwerp K.B. voor de bedrijfs- zuivering ligt gereed, waarin tevens een omschrijving wordt gegeven van het begrip collaboratie. Iemand, die ln redelijkheid de overtuiging had, dat hij door voor de Duitschers te werken een Nederlandsch belang diende, zal niet wegens collaboratie worden veroordeeld. Prof. van Bemmelen deelde mede, dat collaboratie geacht wordt aan wezig te zijn als daardoor opzettelijk hulp aan den vijand is verstrekt én een Nederlandsch belang ernstig is geschaad. Het oppakken van collaborateurs is veel moeilijker dan dat van N.S.B.- ers, omdat het lidmaatschap van de N.S.B. gemakkelijk is te bewijzen, maar collaboratie niet altijd. Als een collaborateur niet wordt opgepakt, beteekent dat nog niet, dat hij niet veroordeeld zal worden. Ernstige en klaarblijkelijke collaborateurs worden opgepakt, maar men moet oppassen, dat men geen ongelukken veroor zaakt en onze Industrie ln gevaar brengt door ln grooten getale be drijfsleiders te arresteeren. De Groote Advies-Commissie der Illegaliteit heeft opgericht een „Com missie ter toetsing en coördineering van alle plannen, die er bestaan tot het oprichten van monumenten, het organiseeren van tentoonstellingen en het uitgeven van publicaties de illegaliteit betreffende", secretaris Th. Koersen, Singel 281, te Amster dam. Een leder, die plannen als bo venbedoeld tot uitvoering wil bren gen, gelieve zich tevoren met deze commissie in verbinding te stellen. Op de vraag of de Nederlandsche tijd, die op het oogenblik gelijk is aan den Engelschen, ook gelijk zal blijven, wanneer straks de z.g. double British nummer time overgaat op de British summer time en in het na jaar op de Greenwich mean time, deelde het departement van Binnen- landsche Zaken mede, dat hierover nog niets bekend is. Het ls ook nog niet zeker wanneer deze tijden ingaan. Wel wordt de vraag of het wensclielijk is. dat de Nederlandsche tijd aan den Engelschen gelijkgesteld wordt, be handeld. Te Rotterdam ls gisteren het grootste convool aangekomen, dat sinds de bevrijding de haven binnen liep. Het bestond uit niet minder dan 18 schepen, n.l. 6 Nederland sche, 6 Amerikaansche en F Engel- sche, benevens een Noorsch en een Zweedsch schip. De lading bestond voornamelijk uit levensmiddelen en stukgoederen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1