Expl osies teisteren Beverwijk f Nieuwe bonnen Verrassende landing op Borneo Opgewekte prinsessen Toenemende spanning op den Balkan Zuid-Limburg heeft fruit 69ste JAARGANG No. 23288 o VRIJDAG 13 JULI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Munitieopslagplaats ontploft Het strand te Noordwijk aan Zee is voor een groot gedeelte van mijnen gezuiverd en voor het publiek vrijgegeven. Na vele jaren maakt de jeugd weder kennis met zee en strand. Treedt Franco af? Voorschot op ingeleverde bankbiljetten Japan vreest invasie op Sumatra „Big three" beginnen Maandag of Dinsdag In Augustas: gas Voor het vertrek uit Ottawa Kardinaal Bertram overleden 3» Z.E. Kardinaal Hlond naar Polen terug KLEINTJE KOFFIE weer echt Hedenavond spreekt de minister-president Maar het vervoer is moeilijk Suikerpositie precair Volgend jaar legkippen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT bleek geraakt munitie m en geëxplo- zen-Westerveld brand te zijn deerd. Een duinbrand ontstond, die door d.e Beverwijksche brandweer echter in korten tijd' bedwongen kon wor den. Met man en macht werd heden morgen het reddings- en opruimings- werk voortgezet. Xn verband met het onderzio'ek, dat de politie .en de militaire instanties aanstonds hebben ingesteld is de geheele omgeving van het terrein rond den Westerhoutweg hermetisch afgeslcen. Be oorzaak kon tot dus verre nog niet worden vastgesteld. Beverwijk, tijdens oorlog voor het oorlogsleed vrijwel gespaard gebleven, is gisteren zwaar geteisterd door de ontploffing van een munitieopsliagplaats, even buiten het stadje aan den Westerhoutweg. Drie dooden heeft men tot dusver gevonden, doch het is waarschijn lijk, dat zich onder de puinhoopen nog meer slachtoffers bevinden. Het aantal gewonden is zeer groot. Het was Donderdag vier uur in den middag, toen het rustige stadje eensklaps vervuld werd door het gedaver van ontploffende granaten, die gierend door de lucht vlogen, uiteenspatten en dan als een regen van vuur en staal neerkletterden. De gevolgen waren ontzettend: aaken stortten ineen, deuren en ra men werden uit hun voegen gerukt, muren ontwricht als waren zij van karton, overal rinkelden de glas scherven. En daar boven uit weer klonk het gejammer vair verschrikte en gewonde meilschen. Xn de omgeving van de kweek school liet zich de situatie het ern stigste aanzien, in de Strlck van Linschotens'trae/t brandde het Pel. Ook de con&ervenfabriek van Gebr. Docter storm in lichterlaaie. De brandweer deed wat z-ij kon. maar haar krachten- schoten tekort, want nog voortdurend dreunden er zware slagen en sulsden de projectielen door de lucht. Xn de Hendrik Bur gerstraat kwam een petroleumbom op een woning' terecht. In een oog wenk brandde zij als een fakkel en dreigde ook de belendende perceelen aan te tasten. Ook in de Zeestraat werd de situatie door rondspattende petrofeumbommen zeer critiek. De burgemeester van Beverwijk besloot toen de brandweereni der omliggende gemeenten te alarmeeren en gelastte de ontruiming van het meest bedreigde stadsgedeelte. In allerijl vluchtten de bewoners, dat weinige meenemend, dat zij dragen konden. Ook het Roode Kiuis ;ie- kenhuls werd ontruimd; de patiën ten zijn naar omliggende plaatsen vervoerd. Oedurende den geheelen nacht Is de B'everwijksche brandweer ln actie geweest. Het gevaar was immers niet denkbeeldig, dat ook munitie in de forten van Ijmuiden door de kilo meters ver vliegende projectielen tot explosie zou komen. Ongeveer tien uur gisterenavond weerklonk opnieuw een hevige ex plosie .onmiddellijk gevolgd door nog andere slagen. Een kolossale rookzuil, die als een grijs gevaarte den hemel verdonkerde, steeg op. In dj duinen achter het crematorium ln Driehui- LONDEN, 13 Juli. (Reuter). Radio Parijs heeft gisteren verklaard, dat, ondanks officieele démenti's, Britsche en Spaansche kringen, die gewoonlijk goed zijn ingelicht, van meening blij ven, dat er in Baskenland belangrijke politieke besprekingen hebben plaats gehad en nog voortduren. Volgens mededeelingen, die deze kringen heb ben bereikt, zou Franco er in hebben toegestemd de macht over te dragen aan een militair kabinet en zelfs zou hij dan Spaarisch grondgebied gaan verlaten. Reuter kon elders geen be vestiging van deze geruchten krijgen. In welingelichte rechtsche Spaan sche kringen te Parijs verwacht men, dat Generaal Franco voornemens is op 18 Juli a.s. officieel mededeeling zal doen van de oprichting van een Spaanschen regentschapsraad, die hem zal moeten vervangen en voor taan Spanje zal besturen. Op de jaarlij ksche bijeenkomst van de Falanx zou Franco dit besluit me- dedeelen. Voor den dtstributiekring Haarlem zijn de volgende bonnen aangewezen: 121. 132, 137, 138 400 gr. brood 139 600 gr. biscuit It 35 250 gr. rijst of kindermeel 123 125 gr. versch vleesch of 112 gr. vleesch of visch ln blik 124 112 gr. vleesch of visch ln blik 1.25, 126 100 gr. vet of 125 gr. mar garine 127, R 26 125 gr. suiker 128 een tablet chocolade 129 2 liter melk K 27 4 liter melk GB 501, CIC 501 (inlegvel) 4(4 1. melk 130 100 gr. kaas 131 200 gr. bloem 132 50 gr. zeep 133 50 gr. zout 134. 135. no l kg. aardappelen (oogst 1945) Be 200 gram bloem op bon 131 kan Uitsluitend bij bakkers betrokken worden. Op bovengenoemde bonnen mag met Ingang van Zaterdag gekocht worden, behalve aardappelen en melk, welke artikelen eerst op Maan dag en vleesch, dat eerst op Dinsdag betrokken kan worden. De bonnen GB 501 en GC 501 (In legvel) zijn aanvulllngsrantsoenbon- nen voor kinderen, die in het bezit zijn van deze inlegvellen. De bonnen zÜn geldig t.m. 4 Aug. c«nfl?e"lers aan maaltijden van de iQi ïo.e Keuken moeten de bonnen tni?4 ?n. 135 inleveren, lartt» iooo kinderr*ieel. suiker, choco- den eekochtChH h" zouJ moeten ™r- Sfiï, t detaillisten, waar men destijds de bestelbonnen heeft Ingeleverd. Zelfverzorgers moeten inleveren de bonnen: 121. 122, 137, 138. 139, 123 124, 129, R 27, GB 501. GC 501 (in legvel), 134. 135 en 140. Als voorloopige maatregel kan aan houders van geblokkeerde saldi, ont staan door storting van bank- of muntbiljetten van f 100, voorschot verleend, uitsluitend ten hiu in staat te stellen de bij ïcnnhoï.u van deze week vervallende loonbetahngen te verrichten, mits zij ti!hLvISr„anciere mogelijkheden be- zlch de daarvoor benoo- digde contanten te verschaffen. MANILLA, 13 Juli. (Reuter). Het communiqué van MacArthur maakt heden melding van een nieuwe verrassende landing van Australische troepen, waardoor de vorderingen op Noordwest-Borneo worden voortgezet. Onderdeelen vaoi de negende Australische divisie rukken op langs den spoorweg naar Jesselton. Zij drongen door in Ki- manis, 21 mijl ten Noorden van Beaufort, terwijl tegelijkertijd an dere eenheden een verrassende lan ding bij Andus, 5 mijl ten Noorden van Kimanis, uitvoerden. De Australiërs zijn nu 30 mijl verwij derd van de havenplaats Jesselton. Bij de landing werd geen tegen stand ondervonden, evenmin bij het oprukken langs de spoorbaan van Beaufort naar Jesselton. Van de Oostkust van Borneo worden nieuwe Australische successen gemeld ten Noorden en Noordoosten van Baltk- papan. Radio Tokio bevestigt, volgens een A.F.P.-berlcht uit Parijs, het reeds door de geallieerden verspreide bericht, dat ruim tweehonderd bommenwerpers een aanval hebben gedaan op Sabang. Het Japansche cdmmuniqué voegt er aan toe, dat aanzienlijke zeestrijd krachten langs de Noordkust van Su matra kruisen en de vrees wekken, dat tot een landing zal worden overgegaan. Volgens Reuter meldt het commu niqué van generaal MacArthur, dat het Japansche verzetscentrum rond den berg Batochampar op Borneo 00 de flanken gepasseerd wordt. De Australiërs rukken naar het Noorden op en de Nederlandsch-Indische troe pen trekken 'op tegen de rechterflank der Japanners. Op Okinawa is thans het hoofd kwartier gevestigd van de luchtstrijd krachten in het Verre Oosten onder generaal George O'Kenny. Troepen van de Australische Zesde KRUISER AUGUSTA, 12 Juli (A.P.). De ontmoeting der ,,Big Three'' zal Maandag "of Dinsdag in Potsdam beginnen, zoo wordt van daag vernomen. Er zijn aanwijzin gen, dat de zitting lang zal kunnen dliren. De agenda heeft, naar ver luidt, den president ervan overtuigd, dat de besprekingen die van Jalta, Teheran en Quebec in tijdsduur zul len overtreffen. Naar wij nader vernemen zal Pre sident Truman Zondag in Antwerpen aankomen. De lijst van punten die tijdens de conferentie ter tafel zullen komen, omvat o.a. de voorgestelde terri toriale herzieningen, voedings- en bezettingsproblemen en tientallen andere. Vorige week berichtten wij. dat er cokes voor de gasfabriek was aange- e man' zoodat na zes weken gas ver- 1 v wacht kon worden. De directeur van het gasbedrijf heeft thans officieel toestemming uit Den Haag verkre gen, zoodat Haarlem waarschijnlijk ln de tweede helft van Augustus gas zal krijgen. Wij kunnen hieraan nog toevoe gen, dat drie Amerlkaansche schepen de Rotterdamsche haven zijn bin- nengeloopen met elk ongeveer 9000 ton hoogvluchtige Amerikaansche kolen aan boord. De aangevoerde kolen zullen op de snelst mogelijke wijze te bestemder plaatse worden gebracht. Divisie, die het binnenland van Nieuw Guinea intrekken, hebben vele vijan delijke versterkingen genomen. Acht Japansche formaties bieden evenwel hevlgen weerstand op dicht beboschte heuvels en hebben aldus het Austra lische front uitgebreid, zoo deelt het Australische hoofdkwartier mede. Een andere belangrijke bergtop ten Noor den van Kandibus werd na een ver bitterden strijd genomen, terwijl ln de omgeving van Mount Tazaki een Australische voorpost alle aanvallende Japanners doodde. De Japanners op Zuid Bougainville ondernamen een krachtige poging om door de Austra lische verdedlglngsstelllngen bij de rivier de Nlvo heen te breken. Prinses Juliana, die den avond tevoren op een diner te liarer eere, gegeten door den gouverneur generaal Graaf Atlilone, uiting liad gegeven aan haar groote dank baarheid ten opzichte van het C>- nadeesche valk, heeft Woensdag morgen >p een persconferentie Canada een „tot weerziens" toege- wenscht. 7\\wilde het geen vaar wel zeggen, daar zij nog eenmaal hoopt terug te kunnen keeren om een bezoek te brengen aan Stor- noway. Prinses Juliana vertelde den jour nalisten, dat Nederland „shining with hope and freedom" was. Voorts deelde H. K. H. mede, dat de Dult- schers veel vail het meubilair van paleis Soestdyk hadden weggenomen, maar dat er toch nog genoeg was overgebleven om te kunnen zitten en slapen. Het paleis Soestdljk zou de verblijfplaats der kinderen wor den, het oord, waaraan zij, zooals de Prinses zeide, de kinderen al die lange oorlogsjaren door herinnerd had. H. K. H. deelde aan dit diner mede, hoe Beatrix en Irene een Ca- nadeesche school bezocht hadden en de Engelsche taal konden spreken, lezen en schrijven, maar dat er thuis Nederlandsch gesproken werd. De Prinses had haar geleerd haar moe dertaal ook te lezen en te schrijven. Over haar moeder zei de Prinses, dat deze he', goed maakte, maar dat er zooveel werk verzet diende te worden. Prins Bernhard had het bijzonder druk met de reorganisatie van het leger. Het Nederlandsche volk herstelde geleidelijk aan van de ondervoeding en van de slechte be handeling in ae oorlogsjaren, zei de Prinses, die bijzondere hulde bracht aan de leden der Nederlandsche er- ze tsbeweglng. Bij de Prl ses thuis heerschte een opgewekte stemming, terwijl leder zich beijverde maatregelen tot het vertrek te treffen. Zoowel regeerings- en diplomatieke kringen als de be volking van Ottawa betreuren het vertrek van de Prinses en haar kin deren. Brieven en telegrammen met de beste wenschen voor een behou den overtocht stroomen binnen. Ot tawa is anderzijds verheugd met de Prinses en haar gezin, dat zij naar Nederland terug kunnen keeren en ook over het feit, dat Ottawa de ge legenheid geboden werd haar tijde lijk een tehuis aan te bieden. ATHENE, 13 Juli. (Al F. P.). geven aangaande het onderzoek, dat De spanning tusschen Grieken- Sand en zijn Balkan-buren wordt van uur tot uur grooter. De Alba- neesche regeering heeft vier lich tingen gemobiliseerd. Minister-president Vulgaris heeft zich naar regent Damaskinos bege ven en heeft hedenmiddag in den ministerraad een uiteenzetting ge- Reuter meldt uit Pilsen in Cecho- slovakije, dat Z.Em. Adolf Kardi naal Bertram, aartsbisschop van Breslau, op 86-jarigen leeftijd Is overleden. Kardinaal Bertram was een der meest geziene Kardinalen •an het H. College en genoot een groote vermaardheid, niet alleen als geleerd theoloog, maar ook als mensch. Met Kardinaal Faulhaber was hij een der krachtigste bestrij ders van het heidensche nationaal- socialisme. Geruimen tijd had men niets meer van den Kardinaal ver nomen. De mededeeling van zijn dood werd in het hoofdkwartier van het derde Britsche leger ln Cecho- slovakije gedaan door eenlge gees telijken. In de steden Javornik .en Fryvaldov werden Requiemmissen voor de zlelerust van den Kerkvorst opgedragen. hij in Macedonië heeft Ingesteld. Verder wordt nog gemeld, dat 30 Bulgaarsche soldaten zijn doorge drongen op Grieksch gebied. Terstond hebben zich Roematas, de Grieksche generaal in Thracië, de Britsche Bri gadier en de Grieksche commandant naar den grenspost begeven ert een protest ingediend by den Bulgaar- schen commandant. Grieksche kringen ln Egypte zyn ongerust over het verloop der ge beurtenissen in Griekenland. Elk ocgenblik kunnen er onlusten uit breken tengevolge van de spanning, die de terroristische groepen teweeg brengen, vooral van een organisatie, die openlijk door de regeering Vulga ris gesteund wordt. ROME. 12 Juli (Reuter). Z. Em. Kardinaal Aug. Hlond. primaat van Polen, heeft gisteren Rome verlaten om naar zijn aartsblsschoppelijken zetel Gniesno en Poznan terug te keeren. Zijne Eminentie verliet Polen met de Poolsche regeering toen Hitler Po len aanviel. Het ligt ln de bedoeling zoo spoedig mogelijk hotel-, café- eii restaurantbedrijven te bevoor raden met echte koffie en thee, zoodat het publiek weer in de ge legenheid zal zijn 't ouderwetsche „kleintje koffie" te gebruiken, zij het dan waarschijnlijk met zoet- y^stof in plaats van suiker. Hedenavond 9 uur zal de minister president, prol. Ir, IV. Schermerliorn, een begin' maken met het houden van een tvekeiykseh radio-kwartier tje, waarin hjj of een der andere leden van het Kabinet zal spreken over punten van regeerlngsbeleld. AANGEKOMEN SCHEPEN Donderdag stoomde te IJmuiden binnen hat Deensehe schip „Helle E'jerrum no. E. 362". met 20.000 kilo versche visch. Op 16 Juli a.s. verwacht men de „James B. Weaver", een 6000 tons ..relief boat" uit Buenos Aires, ge laden met lijnzaad, wol en tabak. Dit schip zal in de Fordhaven gelost worden. Een tweede relief boat, het Nederlandsche s.s. Netty" zal dezer dagen uit Liverpool aankomen met 600 ton stukgoed. Hoe staat het met suiker, de eieren en het fruit? Uit diverse streken zijn berichten binnengekomen, die een deels gunstig, deels ongunstig beeld geven. In de Betuwe Is door de inundatie en oorlogsschade veel vernield aan frultboomen en bovendien kan door het mijnengevaar het fruit niet ge plukt worden. De jamfabriek van Ta- miniau is echter weer op gang. In Zuid-Limburg verwacht men een oogst van o.a. anderhalf millloen kg. peren en een goeden oogst van appélen. Het zal echter van de oplossing van het moeilijke transportprobleem afhangen of wij van dezè peren en appelen kun nen proflteeren. Wat de suiker betreft, de vooruit zichten voor den komenden oogst zijn niet fraai. Te verwachten ls, dat in geheel Nederland 500 a 600 millloen suikerbieten zullen kunnen worden verwerkt tot ca. 70.000 ton suiker. In normale Jaren werden in Nederland 1800 millloen bieten uitgezaaid en de consumptie gedurende den oorlog be droeg 200.000 ton suiker per jaar, zoo dat er een belangrijk tekort zal zijn, hetwelk misschien aangevuld kan wor den door Invoer van witsuiker en ruwe rietsuiker, ln welk geval onze verede- llngs-raffinageindustrie weer op gang zal kunnen komen. Annexatie van Duitsch gebied (Rijnland) zou tot een belangrijke opvoering der suikerpro ductie kunnen lelden. En tenslotte de eieren: de aanvoer aan de Roermondsche eterveiling be draagt nog 250.000 eieren per week en stijgt soms wel tot een half millloen. Zoodra eAter de kuikens van dit jaar legkippen zijn geworden, kan weer op een eenlgszins normalen omzet wor den gerekend. De thans aangevoerd- eieren worden gedeeltelijk gereserveerd voor den a.s. winter en voor zieken huizen, sanatoria e.d.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1