de Jagetf's Centrale Verwarming VAN OEFFEL - HAARLEM I. C. HAAN B Brigade „Irene" zwaait af AFSTAND punt één voor onze wegrenners Nieuwe glans in het Rijksmuseum BETER BRIEFONDERWIJS COUPON Het vaandel onderscheiden De ontploffingen te Beverwijk Wij hopen U j spoedig weer als van ouds te kunnen bedienen ver is nog 1 penn. 13 cent LOEMENMAGAZIJN ZATERDAG 14 JULI 1945 PAGINA 2 DAMPROBLEEM Feest in Heemstede Euvel van vijf jaar isolement AGENDA Bioscopen Van het witte doek Tentoonstelling van oude glorie Koster vrijgesproken De VrOUW en haar verantwoordelijkheid mEUbiLc.^ MTfcfCHTinG GA NIET NUTTELOOS XN DE RU STAAN Gonnetstraat 30 Weg met het zomerkacheltje en dan weer frisse kamers! .00 *G.RHEEé ZN.' Ons telefoonnummer; 28987 Ons adres; Ceintuurbaan 153 - A'dam Onze prijzen zijn nog als a If ijd Groote Houtstraat 21 Haarlem COMPLETE MEUBILEERING MATRASSENMAKERIJ EN REPARATIE-INRICHTING Barteljorisstr. 39-41 Haarlem Wij zijn wederom telefonisch te bereiken onder Xo. 1.0.2.5.0 VOOR BLOEMEN E UN'S ACADEMIE VOOR INDIVIDUEEL SCHRIFTELIJK ONDERWIJS Secretariaat: Lusthofstraat 6 - Rotterdam. _te_ „Om technische redenen is het noodzakelijk de brigade te ontbin den. Zij zal echter de kern vormen voor een op te richten regiment Irene, dat onder uw vaandel zifn dienst zal vervullen, en naar ik hoop, op uw tradities zal voortbouwen." „Het heeft H.M. de Koningin be haagd aan uw vaandel een onder scheiding toe te kennen, en wel de Militaire Willemsorde vierde klasse voor de verrichtingen der brigade in St. Come, Pont Andemer, Beeringen en Tilburg in 1944, en in Hedel in 1945." Aldus ongeveer beëindigde Z. K. H. Prins Bernhard een toespraak, welke hij Vrijdagmorgen richtte tot de man schappen van de brigade „Prinses Irene", die op de binnenplaats van de kazerne „Clingendael'' te 's Gra- venhage stonden aangetreden. Z. K. H. memoreerde de moeilijk heden, welke moesten worden over wonnen, voor tot oprichting der Bri gade kon worden overgegaan en stelde dan vast, dat de brigade de gelegen heid heeft gekregen de beste tradi ties der landmacht hoog te houden. In dit verband past het hier te ge denken al degenen, die hun leven lie ten, en zij die in den strijd gewond werden. Hun offers mogen niet wor den vergeten. Vervolgens speldde de Prins den com- No. 1209 van A. P. de Zwart te Haarlem. Zw 13 st. op: 6, 8, 9, 11, 16, 18-20, 23, 24. 30, 34, 35 Wit 13 st. op: 17, 21, 27, 31, 32, 37-39, 41, 43-45. 47. Wit speelt en wint; oplossingen tot over drie weken aan het adres B. H. M. Steven, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing No. 1207 van B. J Pran- ter te Den Haag. Wit speelt naar: 0-34, 34, 49-43, 45, 4, 27, 43, 5, 21. 27. 21 en wint. Stand niet aan lokkelijk, ontleding fraai en moeilijk. mandant der brigade, kolonel A. C. de Buyter van Steveninck. verschel denen zijner officieren en velen onderofficieren en manschappen de verleende onderscheiding op de borst. De plechtigheid werd om. bijge woond door den Engelschen admiraal Dickens, generaal Clark, den gouver neur der residentie luit.-generaal ba ron van Voorst tot Voorst, den minis ter-president prof. ir. Schermerhorn en den minister van Oorlog mr. Mey- nen. Het is een echt spontaan feest, dat de Heemstedenaren thans vie ren ter gelegenheid van de bevrij ding. Vanaf de meeste huizen hangt rustig en strak in dit prachtige zomerweer de Nederlandsche vlag. Vele woningen zijn bovendien nog versierd met bloemen, dennegroen en frisch oranje, vaak op smaak volle wijze aangebracht. Wanneer men door het dorp gaat, wordt men dadelijk gepakt door de echt ge zellige sfeer, die er heerscht. De kinderwedstrijden vonden gisteren natuurlijk een blij onthaal bij de jeugd. Des avonds was er in de Wilhelminakerk een concert, waar op Annie Woud, begeleid op het orgel door Egbert Vos, een aantal dankliederen zong. Mevr. R. v. d. HoevenTuininga declameerde ge dichten, die voornamelijk in den bezettingstijd gemaakt zijn. Door haar wijze van voordragen en door den inhoud van deze poëzie, waren de toehoorders zeer ander den in druk. Tot laat in den avond werd er in verscheidene wijken gedanst. Wanneer straks ook voor onze wegrenners de grenzen weer open gaan en zij opnieuw den strijd aan binden met hun Belgische, Fransclie en andere collega's, zuilen zil een bittere ervaring opdoen. Zij zullen tot de ontdekking komen, dat ze de eervolle plaats en den geduchten naam, dien ze zich vóór den oorlog onder hun buitenlandsche sport- makkers verworven hadden, weer geheel opnieuw moeten gaan ver overen. Zi) zullen ervoor moeten ploeteren als nieuwelingen en pas na langen onverdroten arbeid en veel teleurstelling kunnen zij er op rekenen, weer ln eere te zijn her steld. Hoe komt dat? Dat komt omdat onze Hollandsclie renners niet meèr weten wat een wegwedstrijd is. De courses, die we de laatste jaren" in ons land kenden, waren bijna allemaal criteria op een mooien asphaltweg en met een par cours, waarvan de afstand meestal omtrent den kilometer lag. Met an dere woorden, het waren vergroote en verkapte baanwedstrijden, waar in het speciale type van den weg renner absoluut niet tot zijn recht kwam, al kon bij er natuurlijk, door zijn speciale capaciteiten, triomfen vieren. Daarenboven regende het tij dens die saloncourses premies. Dat wil zeggen, voor bijna elk rondje dat verreden werd, loofde de een of ander die reclame wilde maken een geldprijs uit; de renner die bij zoo'n rondje het eerst over de streep kwam, won een riks of een tientje en Wie dikwijls een premie won was net zoo goed af als de winnaar. En.... beter dan een ander, die een taktischen wedstrijd reed, doch er bij de beslissing naast greep! Dat ls na tuurlijk een onjuiste toestand en voor een niet gering deel heeft het premie-stelsel den wegwedstrijd in ons land e®n geduchten knauw ge geven. Maar dat zou nog het ergste niet zijn. Wanneer straks de grenzen open gaan komen onze jongens weer in behoorlijke wedstrijden en zullen ze zich wel weer mengen ln bet gewoel van degenen, die niet op een sprintje rijden van een duizend meter of zoo. maar op een heelen afstand van 200, 250 kilometer. Tenminsteals ze er kans toe zien- Want hierin juist ligt het groote euvel van de vijf Jaar afzon dering, die onze renners hebben moeten meemaken. Niet alleen zijn ze verslapt door te goede wegen, ze zijn ook verknoeid door de afstan den. Toen de voedselpositie in ons land wat minder werd, heeft de NWU on middellijk bepaald, dat de afstanden van de wedstrijden verminderd moes ten worden. Zoo op 't oog een wijs, maar in werkelijkheid een tikje voor barig besluit. Want met onze weg renners liep het in die dagen wer kelijk wel los. Op hun trainings- tochten reden ze nu eens hier, dan weer daar bij boer of bulten aan, en pikten er heusch hun graantje wel mee. Trouwens de situatie was be slist nog niet critlek en in het bui tenland, waar de toestand toen vrij wel gelijk was, dacht men er dan ook niet over, de afstanden in te krimpen. Dat gaf allemaal niets, zoolang we onder-ons reden. Maar nu gaan onze wegrenners straks weer naar bulten, omdat dóór voor hen toch de meeste eer te behalen valt. We gaan naar de hobbelkeien van België, naar de Fransche bergwegen, naar Isouard en Galibier, naar Zwitserland. En we gaan ook weer een echten wegwed strijd fietsen200, 250, 275, een enkele maai 300 kilometer. Wij met onze 100 kilometer of daarom trent op asphalt en ordentelijke Hol- landsche klinkerwegen? Hoé zullen we het rooien op de Vlaamsche kas seien, op de grillige grintpaden van Alpen en Pyreneeën, in zon. en regen, hagel en sneeuwstorm? We zullen moeten passen. Op deze manier zullen we moeten afstappen, als we er onze 100 kilometer of mis schien iets meer op hebben zitten. We zullen onze vaan uit handen moe ten geven, wanneer we niet op d i t moment afstand gaan doen. Afstand. Twee honderd kilometer op zijn minst in weer en wind en als het kan niet alleen op wegen die je ais vanzelf naar de kim zuigen. De eerste voorwaarde voor onze succes sen op de internationale markt is deze, dat we van criteria-koningen en asphaltridders weer ploeteraars en zwoegers worden. Dwangarbei ders, gelijk een Fransch Journalist het zoo aardig zei, van den weg. 14 Juli, Stadsschouwburg: „Vrij Volk", 7 u. 15 Juli, Stadsschouwburg: idem, 1.30 en 7 u. 16 Juli, Stadsschouwburg: Beet- hovenavond, Karei de Jong, 8 u. 17 Juli, Hotel „De Leeuwerik": H. G- Cannegleter over „Humor van 't land", 7.30 u. 20 Juli, Kinderhuissingel: Circus Saltarino, 7.30 u. Rembrandt: „Victorie in de woes tijn", 2.30, 4.30, 7 en 9.15 u.; Cinema Palace: idem: 2, 41, 6.30 en 8.45 u.; Luxor: Journaalvoorstellingen, 13 22 u.; Frans Hals: „In de schaduw van het noodlot", 2.30, 7 en 9.15 u. Omtrent de ontploffingen in Be verwijk kunnen wij nog berichten, dat de tuinder Aardenburg als slachtoffer van de ontploffingen is gevallen. Ook de P.E.N.-beambte Ak kers, die in Alkmaar woont en toe vallig in Beverwijk vertoefde, is om het leven gekomen. Drie personen werden door granaatscherven ernstig verminkt. In verband met de explosies, die des avonds in de Slingerduinen plaats hadden, hebben de militaire actori- teiten bevolen, dat alle Duitschers in Velsen en omgeving binnen moe ten blijven. Een Duitscher, die dit verbod overtrad, is terstond neerge schoten. Het is nog niet officieel be kend, of er hier dooden of gewonden zijn te betreuren. In IJmuiden werden ongeveer 40 personen door granaatscherven licht gewond. Rembrandt en Cinema Palace vertoonen deze week een imposant filmwerk over den oorlog in Afri ka, waar Alexander en Montgome ry met hun mannen na harden en moeilijken strijd de overwinning bevochten hebben op de legers van Rommel. Het is een boeiend ver haal deze „Victorie in de woestijn", waarin ons wordt verteld en waarin men ons laat zien, welke geweldige ontberingen en welke groote geva ren de soldaten moesten doorstaan, voordat ze Iiun zoo goed als vast staande nederlaag in een zegevie renden tocht hebben kunnen doen omslaan. Het Luxor-theater biedt ook deze week weer gelegenheid, zich in een uurtje op de hoogte te stellen van het nieuwste journaal en van eenige andere films, die werkelijk de moeite waard zijn. In Frans Hals draait „In de scha duw van het noodlot". Een aller aardigste comedie om een heeren- rok, die in verschillende handen overgaat en den drager telkens pech bezorgt. De film, waarin o.a. Charles Boyer, Ginger Rogers, Charles Laughton en Paul Robeson een rol spelen, is in vele opzichten geestig, maar alleen voor volwassé nen. Het zestigjarige Rijksm -um, dat Jarenlang een labarynth van holle, leege zalen en gangen is geweest, viert zijn heropening, die heden middag om half drie zal geschieden met een redevoering van den minis ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, prof. Van der Leeuw, met een tentoonstelling van meester werken van groote Ned. schilders, zoo- als dit museum er zelden een bin nen zijn muren heeft gezien. Nog slechts een honderdtal schil derijen, die deel uitmaken van de kunstschatten van het Rijksmuseum, is weer in Amsterdam teruggekeerd. Deze werken, waaronder zich een aantal beroemde doeken van Rem brandt bevinden, zooals De Nacht wacht, de Staalmeesters, het Jood- sche bruidje, de twee anatomische lessen en het exquise portret van Titus in monniksgewaad, vormen de kern van deze expositie, die tot einde September a.s. zal duren. Wat deze tentoonstelling echter zulk een waarlijk rijk karakter ver leent is het feit, dat het den inrich ters mogelijk ls geweest rond het kunstbezit van het museum zelf een uitgelezen collectie befaamde werken van andere groote meesters te verza melen, die door het Frans Hals Mu seum te Haarlem, het Mauritshuis te Den Haag en het Dordrechtsch Mu seum tijdelijk zijn afgestaan. Daar door Is dit een tentoonstelling ge worden, die in feite niets dan hoogter punten uit onze vaderlandsche 6Chil- De 30-jarige koster A. S- te Haarlem, die een jongetje van 10 jaar zoo lang onder water zou hebben gehouden, totdat het niet meer tegen hem kon getuigen in een onverkwikkelijke geschiedenis, is door het Amsterdamsche Hof vrijgesproken. De procureur-gene raal had drie jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank te Haarlem had den koster veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regeering. Verdediger was mr. A. Bruch. LITURGISCHE WEEKKALENDER ZONDAG 15 Juli: 8e Zond. na Pinkst. 2. H. Henricus. 3. A cunctis. 4 v. d. vrede. Utrceht. 2. H. Henricus, 3 H Plechelmus. 4. v. d. vrede. Credo. Praef. H. Driev. MAANDAG 16 Juli: O. L. V. v. d. Berg Carmel. 2. v. d. vrede. Credo. Praef. H. Maagd. DINS DAG 17 Juli: H. Alexius. 2. A cunctis, 3. (naar keuze, 4.) v. d. vrede. WOENSDAG 18 Juli": H. Camillus de Leilis. 2. H. Symphorosa en Gez. 3. v. d. vrede Utrecht. H. Fredericus, 2. H. Camillus, 3. H. Symphorosa, 3. v. d. vrede. DONDERDAG 19 Juli: H. Vincentius a Paulo. 2. v. d. vrede. Utrecht. H. Bernulphus. 2. H. Vin centius, 3. V, d. vrede. VRIJDAG 20 Juli: H Hieronymus Aemilianus. 2. H. Margarita, 3. v. d. vrede. ZATER DAG 21 Juli: Haarlem. H. Frederi cus. 2. H. Praxedes. 3. A cunctis. 4. v. d. vrede, Utrecht, H. Praxedes, 2. A cunctis, 3. (naar keuze, 4.) v. d. vrede. derkunst bevat, een tentoonstelling, S he glorie van onze oude schilder scholen in al haar luister doet stra len en die aan het heropende Rijks museum nieuwen glans verleent. Van den beroemden Meester van Alk maar ziet men „De zeven werken van barmhartigheid,' van Rogier van der Weyden de Kruisafneming, het eenige werk van dezen meester, dat zich in een openbare verzameling in Neder land bevindt, van Memünc een mansportret. Voorts ziet men werken van Scorel, Lucas van Leyden, Geert- gen tot Sint Jans, Corn. Engelbrecht, Antonio Moro. Van de beroemde ze ventiende eeuwers noemen wij vooral Frans Hals, wiens magistrale „Regen tessen van het Haarlemsche oude mannen- en vrouwenhuis" voor het eerst hier te zien ls, Jan Steen, die met talrijke werken vertegenwoor digd is, den grooten dichter van het penseel Vermeer, van wien men hier zes vermaarde doeken bijeen ziet, Ruysdael, Nic. Maes. Paulus Potter, wiens „Stier" men hier bewonderen kan, Saenredam, Pieter de Hoogh en vele, vele anderen. Met den vrede ls de schoonheid in het Rijksmuseum, waaruit zij laren lang verbannen ié geweest, teruggekeerd. Wat baten woorden, gedrukt of gesproken, die den steiger van het bouwwerk der na- oorlogsche nieuwe samenle ving willen opzetten, als de steenen, waarmee gebouwd wordt, niet gaai zijn. Gave bouwsteenen in de volksge meenschap zijn mannen en vrouwen, die misschièn wel eens fouten ma ken, maar die zich bewust zijn van hun persoonlijke verantwoordelijk heid, een verantwoordelijkheid ook ten opzichte van elkaar, tegenover het gezin, waarbij ze behooren of dat ze in de toekomst gaan stichten. De Nederlandsche vrouw heeft óp het oogenblik de eere-taak van gast vrouw tegenover de bevrijders, die hier ontspanning komen zoeken of als bevriende bezetters in ons land blijven. In die rol wordt van haar gevraagd, dat ze geeft van haar vrouwelijkheid, van haar hart, haar geest, maar ook, dat ze de verant woordelijkheid blijft voelen van haar waarde als vrouw. Dit eischt vari haar. dat ze voorzichtig is en zich de noodige beperkingen oplegt in een omgang met totaal vreemden, al dra gen deze ook het vertrouwde khakl, dat hun die speciale glorie geeft, waar de vrouw zoo gevoelig voor ls. Laat ze er niet in een schuldige on verschilligheid aan voorbijzien, hoe zeer zoniet alleen zichzelf schaadt, maar ook de gemeenschap, waarin ze leeft, ook onze gasten ln uniform, die op hun beurt aan een eigen leven overzee gebonden zijn, als ze haar moreele gebondenheid in een vrijheidsroes prijsgeeft. De winst der vrijheid na vijf jaar druk zou dan een groot verlies be- teekenen, juist omdat de schade, die de vrouw hiermee zichzelf berok kent, niet alleen haarzelf raakt maar wijd uitkringt in de samenleving, die te ernstiger gehavend wordt, naarmate de vrouw haar zedelijke verantwoordelijkheid in dezen on derschat. ABgl. gjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim GROOTE HOUTSTR. h/k RAAM VEST-HAARLEM iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiniiil maar wendt U eerst tot het Bureau voor Inlichtingen en Bemiddeling van 't M.G., Kenaupark 17, Haarlem. Geopend iederen werkdag van 9.3012 uur en van 2 4 uur Zaterdags van 9.3012.30 uur Dank zjj „vloeibaar behang" Staat U versteld van het resultaat dat Fijnwasschery Rhee U w.eer met vóór-oor logs che service van dienst kan zijn. Maar er wordt met man en macht gewerkt en het zal niet lang meer duren, dat U bericht ontvangt, dat Rhee weer ten volle te Uwer be schikking staat. En dan weer: Fijnwasscherij Tel. 28201 Heemstede Tenminsteais vaklui het doen. En dg prijs valt zoo mee Onze „Vloeibaar-behang-dienst" staat Handelsonderneming „N e e r 1 a n d i a" Wij kunnen nog niet zo als wij wil len. maar doen ons best om U zoveel mo gelijk tevre den te stellen GIERSTRAAT 75 HAARLEM JOURNALISTIEK en PUBLICITEIT leergangen o.Lv. dagblad-directeur Dr. Wormser en F. de Sinclair. Engels, Frans, Duits, Ned. en Corresp., middenst. diploma, steno, boekhouden, opl. Practijkexamens. /*A'l lbAki Gratis proefles leervak naam no. W51adres

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2