Zuidzeevloot zet haar aanvallen voort Lessen van den oorlog TRUMAN EN CHURCHILL IN POTSDAM Schulte ongenaakbaar als van ouds AMSTERDAM ZIET DE MEESTERS WEER 69ste JAARGANG No. 23290 o MAANDAG 16 JULI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementspiïjs 30 cent per week Papar op Borneo veroverd Koningskwestie weer op doodfe punt Duitschers maken Bever wijk onveilig Zarah zingt nog Jhr. D. C. Röell directeur van het Rijksmuseum Berlijn krijgt Ruhrkolen En Nederland? Prins Bernhard voor de radio Prinsessen op thuisreis Terugkeer naar Velsen Dubbele zege op den weg Weer Zesdaagschen? Wat niet op God gebouwd is, is op zand gebouwd en zal als stof verstrooid worden Brief van het Episcopaat Pater L. v, Wayenbnrg t NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT GUAM, 16 Juli (Reuter), De Aiuerikaanselie Zuidzeevloot heeft haar reeks ware aanvallen op Noord-Japan Zondag voortgezet, *oo deelt admiraal Nimitz in zijn communiqué mede. Over een groot gebied werd schade aangericht door een bombardement van vlieg tuigen, opgestegen van moeder schepen, en oppervlakteschepen. Er werd geen Japansehe defensie ontmoet, in de lucht noch op zee. Ruim 1000 ton granaten werden Zondagochtend afgevuurd op de in- dustrieele, transport- en havengebie den van Moerojan (Hokkaido). De staalfabriek werd verwoest. 1000 vliegtuigen vielen Hokkaido en Noord-Honsjoe voor den tweeden keer aan. De beschieting veroorzaakte zeer BRUSSEL, 15 Juli. (A. F. P.). Mi nister-president Vsn Acker heeft aan de pers verklaard: ,,pe regeerings- delegatie, die zich naar Salzburg heeft begeven, heeft aan den koning medegedeeld, dat de regeering een- Stemmig van meening is, dat in geval de koning niet aftreedt een parle mentair debat .onvermijdelijk is. De koning besloot niet terug te keeren. HIJ besloot ook niet af te treden. Er isdus geen definitieve beslissing. Anderzijds heeft de regent het aftre den van de regeering niet aanvaard, zoodat zij haar functies hervat. De minister-president voegde er aan toe, dat Maandagochtend de ministerraad bijeen zou komen, Ken nachtwaker uit Beverwijk werd Op zijn dienstgang door drie Duit schers in burger aangehouden, die hem, onder bedreiging met de revol ver, vroegen of hij lid was van de B S- Toen hij aantoonde, dat hij dit niet was, lieten zij hem verder onge moeid. Het commando van de B. S. werd terstond gealarmeerd en zette de omgeving af, doch men mocht er niet in slagen de Duitschers te vin den. Naar aanleiding van deze ge beurtenis heerscht er onder de bevol king eenige ongerustheid. zware ontploffingen en branden te Moerovan. De ijzerfabrieken van Waniski werden verwoest. Te Koeda- matsoe werd de Japansehe olieraffi naderij aangevallen. Verder meldt Reuter dat de Ameri- kaansche vloot, die de bombardemen ten uitvoert op Noord-Japan, verge zeld wordt door tankschepen, zoodat deze vloot twee tot drie weken lang kan opereeren zonder naar haar basis terug te keeren. Betreffende den strijd op Borneo meldt het communiqué van generaal MacArthur, dat de Australische troepen optrekken langs de kust van Broenei en de stad Papar hebben in genomen. Zij bevinden zich thans op 20 mijl van Jesselton. Vijf jaar lang heeft ze geneuried en gezongen in de radio en de film, tot ze verklaarde dat ze het bijltje er bij neer zou leggen. Maar ze zingt en neuriet nog, de onsterfelijke Zarah en mèt haar Johannes Heesters en Ilse Wer ner, die bovendien nog een groot fluitster is. Wie het niet gelooft, kan terecht bij den „mobielen om- roe,p" van Herrijzend Nederland, waar het drietal nu en dan in het programma opduikt. Hun na men worden niet genoemd, maar de liefhebbers van deze superieure kunst herkennen de oude naar lingen wel. Het is een genot via deze goddelijke stemmen herin nerd te worden aan de verruk kingen van de laatste vijf jaren. Nu mogen we eindelijk weer luis teren naar een radio, die we kie zen, en wat kiezen we? Duitsche leuterliedjes. BERLIJN, 15 Juli (A.P.) Officieel is medegedeeld dat president Truman en min..-president Churchill vanmid dag in de omgeving van Berlin zijn gearriveerd. Zesendertig Brltsche, Amerikaansehe en Russische jagers patrouilleerden in een wolkenloozo luclit boven Berlijn, voordat, de vliegtuigen niet de Britsclie en Ame rikaansehe leiders hier landden. Al het uitgaande luchtverkeer was stop gezet en élite-troepen van drie ge allieerde legers bewaakten het vlieg veld, Truman is Zondagochtend in Ant werpen met den kruiser „Augusta" aangekomen en heeft zich per auto naar het vliegveld van Brussel bege ven. waar hij verwelkomd werd door min. pres. Van Acker. Een Juichende menigte had zich langs alle wegen van de dokken tot het vliegveld op gesteld. Langs het geheele traject van ongeveer 45 K.M. stonden de leden van de 35e Amerikaansehe divisie, waarin Truman tijdens den vorigen oorlog had gediend, in de houding. •Churchill kwam per vliegtuig van Bordeaux, in de nabijheid waarvan hU een vacantie van 10 dagen heeft doorgebracht. Clement Attlee, de plaatsvervangende Britsche Eerste Minister, Anthony Eden, de minister van Buitenlandsche Zaken en andere leden van de Britsche delegatie zijn van Engeland per vliegtuig vertrok ken om de conferentie van de Big Three bij te wonen. Europa's onmiddellijke toekomst hangt af van het resultaat van de conferentie te Potsdam, die zich o.a voor d® volgende problemen geplaatst ziet: honger, grenzen, wederopbouw, Ruslands rol in het Verre Oosten en eenheid in het besturen van het over wonnen Duitschland. Reeds lang voor de oonferentie is in diplomatieke kringen te Londen openlijk erkend, dat de hoofdmoeilijkheid gelegen is in het in verzoening brengen van dé Russische ideologie der collectiviteit met de ideologie van de Westelijke mogendheden, welke een stelsel van vrije onderneming ten grondslag heeft. In Londen werd aangenomen, dat Truman zou aandringen op de .vast stelling van een duidelijk evenwichts punt tusschen de beide Ideologieën en dat beiden. Truman en Churchill, stevig zouden vasthouden aan de politiek, welke Engeland en Amerika een stem zou geven bij de regeling der aangelegenheden in Oost-Europa, gelijk aan die waarop Rusland heeft aangedrongen bij problemen van het Westelijk deel van het continent. Par ticulier nemen Anglo-Amerikaansche diplomaten het standpunt in, dat Sovjet-interventie in West-Europee- sche aangelegenheden rechtsgrond mist, zoolang Rusland volhardt in een politiek van eenzijdige regeling van Oost-Europeesche problemen. Wat dé te behandelen punten op de conferentie betreft, wijst de diplo matieke correspondent van de „Daily Telegraph" er nog op, dat behalve de regeling van de Oostelijke grenzen van Duitschland, in verband met de Fcolsche en Tsjechoslowaaksche eischen op Duitsch grondgebied, ook eventueel de Nederlandsche eisch op Duitsch grondgebied in het Westen ter sprake zal kunnen komen, ter vergoeding van de verliezen, welke Nederland heeft geleden door het inundeeren van vruchtbare gebieden door de Duitschers. Nederland kan alleen dan werke lijk herrijzen als ook de levende kunst herrijst. We weten allemaal, dat we het zonder de materieele dingen, als kolen bijvoorbeeld, geen oogenbllk zouden kunnen uithouden, maar ik zou gaarne willen, dat wij in het diepste doordrongen raakten van de overtuiging, dat ons volk «en groote kunst evenmin kan mis sen als de kolen, omdat ons leven anders hopeloos kil zou worden." Zoo sprak minister prof. dr. G. v. d. Leeuw Zaterdagmiddag in het Rijksmuseum te Amsterdam, toen hij in aanwezigheid van een groot en uitgelezen gezelschap de tentoonstel ling „Weerzien der meesters" opende en daarmede tegelijkertijd de her opening van het Rijksmuseum voï trok en het zestigjarig bestaan van BERLIJN, 14 Juli (Reuter). Dui zenden tonnen steenkool, door de traneport-afdeelingen van het Brit sche leger uit het Ruhrgebied aan- febracht, beginnen in de Duitsche oofdstad te arriveeren. Naar men gelooft, heeft het door de Berlijnscbe „Kommandantur" benoemde sub comité van deskundigen beslist, dat rittên de hoofdstad zullen voor- van ten naaste bij een millioen ®teepkobl per jaar vanuit het en dat de voltooiing van mtcue*weJHn«en aa« gas- en electri- Mi«r *27^25? .in ',e hoofdstad voor. ran vnpLSn Het hoofdconvooi van voedselvoorraden uit de Britsche bezettingszone van Duitschland moet met ingang van 20 Juli worden aan gevoerd, ter voeding van de 900 000 burgers die onder Britsch bevel Staan. Men meldt dat generaal Vas. sily Sokolovskv, maarschalk Zjoekov's stafchef, die zitting he'eft in het sub- comité van deskundigen, heeft ge- aetfd dat men niet verwacht, dat het Commando van het Roode Leger Berlin zal voorzien van groote voor raden steenkool uit Silezië, daar thans aan het herstel van het door den oorlog vernielde Polen voorrang ^vordt verleend. (Wij meenen, dat er nabij 't Ruhr- 5f 2 °°k vernielde gebieden liggen, wli >T.in8:end om kolen verlegen zijn. rW/sK hebben sinds verleden jaar moo» p Keen gas. Berlyn moest, het maar een paar weken zonder doen. Red.). 's lands grootste nationale schatkamer herdacht. De minister gaf uiting aan zijn dankbaarheid jegens de Canadeezen die ondanks hun jonge beschaving een wezenlijk aandeel gekregen heb ben in onze oude beschaving, omdat zij niet alleen ons, maar ook Rem brandt en Frans Hals bevrijd hebben. Het begrip ontaarde kunst" is niet populair in ons land, zoo zeide hij verder, maar ln zekeren zin hebben wij hier toch met ont-aarde kunst te doen, omdat wij hier kunst zien, die uit de donkere holen der aarde naar het daglicht is weergekeerd. Onder groote bijvalsbetuigingen der toehoorders deelde hij mede, dat als opvolger van dr. Schmidt Dege- ner tot directeur van het Rijksmu seum benoemd is jhr. D. C. Röell, tot dusver directeur der Gemeente lijke Musea van Amsterdam. Zeer langen tijd zijn de genoodlg- den op dezen middag nog bijeen ge bleven om de schatten van schoon heid, welke op 'deze tentoonstelling bijeen zijn, te bewonderen. Z.K.H. Prins Bernhard zal heden om 8 uur over den zender „Herrij zend Nederland" een redevoering hou den, waarin hij de a.s. demobilisatie der B S. zal bespreken. Prinses Juliana, vergezeld van de drie prinsesjes, heeft vandaag Canada verlaten. In een radio toespraak heeft H. K. H. het Ca- nadeesche volk nogmaals dank ge zegd voor de groote gastvrijheid en de ontelbare vriendelijkheden gedurende de vijf oorlogsjaren ondervonden. Alleen die personen die te Velsen volledig in.het arbeidsproces zijn of worden opgenomen, kunnen een aan vrage Indienen om naar deze gemeen te te mogen terugkeeren. Al Is Schulte dan niet meer de onervaren, met zijn krachten smy- teiute amateur, die van Gaston Bcnac Indertijd) den toenaam Fou pédalnnt (Fietsende Dwaas) ontving, bü tijd en wijle geeft I>(1 tneh nog wel eens een stukje vuurwerk weg, waaruit blijkt welk een bijzondere macht er ln den blonden Amster dammer schuilt. Dat Is nu hijvoor beeld weer gebeurd in dit weekeinde. reed twee wegwedstrijden, de Ronde van Krommenie en die van Amsterdam-Noord. Belde malen werd hij eerste op een manier die aan duidelijkheid en overtuiging niets te wenschen overliet. Z(jn tweede succes de zege ln Amsterdam was wel het mooiste en meest overtuigende. Hij had hier een grooten achterstand opgeloopen op den Rotterdammer De Ruyter, die direct na den start aan den haal was gegaan. Pas na 50 van de 80 ronden zette Schulte de achtervolging ln, maar toen was er ook werkelijk geen houden meer aan, in een groot- sche vlucht snelde hij over het gloeiend heete parcours, alsof de warmte hem in het minst niet deerde. Kilometer na kilometer won Naar w*( vernemen Is men ln het buitenland van zins de zesdaagsclie wielerwedstrijdenweer te doen her leven. De voorbereidingen voor de Zesdaagsclie van Parijs schijnen zelfs al ln een vergevorderd stadium te verkeeren. Eerst echter zou er ln het Vélodrdme d'Hlver een „Zesuursche" worden gehouden. hij terrein, eerst op een klein pele- ton dat hij óók nog passeeren moest en toen op De R.uyter, die een ver loren strijd streed tegen een Schulte ln dezen ongenaakbaren vorm. In precies 22 kilometer was het pleit beslecht. Maar nóg had Schulte niet al zijn krachten verbruikt. Na een korte rustpoos ging hij opnieuw aan den haal en toen hij over de Ilnish kwam, bleek hij nog 40 se conden op De Ruyter te hebben gewonnen. 3. Schëllingerhout, 4. De Korver, 5. v. d. Star, 6,- Jansen, 7, Lakeman, 8. Reuter, 9. Kersten, 10 Dietvorst. Bij de amateurs behaalde J. Har mans, die al Jaren tevergeefs om een overwinning streed, zijn eerste zege. v De Aartsbisschop en de Bisschop pen van Nederland aan de hun toe vertrouwde Geestelijkheid en Geloo- vigen, Zaligheid in den Heer. Beminde Geloovigen! Het zijn vijf zware jaren geweest, die achter ons liggen. Wij hebben ontzettend veel armoede, gebrek en ontbering geleden. Hoe vele duizen den zijn van ons weggesleurd om onder groote lichamelijke en zede lijke gevaren voor den vijand als slaven te werken. Eveneens zijn duizenden door de Gestapo ver moord; nog veel meer hebben voor korteren of langeren tijd in. on draaglijke kerkers' gezucht. Er zullen weinig families zijn, die niet min of meer door den oorlog hebben gele den. Honderdduizenden hebben moe ten evacueeren en hebben tenge volge van deze evacuatie of door bombardementen have en goed ver loren. Vele fabrieken en bedrijven zijn stelselmatig leeggeplunderd en vernield, vele boerderijen verbrand. Doch het zwaarste is geweest de ondraaglijke druk van een wreeden en misdadigen vijand, een schande voor de menschheid, waaronder wij allen hebben gezucht en gekreund. Nu zijn wij weer vrij: wü kunnen ons weer vrij bewegen en vrij met elkander spreken, zonder door aller lei soorten Duitsche polltie-agenten en Nederlandsche verraders bespion- neerd te worden. Een juichkreet stijgt op, als wij ons goed bewust worden, wat vrijheid beteekent. Op de eerste plaats danken wij God, die ons heeft verlost en ons de vrijheid heeft teruggegeven. Wij bieden Onze eerbiedige gelukwen- schen aan aan Hare Majesteit de Koningin en betuigen Haar Onzen diepgevoelde» dank en erkentelijk heid. omdat Zij ons land in een der moeilijkste perioden van zijn geschie denis met zooveel kracht en wijsheid heeft bestuurd. Wij zijn dankbaar jegens oil ze bondgenooten, die on zen vijand hebben verslagen. Groo ten dank zijn wij verschuldigd aan de dappere mannen, die het moreel van ons volk krachtig wisten te houden en het op allerlei manieren hebben geholpen, van wie velen de trouw aan het vaderland met hun leven hebben moeten betalen. Ten slotte, beminde geloovigen, zijn Wij U allen bijzonder dankbaar, dat Gij zoo trouw de leiding van Uw Bis schoppen en priesters hebt gevolgd, die niet ophielden U te waarschu wen tegen het doodelijk gevaar voor geloof en zeden, dat ln het Natlo- naal-Sociallsme gelegen is. Dank baar zijn Wij voor Uw milde giften voor de Bijzondere Nooden van het Hoogwaardig Episcopaat, die meerdere millioenen bedroegen en die besteed werden voor de slacht offers van het Natioriaal-Sociallsme; voor de ruime bijdragen voor de Bis schoppelijke Hulpacties ln de, ver schillende Bisdommen tot leniging van den nood van vele geëvacueer de» en oorlogsslachtoffers. Wat echter de iru'.tste twintig Ja ren is geschied, Beminde geloovi gen, Is een verschrikkelijke les voor geheel de wereld. Het Duitsche volk, dat nu gebroken en vernietigd ter aarde ligt, was ln verschillende op zichten een groot volk, dat op ge bied van techniek en wetenschap, en vroeger ook op het gebied der beschaving, veel groots tot stand heeft gebracht. Geen volk overtrof het Duitsche ln werklust en Ijver. In den vorigen oorlog was een groot deel van ons land pro-Duitsch en na de toenmalige Ineenstorting wer den vele Duitsche kinderen hier liefdevol opgenomen. Wel gevoelde het Duitsche volk zich boven an dere volkeren verheven en werd het sedert een paar eeuwen beheerscht door een noodlottig militairisme, het streven om op militair gebied andere naties te overheerschen en men stelde het voor, dat militaire roem het grootste ideaal was van een volk. Maar het allergrootste ongeluk was, dat het Duitsche volk God heeft verlaten, tenminste in zijn leiders en in een groot deel van de bevol king. En wat niet op God gebouwd is, is op zand gebouwd en zal op den duur als stof verstrooid worden. „Als de Heer het huis niet bouwt, werken de arbeiders tevergeefs" (Ps. 128, 1). Reeds sedert geslach ten was het Christelijk geloof in Duitschland ln breede kringen on dermijnd. Velen hadden geen hoo- gere geestelijke idealen meer. Zij kenden geen hooger doel meer dan dit korte aardsche leven zoo draag lijk mogelijk te maken en er zoo veel mogelijk van te genieten. Toen is Hitier opgestaan als een profeet, die een nieuwe wereldbeschouwing, een nieuwen godsdienst wilde stich ten. die steunde op „ras en bodem". Het Duitsche volk ls volgens hem het meest begaafde ras en het is Pater L. van Wayenburg S.J., su perior van het retraitehuis Loyola te Vught is Zaterdag, tengevolge van een auto-ongeval in den leeftijd van 39 laar in het ziekenhuis te Oss over leden. De heer J. Vastenouw te Beverwijk heeft zijn 40-jarig dienstjubileum bij I de fa. Blom gevierd. daarom van nature aangewezen de wereld te beheerschen en te leiden. Het Duitsche bloed, van vreemde en vooral van Joodsche smetten vrij. moet zuiver bewand en zooveel mogelijk veredeld worden. Doch het Nationaal-Sociallsme ls ondanks zijn mooie phrasen zuiver materialistisch. De stoffelijke wereld is God, die van eeuwigheid bestaat en zich uit eigen krachten ontwik kelt, waarbij het Duitsche bloed een overheerschénde rol speelt; een per soonlijke God, buiten en boven de wereld, ls er niet, nog minder een God-Mensch Jezus Christus. Zede lijk goed en kwaad bestaat er niet; góed is. wat nuttig en aangenaam is; kwaad is, wat schaadt of hin dert. Verdragen en beloften behoe ven slechts gehouden te worden zoolang het nuttig is. Uit tactische overwegingen werd het Christelijk geloof aanvankelijk in het particuliere leven geduld, doch hoe langer hoe meer door aller lei geweldmaatregelen onderdrukt, en vooral bij de jeugd werd door gewetenlooze en handige propa ganda het ongeloof verbreid. Met een voor ons onbegrijpelijk gebrek aan inzicht en crltiek werd alles geloofd, wat Hitier zeide en beloofde; hij kon alles, hij wist alles; er ging een soort godde lijke kracht v n hem uit. Want Hitler was de bron en de maatstaf der zedelijkheid; wat Hitier beval, was goed en geoorloofd. Wij zijn er getuigen van geweest, dat de meest afschuwelijke misdaden en gruwelen gepleegd en uitgevoerd werden door uiterlijk fatsoenlijke menschen. met het excuus: „De Führer heeft het bevolen; wij moeten gehoorzamen". In den volksmond sprak men reeds van S.S.-beesten, en zij vormden de keurtroepen van Hitier. Wij mogen er niet aan denken, wat met de wereld gebeurd zou zijn, als God aan dit Satans-rijk niet een einde had gemaakt. Deze in onze oogen bijna krankzinnige gehoorzaamheid aan den Führer heelt den oorlog zoo lang doen duren, toen een kind reeds kon begrijpen, dat hi) verloren was. Dit ls wel de sterkste veroor- deeling van de misdadigheid van het Hitler-reglem, dat het een reeds verloren strijd heeft voortgezet en daardoor nog millioenen menschen ongelukkig maakte, alleen om nog een paar maanden zijn veeg bestaan te redden. Hier was toch geen sprake meer van het welzijn van het volk, ook niet van moed, doch het was slechts slaafsche vrees voor den Führer. De Nederlandsche Bisschoppen hebben reeds vroegtijdig, geleerd door hetgeen ln Duitschland gebeur de, het doodelijk gevaar ingezien voor geloof en zeden. In een her derlijken brief van 1934 hebben zij reeds gewezen op de gevaarlijke nieuwe tendenzen en ln een brief van 1936 het verleenen van belang rijken steun aan het Nationaal-So ciallsme op strafle van weigering der H.H. Sacramenten voor ongeoorloofd verklaard, wat later nog ln seherpe- ren vorm meermalen ls herhaald. Hier en daar gingen stemmen op, dat de Bisschoppen hierdoor de gren zen van hun bevoegdheid overschre den en zich op het gebied der jx>- litiek bewogen; doch het ging hier niet over politiek: de hoogste gees telijke belangen stonden op het spel; het gingy er voor de Kerk omom te zijn of niet te zijn. In ons land hebben de Nazi's het eerst hun aard getoond door hun absolute onbetrouwbaarheid, door hun onophoudelijk liegen en bedrie gen. De Duitschers roemden op hun eerlijkheid en trouw, die deutsclie Treue. Als ooit een leuze tot schan de is gemaakt, dan is het die van de Duitsche trouw. Hitler had reeds het plechtig concordaat met den H. Stoel op schandelijke wijze geschon den. Tweemaal had hij verklaard de neutraliteit van ons land te zullen eerbiedigen. Zonder voorafgaande oorlogsverklaring viel hij echter ons land binnen, dat den oorlog niet ge wild had en niet voldoende voorbe reid was. Toen de eerste aanval niet gelukte, werd de onbeschermde stad Rotterdam op gruwelijke wijze ge bombardeerd. De Rijkscommissaris Sevss-Inquart deed mooie beloften „Wij komen hier niet, om een volks karakter in het nauw te brengen en te vernielen en om een land de vrijheid te ontnemenWi) willen dit land en zijn bevolking noch im perialistisch ln het nauw drijven, noch aan dit land en zijn volk onze politieke overtuiging opdringen". Velen, die den waren aard van hét Nationaal-Sociallsme niet kenden, hadden vertrouwen op den Rijks commissaris en meenden, dat het mee zou vallen. Doch, zij die dieper zagen, zeiden reeds toén: Vexatio dabit intellectum: de ondervinding zal het ieerenl, en 11a eenigen tijd bleek het, aan wie wij overgeleverd waren. Op allerlei wijzen werd ons volk onderdrukt, ook op geestelijk gebied. Dikwijls genoeg hebben Wij er openlijk tegen geprotesteerd, eenige malen samen met de Protes- tantsche kerken, die met Ons pal stonden tegen het heidendom. Even als in andere landen hadden c!o Duitschers een krachtige hulp in d» Nederlandsche N.SiB.-ers, die be weerden, dat z(j de trouwste vader landers waren en die ln hun huiche larij Jaarlijks een lierinneringsdlenst hielden voor de slachtoffers op den Grebbeberg. (Vervolg van het Herderlijk schrijven in onze volgende editie).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1