Vijftienhonderd vliegtuigen boven Tokio e.o. Voorspel van de conferentie Demobilisatie van de B.S. via Rusland? BEPERKTE DISTRIBUTIE VAN TEXTIEL Granaten Persoonlijk woord van Prins Bernhard Zandvoorts trots weggevaagd BEVRIJDINGSFEEST IN SPROOKJESLAND Herdenking op de Westergracht 69ste JAARGANG No. 23291 o DINSDAG 17 JULI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Wanneer komt de Armada terug?" Vredesvoorstel van Tokio PRINS KAREL voorloopig regent Binnenkort weer baby-pakketten aan een lijntje Capitulatieplan? Circus in Haarlem Meesterwerken vervalscht Uitgaansverbod te Velsen Beijne* aan den slag Santpoort en O.I.V. fusionneeren NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het gedurfde tweedaagse lie bombar dement van het Japansehc moeder- tand door de Amerikaansche vloot ts, naar radlo-Tokio meldt, stopge zet wegens het slechte weer. Zonder zelfs te beweren, dat er eenige schade ls aangericht aan de eenheden, die in zicht van de Japansche kust voe ren, geeft de vijandelijke uitzending somber toe: Er kan niet gezegdi wor den, wanneer de groote strijdkrach ten den aanval zullen hervatten. Volgens üa. Press heeft radio-Tokio de kustverdediging gewaarschuwd, dat de derde Amerikaansche vloot zou terugkeeren. om haar aanvallen tegen het vasteland van. Japan te her vatten, Een eventueele invasie van Japan werd de „beslissendste aller slagen" genoemd. Voorts maakt Reuter melding van een nieuwen brandbommenregen op Japan. 450 tot 500 vliegende supervestin gen hebben aanvallen gedaan op vier Japansclie steden. Meer dan 2500 ton brandbommen werden uitgeworpen. De doelen waren Oita aan de Noord kust van Kloesjoe, Hlratsoeka, Koe- wana en Noemazoe. Dit was de eerste aanval, welke werd uitgevoerd door het nieuw ge organiseerde commando van strate gische luchtvloten onder leiding van generaal Spaatz, wiens overkomst uit Washington spoedig wordt verwacht, teneinde het rechtstreeksche hevel op Zich te nemen. In Oost-Borneo zijn Australische troepen door de moerassen opgerukt tot op 8 km. van de groote Sam- bodja-olievelden. GUAM, 17 Juli (Aj.)De Brltscbe en Amerikaansche vloten, gecom bineerd tot de grootste ooit gefor meerde strijdkracht van vliegdek schepen, hebben Dinsdag bt| het aan breken van den dag ongeveer 1500 vliegtuigen naar het gebied van WASHINGTON, 17 Juli (U.P.). De commentator van de Amerikaan sche radio-onderneming Columbia Broadcasting System heeft medege deeld, Inlichtingen te hebben ont vangen, volgens welke Rusland zou optreden als bemiddelaar tusschen de V. S. en Japan. Stalln zou een Japanseh vredesvoorstel overbrengen. Tokio gestuurd. In het communiqué van admiraal Nimltz hieromtrent wordt gezegd, dat de actie nog voort duurt. Intusschen bericht radio Tokio, dat Amerikaansche duikbooten tot op dicht by de kust van noord Honsjoe kwamen en met hun dekgeschut doelen in hef binnenland bestook ten. Als doelen worden o.a. genoemd Tsjiri en Yoways op het schiereiland Sjimokita. BRUSSEL, 17 Juli (Reuter) In de heden gehouden bijeen komst van het Belgische kabinet heeft minister-president Van Acker de boodschap van den koning aan den Prins-regent voor gelezen, waarin do koning den regent verzoekt als zoodanig in functie te blijven. In de heden te houden byeen- komst van het Belgische parlement zal de regeering een motie indienen, waarin verklaard wordt, dat de ko ning zich ln een positie bevindt, welke het onmogelijk voor hem maakt om te regeeren. De motie zal tevens voorstellen, dat het regent schap van Prins Karei zal worden voortgezet. Met ingang van 1 Augustus a.s. zal wederom een aanvanke lijk zeer bepeikte, doch regel matige distributie van textiel- goederen worden ingevoerd, welke echter voorloopig beperkt moet blijven tot noodgevallen. De plaatselijke distributiediensten zullen in deze gevallen, waarin wer kelijk van een dringende behoefe sprake moet zijn voor boven- en on- derkleeding (ook baby-kleeding) punten kunnen uitreiken. Op ver toon van deae punten kan men bij den winkelier, die de gevraagde ar tikelen in voorraad heeft een bereid verklaring verkrijgen met een gel digheidsduur van een week. Deze moet door het distributiekantoor worden gewaarmerkt en daarna vóór den vervaldatum tezamen met boven bedoelde punten bij den winkelier worden ingeleverd tegen ln ont vangstneming van de gewenschte goederen; Het ligt in de bedoeling voor den aankoop van z.g. klein-vak-artlkelen. zoöals garen, band, stopzijde, e.d. zoo spoedig mogelijk een nieuwe textielkaart uit te reiken. De beschikbaar komende huls- houdgoederen en stoffen voor wo ninginrichting aullen in de eerste plaats bestemd zijn voor de gebie den, welke het zwaarst door den oor log zijn getroiien. De distributie van werkkleedlng- pakketten ls gestaakt, zoodat aanvra gen hiervoor niet meer kunnen wor den ingediend. Met de uitreiking van babypakketten zai dehter binnenkort wederom een begin worden gemaakt. Met Ingang van 16 Juli zyn ver vallen zoowel by den handel als bij de consumenten alle punten der tot BERLIJN, 16 Juli (Reuter). Minis ter-president Churchill en president Truman hebben heden, naar verno men wordt, een införmeele bijeen komst gehad in de conferentiezaal te Potsdam. De chefs van den generalen staf van Engeland en van de Ver- eenlgde Staten zijn, naar voorts ver nomen ^ordt, eveneens bijeen geweest voor het voeren der eerste voorberei dende besprekingen. Naar IJn. Press verneemt hebben Truman en Byrnes, geflankeerd door twee auto's met Secret Servicemannen en scherpschutters een toebt gemaakt door het meest geteisterde deel van het centrum van Berlijn. I'oen men by de uitgebrande puinhoopen van de kanselary was gearriveerd, keek de Technici van leger en marine ver lustigen zich in het onderzoek naar de Duitsche militaire uitvindingen, die o.a. een per draad bestuurde granaat construeerden, waarmede men vijandelijke vliegtuigen kan achtervolgen". Geallieerde officie ren hebben een heele reeks van der gelijke bestuurbare wapens gevon den, van de nog onhandige „Goli ath" af (die bij practische proef nemingen in Italië een mislukking bleek) tot zeer snelle granaten toe, die aan een draad van 5% K.M. lengte verbonden waren. Met deze granaten kan een vliegtuig letter- tervolgd worden. De Duit schers schijnen tot de constructie van de~e per draad bestuurde wa-. pens te zijn overgegaan, toen hun bleek dat de Amerikanen tegen de ,per radio bestuurde projectielen af doende afweermactregelen wisten te treffen. Ondanks het falen van de Goli ath, de Duitsche „robot"-tank in Italië, zijn de Duitschers op dezen weg voortgegaan, overtuigd als zij blijkbaar waren van de bruikbaar heid van het principe. Zij hebben daarbij verrassende vorderingen ge maakt. De gevonden granaten van dit type waren alle van klein kali ber én konden door een deskundige van den grond af zoodanig bediend worden, dat iedere ontwijkende be weging van het „achtervolgde" vliegtuig" nutteloos was. Men had een dergelijk projectiel voor den af weer van tanks gecontrueerd. (U.P.) president naar de overbiyfselen van het balkon vanwaar Hitier zijn vlam mende redes hield en zei: ,,Dit is een duideiyke demonstratie van wat ge beurt wanneer de mensch zichzelf voorbij streeft" en hy voegde hieraan toe: ,,Nog nooit heb ik zoo'n vernie tiging gezien." Churchill maakte eenige uren later dezelfde route. De duizenden Duitschers in de om geving van Potsdam konden zich nau welijks minder geïnteresseerd toonen. Zij zyn apathisch voor alles wat hun niet persooniyk aangaat. Hun voor naamste Interesse is dagelijks genoeg voedsel te verkrijgen. Uit gesprekken met tal van burgers bleek dat zij allen gehoord hadden dat de conferentie zou worden gehouden, doch niemand was er zeker van waar. Volgens de New York Herald Tri bune heeft de Amerikaansche regee ring aan Truman voor zijn vertrek een project voor de onvoorwaardelijke overgave van Japan voorgelegd. De eenige voorwaarden zouden zijn de afstand van alle veroveringen en de vernietiging van de vloot, de lucht macht en de marinewerven. Er zou geen invasie van de Japansche eilan den plaats vinden en deze zouden ook niet worden bezet. Japan zou zijn huidige regeering en den keizer be houden. De beweging voor den vrede zou in Japan terrein winnen en zou niet ongeneigd zijn deze voorwaarden te aanvaarden. Het circus Saltarino zal na een afwezigheid van eenige jaren weer eens Haarlem bezoeken. Indertyd ls deze onderneming door de Kultuur kamer verboden, omdat de directie als „politiek ongewenscht" werd be schouwd. Een interessante byzon- derheld is, dat tijdens de bezettings jaren de mannen van de Binnen- iandsche Strydkrachten hun schiet oefeningen hielden ln de manége van dit circus, die ln een pakhuis was ondergebracht. in een loods naby Amsterdam waren wagens en tenten van Saltarino ondergedoken. Hierin maakten B. S.-ers prikkeldraadver sperringen en autovalien voor den te wachten stryd klaar. Circus Saltarino zal zijn poorten openen Vrydag 20 Juli. om 7.30 uur, op het terrein aan den Kinderhuls- singel. dusver uitgereikte textiel- en tóe- siagkaarten, alle luiers-, kousen- en Unnenbonnen, alsmede alle machti gingen en Vergunningen gedateerd voor 1 Juni 1945, met uitzondering van die voor oorlogsgetroffenen in de provincies Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg, afgegeven na 28 Februari 1945 en van die vöor a.s. moeders in alle provincies. Uitgereikt na 31 Maart 1945. De distributiediensten zullen plaat- selyk bekend maken op welke wijze men aanvragen voor textielgoedcren kan in» ienen. Men wachte deae be kendmaking af. Een door de regeering Ingesteld onderzoek Iieeft uitgewezen, dat een aantal schilderijen, die voor werk van Vermeer werdén gehouden, van de hand van een vervalscher zijn. De vervalscher, de inmiddels ge arresteerde schilder Han van Mee geren, heeft een volledige bekente nis afgelegd. Tot de door hem ver- valschte werken behoort ook de be roemde „Emmaüsgangers" uit het mjiseum Boymans te Rotterdam. Dit werk heeft, toen het in 1937 aan het licht kwam, over de geheele wereld groote bewondering gewekt. Van Meegeren heeft van dien tijd af een aantal werken, welke voor groote bedragen aan het Rijk en particu lieren werden verkocht, op zulk een geraffineerde wijze vervalscht, dat de beste kenners niet hebben ge twijfeld aan de echtheid van zijn werk. In opdracht van de Canadian Field Security maakt de burge meester van Veisen bekend, dat het met ingang van heden ten strengste verboden is zich des avonds na elf uur en des morgens voor vijf uur in de open lucht op te houden. Het overtreden van dit verbod is levensgevaarlijk, daar zonder voorafgaande waarschuwing zal worden geschoten. Gisteren heeft de fabriek van de fa. J. J. Beynes stroom gekregen, zoodat men weer kan lasschen en draaien. Ter gelegenheid van dit ge beuren. hield de directeur, ir. H. J. M. Bekkers, een tbespraak tot het voltallig personeel, dat in het ge bouw aan het Stationsplein aanwe zig was. Voorloopig kan alleen het bedryf aan den Verspronckweg in bedrijf worden gesteld en dan nog slechts op beperkte schaal. Nu de driemaandeiyksche ver- bandakte der Binnenlandsche Strijdkrachten ten einde loopt heeft Z.K.H. Prins Bernhp.rd Maandagavond voor „Herryzencl Nederland" een radiotoespraak ge houden tot de mannen, over wie de Prins het opperbevel voert. De B.S. was nooit bedoeld als eer- blijvende Instelling, integendeel zij was een wapen tegen den vijand. On danks de onverwaetee capitulatie hebben de Blnnenlantische Strijd krachten aan ieders verwachting vol daan. Thans zijn in overleg met de- nieuwe regeering plannen samenge steld, waardoor zij, die dit wenschen, deel kunnen uitmaken van de ge wapende macht. De minister van Oorlog zal binnenkort daaromtrent nadere bijzonderheden mededeelen. Voorts blijft er de mogelijkheid, om met dezelfde volharding In de toe komst de vaderlandsche zaak te dienen. Bij den opbouw van een wereld, die al haar krachten heeft aangewend in den stryd tegen aen overweldiger, wordt van de B.S. een positieve houding verwacht. De problemen, waarvoor ook de B.S. zal worden geplaatst, zullen aan een ieder de hoogste eischen stellen, temeer omdat de uitvoering in han den zal zijn van het geheele volk, d.w.z. van menschen met hun men- schelijke fouten en tekortkomingen. Daardoor kan tijdelijk onrechtvaar digheid en zelfs verwijdering ont staan. Men moge daarby niet verge ten, dat niet alle kritiek onrecht vaardig is en men moet voor oogen houden, dat de vrijheid een teer en kostbaar bezit is, dat met verant woordelijkheidsgevoel tot ontplooiing moet worden gebracht gn door ieder eigenmachtig optreden "ernstig kan worden geschaad. Nederlands her rijzenis is aan den gang en iedere twijfel daaraan zou kunnen schaden. H.M. de Koningin heeft een kabi net samengesteld uit ervaren man nen, die vol verantwoordelijkheidsge voel den Nederlandschen opbouw voor oogen hebben. Ongetwijfeld zullen zy daarby vele moeilijkheden moe ten overwinnen. De vijand heeft zoo wel materieel als moreel groote ont reddering teweeg gebracht, maar de geest van verzet ls ongeschonden ge bleven. Iedere twijfel aan dezen geest is uit den booze. Het beteekent in wezen een beleediging van hen, die zyn gevallen en kan er slechts toe bijdragen ons land een figuur te laten slaan, dat met de wenschen van onzen vijand overeenkomt. In tegenspoed is uw hart stand vastig gebleven. Bedenk dat eenvoud en plichtsbetrachting de kenmer ken van den soldaat ook in de toekomst van u zullen worden ge vraagd. Tenslotte zeide de Prins, dat hij persoonlijk in al de nooden en moei lijkheden van de B.S.'ers belang bleef stellen, waarin zij de uitdruk king mogen zien van spr.'s dank en erkentelijkheid voor hetgeen de mannen in het verleden hebben ver richt Als een kleine woestijnrat kruipt het two-seatertfe over de slingeren de wegen door de duinen, die zil verig glanzen onder de blakerende middagzon. De atmosfeer is druk kend. Slechts af en toe komt de frissche zeewind ons uit een duin glooiing tegemoet. Terwijl de knorrende rat omhoog en omlaag gaat, turen zijn oogen over het landschap, waarin zand en struiken te schroeien liggen en soms rook- en stofwolken omhoog schieten, gevolgd door krachtige ex plosies- Het zijn de Hollandsche duinen, maar de echte zijn het niet meer. Ze hebben alles van de vroegere aantrekkelijkheid verloren. De on heilspellende stilte, die er over ge spreid ligt, zegt het al: hier loert de dood. Wie binnendoor naar ZandVoort rijdt, koestert de stille hoop, dat het met onze padplaas nog wel een beetje- mee aal vallen. Aan weers zijden van den grooten verkeersweg toch pronken in het begin nog de vriendelijke, sierlyke. soms nog .grooteche villa's, overladen met net frissche zomergroen. Maar hoe dich ter men het duingebied nadert, hoe dieper men er in doordringt, des te grooter wordt de ontgoocheling, die in de badplaats zelf plaats maakt voor verontwaardiging, want Zandvoort ts weggevaagd- Niet door onafwendbaar oorlogsgeweld maar door bewusten, koelbloedig berekenen den vernietigingswil. Waar een» het zonnige, verkwikkende strandleven bruiste, even weldadig en ver- frisschend als de zee zelf, waar vroeger het hart van Nederlands tweede badplaats onstuimig klopte, daar danst nu de dood. Wie de Een vloed van vlaggen, majes tueuze eerepoorten, huizen bedolven onder groen en bloemen, vrooiyke en zingende menschendat is 't beeld van 't Leidsche kwartier, dat ter eere van de bevrijdingsfeesten herschapen is ln een sprookjesland. Kosten noch moeiten zijn gespaard om dit feest voor alle bewoners en ook de andere stadgenooten onver- getelijk te maken. Hedenochtend om acht uur trok de muziekvereenlging „Apollo" door de straten en opende met pittige mar- schen den eersten feestdag. Op de Westergracht, waar het vorige Jaar gUzelaars door de Duitschers waren neergeschoten, werd om half tien hulde gebracht aan de gevallen Ne derlanders. Duizenden stadgenooten zijn van deze ontroerende en plech tige gebeurtenis getuige geweest. Na dat namens het geheele Leidsche kwartier een krans van roode rozen op den gedenkheuvel was neergelegd, herdacht de voorzitter van het feest comité, de heer Kooy, op eenvoudige wUze het offer, dat onze gesneuvelde helden voor de bevryding hebben ge- Kerkstraat omhoog rijdt en ln zyn verbeelding even de groote hotels, den watertoren, het flatgebouw, de druk bevolkte boulevards' terugroept en dan plotseling den oneindigen doodenakker opkomt, hij mos» meer dan verbijsterd zijn. Zoover hy turen kan naar het noorden of het zui denhij ziet van alles, waaraan hij zooeven dacht, niets meer.... Alleen ls er het grijae geraamte van het Casino alsof een wervel wind er doorheen gestoven' is en wat verderop zijn zichtbaar de doorzeef de daken van het oude dorp, dat niet meer leeft. Zandvoort, vanwaar de kleine bot ters op garnalenvangst uittrokken, waar in „het seizoen" geploeterd werd door duizenden, om tien- Ja soms honderdduizenden het naar den zin te maken, Zandvoort .waar zee en strand zoovelen gezondheid en levenskracht hebben geschonken, waar de klaterende iach van feest •en vreugde heeft geklonkenhet bestaat niet meer. Alleen de zee zingt hier nog haar lied, even melodieus als vroeger, zy heeft niets van haar gratie ingeboet, maar zij is een gevaarlijke Sybille geworden. Haar zang kan menigeen ln de armen van den dood. dryven. Want evenals onder het zand van duinen en strand, liggen ln het water groote mijnenvelden verbor gen. Waar- voor den oorlog .groote hotels stonden, waar millioenen voeten da gelijks naar de zee ijlden, daar ver dort nu gras ln de brandende zon. En onder dat gras liggen de bunkers van oen Atlantikwall. Men kan er nog duideiyk de sporen vinden; de ondergrondsche spelonken loopen soms zelfs tot dicht aan de zee door. Wie de troosteloosheid, de verwil derde en verstoven vlakte gezien heeft, kan nu slechts den wensch hebben, dat er spoedig een nieuwe badplaats zal komen, bij welker op bouw - vele wenschen van vroeger jaren verwezenlijkt kunnen worden. Dan zullen wij mettertijd een nieu- hracht Nadat een mannenkwartet wen rijkdom bezitten, c.le velen land- enkele wijdln^svohe liéSereri ten ge- gen loten ee: hoore had gebracht, speelde de mu- ^fnschenuit onte streekrori werk ziek vereen iglng „Euphonia" in af- «?i!L wachting Van de bloemenhulde door de Jeugd stemmige muziek. Precies tien uur klonken de commando's. Het eerebataljon van Nederlandsche vrij willigers $n van de B. S. sprong in de houding en tegelijkertijd passeer de de eerste van de 1200 kinderen, die allen met bloemen ln de handen voorbij den gedenkheuvel trokken. Toen de geheele stoet was opgesteld, legde een meisje een fleurig bouquet op de plaats, waar de gijzelaars neer geschoten waren. Hierna werd leder van de 1200 kinderen in de gelegen heid gesteld, zijn bloemenhulde te brengen, zoodat na afloop van dit indrukwekkend défilé de geheele heu vel onder een schat van bloen\en be dolven was. Het hoogtepunt van den eersten feestdag was ongetwijfeld de groote gecostumeerde optocht, die vanmid dag door alle straten van het kwar tier trok en in zijn samenstelling en verslering bijzonder interessant was. zal verschaffen. Naar wy vernemen hebben de voetbalvereeniglngen Santpoort en OIV een fusie aangegaan. Ondier den naam R.K.S.V. „Velzen" zullen zy ln de toekomst lief en leed deelen. De nieuwe vereeniging zal zich toe leggen op de beoefening van voetbal, athletlek, gymnastiek, zwemmen en wandelsport, zy resideert op het oude terrein van Santpoort; de spe lers zullen gekleed zyn ln een geel shirt, waarop het wapen van Velzen is aangebracht, en een blauwe broek. Te BeverwUk speelt Zaterdag a.s. een elftal van gerepatrleerden een voetbalwedstryd tegen het Engelsche R.E.M.E. uit Alkmaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1