Belgische Kamer stemt tegen den Koning ILLEGALE VESTING Koningin lijdt aan acute longaandoening Conferentie te Potsdam geopend GROOTSTE VLOOTBOMBARDEMENT VAN DE GESCHIEDENIS 4300 Haarlemmers gerepatrieerd 69ste JAARGANG No. 23292 o WOENSDAG 18 JULI 1943 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Ziekte neemt gunstig verloop APELDOORN, 18 Juli. De behandelende geneesheer van H.M. de Koningin heeft hedenmorgen het volgende bulletin uitgegeven: Tengevolge van een gevatte kou lijdt H.M. de Koningin sedert eenige dagen aan een acute longaandoening, die aanvankelijk zorg baarde. Sedert neemt de ziekte een gunstig verloop, al zal een ge- ruimen tijd rust nog noodig zijn. Indien zich geen bijzon derheden voordoen, zullen geen verdere bulletins worden uitgegeven. (w.g.) Arts Haverkamp. Installatie Nationale Advies Commissie Uitgaansverbod uitgebreid ENGELAND MIST ONZE BLOEMBOLLEN Katholieken afwezig Schepen 10 mijl onder Japans kust De strijd op de eilanden in den Pacific stelt hooge eischen aan mensch en materiaal. Met. moeite, komen de zware Amerikaan- sche legerauto's door de vette modder vooruit. Prinsesjes korten tijd naar Engeland Ziekentransport verwacht Partisanen tegen Duitschers NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT LONDEN, 17 Juli (Keuier). Radio Moskou meldt, dat de driemogendhedenconf eren tie van Potsdam gisteravond om 5 uur ls geopend. De president van de Ver. Sta ten werd door zijn twee collega's uitgenoodigd, de vergaderingen van de conferentie te leiden» Er hadden inleidende gedachten- wisselingen plaats over kwesties die een besluit vereischten van de leiders der drie mogend heden. Besloten werd, dat de drie mi nisters van Buitenlandsche Za ken regelmatig zullen bijeenko men om het voorbereidende werk der conferentie uit te voeren. Verder ligt er een waas van ge heimzinnigheid over de conferentie. De pers klaagt er over dat journa listen uit potsdam geweerd worden. Zelfs werd aan personen als Mont gomery en Zjoekof de toegang ont zegd, daar de schildwachten geen genoegen namen met hun paspoor- Een correspondent van Reuter Vrijdagmiddag 2 uur zal, aooals Wh reeds meldden, de Nationale Advies Commissie in de Rolzaal aan het Binnenhof in Den Haag ge ïnstalleerd worden. Van dit college maken deel uit: mr. j. Algera. Prof. F. M. v. Asbeck, mr. P. J. H. Bachg, dr. W. Banning. A. W. Bieuwenga, mr. M. H. de Boer, J. Brandenburg, dr. J. A. Bruins Slot. A. C. de Bruijn, ds. J. J. Buskes, J. Buijs, Ir. W. J. Dewez, mr. R. Dobbelman, Prof. dr. N, A. Donkersloot, mr. dr. J. Donner, J. J. Doornen, dr. J. J. Gielen, P. J. Goedhart, P. de Groot. mr. C. A. M. ten Hagen, mr. J. J. Hangelbroek, J. Hendriks, mr. Joekes, E. Kupers, L A. M. Lichtveld, mr. K. P. v. d. Mandele, H. W. J. A. Meijerink, mr. E. E. Menten, R. Nordheim. mevr. mr. E. Rlbbius Pelletier, H. M. v. Rand wijk, Ir. H. v. Riessen, Prof. dr. M. H. v. Rooi) O.P.M., Rutgers, mr. J. R. M. v. Schaik, J. Schllthuis, Prof. mr. p. Scholten, J. Schouten, H?ieJïlt°, A- Stapelkamp, mr. D. U. OP^r' M«g dr. J. G. Stokman Stokvis, mej. dr. M. A. •t vlTd' e.. Y- Tlls'»us, mr. J. In Vorrink G w dr' 3 Verzijl, K. Wagenaar, mr. G. C. v. Walsum, dr. p. Wibaut mr H Wil- lemse en mr. dr. p. J.'witteman. GOUDEN KI.OOSTF.kFEEST Morgen, Donderdag, viert de eerw zuster Mathieu van de Congregatie der Zusters van Liefde haar gouden klcosterfe-st. Jarenlang was de zus ter verbonden aan de fröbelschool aan den Kleinen Houtweg. Toen de St. Theresiaschool voor lager onder wijs werd opgericht, werd zuster Mathieu daarheen overgeplaatst, waar zj) een veelomvattende taak kreeg, die z. nu gedurende onge veer twlptig jaren met toewijding vervult Zoowel de kinderen als net onderwijzend personeel hebben groote bewondering voor haar. Op haar feestdag zal des mlddagS J£n 23 uur ln het St. Veronicage- sticht. Spaarne 89, een receptie wor- den gehouden. merkt op. dat de wereld zich voor- loopig tevreden zal moeten stellen met de wetenschap aangaande het geen de belangrijke deelnemers aan de conferentie dagelijkseten. A.F.P. meldt nog dat volgens een Amerikaanschen radiocommentator Stalin met vredesvoorstellen van Japan ter conferentie zou zijn ge komen. Dit zou de oorzaak zijn van Truman's onmlddellijken terugkeer naar de V S., wanneer de conferentie van Potsdam geëindigd zal zijn. Niet alleen voor Velsen, maar ook voor JJmuiden, Beverwijk en naaste omgeving is een verbod afgekondigd zich na 23 uur en voor 5 uur in de open lucht te bevinden. Op overtre ders wordt terstond geschoten. De „Evening Standard" publiceert een bericht, volgens hetwelk de Brit- sche Bond van bloembollenverkoopers en de Britsche bond van kleinhande laren in zaden zich gewend hebben tot het departement van Landbouw en Handel. Zij dringen aan op een snelle hervatting van den handel in bloembollen en zaden met Neder land. Gedurende den oorlog, zoo zeggen zij, heeft niet alleen de En- gelsche handel, maar ook het Engel- sche publiek de Nederlandsche bloembollen en de Nederlandsche zaden gemist. BRUSSEL, 18 Juli (A.P.) In een stormachtige bijeenkomst heeft de Belgische Kamer Dinsdag bij stemming besloten, Koning Leopold te verhinderen den troon weder te bestijgen tot hem door het parle ment daartoe toestemming zal wor den verleend. De stemmencijfers waren 98 voor, 6 tegen, terwijl 34 leden blanco stemden. Het wetsont werp, dat door premier van Acker ter tafel was gebracht, gaat waar schijnlijk heden naar den Senaat. LONDEN, 17 Juli (Reuter). Enkele van 's werelds grootste slagschepen hebben vanavond een van de grootste nachtelijke vloot- bombardementen van den oorlog uitgevoerd. Binnen een uur tijds slingerden de Mammouth-kanon nen 1500 ton brisantgranaten op de vitale industrie-centra langs de Japansche kust, zestig mijl ten Noorden van Tokio. In de kuststreek van Tokio kregen en kele van de grootste Japansche fabrieken voor oorlogsmachine- rieën de volle laag van bijna ne gen ton explosieven. Deze operatie vereischte veel durf, daar de geheele vlootmacht in hot donker een vrijwel onbekende kust lijn moest naderen, waarbij vooruit stekende gedeelten van de kust tot steunpunten werden genomen. Een Amerikaansche correspondent, heeft gemeld, dat enkele van de grootste deelnemende schepen tot op een afstand van minder dan tien mijl onder de Japansche kust naderden, om een gebied van twin tig mijl diepte, waarop een half mlllloen Japanners was geconcen treerd', te beschieten. Prinses Juliana en haar kinderen hebben Maandag Ottawa verlaten en zijn te New York aangekomen, v/aar zij zullen scheep gaan naar Engeland. Prinses Juliana reist direct door naar Nederland, maar de drie prinsesjes znillen in Enge land van boord gaan om daar korten tijd te verblijven. PATER MONALD GOEMANS Aan onzen oud-plaatsgenoot pater Monald Goemans O.F.M. (Antonius Goemans) is dezer dagen aan de R.K. Universiteit te Nijmegen hét doctoraat in de godgeleerdheid cum- laude toegekend op het proefschrift „Het algemeene Concilie in de IVde eeuw." De maatregel houdt het Toortdv* ren in van het regentschap onder prins Karei en werd snel goedge keurd aan het begin der zitting, die belegd was om over Leopold's wei* gering om af te treden te beraad slagen. In een brief had de Koning zich gericht tot wat hij noemde de „wet tige natie" en de „werkelijke natie". Van Acker leverde felle critiek op het argument van den Koning, dat hij niet van oordeel was, dat 't parlement de vertegenwoordiger was van het Bel gische volk. ,.De argumenten van den Koning", zeide hij, „zijn een over blijfsel van die, welke door de Bel gische fascisten voor den oorlog wer den gebruikt ia hun pogingen, het land te nazificeeren." De pro-Leopold Katholiekei) begroet ten den premier door te roepen: „Leve de Koning", terwijl de anti-Leopold leden ..Leve België" lieten hooren. De Katholieken, wier zes ministers in het kabinet Van Acker gisteren zijn af getreden, waren nagenoeg allen af wezig toen de stemming begon. Leo pold's tegenstanders domineeren nu in beide kamers en zij rekenen er op, dat het voorstel wet zal worden. Minister Van Acker wees bij de indiening van bet wetsontwerp op artikel 82 van de grondwet, waarin staat dat indien het voor den koning „onmogelijk" wordt te regeeren, een regentschap ingesteld zal worden. Het wetsontwerp luidt: „Wanneer artikel 82 der grondwet in toepassing wordt gebracht, kan de ko ning zijn constitutioneele rechten slechts laten gelden na een bespreking in beide Kamers, waarbij wordt be sloten dat aan zijn onmacht om te regeeren een einde is gekomen." Wat betreft het aftreden der Ka tholieke ministers, verklaarde de mi nister van voorlichting Ronse, dat de regeering van nationale eenheid niet meer bestond. Aangezien er een ab solute eenstemmigheid bestond bij de parlementaire Katholieke groep, kan men aannemen dat de Katholieken van nu af aan in de oppositie zullen zijn, wat nog niet gebeurd is sinds 1884. Het geschil tusschen de Katho lieke ministers en hun ambtgenooten ging dus in hoofdzaak over het doel van cfle parlementaire debatten, te weten het door het parlement doen constateeren van de onmogelijkheid van het regeeren van den Koning. Naar Reuter nog meldt, zal het af treden van de zes Katholieke minis ters naar verluidt niet een aftreden van het geheele kabinet ten gevolge hebben, doch zouden hun plaatsen in genomen worden door nieuwe minis ters uit de anti-koningsgezinde par tijen. Voordat Duitschland capituleer de. was de trek van millioenen vreemde arbeiders naar hun vader land reeds begonnen. Allen had den slechts één wensch: terug naar huis! In ieder geval weg uit die hel van verdrukking en slavernij. Lang genoeg hadden ze daar ge leefd 'en gewerkt, vaak in de ver schrikkelijkste omstandigheden. Onder die arbeiders in Duitsch- Herfst van het vorig jaar. De Duitsche beul ziet zijn rech ters naderen, overal ter wereld stijgt de hoop, voor de partisanen stijgt het gevaar. In den Achter hoek heeft de onverschrok ken groep zich vereenigd ln een boerderij. Een verval len en verlaten geval. Het verval was echt, de verla tenheid niet. Bij het keu kenraam, door een kier in de schuur, een klein raam pje op de deel en in den stal, door een dakvenstertje en het raampje van het toilet (mooie naam voor een primitieve inrichting), over al loerden dag en nacht geweren, mitrailleurs en pistolen öp vijanden en on- gewenschte gasten. Werd er alarm gegeven, dan was iedereen ln minimum tijd op zijn post; het record was vijftig seconden, s nachts. Onbespied be spiedden de partisanen dan den naderenden vijand, kalm, vastberaden en zelfs nieuwsgierig. Vooral kalm. Het spreekt vanzelf. <fat er niet geschoten mocht wor den zonder bevel. Men kan zich nauwelijks voorstellen, hoeveel zelfbeheersching en zenuwspanning het kost om werkeloos enkele moffen de vesting te zien naderen, zooals op dien gedenkwaar- digen dag, toen een officier en twee onderofficieren ge- ruimen tijd bezig waren, in de onmiddellijke omgeving van de boerderij kleine paaltjes in den grond te slaan. De heeren werden na hun werk nieuwsgierig en gingen een kijkje nemen in de verlaten boerderij, trapten de deür in en schar relden naar den kelder, waar zij waarschijnlijk in hun handen wreven over hun prachtige vondst. Het lag er namelijk vol met le vensmiddelen, trotyl, mu nitie, handgranaten e.d. De bezetting hield zich stil, liet de gasten vertrekken, ging hen toen achterna. Spoedig was het drietal terug in de boerderij. Na een kort verhoor bleek, dat op den dichtst bijzijnden verkeersweg de auto van de Duitschers stond. De heeren moesten hun uniform uit trekken, drie partisanen trokken het aan. Naar den auto; de chauffeur sprong al ln de houding, kreeg toen even een revolver te zien, de partisanen stapten in en reden prinsheerlijk naar hun boerderij Daar werd vervolgens het verhoor voortgezet. Een van de onderofficieren versprak zich en verraadde, dat zij een nieuwe stelling hadden uitgezet; er zouden zooveel stukken geschut geplaatst worden, dat de ontruiming van het geheele dorp noodig geweest zou zijn. Weer nieuwe ellende, talrijke ge zinnen uit hun woning, landbouwers uit hun boer derij 's Nachts hebben de par tisanen de paaltjes verwij derd, er is n^oit een stukje geschut gekoipen. De Duit schers, alle drie Nazi's, wer den verhoord en begraven. Aan het begraven ging iets vooraf. A la guerre comme a la guerre Dat was een van de avonturen. Zwaarder waren de dagen, dat er niets ge beurde. De boerderij was verlaten; er werd dus niet gestookt (koken gebeurde electrisch, de leiding had den de bewoners zelf afge takt), niemand mocht zich ook overdag buiten vertoo- nen, tenzij voor een of an dere beslist noodzakelijke operatie. Dat beteekende, dat vierendertig jonge men- schen den geheelen dag in een kleine ruimte op eikaars gezelschap waren aangewe zen. Onophoudelijk speelde de radio, voor het geval er berichten kwamenHet is bewonderenswaardig, dat de zenuwen tegen een der gelijke situatie bestand ble ken. het is* rondweg onbe grijpelijk dat er nooit één woord van ruzie heeft ge klonken. Een der partisanen. een Jongeman met einddiploma Zeevaartschool, heeft hier een soort Velddienst-voor schrift in elkaar geknutseld, waarvoor hij beschikte over enkele Nederlandsche voor schriften plus de gegevens van een Poolschen ont vluchten krijsgevangene, een Franschen dito, een EI- zasser en een Engelschen piloot, die in de Home Guard had gediend. Over dag werd in de boerderij theorie gegeven. 's nachts volgde buiten de practijk. Midden April 1945 waren de aldus gevormde soldaten gereed om onmiddellijk met de Geallieerden mee te vechten. Er was een batal jon gevormd van drie com pagnieën, elke compagnie bestaande uit kerels zooals boven beschreven; van den Staf van Prins Bernhard kreeg dit bataljon orders om zich bij Hoog en JLaag Keppel bij de Geallieerden te voegen. Het Canadeesche onderdeel, dat hier opereer de, was natuurlijk op de hoogte en deelde het keur troep je dadelijk in. Een mi nuut later, bij wijze van spreken, vochten de parti sanen nu in het Eerste Ca nadeesche Corps, hun strijd tegen de Duitschers verder uit. Zij stonden ln het vuur bij Deventer en Apeldoorn, bij Kootwijk en Nijkerk, tot zij bij Spakenburg de capi tulatie hoorden afkondigen. Dat is het heldendicht van de First Dutch Natio nal Battalion, de eenige Ne derlandsche formatie van ondergrondsche strijders, die waardig werd bevonden in het Canadeesche leger te worden opgenomen. De on derscheiding lijkt ver diend.. A. Nederlanders, die er naar hunker- den, om allendie hun lief wa ren, weer te zien Toen de algeheele capitulatie een feit was, nam de stroom repatrieeren- den uit den aard der zaak toe. De officieele cijfers voor het geheele land geven weer, dat ongeveer 65 pCt. van het aantal Nederlanders, dat in het Oostelijk nabuurland moest werken of in een concentratiekamp werd opge sloten. is teruggekeerd. In Haarlem zijn ongeveer 7500 man weggezonden, van wie inmiddels meer dan 4300 zijn gerepatrieerd. En de overige 3200? Het is te vreezen hoft wreed klinkt het dat een aantal van hen nooit meer uit Duitschland zal terugkomen. De bombardementen en ander oorlogsgeweld maakten tal- looze slachtoffers onder hen, om nog maar te zwijgen van de concentratie kampen en de martelingen, die velen daarin moesten ondergaan, welke de menschen naar een zekeren dood voerden. Dan is er nog een aantal Haarlem mers in het door de Russen bezette gebied. Geleidelijk aan zullen zij terugkeeren, hoewel de transporten ta melijk langzaam geschieden. Een ander percentage ligt ziek of gewond in Duitsche ziekenhuizen. Uit talrijke plaatsen in Nederland zijn reeds eenlgen tijd geleden ambulance auto's met verplegend personeel ver trokken, om onzen jongens, die in dikwijls overbelaste hospitalen zijn opgenomen, hulp te verleenen en do transporten voor te bereiden. Eerst- daagst word de eerste groote zieken- trein in Nederland verwacht; spoedig zullen er meer volgen. Het ls te be grijpen, dat vele ouders zich afvragen of hun zoon daarbij zal zijn? Het antwoord daarop kan helaas niemand geven. Zij kunnen slechts afwachten, EERSTE H. MIS Pater frater Oskar Korstjens O.F-M. draagt Zondag 12 Augustus om 10.15 uur zijn eerste plechtige H. Mis op in de parochiekerk van het Allerheiligst Hart aan den Klever parkweg. In het Olympisch stadion te Am sterdam zal op 31 Augustus a.s. een opvoering worden gegeven van een symbolisch spel, dat in een reeks tafereelen een beeld zal ge ven van het drama der bezettina en van de bevrijding van Nederland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1