POTSDAM I Invasie in Japan Eerste stadium bereikt Een vergeten brief 14 millioen kilo druiven hangen te rijpen Keizer van Japan oorlogsmisdadiger? De Belgische Koningscrisis Waar blijft het fruit? Regeering erkent 69ste JAARGANG No. 23293 DONDERDAG 19 JULI 1943 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week SSMSsllUws Kard. Faulhaber wil: Eerherstel voor Dachau De door de Japanners op het eiland Guam, verwoeste installaties worden door de Amerikaansche genie-troepen hersteld. Guam is een der vooruitgeschoven posten van het hoofdkwartier van de zeestrijdkrachten van admiraal Nimitz. Het Sans-souci in Potsdam, waar de conferentie der Groote Drie gehouden wordt Stad van vrede en oorlog Stichting van den Arbeid OLYMPISCHE SPELEN: Zwitserland of Finland? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT LONDEN, IS Juli (Reuter) Een hooge autoriteit, verbonden aan het Britsche Ministerie van Luchtvaart, deelde Reuter he den mee, dat de Geallieerde bom menwerpers in den Stillen Oce aan vandaag ongeveer het eerste stadium van het drie-stadiaplan voor de invasie in Japan hadden afgewerkt. De zegsman verklaar de, dat het plan overeenstemt met dat, wat geleid heeft tot de vernietiging van het Duitsche oorlogspotentieel. Het plan is n.I. verdeeld in drie hoofdretappes en die zijn weer onderverdeeld. Het eerste stadium omvat: het verkrijgen en behouden van de suprematie in de lucht, waar de operaties dit eischen. Het tweede: vernietiging van het Ja- paftsche transportsysteem en het derde stadium omvat de landin gen op strategisch belangrijke punten. Het communiqué van Nimitz meldt uit Goeam, dat Woensdag door de Britsche en Amerikaansche Pacific- vloten de aanvallen met vliegtuigen vanaf vliegdekschepen en de bom bardementen door slagschepen op het gebied rond Tokio en op Noord- Oostelijk Hondsjoe zijn voortgezet. Vliegtuigen van vliegdekschepen ontdekten overblijfselen van de Ja- pansche vloot, die zich verborgen hadden in het gebied' van Yokosoeka en voerden hierop een aanval uit, ondanks het welgerichte afweervuur. Het communiqué deelt niets mede omtrent het resultaat van dezen aanval. Door het hoofdkwartier van gene raal MacArthur is heden bekend ge maakt, dat meer dan driehonderd jagers en bommenwerpers van de vijfde en zevende luchtmacht hun aanvallen vanaf bases op Okinawa tegen Kioesjoe Maandag hebben voortgezet. Australische troepen op Serawak hebben Marudi veroverd, dertig mijl landinwaarts van Miri, en wel zonder tegenstand. Tegenover de baai van Balikpapan in Zuid-Oost-Borueo breidden de mannen van de Austra lische zevende divisie voortdurend hun controle over de rivieren langs de kust uit. De aanvallen op Kioesjoe werden uitgevoerd door Mitchells, Libera tors, Mustangs, Thunderbolts en „Invaders", Dit laatste is het mo dernste type gevechts-oommenwer- per, dat op het einde van den oorlog in Europa korten tijd in actie kwam en dat thans voor het eerst wordt gebruikt bij groote aanvallen in den Pacific. Zes steden werden gebom bardeerd. Voorts meldt Reuter uit Tsjoeng- king, dat een politieke raad, waarin de vertegenwoordigers van achttien volkeren zitting hebben, voorgesteld heeft, dat China dien nieuwen vol kenbond moet verzoeken den Japan- schen keizer Hirohito als oorlogsmis dadiger te brandmerken. De raad stelt hem aansprakelijk voor het schandelijke .Japansehe optreden in China en in de Stille Zuidzee. Nu van linksehe zijde in België allerlei verwijten tégen Koning Leopold zijn geuit, met name over zijn besluit in 1940 om bi) zijn troepen te blijven en met hen te capltuleeren, komen ook van de zijde van 's Konings voorvechters documenten los. Interessant is een schrijven, dat de Brusselsclre Nieu we Standaard publiceert: Sire. zy die dezen brief onderteekenen namen deel aan de bijeenkomst te Limoges waar zij met al hun colle ga's eenparig de verklaringen van de eensgezinde regeering hebben goed gekeurd. Zij hebben te goeder trouw gehan deld, doch thans zijn zij de overtui ging toegedaan dat de twijfel, die aldra in hun geweten was gerezen en die hun den indruk gaf van een tragisch misverstand, met den dag meer gegrond bleek te zijn en dat de gegevens ter beoordeeling die hun werden voorgelegd hen niet in ken nis met de waarheid hebben gesteld en hen er toe gebracht hebben on vrijwillig een onrecht te begaan en een overhaast en beleedigend oordeel over uwe Majesteit te vellen. Zij achten zich eerlijkheidshalve ertoe verplicht D in alle oprechtheid daarover hun leedwezen en hun ver ontschuldiging te betuigen in de overtuiging aldus een verplichting na te komen, niet alleen ten aanzien van den Koning, doch tevens ten aanzien van het land wiens zedelijke eenheid de meest kostbare factor van zijn wederopstanding zal zijn. Om Uwe Majesteit dit leedwezen plechtig te betuigen, hadden zij willen wach ten tot allen in het land. waren te ruggekeerd, doch hun geweten laat hen niet toe langer te talmen. Betrouwend dat de Koning het ge voelen dat hen bezielt naar waarde zal schatten, verzoeken zij Uwe Ma jesteit, met de uitdrukking van dit oprecht leedwezen, de verzekering van hun diepen eerbied te aanvaar den. Deze brief werd niet alleen onder teekend door enkele katholieke par lementairen wat thans door de entiroyalisten wei z°u gewenscht worden. Het stuk draagt meer dan nonuerd handteekeningen, o.m. van rL.5f;H. Fischer, voorzitter van de i !sche parlementaire groep, istlsch senator en thans Tan Openbare Werken; Van Rem oor tel, socialistisch senator; Bochy, socialistisch volksvertegen woordiger: Uytroever, id.: Van Evn- donck, socialistisch senator; ch Janssens, liberaal Kamerlid; Munde-' leer. Idem. thans minister van Lands verdediging: Coulonvaux, liberaal senator, e.a. GEHEIME DISTILLEERDERIJEN Opsporingsambtenaren van de directe belastingen en accijnzen hebben In de Haarlemmermeer zeven geheime distilleerderijen ontdekt. De diverse inrichtingen zijn in beslag genomen, in Hillegom werd een in val gedaan in een huis, waar men juist met het stoken bezig was. Ook deze installaties aijn in beslag geno- »ea. Die brief aan den Koning dateert van 15 September 1940. Drie en een halve maand dus na de dagorder van Koning Leopold, die thans in 1945 door diezelfde heeren wordt geïnter preteerd als een invitatie en een aan moediging tot collaboratie met den vijand "KS Sj^tïp Z. Em. Kardinaal Faulhaber, de aartsbisschop van München, heeft generaal Eisenhower verzocht als eerherstel voor de ontzettende mis daden en gruwelen, in Dachau ge pleegd, op de plaats van het con centratiekamp een klooster van Eeuwigdurend Eerherstel te mogen stichten en zoo Dachau tot pel grimsoord van geheel Europa te maken. Dit verklaarde de rector van het Theologisch College der Jezuïeten te Maastricht, Pater P. van Gestel S.J. in een radiocauserie voor Her rijzend Nederland. Pater van Gestel, die zelf gerui- men tijd in Dachau gevangen ge zeten heeft, was de laatste gezonde man, die Dachau verliet. Dachau dient thans als kamp voor krijgs gevangenen. *Wanneer dit wordt op geheven, zal het geheele complex worden platgebrand. (Van onzen specialen verslaggever) Een half millioen perziken kwa men uit het Westland on waren tegen hooge prijzen' „vrij" in de winkels te koop. Nauwelijks werd een prijs vastgesteld of er'was geen perzik meer te bekennen. Nu is het wei waar, dat deze prijs-maatregel viel in den overgangstijd' tuss'chen vroege en latere perziken, maar een totale stop van aanvoer is er in deze periode nooit. Er is langs de wegen in het Westland weer een stroom van stedelingen te consta- teeren, die hun vacantie-dagen ver aangenamen door den tuinder van zijn momenteel lage productie af te helpen. Dat niet de volle honderd procent van de groente- en fruitopbrengst aan het volk In aijn geheel ten goéde komt, moet gezocht worden in de afwijzende houding der kweekers tegenover de huidig-a prlj- zenbindlng. deeren. De ervaring leert echter, dat een vrjje handel de prijzen onmid dellijk dermate omhoog doet sprin gen, dat ze door het doorsnee-pu bliek niet betaald kunnen worden. Dwangmaatregelen schijnen veelal tot negatief resultaat te lelden. Het lijkt er op, dat ook nu nog, na de bevrijding, dwangmaatregelen licht gesaboteerd worden, ongeacht het feit, dat de gevolgen thans ave- rechtsch zijn. Zelfs het vooruitzicht dat degene, die zijn producteni „zwart" verkoopt, van zijn bedrijf gezet kan worden, maakt weinig In druk. Over de fruit- en groente-positie behoeft, wat de productie betreft, geen bezorgdheid te bestaan. Welis waar is door allerlei omstandigheden de opbrengst der kweekerijen tot ue helft gedaald, maar daar staat tegen over, dat er geen export is. EJp Amerikanen zorgden1 voor voldoende materiaal reeds voor 60 millioen I blikjes om voorraden voor den Veertien millioen kilo druiven winter op te slaan. Maar dan moet hangen In de kassen van het Westland' te rijpen de druiven 7,jjn laat dit jaar, omdat er niet gestookt is en ook pruimen komen er in rijken overvloed. Van half Augustus tot ver in October zal er een ruim kwantum druiven zijn. Maar als er geen drastische maatregelen tegen getroffen wor den, gaat het met den komenden fruit-oogst denaelfden weg ais met de perziken sinds de prljzenbin- ding. De kweekers eischen een vrijen handel; zij zeggen zelf, dat dit de eenige methode is om den volledigen aanvoer aan de veilingen te garan- n de vlakte ten Westen van Berlijn vertraagt de rivier de Havel haar stroom. Zij wordt plot seling bedaard en kr(jgt iets koninklijks. Z(j slingert zich door de donkere pynhosschen en vormt in haar bochten me ren en eilanden. In één van die bochten verborgen ligt Potsdam, de edele stad van de 18e eeuw. Zy is „Edel". Weinig Prui sische steden kunnen op dit adjectief aanspraak maken. Potsdam echter is één van die bijna kunstma tige steden die men van zelfsprekend beschouwt als een koninklijke residentie. Zij mist de gereserveerde grootheid van Versailles, de koninklijke gratie van Schönbrunn, den gullen lach van Dresden, maar ze is edel en sober Potsdam was voor de 18e eeuw een kleine plaats en leidde, als administra tief centrum van de pro vincie Brandenburg, een rustig bestaan. De vier Pruisische koningen van de 18e eeuw kozen haar als hun voornaamste resi dentie. Twee van die vier koningen: Frederlk Wil helm I, de soldatenkoning en Frederlk de Groote zijn de echte scheppers en bouwmeesters van Pots dam. zy hebben haar iets van hun geest en karakter gegeven. Frederlk Wilhelm I schonk de stad haar aan zien. haar plattegrond met de breede hoofdwegen en de open pleinen, de Hol- landsche wijk, de garni zoenskerk, het puriteln- sche stadskasteel met zyn enorme binnenplaats, waar Frederlk I zyn ïyfgarde van reuzen placht te la ten paradeeren. Waar schijnlijk is het aan zijn voorliefde voor mllitairè praal toe te schryven dat Potsdam vaak „de" bakermat van het Prui sische mlUtairisme ge noemd wordt. Het was echter Frederlk de Groote die aan deze stad haar eigen karakter gaf. Hjj schonk haar de twee groote bezienswaardighe den het Sans-souci en het nieuwe paleis. De eerste is een zeldzaam en goed voor beeld van rococostijl. Het is een „vriendenhuis", ori gineel en intiem. Het nieuwe paleis is meer con ventioneel en grootscher opgezet. Het werd echter nooit gebruikt. Sans-sou ci is het theater geweest van het langdurige drama van de vriendschap en de twisten tusschen Frederlk en Voltaire, van het be zoek van Bach één Jaar voor zijn dood, van de ko ninklijke ronde tafel en de geleerden en de phlloso- phen van de 18e eeuw; van jacht en feesten. Na Frederlk den Groote gebeurde er niets meer in Potsdam. Enkele Pruisi sche koningen kwamen er nu en dan, maar de stad scheen in slaap te zyn ge vallen. In Maart 1933 werd die slaap plotseling gestoord. De Nazi's, pas aan de macht gekomen, kozen Potsdam als décor voor hun protserige en lawaaierige feesten, die later nog over troffen zouden worden door de schreeuwfestijnen in Neurenberg. De Rijksdag vergaderde in Potsdam in de garni zoenskerk, waarvan het klokkenspel leder uur een thema van Mozart speelt. President Hindenburg bezocht er met veel ver toon de grafkamer van Frederlk. Hitler hield er een rede en de S.S. para deerde er met fakkels en schreeuwde: „Heil!" Maar Potsdam herkreeg zyn gestoorde rust en droomde gedurende de ver dere regeering van het „Derde Rijk" tot op een avond in April 1945, toen Lancasters vuur lieten regenen op de stad en de klokken van de garni zoenskerk In beweging brachten om daarna weer te zwijgen. En weer staat Potsdam in de belangstelling van de wereld. Alle volkeren rich ten hun oogen op dit vre dige stadje waar Truman, Churchill en Stalin nieuwe feiten toevoegen aan de historie der wereld. wy hopen allen dat het stadje dan spoedig weer zal Inslapen. Want als Pruisen slaapt, kan Europa werken. het niet zin. dat de boon tjes bijvoorbeeld niet geplukt wor den, doch rustig blyven hangen en opdrogen, om aanstonds met min der arbeidsloon gedorscht te wor den. Dan gaan de scheten weg vcor veevoer, terwyi ze thans, aangewend als versche of in den winter a(g blikgroente, kostelijk menschen- voedsei zouden zijn. De minister van Sociale Zaken heeft verklaard, dat de regeering bereid is de Stichting van den Arbeid als advi- seerend lichaam te erkennen. Dit houdt in, dat de stichting zal worden geraadpleegd over op sociaal gebied to treffen voorzieningen, alsmede dat zij eigener beweging over al dergelijke aangelegenheden van advies zal kun nen dienen. Zooals bekend zouden de Olympi sche Spelen in 1940 in Finland worT den georganiseerd; deze zyn toen door het uitbreken van dén oorlog niet doorgegaan. Finland biykt thans opnieuw aspiraties voor dit sportfestijn te koesteren, want dezer dagen heeft de Finsche minister van Opvoeding den wensch te kennen gegeven, dat de eerstvolgende Olym pische Spelen in Finland gehouden zullen worden. Men zal zich herin neren, dat dezer dagen ook Zwitser land een dergeiyk verlangen heeft geuit. VOOR 18000 GESTOLEN De Haarlemsche politie heeft twee broers gearresteerd, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal en op lichting. By een inbraak aan den Kruisweg hadden zh gestolen een Perzisch kleed, een Perzlschen loo- per, een zilveren servies, Indische potten enz., ter gezameniyke waarde van f8000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1