Mijnheer X.... Arnhem is leeggeroofd ij wachten op het duel Wie biedt er meer...?" Zuivering SCHERENS-VAN VLIET van de „Groote Drie" Schrikbarende puinhoopen DONDERDAG 19 JULI 1945 PAGINA 3 „Berg en Bosch" Moeilijke jaren voor den wereldkampioen 99 Vlucht in veilinggoederen Fascistische lectuur van den bodem Illegale films Mr. dr. T. J. Verschuur Minister Schermerhorn in Zeeland Uitgestalde goederen moeten geprijsd zijn Geld van repatrieerenden (Van onzen specialen verslaggever). Ter hoogte ongeveer, waarop men op den weg van Wageningen naar Arnhem over' de onvergelijkelijke Rijnvlakte uit het gezicht krijgt op de spoorbrug, begint het Arnhem- sche slagveld en vandaar af aan bestaat de wereld uit niets meer dan puinhoopen, kapotte huizen, vernield bosch en levensgevaarlijke mijnenvelden. Wat vinden de Arnhemmers te rug van hun stad', die behoord heeft tot de helderste en schilderachtigste van de steden langs de lange oevers van den Rijn? Schrikbarende puin hoopen, die daar nog steeds liggen zooals de oorlog ze heeft achterge laten. Vroeger drukke en riante win kelstraten, die thans aan weerszijden nog slechts uitgebrande karkassen vertoonen, huis aan huis, of liever ruïne aan ruïne. Bomtrechters naast bergen puin, brokken van in elkaar gevallen gevels, spitsbogen van ker ken,. die boven dat alles naakt omhoog steken, flarden muur met leege ven stergaten. Dat is het hopelooze beeld van Arnhem en men krijgt het ner gens zoo volledig in zijn desolaatheid als op de doodsche Markt, waar alles kapot is en van de hooge ranke Etise- bius nog slechts een wild fantastisch flard is overgebleven. Maar als het kan nog erger dan de verwoestingen zijn de plunderingen. Men kan verwoestingen desnoods nog leeren aanvaarden als het gevolg van een geweld', dat boven de men- schelijke maat en macht uitging, maar wat gaat er een afgrond van machtelooze spijt in den mensch open, wanneer hij terugkeerend naar zijn haardstede ziet, dat deze ge spaard is gebleven voor de verwoes ting, maar alles wat hij zijn eigen dom kon noemen hem door men- schen ontroofd of moedwillig ver nield is? Wat gaat er in een mensch om, wanneer hij bedenkt, dat zijn huis nog staat en dat dus na de doorgestane ellende alles nog betrek kelijk goed voor hem had kunnen af- loopen, doch dat alles wat hij zijn eigendom kon noemen hem ontroofd is of kort en klein geslagen werd. Wie niet zelf getroffen is door dit leed, die kan het ook niet peilen. Het is niet te herstellen, want het gevoel van spijt om dit noodelooze verlies van de dingen, die in 'n huis houden het kenmerk van liet eigen bestaan uitmaakten, gaat nooit over. Men kan slechts de gevolgen zooveel mogelijk verzachten, door n.l. voor de getroffenen het uitziclitlooze aan de toekomst te ontnemen, door hun een nieuw perspectief te openen. ZU zijn weliswaar alles kwijt, maar wij kunnen, indien wij naar beste ver mogen nog alles samen brengen, wat wij te missen hebben, hun een be staan teruggeven: de spijkers en het werktuig 0111 weer een dak boven hun hoofd te timmeren, het bed 0111 in te slapen, de borden en de vorken 0111 mee te eten. de lamp, bij welker licht zij hun binnenkamer kunnen hervinden. Voorloopig komen voor opname In het sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven alleen in aanmerking pa tiënten die vóór 1941 zelf lid waren der R.K. Arbeidersbeweging of „Her wonnen Levenskracht" en zich nu weer hebben aangemeld, resp. de echtgenoote en Inwonend© kinderen van deze personen. Het Zuiden wacht op hulp uit het Hoorden. Een triest beeld der venooestingen te 's Hertogenbosch. Toen tijdens de Dinsdagavond in het Amsterdamsche stadion gehou den sprintwedstrijden Jan Derksen met een prachtige zege op Van Vliet startte, kon men zoo hier en daar de opmerking liooren, dat het zoo zoetjes aan voor Van Vliet oppassen begint te worden. Derksen zou ein delijk zoo'n beetje op gang zijn ge komen en binnen zeer korten tijd een ernstige bedreiging voor den wereldkampioen gaan vormen. Deze bewering lijkt ons vooralsnog eebter wat stoutmoedig. Zonder af te willen doen aan de capaciteiten van Derksen als sprinter, willen wij toch meteen den nadruk leggen op het niet zoozeer groote, als wel ken merkende en beslissende verschil tusschen het rijden van Van Vliet en Derksen. Wij ontzeggen Derksen slimheid noch taktisch inzicht, snelheid noch initiatief, maar nog altijd zien wij een hemelsbreed ver schil tusschen den fermen Zwolle naar met zijn door de tijdsomstan digheden veel te geringe routine op internationaal gebied en den uitge- kookten Van Vliet. De man uit Woerden heeft het in de vijf jaar van oorlog en bezet ting niet gemakkelijk gehad. Niet omdat, zijn tegenstanders zoo ge vaarlijk en snel waren, maar omdat hij eigenlijk geen enkelen concur rent van zijn formaat had. Dat be zorgde hem te veel en te gemakke lijke overwinningen om erop vooruit" te kunnen gaan of zich in topvorm te houden. Dat hij desondanks van uitzonderlijke klasse is gebleven pleit voor zijn zeer bijzondere capa citeiten. Trouwens eiken keer op- Terwijl Volksherstel voorbereidin gen treft tot inzameling van huis raad voor de geteisterde gebieden en in de pers herhaaldelijk gepoogd is den menschen in het Noorden een voorstelling te geven van de ellende, waarin onze landgenooten in het Zuiden van den eenen dag in den anderen naar den dreigenden win ter leven, weten bepaalde lieden ter elfder ure hun zwarte geld nog weg te werken door op de inboedel-vei lingen de ingebrachte goederen te gen fantastische prijzen op te koo- pen. Er wordt niet gekeken naar waarde, men wil zijn geld besteden, er tenminste Iets, al is het noe zoo weinig, van overhouden. En zo? zijn de prijzen van huisraad sinds de geld-maatregelen begonnen zijn, al 3 tot 400 pet. opgeloopen. Zoo heeft zich fn Amsterdam het volgende voorgedaan Een niet-voliedig ameublement een stoel en de tafel mankeerden dat ongeveer een waarde van f 250 vertegenwoordigde en voor f 150 werd ingezet, leek den man, die in den oorlog zijn heele hebben en houden was kwijt geraakt, een bui tenkansje. Maar hij moest al gauw ophouden met bieden, twee anderen, van het soort, dat men er altijd da delijk uit kent, hoden tegen elkaar op en de paar simpele meubeltjes gingen weg voor f 650. Een ouder- wetsch, onvolledig servies, waar o.a. maar 5 borden bij waren, bracht vlot f 350 op, een naaimachine, die om haar twijfelachtige kwaliteit op niet meer dan f 80 werd ingezet, werd meegenomen voor f 550. Het zijn maar enkele voorbeelden. Er wordt op het oogenblik niet zoo heel veel huisraad op de veilingen gebracht, men wacht tot het geld is gesaneerd. Maar elke tafel en stoel, elk ledl- stuk'e serviesgoed, dat voor „geldbelegging" wordt gekocht, komt in verkeerde handen. Het is boven dien niet Juist, dat op vellingen in het openhaar gelegenheid wordt ge boden duizenden guldens zwart geld weg te werken. En dit geldt niet alleen voor veilingen van huisraad", dat in het Zuiden zooveel# beter diensten zou kunnen bewijzen, maar ook voor veilingen van juweelen, De boekhandel is blijkbaar nog niet aan de zuivering toe. Men kan hier en daar en vooral in het Zui den, naar wij vernemen nog boe ken koopen van de vroegere N.S.B.- Ultgeverijen en wat het Noorden be treft: in Amsterdam leurt men op straat met treinromannetjes, die des tijds door „De Opbouw" zijn uitge geven. De fascistische uitgeverijen leven dus nog? Ze stellen zich blijk baar op het standpunt, dat vrijheid boven alles gaat. goud- en zilverwerken, waar bijv. één soeplepel f 100, wat dessertcou verts f 800 opbrengen. Men prijst de waren nog aan: „mooi stelletje lepels, mooi gouden klokje. 500 600 700 1000 eenmaal, andermaal" alweer dui zend zwarte guldens weggewerkt. Nog steeds bestaat de bepaling, dat tweede-hands-goederen niet méér mogen opbrengen dan 75 pCt. van de waarde van nieuwe goederen. Wordt aan deze bepaling geen hand- meer gehouden?» nieuw bewees hij hoe gemakkelijk en beslist hij allen de baas was. Eëns was er een uitzondering. Dat was in 1943 toen Derksen zich met bijzondere zorg op het kampioen schap had voorbereid en toen een zorgeloozen, wat overmoedigen en al te speelschen Van Vliet een ver rassende nederlaag bezorgde. Nadien is hem dat nog verschillende malen gelukt. Gaan wij echten na hoe Derksen en hoe Van Vliet hun suc cessen behaalden, dan zien wij daartusschen zoo'n opmerkelijk ver schil in allure, dat wij zonder aar zelen naar Van Vliet wijzen als een nog altijd uitzonderlijk kampioen. Dat moet des te duidelijker blijken, wanneer straks het internationaal contact zal zijn hersteld. Wij ver wachten dan een Derksen, die met gestadigen, onvermoeiden arbeid successen zal oogsten; een behoorlijk aantal en van behoorlijk formaat. Tenslotte is Derksen een sprinter die zijn kwaliteiten allang en duidelijk bewezen heeft en mag hij tot een Arie van Vliet Jei Scherens klasse gerekend worden, zooals die in de meeste wielernaties een zeld zaamheid is. Maar een Van Vliet al zijn diens kostelijkste jaren dan ook voorbij gegaan zal nog op een hooger plan werken. Hij zal weer in zijn ;element zijn, wanneer zijn uiterste attentie verzocht wordt voor den al wat ouderen, maar nog altijd slimmen Gerardin en... voor Poeske Scherens. Van Scherens zagen we misschien in 19391940 al de dalende lijn. Maar Scherens moest zich in den oorlog heftig verweren tegen de opkomende school en met name tegen den jongen Frans Van Loove- ren, wien men in Belgische wieier- kringen waar men overigens wel eens wat te grif is met zulke din eren een groote toekomst beloofde. Deze Scherens mag dan over zijn hoogtepunt heen zijn, hij komt dooi de omstandigheden naar wij meenen narater ten ijs dan Van Vliet en weet zich mogelijk op die wijze den eersten tijd naast onzen landgenoot te stellen. Den eersten tijd. schrijven wij en dat is onze vaste overtuiging Want een Van Vliet, die weer inge- werkfis, moet vast en zeker in staat zijn den al vijf jaar wij- zeggen het wat aarzelend op zijn retour zijnden Scherens zijn wil op te leg gen. WU wachten nu maar op <le Neder landsche baandireetie die ons de pri meur levert van het duel Scherens van Vliet en den interessanten vier kamp Scherensv. VlietDerksen Van Dooveren. De Noorcl-Hollandsche Wandel sportbond organiseert op Zaterdag 4 en Zondag 5 Augustus bevrijdings- tochten over 15 K.M. te Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, 'Den Helder, Hoorn, Schagen, Weesp, Wieringen en Zaandam. Nu de ontmoeting van de groote drie te Ber lijn is begonnen, is de aandacht der wereld gevestigd op Harry Shippe Truman, pre sident der Vereenigde Staten, een onbekenden factor in het wereld-staatsmanschap in verge lijking met de wereldberoemde „groote twee" anderen: Winston Churchill van Engeland en Stalin van Rusland. Churchill en Stalin zijn in de wereld bekend. Zy hebben elkaar ontmoet, gesproken en- zyn tot overeenstemming gekomen- Truman ontmoet hen voor de eerste maal. On danks het feit, dat hy gesteund wordt door een staf van experts op het gebied van buitenland- sche zaken, van wie sommigen nieuw, anderen met ervaring op dit gebied, is Truman nog steeds de onbekende factor, de „Meneer X" in internationale zaken. Hij was een onbekende factor toen hij, ongeveer 3 maanden geleden, hoofd werd van de uitvoerende macht der Vereenigde Staten. Zijn snelle, ferme beslissingen in belangrijke binnenlandsche aange legenheden en zyn bescheiden persoonlijkheid heb ben den twijfel onder velen van zijn eigen volk omgezet in algemeene waardeering. Internationaal begint hij „vorm aan te nemen". Hij stond volledig achter de politiek van Roosevelt. Hy verleende sterken steun aar.- de voorstellen van Bretton-Woods en de handelspolitiek. Hy is een vurig voorstander van de organisatie der Vereenig de Naties en heeft in eigen persoon bij den Senaat aangedrongen op het aannemen ervan- In zyn particuliere leven is hy een eenvoudig Amerikaan uit Missouri. Toen hij kort geleden thuis was, ging hy naar een winkel om drie witte overhemden te koopen. Men zeide hem, zooals zoo vele Amerikanen moesten hooren, dat zij' in zijn maat niet voorradig waren, maar dat men zou trachten ze te bestellen. Hij liet zijn haar knippen by den kapper die hem ook in zijn artillerie-een heid in den wereldoorlog had bediend. De kwestie die de internationale waarnemers be zighoudt is, wat er zal gebeuren als de „Man van Missouri" aan één conferentietafel zit met Chur chill en Stalin. Zoo onbekend als hy is, de Ameri kanen gelooven toch dat de eenvoudige doch prac- tische Truman zich zal weten te handhaven. Tru man's gezegde: „Zco is het geregeld", is een ge vleugeld woord geworden te Washington. Het is niet gebaseerd op zyn eigen oordeel Washington weet r.u dat, wanneer Truman zegt: „Zoo is het geregeld", dit beteekent dat hy zich zoo goed als maar mogelyk is heeft laten voorlichten, en daar naar handelt. De nieuwe president is groot gewor den langs een moeilyken weg, ondanks een politiek apparaat dat zeer vele hinderpalen in den weg stelt. Doch hy heeft de wysheid geleerd door advies te vragen, naar hy zelf toegeeft, ir.- vraagstukken waarmede hij onbekend is. Van dezen president van „binnenlandsch fabri kaat", die van menschen houdt omdat zy men schen zyn, verwacht men te Washington dat hy een goed onthaal zal vinden bij Churchill en Stalin- Wat inmiddels al gebleken is uit het feit dat Chur chill en Stalin hem het voorzitterschap van de conferentie hebben aangeboden. Men verwacht r.iet dat zijn aangeboren vriende- lykheid hem in een nadeelige positie zal brengen. Hy houdt van menschen, maar hy isi schrander en doorziet hen ook en men legt er den nadruk op dat hij experts achter zich heeft, die by iedere grcote-drie-conferentie hebben aangezeten. Truman, aldus zeggen waarnemers te Washing ton, is „de man van Missouri", dat wil zeggen, dat hij alles duideiyk aangetoond wil hebben: In dit geval wil dat zeggen, dat Truman in Berlyn zal wenschen dat men hem van iedere beslissing aan toont dat zij den internationalen vrede zal be vorderen. (AP.) Aan „Commentaar" ontleenen wij het volgende betreffende het oprui men van de tallooze mijnenvelden, die over ona land verspreid liggen. Het aantal mijnen in onzen bodem is volgens de Jongste schattingen veel grooter dan men aanvankelijk meen de: n.l. 3 A 4 millioen. Naast de z.g. strategische mijnenvelden zijn ech ter ook tallooze „wilde" mijnen ge legd, zoodat deze raming nog zeer ruw blijkt te zijn. Van dit enorme aantal worden er momenteel 70 h 100.000 per week onschadelijk ge maakt. Een berekening echter., dat 't opruimen dus ongeveer 'n jahr zal duren, klopt niet, daar het werk trager zal 'gaan, naarmate de niet in kaart gebrachte velden onder han den zullen worden genomen. Boven dien wordt het zuiveren van den grond moeUijker, naarmate de mij nen langer ln den grond zitten, en daardoor langzaam dieper zakken. Publieke werken als spoorwegen, waterleidingterreinen. wegen en voorts velden van belang voor de voedselvoorziening, zullen het eerst worden gezuiverd. Daarna komen de woeste gronden aan de beurt. Voor het opruimen van deze mij nen worden o.a. Duitschc sappeur» gebruikt onder leiding en control# van geallieerde militairen. Dit zij« geen eigenlijke krijgsgevangenen doe# gecapituleerde Duitschers. die de» tijds zelf de mijnen hebben gelegd e«l thans overeenkomstig de capitula tievoorwaarden het opruimingswerk moeten verrichten. Ook zijn een aantal N.S.B.-ers Ingeschakeld, die zich daartoe vrijwillig aanboden. Om de vele H A kostbaren grond zoo spoedig mogelijk weer in cultuur te brengen blijkt het evenwel noodza kelijk te zijn, dat wij ook zelf de handen uit de mouwen steken. Dit voorjaar werden vrijwilligers opgeroe pen. die na een korte opleiding te Knocke sinds April actief met de opruiming bezig zijn in samenwer king met de Canadeesche, later met de Engelsche troepen. Wij zijn in de gelegenheid geweest een aantal filmopnamen te zien diC tijdens de Duitsche terreur tct stand zijn gekomen. De operateur Rudi Hornecker, die zich tallooze malen tusschen de razzianoudende Duit schers heeft gewaagd en onder hun neus verrassende opnamen heeft ge maakt, heeft eenige van deze opna men tot een geheel vereentgd, dat een beeld geeft van den immensen honger, die het Nederlandsche volk heeft ge teisterd. Zijn opnamen kunnen nog geen filmcompositie genoemd worden en bedoelen alleen een overzicht te 'geven van de ellende, zooals die uit afzonderlijke beelden spreekt. De beelden zijn aangrijpend en zeer ge schikt* om voor een compositie te die nen. Daarvoor zullen zij dan ook ge bruikt worden, als alle materiaal ver zameld en bewerkt is. Het resultaat zal gebruikt worden om het buiten land, voornamelijk de Engelschspre- kende wereld op de hoogte te brengen van wat er in Nederland onder de Duitsche verdrukking is geleden. Reeds gerulmen tijd doet het hardnekkig gerucht de ronde, dat mr. dr. T. J. Verschuur in Duitsch- land is overleden. Aanvankelijk was «bericht, dat mr. Verschuur per vlieg tuig naar het vaderland was terug gebracht. Een zij het dan nog officieuze mededeeling bericht thans, dat mr. dr. T. J. Verschuur, voorzitter der R.K. Staatspartij, ge deputeerde van Zuid-Holland en oud-minister, omstreeks begin Mei in het kamp Messenthin bij Stettin in den ouderdom van 59 jaar zou zijn overleden. Woensdagmorgen is de Minister- President voor een bezoek aan Wal cheren te Middelburg aangekomen. Na ontvangst door de plaatselijke autoriteiten heeft hij een bespreking gehouden met hoofdingenieur Jan sen van den Rijkswaterstaat, die be last is met de drooglegging van Walcheren. Vervolgens begaf de premier zich naar Vlissingen. waar hij ten stadhuize werd ontvangen. Hij bezocht den vernielden Nolle- dijk. Per marlnevaartuig is hij uit Vlissingen. naar West-Kapelle ver trokken. Ook daar werd het herstel van den vernielden dijk in oogen- schouw genomen. Bij het bezichtigen der etalages valt het op, dat Dij vele artikelen de prijzen niet meer worden vermeld. De verplichting hiertoe is echter on verkort gehandhaafd; in de komen de dagen zal een scherpe contrólei worde 1 uitgeoefend. Nederlandsch geld, in het bezit van repatrlcerende Nederlandsche onderdanen, voor zoover dit het be drag van vijftig gulden te boven, gaat, werd bij grensoverschrijding te gen ontvangstbewijs ingehouden. Volgens een besluit van den mi nister van Financiën kunnen thans degenen in het bezit van zulk een ontvangstbewijs, zich wenden tot den inspecteur der belastingen van hun laatste woonplaats voor hun vertrek naar het buitenland, met het verzoek het bedrag, vermeld op het ontvangstbewijs, voor invoer vrü te geven. RECTIFICATIE Vrijdag JJ. hebben wij ln een ar tikel geschreven over de arrestatie van den vorigen commandant van het kamp aan de Levantkade, die ver dacht wordt van collaboratie met den vijand. Bedoeld werd de commandant van de bewakingstroepen van dit kamp. de heer Groenier

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3