één jeugdorganisatie Nieuwe bonnen Het volk moet beslissen Waarheen met het Duitsche GIFGAS? 600 SUPERFORTEN ROVEN JAPAN Het Episcopaat wenscht: Nederl. Jeugd Gemeenschap Geallieerde parachutisten bij Balikpapan Vredesvoorstellen van Japan? Derde zitting te Potsdam 69ste JAARGANG No. 23294 o VRIJDAG 20 JULI Ï945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Nederlanders in de Russische zone DRIEMAAL IS SCHEEPSRECHT Geruchten en feiten China's toekomst Tot de moeilijkste taken, waar voor het geallieerde leger zich nog na de nederlaag van Duitschland ziet geplaatst, be hoort het onschadelijk maken van door de Duitschers geplaat ste mijnen, en het opsporen van op de slagvelden achtergebleven munitie, onontplofte granaten, bommen en andere explosieve stoffen: Alle Duitsche munitie, ongeacht of zij nog bruikbaar is of niet, wordt vernietigd. Het bruikbare materiaal van geal lieerde herkomst ivordt verza meld en naar het Pacific-gebied gezonden voor den strijd tegen Japan. Op bovenstaande foto ziet men Belgische soldaten, speciaal getraind voor dit hoogst gevaarlijke werk, die bommen, artillerie- en handgranaten tot ontploffing zullen brengen. Interview met Koning Leopold DE MADARIAGA: linksche monarchie voor Spanje NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het Hoogwaardig Episcopaat heeft zich met het volgend schrij ven gericht tot de Bisschoppelijke Adviescommissie inzake de orga nisatie der jeugd: 1. Het is de wensch van het Hoogwaardig Episcopaat, dat in plaats v-an de vier jeugdorganisa ties, de Jonge Wacht, de Katho lieke Verkenners, de Kruisvaart en Jong Nederland (de katholieke or ganisatie in het Bisdom Roermond. Red.) één nieuwe jeugdorganisa tie tot stand komt onder één be stuur, dat de verantwoordelijke lei ding heeft, zoowel van de groepen, die werken op den grondslag van het spel van verkennen als voor de groepen, die de volledige vrije jeugdorganisatie op andere wijze ter hand nemen. 2. Om de eene nieuwe jeugdorgani satie tot stand te brengen dragen Wij aan de Bisschoppelijke Advies commissie inzake de organisatie der jeugd op een voordracht samen te stellen van een voorloopig dagelijksch bestuur, dat bestaat uit een lid van leder der vier bestaande jeugdorgani saties en tot taak heeft in overleg met de diocesane leiding de vier be staande Jeugdorganisaties, de Jonge Wacht, de Katholieke Verkenners, de Kruisvaart en Jong Nederland, als een eenheid te leiden en, voor zijn beleid verantwoordelijk -is aan het voorloo pig bestuur, alsmede een voordracht samen te stellen van een voorloopig bestuur, dat Ons statuten en spel regels van de eene nieuwe jeugdorga nisatie voor 1 Januari 1946 ter goed keuring voorlegt. 3. De inrichting en werkwijze Van deze nieuwe eene jeugdorganisatie moet aldus geschieden: a. dat het Ideaal van de Katholieke Actie richtinggevend is en dat ae organisatie als een hulpwerk van de Katholieke Actie kan worden er kend; b. dat de geheeie katholieke Op 25 Juli a.s. zal door de groote Jeugdorganisaties van de vrije jeugd- vormtng de Nederlandsche Jeugdge meenschap officieel worden gesticht in een bijéénkomst, welke gehouden zal worden in het Groot-Auditorium van de Rijksuniversiteit aan het Dom plein te Utrecht. Deze bijeenkomst zal worden bijgewoond door den minister van Onderwijs, prof. dr. G. van der Leeuw. De voorbereiders van de Nederland sche Jeugdgemeenschap G. A. Ban nenberg, mej. J. L. van den Berg, P. A. H. de Boer, mevr. E. van den Bosch -de Jongh, J. A. de Koning, F. M. Kooy- man. L. Meilink, Jan Peters. A. C. Romselaar en G. H. L. Schouten heb ben in verband met deze oprichtings vergadering een beginselverklaring ge publiceerd. waaruit o.m. blijkt, dat de N.J.Q. elke staatsjeugdorganisatie af wijst en het deelnemen aan het Jeugd werk in zijn velerlei schakeeringen vrijwillig wil houden. De N.J.G. steit zich voorts op het standpunt, dat de arbeid van alle Jeugdwerk, dat zich bij haar aansluit, zich ten doel moet stellen de bevordering van waarden van hooger orde: gerechtigheid, barm hartigheid en naastenliefde zooais deze in de historie van ons volk ge groeid zijn uit het Christendom en die in de eerbiediging van den mede- mensch een van haar hoogste uitingen vindt. Elke organisatie, die de geeste lijke. cultureele en lichamelijke vor ming van de jeugd op die manier be oogt, kan zich als lid bij de N.J.G, aansluiten. De N.J.G. verwacht van de aangesloten vereenigingen, dat zij ten volle uitkomen voor den rijkdom aan geloofs- en levensovertuigingen, welke hun is toevertrouwd. Allen leden in de Jeugdorganisaties wordt verzocht, op den dag der stich ting van de N.J.G. de vlag uit te steken. Het kader van de Amsterdamsche Jeugd Actie, de Amsterdamsche af- deeling der N.J.G., zal op 25 Juli in het Concertgebouw bijeenkomen. Naar A..N.P.-Aneta van den Dienst der Repatneering verneemt, zijn van Russische Zi.ide spoedig faciliteiten te verwachten voor de opsporing van Nederlanders in de Russiche zone Deze zouden het resultaat zijn van de voortdurende bemoeienis van de afdeeling „Buitenlandsche Zaken" te Londen. 2400 repatriëereiulen te Lttbeck verwacht Een uit Duitschland teruggekeerd lid van den Repatriëeringsdienst heeft verklaard, dat Donderdag te Lübeck een groep van 2400 Neder landers verwacht werd, die uit het door de Russen bezette deel van Duitschland naar het Westen zijn gezonden. Zij zullen zoo spoedig mo gelijk naar Nederland worden over gebracht. logeer »J>en Helder 108", die van Delfzyi ter vischvangst was uit- gevaren, is qp een mijn geloopen. Daarbij werden 3 opvarenden gedood en twee gewond- mannelijke jeugd beneden 17 Jaar kan toetreden; c. dat zij in nauw contact staat met het katholieke sociale leven en met het sociale leven In het alge meen; d. dat het goede, in de Jonge Wacht, de Katholieke Verkenners, de Kruisvaart en Jong Nederland ge handhaafd wordt en zich verder kan ontwikkelen. Door de Bisschoppelijke Advies commissie inzake de organisatie der jeugd zullen wij aan het voorloopig bestuur een nadere instructie doen toekömen. Tevens werd bepaald, dat de zeereerwaarde zeergeleerde heer ar. A. C. Ramselaar de katholieke jeugdorganisaties zal vertegenwoordi gen in de „Nederlandsche Jeugd Gemeenschap". Utrecht, 19 Juli 1945, dr. J. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenboscji SAN FRANCISCO, 19 Juli (AP) Voor de derde maal in drie dagen heeft de 3e geallieerde vloot het Japansche moederland beschoten. De granaten kwamen terecht op Point Nokima, 90 k.m. van het paleis van den Mikado. Kort daarvoor hadden vliegtui gen, die van vliegtuig-moeder schepen waren opgestegen, Ja pansche oorlogsschepen in de baai van Tokio gebombardeerd. De nachtelijke beschieting van Point Nokima werd later afgebroken, maar volgens vijandelijke radiobe richten moet een groote geallieerde vloot nog steeds onder de kust krui sen op zoek naar mogelijke Vuvasie- stranden. Admiraal Halsey's drieste vloot naderde de Japansche kust tot 8 K.M. en trot de kustverdediging met harde slagen zonder vijandelijken tegenstand te ontmoeten. Ondanks donker weer en krachtig vijandelijk afweervuur hebben dek- vliegtuigen dé resten der Japansche vloot op de Yokoesoeka-basls ln de baai van Tokio krachtig aangevallen. Onder de Japansche schepen moeten zich kruisers en torpedojagers bevin den, wellicht gecamoufleerd en reeds door vorige Amerikaansche aanvallen beschadigd. Ondertusschen is de 7e vloot weer haar acties begonnen met een bom bardement van de kustposities van de baai van Balikpapan op Borneo. Zij steunt de Australische troepen die ten Westen der baai terrein hebben De Amerikaansche senator Homer Capehart heeft aan den correspon dent van A.F.P. verklaard, dat hij er van overtuigd is, dat de vredesge- ruchten betreffende Japan op con crete feiten zijn gebaseerd, welke momenteel in Potsdam worden be sproken. Deze feiten moeten ter ken nis van 't publiek worden gebracht, zelfs indien de door Japan gedane voorstellen onaanvaardbaar zyn voor de Vereenigde Staten. De senator is van meening, dat de Ver. Staten de voorwaarden moeten bekend maken omtrent een al dan niet onvoorwaar delijke capitulatie. Japan is reeds verslagen. Zijn oorlogsindustrie is geheel verlamd, behalve in Mand- sjoekvvo. In plaats van aan Rusland de deelneming van dat land in den strijd tegen Japan te vragen, waar door ook Mandsjockwo als productie centrum zou worden uitgeschakeld, zouden de Vereenigde Staten moeten verklaren: ten eerste, dat de Japan sche dynastie zal behouden blijven en ten tweede, dat het bezettings leger in Japan zeer beperkt zal zijn. Senator Capehart was voorstander van zoo spoedig mogelijke vredes onderhandelingen met Japan. De Chineesche ministerpresident Soeng heelt in een rede voor den po- litieken volksraad voorspeld, dat de oorlog aan het eind van dit Jaar. of op het laatst aan het begin van het volgend jaar beëindigd zou zijn. Hij verklaarde, dat de regeering onmid dellijk gereconstrueerd zou worden met het oog op den wederopbouw na den oorlog en hij voegde er aan toe, dat overeenkomsten gesloten zijn met de Ver. Staten voor den we deropbouw van de industrie van het land en de economische ontwikke ling. gewonnen. Reuter meldt uit Goeam. dat meer dan 600 supervestingen Vrijdagoch tend aanvallen met brandbommen ondernomen hebben op 4 Japansche steden. Dit is de grootste vloot van super forten, welke tegen Japan uitgezon den is. Zij droegen de enorme lading van bijna 4000 ton bij zich. De meeste vliegtuigen bestookten steden op het eiland Honsjoe. t w. Tsjosi, Foekoea, Okazalci en Hitatsji, Welke laatste stad onlangs door de geallieerde oorlogsschepen beschoten werd. Een kleine formatie hield zich bezig met het Amagasaki-fiiiaal van de Nippon Oil Company, juist ten Noorden van Osaka. Radio-Tokio bericlit flat geallieer de parachutisten in het gebied van Balikpapan zijn geland, die de Ja pansche troepen in zware gevechten hebben gewikkeld. De Japanners worden, aldus Tokio, gesteund door „plaatselijke vrijwilligers" wier leider is gesneuveld. Op Oost-Borneo vorderde de Aus tralische zevende divisie zes mijl en bezette het belangrijke oliecentrum Sambodja, ongeveer 35 mijl ten Noord-Oosten van Balikpapan, zon der tegenstand te ontmoeten. Sam bodja bezit ongeveer vierhonderd bronnen, die in vredestijd een pro ductie van zeven miilioen ton per jaar opleveren. Australische troepen hebben heden in versneld tempo hun opmarsch voortgezet in Serawak, 't olleproduc- tiegebied, waar vooruitgeschoven troepen na een tocht van dertig mijl door het oerwoud Maroedi hebben bezet zonder tegenstand te ontmoe ten. In Birma hebben troepen van het veertiende leger de Japansche verde diging langs de Sittang afgetast en daarbij verscheidene dorpen bezet in den Nyitkyo-sector, waar spoedig he vige gevechten worden verwacht. Op het vliegveld Kiangwar ln de voorstreek van Sjanghai 'werden 290 ton bommen geworpen. In de provincies Noord-Holland. Zuid-Holland en Utrecht zijn voor de week van 22 tot en met 28 Jul" de volgende bonnen aangewezen: 141, 142, 157, 138 400 gram brood 15:' 600 gram biscuits R 29 250 gram rijst of kindermeel 143 200 gram bloem 144, R 30 125 gram suiker 145 1 tablet chocolade (55 gram) 146 2 liter melk R 31 4 liter melk 147, 148, 160 1 kg. nieuwe aard appelen 149 10o gram versch vleesch of 4 oz. (112 gr.) vleesch in blik of 4 oz. (112 gr.) visch in blik 150 4 oz. (112 gr.) vleesch in blik of 4 oz. (112 gr.) visch in blik Geldig tot 4 Augustus: 151 125 gram boter 132, 153, 154 125 gram margarine 155 100 gram kaas. Bij deelneming aan de Centrale Keukens moeten de bonnen 147. 148 en 160 worden ingeleverd. De mar garine moet gekocht worden bij den detaillist, waar men destijds bon K 12 heeft ingeleverd. Bij het koopen van alle overige artikelen is men vrij. Zelf verzorgers moeten inleveren: 141, 142. 157. 158, 159, 149, 150, 146, R 31, 147. 148, 160. Op de bonnen mag reeds Zaterdag worden gekocht, met uitzondering van melk en aardappelen. Winke liers, die voortijdig verkoopen, zullen niet worden herbévoorraad. 100 gram versch vleesch Op de tot dusverre aangewezen vleeschbonnen werd 125 gram versch vleesch zonder been of 4 oz. (112 gr.) vleesch of visch ln blik verstrekt. Van 22 Juli af geven deze bonnen recht op 100 gram versch vleesch zonder been of 4 oz. (112 gr.) vleesch of visch in blik. De rantsoenbonnen voor vleesch geven voortaan, behalve op 100 gram versch vleesch zonder been en op vleeschwaren, ook recht op 4 oz. (112 gram) vleesch of visch in blik of 8 oz. (224 gram) meat and vegetables. Wisselbonnen melk De wisselbonnen voor 1/7 rantsoen melk en 1/7 rantsoen taptemelk zijn niet meer geldig. Extra rantsoen voor ex-politiek» gevangenen. Ex-politieke gevangenen, voor zoover deze reeds een extra M.G.-kaart heb ben ontvangen, kunnen bij den plaat selijken distrlbutiedlenst een ex' ra noodkaart 5e serie ln ontvangst ne men. ST. WOLFGANG (Oostenrijk), 20 Juli (A.P.) „Ik zal niet af treden voordat het Belgische volk een democratische gelegenheid heeft zijn eigen leiders in een vrije en eerlijke verkiezing aan te wijzen". Aldus koning Leopold in GOUDEN KLOOSTERFEEST Gisteren vierde de eerw. zuster Mathieu van de St. Theresiaschool aan den Kleine Houtweg haar gou den kloosterfeest. Des morgens heeft secretaris J. M. Groot met assisten tie van pastoor Bröuwer en secreta ris C. J. van der Knaap in de kapel van het St. Veronlcagesticht een plechtige H. Mis opgedragen. Des middags kwamen de onderwijzeres sen, de leerlingen en oud-leerlingen en vele moeders der meisjes ter re ceptie, om de Jubilaressé hun ge- lukwenschen aan te bieden. LONDEN, 19 Juli (Reuter) Renter's bijzondere correspon dent meldt, dat in Raubkammer nabij Belsen in Duitschland dui zenden tonnen gifgas zijn gevon den, dat in een proefstation voor den gasoorlog aldaar onder den grond bewaard werd. Dit gas vormt thans een probleem voor de Britsche autoriteiten. Men heeft nog niet besloten, of men het gas tot het einde van den oorlog tegen Japan zal bewaren of het za vernietigen. Aangezien deze doodelijke gassen evenwel niet ver brand of in hun samenstellende ele menten kunnen worden ontbonden, zouden metalen gashouders midden in den Oceaan moeten worden neer gelaten, indien men het gas zou wil len kwijtraken. Bij de overrompeling van Raubkammer werden 400 in het proefstation werkende Duitsche ge leerden en technici gearresteerd. De leider van het station zelde, dat Hit- Ier tijdens den oorlog geen gebruik heeft gemaakt van gas, omdat hij een afkeer van gas had, daar hij zelf in den vorigen oorlog daarvan het slachtoffer was geworden. Men acht het in bevoegde Britsche kringen niet waarschijnlijk, dat Japan gassen be zit, die aan Engeland onbekend zou den zijn. Volgens de Duitsche gas- deskundlgen hebben de Duitschers aan de Japansche militaire missie te Berlijn geen inlichtingen over hun gassen verstrekt. POTSDAM, 19 Juli (A.P.). De der de ontmoeting tusschen de hoofden van de drie groote geallieerde naties werd vanmiddag bijeengeroepen, met naar aangenomen wordt den oorlog in den Pacific als bovenaan staand agendapunt, waarbij van Ameri kaansche zijde op de noodzakelijk heid wordt gewezen van een snelle overwinning. De agenda voor de bijeenkomsten der big three wordt eiken ochtend opgesteld door de ministers van Bui tenlandsche Zaken van Rusland, Engeland en de Ver. Staten, maar wat zij beslissen is een diep geheim. President Truman heeft echter, naar men gelooft, voor Stalin en Churchill den nadruk gelegd op de dringende noodzaak, dat een snelle geallieerde overwinning in Azië behaald Wördt. het eerste interview dat hij in vijf jaar, n.l. aan Stars, en Stripes, heeft toegestaan. De 43-jarige koning vertoonde tee kenen van vermoeidheid. Zijn grij zende haren zijn glad naar achteren gekamd. Tijdens het gesprek trok hij af en toe met de handen, het eenige teeken van zenuwachtigheid. „Ik ben een mensch", zeide hij, „en ik heb fouten gemaakt. Maar het zijn fouten in de methode. Zij schui len niet in het principe. Ik heb een zuiver geweten, wat. naar ik geloof, niet van iedereen, dien ik vertrouwd heb. kan worden gezegd." De koning ontkende voorts da Brusselsche verhalen als zou hü door de geallieerde militaire politie in St. Wolfgang gevangen worden gehou den. Hij verklaarde nadrukkelijk dat hij onder geen enkele beperking leefde. Generaal Patch van het 7e Amerikaansche leger had tot hem gezegd: „U bent mijn gast en zult dienovereenkomstig behandeld wor den". Volgens den koning waren da soldaten om het huis eerewachten, die er op zijn verzoek bij wijze van bescherming waren neergezet. Hij noemde het onwaar dat de vader van zijn tweede vrouw collaborateur zou zijn. Tenslotte verklaarde de nu door de stemming van het Belgische parlement zoo goed als verbannen monarch, dat zijn voorwaardelijke overgave aan de Duitschers in 1940 hem door zijn eigen geweten in het belang van zijn volk was opgelegd. LONDEN, 19 Juli (A.P.). Volgens den Spaanschen schrijver Salvador do Madariaga is de terugkeer der Spaan- sche monarchie het beste middel om Spanje voor .een burgeroorlog te vrij waren en het land van het Franco regime te verlossen. „Die terugkeer moet echter geen restauratie zijn", aldus de Madariaga, „omdat als het oude systeem hersteld wordt het kwaad niet bij den wortel wordt aan gepakt. De Spaansche monarchie moet Iinksch ziin, zelfs linkschei' dan de Engelsche." Volgens den schrij ver kan er van een monarchie onder auspiciën van Franco geen sprake zijn. „Indien de door Franco ge- wenschte monarchie zou komen met het doel de Phalanx in een nieuwe uniform te steken, zou het voor naamste nut der monarchie, t.w. Spanje van het Franco-regime af te helpën, verloren gaan en de dynastie zou zelfmoord plegen,'' besloot de Madariaga.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1