Conferentie in Potsdam hervat Zes steden aangevallen „Clémenceau zou er spijt van hebben" Engeland wapenarsenaal voor den slag tegen Rusland Kleine landen ongerust Kweilin volkomen bevrijd PétainWat eert waardelooze getuigen Duitsch plan 1940: 69ste JAARGANG No. 23302 o MAANDAG 30 JULI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week De Gaulle's voorstel verworpen Churchill gouverneur- generaal van Canada? NIEUW DOCUMENT voor Leopolds houding in 1940 KARD. HLOND NAAR POTSDAM Eerste verkeersvliegtuig op Schiphol Gewaarschuwd Japan 300 vliegende forten boven Den Haag Tusschen Schevening en-haven en Kijkduin hebben de Duit schers de duinen zeer ernstig geschonden. Er is een heele stad onder het duinzand ont staan. Een der vele ingangen naar de bunkers, munitie- opslagplaatsen, waschlokalen enz., welke alle weer door gan gen met elkaar verbonden zijn Tokio kiest de invasie WELDRA SCHOENEN DISTRIBUTIE Verdeeling van het land in districten Prinselijk gezin Zaterdag in Soestdijk Bevrijdingsfeesten (in Haarlem NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT POTSDAM, 30 Juli. De conferentie der „Big Three" werd Zondag voort gezet en naar van officieele zijde ver nomen wordt, is bevredigende voort gang gemaakt. Clement Attlee was Za terdag van Londen naar Potsdam ge vlogen. Volgens gezaghebbende waarnemers zou de conferentie van Potsdam in den loop van deze week eindigen, meldt A.F.P. uit Washington. Truman zou tegen 10 Augustus terug zijn in Washington. Volgens dezelfde bronnen zouden de resultaten van de Britsche verkiezin gen te Potsdam dezelfde verrassing hebben gewekt als te Washington. Gezien echter het feit. dat Attlee van het begin af aan bij de besprekingen tegenwoordig is geweest, is er geen enkele reden om te veronderstellen, dat de conferentie zou worden vertraagd of van karakter zou veranderen. Men wijst er op, dat het ultimatum aan Japan, door Truman en Churchill opgesteld, zonder wijziging is gepubliceerd nadat Attlee aan de macht was gekomen. PARIJS, 30 Juli (AP) Ondanks d,» Gaulle's directe waarschuwing, (lat hij zou staan op z(jn methode Om Frankrijk een nieuwe constitu tie te geven, heeft de Raadgevende Vergadering de voorstellen der re geering met overweldigende meer derheid afgewezen gedurende een scherpe zitting, die tot middernacht heen geduurd. De Vergadering heetl daarop met groote meerderheid haar eigen voorstel aangenomen, dat door de Gaulle reeds ln het openbaar was afgekeurd. LONDEN. 29 Juli (A.P.) Volgens den pol it leken correspondent van de Daily Mali heeft Churchill het plan, zijn strijd tegen de socialisten als actief leider der conservatieve oppositie ln het Lagerhuis voort te zetten. Chur chill zelf heeft over zijn plannen voor de toekomst nog niets bekend ge maakt. Er zijn andere veronderstel lingen dat Churchill het leiderschap der oppositie aan Anthony Eden zou overdragen, om zelf gouverneur-gene raal van Canada te worden. Er is ook sprake van dat Churchill in den adel stand verheven zou worden, wat hem een plaats in het rustiger Hoogér- huls zou geven en hem meer tijd la ten voor het schrijven van zijn mé moires. ANTWERPEN. 30 Juli (Belga). De Metro<polepubliceert een brie/, die haar gezonden werd door luit.-generaal Nuyten, vleugel-ad judant van den koning, waarin deze verklaart: Op 29 Mei 1940 '8 morgens, daags na het staken der vijandelijkheden door het Belgische leger, leidde ik den Duitschen kolonel Schuier naar het provinciaal bestuur van Brugge. Deze kolonel had opdracht gekregen den Koning te melden, dat volgens wentelt van den Reichs/ührer Zijne Majesteit intrek zou nemen in het kasteel van Laken. Ik meldde den koning de aan komst van de missie en het doel van haar bezoek. De koning protesteerde op staanden voet en zeide mij, dat Laken een koninklijk verblijf was, maar niet paste voor een gevangene. Na een gedachtenwisseling met zijn kabinetshoofd H. Fredeficq, en na nagedacht te hebben, ontving de koning kolonel Schuier. Bleèk, strak in militaire houding, ttond de Koning achter in een zaal. De a/gezant werd binnengeleid en bleef aan den ingang van de zaal staan. De kolonel groette en zeide in het Duitsch, waarom hij gekomen «"as. De Koning antwoordde woor delijk in het Fransch: „Kolonel, voor- ,?ou ik eerst een vraag willen stellen. Welk is het lot dat mijn officieren en mijn soldaten wacht?" Bij deze vraag antwoordde de af gezant. van Hitier niet zonder ver legenheid. „Zij worden beschouwd als gevangenen", en hij voegde er onmiddellijk aan toe: „tenminste voorloopig Het antwoord, was duidelijk en gebiedend: „in dat geval kolonel geef ik mij als gevangene in uw handen.'' De afgezant van Hitier protesteer de en zeide, dat er geen sprake van was Zijne Majesteit als gevangene te behandelen. Daarop repliceerde de Koning: „Versta mij goed, kolonel: ik wensch gevangene te zijn, even als mijn leger en zijn lot te deelen". Schuier wist niets te antwoorden. Het onderhoud was geëindigd en de kolonel trok zich al groetend terug. Onmiddellijk daarna bracht hij door middel van een radio-uitzehdpost waarover hij beschikte aan zijn su perieuren verslag uit. s Anderendaags werd de Koning aoor de Duitschers naar Laken ge voerd. Welingelichte kringen te Londen verklaren, dat alle besluiten, waaraan Churchill reeds zijn fiat heeft ge hecht in de besprekingen te Potsdam, door min. president Attlee als bin dend zullen worden beschouwd. De diplomatieke correspondent van de Times acht het waarschijnlijk dat de Groote Drie de situatie in Spanje besproken hebben en dat ln hun slotcommuniqué hun houding ten opzichte van de Falanx ln geen on zekere termen tot uitdrukking zal komen. De rede van den nieuwen Brltschen ambassadeur te Madrid Sir victor Mallet, die openlijk Enge- lands afkeer van Franco's régime uitsprak, wordt als een voorproefje van de komende verklaring van Potsdam beschouwd. De Times vestigt er ook tie aan dacht op dat ile kleinere staten ver ontrust zijn door onofficieele berich ten Inzake ile Duitsche herstelbeta lingen en de yerileellng van de Duit sche koopvaardijvloot. Deze laatste aangelegenheid betreft natuurlijk in de eerste plaats de zeevarende lan den als Noorwegen, Nederland en Griekenland. Volgens een ander bericht is E. Bevin. minister van Bultenland- sche Zaken, ln gezelschap van Attlee in Berlijn aangekomen. PARIJS, 29 Juli l A.F.P.Radio Moskou meldt, dat kardinaal Hlond. de primaat van Polen, uit Italië per vliegtuig ln Potsdam Is aangekomen. Het eerste civiele verkeersvlieg tuig is Zaterdagmiddag op Schip hol geland. Het was een Douglas DC 3, de „Sebac Falken" van de Zweedsche Luchtvaartmij. Aero- Transport, met passagiers en la ding uit Stockholm en Malmö. De bestuurder was graaf van Rosen, oud-piloot der K.L.M. Het betreft hier een proefvlucht met het oog op het heropenen van een geregelden luchtdienst tus schen zweden en Amsterdam, ln den komenden herfst, zoodra de banen van Schiphol hersteld zul len zijn. GUAM, 30 Juli (Reuter) 550 tot 000 vliegende supervestingen Hebben Zondagochtend 3500 ton aan brand bommen laten vallen op de eerste zes van de elf gewaarschuwde Ja- pansohe steden. Het waren: Tsoc, Aomori, ichlnomlya, Oeyamada, Oga- PARIJS, 30 Juli (A.F.P.). Zater- dag. den zesden zittingsdag van het proces Pétain, was de voornaamste getuige de 72-jarige Michel Clémen ceau, de zoon van den tijger", met wien Michel Clémenceau een opvul lende gelijkenis vertoont. Clémenceau verklaarde: „Indien mijn vader nog leefde, zou h(j de eerste zijn om op zijn borst te slaan, want het was niün vader, ilie Pétain maarschalk heeft gemaakt. Hij zou er spijt van hebben". Clémenceau noemde Reynaud en Mandel als ge zworen vijanden van Duitscliland. Met verheffing van stem slingerde deze getuige zijn beschuldiging door de zaai: „Pétain heeft hen aan de Duitschers uitgeleverd". In 1940 aldus Clémenceau heb ik een schrijven gezonden aan Pé tain, waarin ik verklaarde, dat ik het aan de leden van zijn regeering verbood om gebruik te maken van den naam van mijn vader. Op ver zoek van Mandel had Clémenceau een onderhoud aangevraagd met Pétain, teneinde den maarschalk uit een te zetten op welke onwaardige wijze Reynaud en Mandel gevangen werden gehouden. Dit onderhoud had echter niets opgeleverd. De volgende getuige was generaal Paul André Doyen, president van de Fransche Wapenstilstandscommissie te Wiesbaden. Deze noemde Laval „niets dan een hoop vuil." Doyen verklaarde, dat hl) een memorandum aan de Vtchy-regeering had gezonden, waarin hij er op wees. dat meedoen met Duitschland beteekende ruïne voor Frankrijk en dat men zich in tegendeel moest wenden tot Enge land en Amerika. Pétain had naar aanleiding van dit memorandum verklaard, dat hij Doyen's mêening deelde, maar Pétain was vrij om te kiezen en htj koos den verkeerden weg. Er ontstond een heftige scène in de zaal, toen "Pierre Caous. president van het hof van Rlom in 1942,'onver wachts als getuige optrad om een fel protest te doen hooren tegen wat hij noemde: „Het met modder werpen naar de Fransche magistratuur door Leon Blum gisteren, toen deze de rechtsgeleerden had aangevallen, die trouw aan Pétain hadden gezworen." „Ik daag de geheele wereld uit." al dus Caous, „te beweren, dat wij ooit een der beschuldigden zouden heb ben veroordeeld. Ik heb aan Pétain gezegd, dat niemand van een Fransch gerechtshof kon verwachten, dat dit voordat eenig vredesverdrag ls geslo ten. zou verklaren, dat Frankrijk schuldig was aan den oorlog." Fétain had toen geantwoord, dat het na tuurlek dwaasheid zou zijn om iets anders te verwachten. De officier van Justitie, André Mornet, inter rumpeerde op dat oogenblik als volgt: „Doch het feit blijft bestaan, dat het Riom-proces door Pétain was bevo len." Dit deed Isorni, een van Pé- tain's advocaten, uitroepen of het waar was, dat Mornet gevraagd had om lid te mogen zijn van het hof te Riom, hetgeen den officier van Jus titie woedend van zijn zetel deed op springen onder het uitroepen van de woorden: „Dit ls een schandelijke aantijging. Ik had nog liever naar een concentratiekamp gegaan." Na veertig minuten verdaagd te zijn geweest werd de zitting hervat met het hooren van getuige Albert Lamarle. Deze getuige gaf een uit eenzetting van Pétain's relaties met de Spanjaarden. Toen deze getuige zijn verklaringen beëindigd had, kon men Pétain duidelijk hooren fluiste ren tegen een van zijn verdedigers „Wat een waardelooze getuigenis". Daarna kwam de eerste vrouwe lijke getuige in dit proces aan het woord, de 35-jarige Denise Petit, thans als secretaresse verbonden aan den Franschen generalen staf. Zij verklaarde, dat zij van 1935 tot 1941 secretaresse was geweest van den directeur van bet Italiaansehe^ blad ,,1'Italië nouvelle". Na een verklaring van de vrouwe lijke getuige Denise Petit werd de zitting verdaagd. WASHINGTON, 28 Juli (Reuter). De Senaat van tie Yereenigde Staten beeft heilen bet handvest van dm nieuwen Volkenbond geratificeerd. Ongeveer 300 vliegende forten en gevechtsvliegtuigen van de Amer. 8e luchtvloot zullen Woensdag naar Associated Press uit Londen meldt, een demonstratievlucht houden ter gelegenheid van den 38en verjaardag van de lucht macht der Ver. Staten. Hierbij zullen vluchten worden gemaakt boven Londen, Parijs, Rtjssel, Brussel en Den Haag. ki en Oewajinia. Andere vliegtuigen hebben een aanval gedaan op ao Shiinotsoe-olieraffinadery 45 mijl ten Zalilen van Osaka. De chef van den staf van de eerste Amerlkaansche vloot schout bl] nacht Ramsey heeft in een radio toespraak gezegd, dat de Invasie ln Japan zou ondernomen worden door de meest overweldigende strijdmacht, die ooit bijeen is gebracht. Het communiqué van admiraal Nl- mitz vermeldt, dat bij aanvallen door vliegtuigen, die van vliegdekschepen waren opgestegen, de Japansche slag schepen Haroena en Ise. alsmede de kruisers Aoba en Oyada in brand werden gebombardeerd. Het commu niqué bevestigt, dat het Japansche slagschip Yoega tot zinken is ge bracht. Voorts werden drie Japan sche dulkbooten vernietigd. Een uit zeven vaartuigen bestaand convool, werd ln zijn geheel naar den bodem van de zee gejaagd. Uit Tsjoengking wordt gemeld dat Kweilin, het belangrijke verbindings centrum ln de provincie Kwangsl, de vroegere basis van de 14e Amerl kaansche luchtmacht, door de Chl- neesche troepen volkomen ls bevrijd. Uit Washington wordt gemeld, dat minstens 8.000 Amerikaansche leger vliegtuigen zullen deelnemen aan den totalen luchtaanval op Japan, volgens verklaringen van hooge officieren van de Amerlkaansche luchtmacht in een serie radio-uitzendingen. In deze reusachtige vloot van legertoestelien zijn de duizenden dekvliegtuigen van de Amerikaansche en Britsche mari nes niet meegerekend. Radio Tokio meldt, dat de Japan sche premier Soeaoeki het geallieerde ultimatum aan Japan om zich over te geven, van de hand heeft gewezen. Radio-Tokio heeft verder aange kondigd, dat een geweldig Japanse!» leger de vijandelijke invasie-troepen opwacht. Een commandant van de gepantserde troepen verklaarde: Onze pantser-troepen zijn gereed om de bergachtige landstreken van Japan zoo volledig mogelijk te benutten. De schoenfabrieken werken welis waar nog niet op volle kraclit, maar zij zullen binnenkort toe!» 20 tot 25 proeent van de vooroorlogsche pro ductie kunnen leveren. Voor de dis tributie van deze schoenen zal het land verdeeld worden in vijf kringen, welke één voor één bevoorraad zuil- len worden. Nar wij vernemen. zullen Prins Bernhard en Prinses Juliana met hm» drie kinderen 'Zaterdag a.s. officieel hun intrek nemen ln het paleis Soestdijk. Nadat om 2 uur Hunne Koninklijke Hoogheden de daartoe genoodtgde of ficieele persoonlijkheden uit Baarn en Soestdijk ten paleize zullen hebben ontvangen, is er van 2.30 tot 4 uur ln het voorpark van het paleis een kinderfeest, waaraan de drie Prin- De eerste kring, waar de schoenen j sesjes samen met de kinderen van de I eerste en tweede klasse van de lagere school, zullen deelnemen. Om 4 uur zal de geheele Prinselijke familie een rijtour maken door Baam en Soestdijk. verkrijgbaar zullen zijn, zal de ste den Den Haag, Rotterdam en omge ving omvatten. Zoodra deze eerste kring bevoorraad ls, zullen de an dere geleidelijk aan de beurt ko men. De vooruitgang in de schoenen voorziening blijkt hieruit, dat bij deze regeling één schoenenbon op twaalf -personen kan worden uitge reikt en gehonoreerd. Deze verhou ding was tijdens den oorlog op den duur 1 op 35 geworden, terwijl den laatsten tijd de bonnen vaak niet gehonoreerd konden worden. Wat de schoenenreparatie aangaat, ziet de situatie er niet bijzonder gunstig uit. Er worden nu bonnen aangewezen voor 25 gram per persoon en het is niet te verwachten, dat hierin bin nenkort verandering zal komen. Een der meest gehei me documenten van het Duitsch opperbevel, ge titeld „Het militaire be- perbevelhebber von Brauchitsch naar zijn," bepaalde von Brauchitsch. Engeland Duitschland gedepor- zou verdeeld worden in districten onder bevei van leger-bevelhebbers teerd en zoo spoedig stuur van Engeland", is mogelijk geïnterneerd nu in Britsche handen, worden, om daar waar- die als gouverneurs Het opzienbarende ilo- schijnlljk voor dwang- zouden optreden, met eument, in rooden band arbeid te worden ge- veld- en stadseenheden, en 23 pagina's dik, ont- bruikt. Duitsche arbel- Gijzelaars zouden als hult. dat Hitier voor 9 ders zouden ln allerijl een voorzorgsmaatregel September 1940, onge- naar Engeland gebracht genomen worden, of- veer 14 weken na Duin- worden om de oorlogs- schoon men dé natio- bezetting machine aan den gang nale wetten zou hand- Engeland te houden. kerken, de van geheel voor had1, meldt Asso ciated Press uit Ham burg. haven, mits deze nlel in strijd waren met hel Het blauwboek vooi doel der bezetting. De de invasie van Engeland gezondheidstoestand werd een jaar voor den van het land zou slechts Nazi-inval ln Rusland als een bescherming Het veroverde land opgesteld. Slechts 195 van de Engelsche hulp- be- een zou in de voornaamste exemplaren werden ge- bronnen worden Duitsche oorlogswerk- drukt. Acht en zeventig schouwd', terwijl plaats veranderd wor- werden onder hooge niet-verbroederingspoli- den. waar onder Nazi- autoriteiten der nazi- >- tiek op beperkte schaal leiding uitsluitend wa- partij en het leger ver- in het voornemen lag pens voor den slag om spreid, terwijl de rest Ie „In gesprekken met de Rusland zouden worden de archieven werd be- bevolking ls de uiterste gefabriceerd. Teneinde waard. „De hoofdzaak reserve geboden," zegt sabotage door de Engel- van het militaire be- het document. „De vij- schen te vermijden, zou stuur van Engeland zal andelijke Inlichtingen- de mannelijke bevolking het gebruik van alle dienst zal actief zijn. tusschen 17 en 45 jaar hulpbronnen van het Daarom kan verbroede- op bevel van den toen- land in dienst der Duit- ring ernstige gevolgen maligen Duitschen op- sche oorlogseconomie hebben." Eind vorige week hebben verschil lende buurtvereeniglngen in Haarlem het bevrijdingsfeest gevierd. Het Jan Gijzenkwartier kwam met een fraai bloemencorso voor den dag, waarna op het versierde Dietsveld een vrij heidsboom werd geplant. De Vijfhoek opende zijn feest met een kransleg- ging op de Dreef, waarbij een her denkingsrede werd uitgesproken door ds. Brand. Ook het Bavodorp is niet achtergebleven. Bij de feestelijkheden ln dit kwartier onderscheidde zich vooral het corps „blikslagers". Vanochtend heeft Centrum Oost haar feest geopend met een muzlka- len omgang, om twee uur werden kinderspelen gehouden op den Kou- denhorn. Voor morgen vermeldt het programma van deze buurt om 19 uur een gecostumeerden optocht. Op 2 Augustus zal een groote feestavond in de Concertzaal worden gegeven. Een gecostumeerde feestavond op 3 Augustus, eveneens ln de Concert zaal, besluit dit buurtfeest. HOLLAND—DE AS Op het Prinsenbolwerk wordt Don derdagavond half 9 een internatio nale, gecostumeerde voetbalwedstrijd gespeeld, waarbij Holland uitkomt te gen De As. Het Roode Kruis en de E.H.B.O. zullen met speciaal uitge ruste hulpcolonnes aanwezig zyn. DIEFSTAL VAN BOOT ZWAAR GESTRAFT Naar wij van officieele zijde ver nemen, ls de beruchte landverrader mr. W. de Rijke, oud-procureur bij het gerechtshof te Arnhem en ln het laatste jaar van de bezetting Com missaris' der provincie Overijsel, na bij een der gevangenkampen in den N^O.-polder in den voet geschoten. De verwonding was van dien aard', dat tot amputatie van den voet moest worden overgegaan. De N.S.B.- er had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een boot. toebehoorend aen een vrijen arbeider. Voor dit misdrijf werd hij gestraft met straf- exercitie. Toen hij na sommatie wei gerde de bevelen op te volgeji. werd hij door den voet geschoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1