Japan biedt geen tegenstand R.K. Staatspartij streeft naar verjongden vorm MET DE GAELLE VOOR DAKAR Regen van waarschuwende vlugschriften Staalindustrie in Limburg? Kath. Staatk. Ver. ontbonden 60.000 sollicitaties bij de N.I.G.A. Churchill weigert Orde van den Kousenband Potsdam verloopt bevredigend „ER WAS EEN VOLLEDIGE DICTATUUR'' 69ste JAARGANG No. 23303 o DINSDAG 31 JULI 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Vergane glorie 319.000 TON regeeringsgoederen tembèr geldig 404 en me4 1 Sep" Laval vertrekt uit Spanje Duizenden mijnen maken nog wegen en landerijen gevaarlijk. Een waarschuioingspost op de Betmoe Herriot over Pétain's bewind: AvoHiuren van de ..Westerland* Reserve-officieren voor expeditioranaire macht Nog 3000 krijgsgevangenen zoek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Geallieerde oorlogsschepen en vliegtuigen hebtoen vandaag, zon der feitelijken tegenstand te ont moeten, de Japansche luchtbases en spoórwegknooppunten gebeukt na verwoestende aanvallen, waarin meer dan 400 vijandelijke boven water-vaartuigen, van het laatste Japansche slagschip tot met troe pen geladen rivierschepen, tot zin ken gebracht of beschadigd werden. Zonder tegenstand van een enkel volwaardig oorlogsschip te ontmoe ten, meldt Associated Press, nader den eenheden der krachtige geal lieerde vloot die den Pacific con troleert, dicht de kust en beschoten langer dan een uur het spoorweg knooppunt van Hamamatsoe, ten Zuidwesten van Tokio. Eveneens zonder feitelijken tegenstand hebben 1500 Amerikaansehe en Engelsche marinevliegtuigen vliegvelden en fortificaties op het voornaamste Japansche eiland over een lengte van 450 K.M. zwaar gebombardeerd. Een teruggekeerde groep gevechts- /liegers zeide, dat zij naar believen boven het centrum van Tokio had den gevlogen alvorens op een reus achtige wapenfabriek in het Zuid oostelijk deel van de stad los te beu ken. De luchtafweer vuurde niet een enkel salvo op hen af. De derde vloot slingerde meer dan 1000 ton grana ten op Hamamatsoe, 190 K.M. ten MONDORF LES BAINS Luxem burg30 Juli. (A.P.) Een beschou wing der dagelijksche rapporten over Julius Streichér, Hans Frank, Her mann Goering en andere eens mach tige geïnterneerde nazi's onthult een nauwelijks voor te stellen li chamelijk en geestelijk verval. De rapporten worden uitgewerkt door sergeant Robert Bock, assistent- bewakingsofficier der verhoorafdee- ling te Mondorf, waar de hoogste nazi's geïnterneerd zijn. „Het is een aardig zielig stel. Zij wantrouwen elkaar en worden om het geringste hysterisch," zeide Bock. Goering was zoo zenuwachtig dat wij Kessel- ring o,V hem moesten laten passen. Steeds zei hij: ,,Ik geloof dat jullie 'mij morgen zullen dood maken". Bock zeide voorts, dat Dr. Hans Frank, de nazi-vuist in Polen, slechts in een kanten onderbroek gekleed te Mondorf aankwam. Hij Was beurtelings hysterisch en toor nig en riep: „Ik ben een misdadi ger". Terwijl het oogenblik waarop de groóte oorlogsmisdadigers-pro- cessen zullen beginnen nadert, is Streicher, de Jodenhater, volkomen omgedraaid. Hij vertelde Bock dat hij nu overtuigd was, dat de Joden ongehinderd verdienden te leven, zooals de leden van elk ander ras. Streicher's eenige vriend binnen de omheining is Robert Ley. Zelfs von Ribbentrop verloor een oogenblik zijn ijzige kalmte, toen hem verteld werd dat hij op de lijst der misdadigers was geplaatst en voor het gerécht zou moeten verschijnen. ,',Ik een misdadiger?" schreeuwde hij. Slechts Doenüz bewaart zijn cynisch uiter lijk. De ondervragers hebben von Ribbentrop, den vróegeren reiziger in Wijnen, klasse A leugenaar genoemd. Door de vernietiging van de gebou wen en het weghalen van de machi nes, is het groote walsbedrijf te Vel- sen volledig uitgeschakeld. De kans is nu zeer groot, dat er op korten termijn een groote staalfabriek in Zuid-Limburg zal worden gevestigd. In beginsel zou er overeenstemming bereikt zijn tusschen de geallieerde legerautoriteiten en vertegenwoordi gers van Nederland, België en Frankrijk over het overbrengen van enkele groote staalfabrieken uit het Ruhrgebied naar de drie genoemde landen. Een periode van nauwelijks 3 maanden bevrijding kan geen volledig herstel brengen van wat de bezetter in 5 jaar stelselmatig heeft afgebro ken en ypn wat aan de oorlogshan delingen ten offer is gevallen. Wat ?f, Tegeering intusschen bereikt heeft, béiirt uit enkele cijfers, welke een L,,;„,..Keven van den aanvoer van regeeringsgoederen, welke naar ons hetreffenscheept en aangekomen. Zij peueuen zoowel levensmiddelen als industrieele producten. In Fe bruari werd aangevoerd 764 ton, in Maart 4186 ton en in April 24048 ton. In tie daarop volgende maand steeg deze hoeveelheid tot ver over het dubbele, n.l. 58170 ton en Juni tot niet minder dan 142524 ton. De totale hoeveelheid bedroeg op 21 Juli 318.077 ton. Dit zijn Cijfers, die spre ken. De voornaamste posten, waarop deze aanvoer betrekking heeft, zijn (in volgorde van belangrijkheid) tarwe, kunstmest en veevobder. KLANTENBINDINGSBON GROENTEN EN FRUIT t/m°or de neB>ende periode (5 Aug. klant1 SePt) zullen geen nieuwe te "„Pd'ndlngsbonnen voor groen- }"4 worden aangewezen. In d hiermede blijven de bonnen züiden van Tokio en 5 K.M. het land in. De doelen werden in laaiende vlammen achtergelaten. Reuter meldt, dat een gedeelte van de Britsche vloot onder leiding van vice-admiraal Walker een geslaagden tweedaagschen tocht gemaakt heeft langs de kust van Malakka, waarbij slechts geringe weerstand vanuit de lucht werd ondervonden. Uit het hoofdkwartier van gene raal MacArthur wordt heden gemeld: Japan zal binnenkort bestookt wor den met een regen van vlugschriften. De vlugschriften houden de volgende grimmige boodschap in: „Deze stad is het volgende doelwit van de lucht macht der V. S." Aan den achterkant staat de waarschuwing: „Zooals u kunt constateeren, staat uw militair apparaat machteloos tege.fcaver deze aanvallen. De vernietiging tmSpoolang voortduren als het volk zijn* militaire leiders volgt.'' Op een te Tilburg gehouden pers conferentie heeft de wnd. voorzitter der R. K. Staatspartij, rar. dr. P. J. Witteman, meegedeeld, dat in een bijeenkomst van het dagelijksch be stuur der R, K. S. P. meit bestuur en afgevaardigden van de Kath. Staatkundige Vereeniging besloten is, dat de laatstgenoemde vereeniging zich zal ontbinden. De Kath. Staatk. Ver. werd gesticht in het Zuiden, toen dit nog maar al leen bevrijd was en men niet wilde vooruitloopen op een partij-organisa tie voor het geheele land. Er waren enkele verschilpunten, o.a. over den naam. waarover even wel nog geen besluit kon worden ge nomen, aangezien hierover eerst de Partijraad gehoord moet worden. Een ander punt vormde de dringende vraag naar een urgentie-program. Toegezegd werd, hiermede zoo spoedig mogelijk te komen. Geconcludeerd werd, dat er een eenheid bestaat tus schen Noord en Zuid en van tegenstel lingen dus geen sprake is. Vervolgens werd ln breede lijnen uiteengezet, welken weg het dage lijksch bestuur der R. K. Staatspartij voor zich ziet. De R. K. Staatspartij wil de deuren wijd open zetten voor nieuwe wenschen en nieuwe gedach ten en zij beseft, dat de bezetting van het partij-apparaat vernieuwd dient te worden. Daarnaast treden echter ook nieu we gedachten, nieuwe wenschen naar voren en allereerst is dus noodig ees> taak van vorming, het bewust wor den en bestudeeren van beginselen en van daaruit voortvloeiende richtlijnen. Daartoe dient de instelling van het Centrum voor staatkundige vorming, waarvan Pater Mag. dr. 3. G. Stok man O. F. M. een der leidende figu ren is. De taak dezer instelling is allereerst de onderlinge bestudeering van alle actueele politieke vraagstukken, waar onder ook het vraagstuk van het electorale optreden in de naaste toe komst van het katholieke volksdeel zoomede het geven van voorlichting en het leiden der gedachtenvorming over die problemen. Wat de vernieuwing van het partij-apparaat betreft: fle R.K. Staatspartij blijft. Er moet echter komen een nieuwe verjongde vorm. In iederen rijkskieskring werden de besturen uitgenoodigd in den vorm van een voorloopigen voorzitter en/of een voorloopig kringbestuurder naar nieuwe en jongere krachten uit te zien. Deze „voorloopigé kring voorzitters" zullen tezamen vormen het nieuwe voorloopigé partijbestuur. Zoo spoedig mogelijk zal het dage lijksch bestuur dit voorloopigé partij bestuur bijeenroepen om. na verant woording te hebben afgelegd over zijn gevoerd beleid, zijn eigen man daten ter beschikking te stellen van dit bestuur, dat daarna een nieuw dagelijksch bestuur zal aanwijzen. Ter conferentie werd verder mee gedeeld, dat gestreefd zal worden naar nauwer contact met andere partijen. Met betrekking tot de Ned. Volks beweging deelde mr. Witteman mede, dat de leidende gedachte dier bewe ging aantrekt. Zoolang het geen party is doch een beweging, staat men er welwillend tegenover. Een lidmaatschap van de R.K.S.P. en N.V.B tegelijkertijd acht hij moge lijk, zoolang'de laatste geen partij is. Medegedeeld werd nog, dat het dagelijksch bestuur van de Kath. Staatkundige Ver. voorloopig als contactcommissie voor bet Zuiden met bet bestuur der R.K.S.P. blijft voortbestaan. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaansche regeering in overleg met de Fransche besloten heeft Laval naar Bolzano te doen vertrekken. Het vertrek wordt niet beschouwd als een uitlevering maar als een uitzetting. De geallieerde bezettings autoriteiten te Bolzano zijn gewaar schuwd. Voor de Nica en het Vrouwenkorps zijn niet minder dan 60.000 sollicita ties binnengekomen, mellt „Com mentaar". De uitzending geschiedt volgens een bepaalt plaan, dat eind Februari 1946 afgewerkt moet zijn. In Augustus en September vertrek ken kleine contingenten, in October hoopt men reeds een tophoeveelheicl te kunnen verschepen. Een ieder, die zich gemeld heeft, ontvangt ter zijnen tijd bericht, hetzij in negatie ven, dan wel in positievèn zin. LONDEN, 30 Juli (Reutel). De Ko ning heeft Winston Churchill de orde van den Kouseband aangebe den. Dit Is de hoogste Britsche rid derorde. Churchill heeft echter ge- vraagd of hij onder de huidige om standigheden dit aanbod van de hand mag wijzen. Dit is, naar men meent, de eerste keer, dat een burger de orde van den Kouseband heeft afgewezen Do laatste burger, die ridder van den Kouseband werd, was sir Austell Chamberlain na zijn succesvol af sluiten van het verdrag van Lo carno. De Koning beeft de orde verleend als dank voor Churchill's „groots verdiensten gedurende den oorlog". Slechts drie andere burgers hebben deze orde tot dusver gekregen, welke dateert van 1348, toen zij als mili taire orde door Eduarq den Derde werd ingesteld. LONDEN, 31 Juli (AFP) Naar de Londensche bladen berichten, z.tl Vtliee in plaats van morgen reeds heden uit Potsdam naar Engeland temgkeeren, aangezien de besprekin gen te potsdam een bevredigend f erlcop hebben. Attlee zal dan de eerste vergade ring van het nieuwe Lagerhuis kun nen bijwonen. Bevln zal te Potsdam blijven. De premier zou aan het eind van de week naar de conferentie te- rugkeeren. Welingelichte kringen te Londen meenen, dat de aankomst van een Poolsche delegatie in Potsdam er op wijst, dat de Westgrens van Polen besproken Is. Het is echter waar schijnlijk, dat geen definitieve be slissing genomen wordt voor het sluiten van den vrede. Naar Reuter nog meldt is genera lissimo Stalin de laatste twee dagen licht ongesteld geweest, maar hij hoopt de vergadering der „Big Three" he denmiddag weer te kunnen bijwonen. PARIJS, 30 Juli. (A.F.P.) Het pro ces tegen maarschalk Pétain ging heden zijn tweede week in. Bij den aanvang der zitting deelde het Hof mede, een brief te hebben ontvan gen van den geneesheer van Pctain, waarin deze mededeelt, dat de 89- jarige maarschalk vandaag niet de inspanning van een langdurige zit ting kon verdragen. Als laatste getuige a charge betrad Edöuard Herriot, de vroegere pre mier, voorzitter van de Kamer in 1940 en burgemeester van Lyon, de getuigenbank. Hij zeide 73 jaar te ziin en gaf als beroep ophoogleeraar. Van het begin af aan, aldus de oud premier, was ik fel tegen een wapen stilstand. Sprekende overPétains bewind zei de hij; „Er was een volledige dicta tuur." Aan Paul Reynaud had Her riot gezegd: „Liever word ik door de Duitschers doodgeschoten, dan een voorwerp van verachting te zijn voor de Franschen." Herriot zeide gear resteerd te zijn, toen hij zijn decora tie afrukte na gezien te hebben, dat Fransche officieren ter gelegenheid van een plechtigheid bij het graf van Napoleon gelijktijdig het Legioen van Eer en het Duttsche ijzeren kruis droegen. Kapitein p. Lagaay van de HollandAmerika-lijn heeft interessante beleve nissen achter den rug. Vooral de mislukte expe ditie naar Dakar met gene- naal de Gaulle aan boord zal hij nooit vergeten. E!n evenmin zijn ontmoeting met H. M. de Koningin in Ottawa. Wij laten hier het re laas volgen uit den mond van den man, aie als ge zagvoerder de „Volendam" binnenbracht, vijf jaren nadat dit schip de Rot- terdamsche haven had ver laten. Toen de oorlog uitbrak zoo begon de heer La gaay voerde ik het be vel over de „Westerland". Ingevolge regeeringsaanwij- zingen heb ik het schip in Falmouth (Eng.) neer gelegd en daar is het een tijd lang hotel-schip ge weest voor de Nederlacd- sche marine. Al spoedig werd de „Westerland" echter voor het transport van troepen bestemd. Ge neraal de Gaulle wilde n.l. In Afrika landen, ten einde de daar aanwezige Franschen aan de zijde der geallieerden te bren gen'. Hij kwam bij ons aan boord in Liverpool en op Koninginne-ver jaardag ondernamen we den tocht naar Dakar. Het zon een reis worden, die altijd in onze herinnering' zal bltl- ven. Nauwelijks op zee ge komen, seinde de Duitsche De „Vclendam" is na- zoover het verhaal van do radio al: „We weten waar derhand geborgen kunnen mislukte expeditie naar Je zit, generaal de Gaulle, worden en toen men aan Dakar, Kapitein Lagaay we kunnen je opzoeken!" het repareeren ging, werd heeft ook prettige herin- Dat klonk niet erg gerust- in het önderruim nog eeni neringen aan den oorlog stellend en we moesten tweede torpedo gevonden, Met een zekeren trots ver dus meer dan ooit op ons die evenwel niet was ont- telde hij bijvoorbeeld van zijn verblijf in Ottawa, toen hij het voorrecht ge noot, door H. M. de Konin gin te worden toegesproken. ,,Eent u wel eens getor- qui vive zijn, vooral daar het duikbootengevaar al grooter werd. Vermoedelijk hebben toen de Duitschers de ..Volendam", waarop destijds' kapitein Webstra bevel voerde, die nader hand met de getorpeteerde „Zaandam" ten onderging, aangezien voor het schip, waarop de Gaulle zich be vond. De „Voflendam" be vond zich op dat tijdstip ten noorden van Ierland, op weg naar Amerika, met honderden kinderen aan boord. Wij kregen het schip in het vizier, toen het kort tevoren door een duikboot was getorpedeerd. Men wist het schip echter drij vende te houden. Alle kin deren troffen wij in de reddingbooten aan. zin gend alsof er niets gebeurd was. Ik kan u wel ver zekeren, dat ik zeiden een ontroerender schouwspel had gezien. Zoodra de „Westerland" de kinderen aan boord had genomen, werd er appèl gehouden, maar niet één kind werd vermist. ploft. Wie weet wat er nog pedeerd of gebombardeerd had kunnen gebeuren als geweest?" vroeg de iedereen aan boord ge- Koningin, bleven was. „Nog niet, majesteit". Na dit avontuur werden antwoordde de kapitein, we zelf eenige malen ge- De Koningin lachte en bombardeerd, maar de zei: „U zegt dat op een Duitschers bleken, mees- zeer eigenaardige manier.' ters in het mis,gooien te „Geen wonder, maje- zjjn. Bij Dakar aange- steit," lachte de kapitein komen, troffen we het niet. .,p zijn beurt, .want men want een uitgaand schip kan nooit weten wat er verhinderde ons bij ver- nog komen kan". Waarop rassing de haven binnen de Koningin repliceerde te varen. Nadien hebben oorlogsschepen en ook wij het nog geprobeerd, maar ten slotte zonden we een sloep naar den wal met een witte vlag, teneinde een ultimatum te overhand! „Zullen we het dan maar even afkloppen?" en H. M. voegde de daad bij het woord. Nu is kapitein Lagaay met de „Volendam", waar van hij op 10 Juni van dit gen. De sloep werd echter jaar het commando over- beschot.en en omdat dit nam, eindelijk weer in den voortduurde, wei-den we familiekring gearriveerd, kwaad en schoten terug. Na twee maanden welver- Op een gegeven oogenblik diende rust, zal hij op den had generaal de Gaulle er Oceaan Neerlands' vlag echter genoeg van en zei: weer hoog gaan houden. „Ik schel er mee uit, an- Dit doet hij met te meer ders zie ik er van komer., genoegen, omdat tijdens dat de moffen ook Zuid- qe zware oorlogsjaren de Frankrijk bezetten". Zoo- bemanning hem meer dan als men weet was dit toen ooit een vriend en een nog onbezet gebied. Tot steun te geweest. Toen Herriot zijn betoog had geëin digd. richtte Pétain zich tot zijn ver dediger en zeide: „Daarvoor is Her riot niet bient gekomen." Eenige oogenblikken later zeide de rechtei een telegram te hebben ontvangen van de kleindochter van den be roemden Franschen historieschrijver Ernest Renan, die zeide een belang rijke getuigenis te kunnen afleggen Toen een lid van de jury zeide. dat verscheidene personen geschreven hadden getuigenis te willen afleggen over de politiek van Pétain tusschen den dag van den wapenstilstand en de bevrijding, antwoordde Mornet, de openbare aanklager: „De stukken die ik te voorschijn zal brengen, zullen een duidelijker taal spreken dan alle getuigenissen. Ik zal het bewijs leve ren, dat de oogen zal openen van al len, die willen zien. Ik ben ook voor nemens, personen die vrijgelaten zijn uit de concentratiekampen, als ge tuigen cp te roepen." De zitting werd vroeg verdaagd. De eerste groep officieren en on derofficieren voor de Expeditionnaire Macht, ter sterkte van onderschei denlijk omstreeks 460 en 150o man, moet haar opleiding op 8 Augustus ,a.s. in Engeland' beginnen. Aangezien het aantal beroepsofficieren echter niet voldoende is, moet het ontbre kende worden aangevuld met reserve- officieren. Daar zich slechte ruim 30 vrijwilligers meldden, zullen thans in toenemende mate reserve-officieren beneden 45 jaar voor werkelijken dienst ter indeeling bij de E.M. wor den opgeroepen. Een wettelijke regeling is in voor bereiding, waarbij werkgevers worden verplicht hun in werkelijken dienst geroepen werknemers t.z.t. in een gelijkwaardige positie terug te ne men. Van de 10.500 a 11.000 Nederland- sche krijgsgevangenen zijn er rond 8000 langs den officieelen weg gere patrieerd. Vermoedelijk bevinden zich nog velen ln het door de Russen bezette gebied. Aan den anderen kant is bet vrijwel zeker, dat velen slechts administratief „zoek" zijn. Zij worden nog eens aangespoord zich te melden Groenhovensf.raat 11 Den Haag. KINDEREN UIT HET ZUIDEN NAAR BENNEBROEK Uit de gebieden van ons land, waar de huizen geheel verwoest of onbe woonbaar zijn, zullen voor de win termaanden kinderen naar het Wes ten gezonden worden, waar zij bu particulieren zullen worden onder gebracht. De directeur van het bu- ïeau NCd. Volksherstel, afdeeling Eennebroek, de heer A. M. de Vries, Kastanjelaan 3, ontvangt voor dit doel gaarne zoo spoedig mogelijk op gave van de bewoners dezer gemeen te, die genegen zijn één of meer kinderen in hun gezin op te nemen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1