Labour reorganiseert Engeland LAVAL GEARRESTEERD H.M. de Koningin WEYGAND VERDEDIGT DEN MAARSCHALK Na landing in Oostenrijk Gevaarlijke expedities van onze koopvaardijvloot 69ste JAARGANG No. 23304 o WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Nationalisatie en moderniseering Schotsche pijpers paradeeren BEKENDMAKING EXTRA KARNEMELK Veertig boomen- in één nacht! Het Britsche Lagerhuis te West minster, dat bij één van de he vigste aanvallen der Luftwaffe op Londen werd verwoest, zal nu weer worden opgebouwd. Dui zenden tonnen puin zullen moe ten worden opgeruimd om plaats te maken voor het nieuwe ge bouw. Dit zal gebouwd worden naar hetzelfde model als het oude Lagerhuis met de oppositie tegenover de regeering. Er zal echter eenbetere verlichting komen en meer kamers voor le den, publiek en pers. De photo laat zien hoe arbeiders het puin opruimen. Op den achtergrond de Big Ben van Westminster (PlanetABC-Press) moet rust houden ALEXANDER gouverneur van Canada President Truman naar Koning George Het proces Pétain DE KONINGSKWESTIE Katholieken scheiden zich af Nieuwe regeering in Zweden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De politieke correspondent van United Press te Londen geeft de volgende beschouwing over de ten gevolge van de Britsche kabinets wijziging te verwachten veranderin gen in de binnenlandsche politiek. Het binnenlandsche programma van de nieuwe Labour-regeering zal verstrekkende veranderingen in het Economisch en financieele leven van Engeland teweegbrengen. Afge zien van het huisvestingsprobleem, vvaamp de regeering haar actie zal concentreeren en dat als een soort oorlogsnoodzaak behandeld zal wor den, heeft Labour het plan om de achterop geraakte Britsche steen koolindustrie tot nieuw leven te brengen, daar zonder een voorspoe- digen gang van zaken in deze basis- bedrpven alle andere regeeringsplan- nen in gevaar gebracht zouden wor den. De oplossing van het probleem zal gezocht worden in nationalisatie, moderniseering van de mijninstalla ties en een betere regionale organi satie. De nationalisatie op zichzelf zal geen onmiddellijke verrassende resultaten hebben, ofschoon de psy chologische uitwerking ervan op de mijnwerkers weerspiegeld zal worden in betere resultaten. Als evenwel het volledige samenstel der Labour- maatregelen voelbaar zal worden zal, naar men verwacht, de steen- koolproductie van Engeland zich kunnen meten met die van de Ver. Staten, van Rusland of van de vroe gere Duitsche mijngebieden. Het volgende punt op het Labour- programma is de nationale reorgani satie van 's lands transportsysteem, waaronder begrepen is de nationali satie van de vier groote spoorweg maatschappijen, de nauwst mogelijke samenwerking tusschen rail- en weg transport en de nationalisatie van het vervoer te water. Men hoopt door deze maatregelen de kosten van alle drie soorten van vervoer omlaag te halen. Ook de levering \lan electrischen stroom voor licht en kracht neemt een belangrijk deel van de aandacht der nieuwe regeering in beslag. De honderden particuliere en openbare energiebedrijven zullen in regionaal verband samengevoegd worden on der controle van een nationalen raad, die uniforme tarieven zal vast stellen. Engelands zware industrie de ijzer- en staalfabrieken komen eveneens In aanmerking voor reor ganisatie en mogelijk voor nationali satie, al heeft de Labourpartij her haaldelijk betoogd, dat het geen na tionalisatie op zich nastreeft. Overal waar het particuliere initiatief be wijst behoorlijke goederen tegen redelijke prijzen aan de consumenten te kunnen afleveren, zal het in staat gesteld worden met de publieke on dernemingen te concurreeren. Dit zijn de voornaamste factoren in Labour's program om de natio nale industrie te verbeteren, zoodat zij met succes op de wereldmarkt kan mededingen. Het is echter waar schijnlijk dat het straks bekend te maken wetgevende program veel be scheidener is. daar de regeering weet dat zij haar heele program niet on middellijk kan verwezenlijken, als zij een al te groote verstoring van het economische leven in de kritieke na- oorlogsjaren, waarin de productie van oorlogs- op vredesbasis moet worden gebracht, wil voorkomen. Vit de verte nadert het geluid van de Schotsche pijpers, het schrille, nerveuze, soms springen de, maar altijd weer neuzelend gerucht uit de Hooglanden, on derstreept door de forsche sla gen van tamboers. Dan opeens glanst de zilveren spits van den staf, welken de rijzige, statig voortschrijdende tamboer-majoor omhoog werptde parade begint. Tusschen de vriendelijke Oudhollandsche gevels van de Gedempte Oude Gracht, die nu herschapen is in een lange allee, waarlangs een menschenzce staat samengedrongen, trekt het korps doedelzakspelers op. Voorop gaat de tamboer-majoor, stram en toch elegant, gevolgd door zijn adjudanten en dan komt de pracht van de doedelende Hooglan ders aangehupt. De rokjes, die depu taties van alle clans verraden, zijn rijk versierd met de zwarte en witte kwasten, en boven de baretten wie gen de pijpinstrumenten als witte katjestakken. Heen en weer trekt de doedelstoet, blazend en roffelend en nimmer kan men genoeg krijgen van dit fleurige gezicht, van de klanken, die een niet makkelijk te begrijpen doch opwindende muziek vormen. Niet alleen uit de dakgoten slaat Haarlem deze zeldzame parade gade, maar zelfs van de daken der tram wagens af, die door dit Schotsche evenement niet verder kunnen. Ook van een podium wordt met be langstelling dit feest van klank en kleur gevolgd en wel door de burge meesters van Haarlem en omliggende plaatsen en hooge militaire autori teiten. Nooit zag Haarlem zooiets exeen trieks binnen zijn muren, nooit luis terde men met zooveel interesse naar hetgeen deze vermaarde doedelzakspe lers ten beste gaven. Zij deden hun Werk met toewijding en hun correcte, nooit falende parade kon slechts respect afdwingen. Voor duizenden was het een te leurstelling, tóen de tamboer-majoor zich afmeldde en nog eenmaal, nu voor het laatst, het korps pijpers langs de hagen trok en kort daarna voor goed een einde kwam aan dat altijd weer vriendelijke gerucht.... De burgemeester van Bloemendaal maakt bekend: 1. liet betreden van "Me duinterreiuen door het Militair Gezag is \erboden. 'n de duinen ten Zuiden van den «.eeweg tot, Zandvoort zal munitie plotting worden gebracht, ballïJ rt,t t'ebied met ingang van 2 Augustus 1945, te 9 uur v.m. tot nader bericht als onveilig terrein jiio€t w orden Junigcnierkt. De Burgemeester voornoemd, den ten. Bloemendaal, 31 Juli 1945. Op de bonnen GF en' GC 50i van het Inlegvel zal deze week naast de iy2 liter gestandaardiseerde melk tevens extra liter karnemelk worden afgeleverd. Van Donderdag 2 Augustus af zal .Eigen Hulp", Zijlstraat 56, wederom in staat Z'ijn op de sigarettenbonnen R14 en dt rantsoenbonnen sigaretten af te leve ren. Het publiek zij er aan herinnerd, dat textielvergunningen en schoe- henbonnen met het stempel Volks herstel Shaefgoederen een geldig heidsduur hebben van een week. 2 Augustus viert de eerw. zuster M. Elina (ln de wereld mej. Joh. Lundgren) te Spaarndam, haar gou den kloosterfeest. De houtroof heeft te Bloemen daal schrikbarende afmetingen aangenomen', in één nacht wer den op een buitenplaats veertig groote boomen geveld en met paard en wagen vervoerd. Aange nomen wordt, dat het hout ln den zwarten' handel verdwijnt en daarom zal de burgemeester ten strengste tegen diefstal van hout optreden. Onlangs werden reeds op last van het M.G. zes hout- koopers gearresteerd en veertien dagen in de kazerne aan den Koudenhorn te Haarlem opge sloten'. Deze straffen zullen nog verzwaard worden, indien mét houtroof wordt voortgegaan. R.K. STAATSPARTIJ TE HAARLEM De R.K. Staatspartij afd. Haarlem zal Vrijdag 10 Augustus in het Ge meentelijk Concertgebouw de eerste massale vergadering na den oorlog houden, waarbij enkele prominente sprekers het woord zullen voeren. In aansluiting op de dezer da gen gepubliceerde mededeehng omtrent den gezondheidstoestand van H. M. de Koningin, wordt nader medegedeeld, dat deze be vredigend blijft. De haar behandelende artsen hebben de Koningin evenwel nog eenige weken rust voorgeschreven. LONDEN, 1 Aug. (AP) Veld maarschalk Sir Harold Alexander, de held van den veldtocht ln het Mid- dellandsche Zeegebied, ls gisteren avond tot Gouverneur-Generaal van Canada benoemd als opvolger van den Graaf van Athlone. Alexander, is met 54 jaren de jongste der veld maarschalken. Hij is de geallieerde opperbevelhebber geweest op het zuidelijke oorlogstooneel sedert 1944, de climax van een brillante carrière, waarin hij den historischen terug tocht van Duinkerken heeft geleid.' en den Britschen' veldtocht ontwer- pen, waardoor de strijdkrachten der As uit Afrika zijn verdreven en tot de Alpen teruggedrongen. De graaf van Athlone, oom van Koning George VI is 71 jaar oud en sedert 1940 Gouverneur-Generaal geweest. EERLIJN, 1 Aug. (ReuterPresi dent Truman zal onmiddellijk na het einde van de conferentie per vliegtuig naar Plymouth gaan. om een ontmoeting te hebben met koning George en koningin Elisa beth, voordat hij scheep gaat op den Amerlkaanschen kruiser Augusta. Men verwacht niet, dat de president, in Plymouth zal overnachten. Zijn ontmoeting met den koning' en ae koningin zal waarschijnlijk kort zijn. PARIJS (TJ.P.) Generaal Maxim Weygand, Frankrijks opperbevelheb ber ten tijde va nde débacle ln 1940, werd als getuige a décharge in het proces Pétain gehoord. Hij beschul digde Reynaud van de verantwoor delijkheid voor het besluit tot wa penstilstand en ontkende categorisch dat hl) en Pétain hadden samenge spannen om Prankryks capitulatie te veroorzaken. De 75-jarige generaal, die er slecht uitzag, liet zich bitter uit over de oudere staatslieden die hem en Pétain beschuldigd hadden van de verantwoordelijkheid voor de capitulatie. Bijzonder hevig was zijn aanval op Reynaud. Hoewel Weygand opgeroepen was als getuige a dé charge voor Pétain, verdedigde hij in feite in de eerste plaats zijn eigen positie en beantwoordde de beschul digingen die eerder ln het proces te gen hem waren uitgesproken. Hoewel hij uitdrukking gaf aan zijn diepe vereering en bewondering voor Pé tain, zeide hij weinig tot diens wer kelijke verdediging, behalve dat La- val zijn „slechte genius" was. Voor het eerst in het proces komt Pétain dan plotseling met een in terruptie, Hij staat op en zegt: Nooit heb ik 7.00 sterk als vandaag betreurd, dat ik hardhoorig ben. Ik hoor eenige malen mijn naam noe men, maar ik kan bet gesprek niet volledig volgen. Ik kan er niet aan deelnemen. Van hetgeen Ik heb kunnen volgen van generaal Wey gand, komt bet me voor, dat 1H) mijn standpunt volkomen begrepen beeft. Generaal Weygand is een man van karakter in wlcn men vertrouwen kan stellen. Hij behandelt de militaire zaken met opportuniteit en nauwkeurig heid. Alles wat ik van hem verstaan heb kan lk volledig goedkeuren". Weygand, voortgaande, zeide, dat hij alvorens Vichy te verlaten, aan Laval zijn politiek had verweten. 95 procent van de Franschen, zoo had h(j gezegd, zijn tegen u, waar op Laval repliceerde: „Ge vergist u, 98 procent, maar toch zal ik u ge lukkig maken." Als leden van do jury probeeren, Weygand door het stellen van verschillende vragen ln het nauw te drijven, antwoordt hU woedend: „nooit zult ge van mij hooren, dat de maarschalk een ver rader is." Ook ln het verdere verloop laat de maarschalk nog eens zijn stem hooren. Hy interrumpeert Weygand om te vragen of het niet Juist ls, dat Engeland bij monde van Chur chili Frankrijk, gemachtigd had om wapenstilstand te vragen. Reynaud en Weygand zijn het eens, dat het antwoord hierop ontkennend moet lulden. Na een hevig debat tusschen Rey naud en Weygand wordt de zitting tot Woensdag verdaagd. PARIJS 31 Juli (AFP) Offi cieel wordt gemeld, «lat Laval in Oostenrijk door de Amerlkaan-.be troepen ls gearresteerd. De commandant van het Amerl- kaansche bezettingsleger ln Oosten rijk deelt mede dat Pierre Laval, ln gezelschap van zijn vrouw, gisteren ochtend te Horsching-Linz in Oos tenrijk is geland. Het Fransche hoofdkwartier is reeds van Laval's aanwezigheid op de hoogte gesteld. Vergezeld van gene raal John Copeland is Laval uit Linz vertrokken naar de Fransche zone. Zooals bekend Is Laval reeds door het Fransche Provinciale Hof bij ver stek ter dood veroordeeld en Indien hy naar Frankrijk terugkeert, zal hü voor hetzelfde Hof terecht moeten staan, dat thans de zaak van maar schalk Pétain in behandeling heeft. De twee Luftwaffe-piloten, die te gelijk met Laval en zijn vrouw uit het vliegtuig stapten, werden onmid dellijk gearresteerd. Visiteurs vonden op Laval 10.000 dollar aan Ameri- kaansch geld, alles in biljetten van 500 dollar. Ook had hij een hoeveel heid Fransch en Spaansch geld bi) zich. Mevr. Laval werd door een Ame- rikaansche verpleegster gevisiteerd. Frankrijk heeft steeds volgehouden, dat Laval een Fransch verrader ls en geen oorlogsmisdadiger, en dat hij door Frankrijk berecht moet worden en niet door een rechtbank voor oor logsmisdaden. Een onbevestigd bericht zegt, dat Laval vóór zijn vertrek van Barce lona den secretaris van den burger- By het uitbreken van den oorlog be stond de vloot van de Op 7 November 1943 beschadigde schip, waar- werd de Marnix in de van het voorschip groo- My. „Nederland" uit slachtoffer van vijande- 6 passagiersschepen, lijke luchtaanvallen, Middellandsche Zee het tendeels onder water stak, zonder sleepboot hulp te St. Johns (New 26 vrachtschepen met waarbij gelukkig echter Foundland) binnen te 204.015 ton en 4 geen enkel leven ver vrachtschepen in aan- loren ging. bouw met 37.000 ton. Van de passagiers schepen werd de J. P. brengen. De overige le- D den der bemanning wa- Een "ander voorbeeld ren met hun sloepen van zeemanschap plichtsbetrachting en gaf Coen in de haven van het m.s. „Madoera" on- IJmuiden gebracht, van St. tot zinken De Marnix Aldegonde afgedreven en zijn he laas voor het grootste deel verongelukt. De „Oranje" doet nog steeds dienst als hos- der kapitein Lassche. Dit schip vertrok op 12 Februari 1943 van pitaalschip. heeft drie gevaarlijker Belfast ln convooiver- Van de 26 vrachtsche- expedities meegemaakt, band en werd op 23 pen gingen er 12 ver- n.l. de invasies van Februari door een tor- loren. Het aantal doo- Noord-Afrika en Sici- pedo in het voorschip den en vermisten van lië en de landing bij getroffen. Nadat de be- het vlootpersoneel be- Koelbloedig- manning in eerste in stantie het schip ver laten had, ging een Salerno, heid en zeemanschap kenmerkten het optre den der bemanning, die deel, met den kapitein draagt totaal 547 per sonen, van wie 244 Europeanen, terwijl krijgsgevangenen ge- zlch vooral in de lan- aan het hoofd, den maakt of geïnterneerd volgenden morgen weer werden 129 personen, scheidde. Van het con- aan boord, daar het van wie 125 Euro- vool gingen toen alle schip drijvende was ge- peanen. hieven. Met slechts 16 man slaagde de gezag voerder er in op 2 Maart, na een moeilij- kort daarop kapitein ke en gevaarlijke reis, heeft de „Nederland" Hettema persoonlijk de welke gedeeltelijk door in belangrijke mate het Militaire Willemsorde, drijfijs ging, het zwaar- luchtverkeer betrokken. ding bij Bougie onder schepen, met uitzonde ring van de Marnix, ten onder. H. M. de Koningin verleende Bij haar plannen ter verzorging van haar vervoer- naar en van Nederlandsch-Indië lijken gouverneur een groot pakket papieren heeft gegeven copieën van zijn verdedigingsdocumenten en politieke mémoires die hij ver zocht te willen overhandigen aan den vorigen Spaanschen minister van Bultenlandsche Zaken, José Leque- rlca. Offlcieele personen zelden ech ter dat twee van zulke kisten vol documenten, die Laval uit Italië had meegebracht, van offlcieele Spaan- sche zegels voorzien aan boord van het vliegtuig zijn gebracht. Een ambtenaair van het Fransche ministerie van Binnenlandsche Za ken heeft uiteengezet nat Laval, hoewel hij reeds ter dood is veroor deeld op 20 October 1944, voor de Fransche wet, desondanks recht heeft op een tweede proces, opdat zijn verdediging kan worden gehoord. Deze zegsman verklaarde tevens, dat de verhoeren onmiddellijk na de aankomst van Laval te Parijs zullen beginnen. LONDEN, 31 Juli. (Reuter) Reu ters correspondent te Brussel meldt, dat de Katholieke leden van Kamer en Senaat heden een bijeenkomst ge houden hebben, waarin het besluit genomen ls, formeel in de oppositie te gaan. Door dit besluit ls het onmo gelijk geworden, dat de zes Katho lieke ministers, die onlangs in ver band met de jjoningskwestie zijn af getreden, ln hét kabinet terugkeeren. Het kabinet, dat het aftreden van de Katholieke ministers nog niet had aanvaard, zal morgen bijeenkomen. A.F.P. meldt verder, dat tijdens het jongste debat over de konings kwestie in het Belgische parlement de regeering door leden van de op positie er van is beschuldigd, tot het geallieerde commando het verzoek te hebben gericht om den koning vast te houden of hem op zijn terugweg aan te houden. Minister-president Van Acker heeft categorisch ver- \laard', dat deze beschuldiging van aRen grond ontbloot ls. Ter onder steuning van deze verklaring legde de Belgische premier een brief over, gedateerd 27 Juli 1945, en ondertee kend door den chef van dé Britsche militaire missie in België. In dezen brief wordt ten stelligste ontkend dat een dergelijke stap zou zijn on dernomen. STOCKHOLM, 31 Juli. (Reuter). In Zweden is een nieuwe socialistische regeering gevormd. Minister-president is Albin Hansson en minister van Bul tenlandsche Zaken Oesten Unden. Koning Gustaaf heeft van de vor ming der nieuwe regeering kennis ge geven. Zij is vrijwel onmiddellijk tot stand gekomen na de ontbinding va,n de Zweedsche coalitieregeering. die vijf en een half jaar geleden werd gevormd en waarin Albin Hansson eveneens premier was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1