Slotzitting te Potsdam DRIE BROODEN PER WEEK LAVAL NAAR FRANKRIJK OVERGEBRACHT Avontuurlijke carrière van een dappere spionne SPORTIVITEIT BRAK STOMME KRACHT 69ste JAARGANG No. 23305 DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Sfeer van grootste hartelijkheid Persfotografen vergisten zich Geweldige luchtvloot boven Japan Voorlichtijigsdienst van de regeering Het vertrek uit Doivningstreet 10. De overwinning van Labour heeft tot gevolg gehaddat Churchill de ambtswoning van den Engelschen minister-president, Downingstreet 10, moest verlaten. Winston Churchill keert met zijn echtgenoote naar zijn privé-woning terug. In de deurpost neemt Churchill's dochter, Mary, afscheid van een lid van het personeel Van Zaterdag af: Zes ons biscuits in 14 dagen Honderden Amerikaansche vliegende super-forten wer pen dagelijks hun bommen last op Japan om dit land tot capitulatie te dwingen (ShaefABC-Press) Gen.-maj. Kruis Twes doosjes sigaretten voor 14 dagen? Als Lagerhuisleden gaan zingen Oorlogsschepen terug Eclatante zege van Holland Koningin komt naar Amsterdam NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT POTSDAM, 2 Aug. (Reuter). De slotzitting der conferentie der Big Three heeft twee uur geduurd en werd gehouden in het Ceciliënhof aan de Wannsee. de vroegere wo ning van den Duitschen Kroon prins. President Truman, generalissi mus Stalin en de Britsche premier, Attlee, hielden elk een toespraak. De staven werkten onder hoogen druk om de laatste bewoordingen vast te stellen. De slottaak der conferentie be stond in het opstellen van het com muniqué dat niet zal worden uit gegeven vóór Donderdagavond. 1 oen het gereed was, vroeg Truman als voorzitter „is er nog iets?" Attlee en Stalin schudden het hoofd, Truman zeide daarop: „de confe rentie wordt verdaagd". In korte woorden zeide Attlee Stalin dank voor de voortreffelijke regelingen en Truman voor zijn werk als voorzit ter. Stalin zeide daarop president Truman en Attlee dank, evenals den ministers van Buitenlandsche Za ken, waarbij hij tevens hulde bracht aan het werk van Churchill en Eden. Daarop schudden allen el kander de hand in een sfeer van de grootste hartelijkheid. De confe rentie was ten einde. De conferentie te Potsdam eindigde om 00 uur 30 Berlijnschen tijd. na een zitting, die veertien dagen heeft geduurd. Volgens de tot dusver uit Berlijn ontvangen berichten Is een officieele mededeeltng omtrent het geen besproken is reeds opgesteld, goedgekeurd en onderteekend. Wanneer men bulten beschouwing laat de recente gemeenschappelijke waarschuwing aan Japan, uitgegeven door Engeland, de V. S. en China, die in den eigenlijken zin niet strikt tot de conferentie van Potsdam behoor de, aangezien Stalin er niet zijn hand- teekening onder heeft geplaatst, zal het heden te verschijnen communiqué de eerste officieele mededeeling zijn van besluiten, die van vitale |>e- teekenis zijn voor Europa en het grootste deel der wereld. Attlee keert heden naar Engeland terug. Truman gaat ook naar Enge land. teneinde een dejeuner te ge bruiken met koning George aan boord van het slagschip Renown, dat buiten Plymouth ligt. President Truman is vanochtend om 10 uur op een vliegveld te Plymouth aangekomen voor een onderhoud met Koning George. De politieke correspondent van het labourorgaan „Daily Herald" meldt, dat de minister van Buitenlandsche Zaken, Ernest Bevln nog in Potsdam blijft, teneinde zaken af te handelen, „betrekking hebbend op de besluiten der Big Three." Of Stalin terstond naar Moskou terugkeert ls evenzeer een geheim als zijn aankomst in Ber lijn voor het begin der conferentie is geweest, ofschoon een Amerikaansch radiobericht uit Duitschland zegt, dat Stalin en zijn minister van Buiten landsche Zaken, Molotov. wellicht vrijwel onmiddellijk per trein naar Moskou zullen vertrekken. Het was het eerste bezoek aan Engeland van een president der Vereenigde Staten sinds 1919, toen Wilson naar Engeland ging voor de Vredesconferentie. Koning George kwam om half elf aan en begaf zich terstond aan boord van de „Renown" om president Tru man te ontvangen. Vanochtend is ook Attlee in Honden aangekomen. PARIJS, 2 Aug. (A.F.P.). Laval, Frankrijk* collaborateur nr. één, ls gistermiddag op het vliegveld Le Bourget aangekomen. Hij werd terstond ln hechtenis genomen en overgebracht naar de gevangenis van Fresncs bij Parijs. Ben klein tweemotorig transport vliegtuig met de Fransche nationale kleuren bracht Laval naar Le Bour get, het vliegveld van Parijs. Daar wachtte een sterke politiemacht al 2 uur op zijn aankomst. Onmiddellijk na de landing werd Laval begeleid door twee Fransche kapiteins in handen der politie ge geven. Hij moest afscheid nemen van zfjn vrouw, waarna zij afzonderlijk naar de gevangenis te Fresnes ver voerd werden. Hier werden de ge wone formaliteiten verricht, waarna de voormalige leider der regeering GOEAM. 2 Aug. (AP). Een re- oord-luchtvloot van 800 superforten met een bommenlast van 6000 ton aan brisant- en brandbommen, ver moedelijk de grootste bommen- lading die ooit in een vlucht is vervoerd, heeft Donderdag een doodvonnis over vier Japansche steden voltrokken. Op den avond van den 38en ver jaardag van de Amerikaansche lucht macht zijn de reuzenbommenwerpers van hun bases op de Marianen opge stegen en hebben spoedig na midder nacht de oorlogscentra van Mito, Hatsjioji, Nagaoka en Tojama, alle op het eiland Honsj'oe gelegen, be nevens de petroleuminstallaties op het kleine eiland Kawasaki in de baai van Tokio, zwaar getroffen. Deze grootste van alle bombardements- vluchten komt nauwelijks 24 uur na de waarschuwing aan meer dan een mlllioen Japanners om twaalf steden te evacueeren of vernietigd te wor den. De vier genoemde steden op Honsjoe zijn belangrijke industrie centra en transportknooppunten met totale bevolking van om en nabij Z4o.ooo inwoners. De start van de „,y?menwerPers kwam vandaag pre- ,i?,„v,?egen maanden na de eerste viucnt, van superforten boven Tokio. „kV Japansche dagblad Mainitsji maakt bekend, dat ae evacuatie van de oorlogsindustrieën uit de Japan sche steden bijna voltooid is Volgens Radio Tokio zijn bepaalde in dustrieën, speciaal die voor vliegtui gen. onder den grond gebouwd."ter wijl een groot aantal vliegtuigen van een nieuw type geproduceerd wordt. Tot directeur van den Regeerings- voorlichtingsdienst, belast met de technische en organisatorische lei- h'hg, is benoemd de heer P. A. Wan-' sink te Amsterdam. Voor den oor log was hij o.a. verbonden aan het "A'g- Handelsblad" en directeur van B.D.D. De Duitschers veroordeelden hem in 1941 wegens „Feindbegünstl- ?lln,F en sPionnage tot levenslange tuchthuisstraf. van Vichy in een speciale cel werd opgesloten. De aankomst van Laval te Fres nes bleef bijna geheel onopgemerkt voor de andere bewoners der ge vangenis. Oud-minister Sig. Maringen, die ziek op een baar lag uitgestrekt, werd plotseling verrast door een aantal fotografen, die op hem losstormden. Nadat hij eenige malen gefoto grafeerd was, riep plotseling een der fotografen: „Dat is Laval niet", waarna de troep weer ver dween. Voor de komende twee weken, n.l die van 518 Augustus, zal liet brood rantsoen ln het geheele land 2800 gram per week bedragen, deels brood, deels biscuits, tot hoeveelheden, die afhankelijk zijn van de voorraadposltie In de verschillende deelen des lands. Voor het Westen is het rantsoen op 240o gram brood bepaald, terw^l één bon zal worden aangewezen, die voor twee weken samen recht geeft op 600 gram biscuits. Het ministerie van Landbouw, Vls- scherij en Voedselvoorziening vestigt de aandacht er op, dat het brood rantsoen thans, drie maanden na de bevrijding van het Westen, dank zij den graanaanvoer uit de geallieerde landen, een peil heeft bereikt, dat uit eigen productie nooit bereikt kon worden. Toen op 15 Juni 1940 de rantsoeneering van brood een aan vang nam, werd het rantsoen op Zooals de ondergrond- sche verzetsbeweging van de Europeesche landen haar dappere vrouwelijke leden telde, zoo werd en wordt ook de ondergrondsche strijd tegen de niet minder dan de Duitschers ge hate Japanners voor een deel door vrouwen gevoerd. Een daarvan is de 26-jarige Julia Peters, afkomstig uit een vooraanstaande, fa milie te Manilla. Dit Philippijnsche meisje, dat nu getrouwd is met den Amerikaanschen technicus Chester Pe ters en in Los Angeles woont, kan terugzien op een avontuurlijke carrière als kapitein van de guerilla-strijd- krachten in haar vader land. Toen de Japansche oorlogsmachine over de Philippijnsche eilanden rolde, kleedde Julia zich als inboorlinge en deed zich voor als een heidensche Philippijn sche uit 't binnenland, hoewel zij in een kloos ter een strengg opvoe ding had genoten. Zij dwaalde door het oer woud en door de ber gen. overal de vijande lijke stellingen en troe penbewegingen bespie dende. Door middel van geheime radiozenders deed zij generaal Mac. Arthur waardevolle mededeelingen toe komen. Julia wist ondanks haar armoedige inboor- lingenkleedij respect, in te boezemen. Daardoor en dank zij haar kennis van de verschillende dialecten was zij in staat de inboorlingen- stammen tot geduchte guerilla-benden te or- ganiseeren. ,,Wij ver nielden bruggen en ver sperden de wegen," zoo vertelt zij. ,,Eens wa ren wij genoodzaakt 'n politiechef dood te schieten omdat hij een Japansche spion was. Onderzeeërs voorzagen ons van wapenen, mu nitie en medicamenten. Meestal ging dat goed. maar een keer hadden de Japanners er de lucht van gekregen dat er opnieuw aanvoer voor ons kwam. Zij stuurden duizenden sol daten om de voor ons zoo kostbare voorraden te onderscheppen. W\1 probeerden de wapens enz. in kleine booten naar onze schuilplaat sen te brengen, maar de Japs beschoten ieder vaartuigje. Toen gin gen wij er 's nachts op uit en slaagden er in toch nog den buit binnen te krijgen." Julia Pe ters, die o.a. een van haar brutaalste stukjes een radiostation on derhield vlak bij de ge duchte Japansche basis van Davao. besluit haar relaas lachend ,,Ik ben in een klooster opge voed., maar ik ben al tijd een wildebras ge weest. En in dezen oor log is die eigenschap mij goed te pas geko men, als ik er gewa pend met een pistool op uit trok of in vermom ming als meisje van 't land de marktplaat sen binnenkwam om de Japanners te bespion- neeren." 2.000 gram per week per persoon be paald, terwijl van 21 September 1941 af een rantsoen van 1800 gram heeft gegolden, tot de catastrophale ont wikkeling der voedselvoorziening in den afgeloopen herfst eu winter be gon. die het officieel rantsoen in het Westen ten slotte tot 400 gram (aan gevuld met 400 gram z.g. Roode Kruls- brood) in het voorjaar heeft doen dalen. De beteekenis van een behoorlijk broodrantsoen voor de voeding van ons volk za 1 niet nader aangegeven behoeven te worden. Over het be reikte resultaat past slechts vreugde en dankbaarheid. De regeering streeft er naar zoo spoedig mogelijk het broodrantsoen nogmaals te verhoogen. Zoodra dat het geval kan zijn, hetgeen uiter- aard afhankelijk is van de ontwik- keling der voorraadpositie, treedt voor een belangrijk voeding smiddel dan een toestand in, die normaal mag heeten. Naar wU vernemen, ls binnenkort, behoudens goedkeuring door de Kroon, te verwachten de benoeming fan gen. maj. H. J. Kruis, chef slat van bet Militair Geza'g, tot terri toriaal bevelhebber van de gezags- troepen m Nederland. In vakkringen der tabaksindustrie wordt verwacht, dat de tabaksrant soenen voorloopig worden vastgesteld op 40 sigaretten, 10 sigaren, 20 ciga- rillos of 40 gram rooktabak per perio. de van 14 dagen. Dezer dagen zou een voorinleveringsbon worden aan gewezen. LONDEN. 1 Aug. (A.P.). Winston Churchills supporters ontvingen den voormaligen Engelschen leider met een koor van toejuichingen toen hij het nieuwgekozen Lagerhuis betrad dat voor 't afnemen van den eed van trouw en de verkiezing van den voorzitter bijeengekomen was. Op het verschijnen van Churchill stond elke conservatief op om hem toe te juichen, en toen hy zijn plaats in nam tegenover den glimlachenden Herbert Morrison, tijdelijk hoofd der nieuwe regeering, hieven zijn partij leden het „For He's a Jolly Good Fellow" aan, terwijl Churchill goe dig glimlachte. Terwijl het lied nog na klonk, sprong het Labour-lid George Griffiths op en zette het lied „Roode Vlag" in. waarmee eenige regeerings-leden van harte instem den. De Labourleiders zongen het lied niet, maar keerden zich tijdens de tegendemonstratie glimlachend naar hun supporters om. Op een voorstel van het Labourlld Neil McLean heeft het Huis den conser vatief, kolonel Clifton Brown, met algemeene stemmen tot voorzitter herkozen. De Engelsche geschiedenis heeft twee Labour-regeerlngeu gekend, maar nooit tevoren heeft de partij de leiding kunnen nemen met een uitgesproken meerderheid in het Lagerhuis, waardoor zij de kans heeft haar kies-beloften ten aan zien van de socialisatie van Enge land te verwezenlijken. Koning George VI zal het Parlement 15 Aug. formeel openen, en zyn rede zal de verklaring inhouden der Labour- polittek voor de komende bijeen komst. De nieuwe torpedobootjager „Jan van Galen" en de onderzeebooten „Zeehond" en „Dolfijn" zullen bin nenkort in Rotterdam binnenloopen. Na een spannenden wedstrijd, vol verwikkelingen, heeft de Hollandsche ploeg gisterenavond in het bomvolle „stadion Het Kalfje" een éclatante zege be haald op het As-team. Er is om de doelpunten met ware doods verachting gevochten. We zagen slimme tactiek afgewisseld met elastische bewegingen en le vensgevaarlijke distancieerint, gen, die niet zelden gepaard gin gen met de meest „perfide" praktijken, maar uiteindelijk heeft de sportieve strijd van de Hollanders het glansrijk gewon nen: Reeds om acht uur is het „sta dion" tot de laatste plaats uitver kocht en nog stroomen er honder den binnen, die al moeten ze ln de boomen kruipen van dit veel belovende en nog nooit eerder in Haarlem vertoonde sportevenement getuigen willen zijn. Een luid gejuich gaat op van de tribunes wanneer de Nederlandsche ploeg in keurige uniformen het veld binnenkomt. Het volkslied wordt ge speeld en ledereen zingt spontaan mee. Enkele oogenblikken later wordt de ploeg van de As onder een oor- verdoovend gefluit en gejoel door het publiek ontvangen en de veront waardiging van de toeschouwers neemt nog toe, wanneer Hitier, Himmler, Hess, von Ribbentrop, Goering. Goebbels om slechts en kelen te noemen en natuurlijk Anton en zijn tante niet te verge ten. onder het brengen van de Hitier-Houzee-groet de volksliederen aanhooren. Dan snerpt het fluitje yan den scheidsrechter en de bal gaat rol len. Binnen vijf minuten weten de Asgenooten al twee doelpunten te nemen, maar de manier waarop, laat zich begrijpen. Het is een wilde ver- tooning van machtswellust en wil lekeur: men houdt zich aan geen spelregel. Maar de Nederlandsche ploeg zet de tanden op elkaar en hoeveel zware slagen zij ook te in- casseeren krijgt, de verdediging wordt tot het uiterste volgehouden. In de eerste helft van den wedstrijd beleven we de verrassing, dat Hess per vliegmachine de beenen neemt en zich nestelt achter het Neder landsche doel. Maar dit verlies wordt snel door de al maar „zee- houdende" trawanten vergeten, want niemand minder dan Mussolini valt voor hem in. Na rust krijgen de Asgenooten den wind tegen, letterlijk en figuurlijk. Hun meerderheid van 410 wordt snel ingeloopen door de kwieke kaas koppen. die het eene doelpunt na het andere scoren. De eene conster natie volgt op Vle andere in het kamp van de gezworen kameraden: men zit elkaar steeds weer in de haren. De gevallen van zelfmoord en desertatie zijn aan de orde van den dag en Anton, die nergens meer een hooiberg weet te vinden, zoekt zijn troost bij „tante". Aangevuurd door het publiek we ten onze Hollandsche Jongens den grooten achterstand snel in te ha len en al is het dan in de laatste vijf minuten, de overwinning laten zij zich niet meer ontfutselen. Voor al door order en tegenorder, die Hit- Ier uitvaardigt en waarvan de lucht- maarschalk op den duur tabak krijgt, stort de verdediging der Asgenoo ten geheel ineen en krijgen de Hol landers vrij spel. Met 1410 komen zij uit den strijd, een strijd, die hardnekkig was, die veel list en tactiek vergde te gen de botte, brute en soms tot ra zernij gebrachte Asbroeders, maar die op wei sprekende wijze de su perioriteit van de Hollandsche ploeg aantoonde en waarvoor het dankba re publiek onze jongens dan ook luide ovaties bracht. Naar ons op een gisteren door het „Comité Nederland herdenkt 194045" belegde persconferentie werd medegedeeld, bestaat de ver wachting. dat H. M. de Koningin dp haar vijf en zestigsten verjaar dag op 31 Augustus a.s, een bezoek aan de hoofdstad zal brengen, ten einde de opvoering van het symbolische spel „Drama der be zetting" ln het Stadion by te wonen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1