1 a of S - O z 3 cc o z m sr u o Q W 2 O co Ook in Indonesië wachten groote moeilijkheden PRONK inderdaad een aanwinst LU ÜJ LÜ N D h (O D O D Gelijkwaardige partners gevraagd •S Lil (f) co r- (9 a O Z ui -i ff X mm INDUSTRIEELE VOORUITZICHTEN DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1945 PAGINA 3 O g -O O f j= 8 2 O ^■0)05 C Q -5 Cü .Q O r- lil -j -8 (9 LOF VOOR HET NICA-WERK GEEN GOUD, maar zilver OPSPORINGSWERK TE VELSEN 700 arrestaties verricht „Op Vrije Voeten" Zilveren jubileum J. Peperkamp Het Zuiden heeft dringend glas noodig. Het door particulieren afgestane glas van lichtbakkenreclameplaten enz., wordt gereinigd en zoo noodig op maat gesneden Bloemenprij zen te laag? Voor den dokter S.D.A.P. en Koninginnedag Ruimere winstmarge voor groentehandel niet ongunstig DE BIOSCOOPBOND Verplichte „trade-show" Jan Pronk Opinie-onderzoek Vereeniging i» opgericht J- 7Z m f Een bijzon <!:'ie persconferentie werd Woensdagmiddag gehouden in het ministerie van Overzeesche Gebieden, waar de heeren P. A. Kerstens, regeeringscommissaris voor de behartiging van Ned.-Indische aangelegenheden in Nederland en ilirecteur van Onderwijs en rere dienst en inr. J. E. van Hoogstra ten, directeur van Economische Zaken, inlichtingen gaven omtrent hetgeen is gedaan, wat wordt ge daan en wat nog op het programma staat van de Ned.-Indische regee ring. Beide toespraken ademden den geest vanwij weten, dat ons groote moeilijkheden te wachten staan, maar we stroopen de mouwen op en pak ken aan. Er werkend in dien geest mag Nederland vertrouwen, dat Ned. Indië weer wordt wat het voor den Japanschen inval was, een welvarend land met een gelukkige bevolking. De heer Kerstens zeide, dat zijn taak is het bevorderen van een beter wederzijdsch begrip tusschen Neder land en Indië. Het ligt in de bedoe ling telkens hoofden van de depar tementen naar Nederland te zenden voor de behartiging van hun za ken en het geven van ■<-oor- lichting. Vervolgens gaf spreker een overzicht van de samenstelling van de Indische regeering, die thans zetelt in Camp Columbia, ongeveer 15 mijl buiten Brisbane. De directeu ren der zeven departementen vormen den raad van departementshoofden, welk lichaam als geheel thans staats rechtelijke verantwoordelijkheid draagt, daar volgens een in Londen geslagen K.B., onderteekend door alle ministers, wordt vastgesteld, dat de It. gouverneur-generaal geen ordon nanties kan uitvaardigen dan in overleg met dezen yaad. Dit Is een evolutionnaire ontwikkeling van zeer groote beteekenis, waarbij de leden geen individueele, doch wel een col lectieve verantwoordelijkheid dragen. Door de praktijk was dit noodig ge worden, daar noch de raad van Indië, noch de Volksraad thans bestaan, zoodat de functies daarvan als het ware zijn vereenigd in den raad van departementshoofden. Aan de ver gadering van dien raad kunnen nog deelnemen de Nederlandsche gezant te Canberra, de marinecommandant in Australië, en buitengewone leden, waarvan er momenteel een is. In het Camp Columbia zijn thans ongeveer 2000 menschen werkzaam aan het voorbereidende en besturen de werk van de Indische regeering. Vervolgens gaf de heer Kerstens een overzicht van het bestuur in de bevrijde gebieden van Ned. Indië door de Nica, een lichaam, dat te vergelij ken is met het M.G. Een belangrijke stap voorwaarts is de mogelijkheid tot benoeming van Indonesiërs in het Europeesche B.B. Mr. van Hoogstraten gaf een uit eenzetting van de wijze, waarop de bevrijding van Indië verloopt en be lichtte vooral het veelomvattende werk van de Nica. De geallieerde mi litairen bekommeren zich alleen om den strijd, de bevolking verwijzen zij naar de Nica, wetend dat zij daar in goede handen is. Dank zij het enthou siasme in Nederland staan er in de toekomst voldoende Nlca-menschen ter beschikking. Men is er in geslaagd groote par tijen voedsel, kleeding. medicijnen e.d. te koopen, welke zijn opgeslagen te Hollandia, op Nieuw Guinea, in Amerika en in Engeland. Ook mr. van Hoogstraten wilde nogmaals uitdrukkelijk verklaren, dat bij de Ned. Indische regeering niemand een ander standpunt in neemt dan dat der rljkseenheld. Spr. voegde hier nog aan toe, dat algemeen de overtuiging is, dat hier slechts één man de leiding kan en moet hebben, n.l. lt. gouverneur- generaal Van Mook, die volgens allen, van conservatieven tot vooruitstre- venden, de structuur, de bekwaam heid en het karakter bezit om Indië weer op de been te brengen. N a v een desbetreffende vraag, be toogde de heer Kerstens nadrukkelijk, dat voor het Nica^werk alleen de al lerbeste menschen in aanmerking komen, terwijl Nederland ook offers zal moeten brengen in materieel op zicht voor de hulpverleening. Wij Nederlanders moetendeze zaak zien in den geest van het brengen van een offer aan Ned. Indië. Eerst dan zal het mogelijk zijn ons geestelijk te handhaven. De Indonesiërs kunnen en willen zeventig millioen bondgenooten zijn van Nederland. Van bevoegde zijde verneemt het A.N.P.-Aneta, dat de „Amstelstroom" niet een partij goud uit Engeland naar ons land zal vervoeren, maar een groote hoeveelheid zilveren mun ten, welke voor rekening der regee ring in de Vereenigde Staten zijn geslagen. De gulden glans der goudstaven is dus veranderd in de matte sche mering van zilveren munten. Maar wij zijn er niet minder blij mee. Immers, we zullen nu spoedig de afschuwelijke binken muntstukken met hun zinlooze afbeeldingen kun nen ruilen voor de vertrouwde glin sterende zilverstukjes. Onze blijd schap zullen echter velen \ziet kun nen deelen, en wel degenen, die, naar de volksmond beweert, de hui dige (pasmunten bij mudzakken vol gehamsterd hebben, omdat deze „hun waarde zouden behouden". Hun er gernis is ons echter een vreugde te meer. In een persconferentie met den P.O.D. voor het rayon Beverwijk- Velsen-Haarlemsche ls ons medege deeld, dat 100 arrestaties zijn ver richt, waardoor 70 van degenen, die in aanmerking kwam om ge- arrestered te worden, bereikt is Ongeveer 500 dossiers ziin samenge steld. Zoo zitten achter slot en gren del burgemeester Van der Weiden en de zware mannen van de politieke politie kap. Harebomee. kap. Span nenburg, Noorman, De Jager, A. Vis ser, Ko Langendijk en De Jong; tweede luitenant Kip is nog voort vluchtig. Deze menschen hebben van Velsen uit zoo goed als den geheelen kop van Noord-Holland kunnen be strijken en voel enhell aangericht. Opmerkelijk is echter, dat het pu bliek meent, dat geen positieve klachten tegen deze personen kun nen worden Ingebracht, omdat zij gearresteerd zijn. Het ls echter strikt noodzakelijk, dat ledereen, die posi tieve daden weet, daarvan onverwijld kennis geeft. Daartoe wordt met in gang van Maandag a.s. in de politie- bureaux van Velsen, Velsen-Noord, Beverwijk en Halfweg gelegenheid gegeven. Verder werd medegedeeld, n,?e bev°lking van Velsen van 50 000 op 30.000 ls teruggeToopen en dat van die 20.000 velen naar elders geevacueerd zijn. die echter geïnter neerd zouden moeten worden. Ook over hen worden inlichtingen inge wacht. Vader, die het Staatsvisschers- havenbedrijf voor de Duitschers in zijn macht had, is gearresteerd. De beruchte Parlevllet is inmiddels overleden. In den Stadsschouwburg heeft de afd. Dans van de Nederlandsche Federatie van Beroepsvereenigingen van Kunstenaars, groepeering „Op Vrije Voeten" een manifestatie gege ven van solodansen en balletten. Vooral „De duivel in het gemeente huls" en „Symbool", van Lex van Delden, die op de bevrijding en de daarna gekomen vrijheid geïnspi reerd zijn, vielen zeer in den smaak van het talrijke publiek. De heer J. Peperkamp, admini strateur bij de abonnementenafd. van onze krant, die gisteren zijn zilveren jubileum vierde, ls, In. het bijzijn van verschillende chefs, al lereerst door den directeur, den heer J. J. W. Boerrigter, hartelijk toege sproken, die hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud ter hand stelde. De heer A. Hopstaken hul digde hem namens de collega's en bood den jubilaris eenige geschen ken aan. De bezorgers van de NHC lieten zich in den namiddag even min onbetuigd met bloemen en ge schenken ln natura. NEDERLANDERS IN ZWEDEN SPOEDIG TERUG! Op initiatief van het Nederland sche Roode Kruis heeft het hoofd van den Dienst der Repatrieering van het Militair Gezag, kolonel B. G. van Os van Delden. opdracht gegeven, zoo spoedig mogelijk met auto's de 950 Nederlanders, die zich momenteel nog ln Zweden bevinden, te doen re- patrleeren. Het regeeringscommissa- rlaat voor de repatrieering, dat het naar huls voeren van deze landge- nooten tot taak heeft, ls ln dezen ln gebreke gebleven, aldus meldt het A. N. P. Intusschen is er op Schiphol weer een vliegtuig geland dat 21 per sonen uit Zweden naar het vaderland terugbracht. Drs. A. Kouwenaar is op de bui tengewone ledenvergadering van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" geïnstalleerd als voorzitter, als opvolger van wijlen den heer J. Tideman. X Aan het einde der vorige week ont vingen de veilingdirecties bericht, dat met ingang van 30 Juli weer scherp toezicht zou worden gehou den op de naleving der prijsvoor- schriften voor bloemen. De vellingen maakten toen be kend, dat slechts tegen de vastge stelde limltes zou worden geveild. Het gevolg was, dat op de twee Aals- meersche veilingen Maandagochtend geen enkele kooper aanwezig was. Toen het directoraat-generaal voor de prijzen in Den Haag toezegde de prijzehcontröle twee dagen op te schorten, werden de vellingen weer op den ouden voet voortgezet. He den zouden de betrokkenen te Den Haac een onderhoud hebben met den minister. De kweekers achten de voor de bloemen vastgestelde prijzen over het algemeen laag, in sommige ge vallen te laag. Deze zijn reeds in 1943 gefixeerd en sindsdien is er veel veranderd. De helft van het land hebben zij met groente moeten be bouwen. terwijl er ln den afgeloo- pen winter geen verwarming in de kassen was, waardoor de bloemen- opbrengst veel geringer is dan ln vorige jaren. De voornaamste oorzaak van de ontevredenheid is echter wel het verdelingsvraagstuk, waardoor een bloemenhandelaar andere bloemen toegewezen kan krijgen, dan hij voor het uitvoeren van zijn bestellingen noodig heeft. Dit verdeelsysteem, verzekerden deskundigen, zit echter automatisch vast aan het bepalen van officieele prijzen. De heer Plesman heeft verklaard, dat hij naar de V. St. gegaan was om vliegtuigen aan te koopen voor het transport van Ned. soldaten en burgers naar Indië. Waf een geluk, dat de auto's weer langs de straat vliegen, waardoor het verkeer, de hulpverleening en zoo veel andere zaken snel behartigd kunnen worden. Wat een geluk, dat de dokter in spoedgevallen in min der dan geen tijd ter plaatse kan zijn. Wat een geluk! De dokters hebben geen auto, zegt u? En ze kunnen er ook geen krij gen? De dokters kunnen met den besten wil van de wereld nog geen fiets op den kop tikken? Maar wie snorren dan allemaal zoo vroolijk langs de wegen? Ja, wie? De dokters in alle geval niet. In hun wagens zitten anderen, die óók haast hebben Naar aanleiding van een Inge komen vraag sprak het voorlooplge partijbestuur der S.DA.P. ale zijn meening uit, dat partijgenooten, die worden uitgenoodigd zitting te ne men ln comlté's voor de viering van den verjaardag van de Koningin, deze uitnoodiging zonder bezwaar kunnen aannemen. Toetreding van de af deelingen tot zoodanige comi- té's acht het partijbestuur onge- wenscht. Na daarover gehouden be sprekingen besloot het partij-bestuur mede te deelen, dat de partij-voor zitter, zij het' ln onbezoldigden dienst, zijn functie ln de partij kan blijvcp waarnemen, nadat hij zijn benoeming bij de regeering heeft aanvaard. Onlangs is bij de vaststelling der prijzen voor groenten en fruit de winstmarge van den handel verlaagd. Nadat de georganiseerde groente- handel besprekingen met den minis ter van Landbouw, Vïsscherij en Voedselvoorziening heeft gevoeld, zijn nieuwe prijzen vastgesteld. Daar bij ls rekening gehouden met de bezwaren, die men van de zijde van den groentehandel had aangevoerd, tengevolge waarvan thans een rui mere marge ln de prijzen is verdis conteerd. „Het herstel van het vervoer te water wordt eenigszins vertraagd, doordat de Nederlanders zulke perfectionisten zijn", verklaarde luit.-kolonel James H. Volkman, chef van de industrieele afdee- ling der geallieerde missie in Ne derland in een interview met Ass. Press. „Is er een brug over een kanaal door de Duitschers opge blazen, dan staan zij erop, deze door een perfecte brug te vervan gen, in plaats van genoegen te ne men met een, die gedurende vijf tig jaar dezlfde diensten zou kun nen bewijzen." Inmiddels zijn de geallieerden in staat geweest materialen aan te voeren, grootendeels uit Engeland om sommige industrieën althans gedeeltelijk te laten werken. Dit is het geval met de wolspinnerijei^ in de omgeving van Tilburg en met de textielfabrieken ln Twen te, evenals met de rubberindustrie, die hoogst belangrijk is voor de vervaardiging van banden. In de omgeving van Hengelo worden ook de zoutmijnen intensiever geëx ploiteerd omdat er groote behoef te bestaat aan dit zoo noodige product. Aanvankelijk hadden geallieer de deskundigen den indruk, dat de Nederlanders te sterk op hulp van buitenaf vertrouwden, maar nu zij langzamerhand op krachten ko men kan men constateeren dat de moeilijkheden nu met veel meer energie worden aangepakt. „Het wordt geen aangename winter in Holland", aldus Volk man, „maar het zal zeker heel wat beter gaan dan gedurende de laat ste winter, dien de Hollanders on der de Duitsche bezetting hebben moeten doormaken. Ik denk dat er zelfs genoeg brandstof zal zijn, om de steden weer centrale verwarming te ge ven. Wat de toekomst op langen ter mijn betreft, zullen er twee of drie jaren noodig zijn om de industrie weer op volle toeren te brengen. Wanneer wij echter in aanmer king nemen, hoe volkomen het land door de Duitschers was leeg gehaald een deel van de weg gevoerde machinerieën zullen wij nog kunnen terugbrengen zijn de vooruitzichten heelemaal niet slecht." Een van de eerste maatregelen, die de Nederlandsche Bioscoopbond heeft genomen, ls de boycot van alle Duit sche ondernemingen. Voorts zijn, om dat de eigenaren N.S.B.-ers waren, vijf verhuurkantoren en een veertigtal bioscopen uitgesloten. De bedrijven zullen voor zoover dit nog niet ls ge schied onder beheer worden gesteld, waardoor wordt voorkomen, dat het publiek van filmvertooningen wordt verstoken. Het is voorts niet uitge sloten, dat het hoofdbestuur, dat zich occupeert met de hervorming van den fiimhandel, een verplichte „trade- show" zal instellen, waar de exploitan ten eerst de films zullen zien, voordat zij een contract kunnen aangaan. Dit zal van Ingrijpende beteekenis zijn, waardoor wellicht het peil der films zal worden verhoogd, omdat een ze kere selectie het gevolg zal zijn. van zijn pedaalbreuk hersteld te heb ben, met een machtige spurt over den Heiloër heen eerst zijn ronde terug won en toen zelfs den kop nam. Na vinnigen strijd? Vrijwel zonder. Pronk kon er eenvoudig niet aan tippen, zóó snel en onweerstaan baar kwam de Utrechtenaar langs hem. Nu is dat geen bewijs van onver mogen. Er zijn wel van die momen ten in een wedstrijd, dat een renner den ander eenvoudig stil laat staan, zooals dat heet. Hij verwerft zich dan een voorsprong, dien hij later waarschijnlijk weer tegen den even vervaarlijk opzettenden collega zal hebben te verdedigen. Daarop nu wachtten we bij Pronk tevergeefs. Hij heeft het Van der Voort niet meer moeilijk kunnen ma ken. Men zag hem nog eens versnel len en wat terrein winnen, maar on middellijk kon de ander, door op zijn beurt vaart bij te zetten, het gevaar in de kiem smoren. Dat zal voor Pronk het kardinale punt worden. Bezit hij, behalve stijl en gevoel voor den motor, ook de ver beten, onuitbluschbare kracht om tot den laatsten meter te vechten? Om terug te komen, twee, drie, of nog meer keer als het moet? Op deze vraag is met enkele wedstrijden in een betrekkelijk zwak. stayersveld als het Nederlandsche, Iets van dien stijl vinden we ook moeilijker hebben. Ook de Utrechte- moeilijk antwoord te geven. Wat bij Bakker. Maar deze is niet con- naar bezit stijl ln hooge mate. Hij pronk noodig heeft om zijn werke- stant genoeg om zich blijvend van kent bovendien door zijn routine van lijke waarde te bewijzen, is routine een plaats onder de eersten te ver- ongeveer vijf jaar en zijn wedstrijden en sterker tegenstanders; buitenlan- zekeren. Een bijzondere prestatie van tegen Lohmann, Metze en- andere ders dus. Wanneer hij werkelijk zijn hem is een uitschieter. Pronk zal matadoren, het vak door en door. beloften gestand doet, zal hij zich verder komen. Wanneer hij eenmaal Dat geeft hem momenteel een be- toch slechts in verbeten strijd met kan profKeeren van een ervaring als langrijken voorsprong op zijn jongen gelijkwaardige partners kunnen op- Bakker, zal hij dezen achter zich ge- rivaal. Hij liet dat Zondag in het werken tot de kracht, die onze laten hebben. Olympisch Stadion trouwens ook bloedarme stayerswereld zoo dringend Tegen van der Voort zal hij het duidelijk blijken, toen hij, na zich baftoeft- Driemaaal hebben wij den Heiloër Pronk thans achter den motor aan het werk gezien. Vaak genoeg om de vraag, die we na zijn debuut stelden, bevestigend te beantwoorden: Jan Pronk is inderdaad een aanwinst voor de stayersklasse. Daarmee zij niet beweerd, dat Pronk nu meteen een Blekemolen is, een Wals in zijn beste dagen, of een Van der Voort. Maar er is een redelijke mogelijkheid dat hij het wordt en dat is meer dan we van de mees ten zijner collega's kunnen zeggen. Pronk heeft klasse. Men bespeurt ze aan de ma nier waarop hij zijn fiets berijdt, aan de wijze waarop hij achter den motor kleeft en ook bij hoog tempo de rol weet te hou den. Wat Groenewegen niet bezit en Buis niet en Remkes en Evers ook niet en Ma- tena en Bosland maar met mate, heeft Pronk onbetwist. En dat is: stijl. De geheel aparte, eigen stijl van den man achter den motor. De moderne democratie heeft aan de parlementaire instellingen en aan de pers, de eerste vertegenwoordi gers, de tweede spiegel der publieke opinie geheeten, niet meer genoeg, tvanneer het er om gaat die publieke) opinie in bepaalde, concrete vraag stukken te leeren kennen. Vandaar, dat men in Amerika en ook in Enge land een techniek gevonden heeft om de publieke opinie te „meten" en^ deze techniek heeft haar bruikbaar heid reeds bewezen. Het bekende Gallups' American Institute of Pu blic Opinion en eenige andere instel lingen hebben in de Vereenigde Sta ten de laatste jaren reeds veel ge daan aan dergelijke opinie-onderzoe kingen en zoo heeft men er geregeld de meening kunnen volgen van het Amerikaansche volk over vraagstuk ken als overheidsbeleid, neutraliteits- handhaving, de hulp aan Engeland, de houding tegenover JaDan en de internationale samenwerking. Aanvankelijk heeft men het ge probeerd met vragenformulieren, die het publiek moest invullen en terug zenden, doch deze schriftelijke me thode bleek in de praktijk niet te voldoen. Daarom is men overgegaan tot de mondelinge enquête, waarbij een flink aantal goed geïnstrueerde enquêteurs de vragen, welke men beantwoord wil hebben, met het pu bliek gaat bespreken. In den regel worden op deze wtfze vele duizen den, soms enkele tienduizenden ge sprekken gevoerd. In ons land hebben nu dr. Ph. J. Tdenburg, directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek en voor zitter van de Ned. Stichting voor Statistiek en prof. mr. H. R. Hoe- tink te Amsterdam het initiatief ge nomen tot oprichting van een Ver eeniging voor Oninie-onderzoek. Deze vereeniging zal een programma op stellen van onderwerpen, die in cul tureel en politiek opzicht van belang ziin en het ligt in haar bedoeling de Nederlandsche Stichting voor Statis tiek met de technische uitvoering van dit programma te belasten. Na dat deze stichting in de oorlogsjaren reeds eenige economische enouêtes voor het bedrijfsleven heeft gehou den, is zii thans bezig met opinie- onderzoekingen, waarbii o.a. de mee ning van het publiek over de rege ling van den radio-omroen, over de houding van het Nederlandsche volk tijdens de bezetting, over de N.S.B., de aansorakelrjkheid van het Duit sche volk en over nog enkele andere actueele vraagstukken wordt vast gelegd. Het secretariaat der Ver eeniging voor Opinie-onderzoek is "■evestigd Prinsegracht 73 te Den Haag. Geallieerde en Noorsche autoritei ten hebben de eerste stappen gedaan, om ongeveer 400 Nederlandsche sche pen niet hun bemanningen aan Ne derland terug te geven. (A.P.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3