C? B mmmmtR H.H. BAKKERS Mooie Geschilderde Portretten NEDERLANDSCHE LANDBOUWDANKn.v Amsterdam HANDELSCREDIETEN iVRIJPAG 3 AUGUSTUS 1945 PAGINA 2 Feest in Haarlem College van B. en W. van Velsen Kinderuitzending Zuivering van de beeldende kunst Zuivering bedrijfsleven Halve sportweek IN HET KORT Burgerlijke stand Officieele Publicatie Besteldienst Snel GEEN VERSION* VAK.' MURIEL MAY Wij hopen U j spoedig weer 1 als van ouds j te kunnen bedienen CED. OUDE GRACHT 29 hoek Jacobijnestraat HAARLEM Jongeman, 21 jr., zag zich gaarne gepl. in bankei- of brood- en banketbakkerij Van droog broodvia 12.» gram holer naar de fijnste vleesnaren li. Reijsen wij u a K i: VAN UW KLEINE FOTO's GIERSTRAAT 53 - HAARLEM „MODERNE KUNST" Zaadhandel Jan Roozen Firma V. Schertzer Zoonen Hofleveranciers Spekstraat 5 - Haarlem Het beste adres voor Zaden en Bloembollen 2 x Wekelijksche Passagiersdienst Haarlem - Zaandam - Wormerveer Alkmaar - Schoorldam - Zand Anna-Paulowna - Breezand REEDERIJ WESSELING VOOR BLOEMEN EUN'S LOEMENMAGAZIJN Toen gisteren een actueele optocht van gecostumeerden door de stad in de omgeving ten Zuiden van het sta tion getrokken was, en na het inval len van de duisternis de groote boog lampen in oude glorie straalden en de verschillende étalages hel verlicht waren, hesrschte er in de stad een gezellige drukte, zooals wij die zelfs cp de beste Koninginnedagen in, vroeger jaren niet gekend hebben. De kermisattracties op het Phoenix- terrein trokken honderden stadge- nooten in de straten van de binnen stad. Daar werd gezongen en gefeest, In afwachting van de verlichte gon dels, die eerst tegen half twaalf hun tocht door de grachten begonnen. Dit feeërieke schouwspel, dat de be langstelling van duizenden genoot, Werd nog verhoogd door de zeer tal rijke lichtkogels van allerlei kleur, die opschoten naar den bewolkten hemel. B. en W. van Velsen hebben hun werkzaamheden als volgt verdeeld: Burgemeester: Keuringsdienst, Ge neeskundige Dienst, Onderwijs, Brandweer, Parken en Plantsoenen, Stedebouwkundige vraagstukken be treffende den Wederopbouw en tak ken van Dienst volgens de wet. Wethouder Nijssen: Financiën en Verificatie, Gasbedrijf, Waterlei dingbedrijf. Wethouder Visser: So ciale Zaken, Volkshuisvesting, Per soneelsaangelegenheden School voe ding en Kleeding. Wethouder Ver meulen: Openbare Werken, Reini- gings- en Ontsmettingsdienst, en Grondbedrijf. Als vervanger van den burgemeester is aangewezen: wethouder Nijssen en verder ach tereenvolgens de wethouders Visser en Vermeulen. B. en W. zijn voor nemens binnenkort een Adviescom missie te benoemen voor contact met de burgerij. Het plaatselijk comité „Kinderuit- zending 1945" te Haarlem deelt mede. dat lederen Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagavond om 21.15 over de Fransche zenders met de golflengten 463 m., 24.8 m. en 31.4 m. een Hol- landsch radio-kwartiertje wordt uit gezonden, waarin o.a. mededeelingen worden gedaan over de ontvangst van de Nederlandsche kinderen in Parijs. Ouders, die van meening zijn. dat hun kinderen alsnog voor uitzending naar het binnen- of buitenland in aanmerking komen, kunnen zich wenden tot den huisdokter, die daar toe bemiddeling zal verleenen. burgemeester van venray IN HAARLEM De burgemeester van Venray, mr. Janssen, die te laat de mededeeling kreeg, dat de bijeenkomst van de Haarlemsche jeugd niet door zou gaan, was gistermiddag op bezoek in de gemeente. Hij werd' door burge meester Reinalda ontvangen, waarna hij een kijkje nam in de verschillen de scholen, waar de goederen voor Venray zijn opgeslagen. NUTSSPAARBANK Het saldo tegoed der inleggers ls ovc- de Jaren 1942 tot en met 1944 gestegen met 6 millloen gulden of 55 pCt. van het tegoed op 1 Januari 1940, zoodat het totaal thans 14 mll- Jioen bedraagt. De eereraad voor de beeldende kunsten heeft besloten tegen de beel dende kunstenaars, die tijdens de bezetting zich hebben gedragen in strijd met de nationale eer en de verplichtingen jegens hun kunste naarschap, eer, aantal maatregelen te nemen, welke neerkomen op een verbod om gedurende een langere of kortere periode te exposeeren of lei dende functies in vereenigingen te bekleeden. In ernstige gevallen geldt het verbod tot 1955. Bezwaarschriften kunnen worde?r ingediend bij het secretariaat der vereenigde eereraden, B.F.M.-geb., Carel van Bijlandtlaan, Den Haag. Het Besluit Zuivering Bedrijfs leven is, naar wij vernemen, thans door den ministerraad goedgekeurd en aan de Kroon doorgegeven. Met de publicatie van dit besluit zal de termijn voor het indienen van klachten worden geopend voor den tijd van drie maanden. Als collaborateur zal worden aan gemerkt hij, die, zonder noodzaak, opzettelijk of door zijn schuld gedu rende de vijandelijkheden in of tijdens de vijandelijke bezetting van het Rijk in Europa in een leidende functie, in een onderneming den vijand hulp heeft verleend, den Staat tegenover den vijand heeft benadeeld dan wel met gebruikmaking van recht-streek- schen of onmiddelijken vijandelijken invloed een Nederlandsch belang heeft geschaad. De straf, welke op collaboratie is gesteld, ls ontzetting van het recht een leidende functie uit te oefenen. PRINSES IRENE VERJAART Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. K. H. Prinses Irene zal de Oranjevereeniging Haarlem-Zuid West dén dag tevoren, dus Zaterdag 4 Augustus, voor de kinderen van haar leden en donateurs des middags in de groote zaal van den eher Roo- zekrans, Pijlslaan 99, twee voorstel lingen geven. Des avonds is er op het Chr. HuygenspleinOhmstraat voor de grooten gelegenheid tot dansen. In het kader van de bevrijdings feesten in Haarlem-Centrum wordt op 30 en 31 Augustus en 1 Sept. een halve sportweek gehouden. Het programma bestaat uit een défilé, een wielercriterium. turnen, honk bal. watersport en krachtsport. Bo vendien wordt een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen een Haarlemsch elftal en een Nederlandsch honds elftal. Een groote sportoptoeht wordt gehouden op Vrijdag 31 Augustus en een défilé op de Groote Markt. CRICKET Zondag 5 Aug. om 11.30 uur zal op het terrein van Rood en Wit te Haarlem een cricketwedstrijd worden gespeeld tusschen een Nederlandsch elftal, op verzoek van den N.C.B. door Mr. H. van Manen samengesteld, die tevens de ploeg zal aanvoeren, en een elftal Engelsche militairen, samen gesteld door Captain A. H- Brodhurst (Free Foresters 1936; Cambridge 1939). KAMPIOENSCHAP KORTEBAAN Een kleine tienduizend toeschou wers hebben Donderdagmiddag te Beverwijk de kortebaandraverijen om het kampioenschap van Neder land bijgewoond. Zes-en-twintig van de ingeschreven paarden zijn gestart. Allouez. de favoriet en kampioen van 1942, werd reeds in den tweeden omloop geslagen. Den eersten prijs won Harrold Hanover (berijder W. H. Geersen)2. Guy Hanover; 3. en 4. Eduard Anvil en Douglas H. In een zaak van een Coöperatie aan den Rijksstraatweg is ingebro ken. waarbij 688 stukken chocolade werden ontvreemd. Het door H.P.C. georganiseerde tournooi om het waterpolokampio-en- schap van Krin.? Haarlem zal Zon dag 19 Aug. in de zwemvi;vers ..Groenendaal" worden gehouden. \lle winkeliers en zakenonderne mingeri van den SchoterWeg hebben zich. aaneengesloten in de ,,Schoter- wegvereeniging", met het doel, £e* zamenlijk reclame-acties te onder nemen en bij voorkomende gelegen heden feesten te organiseeren. Up de Rijkspostspaarbank, kantoor Santpoort-Dorp, is over de maand Juli een bedrag van f 256.030,24 in gelegd en f 15.644,33 terugbetaald. Op het derde "en laatste concert in den Franck Cyclus zuilen Albert de Klerk (orgel), Jos. de Clerck (viool) en Willem Andriessen (piano) Woensdag 8 Aug. om 8 uur des avonds in de Gem. Concertzaal uit voeren: Pastorale op. 19. Choral a la mineur en de Sonate voor viool en piano in A gr. terts. De eerste repetitie voor het zang feest op de Groote Markt op 30 Aug. wordt gehouden Dinsdag 7 Aug. m de Doelen, 's avonds om 7 uur. Lucia Louman zal Zaterdag 18 Aug. een zangrecital geven in de Begijn hofkapel, aan het orgel begeleid door Paul van Westering. Het echtpaar W. Sanberg—Botte lier Indische straat 48. viert 7 Augus tus'zijn gouden huwelijksfeest. De tooneelgroep „5 Mei 1945" zal vanaf Maandag 6 t/m Zondag 12 Aug. voor het voetlicht treden met De Naamloozen van 1942", geregis seerd door den aut. Aug. Defresne. De voorstellingen t/m 9 Aug. zijn uitsluitend toegankelijk voor de illegale groepen. De Haarlemsche organist Albert de Klerk zal 7 Augustus in de Groote Kerk te Beverwijk een zomeravond concert geven. Op het programma staan werken van Bach, Mozart en van den organist zelf. De katholieke onderwijzers van Beverwijk en omstreken hebben een nieuw bestuur gekozen voor hun verèeniging. De heer Poncin, uit Santpoort is voorzitter; verder zijn leden mej. I. van Os en de heeren Schaap. Willemsen en Spook. De Z.E. heer pastoor Oudejans van de parochie van O. L- Vr. van Goeden Raad te Beverwijk heeft de H. Hartschool, die vier jaar bezet is geweest, met een korte plechtigheid opnieuw toegewijd aan het H. Hart en ingezegend. Het onderwijs is her vat. De heer H. v. d. Wijst te Bever wijk heeft het feit herdacht, dat hij 25 jaar kerkmeester van de parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad was. Een confectiefabriek te Haarlem is thans druk bezig zoogenaamde battle-dresses te vervaardigen. Dit zijn lange broeken met windjacks, die voor de bevolking verkrijgbaar zullen worden gesteld. Te Heemstede is op 88-jarigen leef tijd overleden de heer J. H. Ducrot, die gedurende 25 jaar, van 7902 1927. portier was bij restaurant Brinkmann aan de Groote Markt en als zoodanig groote bekendheid ge noot. Geboren: H. M. van Gaasbeek van Schaick d.; E. PullSala d.; M. J. de LoozeNieman z.; A. BcschmaZuiderhof d.| J- I. M. VisserRikkers d. Overleden: J. T. Snellens, 34 j.. Maarten van Heemskerkstraat; E. Scherbowitsch Wetchor, 67 j„ Westergracht.; G. van Straaten, 24 j., Spaansche- vaartstraat. Ondertrouwd: j. K. K. Westra en G. Woudenberg; J. Visser en E. M. Overveel; H. J. van Aken en A. van Leeuwen; M. Lam- boo en H. Freijee; L. Spierenburg en G. R. Hannenberg. Getrouwd: A. A. M. Dieben en C. E. Winnubst; M. Kroon en J. M. Jukes; J. M. Landman en F. B. van Delden; C. Hofstde en M. van der Burgt. Aangifte vijandelijk vermogen. Een ieder, 'wonende binnen het district Haarlem, die op de hoogte is van vermogensbestanddeelen toe- behoorende aan vijanden, N.S.B.-ers, daarmede gelijkgestelden, gedetineer den wegens politieke gezindheid of collaboratie, aan voorloopig in vrij heid gestelden. aan hen. die gevlucht zijn of hen, wier afwezigheid in ver band kan worden gebracht met poli tieke gezindheid of collaboratie, en van deze vermogensbestanddeelen nog geen specifieke schriftelijke aangifte heeft gedaan, is verplicht zulks ter voorkoming van eigen moeilijk heden uiterlijk 15 Augustus 1945 hiervan aangifte te doen op formu lieren, welke verkrijgbaar zijn op het Bureau Rechtsherstel en Beheer Vij andelijk Vermogen. Kenaupark 15, Haarlem. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het niet geoorloofd is, uitkeeringen, van welken aard ook. te doen aan echtgenooten van de boven, vermelde categorie van personen. Zoodanige uitkeeringen zijn nietig en zouden door genoemd beheerinsti. tuut nogmaals kunnen worden ge vorderd. De uitkeeringen behooren uitsluitend te geschieden aan den kassier van bovenvermeld bureau. Militair Gezag De Militaire Commissaris voor het District Haarlem deelt mede, dat door hem is geïnstalleerd een Advies commissie voor de zuivering van het personeel van de Nederlandsche Spoorwegen in dit district, welke commissie is benoemd door de direc tie van dit bedrijf en als volgt is samengesteld: voorzitter Ir. A. G. de Koningh, secretaris mr. W. L. E. M. Reuser, leden G. Koot, N. P. spie- rings, J. de Bruyne en P. D. de Jonge. Als administrateur (niet-lid) is aan deze commissie toegevoegd L. J. Hol leboom. Lorentzkade 422 te Haarlem, bij wien vóór 20 Augustus 1945 ge rechtvaardigde klachten en terzake dienende gegevens betreffende de houding van het bovengenoemde per. soneel gedurende de bezetting, mits behoorlijk onderteekend, kunnen worden ingebracht. Anonieme klachten worden niet in behandeling genomen. De bevoegdheden van deze com missie strekken zich uit over het district Haarlem, waarbinnen vallen de navolgende standplaatsen en lij nen: Alle standplaatsen binnen de gemeente Haarlem; de lijnen: Haar lemIJmuiden, HaarlemHalfweg, HaarlemZandvoort-Bad. Haarlem Vogelenzang, IJmuiden-OostBever wijk. De commissie heeft, ingevolge be schikking van den betrokken Minis ter, opdracht om advies uit te bren gen aan dé directie van de Neder landsche Spoorwegen. De Militaire Commissaris voornoemd, De Majoor, Dr. C. Krijgsman. HET ADRES voor HAARLEM en OMSTREKEN Besteladressen.: Voortingstraat 7, Da Costastraat 3, Bloemend.weg 297, Overveen. aar elke moedei weet, dat baby's huid een zorgvuldige behandeling vereischt. Muriel May's Baby-Powder maakt deze verzorging tot een genoegen Uiterst fijn. zacht en absor- beerend bezit het In ruime mate dë hoedanigheden, welke Zelfs de teerste huid gaaf houden. Het mag dan ook In geen enkele nursery ontbreken I Let vooral op het dokter's attest, dat bij elke verpakking Zichtbaar Is bijgesloten. In stroolkokers f 1.25 ver krijgbaar bij apothekers en drogisten. B ABY POWD ER, Voor den handel» Parfumerie Muriel May De Carpentier&traai 165, Oen Haag ËlllillllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllUiUIIIIIIIIIIIIIIIIIlM I -ROOTE HOUTSTR. h/k RAAMVEST-HAARLEM waar gelegenheid is om zich in de banketbakkerij geheel te bekwamen; reeds 6 jaar in het vak; geen bezorgings- werk. Liefst intern. Er. onder no. 17016, bur, van dit blad. Gr. Houtstraat .89 - Haarlem FOTO-STAND AARDS - GEBOGEN GLAS ALLE MATEN •roscM-» VANAF HEDEN V.ertrek vanaf Spaarne 84 MAANDAG en DONDERDAG 9.30 uur Vanaf Anna-Paulowna: WOENSDAG en ZATERDAG 7 u. v.m. W.C. aanwezig Kaart en verkoopVINK, SPAARNE 84 - HAARLEM GIERSTRAAT 7B HAARLEM Vergunningen zakenreizen buitenland. Aanvragen ter verkrijging van ver gunningen tot het ondernemen van zakenreizen naar het buitenland moe ten worden gericht tot de bevoegde Rijksbureaux, Hoofdbedrijfschappen of Bedrijfschappen. Aanvragen, waarvoor geen enkele dezer instellingen bevoegd is, moeten worden gericht tot het Ministerie van Handel en Nijverheid, afd. transport en energie, Bezuiden- hout 30, 's-Gravenhage. resp. het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning, afd. Buitenland, Oostduinlaan 2, 's-Gravenhage. Rijkstextielbureanx gesloten tan 5 t.m. 12 Aug. De kantoren van het Rijksbureau voor Textiel, afd. Wolindustrie. Wil lem Il-straat 47-49, Tilburg. zunen van 5 t.m. 12 Aug, a.s. gesloten- zijn, zulks in verhand met de vacantie van het personeel. Alleen voor zaken, die geen uitstel dulden, zal iemand aanwezig zijn, die belanghebbenden te woord kan staan. Voorziening instellingen met brood De Dir.-Gen. van de Voedselvoorz. maakt t.a.v. de uitreiking toewijzin gen, recht gevende op het koopen van brood, bestemd voor instellin gen, het volgende bekend. Toewij zingen voor tarwebloem zijn thans uitsluitend geldig voor het koopen van bloem, zoodat op deze toewijzin gen geen brood kan worden betrok- ken. De distributiediensten in de provincies Noord-Holland, Zuid-Hol land en Utrecht zullen daarom m.i.v. 4 Augustus a.s. van Instellingen (zle- keninrichtingen, sanatoria, hotels, restaurants enz.) voor zoover de hoeveelheid brood, welke per periode of per maand aan deze instellingen wordt toegewezen meer dan 400 rant soenen bedraagt, een nieuw soort toewijzingen, voorzien van het num mer „100" uitreiken. Deze toewijzin gen geven per rantsoen recht op het koopen van plm. 100 gram brood. Bakkers, die op genoemde toewij zingen brood hebben afgeleverd, ont vangen bij de inlevering hiervan van den distributiedienst gezegelde ont vangstbewijzen brood of bloem. In stellingen, die per periode of maand minder dan 400 rantsoenen brood krijgen toegewezen, ontvangen hier voor in den vervolge rantsoenbonnen brood. InschrUving Melkhandel De Dir.-gen. v. d. Voedselvoors. maakt bekend, dat in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht zelfstandige melkhandelaren alsmede winkelfilialen van zuivel fabrieken en standaardisatiebedrij- ven zich bij het Centr. Dlstr.kantoor moeten laten Inschrijven. Niet inge schreven behoeven dus te worden zij, die uitsluitend optreden als melk bezorger in vasten dienst bij een zuivelfabriek of standaardisatiebe- drijf op loon- en/of provisiebasis. De zelfstandige melkhandelaren en filiaalbedrijven dienen zich tot de plaatselijke distributiediensten te wenden in de week van 29 Juli t.m. 4 Augustus a.s. In deze week moeten zij voorts de bonnen D 08 rood en blauw) bij de plaatselijke distributie- diensten inleveren ter verkrijging van voorschottoewijzingen voor melk. Per ingeleverden bon D 08 (rood) zullen zy een toewijzing voor een rantsoen melk ontvangen en per in geleverden bon D08 (blauw) een toe wijzing voor drie rantsoenen. Zoowel op de roode als de blauwe bonnen zal een toeslag van 30 pet, worden gegeven. Deze toeslag is bestemd om de handelaren in de gelegenheid te stellen op aanvullingsbonnen voor jeugdige personen en rantsoenbon nen te kunnen leveren en eventueele omzetvermeerdering op te vangen. De uitgereikte toewijzingen geven in de week, volgende op die waarin zij door het distributiekantoor zijn af gegeven, recht op het betrekken van melk bij de standaardisatiebedrtjven. Toewijzingen volvette en magere kaas. De Dir.-Gen. v. d. Voedselvoorz. maakt bekend, dat in de provincies Nrd.-Holland. Zuid-Holland en Utrecht op de toewijzingen voor kaas waarop de datum 28 Juli 1945 voorkomt, als mede het bonnummer 130, uitsluitend voor de helft van het aantal rantsoe nen volvette of 40 kaas en voor de andere helft magere of 20 kaas mag worden afgeleverd. Aflevering van vol vette of 40 kaas ln een andere ver houding dan de hierboven aangege- vene is niet geoorloofd. Toewijzingen gort en zont De Dir.-Gen. v. d. Voedselvoorz. maakt bekend, dat de plaatselijke distributiediensten in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht van 5 t.m. 11 Aug. '45 op nieuw een voorschottoewijzing voor gort zullen verstrekken op bagis van de destijds ingeleverde bonnen K 05 (rood en blauw). Per bon K05 zal een toewijzing voor rantsoen gort worden verstrekt, vermeerderd met 10 pet. Op den door detaillisten van 5 t.m. 11 Aug. in te leveren zoutbon 133 zullen de distributiediensten een toewijzing uitreiken voor 1 rant soen per bon, vermeerderd met 10 pet. Bij deze uitreiking heeft tevens voorschotherziening plaats. Inlevering zeegbonnen 132 Het Ministerie van Handel en Nij verheid maakt bekend, dat de detail listen in de provincies Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht de bonnen 132 der M.G.-kaart, welke ge durende de week van 15 t.m. 21 Juli 1945 recht gaven op het koopen van zeep, in de week van 5 t.m. 11 Aug. in moeten leveren bij de plaatselijke distributiediensten. De diensten zul len per ingeleverden bon een toewij zing uitreiken voor 4 rantsoenen, vermeerderd met 10 pet. Bij deze uit. reiking zal tevens voorsehotherzie- ning plaats hebben. De waarde van een rantsoen Engelsche huishoud zeep wordt m.i.v. 19 Aug- °P 2 oz- (pl.m. 56 gram) gebracht. Dp de toewijzingen, welke voor bon 1j2 worden uitgereikt, dienen per rant soen 2 oz. (pl m. 56 gram) te worden afgeleverd. Directeur: J. J. W. Boerrigter Waam. Hoofdredacteur: Mr. L. G. A. Schlichting

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2