£$tedt bonnen cz Laval over ontmoeting met Hitler „BONTE AVOND!!" jjod bfl s w De sportman van 1965 ROKATO LOU BRAAKMAN VERMAAT's Moderne Bakkerijen Nieuwe dienstregeling N.Z.H.T.M. Herleefde stad BOKSSPORT HEEFT SLECHTE REPUTATIE Verdient zij beter? Alberdingk Thijm De Gruyter INSTITUUT ANDRIESSE Middenstandscursus O) O C3 CO 2 a e ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1945 '(Vervolg van pagina 1) AGENDA PAGINA 2 Territoriaal bevelhebber ARNHEM W. OEXEMAN FRANCK-CYCLUS Albert de Klerk, orgel geeft nog één op Vrijdag 10 Aug. ie half achf in „De Leeuwerik" Besteedt levensmiddelen Roomsch Kathol. Tooneelgezelschap bericht, dat zijn EERSTE OFFICIEELE VOORSTELLING nog dit jaar zal plaats vinden in de Haarlemsche Stadsschouwburg. „DE FAMILIE DICTATOR" Hulzen, matjes, pijpschooiunalcers, pijpen, sigarettenpijpjes, enz. enz. STAATSPRAKTLIKDIPL. en AKTE M.O. HANDELSWETENSCHAPPEN ORANJE-VEREENIGING VIJFHUIZEN organiseert op 28-29 Aug. Bevrijdings- en oranjefeest. Kinder- en volksspelen. ALS U BROOD IN DEN WINKEL GAAT HALEN, „KINDEREN VAN ONS VOLK" Kon. Erk. PITMANSCHOOL opl. SECRETARESSE Officieele Publicaties i <0 (0 Je 1— <u -E Directeur: J. J. W. Eoerrigter Waam. Hoofdredacteur: Mr. L. G. A. Schlichting Laval verklaarde verder, dat Pé- tain in zijn omgeving lieden had, die het parlementarisme vijandig ge zind waren en dat Pétain alles wat men hem voorstelde, goedkeurde. Ten aanzien van de ontmoeting met Hitler in Montoire verklaarde hij„ik heb er niet om gevraagd, om naar Montoire te gaan. Ik ver nam, dat Von Ribbentrop naar Frankrijk kwam en ik achtte het vanzelfsprekend, belast als ik was met de Fransch-Duitsclie betrekkin gen, hem te ontmoeten. Ik zeide den maarschalk, dat ik des Dinsdags Von Ribbentrop zou spreken. In den auto zeide Abetz, de Duitsche ambassa deur, mij, dat ik niet alleen Von Rib bentrop, maar ook Hitier zou ont moeten. Tijdens het onderhoud zei de Hitier, dat hij Donderdag den maarschalk zou ontmoeten. Samen Zijn wij toen naar Montoire gereden. Er zijn geen besprekingen gevoerd tusschen pétain en Hitier onder vier dogen, maar in aanwezigheid van Von Ribbentrop en mij. Hitier heeft mij gezegd: „Ik verlang niet naar een Stadstrams om de zes minuten Met ingang van 13 Augustus zul len de diensten der N.Z.H.T.M weer uitgebreid worden. Van Haarlem liaar Amsterdam vertrekt de eerste ti'am om 6.20 uur, daarna geregeld cm de 20 min. tot 18.05. Van Amster dam naar Haarlem (Aerdenhout) gaat de eerste tram om 7.10 en ver volgens om de 20 min. tot 18.55. Op de liin Haarlem-Zandvoort is de regeling als volgt: 6.30. 7.14 en ver der elk uur tot 19.14. Van Zandvoort naar Haarlem is de eerste dienst om 7 uur, dan om 7.45, 8.25. 8.45 en ver. volgens elk uur tot 17.44. Deze laat- ste tram gaat door naar Amsterdam. Um 18.44 rijdt er nog een tram naar Haarlem tot de Tempeliersstraat en kOÏ?!}r *9.45 een tot de Leidschevaart. van het Soendaplein naar Heem. Btecie zullen de trams een 6-minuten- Qienst onderhouden. De eerste ver trekken om 5.40, 6 uur, 6.11, 6.20 en voorts om de 6 minuten tot 17.52. naar Haarlem (Soendaplem) rijden de trams van ïi j c UUr en vervolgens 52. d„e. .*LminVte? tot 18.29, om 19.29. JuT "S ni?t de laatste tram. De dienst Haarlem-Leiden blijft voor- ïoomg nog ongewijzigd. Op 't oogen- 1'n 18 i?^e£ bezi* de bru# te her stellen bij Oegstgeest. Wanneer deze gereed is zullen ook meer trams naar Leiden rijden. WAARSCHUWING De commissaris van politie te Haarlem richt een dringende waar schuwing tot de burgerij in verband met het afschieten van lichtspoor- munitie door onbevoegden. Dit is niet alleen levensgevaarlijk voor de genen. die zulks doen, maar boven dien kunnen hierdoor branden ont staan. Reeds ontstond er in vier perceelen in de stad een begin van brand, terwijl elders branden van grooten omvang voor kwamen. De strengste maatregelen zullen genomen worden. De overgebleven toegangskaarten Voor den voetbalwedstrijd Haarlem— Nijmegen worden vóór den wedstrijd aan de loketten verkocht. De op brengst is voor het fonds Nijmegen- Venray. vrede van wraak". Iets definitiefs is te Montoire niet beslist. Het ging er slechts om, een terrein voor sa menwerking te vinden. Het publiek laat woorden van pro test hooren, wanneer Laval tijdens zijn verdere betoog o.a. zegt: „Méént ge, dat iemand met gezond verstand in October 1940 niet aan een Duit sche overwinning zou hebben kun nen denken? Doch in hetf geval van zulk een Duitsche overwinning, had Duitschland Europa niet kunnen or- ganiseeren zonder Frankrijk." De zitting wordt dan tot Zaterdag verdaagd. Er is in onze stad een activiteit te bespeuren, die schoone beloften voor de toekomts inhoudt. Alom vinden buurtfeesten plaats; de eene wijk wil de andere overtroeven, mannen sjou wen met dennenboomen alsof het voor hun kookkachel was, pootige kerels beklimmen gammele ladders om guirlandes over de straat te span nen en dé vrouwen arrangeeren bloe men tot kostelijke pronkstukken om de gevels te versieren. Op het wegdek of in tot feestzalen omgetooverde garages wordt tot laat in den nacht gedanst; de straatverlichting is als vóór den oorlog, maar lijkt heller dan ooit. Er zijn kinderspellen met prach tige prijzen en de ouderen dansen om een luxe brood, een fruitmand of an dere lekkernijen. Saamhoorigheid, vrijheidsgevoel, vreugdebetoon om Oranje. Van den anderen kant is er de hulpactie aan Nijmegen en Ven- ray. Wat een initiatieven, wat een aanstekelijke activiteit. Bioscoopvoor stellingen, voetbalwedstrijden en schouwburguitvoeringen zonder en tree-geld. maar tegen inlevering van huishoudelijke voorwerpen, waaraan de petekinderen dringend behoefte hebben. Nu weer een oproep voor een groot zangfeest op de Groote Markt, wanneer onze Landsvrouwe straks haar verjaardag viert. Op verzoek van Volksherstel wat een spirit zit er in tiie organisatie zal onder de be proefde leiding van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring, met als dirigent Jos de Klerk, gezongen wor den als nooit tevoren. Bijna iedere dag brengt nieuwe activiteit in onze zoo gelukkig her boren en ongeschonden stad. Allen, die er aan meewerken, moeten de handen aan den ploeg slaan, wie nog langs den kant staat, wordt meege trokken en meegezogen. De oorlog is voorbij, we ademen weer vrij, het onderduiken behoort tot het ver leden. De hongertochten zijn slechts kwade herinnering. Maar wanneer onze stad uitgefeest is. moeten de thans aangekweekte eigenschappen gebruikt worden om den grooten arbeid aan te pakken. Geen lanterfanters meer, ieder moet werken, ieder moet 's avonds moe zijn, als hij thuis komt. Over eenigen tijd mag het niet meer voorkomen, dat de middagvoorstellingen dér bios copen vol zitten met sterke, jonge menschen, die eigenlijk hun boter ham in het zweet huns aanschijns moesten verdienen. Er komen kolen in Nederland, er worden machines aangevoerd, de grondstoffen stroo men binnen. Het zal niet lang meer duren of er is werk voor ieder, die werken wil. Moge onze herleefde stad dan een vooraanstaande plaats innemen in het herlevende maatschappelijk be stel. Dan kan gefeest worden hé het feest van den arbeid en dan zal de vreugde dubbel zijn. v. W. ligt nu nog stil in zijn wieg. Wel heeft hij honger en moet dus goed gevoed worden. Nutricia met haar heer lijke babyvoeding uit kar nemelk met rijstebloem en voedingssuiker, helpt mede een gezonde, stevige gene ratie te kweeken. Deze 100°/o bouwstoffen voor het kinderlichaam ko men nu weer in ruimere mate ter beschikking. 4 en 5 Aug.Kinderhuissingel, Cir cus Saltarino: 2 en 7.30 uur. 4 Aug.: Stadsschouwburg: Max Croiset in „De gedachte", 7.30 uur. 5. 6 en 10 Aug.: Hotel „De Leeu werik": Bonte Avond „Alberdingk Thijm", 7.30 uur. 5 Aug.: Stadsschouwburg: Kenne- mertooneelgroep „Kinderen van ons volk", 7.30 uur. 6 tot en met 12 Aug.Stadsschouw burg: „5 Mei 1945" in „De naamloo- zen van 1942", 8 uur., 7 Aug.Groote of St. Bavokerk Orgelconcert door George Robert. 8—9 uur. 8 Aug.Gem. Concertgeb.Franck- cyclus, 8 uur. 9 Aug.: Groote of St Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, 34 uur. BIOSCOPEN Rembrandt: De vloot, waarop wij dienen, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: idem, 2, 4, 6.30 en 8.45 uur. Lu Air: Journaal voorstellingen, 13 22 uur. Frans Hals: De weg, die voor ons ligt, 2.30, 7 en 9.15 uur. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen in de week van 4 tot 11 Augustus worden waarge nomen door: Fa Duyn en Keur, Keizerstraat 6, tel'. 10378; Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30 tel. 10043; Marnix-apotheelc, Marnix- straat 65, tel. 23525; Apoth. Schots man, Binnenweg 206. telefoon 28320 Heemstede. BURGERLIJKE STAND GeborenJ. M. Cornet—Otten, d. H. HazeveldWaaijer, d.; M. E. HoogkamerVrenegoor, z.C. Sta pelvan Leijen, z.; A. S. Poppe— Doevelaar, d.; A. C. SmoldersAnto- nisse, d.J. Leijervan der Laan, z. M. E. KnieseEenkhoorn, z.B B. RoosKlasing, d.W. A. A. Huij-- KenKol, z.J. J. SpruitBlom. z. A. v. Namen—Tjadens, d.: A. Krol— Snel, z.A. A. HaakKrokkeC, z. Overleden: A. J. Smit, 36 j„ Klaren- beelcstraat; A. van DijkPaap. 44 j. Heerensingel. Gehuwd: G. Schilp eii M. H' Hamerling; T. C. Rekman en T Advokaat. Een van de meest precaire onder werpen, die men in het kader van een sportrubriek kan aansnijden, is de bokssport. Boksen geniet bij het groote publiek en bij hen, die er prat op gaan beschermers te zijn van onze cultuur, een uitgesproken slechte reputatie. Dat is geen won der ook. Juist de bokssport is, vooral voor den oppervlakkige» toeschou wer, weinig aesthetisch. Daar komt nog bij, dat er in de bokssport erg veel geknoeid is. Menige wedstrijd, die gezien de capaciteiten der deel nemers een goede en nuttige demon stratie had kunnen zijn, ontaardde in een bloedbad, dat zeer terecht den afkeer en afschuw der rcchtden- kenden opwekte. Men ziet hieruit alweer, dat het wed strijdwezen bij al zijn onmisbaarheid dikwijls een zeer slechten invloed heeft op de goede en juiste beoefe ning van sport en lichamelijke opvoe ding. Dat is zeer jammer. Juist een algemeen gelijk opgemerkt: vaak terecht verguisde tak van sport als het boksen bevat tal van elementen, die bij de training van lichaam en geest voor den maatschappelijken strijd van belang zijn. Wij schrijven dit aarzelend, want wij weten, dat de anti-bloedneus-en-blauwe-oogen- man gereed staat ons te lijf te gaan. Maar de waarheid ligt er klaar en on aantastbaar. Bezien wij het boksen eens zooals de Engelschman het beziet en zooals het ook bezien moet worden. Als the noble art of selfdefence, de edele kunst der zelfverdediging. De kunst om geen stoot door te laten, de ver schillende trefvlakken op een dusda nige wijze met vuisten, armen en schouders af te dekken, dat de te genstander geen gat kan vinden in de verdediging, om er zijn treffer door te plaatsen. En dan de eigen aanval: de schijnmanoeuvre, de schijnstoot, de bliksemsnelle sprong opzij, of naar vorenDit heele spel scherpt het snel waarnemingsvermogen, het ener giek en doortastend optreden, precies op het juiste moment; het brengt méér moed bij en vastberadenheid en volharding. Ware het niet dat de knock out bestond, wij zouden loaarlijk in staat zijn een vurig pleidooi voor deze bokskunst te houden. Maar helaas, de k. o. is er en krijg hem er maar ?®ns uit! De k. o. en de razernij van het publiek, wanneer het deze bespeurtde k. o. en de contanten alom? contracten en de reclame Waarlijk zonder al deze dingen ware het boksen te beschouwen als een der meest doeltreffende en man nelijke takken van sport. Het kweekt dapperheid en lncasseeringsvermogen voorzichtigheid, maar doortastendheid tevens. Gesteld dat er eens geen k o bestond, maar alleen een zege op punten, punten voor stijl en dekking en mooi, eerlijk, tactisch aanvalsspel, met strafpunten voor elke onbe- heersehte beweging. Van dit boksen zou iets te maken zijn. Het zou niet ingeschakeld kunnen worden in den arbeid van al degenen die zich ten doel gesteld hebben excessen uit te roeien en den mensch beter te maken- Of denken zij, die laatdunkend sma len. dat dit smalen ons op den juis- ten weg zal helpen! Het zou beter zijn, wanneer zij, die zich geroepen gevoe len om ingezonden stukken te schrij ven zinnelooze bah-artlkelen en fóei-protesten néést ons kwamen staan -om ons te helpen het goede, dat overal schuilt, óók in de boks sport, er uit te lichten en als basis te gebruiken om daarop voort te bou wen. Ligt daarin niet eerder ons heil? Zouden wij, wanneer we voorzichtig zijn en waakzaam op allerlei gebied en streng en onverbiddelijk bij den geringsten misstand, zouden wij dan diezelfde met den rug aangekeken bokssport niet beter kunnen benut ten om onze jeugd van vandaag eens wat flinker te maken? Ze leeren een stootje te verdragen en zichzelf te be- heerschen zoowel ln de triomfante- als Sn de vernederende oogen- bl.kxen van het leven? Het boksen is geen sport van de porceleinkast Maar in plaats van schadelijk te zün voor haar beoefenaars, zou ze waar lijk fermer kerels van hen kunnen maken dan lanterfanterende slappe lingen, zooals die nu met een hen geltje over de brugleuning hangen, terwijl buiten- de overvloed van graan té rijk is, dan dat er handen genoeg gevonden kunnen worden, om hem bijeen te garen. Dezer dagen hebben we reeds ge meld, dat gen.-maj. Kruis zal optre den als territoriaal bevelhebber van de gezagstroepen. Thans vernemen we, dat na de opheffing van den staat van beleg voor deze functie is aangewezen luit -kol. V. E. Nierstrasz. UITREIKING FORMULIEREN hranbstoffenkaart Uitreiking noodkaarten 6e serie ge schiedt te Haarlem van 1331 Aug Eveneens wordt dan uitgereikt dé nieuwe fcrandstoffenkaart T 509 in het Centraal Uitreiklokaal Vleesch- hal. Deze brajidstoffenkaarten dienen echter op formulieren. M.D. 323-09 te worden aangevraagd, welke van 6li Aug. in het uitreiklokaal Vleeschhal zullen worden uitgegeven en wel: A, Ba t/m Bli Maandag 6 Aug. van 8.3012.15 uur en restant B van 14—16.45 uur; C en D Dinsdag des morgens; E. F en G des middags; H en I Woensdag des morgens. J, K en L. des middags; M en N Donderdag des morgens, O, P en Q des middags; R en S Vrijdag des morgens, T, U en V des .middags; W, X, Y en Z Zater dag des morgens. Te Spaarndam geschiedt de uit reiking van aanvraagformulieren in het gebouw van den distributie- dienst Dinsdag 7 Aug. Dinsdag: 7 Augustus vertrek motorschip naar Arnhem via Vreesxvyk, Wag-ening-en. Gelegenheid voor passagiers en vracht. Geil. Raamgracht no 12 zw. Agent A. Vink, Spaarne 84, Haarlem, GEM. CONCERTZAAL, Haarlem WOENSDAG 8 AUG., 8 u. Laatste concert in ilen door met medewerking van: JOS DE CLERUK, viool WILLEM ANDRIESSEN, plano. Losse kaarten a f3. (lncl. r.). Plaatsbespr. Concertbur. AJphenaar. Kruisweg no. 49, Haarlem. Kaarten bij J. Leeflang, Nagtzaamstraat 36 J. Henneman, Tuindorplaan 6, Overveen Th. Vreeswijk, Coltermanstraat 4 rood F. Rienstra, Lotterstraat 10 G. Nielen, Hasselaerspl. 35 PlaatsbesprekenDonderdag 9 Aug. in Studie, L Wijn gaardstraat 17, van 7-9 uur. 100M.S Secretariaat: Klapheklaan 9a - Aerdenhout Opgericht: 22 October 1941 Opgevoerd zal worden door Pieter v. d. Valk. RegieFr. v. Emmerik. Minimum donatie is vastgesteld op 4.'s jaars. SIGARENMAG. „PRINSENHOF" Jacobjjnestraat 8, Haarlem (C.) naast Incasso Dienst SIGARENMAGAZIJN „CABANA" Leidschevaart 26, Haarlem (W.) Naast het Krelagehuis September aanvang van de opleiding voor Prospectussen en inl. bij den-secretaris voor Haarlem Mr. K. van Griffen Wilhelminastraat 66 Haarlem Telefoon 16637 S.P D. 1943 16 geslaagden Kcrmla-attractle. kost'U dit vrij veel tyd. Het gaan naar den winkel en terug eischt. allicht tien minuten; voordat U gaat knapt U zich even op, even Uw coiffure verzorgen, vijf minuten, even een borstel over uw kleeren en schoenen, vijf minuten, even de zomerkachel- tjes bijvullen, minsten» vijf minuten. Als U v*ee v.lug terug bent, zijn Uw zomer- kacheltjes uitgebrand, opnieuw aanmaken kost zeker tien minuten. Totaal veertig minuten. Dien tijd kunt U alle dagen sparen, U zult er zelf welvarender door worden en ook het vaderland, de gemeenschap, wordt er rijker door. Want tijd is geld. PAUL KKUGKRKAPE 31 HAARLEM TELEF. 11496 Wegens enorme belangstelling Zondagmiddag 5 Aug. MATINéE van Antoon Coolen. door de Kennemer Toorieelgr. in den Stadsschouwburg Haarlem. Aanvang 2 uur. Prijzen der plaatsen: 0.75 en 0.60. op), examen 1946 Wilhelminastr. 47 - Haarlem Typen - Steno - Talen Boekhouden - Hand.corr. aanvang cursus Sept. a.s Dagelijks inschrijving Spreekuren: ÏO—12, 24, 79 Inlevering tabaksbonnen R15 Het ministerie van Hanael en rij verheid maakt bekend, dat detail listen in de provincies Noord-Hol land, Zuid-Holland en Utrecht de van het publiek in ontvangst ge nomen bestelbonnen R15 der tabaks- kaart op 9, 10 en 11 Aug. bij de plaatselijke distributiediensten moe ten inleveren. De diensten zullen toewijzingen uitreiken, voorzien van den datum 18 Aug. '45. Per ingeic- verden bon R15 wordt een toewijzing uitgereikt voor twee rantsoenen, ver meerderd met 10 pet. Voor zoover geen tienvoud bereikt kan worden, heeft afronding naar boven plaats-. De detaillisten moeten deze toewij zingen zoo spoedig mogelijk inleve ren bij een grossier; aflevering mag evenwel niet plaats hebben voor den o.'atum, welke op de toewijzingen ;s vermeld (in dit geval 18 Aug. '45). Grossiers kunnen op deze toewijzin gen geen tabaksproducten koopen bij door het Rijksbureau van Tabak en. Tabaksproducten opgegeven depois of fabrikanten. Zij moeten de toewij zingen bij de plaatselijke distributie- diensten inwisselen tegen verzamel- toewijzangeru van artikel 67 en wel op 16. 17 en 18 Aug. Ook deze toewij zingen dragen den datum 18 Aug. '45. De grossiers dienen op deze laat ste toewijzingen de goederen te be trekken bij de bovengenoemde depots en af te leveren aan de detaillisten voor 30 Aug. Op de toewijzingen van artikelnummer 67 fsigaretten) kun nen alle tabaksproducten afgeleverd worden. Deze geven dus niet alleen, recht op sigaretten. Voorschotten A.VJk. In de laatste maanden ontvingen verschillende detaillisten in de pro vincies Noordholland, Zuidholland en Utrecht voorschotten van het A.V.A. De toewijzingen (met afgeknipten rechterbovenhoek) welke de detail listen na den verkoop der goederen bij inlevering der bonnen ontvingen, moesten, zooals bekend. bij het A.V.A. worden ingeleverd' en werden dan in mindering gebracht op het voorschot. Het saldo der voorschot rekening is derhalve gelijk aan de hoeveelheid onverkochte goederen, welke nog in de winkels aanwezig zijn. Deze goederen kan de win kelier behouden, doch moet daar tegenover een aantal nieuwe toe wijzingen (zonder afgeknipte hoe ken) bij het A. V. A.-bijkan- toor, waarvan hij de goederen heeft ontvangen, inleveren gelijk aan het saldo der voorschotrekening. Detaillisten, die dergelijke voorschot ten niet van het A.V.A. doch van grossiers ontvingen, moeten op soort gelijke wijze met hun grossiers af rekenen. IJzer en staal voor Lederindustrie Het Rijksbureau voor Huiden en Leder te Amsterdam deelt mede, dat wederom een beperkt contingent ijzer en staal voor de leder- en leder- verwerkende industrie ter beschik king staat. B(j het R.H.L. kunnen aanvragen worden ingediend voor het betrekken van het hoogst noo- dlge materiaal onder gebruikmaking van het daarvoor bestemde formulier A van het Rijksbureau voor Ijzer en Staal, hetwelk verkrijgbaar is bij de Kamers van Koophandel. Op dit for mulier moet de leverancier een ge- teekende verklaring plaatsen, dat het, aangevraagde materiaal uit voorraad leverbaar is, dan wel binnen een na der omschreven redelijken termijn kan worden gefabriceerd. Schoenher- stellers moeten hun aanvragen in dienen vla de Vakgroep Schoenher stellers-ambacht. 's Gravenhage, eveneens met gebruikmaking van bovenvermeld aanvraagformulier, voorzien van de vorenbedoelde ver klaring van den leverancier. Q) C- to O -O O Oj :0)7= CQ) CC> i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2