DUITSCHLANDS LOT BESLIST „Stichting 1940-1945 IN DE TAAL VAN DEN TIJD NiEMEUER Mgr. Poels vol belangstelling voor nieuwe ideeën Bi Nazi-wapens verhoogen de feestvreugde Een communiqué met leemten Goud gerepatrieerd J ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1945 PAGINA 3 De week in vogelvlucht FRANKRIJK IN COMMISSIE VOOR HERSTELBETALINGEN Bunkers, muren en versperringen worden door de Bulldozer iveggeschoven en opgeruimd Herdenkingsweek in deze maand Een pionier keert terug Van pantservuist tot vuurwerk N.A.C. bespreekt: HET BELEID VAN GERBRANDY Emmabloemcollecte en- nu nog* ons kojjje ÉCHTE koffie en tkeevan Na een week, waarin de politieke belangstelling in hoofdzaak gericht is geweest op de te verwachten gevolgen van de ..geruischlooze revolutie" in Enge land en op de mogelijke besluiten van Potsdam, ijj thans, sneller dan oorspronkelijk verwacht wem de con ferentie der Big Three geëindigd. Het is onmiskenbaar, dat deze conferen tie misschien ook tengevolge van de En'gelsche verkiezingen, niet tot de volledige ontplooiing is kunnen ko men. die men er zoo algemeen van had verwacht. Gezien de gedétail- leerdheid en uitvoerigheid van het slotcommuniqué moet wel worden aangenomen, dat sedert den terug keer der Eng'elsche deelnemers niet veel meer is verricht dan vastlegging en uitwerking in bijzonderheden van de punten, waarover men voordien reed*. tot overeenstemming was ge komen. Nieuwe punten zijn klaar blijkelijk niet meer aan de agenda toegevoegd, ofwel men heeft het af handelen van de agenda verder voor een volgende gelegenheid bewaard. In feite kon ook moeilijk iets an ders verwacht worden. Immers, het moge juist zijn, dat Attlee ook voor zijn verkiezingsoverwinning reeds deel nam aan de conferentie, een feit blijft toch, dat Engeland daar dodr Ohurohill was vertegenwoor digd en dat het Engelsche standpunt dus onder verantwoordelijkheid van Churchill naar voren gebracht werd. Waarschijnlijk zrau het te veel ge weest zijn wanneer men van Attlee verwacht had, dat hij tegelijkertijd een nieuwe regeering in Engeland kon vormen en in Potsdam regelin gen zou kunnen treffen, die voor de toekomst van de geheele wereld van blijvende beteekenis: moest wor den. Teen hij dus in de plaats van Churchill naar Potsdam terugkeerde, bleef er niets anders over dan dat gene te specificeeren, waarover men reeds tot overeenstemming was ge komen. Het blijkt nu, dat van de agenda der conferentie in hoofdzaak één punt is afgehandeld en dat nog niet eens ten vc-lle. Wat echter vastgelegd is. is uiterst duidelijk en gedetail leerd. Wie zich in Duitschland tot dusverre nog geen denkbeeld had kunnen vormen van den omvang der nederlaag, die het Hitlerre.giem Duitschland op den hals gehaald heeft, zal thans op harde wijze de werkelijkheid leeren zien. De rol van Duitschland als groote mogendheid met internationale beslissende be- teekenis is te eenen male ten einde. De groote mogendheden hebben be sloten van Duitschland een agrarisch land te maken, met een industrie die voldoende zal zijn voor het pro- duceeren van goederen voor binnen- landsch gebruik, voor het vervaar digen van een hoeveelheid export goederen ter dekking van onmisbare importen, maar zonder eenige moge lijkheid om nog tot militaire pro ductie over te gaan en ook zonder- mogelijkheid om een industrieel* wereldmacht te vormen. Dat hiermede het geheele aanschijn van Europa een diepgaande wijziging zal ondergaan, is- duidelijk. Vele in dustrieën. die tevens tot het oorlogs potentieel van Duitschland behoor den, zullen moeten worden verplaatst en het ligt voor de hand, dat vele daarvan, zoo niet alle, een plaats zullen moeten vinden in de overige Europeesche landen, die daardoor hup structuur diepgaand gewijzigd zullen zien. Reeds was er sprake van, dat ook in Nederland bepaalcie industrieën, die tot dusverre in het Ruhrgebied werkten, zouden worden gevestigd. De geheele toekomstige entwikkeling van Nederland krijgt hierdoor, en vooral deur de radicale wijziging die in het Nederlandsche achterland wordt aangebracht, een her-criënteering, waarvan wij de consequentie.-- pas heel geleidelijk zullen kunnen overzien. Bijna alle overige punten, welke man tot dusverre in relatie tot Potsdam had bekeken, zijn in het communiqué buiten be schouwing gebleven. Over de 'i'urk- -ehe zee-engten is met geen woord '"rept, de Balkan is niet genoemd enz. Het eenige Europeesche punt, dat in verband met Potsdam her haaldelijk genoemd was en cat ook werkelijk ln het slotcommuniqué vermeld is. is Spanje, waar het re- riem van Franco thans nog slechts de mogelijkheid heeft om zichzelf te hquideeren, aangezien het door de mededeeling-, dat het niet gequahfi. ceerd is voor den nieuwen volken bond, internationaal onmogelijk ifi geworden. Hoe Franco zijn regeering wil ontbinden, dan wel of hij wil wachten op omverwerping door de fegen hem gekante krachten in eigen land, welke thans door de Spaansche emigranten gecoördineerd worden, zal de naaste toekomst ons leeren. Voorts zijn eenige vorderingen ge maakt ten opzichte van den status van de vroegere bondgenooten van Duitschland, waarvan over het alge meen geaegd kan worden, dat hun bevolkingen niet van harte meege streden hebben in het Dultsehe 'ront en die dan óok, de een na den ander, ten slotte terecht kwamen in het geallieerde kamp. Met Italië, Bulgarije, Finland, Hongarije en Roemenië zullen vredesverdragen worden voorbereid, die den grondslag zullen moeten leveren voor een con solidatie van den vredestoestand. Omtkrent de richtli nen voer deze - redesverdragen worden geen nadere '^huldingen gegeven. Klaarblijkelijk neeit men hier te doen met een van de punten der agenda, die door TL, arl06»ing van Churchill door Attlee niet nader konden worden uitgewerkt. Evenzeer zijn wij ln het duister gebleven ten opzichte van verhou ding RuslandJapan. Dat deze aan gelegenheid ln Potsdam te berde is gebracht, is bewezen door de ge meenschappelijke proclamatie van Truman, Churchill en Tsjang Kal Tsjek aan Japan, een proclamatie die, gelijk overigens cok bevestigd werd in het afscheidswoord, dat Churchill als premier tot het Engel sche volk richtte, auidelijk maakt, dat het einde van den strijd tegen Japan dichter bij is dan men wei eens vreesde. Onder deze omstandig heden zal toch binnen afzienbaren tijd klaarheid moeten komen in de houding van Rusland. Voor zoover dit klaarheid in militaire zaken kan betreffen, is het niet verwonderlijk, dat dit communiqué hierover niet spreekt. Ten slotte heeft het communiqué ons over Polen weinig definitiefs ge zegd. Dantzig komt evenals de ge bieden ten Oosten van Oder en Ntisse onder Poolsch beheer, tezamen met een deel van Oost-Pruisen, waar van de rest aan de Sövjet-Unie ver valt. De definitieve grensregelingen blijven voorbehouden aan latere overeenkomsten. In plaats van den vocroorlogschen corridor met den smallen uitgang naar de Oostzee, krijgt Polen dus thans een stuk Oostzeekust, loopende van Swine- munae, voorbij Dantzig. tot ln Oost-Pruisen, waarbij uitdrukkelijk bepaald is, dat Koningsbergen Rus sisch wordt PARIJS, 3 Aug. (AFP) De Fransche regeering ife uitgenoodigd zitting te nemen in de commissie voer de herstelbetalingen te Moskou. Op 27 Juli 1945 werden door de Groote Adviescommissie der Illegali teit de statuten en het bestuur vast gesteld van de Stichting 1940 1945", die ten doel heeft het lenigen der zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke nooden van personen of groepen van personen, die tijdens de Duitsehe bezetting door daad of houding tot het binnenlandsch ver- Mgr. dr. H. Poels, oiid-.oalnioezenier van den arbeid in Limburg, die gedurende den oorlog in den vreemde vertoefd, beeft, is thans in zijn geboorteplaats Venray teruggekeerd. Het grootste deel van de afgeloopen vijf jaar bracht liij in Zwitserland door. Ai is de thans 78-jarige vermagerd, waaruit liljikt, dat de moeilijke jaren ook op hem vat gehad hebben, zijn geestkracht is ongebroken en Zijn oogopslag is even helder aLs voorheen. „De rust in den vreemde beeft mi) goed gedaan," zegt hij, „mijn hart is jong gebleven en daarom ben ik teruggekomen." Denkbeelden over wat liier gebeuren moet heeft hij wel, maar voorloopig wil lij) alleen luisteren. Het blijkt dan, dat Venray niet zoo geïsoleerd ls als men denken zc.u, wanneer men het liftend uit Nijmegen komt bezoeken. Mgr. Poels heeft wat men noemt „een drukke bel" en uit Zuid-Limburg en Den Haag zijn reeds tal van vrienden en medewerkers hij hem geweest. Hij „luistert" en laat zich lectuur geven. Hij Informeert belangstellend naar de verschillende geestesstroomingen doch laat zich zelf niet ulthocren. Wel weet hlj met blijkbaar dank bare herinneringen te verhalen van zijn Zwitserschen tijd. Na een kört verblijf ln Antwerpen en in Midden- Frankrijk is hij eind 1940 ln Zwit serland gekomen. Zijn vriend, dr. Muckermann S.J.. de vervaarlijke bestrijder van het 'nationaal-sociaüs- me, met" wien hij in Frankrijk samen was, werd aanvankelijk niet ln Zwit serland toegelaten, doch voegde zich later weer bij hem. Samen hebben zij menig gesprek aan sociale en politieke onderwerpen gewijd. Ook heeft dl". Poels een aanvang gemaakt met een boek. Doch gebrek aan studiemateriaal en vooral aan levend contact met menschen is oorzaak geweest, dat het onvoltooid is ge bleven. De rust in het eenvoudige Zwitsersche dorpshotel heeft zijn ge zondheid echter goed gedaan. Als mgr. Poels de zware oude voor deur van zijn ouderlijk huis de- kalfde, waar hij ais kleine jongen zco'n moeite mée had, herinnert hij zich voor ons open doet, kijken wij ineens op de puinhoop,ïn van Venray „Ik geloof, zegt hij, dat de men schen hier verwacht hebben, dat al les meteen beter zou kunnen zijn dan vóór den oorlog. Dat kan toch niet." En hij wijst naar het puin, dat het gespaarde huls aan JUt® kanten omringt. Dit is het eenige, wat hij van zijn innerlijk oordeel over Nederland ver ried. vroolijker gebruik te maken is dan waarvoor het eigenlijk bestemd was, heeft een eenvou dige Amerikaansche het Duitsehe „overwin, soldaat, die te Bremen ningsfeest", dat even. gelegerd is, bewezen. Robert Willing, zoo- Itaanschen nationalen feestdag, in geslaagd uit projectielen van sche wapens uithaalde, tischen piloot" van een Overal wist hij wat op. Heinkel-toestel een stuurinrichting op, gen afstand voor een buitenboord-motorboot Dat er van het Duit sehe wapen de „pant servuist een heel wat Zoo vond iemand ëeris stuurinrichting op, lan- een aantal metalen bol len, die vol waren met Duitsehe vlaggetjes en een apparaat voor de die bestemd waren voor zuivering van glycerine en andere chemische stoffen van vliegtuig- wel nooit gehouden is. motoronderdeelen, en- Willing stopte lonten in zoovoorts, als deze voortvarende die bolletjes, fabriceer- Willing, die bij zijn jongeman heet, is, naar de uit den schoorsteen vrienden uitermate po- U.P. meldt, er op den van 'n kleine Duitsehe pulair is (al vinden 4den Juli, den Ameri. boot een soort mortier sommigen 't niet pret- en schoot hiermee de tig dat hij hen 's mor- bollen de lucht in, gens bij wijze van re- waar zij uiteen barstten veille wekt door van deze pantservuist door en een stroom van ver- zijn bed een uit een wat geknutsel prachti- snipperde vlaggetjes Duitsch schip gesloopten ge vuurwerkraketten te gehavende overblijfselen misthoorn te laten van een nazi-droom loeien!), heeft, in ieder in het rond deden vlie- geval duidelijk getoond, gen. dat alle technische uit- Willing is het type vindingen, die de laat- van een technisch aan- ste jaren zijn aange- geiegden Amerikaan- wend voor vernieti- schen jongen en kan eingsdoeleinden eigen- het knutselen nooit lijk veel plezieriger te laten. Hij heeft nog gebruiken zijn ter ver veel meer soortgelijke hooging vaii de feest- uitvindingen" op zijn vreugde. Zijn practische naam staan. O.a. maak- voorbeelden spreken te hij van den benzine- misschien een veel be- maken. Met het wapen, dat de „Volkssturm" ter verdediging van Duitschland heeft lee ren hanteeren, schoot Willing nu ter virhoo- ging van de feestvreug de keurige vuurpijlen de lucht in. De Duit- schers in Bremen wa ren diep onder den in druk van deze lichtzin nigheid... Overigens was dit niet Willing's eenige kunststukje. dat hij met buitgemaakte Duit- condensor van 'n Foeke grijpelijker taal dan de Wulf-vliegtuig een dis- langste en geleerdste tilleermachlne voor wij- betoogen van wvjsgee- nenvan den „automa- rige beroemdheden. zet hebben bijgedragen, alsmede van hun gezinnen of nabestaanden. De Stichting is in samenwerking getre den met gelijkgerichte organisaties en streeft er naar te komen tot een Staatszorg voor oud-illegale werkers. Hierover worden besprekingen ge voerd met de betrokken ministers. Er is een commissie gevormd, die voorstaat een uitkeering van f 5000 als norm voor man en vrouw, voor elk kind f 250, voor een vrouw-alleen 80 pet. met een minimum van f 1400. terwijl elke kinderlooze '.ve eluwe tot 35 jaar een herscholing dient door te maken. Zoolang echter nog geen staatsregeling is getroffen, blijft particulier Initiatief noodzake lijk, hetgeen H. M. de Koningin er kende door een gift van f 500.000 en de betuiging van haar sympathie aan de Stichting. Na de Invoering van een Rijksregeling wenscht de Stichting de uitvoering hiervan, uit gaande van de gedachte, dat de ver zorging van getroffen illegale wer kers door hun vrienden en mede strijders dient te geschieden. De werkzaamheden van de Stich ting omvatten een breed terrein het opsporen en registreeren van alle in persoonlijk of zakelijk opzicht ge troffen Illegale werkers. Het slagen hiervan ls noodzakelijk voor de ver wezenlijking van hét ideaal. De Stichting roept daarom ieders mede werking in, opdat haar alle gegevens betreffende oud-illegale werkers be reiken. Verder wordt reeds met de medewerking van N.V.H- en N S F. voorzien in de kosten van levens onderhoud en wordt rechtskundige en geneeskundige bijstand verleend. In de week van 2531 Aug. zal de Stichting zich bij het Nederland sche volk vertrouwd trachten te maken. Radio en film zijn daarbij ingeschakeld, in de kerken zal Zon dag 26 Augustus een schrijven wor den voorgelezen, de Posterijen zeg den medewerking toe door voor die week een apart poststempel te ge bruiken en het beschikbaar stellen van het postgironummer 194045. De geldinzameling zal niet ge schieden door straatcollecte of op andere wijze, die aan het werk van de Stichting een steun-idee zou kunnen geven, doch men stelt zich voor gelden ln te zamelen o.a. door collecten ln kerken en door huls- bezoeken. Vrijdag kwam de Nationale Advies- Commissie bijeen. Onder de binnen gekomen stukken bevond zich een telegram van H.M. de Koningin, lui dende „Met belangstelling nam ik ken nis van uw telegram ter gelegen heid van de installatie der Na tionale Advies-Commissie. Voorzit ter en leden dank Ik voor de ge voelens van aanhankelijkheid, waarvan zij getuigden en voor de wenschen tot een gelukkig inge treden spoedig herstel. Van harte hoop ik. dat de werkzaamheden van de Nationale Advies-Commis sie mogen strekken tot steun aan de regeering en tot heil van het vaderland. Wilhelmina." Oo initiatief van de leden Meije- rink, Dewez, Biewenga en Algera werd besloten de regeering te ver zoeken met de oplossing van het vraagstuk van het noodparlement den grootst mogelijken spoed te betrachten. De leden Goedhart, Brandenburg, Lichtveld, Soenito, Van Randwijk, Wagenaar en De Groot hadden de vraag gesteld, of het niet gewenscht is. dat een openbare uiteenzetting zal worden gegeven met betrekking tot het door de onderscheiden ka- binetten-Gerbrandy gevoerde beleid. Besloten werd een commissie van voorbereiding te benoemen, welke op den kortst mogelijken termijn aan de vergadering een praeadvies zal uitbrengen. Tenslotte besloot de vergadering, eveneens op voorstel van den heer Goedhart c.s. In haar volgende bij eenkomst op Vrijdag 10 Augustus a.s. de bepaling van het tijdstip, waarop verkiezingen voor de volks vertegenwoordiging en de gemeen teraden zouden kunnen worden ge houden, aan de orde te stellen. Vrijdag is uit Londen in IJmuiden binnengekomen ter doorvaart naar Amsterdam de Nederlandsche motor schoener Patria met de eerste zen ding goud, 150 ton, welke naar ons land terugkeert. Voorts had het 150 ton stukgoederen aan boord. In September zal wederom de po pulaire Emmabloemcollecte, ten bate van de tuberculosebestrijding, ge houden worden. LITURGISCHE WEEKKALENDER ZONDAG 5 Aug.: lie Zondag na Pinksteren. 2 O. L. Vr. ter Sneeuw. 3. Vrede. Credo. Praef. H. Driev. Laatste Ev. O. L. Vrouw ter Sneeuw. MAANDAG 6 Aug.: Gedaanteveran dering van O. H. J. Chr. 2 (in stille Missen) H. Xystus enz. Credo. Praef. Kerstmis. DINSDAG 7 Aug.: H. Ca- jetanus. 2. H. Donatus. 3 Vrede. WOENSDAG 8 Aug.: H. Cyriacus, Largus en Smaragdus. 2 A cunctis. 3 (naar keuze, 4) vrede. DONDERDAG 9 Aug.: H. Joannes M. Vianney. 2 Vigilie H. Laurentius. 3 H. Romanus. 4 Vrede. Laatste Ev. Vigilie H. Lau rentius. Of: Vigilie H. Laurentius. 2 H. Joannes M. Vianney. 3 H. Roma nus. 4 Vrede. VRIJDAG 10 Aug.: H. Laurentius. 2 Vrede. ZATERDAG 11 Aug.: Mis v. H. Mgd. Maria op Zaterd. 2 H. Tiburtius enz. 3 H. Geest. 4 Vrede. Praef. H. Maagd. Elfde Zondag na Pinksteren ij de vele wonderen van Chris tus. welke het Evangelie ver-, haalt, valt het verhaal over de genezing van den doofstomme uit het Tlenstedenland opmerkelijk uit den toon. Meestal toch gaan de wonderen, die Christus verricht, slechts vergezeld van een enkel woord, of een eenvoudig gebaar, en van een opwekking tot geloof in Zijn prediking. Den zoon van den hofbeambte en den knecht van den Romeinschen honderdman geneest Christus zelfs van verre. Doch de genezing van den doofstomme gaat gepaard met een opvallende veelheid van uiterlijke gebaren. Christus voert dezen man bulten de menigte, plaatst Zijn vingers in zijn ooren. raakt zijn tong aan en opziende naar den hemel slaakt Hy een diepen zucht, alvorens Hij het verlossexide woord spreekt: „Èiffeta: word ge opend!" Het doel toch van Christus' wonde ren is steeds de opwekking of de versterking van het geloof in Zijn prediking, terwijl meer dan het ii- chamelijk welzijn der zieken, Hem de gezondheid hunner ziel ter harte gaat. Maar dezen doofstomme kon Hij slechts tot geloof opwekken, door tot hem te spreken ln een taal, die hy verstaat: de taal der gebaren Zoo spreekt God steeds tot den mensch in verstaanbare taal. Hij spreekt tot de wereld niet slechts door het onfeilbare leergezag der H. Kerk, maar ook in de teekenen des tijds, in de feiten en gebeurte nissen van den dag. De stem van den tijd ls de stem van God. Is niet de tragische mislukking van alle men- scheiy'k pogen om een betere wereld te vormen, een waarschuwing van God. dat men het geluk zoekt langs een verkeerden wegGod gebruikt soms harde middelen om den mensch tot inkeer te brengen. Voor de menschheid, die doof ls voor de Blijde Boodschap en die het spreken met God heeft verleerd, vellen de geestelijke en stoffelijke nood en de ontreddering der wereld een doem- vonnis over de anti-ohrlsteiyke dwa lingen en het grenzenlooze egoïsme, dat welsprekender is dan iedere theoretische weerlegging. Maar juist daardoor komen geest en hart vrij te staan voor het ontvangen van het geloof. Wil moeten als Christenen er naar streven Gods roepstem ln den tijd te verstaan. „Als gij dan heden Zijn stem hoort, wilt Uw harten niet verharden." Deze tijd van haat en tweedracht roept om eensgezindheid en samenwerking. De bittere nood van een groot deel van ons volk roept om bereidvaardige en edelmoe dige liefde. Tot hen, wier ooren door vooroordeel, opvoeding of levensom standigheden doof zijn geworden voor de stem van God, moeten wij spreken, niet met zalvende woor den, die zij toch niet verstaan, maar met beginselvaste daden Uit onze oogen strale het licht van Gods ge nade, en onze handen mogen mild en goed zijn gelijk Christus' han den. Waar woorden niet kunnen helpen, daar zullen onze daden spre ken. De zwervende, rustelooze mensch heid zoekt den onbekenden God. Deze onrust naar God. dit eeuwige heimwee naar het geluk, dat de menschheid voortdrijft van dwaling naar dwaling, kunnen wij, die de waarheid als een kostbaar erfdeel ontvangen, stillen, Indien wij aan den roep van den tijd gehoor geven en onze daden de biyde overtuiging des geloofs doen verkondigen. K.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 3