Zegetocht in den ponnywagen Ongedwongen kinderfeest in den tuin van paleis Soestdijk VERWEN MIJN KINDEREN NIET" Brood 2 cent duurder Nieuwe auto's LAVAL VERDEDIGT ZIJN BELEID 69ste JAARGANG No. 23308 o MAANDAG 6 AUGUSTUS 7945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Berechting van groote Wieringermeer dicht Prinsesjes veroveren aller harten! Onbemerkte terug komst Feest in Hollands tuin Haven van IJmuiden vraagt Prinses Juliana (Vervolg op pag. 2) in September EERST NA 15 AUG. GAS TREINVERKEER Wordt uitgebreid Afscheid van het Nooóccvr»nrT'4<sariaat NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Een groot moment tijdens de tuinfeesten was het, toen de schooljeugd van Baarn en Soest haar welkomstgeschenk, bestaan de uit een ponnywagentje met een shetlandsclie ponny ervoor, aan de prinsesjes zou aanbieden. Het teekent de sfeer van dit feest, dat ook deae officieele plechtigheid-in het-klein even aardig en ongedwongen verliep als heel de rest. Omstuwd door honderden kinderen en vele ou deren stonden daar de Prins en de Prinses met hun drie kinde ren, toen de met bloemen ver sierde ponnywagen bestuurd door een miniatuur koetsier werd voorgereden en twee kinderen uit naam van al hun schoolkame raadjes ponny en wagen kwamen aanbieden met een toespraakje. Het ging alles heel genoeglijk. De kinderen toonden zich lieele- maal niet verlegen en daarvoor bestond ook niet de minste re den, want de Prins en de Prinses verstaan de kunst kinderen op hun gemak te stellen. De drie prinsesjes, die met bewonderende oogen naar het grappige paardje en het sierlijke rijtuigje hadden staan kijken, moesten nu natuurlijk haar eersten rit maken door den tuin. Het duurde maar een oogenblik of zij zaten al in het wagentje en de ponny begon zijn taak, eenigszins schichtig door de overweldigende belangstelling waarmee zijn ver richtingen toerden gadegeslagen. Omringd door een stoet hollende en dravende kinderen trok het paardje het wagentje over het grasgazon tot vlak bij het hek, waar de belangstellenden, die bui ten stonden, bijna wild van en thousiasme werden. De prinses jes waren misschien wel een beet je beduusd door deze ovaties, maar de ponny, die zooiets in zijn leven nog nooit had meege maakt, zou het 't liefst heel hard. op een loopen hebben gezet. Maar krachtige handen wisten het dier in te toornen. De rit werd een zegetocht in het klein, waaraan eerst een eind kwam toen het rijtuigje stil hield voor het hooge bordes van het paleis, dat wel nooit zoo propvol kinderen zal hebben gestaan als op dit oogenblik. PARIJS, 4 Aug. (A.F.P.). Zaterdag middag begon de 12e zitting in het proces Pétain. Uitweidende omtrent zijn verhou ding met de Duitschers zeide Laval, dat Frankrijk absoluut niet. kon be staan indien men zich niet met de Duitschers verstond, men moest wel onderhandelen. Collaboratie was on misbaar, omdat Frankrijk zonder haar niet kon leven. Laval voortgaande, zegt dat hij net zoo goed Franschman is als de an deren. „Het proces, dat ge ons aan doet, is wellicht niet onrechtvaardig, maar het is onlogisch. Van de ver schrikkingen der concentratiekampen heb ik pas kennis gekregen na den oorlog. Ik heb met de Duitschers on derhandeld om het land in staat te stellen te leven." Vervolgens zegt Laval, dat hij een massale denaturalisatie van de Joden heeft geweigerd, en niet vrij is ge weest in de benoeming van de „ultra collaborateurs" Deat, Darnand en Doriot. De terechtstelling van Paul Reynaud en Leon Blum heeft hij ver hinderd. „Mandel was mijn vriend. Ik heb er onder geleden, dat hij ver moord is. Na de arrestatie en depor tatie van Bousquet. den secretaris generaal voor de openbare orde, eisch- ten de Du chers, dat Darnand in diens plaat- benoemd zou worden. Nooit heb ik zou hevig geprotesteerd als bii die gelegenheid, maar oe Duit schers zetten zijn benoeming door en toen heb ik me afgevraagd, of het niet beter was dat ik heenging. Door aan te blijven, heb ik een fout be gaan tegenover mezelf, maar heb ik een dienst bewezen aan het land, want ik ben er niet zeker van of de smartelijke tijd van de laatste maan den der bezetting na mijn aftreden niet nog tragischer geworden zou zijn". Terwijl Laval sprak, viel de maar schalk in slaap in zijn stoel. De openbare aanklager, André Mornet, j r las uittreksels voor uit een schrijven van Pétain aan Laval, waarin de maarschalk schreef: ..Enkele opval lende executies zijn beter dan wan orde en anarchie". Zondagavond precies om 7 uur is het laatste gat in den Wieringermeer- cJijk dicht gemaakt. Nu kan met leeg pompen worden begonnen. (Van onzen specialen verslaggever) Nog nooit is de tuin voor het) riante, witte paleis van Soestdijk, waar de prinselijke familie na een gedwongen ballingschap van meer dan vijf jaren enkele (Jagen geleden wederom haar intrek heeft genomen, het tooneel ge weest van een zoo ongedwongen en blijde stemming als op Zaterdagmiddag 1.1., toen de kinderen der eerste en tweede klas van de scholen van Baarn en Soest daar op uitnoodiging van Prins Bernhard en Prinses Juliana op het breede, zonnige grasgazon vóór de prinselijke residentie hebben deelge nomen aan een tuinfeest, waarop de drie kleine prinsesjes-, juist terugge keerd uit het verre Canada, zich met de onbevangenheid, die het voorrecht is van de jeugd, hebben gemengd onder de honderden kinderen, die dezen middag hun vroolijke speelgenootjes waren. Er zou werkelijk geen betere ma nier om de drie prinsesjes, Beatrix, Irene en Margriet, dadellijk na mm terugkeer, weer in contact te bren gen met het Nederlandsche volk en met de jeugd van dit volk, te vinden zijn geweest. Vooral voor die jeugd moeten de prinsesjes langzamerhand wel bijna legendarische figuurtjes zijn gewor den, die zij slechts kenden van tijdens den oorlog clandestien ver spreide foto's. En voor deae jeugd en waarschijnlijk niet voor kaar alleen zal de groote verrassing van dezen middag wel geweest zijn, dat de van zoo ver gekomen prin sesjes net zulke Nederlandsche kin deren zijn gebleven als de kinderen, die op dat tuinfeest geïnviteerd waren, dat zij de spelletjes, die de Nederlandsche kinderen spelen, net zoo graag spelen als zij, en dat zij even aardige en prettige speelkame raadjes; zijn. Wanneer het nog noodig zou zijn geweest om de prinsesjes, over wie tijdens de bezetting zoo vaak en zoo veel in ieder Nedèrlandsch gezin is gesproken en die men zoo noode heeft gemist, het hart van de Ne- derlcmders te laten veroveren, dan zoumn zij die verovering op dezen feestmiddag stormenderhand hebben gemaakt. De terugkomst van het prinselijk gezin op het paleis Soestdijk heeft schier onopgemerkt plaats gehad. Men wist in Baarn en omgeving na tuurlijk wel, dat het prinselijk paar met zijn drie dochtertjes vóór Zater dag verwacht werd, maar dag noeli uur van de aankomst was bekend gemaakt, zoodat, toen de auto van het prinselijk gezin Donderdagavond in het schemerdonker de oprijlaan voor het palels inzwenkte, slechts zeer weinigen daarvan getuigen wa ren. Maar 's anderendaags, Vrijdag1- morgen vroeg, was op het dak der prinselijke residentie de koninklijke standaard gehesfihen en van dat oogenblik af strekten de inwoners van Baarn, Soestdijk en Soest hun wandelingen wat verder uit, tot aan den paleistuin, in de hoop, daar een glimip te zullen opvangen van het jonge leven, dat in het palels, dat ruim vijf jaar vereenzaamd en ver laten heeft gelegen tusschen de B'aarnsche bo'sschen, was weerge keerd. Zaterdagmiddag stroomden de belangstellenden uit alle wind streken naar Soestdijk, waar dan ook een drukte heerschte als deze gemeente in alle oorlogsjaren niet meer gekend heeft en die herin nerde aan de groote dagen van weleer. Even voor tweeën klonk een luid gejuich op den weg en enkele oogen- blikken later verscheen een open auto, waarin prins Bernhard bleek te zitten, aan den ingang van de oprijlaan. De bestuurder van den wa gen had moeite zijn auto veilig door de opdringende menschenmenigte heen te loodsen. Lachend het mili tair saluut brengend beantwoordde de prins aë toejuichingen. Vrijwel tegelijkertijd arriveerden de auto's van de Baarnsche en Soestdijksche notabelen, die uitgenoodigd waren voor de officieele ontvangst ten pa- 99 LONDEN, 4 Aug. (A.F.P.). De ver tegenwoordigers van Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten, Frankrijk en de Sowjetunie hebben volledige over eenstemming bereikt over de proce dure van berechting der groote Dult- sche oorlogsmisdadigers. Het eerste proces zal gehouden worden te Neurenberg tegen het einde van October, .,P® sli"zfn van IJmuiden zullen binnen e of 8 maanden hersteld kun nen zijn. Zaterdagavond heeft H. K. H. Prinses Juliana een toespraak voor de radio gehouden, waarin H. K. H. het volgende zeide: Er zijn vele en groote vraagstukken, die onze aan dacht opeischen in deze dagen, maar ik wil door deze microfoon nu u eenige persoonlijke, dingen meedeelen. Hiermede tracht ik te voldoen aan de groote belang stelling- en het medeleven in de ziekte van mijn moe der. De longontsteking als zoodanig verloopt heel goed, zij heeft alweer eenige malen mogen opstaan en eenige besprekingen kunnen hebben. Maar zelf zou ik hier aan willen toevoegen: de oorlogsjaren waren een periode van onafgebroken hard werken voor haar on der groote verantwoordelijkheid. Zeker in de twee laatste jaren heeft zij geen enkele vacantle gehad. De druk en. spanning stegen vooral tegen het einde ge weldig en toen tenslotte de algeheele bevrijding er was, begon een nieuwe phase, met een nieuwe reus achtige taak. Ik hoop. dat een periode, lang genoeg voor genezing en voor rust, nu verwezenlijkt zal kunnen worden. Verder wil ik van deze gelegenheid gebruik maken om u van harte dank te betuigen voor het grootsche welkom, dat wij van alle kanten en op allerlei wijze ondervonden, terugkeerende in het vaderland, ook het aantal persoonlijke brieven van vrienden en bekenden, alsook van onDt... .Ier, was zoo groot, dat zij met de aanvankelijk beperkte middelt., niet alle beantwoord konden worden. Gaarne wil ik e. dezen weg u zeer hartelijk voor bedanken. Bijzonder was ik overal getroffen, waar ik ook kwam. door de warme belangstelling, die onze kin deren betrof. Waar Ik kwam zei men mijhad de kin deren maar meegebracht, wanneer komen zij eens hier? Natuurlijk zou ik het heerlijk vinden ze overal mee te brengen. Toch zal het practisch niet mogelijk zijn, daar kleine kinderen een rustig en geregeld leven moeten hebben, waarin wat geschiedt in eigen om geving de groote belevingen voor ze zijn. Maar wel degelijk zullen wij ze naar enkele groote gebeurtenis sen ln ons nationale leven meenemen en ze een en kele maal een reisje laten maken om ze een indruk van hun vaderland' en van zijn verwoestingen te ge ven. Wij zullen ze allerminst verstoppen. Zelf zijn ze dol op omgang met menschen en andere kinderen. Wij zijn thans aan het zoeken naar een school voor Trix 'en Irene. Maar mogen mijn man en ik dan ook, als ouders, een ernstig beroep doen op de vaders en moeders in Nederland en op allen, die in kinderen zien: opgroeiende menschen, die met wijsheid moeten worden behandeld. Verwen ze niet. Zeg al de aardige dingen, die u tegen mij over ze zeide, niet in hun bljzyn. Laat hen vrij ln hun dagelijksch leventje, kijk niet naar ze, zoodat ze het merken. Ik herinner me hoe machteloos en rampzalig je je voelt, als kind, wanneer er een groep of menigte menschen naar Je „staat te kijken" en onze kinderen zijn dat heelemaa] metgewend, vergeet u dat niet. In één woord: over weldig ze niet door belangstelling en liefde en spring even wijs met ze om dat vragen we u dringend als waren het uw eigen kinderen. Thans ben ik met Trix. Irene en Margriet weer terug in ons eigen huis Soestdijk dat groote oogenblik is dan eindelijk gekomen en is in overweldigende dankbaarheid ondervonden. Mijn man Is weliswaar thans nog ln zijn hoofdkwartier, maar is nu toch weer zeer bereikbaar. De kinderen voelen zich al heelemaal thuis en zijn verrukt over Nederland. Zij hadden in het gastvrije Canada een heel prettig léven en hadden het er in ieder opzicht goed, ja uitstekend, en toch bleven zij zeer Nederlandsch en leefden altijd' toe naar dit groote moment van thuiskomen, althans de twee oudsten. Wanneer ik nu het groote voorrecht heb weer door mijn eigen huis' te loopen, waar de oorlog wel niet spoorloos aan is voorbij gegaan, maar dat bewoonbaar is. worden mijn gedachten steeds getrokken naar de vele huizen in Nederland, die in puin, liggen, en bij de diepe vreugde van hereenigi-ng in het vaderland, denkt men voortdurend aan de velen, naar wier thuiskomst tevergeefs werd uitgezien, of op wie nog steeds in angst wordt gewacht en men beseft des te meer zijn verantwoordelijkheid tegenover dit alles om dan ook zijn uiterste krachten in te spannen en zijn alles te geven in den wederopbouw van ons aller vaderland. leize. En terwijl deze genoodigden zich naar binnen begaven, waar zij begroet werden door de hooge gast- vrouwe in het paleis, marcheerde zingend de schooljeugd den paleis tuin in, die enkele minuten later al herschapen was in een ideaal speel terrein. In groepjes verspreidden zich de kinderen, allen getooid met oran je sjerpen, linten en strikken, over het breede gazon, waar zij groote en kleine kringen vormden én hun spel begonnen. ..In Holland staat een huis", „Kat en muis" „De zeven sprong" en andere genoeglijke spelen werden met groote animo beoefend. Het grasvela vol speende kinderen, de lucht vol blijde, jonge stemmen, het was een alleraardigst, volkomen ongedwongen begin van dit feest, waarin de kinderen zoo opgingen, dat zij er nauwelijks erg in hadden, dat de prins en de prinses met hun gasten naar bulten kwamen en zich in het gewoel van de kleintjes be gaven. En de (l'rie prinsesjes? Die hadden wij nog heelemaal niet gezien. Maar het bleek al heel spoedig, dat wj( ons vergist hadden. Want de drie prin sesjes hadden zich al, zonder dat het eigenlijk iemand was opgevallen, ge mengd onder de andere kinderen en waren reeds heelemaal verdiept in haar spel. Volgens een officieele publicatie van liet Hoofdbedrijfschap voor Ak kerbouwproducten is de prijs van bet brood met ingang van heden. Maan dag 6 Augustus, verhoogd met 2 et. per 800 gram. De regeering heeft van de gealli eerden ongeveer 4000 legerauto's aangekocht, die weliswaar zijn ge bruikt, maar toch nog in uitsteken den staat verkeeren. Alleen zij, die beschikken over een aankoopvergun ning, kunnen deze auto's fcoopen tegen den door de regeering vastge- stelden prijs. In September kan de eerste zending nieuwe personenauto's hier te lande worden verwacht. Tot teleurstelling van zeer vele stadg:enooten moeten wij de hard nekkige berichten, dat nog deze week de gasvoorzienlng een feit wordt, ten stelligste tegenspreken. Naar de di rectie van het Gemeente-gasbedrijf ons heden mededefclde, worden er op het oogenblik besprekingen gevoerd om Haarlem en de randgemeenten gelijktijdig van gas te voorzien. Eerst na 15 Augustus kan de levering van gas verwacht worden. De juiste da tum kan op het oogenblik. nog niet worden vastgesteld. Met ingang van heden is er wijzi ging gebracht in den treinenloop op verschillende baanvakken. Er gaan treinen rijdefn van Amers foortBaarnHilversum naar Amster dam, waardoor de busdiensten Amers foortHilversum komen te vervallen. Deze worden thans ingelegd op de trajecten BaarnBilthoven en Woer denLeiden. Het aantal reizigers treinen AmsterdamDen HaagRot terdam wordt eenigszins uitgebreid. Dagelijks zullen twee sneltreinen rij den van Nijmegen, via Geldermalsen en Utrecht naar Amsterdam en terug en twee stoptreinen van Nijmegen tot Utrecht en terug. De treindienst Utrecht-Gouda-Rotterdam-Den Haag v.v. wordt hervat. Op de Zondagen zal het aantal treinen zeer ingekrom pen worden. Op vele baanvakken zal dan geen enkele reizigerstrein loopen. Hedenmorgen hebben wij «jd genomen van het Nooodcommis: - riaat B 2. de instelling van het M.G., dié ons op zoo voortreffelijke wijze onmiddellijke hulp heeft verleend met alle mogelijke voedsel van den llen Mei af. De kapitein drs. J. W. Bakker, die thans tot reserve-majoor bevorderd is en benoemd tot provin ciaal commissaris voor den wederop bouw van Gelderland, en luitenant Neujoks, die tot kapitein bevorderd is eh wien Arnhem voor den weder opbouw ls toegewezen, hebben bui tengewoon veel gepresteerd voor het district Haarlem, dat 320.000 Inwo ners omvatte. Toen zij kwamen, telde dit district 86.000 personen, die aan hongeroedeem en ernstige ondervoe ding leden. Op 21 Juli waren er nog 7 nongeroedeempatlënten en 14.000 ondervoeden door onderwicht. Een speciaal woord van dank tot de scheldende lieeren van het Nood- commissariaat mag zeker niet ach terwege blijven. Haarlem zal de na men van de werkers, die dag en nacht op de bres hebben gestaan en in slechts enkele weken onze voedsel voorziening op een zeer behoorlijk peil brachten, niet vergeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1