Atoombom tegen Japan ingezet Verbluffendste uitvinding sinds het buskruit MARGRIET H.M. de Koningin KABINET VAN DEN Nieuw Spoorboekje- „EENHEIDSVAKBEWEGING VERSTAAT DE EISCHEN DES TIJDS NIET'1 Emofioneele proefneming mei eerste atoombom YOGHURT 69ste JAARGANG No. 23309 o DINSDAG 7 AUGUSTUS 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Totale omwenteling in de moderne oorlogvoering Jacht op de ATOOMKRACHT Verklaring van Attlee (Vervolg op pag. 2) moet zich nog ontzien minister-president De keuze van den naaan van hit jongste prinsesje, waaromtrent men destijds diverse verklaringen gezocht heejt, kwam voort, naar H. I K. H. Prinses Juliana ter persconferentie mededeelde, I uit een symbool van de Ne- derlandsche zeevaart. 1 „Mijn moeder en de Enge- landvaarders hadden be- hoefte aan een symbool om 1 dat te kunnen dragen ter I eere van de gevallen helden en martelaren in Nederland en in onze strijdkrachten. Zij hebben toen de witte mar- griet uitgekozen. Wij hebben 1 onze jongste dochter dezen 1 naam gegeven. Maar omdat 1 wij niet wilden, dat men in Nederland deze bloem als een nieuw distinctief ging dragenwat opnieuw slacht- offers zou hebben gemaakt, hebben wij ons in vage ter- men over de beteekenis van dezen naam'uitgelaten. Toen I Margriet gedoopt werd heb- z ben wij de koopvaardij uitge- noodigd om peet te staan, waarna de opvarenden van de I koopvaardijvloot de Margriet als émbleem kozen en deze op hun uniform dragen. Mijn moeder heeft de margriet als symbool in 'n radiorede ge- i bezigd en er is 'n Margrietfonds gevormd voor de nagela- ten betrekkingen der slachtoffers van de koopvaardijvloot." Prof. Schermer horn spoedig verkrijgbaar Weer een dag staking te Rotterdam? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WASHINGTON, 6 Aug. (Reuter) President Truman heeft vandaag ont huld, dat die Amerikaansehe luchtmacht 16 uur geleden de grootste bom, ooit In de historie van den oorlog gebruikt, een atoombom krachtiger dan 20.000 ton ontplofbare stoffen, heeft uitgeworpen op een .Japansche leger basis op Hirosjima. De president voegde hieraan toe, dat twee groote en vele kleinere fabrieken in de Ver. staten voor de productie van atoom bommen in werking ztyn. Er is meer dan 2*4 Jaar aan gewerkt. Met deze bom, aldus president Truman, hebben wij thans een nieuw en revolutionnair element van ver nieling toegevoegd aan de toenemende kracht van onze gewapende strijd krachten. Deze bommen worden thans regelmatig geproduceerd en zelfs wordt er gewerkt aan nog krachtiger modellen. Truman onthulde verder, dat Chur chill en wijlen president Roosevelt het eens waren over het ni2t der pro ductie van atoombommen in de Ver. Staten, welke buiten het bereik van vijandelijke bombardementen zou val len. Deze nieuwe bom, de atoombom, bergt in zich de basiskracht van het heelal. Vóór 1939 was het de heer- schende meening onder de geleerden, dat het theoretisch mogelijk was atoomenergie los te laten, maar nie mand kende eenige practische me thode om zulks te doen. Tegen 1942 evenwel wisten wij, dat de Duitschers koortsachtig aan zulk een project werkten. Hiermede hoopten de Duitschers de wereld in slavernij te brengen. Maar het is hun niet gelukt. Wij mogen den hemel dankbaar zijn, dat de Duitschers zoo laat en in beperkte hoeveelheid begonnen zijn met de V. 1 en de V. 2 en nog dankbaarder moeten wij zijn. dat zij in het geheel geen atoombommen hebben kunnen maken. Evenals wij andere Veldslagen ge wonnen hebben, hebben wij thans ook den veldslag van de laboratoria ge wonnen. Het is het resultaat van de samenwerking tusschen Ameri kaansehe en Britsche geleerden. Meer dan 125.000 personen hebben gewerkt aan de constructie van de atoombom- fabriek in de Ver. Staten en ruim 65.000 menschen zijn thans bij de pro ductie betrokken. Velen werken hier al 2'/2 jaar lang aan en maar weini gen wisten wat zij produceerden. Wij hebben 2.000 millioen dollar be steed aan het grootste wetenschap pelijke dobbelspel van de historie, en wij hebben dit 6pel gewonnen. President Truman vervolgde: „Wij zijn thans gereed nog sneller en vol lediger elke productie-onderneming welke de Japanners in welke stad ook boven den grond hebben weg te vagen. Wij zullen hun havens ver nielen, hun fabrieken en hun ver- NEW YORK, 6 Aug. (A.P.) De jacht op de atoombom begon toen een Duitsche wiskundige, de Joodsche vrouw Lize Neitzer, had berekend, dat iets wat ge leerden al sedert tien jaren had beziggehouden feitelijk een ex plosie was van een der Uranium- soorten. Binnen twee weken na dat zij deze berekening had ge publiceerd, hadden de groote la boratoria van de Ver. Staten, Po len en Duitschland haar voor spelling geverifieerd. Kort daar op werd Lize Neitzer uit Duitsch land verbannen, maar Hitier zet te alle beschikbare natuurkundi gen aan het werk voor de atoom bom en atoomkracht in het Kaiser Wilhelminstituut in Berlijn. Wat de geleerden vonden was4 dat de zeldzame vorm van Uranium, be kend als 235, indien gebombar deerd met lage electrische ener gie in den vorm van neutron, stralen, reageerde door eenige van zijn atomen bijna recht door mid den te splitsen. Tot op dat tijd- iLv was .Vs Been atoom werke- ninJIf8 Eenige electronen baan JJiiPaT, els waren uit hun mn d* n ^dom' de botsing van de stralen, die x-stralen kun nen zijn of stralen die uit atoom- deelen bestaan. Wanneer Urani umatomen in twee deelen wor den gesplitst, zooals Lize Neitzer voorspelde, opent zich een heele wereld voor de atoomkracht. De energie die vrijkomt bij de ver brijzeling van een atoom is dui zendmaal grooter dan de energie die ontsnapt wanneer slechts eenige deeltjes uit hun banen worden gestooten. Deze nieuwe situatie was het sein voor de jacht van Amerika en. Engeland naar de atoomkracht in de atoombom, en zelfs voordat de ver. staten in oorlog gingen was f* '"erk aan de atomen onder geplaatst. Sedertdien is enkele ontwikkeling op dit gebied gepubliceerd tot de aan kondiging van vandaag dat de bom is gebruikt tegen Japan. J Een geweldige electrische generator, die reeds jaren geleden bij proef nemingen in Washington werd ge bruikt voor atoomverbrijzeling. bindingen. Laat men ons niet mis verstaan: wij zullen Japans vermo gen om ooriog te voeren volkomen te gronde richten. Om het Japansche volk voor een volkomen ondergang te vrijwaren, hebben wij vanuit Potsdam het ultimatum uitgevaardigd. De Japan sche leiders hebben dit ultimatum prompt verworpen. Indien zij thans onze voorwaarden niet aanvaarden, kunnen zij een regen van verwoes ting uit de lucht verwachten, zoo als de aarde nog nooit heett aan schouwd. Volgend op dezen lucht aanval zullen land- en zeestrijd krachten in zulk een aantal en met zulk een macht komen, als zij nooit hebben gezien, en met een strijdlust en bedrevenheid, die zij reeds van ons kennen. De minister van Oorlog. Stimson, zal een verklaring verstrekken, waar in verdere bijzonderheden over de atoombom worden bekend gemaakt. De arbeiders in de stoomfabrieken verkeeren niet in een grooter ge vaar dan In andere bedrijven, want aan hun veiligheid wordt de uiter ste zorg besteed. Ik zal bet Congres verdere aanbe velingen verstrekken, hoe de atoom kracht een krachtig en machtig middel kan worden om den wereld vrede te bewaren. In de huidige omstandigheden ligt het niet ln de bedoeling de tech nische bijzonderheden van de pro ductie te onthullen." Trumans verklaring werd afgelegd ln het Witte Huis tegenover de jour nalisten, die vooraf gewaarschuwd waren, dat zij een „good story" kon den verwachten De verklaring werd betiteld als de '„verbluffendste vor dering in de oorlogvoering sinds de ontdekking van het buskruit." Keuter voegt hieraan toe, dat Britsche geleerden een belangrijke rol ln de ontwikkeling van de atoom bom hebben gespeeld. Minister-president Attlee heeft gis teravond een verklaring afgelegd over de atoombom, waarin hij o.a. zeide: „De problemen verbonden aan het vrijmaken van energie door atoom splitsing zijn opgelost en de- eerste atoombom is door de Amerikaansehe luchtmacht op Japan afgeworpen. President Truman en de Amerikaan sehe minister van oorlog, Stimson, hebben den aard en de groote gevol gen van deze nieuwe ontdekking be schreven. Thans mogen eenige gege vens verstrekt worden over het aan deel dat Groot-Brittannië gehad heeft ln de opmerkelijke wetenschappelijke vorderingen, die thans tot rijpheid komen. Voor de regeeringswisseling had Churchill een verklaring opgesteld waarin hy o.a. schreef: ,,In 1939 had den geleerden van vele landen inge zien, dat het vrijmaken van energie door atoomsplitsing tot de mogelijk heden behoorde. Geweldige problemen waren hieraan echter nog verbonden en weinig geleerden zouden toen heb ben durven voorspellen, dat de atoom bom ln 1945 gereed zou zijn voor het gebruik. Niettemin waren de moge lijkheden van het project zoo groot, dat Z.M. regeering het verstandig achtte het onderzoek hierin voort te zetten. Het onderzoek werd hoofdza kelijk verricht aan de Engelsche uni versiteiten en bij de vorming van de coalltieregeering lag de verantwoorde lijkheid voor dit werk bij het minis terie voor de vliegtuigproductie, dat geadviseerd werd door een commissie van vooraanstaande geleerden onder leiding van sir George Thomson. Er werd volledig contact onderhouden tusschen de geleerden in Engeland en de Ver. Staten. De vorderingen van het werk gingen zoo vlot, dat sir George Thomson in 1941 kon rappor teeren, dat er naar de meening van de commissie een redelijke kans bestond, dat de atoombom voor het einde van den oorlog kon worden geproduceerd. In den zomer van 1942 moest men besluiten, of men het werk zou doorzetten met het op groote schaal bouwen van fabrieken. Churchill zeide, dat Engeland op dat moment zich geen inbreuk: op zijn oorlogs productie kon veroorloven, en dat bovendien in Engeland de fabrieken binnen het bereik van de Duitsche bommenwerpers zouden liggen. Men besloot dus tot productie in Amerika. Naar vernemen bljjft de ge zondheidstoestand van H. M. de Ko ningin zeer bevredigend. Toch zal H. M. gedurende de maand Augustus zich nog moeten ontzien en zleh van groote vermoeienissen moeten ont houden. Het is de wensch van de Koningin haar eersten verjaardag 11a de bevrijding in Nederland in alle stilte in haar familiekring door te brengen. De Regeerings voorlichtingsdienst meldt: Aan de leden van den ministerraad worden op het oogenblik allerlei za ken voorgelegd, waarvan een nader onderzoek gewenscht is. Naast zaken van uitsluitend persoonlijken aard is er daarbij tevens een groot aantal, die een verder reikende beteekenis heb ben, die slaan op de werking van ambtelijke apparaten enz. Ten einde in bijzondere gevallen langs den kort- sten weg de belangrijkste van deze zaken te kunnen behandelen, zal aan het kabinet van den minister-presi dent een aantal personen worden ver bonden en zullen anderen daarbij worden gedetacheerd. De eerste hier van Is de heer Koos Vorrink. die al dus werkzaam is met den persoon lijken titel van Regeeringsgemach- tigde ln algemeenen dienst. De taak van de betreffende heeren is uitslui tend een adviseerende. Voor het uit brengen van hun adviezen zal in vele gevallen een diepgaand onderzoek noodig zijn. £11111111111111111 16 Augustus a.s'. komt er weer een oude bekende terng: ons spoorboekje. Weliswaar nog niet als Voorheen. De reisgelegenheid is nog zoo beperkt, dat de com plete dienstregeling meer weg heeft van een vouwblad dan van een boekje, maar toch, het begin is er. Ein het is vooral als symp toom van onze herrezen spoor wegen: dat we het „spoorboekje" met vreugde begroeten. Overigens, men zij nog zoo wijs zijn reis lust althans per trein -voor- loopig nog tot het allernoodza kelijkste te beperken. niiiiiiiimiiiiiiiiiiaiiiHiiiiiitiiiiiiiiiiiHiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiHiimimiimiiiitiiimiiimitiiiiiiiiiiK; y De Regeeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat. de minister-presi dent op 28 Juli het volgende schrij ven richtte aan de Eenheidsvakbe weging Uw brief, gedateerd 15 Juli 1945. bereikte mij eerst op 21 Juli. Hoewel er op sommige punten uitvoerige beschouwingen in worden verwerkt, waarvan ik den achtergrond kan be grijpen. moet ik toch tot mijn te leurstelling vaststellen, dat u op het meest essentieele punt blijk geeft de eiscben, die de huidige tijdsomstan digheden aan ons stellen, niet juist te verstaan. Uw schrijven blijft voor ons dan ook onbevredigend. In de vergadering te Rotterdam is trou wens vanwege uw organisatie uit drukkelijk verklaard, dat wat de re geering verlangde, n.l. dat u ln over eenstemming met het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen u na onderhandelingen bij een beslissing van den Rijksbemiddelaar neerlegt, door u is afgewezen. In een situatie, als waarin ons volk zich thans bevindt, ls leiding van het economisch leven noodza kelijk. In de eerste plaats beheersching van het prijsniveau. Niet dan met, de alleruiterste moeite en ten koste van zeer groote financieele offers van het geheele volk zal het mogelijk zijn de prijzen zoodanig te beheer- schen, dat in de naaste toekomst de arbeidende klasse ln staat zal zijn, zich weer een behoorlijk levenson derhoud te verwerven. Vrije prijsvor ming ls voor het oogenblik ontoe laatbaar. Het noodzakelijke complement hiervan ls, dat ook de vrije loon vorming door middel van strijd eveneens wordt uitgeschakeld. lilt Het Amerikaansehe departement van Oorlog heeft de volgende be schrijving gegeven van het tooneel, toen de eerste experlmenteele atoombom in de woes tijn van Nieuw-Mexico op 16 Juli tot ontplof fing kwam; „Er ont stond een verblindende lichtflits, die het ge heele gebied helderder dan bij het helderste daglicht verlichtte. Toen kwam een gewel dig, aanhoudend gebul der en een zware druk golf, die twee man, buiten het proefne- mingsgebied, neersloeg. Terstond kolkte een ontzaglijke, veelkleurige wolk op tot een hoogte van ruim 40.000 voet. De wolken, die onder weg werden ontmoet, verdwenen. Spoedig dreven de substrato- sfeerwinden de op die hoogte grijs geworden massa uiteen. De proef was voorbij, het project wag een succes." Een blind meisje nabij Albuquerque, 120 mijl van de plaats der proef neming, riep uit: „Wat is dat?", toen het licht opflitste. Generaal Gro ves, een van de hoofd figuren van het ont werp, die zich op een waarnemingspost op een afstand van 17.000 yards bevond, vertelde: „Twee minuten voor den vastgestelden tijd lagen allen plat op den grond, het gelaat om laag. De tijd werd door een luidspreker afge roepen. Kr heerschte 'n volkomen, eerbiedige stilte." Dr. Conant, president van de Harvard Univer sity, zeide, dat hij nooit had kunnen denken, dat seconden zoo lang konden duren. Eerst kwam er een lichtuit- barsting van. onverge lijkelijke schittering. Wij keerden ons allen om en keken door don kere glazen naar den vuurbol. Ongeveer 40 seconden later kwam de schokkende golf, ge volgd door geluiden, waarvan er geen schrik wekkend scheen na onze volkomen verba zing over de buitenge wone intensiteit van het licht. Generaal Thomas Parrell ver klaarde: „Het tooneel binnen den schuilkelder was onuitsprekelijk dra matisch. Ieder kende de verschrikkelijke po tenties van de dingen, die naar zjj dachten zouden gaan gebeuren. Wij reikten ln het on bekende. Toen kwam die geweldige lichtuit- barsting, gevolgd door een diep, grommend ge bulder. Verscheidene waarnemers werden te gen den grond geslagen. Alle opgekropte emo ties kwamen los in die paar minuten. Allen schenen te voelen, dat zij aanwezig waren ge weest bij de geboorte van een nieuw tijdperk, het tijdperk van de atoom-energie." beteckent, dat de overheid niet al leen richtend, doch op het. «ogen blik ook als bindend orgaan zal moeten optreden. Indien de Een heidsvakbeweging de regeering wel als leidend orgaan ziet, zal zij moeten erkennen, dat van leiding in het huidige tijdsgewricht geen sprake kan zijn, zonder dat zij ten aanzien van de meest klemmende punten In ons sociale leven ook bindende voorschriften kan ge ven. Dit beteekent geenszins, dat de organisaties van arbeiders geen wen. schen zouden mogen voorbrengen, dat geen besprekingen en onderhan delingen zouden kunnen, worden ge voerd. Onder de tegenwoordige om standigheden zullen zij echter, wil len zij aan de onderhandelingen deel nemen, moeten aanvaarden, dat zoo noodig ten slotte de Rijksbemidde laars beslissen en dat zj zich dan bij de beslissing neerleggen. Op grond van bovenstaande spreek lk het vertrouwen uit, dat u nader zult verklaren u op deze basis te zullen stellen, teneinde daarna ook uw bijdrage te kunnen leveren tot den wederopbouw van het arbeidsleven van Nederland. De minister-president, (w.g.) SCHERMERHORN. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft het voor sommige gedeelten van het land reeds bestaande verbod tot be reiden van melk en melkproducten in flesschen uitgebreid tot het geheele land. Dit verbod geldt niet voor model- melk en yoghurt. De bereiding van yoghurt in flesschen kan ln het Wes ten des lands echter hervat worden, nadat een regeling is getroffen, welke een redelijke verdeeling over de de taillisten en verbruikers waarborgt. De aanleiding tot uitbreiding van het verbod is gelegen in de nog steeds zorgelijke kolenpositie. De besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders, den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en. Transportarbeiders en den Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders St. Bonifacius, hebben besloten een aanbod van het bestuur der Een heidsvakbeweging, om deel te ne men aan een door deze te Rotter dam belegde openbare vergadering op Woensdag a.s. van de hand te wijzen. Het ls den voornoemden be sturen namelijk bekend, dat de eenheidsvakbeweging op dien dag den arbeid ln de haven van Rotter dam opnieuw wil stilleggen en wel van 4 uur 's namiddags tot den volgenden dag. Zij zijn van meening, dat het bestuur der E.V.B. daarvoor de verantwoording alleen moet dra gen. Indien zij op het aanbod van de eenheidsvaktaeweging zouden ingaan, zouden zij voor deze nieuwe staking mede de verantwoordelijk heid dragen. De plv. gouverneur van Suriname, J. C. Brons, ls benoemd tot gouver neur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1