WERELDREACTIE OP UITVINDING VAN DE ATOOMBOM Zestig sigarenfabrieken zijn weer aan het werk Het geheim van Niels Bohr JOEGO-SLAVIË Reis naar de maan mogelijk? 69ste JAARGANG No. 23310 o WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1945 Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Russische medewerking Belgische verkiezingen in Maart Ipgl WÊzm. Eenheidsproducten op komst 30 Aug. een rookersbon Mosterd na den maaltijd een republiek? HET RAD1QVRAAGSÏUK EXTRA RANTSOENEN Bij bijzondere feesten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Radio Tokio heeft vandaag toege geven dat de atoomhom, die Hirosjima heeft getroffen, alle levende wezens, zoowel menschen als dieren, heeft verschroeid. Volgens dit bericht wa ren de dooden onherkenbaar ver brand, en de autoirteiten waren niet in staat een juiste schatting van het aantal dooden onder de bur. gers te maken. De stad zelf werd een rampzalige puinhoop genoemd. De uitzending zeide letterlijk: „De uitwerking strekte zich over alle deelen van de stad uit. De menschen op straat verbrandden levend, en zij die zich binnenshuis bevonden kwa men door den onbeschrijfelijken lucht druk en hitte om het leven". De uit zending beweerde, dat aangezien de huizen en gebouwen in elkaar ge stort zijn, waaronder gok de eerste- hulp stations, de geneeskundige autoriteiten hun handen vol hebben aan de hulpverleening. Van bevoegde zijde te Washington ls daarop geantwoord, dat onder zoek naar deze „details" wellicht zal onthullen, dat een stad van meer dan 300.000 inwoners door een enkele bom zoogoed als wegge vaagd is. Volgens een te New-York opge vangen bericht van het Japan- sche nieuwbureau zou de op Hirosjima afgeworpen atoombom' bevestigd zijn geweest aan een pa rachute, en reeds in de lucht zijn ontploft, nog voor zij den grond had bereikt. De eerste atoombom die ooit werd gebruikt raakte het hart van Hirosji ma met zulk een vreeselijke schok dat het superfort dat de bom had gewor pen, heen en weer werd geschud of schoon het toestel 15 kilometer uit de buurtwas. De verblindende vlam en de schok deden de in de slag ge harde bemanning uitroepen: ,,Mijn God!" Het reusachtige vliegtuig trilde als door een dichtbij ontplofte lucht- afweer-granaat. Kolonel Paul W. Tib- bets Jr., die het bewuste superfort bestuurde en marine-kapitein William S. Parsons, vloot-ordonansexpert, noemden de explosies „enorm en on heilspellend." Geen van beiden kon den een schatting van de aangerichte schade opgeven, maar zij waren het erover eens dat deze „omvangrijk" moet zijn geweest. Hier is het verhaal van Parson: „Het was 09 uur 15 toen wij onze bom afwierpen, waarna wij bij draaiden om de uitwerking beter te kunnen zien. Daarna maakten wij dat wij zoo snel mogelijk uit de na bijheid van de vuurbal wegkwamen. Ofschoon wij minstens 15 kilometer van de plek verwijderd waren en iedere man een zwarte bril droeg, konden wij een botsing waarnemen. Wij moesten ons vermannen toen wij na de bom afgeworpen te heb ben op de schok zaten te wachten. Een berghooge rookzuil steeg op ter wijl er stoom naar beneden kwam. Op de top was witte rook maar op 350 meter hoogte zagen wij werve lend kokend stof. Kort daarna ont stonden aan de rand van de stad brandjes, maar de stad zelf was ge heel verduisterd. Na twee of drie minuten was de rook 10 kilometer hoog gestegen. De top van de witte wolk viel uit elkaar om spoedig door een andere gevolgd te worden." Op het Witte Huis heeft president Truman vandaag persoonlijk de lei ding genomen over de atoombom- oorlog, die, naar hij gelooft, een spoe dige overwinning over Japan betee- kent. Hij deelde zijn hoop op de over winning mede- aan de corresjondenten, die hem uit Berlijn begeleid hebben. Na zijn aankomst gisteravond, van de conferentie van de groote drie, begon Truman dadelijk een verslag over de ontwikkelingen tijdens de conferentie voor het Amerikaansche volk op te stellen. Sinds zijn intreden op het Witte Huis is dit de langste rede die Reeds vele jaren hebben Engelsche geleerden te Cambridge proeven ge nomen om atomen te splitsen. De resultaten van hun proefnemingen hebben geleid tot de fabricatie 'van atoombommen. hij ooit heeft voorbereid. Waarschijn lijk Donderdag of Vrijdagavond zal deze speech door het geheele land uit gezonden worden. In Engeland heerscht een gevoel van dankbaarheid, dat de geailieerde geleerden den wedloop met de Duit- schers gewonnen hebben. In Moskou hebben de bladen het bericht zonder commentaar of zonder het speciaal op den voorgrond te plaatsen gepubliceerd. In de Ver. Staten wordt druk ge speculeerd over de mogelijkheden. Men acht het niet uitgesloten, in de toekomst de maan te kunnen berei ken. Steenkool en olie, zoo meent men, zullen als bronnen van kracht worden uitgeschakeld. Groote vorde ringen op velerlei gebied kunnen wor den verwacht, met name ook op me disch gebied. De New York Times meent, dat de atoombom den vrede zal garandeeren voor alle Vereenigde Naties. In Australië zegt men, dat het menschdom nooit een grootere sen satie heeft beleefd. Een Zuid-Amerikaansche zegsman verklaarde, dat de ontwikkeling van de atoombom oorlogen in de toekomst onmogelijk maakt. Een van de mannen, die den weg hebben bereid tot de uitvinding van de atoombom, bevindt zich thans in Rusland, waar hij sinds den zomer van 1935 verblijft, nadat hij door de Sovjet-regeering uit Engeland was teruggeroepen. Het is de 51 jaar oude professor Kapitza (Peter), een van de grootste geleerden van de Sovjet-Unie. Professor Kapitza fungeerde jaren als directeur van het Mond-laboratorium te Cambridge, daarna gedurende 12 jaren als assistent van den beroemden Britjschen geleerde wijlen lord Ru therford. Kapitza deed onderzoekingen met vloeibaar helium en wekte het eerst op kunstmatige wijze buiten gewoon krachtige magnetische velden op. De door hem gevolgde methode van onderzoek stelde hem in staat vele nieuwe eigenschappen van het atoom te ontdekken. Door waarnemers wordt er op ge wezen, dat in de Sow jetunie in het 'geheel geen opmerking is gemaakt omtrent de Britsch-Amerikaansche sa menwerking bij het construeeren van de atoombom. ,,De atoombom heeft te Potsdam aan Truman in alles een oorspronkelijk overwicht verleend," schrijft de Times Herald. De atoom bom doet de belangrijkheid van de rol, die de USSR in den oorlog in het Verre Oosten had kunnen spelen, in het niet verdwijnen. BRUSSEL, 7 Aug. (Reuter). De Belgische regeering heeft heden aan de Kamer haar regeeringsprogram voorgelegd, waarin wordt medege deeld, dat in Maart van het volgend jaar ln België algemeene verkiezin gen zullen worden gehouden. In deze door Van Acker in de Kamer voorgelezen verklaring wordt verder gezegd „De regeering is voornemens, voor België het recht op zoodanige schadevergoeding op te (iischenals de billijkheid eischt dat de Duit- schers dienen te betalen aan de landen welke zij verwoest en ge plunderd hebben. De regeering is van meening, dat België recht heeft op deelneming aan de exploitatie van bepaalde Duitsche hulpbronnen. Het Belgische leger zal deelnemen aan de bezetting van Duitschland. «3* f. kif:if kV**-* Een Japansch zelfmoord-vliegtuig, dat geheel intact door Amerikaansche mariniers werd buitgemaakt, tijdens den strijd op Okinawa, wordt nü door experts nauwkeurig bestudeerd. Het vliegtuig heeft een twintig voet langen romp en een vleugel-spanning van 16 voet. In tegenstelling tot de heerschende opvatting is de piloot niet in de cockpit opgesloten. Wel heeft hij geen parachute en is het hem onmogelijk een veilig heenkomen te zoeken, ook al voelt hij niets voor zijn „enkele reis". In den neus van het vliegtuig bevindt zich de plaats, waar de springlading wordt geborgen. Keystone-A.B.C. Press). Dat een regelmatige distributie van rookartikelen mogelijk zal wor den ls vooral te danken aan het feit, dat onze regeering reeds vóór de capitulatie een hoeveelheid van 10.000 ton tabak heeft aangekocht ten behoeve van de drie tabakver werkende Industrieën van ons land. Voorts zijn deviezen beschikbaar ge steld om verder tabak aan te koopen. Het vervoer uit Engeland en de pro ductielanden naar Nederland wordt geregeld door de A.R.R. (Administra tion for Relief and Rehabilitation te Londen). In het Zuiden is goede tabak aangekomen en de tabakver werkende Industrieën zijn in dit deel des lands weer gedeeltelijk in orde. De tabak voor cigaretten werd tot nog toe uit Rhodesia aangevoerd en de te distribueeren cigaretten zullen den naam „Rhodesia'' dragen. De prijs is bepaald op 75 cent per 20 stuks. Naar het Rijksbureau voor Tabak mededeelt, ligt het in de bedoeling, dat vermoedelijk 30 Augustus over heel Nederland een bon bekend zal worden gemaakt, welke recht zal geven op, naar keuze, een rantsoen sigaren, si garetten of tabak. Men hoopt in de periode van September tot en met December geregeld twee rantsoenen in de 14 dagen aan te kunnen wijzen. LONDEN, 8 Aug. (A.P.) De Deensche ge leerde, die zijn geheim van de ontlading van atoomkrachten heeft achtergehouden voor de nazi's gedurende de be. zetting van zijn va derland en is gevlucht om wellicht meer dan eenige andere natuur kundige bij te dragen tot de ontwikkeling van de machtige atoombom der geallieerden, was vandaag nog steeds be zig in een onaanzienlijk laboratorium in White hall, waar men de pers zorgvuldig weghoudt. Dr. Niels Henrik Bohr, de stoere 60-jarige Deensche geleerde, scheen de eenige in Londen te zijn, die niet in spanning verkeerde over de mogelijkheden, die de wereld en de ge allieerde zaak werden geboden door hem en zijn medewerkers. Hij wilde niets voor publil catie bekendmaken. Be wakers, aan wie men verteld had, dat hij niet wenschte te spreken, hielden geheim waar hij zich bevond. Van zijn zoon Aage, die zelf een natuurkundige en spe cialist op het gebied van het atoomonder zoek is, vernam men, dat de Bohrs ln de laat ste maanden vele reizen tusschen Londen en Amerika hebben ge maakt. „Mijn vader heeft niet aan een bom gewerkt," is nadrukke lijk door Aage Bohr ver klaard. „Hij heeft zich hebben gedurende jaren aan de annalen studie van het atoom gewijd voor het welzijn van de menschheid. Desondanks is het niet zeker, dat de bom niet ook zonder d'e hulp van m(]n vader tot stand zou zijn gekomen." Gedurende de jaren voor den oorlog experi menteerde, schreef en rekende Niels Bohr in een gebied der natuur kunde dat weinig an deren zelfs maar kon- niet bitter. Zijn zoon zegt, dat hij weet, dat door een vreemden sa menloop van gebeurte nissen en avonturen, die hun gelijke niet in de droge der weten schappelijke studie, de wereld zal weten, hoe de atoomsplitsing te gebruiken. ,,Het werk is nog niet gedaan." Dat was het uitgangspunt van den man. die zijn studies voortzette onder de oogen der nazi's in het bezette Kopenhagen en die aan hun greep kon worden onttrokken door de ondergrondsche pa triotten in 1943. Eenige den begrijpen. Hy zag weken later kwam hij in dit werk den sleutel in een bommenwerper tot onvoorstelbaren rijk dom der toekomstige generaties. Het doet ironisch aan, dat er een oorlog noodig moest zijn om het élan en de hulpbronnen te produ- ceeren die hem zouden helpen om den droom der wetenschap waar te maken. Het is tevens een ironie van het lot, dat het eerste groote gebruik dat van den van de RAP naar En geland. Sedertdien, met de hulpbronnen van de grootste mogendheden der wereld tot zyn be schikking en een hand. vol natuurkundigen naast zich, heeft Bohr een fabuleuzen triomf behaald. Vandaag wil hij niet spreken, maar wellicht zal het geheele verhaal spoedig worden verteld. „Bohr was al- arbeid van Bohr is ge- tyd een schuwe, terug maakt, in dienst staat getrokken man," ver van een ongekende des- telden zijn vrienden, tructie. Vandaag is Bohr gepreoccupeerd, Hij en zijn zoon zullen het werk, dat hun nog zonder glimlach, maar wacht, voltooien. De sigarettenfabrieken in het Wes ten van ons land en dat zijn de belangrijkste zullen dezen zomer weer regelmatig gaan werken. De schade aan de gebouwen is betrekke lijk gering, alleen is het nog niet gemakkelijk arbeidskrachten in vol doende aantal te krijgen. De kerftabaksindustrie zal ook een eenheidsproduct leveren, dat ver moedelijk onder den naam „Libra" in den handel zal worden gebracht. Import van rooktabak en sigaretten zal voorloopig niet in belangryke mate kunnen geschieden. De sigarenindustrie, welke voor ons land de belangrijkste der drie tabak verwerkende industrieën is, is thans zoover op dreef, dat er thans weer ongeveer 60 fabrieken in het Zuiden des lands aan het werk zijn. Daar ls men reeds in Februari begonnen. De schade aan de fabrieken viel nogal mee. In sommige plaatsen zooals ln Rhenen, Valkenswaard, Wageningen, werden de fabrieken zwaar bescha digd of verwoest, maar ln het alge meen kon men vrij spoedig aan den slag gaan. Een moeilijkheid in de sigarenindustrie ls evenwel het dek blad, dat uit Indië moet komen. Men rekent ermee, dat indien het niet al te lang duurt, eer Indië bevrijd is, het toch wel 1946 zal worden voor men dekblad uit Indië zal krijgen. Dekblad en omblad zyn ook door de Russen aangekocht, maar men zal deze hoeveelheid moeten verdeelen over de komende jaren. De sigaren industrie zal vermoedelijk voorloo pig op een capaciteit werken van circa 20 pet. van haar productie van vóór den oorlog. LONDEN, 7 Augustus (Reuter) Het Japansche nieuwsbureau heeft heden bericht, dat door Japan stap pen werden ondernomen om aan Cost-Indlë onafhankelijkheid te ver- leenen. Het nieuwsbureau meldde: ,,De Japansche leger-autoriteiten ln de Zuidelijke gebieden hebben formeel hun instemming te kennen gegeven met het instellen, in den loop van deze maand, van een „Oommissie ter voorbereiding van de onafhankelijk heid van Oost-Indië'". Bekende onderzoekers zien het atoom-bombardement van Japan als het begin van een ontwikke ling, waardoor het mogelijk zal worden, groote fabrieken te ver warmen door middel van een in stallatie die niet grooter is dan een telefooncel, en duizend uur met een auto op één gram brand stof te reizen. Het gaat er om, de vrijgekomen enorme krachten te leeren controleeren op het mo ment, dat de uiteindelijke be- standdeelen der materie uiteen worden gerukt. Het probleem kan men vergelijken met de vraag, hoe de kracht van een dynamiet- explosie op een grasmaai-machine kan worden overgebracht. Een der experts heeft geschat, dat een paar gram Uranium genoeg zouden zijn, om de Queen Mary van Europa naar Amerika en te rug te laten varen. De experts zijn het er over eens, dat deze ontwikkeling nog niet onmid dellijk voor de deur staat. Door de krachten van het Ura nium te ontketenen is, volgens dr. Vollreth, de droom der menschheid de maan te bereiken binnen de grenzen van het mo gelijke gekomen. Dr. J. R. Op- penheimer, een natuurkundige der universiteit van Californië, die de ontwikkeling van de bom heeft geleid in hei laboratorium te Los Alamos (Nieuw Mexico), zeide in een interview: „Diegenen onder ons die aan haar verwezen lijking hebben gewerkt, hopen dat zij gebruikt zal worden om toekomstige oorlogen te ver- mijden." A.P. BELGRADO, 7 Aug. (Reuter), ln een toespraak op het congres van het Joego-Slavische Volksfront heeft maarschalk Tito, de nieuwe gekozen president van dit lichaam, zich uit gesproken voor een republikeinschen regeeringsvorm en volledige ver nietiging van de reactionnaire ben den, die zich nog steeds schuil hou den in de bosschen van Joego slavië. Tito verklaarde, dat thans de tijd was aangebroken om de kwestie van het koningschap te bespreken. Het was duidelijk, dat het koning schap zich niet verdroeg met den nieuwen regeeringsvorm die zich in Joego-Slavië had ontwikkeld. Tito herinnerde aan de hulp, welke door de „internationale reactie" aan de Joego-Slavische reactionnairen was verleend, en aan de buitenlandsche lastercampagnes tegen de Joego slavische bevrijdingsbeweging Uit welingelichte kringen verne men wij, dat de besprekingen van mr. L. A. Kesper, die door cie regee ring is benoemd tot voorzitter van het bestuur der stichting „Radio Nederland in den overgangstijd", weliswaar nog in het eerste stadium verkeeren, doch bevredigenden voortgang hebben. Uiteraard zijn uitvoerige consultaties en voorbe reidende werkzaamheden noodig, al vorens de stichting haar taak zal kunnen opvatten en de verant woordelijkheid voor de radiopro gramma's overnemen. Tot dat oogenblik zal „Herrijzend Neder land" zijn uitzendingen blijven voortzetten, waarbij er naar zal wor den gestreefd zonder verwijl zooveel bekwaam en betrouwbaar omroep- personeel in te schakelen als in de huidige omstandigheden verant woord is. De directeur-generaal der Voedsel voorziening deelt mede, dat in de provincies Noord-Holland, Zuid-Hol land en Utrecht wederom extra rant soenen zullen worden verstrekt ter ge legenheid van huwelijk en van 25-, 40- en 50-jarige huwelijksherdenking en verder van ieder lustrum na de gouden bruiloft. De aanvragen moeten voor den datum van het wettelijk hu welijk of de herdenking bij den plaat selijken dlstributiedlenst worden ge daan. De diensten zullen rantsoenbonnen verstrekken voor G rantsoenen vleesch, 2 rantsoenen boter, 24 rantsoenen brood, 1 rantsoen suiker, 5 rantsoenen koffie (of 2 rantsoenen koffie-surro- gaat zoolang koffie niet gedistribueerd wordt) en 2 rantsoenen melk. Voorts kunnen zij, die den leeftijd van 100 jaar of ouder bereiken, voor dezelfde rantsoenen in aanmerking komen. VAART OP MAAS EN JULIANAKANAAL Dinsdagmorgen is de vaart op de Maas en het Julianakanaal weer ge heel vrijgekomen. Dit verheugende felt it met eenige offlcieele plechtig heid gevierd. Dè volgende spelers zijn definitief voor de voetbalwedstrijden in Dene marken aangewezen: Kraak (Storm vogels), Saris (B'.V.V.). Wilders (Blauw-Wit), v. d. Heide (Feyen- oord), De Jong (A.D.O.), De Vroet en Kuppen. (Feyenoord), Peliikaan (Long»), van Bultennen (Hermes- D.V.S.), v. d. Engel (D.H.C.), Wilkes (Xerxes), Lenstra (Heerenveen), Smit (Haarlem). Mljnders (D.F.C.) en En- gelsiman (Quick).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1