Rusland in oorlog met Japan Aan grens va n Mandsjoekwo is de strijd ontbrand Verklaring van Moskou KRACHT VAN HET R00DE LEGER Thans Nagasaki het doel van de atoombom De havenstad Nagasaki Krachtige regeeringsmaatregelen tegen uitbuiters j\%A> if' Twaalf steden op de doodenlijst" WEER PETROLEUM Klok één uur terug 69ste JAARGANG No. 23311 DONDERDAG 9 AUGUSTUS 194? Bureau voor Redactie en Administratie: Smedestraat 5 - Telefoon 21543 en 21544 Abonnementsprijs 30 cent per week Radio-Moskou deelde in de uitzending van gisteravond mede, dat de Sovjet-Unie met in gang van heden, Donderdag, zich in staat van oorlog bevindt met Japan. Ar-"" je JAPAK W Strijd geopend De oorlog tegen Japan is door het gébruik van atoombommen en de oorlogsverklaring van Rusland in een nieuw stadium getreden. Onze toto toont door Amerikaansche troepen ge~ vangen genomen Japanners, die naar krijgsgevangenkampen worden weggevoerd Gasloozen krijgen weidra extra toewijzing LANDMIJNEN ERGER DAN ZEEWATER „De regeering is bezig krach tige maatregelen voor te berei den tegen diegenen, die zich gedurende de bezetting onva derlandlievend hebben gedra gen en er zelfs niet voor terug deinsden de stedelijke bevolking in haar nood uit te buiten. Er wordt momenteel een heel fijn mazig netwerk ontworpen om al deze personen en bedrijven op te vangen. Wanneer deze maat regelen niet zouden worden ge nomen, is er in de komende ja ren op het platteland geen sprake van rust." Spellingkwestie Op 16 September 400.000 kilo jam in afgedankt biik Weldra berechting van tien nazileiders NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT LONDEN, 9 Aug. (Reuter). De volledige verklaring, zooals radio- Moskou die gegeven heeft, luidt als volgt: „Molotof, de volkscommissaris der Sowjet-Unie, heeft heden den Japan- schen ambassadeur Sato ontvangen en de volgende verklaring afgelegd: Met liet oog op Japans weigering te capituleeren, hebben de geallieer den 7.ich tot de Sowjetregeering ge wend met het verzoek deel te nemen aan den oorlog tegen de Japansche agressie, waordoor de duur van den oorlog wordt verkort, het aantal slachtoffers verminderd en mede gewerkt wordt aan het spoedig her stel van den algeheelen vrede. Trouw aan het bondgenootschap met de geallieerden, aldus Molotof, heeft de Sowjet-Unie het aanbod aanvaard, en heeft zij zich aange sloten bij de geallieerde verklaring van 26 Juli van dit jaar. De Sowjet regeering is van meening dat zulk 'n politiek van haar kant het eenige middel is dat in staat is om den vrede naderbij te brengen, het volk voor verdere offers en lijden te be hoeden en het Japansche volk de gelegenheid te geven die gevaren en vernietigingen te vermijden die door Duitschland na zijn weigering om onvoorwaardelijk te capituleeren ge leden werden. Met het oog op het voorafgaande verklaarde de Sowjet regeering dat met ingang van heden 9 Augustus zij zich in staat van oor log met Japan zal beschouwen. De verklaring gaat verder: Op 8 Aug. ontving Molotof den Britschen ambassadeur Sir Archibald Clerk Kerr, den ambassadeur van de Ver. Staten Harriman en den Chineeschen ambassadeur Foeking Tsjang en lichtte hen in over de beslissing van de Sowjetregeering om op 9 Au gustus dén staat van oorlog tusschen de Sowjetunie en Japan te verkla ren. De ambassadeurs spraken hun voldoening uit over deze verklaring van de Sowjetregeering. Molotof heeft Sato ervan op de hoogte gesteld, dat tor zelf der tijd Ma- rik, de Sowjet-ambassadeur te Ja pan. aan de'Japansche regeering te Tokio de verklaring van de Sowjet regeering zou overhandigen. De ambassadeur deed toezegging de verklaring van de Sowjetregeering aan de Japansche regeering te doen toekomen. Voordat Molotof de oorlogsverkla ring aankondigde, zeide hij tot den Japanschen ambassadeur het volgen- De enorme kracht der Russische legers, die in het westen gestreden hebben, aldus U.P. in Moskou zal tegen de Japanners in Mandsjoekwo en Mongolië in het veld gebracht worden nu de Sovjet-Unie den oor log verklaard heeft. In de afge- loopen weken is een voortdurende stroom van oorlogsmateriaal naar het Oosten vervoerd. Daarbij waren vele tanks en vliegtuigen. De Russen kunnen steunen op een uitgebreid achterland dat zelf zijn mijnen, fabrieken en machinerieën heeft. Uit het industriegebied van den Oeral, dat gedurende den oorlog in Europa zoo ontzaglijk is uitge breid, gaan de tanks, de vliegtuigen en de munitie nu in Oostelijke rich ting. Het Russische -leger ln het Verre Oosten behoeft niet op Europa te steunen voor zijn toevoer. Al wat het noodig heeft, komt uit de mij nen en de fabrieken en van het ak* kerland van Siberië. De Russische luchtmacht in het Verre Oosten moet, naar men veron derstelt. aanzienlijk zijn, terwijl de Sovjetvloot daar een groot aantal onderzeeërs gestattonneerd heeft, dia de nog overgebleven verbindings wegen tusschen Mandsjoekwo en China en het Japansche moederland zullen afsnijden. De Russische soldaten zullen grim mig en vastberaden tegen hun Ja pansche vijanden optreden, want zij hebben nog altijd met de Japanners menig appeltje te schillen. Daar is de oude Russische nederlaag tegen de Japanners, en daar zijn de ver- nederingen, die Rusland zich ln de laren na den eersten wereldoorlog yan Japansche zijde heeft moeten to? welsevallen. wie de sovjetlegers tegen Japan aanvoeren is niet bekend. Men ver wacht dit straks uit Stalin's eerste legerorder te vernemen. BUgovesjUjens »"9'\ V-^SQVJEr Thittikjr MANDSJOERIJE ACHALIN barovsk Ch'rbir} N.nooe^ Wak kina 9' "*try'Tk Sinking wostok Motkdery kodatt Kengseng A om or A Zé*'" KOREA HONSJIO Oue)part^/r'7f^^' NsgataiïttKoem'èmoto ftj.A.W111"'10' Jjkpenoa&anc9a Okinawa ^Tokoenp de: ,.Na de Ineenstorting en de ca pitulatie van Hitler-Duitschland was Japan de eenige groote mogendheid, die den oorlog wilde voortzetten. De eisch van de drie mogendheden de Ver. Staten. Groot Brittannlë en China op 26 Juli dit jaSU dat de Japansche gewapende macht zich onvoorwaardelijk over zou geven, werd door Japan afgewezen en het verzoek van de Japansche regeering aan de Sovjetregeering om in den oorlog ln het Verre Oosten te be middelen was ongegrond geworden." Domei meldt uit het hoofd kwartier van het Kwantoengle- ger, dat de Russische aanval op de grens van Mandsjoekwo begon om 3 uur 30 's voormiddags. In fanterie en luchtmacht namen aan de actie deel. Een "later be richt zegt. dat reeds kort na middernacht het vuur werd ge opend. Rusland ging over tot den oorlog op Japan, meldt Associated Press uit Londen, tegen een achtergrond van patriottische liederen en marschmuziek die door de lucht dreunden. Radio-uitzendingen van uit Moskou waren Woensdagavond ln denzelfden trant, als de vele dag orders die door generalissimo Stalin bekend werden gemaakt tijdens den oorlog tegen Duitschland. Onmid dellijk nadat radio-Moskou de offi- cieele oorlogsverklaring had aange kondigd, begon het station een serie opwekkende marschen van de meest beroemde Russische regimen ten te spelen, met daar tusschen door telkens vaderlandsche liederen. Naar de correspondent van Reuter uit Manilla meldt, aal er onmiddel lijk contact worden gemaakt tusschen de Russische strijdkrachten en het leger van MacArthur in den Pacific. Onthuld werd, dat bij de plannen voor de toekomstige militaire opera ties rekening is gehouden met de wetenschap, dat Rusland spoedig mede tegen Japan zou strijden. Deze overwegingen zijn van vitaal militair belang bij het voeren van de strategie. Het beteekent een toename van manschappen en krijgsmateriaal, een feit, dat bij het opstellen der plannen niet over het hoofd werd gezien. United Press verneemt uit Ts,[(leaking dat de Russen heden morgen vroeg op eenbreed front aan de grens van Mandsjoerije den aanval hebben ingezet en in de eerste uren reeds verscheidene kilometers zijn opgerukt. Hoewel de operaties natuurlijk strikt geheim gehouden worden, weet men hier, dat de Russen hun aanval ln hoofdzaak op drie punten hebben geconcentreerd. De samenwerking tusschen de Sovjets en de Ameri kanen is nauwer dan ooit. De Ameri kanen zijn geheel op de hoogte van het Russische aanvalsplan. Men is hier in de Chineesche hoofdstad eenigszins verbaasd over het feit. dat de oorlog al begonnen is, voordat de besprekingen, die op het oogenblik te Moskou tusschen Stalin en Soeng worden gehouden, geëindigd zijn. Overigens is men- Hier optimistisch gestemd ten aan zien van een spoedig einde van den oorlog. tt NEW VORK, 9 Aug. (Reuter) Uit liet hoofdkwartier van generaal Spaatz is bekend gemaakt, dat thans ook atoombommen tegen Nagasaki zijn gebruikt. Het communique zwijgt over de kwes tie, of er een dan «el meer bom men zjju afgeworpen. De tekst luidt: „De tweede aanval met de atoombom heeft plaats gehad op den 9en Augustus om twaalf uur 's middags boven Nagasaki. De leden van de bemanning rappor teerden goede uitwerking." Over de uitwerking van de atoom bom op Htrosjlma meldt Reuter nog: De stad Is thans niets dan een puinhoop. Alle levende wezens, men- sclien zoowel als dieren, zijn letter lijk doodgeschroeid. Zij, die zich in de huizen bevonden, zijn levend ver brand en zij die zich buiten bevon den zijn gedood door den onbeseürijf- lijken druk en de hitte. Toen de wolk van rook geleidelijk van Hiro- sjima wegtrok, kwamen de verken ningsvliegtuigen om foto's te maken. Zij zagen niets anders dan brandende skeletten van huizen. Deze berichten worden echter in een ander daglicht gesteld door een A.P.-bericht uit Washington. Japans gedetailleerde beschrijving over de verschrikkelijke resultaten van de atoombom ziet men. hier als een klaarblijkelijke poging om de ge voelens van de wereld in te nemen tegen „zulke onmenschelijke" aan vallen en niet als een voorbereiding om vrede te verkrijgen. Japan klemt zich vast aan den laatsten stroohalm, dien ook Duitschland heeft gegrepen, n.l. aan de hoop, dat de publieke opinie van de wereld zoo in beroe ring wordt gebracht, dat de Ver. Sta ten zich gedwongen zouden zien, de atoombom-bombardementen en an dere wijze van bombardeeren van „onschuldige volken" te staken. De perfectie van de atoombom en de belofte van haar gebruik in groo- ten getale heeft de plannen van de geallieerden in zake een invasie van Japan niet doen veranderen, zoo werd medegedeeld in het geallieerde hoofdkwartier op Goeam. De geal lieerden zetten hun voorbereidingen voort voor amphibielandingen en de luchtstrijdkrachten in den Pacific gaan door met het bestoken van het Nagasaki waarop de tweede atoombom geworpen werd, is de hoofdstad van de gelijknamige provin cie op het eiland Kioesjoe, Het is te vens de 'voornaam ste Japansche haven. Haar tegenwoordige naam Is afgeleid van een zekere Nagasaki Kotara die omstreeks 1185 Fukaye no Ura als leen ontving. Het heeft ruim 343.000 Inwoners en Is prachtig gelegen aan de baal Ama- koesanada aan drie zijden omgeven door zacht golvend heu velland en gebergte De huizen staan dicht op elkaar, wat de stad den naam „Zee van Daken" verleende. Ala centrum voor den scheepsbouw en reparatie is zij hoogst belangrijk, doordat het de eerste aanlegplaat» is voor schepen, die uit het Zuiden komen. Zoo is het de bunkerplaat» van het Verre Oosten en de sleutel stad voor het troepenvervoer naar de Zuld-Oost-Indische fronten, Voor den oorlog was er invoer van katoen, kolen, suiker en petroleum. De voor naamste uitvoer was Rijst en tabak. Vlak voor Nagasaki ligt het be kende eiland Dèsima waar de Ne derlanders van 1641—1854 met uit sluiting van alle andere Europeanen mochten verblijven en van waar uit zij het monopolie van den handel van Japan op Europa hadden. Japansche vasteland. Bij de raids van vandaag werd Jawata, Japans voor naamste staalentrum. het hevigst verdedigde doel in het Japansche rijk. verlamd door de uitwerking van 1500 ton ontplofbare stoffen, die werden uitgeworpen door 225 super vestingen. De Japanners gelooven, aldus Radlo-Toklo, dat 10 September a.s. voor hen de D-day zal worden, de dag van de geallieerde Invasie op het Japansche vasteland, en zij zijn van oordeel, dat de poging gedaan zal worden op Kioesjoe, het zuide lijkste eiland, het dichtst gelegen bij de geallieerde basis Okinawa. Op Kioesjoe zou. volgens de Japan ners, de beslissende slag gestreden worden. Inmiddels zijn waarschuwingen uitgegaan tot 12 andere Japansche steden, dat zij geplaatst zijn op de „doodenlijst" der geallieerden, die ia opgesteld in het hoofdkwartier van de geallieerde luchtmacht op Goeam. Duizenden pamfletten zijn op deza steden uitgeworpen, om den bewo ners mede te deelen. dat wellicht binnen enkele uren de brandbommen zullen gaan vallen in zoo groote hoeveelheid, dat de verwoesting van deze steden op handen is. Met ingang van Maandag a.s. aal wederom een bon worden aangewe zen voor petroleum. Verstrekt zal worden: aan personen van 5 jaar en ouder 'A liter en aan kinderen be neden aen leeftijd van 5 jaar 1 li ter petroleum. De bonnen zullen geldig zijn van 13 Augustus tot en met 8 September. Tegelijkertijd is een regeling in een vergevorderd stadium van voor bereiding om, zoodia de aanvoer dit toelaat, aan gezinnen, die geheel verstoken zijn van gas of andera verwarmingsbronnen yoor koken, een extra-hoeveelheld petroleum ta verstrekken. De distributiediensten zullen binnen zeer korten tijd aan gegadigden formulieren ter invul ling doen toekomen, waarna uitrei king van petroleum-kookkaarten spoedig zal kunnen volgen. Zoo sprak de minister van Land bouw, ir. S. L. Mansholt, op een massale bijeenkomst der Wieringer- meerbevoiking, die zich te Barsin- gerhorn had verzameld. Nadat ver schillende personen ook uit de Illegaliteit, waarin de minister als „Sikkel" een belangrijke rol heeft gespeeld den bewindsman, hul digend hadden toegesproken, 'zeide ir. Manshoit, dat hij hoopte t. z. t. zijn plaats als Wie,ringermeer boer weer in te nemen, daar het ambt van minister slechts een tijdelijke functie is. Millioenen mijnen heb ben het land in de zuidelijke pro vincies nog meer gekwetst dan het water de Wieringermeer. De dienst Landbouwherstel zal, naast het in cultuur brengen van verwoeste ge bieden, streven naar meer rationali satie in den landbouw, betere ver kaveling en opvoering der bodem productie, waarbij vaak diep ln Een wettelijke regeling van het spel lingvraagstuk is ln voorbereiding, ver klaarde prof. dr. G. van der Leeuw, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Met de Belgische re geering is contact gezocht om tot een uniforme spelling in Vlaanderen en Nederland te komen, die dan ook een wettelijk karakter zal dragen. vroegere toestanden zal moeten wor den Ingegrepen. Tot slot besprak de minister de bedrijfsorganisatie van den -and- bouw op publiekrechtelijken grond slag. die geleidelijk de diverse re- geerlngsbemoeiingen over zou kun nen nemen. N'aur wij vernemen ligt het In de bedoeling der regeering, dat op 16 September a.s. ons land terug keert tot den Mlddeleuropeesthei* tjjd. De klok wordt dan een uur terug gezet. Dank zij de inzameling van bis cuit- en chocoladeblikkeu kon het Rijksbureau oude materialen jen af valstoffen aan de vructitenconser- venfabriek Taminiau te Eist (Gld.) 20.000 blikken ter beschikking stel len, waardoor voorkomen werd, dat deze fabriek zou moeten worden stil gelegd. Dit beteekent. dat 400.000 kg. jam kon worden verpakt. Men verzamele de ledige blikken dus zooveel mogelijk. WASHINGTON. 8 Aug. (A.F.P.). Tien Natlo-naal-Socialistische leiders, die verantwoordelijk geacht worden voor dezen oorlog, zullen als eersten verschijnen voor het gerechtshof te Neurenberg, zoo meldt de New-York Times in een telegram van Drew Middleton uit Frankfort. Het zijn: Goering. von Ribbentrop, von Papen, Rosenberg, Keitel, Robert Ley, Juliu» Streicher, Seyss Inquart. Herman Frank, de protector van Cechoslowa- kije. en Jodl. Verscheidene nazi's van minder belang zullen eveneens voor dit gerechtshof verschijnen. Doenitz wordt in dit bericht niet genoemd; wel wordt gezegd, dat alle nazileiders berecht zullen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 1