WIERINGERMEERPOLDER wordt thans leeggemalen Half November moet het werk klaar zijn BEKENDMAKING DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1945 PAGINA 2 EXTRA RANTSOENEN Bij bijzondere feesten Collecte kleuterhuis „Margriet" Pastoor A. F. C. van Noort 40 jaar priester Belangrijke vergadering! College van B. en W. te Beverwijk Tooneelvereeniging V. Z. O. D. Wat doet U voor den pakkettendlenst? Oóntributie J .per jaar TE HUUR GROTE ETAGE in drukke winkelstraat cenirum siad voor kantoorruimte o.i.d. VLEESGHWABEN A. v. d. VELDT, Kruisstraat 20 naast Automatiek DE AVOND-MULO VOOR R.K. TE HAARLEM FIRMA DE RIDDER STRIJBIS AUTOVERZEKERINGEN Bij den Juwelier-Aniiquair H. W. DAMES, Kruisstraat 19. HAARLEM Juweelen, Goud en Antiquiteiten De kantoren van de Bankiers en Commissionnairs in Effecten te Haarlem zijn ingaande 6 AUGUSTUS j.l. GEOPEND van 912 en van 13.3015 uur,- des Zaierdags van 911 uur. H.H. SIGARENWINKELIERS HEEFT U EEN RIJVERGUNNING? verzekert Uw wagen of motor tegen A.R. of W.A. Belastingspecialist en Accountant J. F. G. Bode ADMINISTRATIE EN ACCOUNTANCY. waren gul met voedsel gul met bloemen zijn! Alat lonaal (jomite „BLOEMEN TOLK VAN ONIf DANKBAARHLIO" Officieele Publicaties Directeur: J. J. W. Boerrigter Waarn. Hoofdredacteur: Mr. L. G. A. Schlichting Tegelijk met het gereedkomen van den nooddijk, die om de beide groote gaten in den dijk om den Wieringermeerpolder is gelegd, zijn de beide gemalen van dezen polder de Lely en de Leemans, weer op volle kracht gaan werken om voor de tweede maal sinds 1929 de ge weldige watervlakte van de Wie- ringermeer droog te malen. Wanneer deze belde gemalen het karwei echter alleen moesten op knappen, zou het zeker zeven a acht maanden duren voor de geheele Wie- ringermeer weer drooggevallen zou zijn. En dan zou er van een in cul tuur brengen van den grond het volgend jaar zelfs geen sprake kun nen zijn. Daarom Is aan de Neder landsche fabriek van werktuigen en epoorwegmaterieel „Werkspoor" te Amsterdam opdracht gegeven naast de beide bestaande gemalen een noodbemalingsinstallatie aan te brengen. Deze bestaat uit een twin tigtal door Dieselmotoren aangedre ven pompen, die uit Amerika zijn gekomen en die elk honderd kubieke meter water- per minuut kunnen wegpompen. Verder heeft Werkspoor drie groote pompen, afkomstig van het sg- Grebbegemaal, geschikt gemaakt voor de bemaling van de Wieringer- meer, terwijl op het oogenblik nog drie soortgelijke pompen bij Werk spoor in aanbouw zijn, geweldige machines, die meer dan vierhonderd kubieke meter water per minuut kunnen opzuigen. In totaal zal, zoodra oojk de geheele noodbeinaling In bedrijf zal zijn gesteld en dit zal tegen het einde van deze maand het geval zijn per minuut zeven duizend kubieke meter water uit de Wieringermeer worden wegge pompt, met het te verwachten re sultaat dat het verdronken land in twee en een halve maand tijds een derde van den normalen tijd weer zal zijn drooggelegd. Er zullen echter ook na de droog making in den Wieringermeerpolder twee groote en diepe plassen blijven bestaan. Onmiddellijk achter de beide groote gaten, die de Duit- schers in den dijk hebben gemaakt en waardoor het water van het IJsselmeer met geweld naar binnen is gekolkt, zijn gaten in den bodem van den polder ontstaan, die resp. 30 en 27 meter diep zijn. De directeur-generaal der Voedsel voorziening deelt mede, dat in de provincies Noord-Holland, Zuid-Hol land en Utrecht wederom extra rant soenen zullen worden verstrekt ter ge legenheid van huwelijk en van 25-, 40- en 50-jarige huwelijksherdenking en verder van ieder lustrum na de gouden bruiloft. De aanvragen moeten voor den datum van het wettelijk hu welijk of de herdenking bij den plaat selijken distributiedienst worden ge daan. De diensten zullen rantsoenbonnen verstrekken voor 6 rantsoenen vleesch, 2 rantsoenen boter, 24 rantsoenen brood, 1 rantsoen suiker, 5 rantsoenen koffie (of 2 rantsoenen koffie-surro- gaat zoolang koffie niet gedistribueerd wordt) en 2 rantsoenen melk. Voorts tyhnnen zij, die den leeftijd van 100 jaar of ouder bereiken, voor dezelfde rantsoenen in aanmerking komen. CONTRACT IN DE BLOEM BOLLENSTREEK Naar wij vernemen, is een collec tief contract voor de bloembollen streek tot stand gekomen. De vaste arbeiders zullen van 6 Augustus tot 17 November f 37.50 p. week verdie- aen en in het "winterseizoen f 35. De losse arbeiders in den zomer f 45 en in den winter f 35.Er zijn aparte tarieven voor aangenomen werk. In het contract is een verlof regeling opgenomen en een regeling voor de overuren. De arbeidstijd is van 75.30 met een schafttijd van 2 uur. Op Zaterdag wordt het werk beëindigd om 12 uur. De oorlog is geëindigd, de honger is voorbij en ook de ondervoeding ver dwijnt in een snel tempo. Maar hier mee is de Jeugd nog niet den gevolgen van den oorlog te boven. De jongens en meisjes op school kregen kinder voeding of werden naar buiten ge zonden, maar de kleintjes van 1 tot 6 jaar konden hiervan niet profiteeren. Niet alleen leden zij door gebrek aan voeding, maar vooral ook door onvol doende verzorging. Door de oprich ting van het kleuterhuls „Margriet" aan het Kennemerplein kan nu ook voor hen iets extra's worden gedaan. Helpt U dit huls ln stand houden! Zaterdag 11 Augustus wordt een straatcollecte georganiseerd, waarbij U in de gelegenheid wordt gesteld mild te geven. Wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst is het fail lissement van de N.V. Spaarbank van de Nederlandsche Handels- en Land- bouwbank te Haarlem, geëindigd. In den ouderdom van 79 jaar is in het ziekenhuis van St. Joannes de Deo te Haarlem overleden de Eerwaarde Broeder Joannes Berchmans (in de wereld W. Matla), in het 53e jaar van ziln kloosterleven. Het hoofd van Sectie XV (Oost en West-Indische Zaken) van het Militair Commissariaat voor het Dis trict Haarlem maakt bekend, dat voor Haarlem en omstreken de aan melding voor de N.I.C.A. en het Ned. Indische Vrouwen Korps zal sluiten op Zaterdag 11 Augustus a.s. De zeereerw. heer A. F. C. van Noort, pastoor van de kerk O. L. Vrouw He melvaart te Heemstede, zal op het feest van de patrones zijner parochie, 15 Augustus, den dag herdenken, dat hij 40 jaar geleden de H. Priesterwij ding ontving. Pastoor van Noort, die 12 Juli 1881 te Leiden werd geboren, is, na kapelaan geweest te zijn in Amsterdam en Voorburg, 25 April 1925 benoemd tot herder van de pa rochie der H. Familie te Heer Hugo- waard, waarna hij 18 Juni 1932 over geplaatst werd naar Heemstede. Dit jaar zal hij dus ook zijn 12^-jarig pastoraatsjubileum vieren van de O.L. Vrouw Hemel vaart-parochie. Dinsdag 14 Augustus zal de jubileerende pas toor des middags om 5 uur worden ingehaald, waarna hij een plechtig Lof zal celebreeren. Op den eigenlijken feestdag zal pastoor Van Noort de Hoogmis opdragen om 9 uur. Des mid dags van half 3 tot 4 uur is er re ceptie in de St. Aloysiusschool aan de Molenwerflaan 7. Om half vijf zal een danklof worden gehouden. Zondag 12 Augustus is ter gelegen heid van het 40-jarig priesterjubilé om 2 uur de première van het tooneel- spel ..Het prentenboek van den Rozen krans" in de aula van het seminarie ,.Hageveld". Anton Sweers zal de regie voeren. Ook Maandag en Dinsdag wordt een opvoering van het stuk gegeven. Het appèl der sociale vereenigingen is door de Katholieken van Haarlem ten volle beantwoord. Het groote Con certgebouw was tot in de nok met be langstellenden gevuld en er mocht in derdaad van een Katholiek réveil ge sproken worden. Nu wordt er ander maal een beroep gedaan op allen, die de stem van dezen tijd verstaan. De R.K. Staatspartij is herleefd, in onze stad is reeds een afdeeling heropge richt met een voorloopig bestuur, sa mengesteld uit de verschillende stan den en met jongeren in de eerste linie. Vrijdagavond zal de eerste massa-vergadering gehouden worden, eveneens in het Concertgebouw. Een figuur van formaat als oud-minister prof. mr. C. P. M. Romme zal er een rede uitspreken, die ongetwijfeld alle aandacht zal verdienen. De heer H. J. Kuiper, oud-Haarlemmer, die hier eenige jaren zitting had in den ge meenteraad en om zijn bijzondere ca paciteiten door het R.K. Werklieden verbond naar Utrecht werd geroepen, zal zijn auditorium duidelijk maken, waar het om gaat en wat de R. K. Staatspartij wil. Deze heeren zullen de principieele zijde van de in de toe komst te voeren politiek belichten. Mén zal ongetwijfeld ook eenige con crete nieuwtjes willen vernemen en daarom is het verheugend, dat de wnd. voorzitter der R.K. Staatspartij, mr. dr. P. J. Witteman, belangrijke mededeelingen zal doen. Zaterdagavond om 8 uur zal in het gebouw Lange Margarethastraat 12 voor de leden van de Literaire Club een Indische kunstavond worden, gegeven, waaraan medewerken de In dische danser Indra en dé voor drachtskunst-snaar Lo van Hens- bergen. De taakverdeeling van B. en W. van Beverwijk is voorloopig als volgt geregeld Het arbeidsgebied van den burge meester omvat alle zaken, welke niet aan een der wethouders zijn opgedra gen. De heer J. J. Romunde zal in het bijzonder belast zijn met de voor bereiding van de onderwerpen, welke betrekking hebben op den dienst voor sociale zaken, de huisvesting van de bevolking en de personeels aangelegenheden. Aan den heer H. B. Vink is de behartiging opgedragen van de belangen der openbare wer ken en van den dienst der arbeids reserve. De heer Mh. J. J. Dieleman zal als adviseur aan de werkzaam heden van het college deelnemen. BURGERLIJKE STAND Geboren: H, J. Kuiper—Schippers z; H. M. E. HellemonsFiltftt d; E. J. Oeiden Teuling z; C. J. M. Cramer Horeman z; D. GroeneveldWard z; M. A. A. Rusmanvan Beelen d. Overleden: P. J. M, 3 j., z. van J. J. Veldt, Teslastraat; E. Hartkamp Gunters, 78 j., Zijlweg. Ondertrouwd: W, de Koning en S. J. Kolkman; H. Warrink en C. J. Schweitzer; O. Boxem en G. de Vries; J. Consten en M. H. C. de Graaf; D. Klaver en A. H. Hesseling; J. J. c. de Jong en G C. Lambooij; C. van Koppenhagen en A. B. H. Tabak; c. J. Bodewus en M. op 't Veld; P. H. Jansse en A. Schoonderbeek; W. F. Ras en W. van Tol; P. Berk en F. Bouwens; J. de Graaf en C. van der Linden; A. Roosma en N. C. Aalbers. Gehuwd: A. E. S. Gerus en C. Rij- keboer; J, T. Vink en J. van Schie; H. Holman en A. Zwaaij; J. Monsen en C. Kluijt; B. Walstra en E. ten Cate; A. Wijgers en W. Bouman; A. P. S. Samson en C. J. A. Klein; G. J. van Eelst en M'. M. Otten; A. S. Dries- sen en J. J. Zijlstra; C. Muller en G. Mulder; K. van Dijk en C. Kluijt; P. G. Fabel en J. C. de Beunje; H. v. d Vlist en W. N. de Graaf; W. v. d. Haas en C. J. v. d. Wiel. Geboren: A. H. Mackaay—van de Kamp, a; E. G. K. KoopsCroppen, z.; C. R. van. Bakelvan Sebaik, z.; C. M. van BloklandRotteveel, z.; M. SchreudersKokkelkoren, d.; A. A. M. der KinderenSmit. d.; J. BiesheuvelSiegers, z.; A. Hulshof Zwart, d. Overleden: P. van Eigmond, 65 J-, Westerhoutpark; H., 7 w„ z. van J. C, Vonk, Lange Lakenstraat; F. C., 5 J.. d. van van J. Wassenaar, Groot Heiligland; H. R. L. J„ 11 z. van J L. Bosch, Cheribonstraat; T. M., 8 m., 2. van T. M. J. Franke, Leid- schestraat. Ondertrouwd: D. Veen en S. J. Bottenheft; J. L. P. van Deursen en S. Hagebout; L. V. Rains en O. Fres- torff; B'. G. Beulink en G. Kooy; A. Kalkman en W. Boelens; J. P. Ma- theij en E. M. v. Ekeren; J. Mijer en E- F. van Maris'; H. Makkelie en P B. v. Abbeve; H. H. Weijers en C'. B. van Bogget; A. M. A. Zeegers en F. G. Christdffels; F. J. van Nieuwland en J. Gelaudie; W. A. Spoor en S. V. de Lassacquère; A. Konings en A Does; C. A. Bachofner en W. A. Korebrits. Gehuwd: B. N. H. Kamer en J. M. van Eëkhout; W. Walbrecht en A. F. C. Rike; D. A. van Abt,' en H, Sta- verman. V.Z.O.D. heeft haar werk zaamheden weer hervat en noodigt hiermede al haar donateurs uit zich weer aan te melden a. h. secretariaat Olijcanstraat 50. Herinnert U zich nog dewel- dadige Roode Kruis-gaven van Zweden en Zwitserland aan 't Nederlandsche Volk Straks moeten wellicht an deren pakketten hebben. Zorg er voor, dat het Neder landsche Roode Kruis dan royaal kan zijn. Onze naam is er mee gemoeid. Meld U aan als lid. Doe het nuEr wordt op U gewacht. Noteer mij als lid. Naam- HET NEDERLANDSCHE R00DE KRUIS kan niet zonder U 'JA.VI Aan het Roode Kruis Prtnsessegr. 27 Den Haag Adrea- Bedrag stort Ut op Olro to. 27120 (minimum contributie f J.-'p. jaar) Het Hoofd van Plaatselijke Politie, ais bedoeld in artikel 1 van de Vreemdelingen verordening, in de ge meente Heemstede, gezien artikel 4 van voornoemde verordening, vordert en zulks onverminderd de bijzon dere Verordeningen, die, ingevolge dat artikel, door de daartoe bevoegde ambtenaren kunnen worden gesteld dat alle vreemdelingen, die hun woon- of verblijfplaats hebben of vertoeven in de gemeente Heemstede, zich op 10, 11, 13, 14 en 15 Aug. 1945 tusschen 912 en 25, Zaterdag 912 uur, in persoon voorzien van hun iden titeitspapieren by hem aanmelden aan het Politie bureau Raadhuisstraat 27. Onverminderd de andere maatregelen, welke kunnen worden getroffen ten aanzien van den vreemdeling, die voornoemden aanmeldingsplicht niet nakomt, wordt deze, als schuldig aan overtreding ingevolge artikel 26, le lid van het Besluit op den bijzonderen staat van beleg, gestraft met hechtenis van ten hoogste 1 jaar of geldboete van ten hoogste 2000.-J-. Deze verordening is niet van toepassing op: 1. vreemde burgerlijke ambtenaren, geen vijandelijke onderdanen zijnde, die in het in byzonderen staat van beleg verkeerende gebied moeten verblijven of dit moeten verlaten, mits voorzien van een diplo matiek visum, verleend door een daartoe bevoegden Nederlandschen diplomatieken ambtenaar. 2. de personen, die behooren tot de geallieerde strijd krachten of met toestemming van de militaire overheid onderdeden van die strijdkrachten verge zellen of volgen. Heemstede, 9 Augustus 1945. De Burgemeester, Hoofd van de Plaatselijke Politie voornoemd, JHR. J. P. W. VAN DOORN. Brieven onder no. 58991, bureau van dit blad. ATTENTIE VANAF VRIJDAG 10 AUGUSTUS A.S. WEDEROM VERKRIJGBAAR ONZE BEROEMDE Wij horen en bezorgen weer regelmatig TELEFOON 16137 (weder aangesloten) begint HALF SEPTEMBER. Prosp., inl, en aanm. bij J. H. Uttien, Atjehstraat 79, Haarlem. MAKELAARSKANTOOR ZANDVOORTERALLEE 1 HEEMSTEDE TELEFOON 26179 - Na kantoortijd 27006 worden u alle gewenschte inlichtingen verstrekt omtrent VOOR VERKOOP IS DIT JE ADRES. Vanaf heden weer telefonisch aangesloten onder no. 2 3 5 8 1 Levert by ons Uw toewijzingen in voor sigaren, sigaretten en tabak. E. DE HAAN ZAANENLAAN 9 HAARLEM-NOORD Hoofdagent Ka Vee Wee De „N.V. Noord- en Zuid-Hollandsche Lloyd" Inspectiekantoor voor N.-Holland Overveen. Oranje Nassaulaan 162, oud-adj. Inspecteur Belastingen RAAMSINGEL 34 TELEFOON 13615 HAARLEM J5EN grootsche, naiionale bloemenhulde zal ge- tuigen van onze dankbaarheid! Draagt uw „bloempje" bij tijdens de collecte van 27 Augustus tot en met September. Kruidenier, hebt U straks weer die lek kere Keg's pudding op de bon? Zeket mevrouw. Keg*» pudding., ea U kookt ook met volle melk? Een delicatesse, dat boor ik vao «Uc dames. U krijgt vao mij Inlevering Bloembonnen 503 De Dir.-Gen. v. d. Voedselvoorz, deelt mede, dat detaillisten in de provincies Noordhcil., Zuidholl. en Utreclit de voor bloem aangewezen bonnen 503 niet in de week van 12 t.m. 18 Aug. moeten inleveren, doch eerst in de week van 19 t.m. 25 Aug. tezamen met de bonnen 526. Voorts zullen de distributiediensten van 12 t.m. 18 Aug. toewijzingen voor lucifers, uitreiken op basis van de bestelbonnen k 05 (rood). Per bon k 05 (rood) wordt een toewijzing voer rantsoen verstrekt, vermeer derd met 10 pet. Een rantsoen Is 1 doosje. Teïersprijzen consumptieaardappelen Het Bedrijfschap voor aardappelen maakt bekend, dat van 6 Ay gust us af voor aardappelen van den oogst 1945, die voor consumptie worden afgeleverd, de volgende telersprijzen zijn vastgesteld op de hierna vol gende data 6/8 9.90, 7/8 9.60, 8/8 9.30, 9/8 9.—, 10/8 t 8.70, U/8 f 8.40, 13/8 7.80, 14/8 1 7.50, 15/8 I 7.20, 16/8 t 7.10, 17/8 7.—, 18/8 6.90, 20/8 6.70, 21/8 6.60 22/8 f 6.50, 23/8 1 6.40, 24/8 1 6.30, 25/8 f 6.20, 27/8 6.—, 28/8 5.90, 29/8 1 5.80. Per 30/8 sluiten deze prijzen aan bij de basisprijzen voor de late aardap pelen. Bij de late aardappelen ls de bekende splitsing der prijsgrpep ge handhaafd. Van 30 Aug. af zijn de telersprijzen op de hierna volgende data voor klei- en duinzandaard appelen resp. voor groep 1, 2 en 3 per 30/8 t 5.75. 5.70, 5.70, 31/8 5.75, 1 5.60, 5 60, 1/9 f 5.75. f 5.50, 5.50, 3/9 5.75, 5.5C, i 5.30, 4/9 f 5.75, 5.50, f 5.25, 5/9 5.75, 5.50, 5.25, 6/9 6.75, 5.50, 5.25, 7/9 5.75, 1 5.50, 5.25, 8/9 5.75, f 5.50, 5.25, 10/9 5.75, 5.50, 5.25. Voor zand- en veenaardappelen gelden de hierna volgende telers prijzen voor resp. groep 1, 2 en 3: per 30/8 1 5.70, 5.70, t 5.70, 31/8 7 5.60, 5.60, 5.60, 1/9 5.50, 5.50, 1 5.50, 3/9 5.30, f 5.30, 5.30, 4/9 I 5.25, 5.20, t 5.20, 5/9 5.25 5.10, 5.10, 6/9 5.25, f 5— 5.—, 7/9 5.25, 5.—, 4.90. 8/9 5.25, 1 5.—, 4.80, 10/9 5.25, 1 5 f 4.75. De laatst vermelde prijzen blijven onveranderd tot op den dag van ingang van het bewaarloon. Dit be- waarloon zal nog nader worden vast gesteld en gepubliceerd. Bovenge noemde prijzen gelden guldens per 100 Kg. en bij levering af bedrijf. Tabaksteelt 1945 Voor iedere teelt van tabak, groo- ter dan 1 are, ls een vergunning noodig van den Productiecommissa ris v. d. Tuinbouw en de Ooftteelt, Bezuidenhout 30, 's-Gravenhage. Ondanks den reeds eerder gestelden termijn van aanvrage, welke op 20 Juli j.l. eindigde, blijken nog vele grootere en kleinere perceelen zon der vergunning met tabak te zijn beteeld. Dezen verbouwers wordt alsnog gelegenheid gegeven voor 15 Augustus een vergunning aan te vragen onder nauwkeurige opgave van grootte en ligging van het per ceel. Na laatstgenoemden datum zal door den C. C. D. een strenge con trole op de overtreding van de des betreffende bepalingen worden be gonnen. Oproep De Marine Voorlichtingsdienst maakt bekend: Dienstplichtig kader beneden den rang van officier, gediend hebbende bij het marinebataljon, en oud-leden van het korps mariniers, eervol uit den zeedienst ontslagen en den leef tijd van 54 jaren nog niet bereikt hebbende, genegen zich vrijwillig als instructeur voor de eerste militaire vorming en voor bewakingsdiensten beschikbaar te stellen, worden ver zocht zich schriftelijk te melden bij den Commandant Korps Mariniers, Lange Vijverberg 8, 's-Gravenhage. Sollicitanten N.I.C.A. en V.V.K. 1 Augustus. Aan sollicitanten voor de N.I.C.A. en het V.V.K. wordt be kend gemaakt, dat het wegens het buitengewoon aanbod van diensten niet mogelijk is, op alle brieven en aanmeldingsformulieren dadelijk te antwoorden. De behandeling ge schiedt naar volgorde van de urgentie- groepen, zooals die zijn aangegeven door de Nederlandsch-Indische Regee ring in Australië. Ieder zal derhalve bericht ontvangen, zoodra de groep, waartoe hij of zij behoort, ih behan deling komt. Het tijdstip, waarop dit het geval zal zijn, ligt tusschen begin Augustus 1945 en eind Februari 1946. Het Hoofd Sectie XV van het Militair Gezag. J. C. J. BONGERS. Generaal-Majoor K.N.I.L, Eereraad Kleinkunst Het Hoofd Sectie XIV van bet Militair Geza-' in de Provincie Noc-rd- Holland, prof. dr. N. A. Donkersloot, heeft den eereraad voor het Theater bedrijf, Kleinkunst en musici geïn stalleerd, beetaande uit Mr. dr. I, Coopman voorzitter, Mr. Straat, Fiet Tiggèrs, J. Bloem en E. L. Bak- huijs. Aanklachten kunnen vóór 15 Augustus 1945 uitsluitend schrif telijk worden Ingediend, bjj het secretariaat: Mej. M. H. C. Hoeksma, Boterdiepstraat 34, Amsterdam-Z.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1945 | | pagina 2